ettingen raadzaam oor wie per auto naar de sneeuw wil Nederlanders tevreden over kwaliteit van Alpengebieden Harz: dichtbij-veel kans op sneeuw zwartjes van 1883 Hoe er te komen AG 24 SEPTEMBER 1976 WINTERSPORT TROUW/KWARTET 27 Fie met de eigen auto naar de sneeuw gaat en dat grofweg de helft van de wintersporters zal om naangename verrassingen te voorkomen altijd neeuwkettingen bij zich moeten hebben. üegegeven: het kón gebeu rt, dat ze onderweg niet no- ig zijn, óf omdat er weinig ïeeuw ligt, óf omdat men de estemming kan bereiken de sneeuwvrij gehouden rtosnelwegen. Maar die ans is gering. In de meeste evallen zal men altijd wel en stuk weg tegenkomen, raar sneeuwkettingen ge- roon verplicht zijn en men onder die kettingen door de olitie van de weg wordt ge aaid. In dat opzicht zijn ze de wintersportlanden ui- irst ontoegeeflijk. Welke typen? )ok als men toevallig naar ebleden gaat, waar die bor- len niet staan is het echter aadzaam ze toch mee te ne- nen. Want het hotel ligt looit direct aan de snelweg. Sn al moet je dan maar 500 neter over een besneeuwd >ad naar boven rijden, reken er niet op zonder problemen aan te komen. In de sneeuw is zo'n auto zonder kettingen waardeloos én gevaarlijk. Welke kettingen moet men gebruiken? De ANWB geeft daarover (voor leden) een uit gebreide gratis brochure uit, waarin wordt opgesomd wel ke er op de markt zijn: lad derkettingen, kruiskettin- gen, gedeelde kettingen, beu gels en kunststof kettingen. Maar veruit de beste daarvan zijn de stalen kruiskettingen omdat die meer dan de ande re typen ook weerstand bie den tegen zijwaartse slip. Kunststof kettingen van dit type zijn er ook. maar worden door de ANWB afgeraden omdat op veel sneeuwwegen stalen kettingen verplicht zijn en men ook met zo'n kunststof ketting de kans loopt van de weg te worden gehaald. Van die kettingen heeft men er twee nodig: alleen voor de aangedreven wielen. Dat wil zeggen dat men ze bij achter wielaandrijving van achteren monteert, bij voorwiel- aandrijving op de voorwie len. Een karwei, dat overi gens voor vertrek terdege moet worden geoefend, want de eerste keren valt het niet mee ze om de wielen te krij gen. En die eerste ervaring kan men beter in de ver warmde garage opdoen dan ergens aan de kant van de weg met 15 graden vorst. Kopen of huren Die kettingen kunnen wor den gekocht én gehuurd, zo wel hier als in het buitenland. Maar de ANWB raadt aan al voor vertrek de zaken in orde te hebben. Gaat men name lijk op een bonnefooi dan loopt men de kans dat wan neer men de kettingen nodig heeft ter plaatse niet meer de juiste maat voorradig is. Wat kost dat? Wie koopt, zal globaal 200 tot 325 gulden per set kwijt zijn. Wie huurt on geveer vier gulden per dag (een lijst van verhuurders is in de ANWB-brochure opge nomen). Speciaal hen, die eenmaal op de bestemming van plan zijn autotochten in de omgeving te maken, ad viseert de ANWB daarnaast winterhanden onder de auto aan te brengen. Dat zijn grof geprofileerde radiaalbanden, die meer greep op de weg bieden dan normale banden en ideaal zijn voor trajecten met afwisselend besneeuwde en droge gedeelten (men hoeft dan niet steeds de ket tingen te verwijderen en op nieuw aan te brengen). Ook hier geldt, dat men kan kopen en huren. Omdat men van die winterhanden er vier nodig heeft, wordt kopen een vrij dure zaak, als men althans nieuwe banden neemt (de prijzen variëren van 155 tot 235 gulden per stuk). Wie eigen banden wil hebben, raadt de ANWB dan ook aan remould (gecoverde) banden te nemen, die maar 95 tot 125 gulden per stuk kosten. Wie ook dat nog te kostbaar vindt kan een set van vier banden huren voor 12 tot 16 gulden per dag. Maar het aantal verhuurders (ook hun adressen staan in de ANWB- brochure) is beperkt, zodat men er doorgaans vroeg bij zal moeten zijn. Hoewel de snelwegen vrijwel overal sneeuwvrij worden gehouden, zijn veel secondaire wegen in de bergen dat niet. Daarom: altijd sneeuwkettingen meenemen. Andere tips van de ANWB: zorg ervoor dat de auto in optimale conditie is (voor al de accu, de ontsteking en een perfect werkend koelsysteem zijn van be lang omdat daaraan bij vorst veel hogere eisen worden gesteld dan nor maal), de bandenspanning moet met 0,2 atmosfeer worden verhoogd, vermijdt snelle stuur- uitslagen, bewaar een grotere af stand tot de voorrijder. als moet worden geremd, doe dat dan pompend, kies bij het oprijden van een helling al aan de voet daarvan al de juiste ver