verwinteren? robeer het eerst iens een maandje Keuze uit vier gebieden met zon in winter Goed gedekt met vakantie Telkens met week verlengen kan ook - JDAG 24 SEPTEMBER 1976 r WINTERSPORT TROUW/KWARTET 29 Sen tijd er lekker helemaal uit zijn? Voor een maand of langer verhuizen naar zuidelijke kusten, ver weg van Hollandse wintermist en waterkou? Overwinte ren in landen, waar ook in januari het klimaat nog mild is, de bloemen in bloei staan en een kop koffie op een buitenterras vaak nog zonder jas kan worden genuttigd? Dat kèn <3ok dit jaar weer. De reisorganisaties mogen hun aanbod aan overwinterings leizen dit seizoen dan wat beperkt hebben, er is nog ge noeg om uit te kiezen. Wie de tijd aan zichzelf heeft - en dat zijn vooral de ge- >ensioneerden kan voor >etrekkelijk weinig geld althans in vergelijking met de prijzen van de zomerrei zen) 30, 50, 120 of 150 dagen lang zijn eigen huis ruilen voor een appartementje aan de Spaanse costa's, Mallorca, de Canarische eilanden en voor het eerst dit jaar de Por tugese Algarve. De voordeelaanbiedingen knallen de brochures uit: 56 dagen Marbella voor 314 gul den, 92 dagen Mallorca voor gulden, 120 dagen Beni- irm voor 610 gulden (en dat dan allemaal inclusief de fiegreis) zijn maar enkele lorbeelden, die illustreren, lat touroperators met hun anbiedingen „tot de bo- lem" zijn gegaan. Daartoe in itaat gesteld door apparte- ient-directies, die liever met at verlies de winter loordraaien dan hun appar- menten leeg te laten staan [en de luchtvaartmaatschap pijen, die hun stoelen voor een krats aanbieden omdat de toestellen anders aan de grond zouden moeten [blijven. Tientje per dag Wie zo'n overwinteringsreis overweegt dient overigens wèl te beseffen, dat die met veel fanfares gepresenteerde voordeeltjes slechts vanaf- prijzen zijn. Meestal betref fen ze de eenvoudigste appar tementen en bovendien gel den ze vaak alleen wanneer met vier personen tegelijk een appartement wordt gehuurd. Voor een echtpaar, dat een appartement voor zich alleen wil hebben liggen de prijzen een stuk hoger, al blijven ze ver onder het zomer-niveau. Door de bank genomen moet in die gevaHen een tientje of iets meer per persoon per dag worden betaald. Maar ook dat is een schijntje vergele ken met wat in het hoogsei zoen wordt gevraagd. Voor de meeste touroperators is het dan ook nauwelijks meer een lucratieve zaak, reden waar om bijvoorbeeld Necker- mann en Sunair er dit jaar mee zijn opgehouden. De an dere gaan slechts door omdat ze in deze reizen klantenbin ders en reclame zien. Eerst rekenen De overwinteraar kan daar zijn voordeel mee doen, maar moet wel beseffen ook deze aanbiedingen nooit te lichtvaardig te kunnen ac cepteren. Een tientje per dag mag dan geen geld lijken, daarmee is men er natuurlijk niet. De vaste kosten thuis (huur, telefoonabonnement enz.) gaan gewoon door en bovendien komt er ook ter plaatse nogal wat bij, want alle arrangementen zijn zon der pension. Nu zijn de levensmiddelen in Spanje gemiddeld wel zo n vijftig procent goedkoper dan in Nederland, ze moeten toch betaald worden. En wie dat alles bij elkaar optelt, komt al gauw tot de conclu sie, dat zelfs de voordeligste overwintering de bejaarde, die alleen van zijn AOW moet leven en geen spaarcentjes heeft, financiële problemen kan leveren. Het aantal 65- plussers, dat pas ter plaatse tot de ontdekking kwam te luchthartig te hebben ge boekt, is legio. Eerst uitge breid rekenen dus alvorens naar een reisbureau te stappen! Verveling Trouwens, ook in