Nog te veel ongelukken door onjuist gebruik van ski-uitrusting kopen kost gauw 1000 gulden Modieus en praktisch de piste op Nederlandse Ski-Vereniging begint met veiligheidsactie tTJDAG 24 SEPTEMBER 1976 WINTERSPORT TROUW/KWARTET 23 Dót is de vrees bij veel wintersporters in spe: houd ik jm'n benen heel? Een vrees, die niet helemaal ten onrechte is. Elke terugkerende wintersporttrein heeft wel enkele ingegipste passagiers aan boord om nog maar niet eens te spreken over de wintersporters die zelfs niet per trein vervoerd kunnen worden en met het vliegtuig huiswaarts moeten keren. Elk winterseizoen zijn dat er weer honderden, al is het exacte aantal, dat die beenbreuk opliep tijdens het skiën onbekend. De verzeke ringsmaatschappijen regi streren alleen de gevallen: of dat nu gebroken benen zijn als gevolg van een val van de barkruk, een glijpartij op straat of een val op de piste, in de statistieken worden ze niet uitgesplitst. .Maar zeker zegt jhr R. C. W. von Bose, directeur van de iderlandse Ski Vereniging. r„gebeuren er op de piste veel meer ongelukken dan nodig zou zijn." Als iedereen zou zorgen voor een deugdelijke uitrusting (en vooral: die op de juiste manier gebruikte) als er meer tijd werd besteed aan training vooraf en als ie dereen zich zou houden aan de tien gulden verkeersregels voor de piste zou het aantal ongelukken aanzienlijk om laag kunnen." ni Belangrijkste oorzaak van de ongelukken noemt hij het liet goed afstellen van de ski- lindingen. Een vorig jaar loor de Duitse skivereniging ngesteld onderzoek leerde iat 82 procent van de Duitse "iërs dat niet juist had ge- aan. Verreweg de meesten ladden ze te strak afgesteld. fVeiligheidsactie Omdat de Nederlandse Ski Vereniging er van uit gaat dat dit percentage voor de Nederlandse skiërs eerder ho ger dan lager, zal liggen, houdt zij van 11 tot en met 16 oktober een veiligheidsactie, waaraan ruim 140 sportzaken meedoen. In die periode kan bij die zaken iedereen zijn ski's gra tis laten afstellen. Zij be schikken daarvoor over een zgn, Tibia-meetapparaat. dat op basis van de breedte van de scheenbeenkop vaststelt hoe strak de bindingen moe ten worden afgesteld om bij vallen de ski's tijdig te doen losschieten. De uitslag daar van wordt genoteerd op twee op de ski's aan te brengen stickers, zodat men wanneer de bindingen opnieuw moe ten worden bijgesteld precies weet hoe strak dit moet ge beuren. De vereniging hoopt daar mee niet alleen antwoord te krijgen op de vraag hoe de gemiddelde Nederlandse skiër zich voorbereidt op de wintervakantie. maar ziet de actie ook als een mogelijk heid meer wintersporters zonder gips naar huis te laten keren. „Veel skiërs," zegt directeur Von Bose. „doen nogal nonchalant met die bindin gen. De afstelling ervan ne men ze vaak met een korrel zout. ervan uitgaande dat dit ter plaatse wel kan gebeuren. Natuurlijk kón dat ook, maar heel vaak gaat dat met de Franse slag: óf omdat men niet over de juiste meetappa ratuur beschikt, óf omdat men het gewoon te druk heeft om er veel aandacht aan te besteden. In alle geval len kun je die zaak beter re gelen voor vertrek." Die tijdige voorbereiding geldt trouwens, zegt hij, voor veel meer zaken. „Veel win tersporters boeken hun reis vaak al in september of okto ber, maar wachten met de rest tot vlak voordat ze weg gaan. En dan is het vaak te laat om de boel nog op tijd voor elkaar te krijgen." Dat te laat