Stedentrips: Londen nog steeds aan top Meer bestemmingen in brochures - vraag naar tweede vakantie groeit De korte stedentrips in najaar, winter en voorjaar zullen, voorspellen reisorganisatoren, dit jaar abso lute toppers worden. Sommige touroperators spre ken zelfs al over een tweemaal zo groot aantal boekingen als vorig jaar om deze tijd Vooral Londen gaat het weer helemaal maken, zegt Ben Schrijver, de man van Air tour (een van de grootste or ganisaties op dit gebied), die le stedentrips samenstelt. Belangrijkste oorzaak daar van is het almaar devalueren- pond, dat winkelen in En geland tot een lucratieve zaak maakt. Kleding (..erzijn mensen, die zich gelijk drie kostuums laten aanmeten), drogisterij-artikelen, boeken, grammofoonplaten zijn er zo voordelig, dat degene die van tevoren een boodschappen lijstje opmaakt een flink deel van de reiskosten terugver dient. Keus genoeg Maar Londen is niet de enige stad. die in de meeste bro chures is opgenomen De mo gelijkheden zijn binnen Eu ropa vrijwel onbeperkt. Ro me. Kopenhagen. Berlijn. Salzburg. Barcelona. Madrid. Istanboei. Parijs en Wenen (vooral ook de laatste be stemming is populair) komen er eveneens in voor. De prij zen zijn doorgaans uitgekne pen. al moet wel beseft wor den. dat ze vaak alleen de vlucht (met luchthavenbelas ting) plus logies met ontbijt betreffen. De maaltijden moet men meestal zelf beta len. En dan kan zo n lang weekend of kort weekje alles bij elkaar toch nog een vrij kostbare zaak worden, zeker als men wat verder weggaat Want koopt men vijf dagen Londen dan al vanaf 290 gul den. diezelfde vijf dagen kos ten voor een verblijf in We nen of Rome al gauw 400 gul den. Niettemin staan ook de ze prijzen in geen verhouding tot de normale tarieven. Ter illustratie: een retourtje Lon den kost 430 gulden (en dan heeft men daar geen hotel), een retour Rome 600 gulden en een retour Wenen 540 gulden. Hoe dat verschil zo groot kan zijn? Ben Schrijver noemt twee ooreaken. „In de eerste plaats hanteren de luchtvaartmaatschappijen voor dit soort trips speciale tarieven wanneer óf de heen- óf de terugreis op een zater dag of zondag valt en gebruik wordt gemaakt van bepaal de. normaal matig bezette, vluchten. In de tweede plaats is ook de hotelier bereid wa ter in de wijn te doen. In de weekeinden zijn de meeste hotels nu eenmaal vaak ma tig bezet omdat de zaken mensen voor de zondag thuis willen zijn (alleen Parijs maakt daarop een uitzonde ring). Op die dagen staan dus veel kamers leeg en de tour operator kan daar gebruik van maken." Rekenen In principe kan men zo'n ste dentrip zo lang maken als men wil. Hoeveel dat gaat kosten hangt helemaal af van de kwaliteit van het hotel. Zo zijn er in Londen al hotels waar men slechts 12 gulden voor elke dag langer verblijf betaalt (alleen logies), maar er zijn ook hotels waar dit 60 gulden kost. Enig rekenwerk vooraf is dus wel aan te bevelen. Ook waar het andere bijkomende kos ten betreft. Zoals bijvoor beeld de transfer van de luchthaven naar het hotel. Meestal zit dat niet in de pak ketten, veelal wordt men op het vliegveld ook niet opge vangen door een hostess, die de weg wijst. Wat men in zo'n geval zeker nooit moet doen als men althans niet met een wat gro ter gezelschap is lukraak een taxi nemen. Omdat de meeste vliegvelden ver van de stadscentra liggen gaat dat tientallen guldens kos ten. Veel voordeliger is het de bussen van de luchtvaartmaatschappij van het land te nemen (voor Lon den bijvoorbeeld British Air ways of Caledonian, in Rome Alitalia). Die onderhouden een pendeldienst naar het stadscentrum en rekenen daarvoor meestal maar een luttel bedrag. Parkeren Onder die bijkomende kos ten valt voor velen ook het parkeren op Schiphol. Verre weg de voordeligste methode is daarvoor het terrein P 3 te nemen 21,50 voor de eerste vijf dagen). Vertrekt men vroeg, dan is aan te bevelen de nacht ervoor door te bren gen in de op en vlakbij de luchthaven gelegen hotels Frommer of Sheraton. Dat kost wel een paar tientjes de man, maar voordeel is, dat men de auto er tijdens de reis gratis kan achterlaten (een hotelbusje pendelt naar de vertrekhal). Elk reisbureau kan zo'n extra arrangement regelen. Het is trouwens zinvol bij het reisbureau ook naar andere mogelijke extra's te informe ren. Zoals voor Londen het bestellen van een „go-as- you-please-ticket", dat voor 3. 