andere op zichten is het onverstandig zo maar te boeken voor een lange overwintering. Want overwinteren is heel wat an ders dan een lange vakantie. Wie lang weg wil, zal zich ook moeten afvragen of hij zich tijdens zo'n maandenlang verblijf aan de palmenkust niet zal vervelen. Goed, je kunt natuurlijk wat excur sies maken, je kunt elke dag een ander terrasje kiezen voor het ochtend-kopje- koffie, maar tenslotte houdt dat op. De omgeving heb je dan wel gezien en de obers ken je bij hun voornaam. Zal na zo'n paar weken de pret er niet gauw vanaf zijn? En zou het niet verstandiger zijn het voor de eerste keer eerst eens met een maandje te probe ren? Overwinteren is tenslot te ook een beetje verhuizen en dat doe je ook nooit „zo maar". Uit het verleden zijn vele voorbeelden bekend van mensen, die na een paar we ken al aan de hostess vroe gen: mogen we niet eerder naar huis? Thuis meenemen Wie een geslaagde overwinte ring wil genieten, zal er reke ning mee moeten houden dat thuis op den duur niet ge makkelijk te kunnen blijven loslaten en er düs voor moe ten zorgen dat er een stukje thuis meegaat. Foto's van de kinderen bijvoorbeeld, een schilderijtje, een kleedje voor op tafel. Ook al is het appar tement van het nodige voor zien, tussen nodig voor twee weken en nodig voor drie maanden zit een heel ver schil. Zo staat er geen draagbare radio of televisie klaar én ligt 'Niet alle touroperators hebben in hun programma's maanden durende overwinteringsvakanties opgenomen, maar bieden daartoe wel de gelegenheid. Zo krijgen 65-plussers bij Arke de mogelijkheid 15-daagse reizen naar Mallorca, Costa Blanca, Costa del Sol en Tunesië telkens met een week te verlengen. Op al deze bestemmingen kunnen zij rekenen op 10 procent korting. Langere vakanties zijn ook mogelijk op de bestem mingen Canarische eilanden en Rhodos, maar de 10 procents regeling geldt hier niet. Hotelplan biedt dezelfde verlengingsmogelijkheden voor 8- en 15-daagse reizen naar Albufeira en Lagos aan de Portugese Algarve. Bij Neckermann heeft men de overwinteringsreizen beperkt tot maximaal vier weken. er geen verrekijker. Meene men dus. Andere dingen, die aangeraden worden in de kof fers te stoppen: een fototoe stel, hengels voor de vislief- hebbers, wat spelletjes en boeken. En dan op huishoudelijk ge bied: een fluitketel, Melitta koffiepot, theepot met zak jes, theezeefje, handmixer, stamper, koelkastdoosjes, blikopener, kaarsen, ver loopstekker, verlengsnoer, strijkbout, een afwasborstel, theedoeken, pannespons en pantoffels. Voorts: twee soor ten kleding, want ook in het zuiden is het 's winters lang niet altijd zonnig. Truien en regenkleding mogen beslist niet ontbreken. Levensmiddelen hoeven niet mee. Dat zou in de eerste plaats een te grote vracht worden, maar bovendien zijn ze in Spanje ook en veel voor deliger te koop. Begeleiding Allemaal zaken, waarop bij de goede reisbureaus de aan dacht moet worden geves tigd. Gelukkig gebeurt dat in tegenstelling tot enkele ja ren terug al veel meer in de brochures van de touropera tors. De hele begeleiding van de overwinteraars is trou wens verbeterd. Dat is merkbaar aan kleine dingen (zo vullen Holland In ternational en NRV-Holiday voor de eerste dag de koel kast met de noodzakelijkste levensmiddelen), maar ook aan zaken van meer gewicht. Een voorbeeld hiervan is het initiatief van Holland Inter national. die in Benidorm een van de belangrijkste overwinteringsbestemmin gen een sociëteit heeft in gericht, waar de gasten een kaartje