slaat dan bijvoor beeld op de huur van ski's. „Wie daar in het hoogseizoen pas aan gaat denken, loopt de kans niet meer de juiste ski's te vinden en ook niet meer de gewenste aandacht voor de afstelling van de ver koper in de winkel." Een ander belangrijk punt bij die voorbereiding: de trai ning. Zeker wie voor het eerst gaat wintersporten (maar ook zij. die het al meer hebben ge daan) kunnen een cursus ski- gymnastiek eigenlijk niet missen. Bij het skiën wordt een beroep gedaan or zoveel spieren, die normaal nauwe lijks worden gebruikt, dat het meer dan zinvol is die van tevoren te oefenen. De Nederlandse Ski Vereni ging (Wassenaarseweg 220 in Den Haag, tel. 070-264426) or ganiseert (beginnend in sep tember) ongeveer vijftig cur sussen van elk 10 tot 15 les sen. Voor sommige daarvan moet men lid zijn van de ver eniging. andere staan open voor iedereen. De kosten er van bedragen gemiddeld 45 tot 50 gulden. Die cursussen kunnen eventueel worden aangevuld met praktijkles sen op kunstskibanen (poly ester of dennenaalden). Door gaans bestaat zo'n cursus uit 12 lessen, waarvoor gemid deld 120 gulden moet worden Wie gaat wintersporten, zal moeten investeren, want hoewel de technische uitrusting (ski's, stokken, schoenen en bindingen) gehuurd kunnep worden, kan dat met de speciale kleding niet. Hoe duur dat gaat worden, hangt vaak van de koper zelf af. want de prijzen variëren sterje. niet alleen door kwali teitsverschil ook door de mode Kleding In het hieronder volgende staatje wordt volstaan met de lager geprijsde artikelen omdat het voor een begin nend wintersporter niet aan te raen is gelijk het duurste aan te schaffen 1 en lange onderbroek zon dervoet plus drie paar sok ken prijs 45 2 twee pully's voor onder de trui prijs samen 50, 3 wintertrui, prijs 50. 4 een paar leren ski- habdschoenen. prijs 25 5. een jack. prijs: 1Ö0; 6. een broek, prijs: 80. 7. een muts. prijs: 10 Samen betekent dit een uit gave van rond 360. Wil men echter modieuzer op stap. dan is men al gauw het dub bele kwijt Technische kant De technische uitrusting kan voor de eerste keer het een voudigst worden gehuurd Dat heeft het voordeel, dat men zich financieel geen buil valt wanneer de eerste ski ervaring niet bevalt. Wil men doorgaan, dan hoe- betaald. De adressen hiervan zijn: de baan van de Stichting ter bevordering van de Ski- sport in Nederland op het Wassenaarse landgoed Duin- rell (tel. 010-651882) de baan van de Neder landse Reis Vereniging op hetzelfde landgoed (tel. 070- 469566) D Primo in Bergen (tel. 02208-5064) kunstskibaan Tilburg (tel. 013-420664), kunstskibaan Ubbergen (tel. 080-225650), kunstskibaan Huizen (tel. 02943-1887) Het voordeel van zo'n prak tijkles is dat men al gelijk min of meer beslagen ten ijs komt op de bestemming. Vol gens ervaren skiërs scheelt die training vooraf zeker twee cursussen ter plaatse, plus de bekende lichamelijke terugslag op de derde dag. wanneer „vrijwel niemand het meer ziet zitten". Mogelijkheden voor (daar naast) individuele oefening zijn er eveneens. Zo is er een lp-grammofoonplaat onder ven die huurpenningen niet weggegooid te zijn, want veel sportzaken bieden de moge lijkheid na de eerste vakantie de uitrusting onder aftrek van de huurprijs te kopen Voor hen die tóch kopen, het volgende kostenstaatje «ook hier weer de wat voordeliger aanbiedingen) 1 een paar ski's. Het beste kan men daarvoor de zgn compact-ski