snelling; schakelen op een gladde helling kan koersveranderingen tot gevolg hebben, •?rem bij het helling-af rij den zoveel mogelijk op de motor af. wie de risico's zo beperkt mogelijk wil houden, doet er verstandig aan een an tislip-cursus te volgen. zorg ervoor naast de nor male uitrustingsstukken ook in de auto te hebben een plankje ter ondersteu ning van de krik. een oud kleedje om eventueel op te liggen, een zakje zand of een antislip-matje. Nederlanders waarderen de kwaliteit van de win- ersportgebieden in de Alpen over het algemeen iositiefDat is de conclusie van de Nederlandse Ski fereniging, die samen met de Consumentenbond ïen enquête heeft gehouden onder hen, die het afgelopen seizoen de ski's onderbonden. 'iet onderzoek betrof alleen ie vier grootste win- ersportlanden, Zwitserland. )ostenrijkFrankrijk en Ita- ië (aanvankelijk strekte de tnquête zich ook uit over de Oostbloklanden. Zuid- Ouitsland en de Scandina vische landen, maar daaro ver kreeg men te weinig reac- les voor een gefundeerd oor- leel). Inkele van de uitkomsten: - de gevorderde skiërs ge ven duidelijk de voorkeur Ban Zwitserland en Frank rijk. Zwitserland wordt, het iuurst genoemd, daarna ko nen Frankrijk, Oostenrijk m Italië Oostenrijk vindt men het gezelligste wintersportland en het minst exclusief. Ook de service vond men er het best. Zwitserland wordt het meest exclusief beoordeeld, Frankrijk het minst gezellig. Zwitserland biedt de mees te mogelijkheden voor een vakantie met kinderen, Ita lië de minste. over de kwaliteit van de accommodatie (in Zwitser land en Frankrijk vooral het appartement, in Oostenrijk en Italië meestal hotels en pensions) tDordt weinig ge klaagd. Ruim 93 procent vindt deze op z'n minst rede lijk, 79 procent goed of uitste kend. Zwitserland gooit op ADVERTENTIE het juiste moment... waarop Uw veiligheids-bindung moet opengaan, kan alleen worden gegarandeerd na een preciese. indivi duele afstelling Zwartjes van 1683 heeft de moderne apparatuur voor het testen van Uw ski-bindungen. B<| koop of huur gratis veiligheidstest; anders 12.50. Ook tijdens Uw wmtersporl-vacantie zi|n Uw schoenen het hart van Uw uitrusting Zwartjes weet al heel lang heel veel over voeten en (sport) schoenen. Ook in de ski-schoenen extra grote maten: uitgebreide LANG LAUF collectie: originele aprés-ski Moonboots reeds vanaf 49,901 Voor Uw bagage is er een grote sorte ring Samsonite en Oelsey koffers. Gelderlandplein 8 Amsterdam-Buitenveldert Tel 44 14 71 «vos v al eens bi/ zwart/*» op 't gtldmrlandpleln T het gebied van de accommo datie de hoogste ogen. Dat laatste land scoort ook het hoogst ten aanzien van de skilessen, vooral om dat de klassen er doorgaans kleiner zijn dan in andere landen. Minder tevreden was men over de wijze waarop huurski's worden aangeme ten en vooral hoe de ski binding werd afgesteld. Bij maar 15 procent van de ski huurders was deze uitge voerd met behulp van de Ti- bia-meter. In Frankrijk was dit zelfs maar 3 procent. De markering van de af dalingsroutes op de pistes vond men in Zwitserland en Frankrijk het best. Italië scoorde het laagst vooral waar het ging om de aandui ding van gevaarlijke stuk ken. In dit laatste land ia ook de moeilijkheidsgraad het slechtst aangegeven (Frank rijk gooide de hoogste ogen). Ten aanzien van de wachttijden bij de liften: in Zwitserland moet het langst worden gewacht, in Frank rijk en Italië het kortst. Voor beginners bleken de oefenhellingen in Zwitser land en Frankrijk het best. •it m in m m 'f in »n m m w »rt m m ■71 «Tl ttl Tl Appartementencomplex Hahnenklee, waar veel Nederlandse toeristen worden ondergebracht. Sneeuw in de Hare (komt net zoveel voor als in het Zwarte Woud en meer dan in Sauerland en Eifel). Een dikke zes uur autorijden en een kleine acht uur sporen van de randstad wenkt de Hare Nederlandse vakantiegangers voor een korte wintervakantie. „Harzlich Willkommen" schrijven de WV's in hun nieuwe folders, daarmee be nadrukkend niet alleen in de zomermaanden de deuren voor de toerist open te zetten, maar ook in voor- en nasei zoen en met name in de win termaanden. Want de Harz mag dan zeker niet tot hooggebergtes beho ren. sneeuwen doet het er in de winter (meestal) wel en. als men de door VVV- bestuurderen voorgeschotel de statistieken mag geloven: méér dan in concurrerende dicht-bij-huis wintersportge bieden als de Ardennen, Ei- gel. en Sauerland. Nu is „dicht-bij-huis" voor deze streek wellicht een wat overtrokken