kunnen leggen, kun nen sjoelen, op video vastge legde tv-verslagen van voet balwedstrijden in Nederland kunnen bekijken en een bi bliotheek met ruim duizend boeken ter beschikking hebben. Evenals de NRV organiseert deze touroperator ook sin terklaas- en kerstfeesten. Te vens worden regelmatig Ne derlandse dag- en weekbla den aangevoerd en wordt overwogen cursussen Spaans te organiseren. Opvang Rens Molenkamp, hoofd van de afdeling buitenland van Holland International: „We hebben ontdekt, dat die be geleiding noodzakelijk is, dat je de mensen moet opvangen, want er zijn nogal wat over winteraars. die zich in het buitenland gauw eenzaam gaan voelen. Daarom ook zijn we blij, dat zowel de protes tantse als de katholieke ker ken op de meeste bestem mingen een geestelijk verzor ger hebben gestationeerd. En wat de lichamelijke verzor ging betreft: wij hebben voor deze winterbestemmingen als hostesses bij voorkeur meisjes met een verpleegster sopleiding gekozen, die we een spoedcursus geriatrie hebben laten geven. Als er wat gebéurt kunnen zij eerste hulp verlenen, maar ook in jecties geven en de weg naar de juiste arts wijzen". Andere touroperators heb ben het in weer andere extra's gezocht. Zo biedt De Magneet kinderen van be jaarden de mogelijkheid voor sterk gereduceerde prijzen tijdens de feestdagen over te komen (voor het apparte ment hoeven ze niet te beta len) terwijl Gulliver-Flytours de langblijvers gratis voor een paar dagen naar huis en weer terug vliegt (die laatste touroperator laat voor rond 375 gulden ook een logé over vliegen naar Spanje). Vervelen hóef je je niet persé op zo'n overwinteringsreis, zoals uit deze foto blijkt. Sommige reisorganisatoren organiseren speciale evenementen zoals deze puzzeltocht per auto door de Sierra de Aitana achter Benidorm. Ochtendkout aan het strand, zonder winterjas (maar neem hem voor het geval dét zeker mee!) Volle terrassen, ook in de winter en koffie voor nog geen twee kwartjes Foto's Walter de Maar Grofweg vier bestemmingen zijn er waar dit jaar kan worden overwinterd: de Spaanse costa's (Costa Blanca en Costa del Sol), Mallorca, de Portugese Algarve en de Canarische eilanden. Van de kusten van het Spaanse vasteland is de Cos ta Blanca verreweg het meest populair met Benidorm en Alicante als de bekendste trekkers. Aan de Costa del Sol zijn dat Torremolinos, Fuengirola en Marbella. Voordeel van de Costa Blan ca boven de Costa del Sol is dat het klimaat er doorgaans iets aangenamer is. De Costa del sol ligt dichtbij de Straat van Gibraltar zodat het er nogal eens winderig en heiig kan zijn. Nietemin ontlopen de gemiddelde temperaturen elkaar niet veel (in januari ongeveer 13 graden». Hoewel velen van plaatsen als Benidorm en Torremoli nos van zomerfoto's wellicht een wat Manhattan-achtig beeld hebben overgehouden (ze bestaan ook grotendeels uit monumentale slaapto- rens) valt dat na het hoogsei zoen mee. De toeristenhor den zijn weg. men ziet er weer Spanjaarden en het leven gaat er weer zijn gewone gang. In alle rust. Met name het aan een baai gebouwde Benidorm biedt' 's winters een aanmerkelijk sfeervolle re indruk dan 's zomers. Mallorca Op Mallorca liggen de meeste appartementen, waar wordt overwinterd, in plaatsen rond de hoofdstad Palma, binnen een straal van ongeveer 15 km. Hoewel het eiland noor delijker ligt dan de Costa Blanca en Costa del Sol lig gen de gemiddelde tempera turen er ongeveer gelijk. Dit komt vooral doordat een bergrug in het noordwesten de koude noordenwinden enigszins