nemen, omdat deze zich doorzijn soepelheid en elasticiteit het best leent voor algemeen gebruik De prijzen liggen rond de 150 gulden imaar voor 400 gulden zijn ze er ook»: 2. een paar goede skischoe nen vanaf 150 gulden; 3 een paar bindingen 125 gulden (wil men luxere diago naalbindingen dan is men al gauw 225 gulden kwijti 4 een paar skistokken rond de 30 gulden; de titel „Skiën" in de handel (met door de skileraar Leo Lochtenbergh samengestel de oefeningen) in de handel 18,90 en 14,90 voor leden van de skivereniging) en het boekje „Beter Skiën" van J. Kemmler (uitgave Elsevier). Waardevolle hulpmiddelen om vooraf thuis alvast wat te oefenen. Tenslotte enkele tips van de Nederlandse Ski Vereniging; •en goede wintersportverze kering is onontbeerlijk. De premies daarvoor bedragen 3,25 tot 3,75 per dag. Le den van de vereniging heb ben het voordeel, dat die ver zekering al in de contributie 33 per jaar) zit. zorg ervoor dat bij vervoer per auto de ski's goed in de hoes zijn verpakt. Dat voor komt roesten van de bin dingen. voor overnachtingen on derweg is het raadzaam spe ciale anti-diefstalsloten aan te schaffen, die voorkomen dat de ski's van het imperiaal worden geroofd. let er op, dat skibinding en -schoenen sneeuwvrij zijn voordat men ze aandoet, koop voor kinderen liefst een heel skipak (dus niet af zonderlijk broek en jack) plus een valhelmpje (kinde ren hebben de neiging vooro ver te vallen), neem naast de normale uit rusting altijd zonnebrandcrè me, lipstick (ook de heren) en een goede zonnebril mee. neem voor elke afdaling eerst wat extra lichaamsbe weging om de spierstijfheid na terrasbezoek weg te werken. waarschuw kinderen nooit aan ijs of ijspegels te likken, gedraag u op de piste ge disciplineerd (nooit op eigen houtje op stap gaan als de skileraar dat ontraadt). loop voor vertrek thuis eerst een paar uurtjes in de skischoenen (geeft een betere pasvorm) en zet (ter plaatse) ski's en schoenen 's nachts nooit in een ruimte waar het vriest (maakt aangespen van de ski's de volgende ochtend al leen maar moeilijker). 5. een paar skistoppen. die de ski's in de sneeuw afrem men wanneer deze zijn losge schoten en dus voorkomen dat mede-pistegebruikers gwond raken: 40 gulden; 6 een skibril: ongeveer acht gulden. Telt men dit op, dat komt men aam een minimum- uitgave van ruim 500 gulden Met de kleding mee betekent dit een totale kostenpost van een kleine 900 gulden. Kinderen Voor een kinder-uitrusting liggen deze prijzen een stuk lager Zo heeft men al een paar ski's, stokken, schoe nen. bindingen en een (aan bevolen) valhelm voor samen 200 gulden. Aanzienlijk voordeliger is eveneens een Langlauf- uitrusting. Ski's, bindingen, stokken en schoenen kosten samen veelal niet meer dan 200 gulden. Een Langlauf- kostuum heeft men voor on geveer dezelfde prijs Wat de huurprijzen betreft ski's, bindingen, stokken en schoenen worden voor ge middeld 10 tot 15 gulden per dag aangeboden Van links naar rechts Satijn damesjack, gewatteerd met plastic „batman" figuur op rug, 140,- Dames overall, zwart met witte biezen 225,- (over all in kobaltblauw - niet afgebeeld)/ 120,- Heren salopette met jack, 180,- Jongens pak (salopette met jack) 85.- Satijn Herenjack. gewatteerd, 90, 4 delig set voor dames(salopette, jack, trui, muts) 198.