kwalificatie. Zij kan dan gemakkelijk binnen een dag worden bereikt, een weekend-bestemming is het beslist niet. Wie naar de Harz wil moet er een toch wel een paar dagen aan vastplakken om er een geslaagde korte „breek-er-even-uit-vakantie" van te maken. Wat biedt de Harz? Dat hangt vooral af van het weer. De hoogste bergtoppen varië ren van 700 tot 970 meter, en dat betekent, dat men altijd de kans loopt op een paar uur, soms een dag, kille ne vel Op zulke dagen blijft er weinig over van het stralende beeld, dat de brochures voor zetten. Maar ligt er sneeuw (en dat komt tussen eind no vember en eind maart vrij vaak voor» dan verandert het aanzicht op slag. Op zulke dagen doen de Harz-dorpen in sfeer (ook 's avonds) wei nig onder voor die van de traditionele Oostenrijkse wintersportcentra. En wat voor de echte win tersporter belangrijk is: in vrijwel alle centra ligt ook de sportaccomodatie op vrijwel hetzelfde peil. Plaatsen als Hahnenklee, St. Andreas- berg. Braunlage. Altenau en Bad Sachsa. beschikken sa men over enkele tientallen pistes en de liften daar naar toe beginnen veelal in de dorpskern. Toegegeven: het zijn niet de pistes voor de snelle afdalers, meer voor hen. die op hun gemak naar beneden willen. Ook een gebied dus voor be ginners, die nog niet gelijk durven beslissen tot een al pen-vakantie en eerst eens aan de sndeuw willen ruiken. Accomodatie Daarvoor hoeft men in de Harz trouwens zeker niet per sé een sportieve sneeuwgan- ger te zijn. Meer dan andere dichter-bij- huis-gebieden is aandacht gegeven aan het randver- maak. Behalve over de grote kunstijsstadions in Braunla ge en Altenau beschikt de streek in vrijwel elke toeris tische plaats over open lucht- schaatsbanen. Verder zijn er mogelijkheden voor afdalin gen per slee (rodelbanen), worden tochten per arreslee georganiseerd en heeft vrij wel elk centrum enkele tien tallen kilometers sneeuwvrije wandelwegen. Wat de Langlauf- mogelijkheden betreft: die zijn er nog niet overal. Tot vorig jaar kende alleen Braunlage zijn „loipes". Dit aantal is dit jaar el uitge breid, maar de Harz scoort toch nog lang niet zo hoog als een land als Zwitserland. Prijzen De prijzen liggen ongeveer op Oostenrijks niveau. Voor 20 uren skiles betaalt men ge middeld 75 gulden (kinderen 55 gulden), voor huur van ski's, schoenen en stokken is men ongeveer een tientje per dag kwijt, een slee huurt men voor vijf gulden en een uurtje arresleeën kost ongeveer vijf gulden. De kosten van hotels en pen sions verschillen uiteraard sterk. Voor 30 gulden (vol pension) per persoon per dag kan men onderdak, maar ook voor 75 gulden Wie privé op stap wil doet er het beste aan bij het Duitse Reis- en Infor- matiebuteau in Amsterdam de brochure over de Harz aan te vragen. Daarin staan alle adressen, telefoonnummers en prijzen vermeld (reserve ren kan men daar overigens niet: dat moet men telefo nisch of schriftelijk bij het hotel zelf doen). Zij die per reisorganisatie naar de Harz gaan hebben die problemen niet. In Neder land brengen vijf organisa ties Harz-reizen op de markt. Sommige daarvan zijn pak ket-reizen (dus verblijf plus reis met bus of trein), andere bieden eigen-auto-reizen aan. In veel gevallen wordt men dan ondergebracht in het midden in de bossen gelegen vakantiepark Hahnenklee. met 700 appartementen een van de grotere complexen van Duitsland. Van buiten wat massaal uitziend maar van binnen comfortabel (mo derne kitchenette en televi sie) met alle mogelijkheden voor opvang van kinderen. Directeur dr. Max Flake noemt het een van de voor beelden van nieue ontwikke lingen in de bouw van toeris tische accomodatie. „Het ap partement raakt bij de toe rist steeds meer in. De klant vraagt privacy in een comfor tabele omgeving. Met dit va kantiepark 3000 bedden! hebben we op die vraag een antwoord willen geven". automobilisten uit de randstad kunnen het beste de snelweg via Arnhem. Oberhausen, Dortmund N.W. en Kassei volgen en daar af takken in de richting Hanno ver (afslaan bij het bord Qos- lar). Vanuit noord-Nederland is de weg Oldenzaal- Osnabrück-Hannover het snelst (niet overal snelweg). Wie de auto thuis wil laten heeft een uitstekende trein verbinding: dagelijks rijdt de Hanz-expres van Hoek van Holland via Utrecht en Ol- denzaal naar Goslar (over stappen niet nodig). In Gos lar staan de bussen klaar naar alle wintercentra. Prijs van een tweede klas-retour rond de honderd gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27