tegenhoudt. Te veel moet men van die gemiddel den overigens niet verwach ten. Vooral in december, ja nuari en februari kan het er door zeedampen en regen nog pittig koud zijn. Voordeel van Mallorca is de aanwezigheid van Palma in de directe nabijheid: een ech te stad, waar het gezellig win kelen is en waar men in de kleine eethuisjes nog voor weinig geld een goede schotel geserveerd krijgt. Canarische eilanden Verreweg het beste klimaat voor overwinteraars bieden de Canarische eilanden (in ja nuari nog gemiddelde tempe raturen van 17 tot 20 graden). Maar daar moet ook voor be taald worden. De prijzen voor een overwintering liggen ge middeld zeker anderhalf maal zo hoog als aan de Spaanse kusten. Behalve de langere afstand (en dus hogere vliegtarieven) speelt hier ook een rol het feit, dat de winter op de Ca narische eilanden hoogsei zoen is. De meeste overwinteraars worden ondergebracht in nieuwe vakantiedorpen Op Gran Canaria zijn dat Mas- palomas en Playa des Ingles, op Tenerife Costa del Silen- cio, ver van de respectieve- hoofdsteden Las Palmas en Santa Cruz. Dit betekent, dat men er vrij geïsoleerd zit.en de intimiteit van de oude dorpjes mist. Algarve De Portugese Algarve. een vrij nieuw overwinteringsge- bied, heeft ditzelfde nadeel. Er is weinig te beleven. Wie vertier zoekt kan eigenlijk al leen terecht in Albufeira. De prijzen liggen tussen die van de Spaanse costa's en de Ca narische eilanden in. Het feit. dat in januari en februari de amandelbomen in bloei staan wijst er op, dat deze streek ondanks haar ligging aan de Atlantische kust, een vrij mild winterklimaat kent (gemiddelde dagtemperatu ren in januari: 14 graden). Als u uiteindelijk besloten hebt tot een wat langere vakantie, zorg er dan vooral voor dat de financiële zaken in orde zijn. Zit u in een ziekenfonds vraag dan het E-lll- formulier aan. Daarmee gaat u ter plaatse direct na aan komst naar het kantoor van het Spaanse ziekenfonds (in veel gevallen wordt dat door de hostesses geregeld). Dat is noodzakelijk omdat, mocht u ziek worden voordat u bij het Spaanse fonds bent inge schreven, u geen recht op gratis hulp kunt laten gelden. Dat Spaanse fonds geeft aan buitenlanders dezelfde ver goedingen als aan de Span jaarden. wat betekent, dat u soms niet zo royaal gedekt bent als in Nederland. Een aanvullende, in Nederland te sluiten, reis- bagage- en onge vallenverzekering is dan ook noodzakelijk (verplicht trou wens ook). Denk er voorts aan thuis een relatie te hebben, die eventu eel geld kan overmaken. Bent u dieet-patiënt infor meer dan van tevoren of daar in uw hotel rekening mee kan worden gehouden. Vraag dat bij het reisbureau zwart op wit want er wordt, vaak te gemakkelijk overheen gepraat. Wat medicijnen betreft:'over het algemeen kan men die ook in de Spaanse apotheken wel krijgen (in Portugal wat moeilijker) voor zover het merkprodukten betreft. Neem in ieder geval wél de recepten mee (liefst gesteld in het Latijn). Komt u onverhoopt in een ziekenhuis terecht verwacht daar dan niet dezelfde verzor ging als in Nederland. Me disch staan ze wel op redelijk ni niveau, maar de verpleeg kundige verzorging is min der. Voor bewassing moet worden gezorgd door een ge zinslid. voor wie op de kamer ook een extra (gratis) bed is vrijgehouden. Tenslotte: neem een rijbewijs mee. Dat kan handig zijn als u eens een auto wilt huren, maar ook voor eventuele ex cursies (er zijn touroperators, die puzzelritten organiseren).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 29