- Damespak (salopette met jack) 150,- Over ski-mode kunnen bladzijden worden volge schreven. maar in ieder ski-oord bestaat wel een uitgesproken code over de kleedgewoontes ter plek ke. En wie daar niet aan mee doet, telt niet mee. Waarom is een Nederlander er toch onmiddellijk uit te halen. De Engelsen heb ben er ook een handje van om uiterst herkenbaar te zijn door hun shabby uitrusting; een wijde slobber skibroek uit het jaar nul, een versleten en liefst verkleurd jack (hoe ouder hoe beter), een buiten model soort skischoen, en ze houden stug vol dat het alle maal prima gaat zo Op de piste gedragen ze zich uiterst beleefd en ze zijn onverstoor baar De Fransen zien er meestal uitgesproken kek uit. alles tot in de puntjes verzorgd, maar nooit opvallend of over dreven. De Canadezen, die in Europa komen skieën. zijn de echte cracks, ze zien er stoer uit en hun uitrusting is altijd zeer overdacht. De nieuwste skilaarzen, het lichtste jack. de beste broek, alles is erop gericht om topprestaties te leveren en het skieën zo aan genaam mogelijk te maken. Gênant Het hangt erg af waar u gaat skieën. in bepaalde Franse en Zwitserse oorden wemelt het van de niet skieënde dames in fraaie bontjassen en met al even fraaie kapsels. De be ginnende dames dragen beeldschone modieuze ski- pakken. maar het is bijna gê nant te zien hoe ze onflatteus blijven vallen in hun mooie pakken en strompelen op kostbare plastic gegoten ski laarzen De spijkerbroek verovert de piste internationaal. Het is een uiterst makkelijk en goedkoop kledingsstuk, een maal waterdicht gemaakt voldoet hij best als sktbroek Het bezwaar van spijkerbroe ken is dat ze niet erg warm zijn en dat er geen rek in zit zoals bij een echte skibroek De spijkerbroek krijgt een warmer en modieuzer effect met fel gekleurde overkousen of beenwarmers Een dun windjack met daar onder een katoenen bloes en een wollen trui ,zit lekkerder dan een dik gewatteerd jack, bovendien zijn de dunne jackjes vaak in een klein pak ketje op te vouwen en met een riempje aan de taille band van de broekband te haken. Maar officieel worden deze dunne jacks niet ver kocht voor het skieën. Het is sterk aan te raden bij het passen de nieuwe uitrus ting te testen op bewegings vrijheid Skikleding mag nooit strak zitten. Handschoenen Handschoenen, bril en muts zijn erg belangrijk bij het ski eën Handschoenen vangen meestal de eerste harde» klap op bij een val. ze moeten, waterdicht zijn en stevig ge voerd. Een goede zonnebril beschermt ogen tegen de maar al te felle zonnestralen die door de sneeuw nog eens extra worden gereflecteerd. Op mutsen kan iedereen zich uitleven, zeker als de rest van de ski-uitrusting niet zo uit bundig is Een muts is een „must.." koude oren en een verkleumd hoofd tijdens een hoge afdaling hebben nooit iemand vrolijk gemaakt. Wie handig is. breit of haakt een aantal mutsen in de kleur van overkousen of trui. De overall is ook in de ski mode doorgedrongen Voor deel je zit er goed in en bij warm weer knoop je de mou wen om het middel Wel op passen voor een kwaliteit die niet glijdt. Tasjes, aanstekers en liftabonnementen. het kan allemaal om de nek wor den gehangen, makkelijk en nog modieus ook Bergasol komt uit met handzame tubetjes zonnecre die zelfs in het kleinste zakje of tasje passen 1 Het is nuttig voor het vertrek de zomer klerenkast nog eens na te kijken, want met een bruin hoold staan felle kleu ren zoveel aardiger dan men thuis'zou denken. Annemarie Lücker

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23