4 of 7 dagen recht geeft op onbeperkt reizen op alle diensten van de rode bussen en de ondergrondse (dat ter plaatse te doen kost veel meer tijd). De prijzen va riëren van 27 tot 40 gulden. Als gratis extra leveren som mige touroperators voor de stedetrips zgn. countdown cash cards, kaarten waarop men in een groot aantal win kels (adressen worden erbij geleverd) recht geeft op kor tingen. Ben Schrijver .Steden worden toppers" rilOAG 24 SEPTEMBER 1976 WINTERSPORT ders aan de voornamelijk Spaanse stranden) het ad vies: laat u niet verleiden door sensationele dagprijzen vanaf vijf gulden. Die betref fen vaak alleen arrangemen ten, waarbij men met vier personen tegelijk een appar tement huurt en dan nog voor langere perioden. Meer dan vorige wintersei zoenen wordt in de brochures aandacht besteed aan de ei- gen-autoreizen, waarschijn lijk als gevolg van de afgelo pen zomer gestegen populari teit van deze vakanties. In veruit de meeste gevallen be treft het hier reizen naar de wintersportgebieden. Opvallend zijn hier de grote prijsverschillen. Er worden (op basis van logies en ont bijt) al arrangementen aan geboden van nog geen 60 gul den per week. maar voor zes maal zoveel kan men ook een appartement huren. Ook hier geldt, dat men zich niet moet laten verleiden door de vaak in het oog vallende voordeel aanbiedingen omdat die meestal alleen in het laagsei- zoen gelden (de koude janua rimaand) en daarnaast een voudige accommodaties be treffen in de lager gelegen dorpen Om deze pakketten nog wat te versieren (en voor de tour operators financieel aantrek kelijker te maken) zijn in sommige daarvan als extra opgenomen een abonnement op de skiliften en het volgen van skilessen. Behalve bij de bekende grote reisorganisatoren kan men voor zo n eigen autoreis ook terecht bij de in Amstelveen gevestigde Swiss Chalets In- ter Home-organisatie Deze geeft een gids uit met enkele honderden appartementen, hotels en pensions in de win- tersportlanden Voordeel van deze gids is. dat zij meer dan de brochures van de meeste touroperators informatie geeft over de aard van de plaats, de hoogte en de voor zieningen Bovendien biedt zij meer keuze Ver weg Een ander elk jaar omvang rijker wordend onderdeel van het aanbiedingen-pakket vormen de verweg-reizen. Hoewel het aantal boekingen daarvoor in absolute getallen en in vergelijking met de an dere reizen nog vrij beperkt is. zit er toch elk jaar, zeggen de reisorganisatoren, nieuwe groei in. Die weerspiegelt zich in de brochures. Het zijn vooral de aan buitenlandse moedermaatschappijen ge bonden touroperators, die hiermee aan de weg timme ren (Neckermann. Ho telplan). maar ook de andere organisaties hebben meer ruimte vrijgemaakt voor dit soort arrangementen (Chris- toffel. Long Range Travel) Dat het vooral de met het buitenland gelieerde bedrij ven zijn. die verweg vakanties bieden, ligt voorde hand omdat zij in veel geval len gemakkelijker gebruik kunnen maken van goedko pere charters (in plaats van vluchten op de lijndiensten» zij zijn voor het vullen van de loestellen niet alleen afhan kelijk van de Nederlandse markt. rat zo'n tien jaar terug iog was voorbehouden an de elite met veel geld pp zak, lijkt de laatste Ijd haalbaar voor steeds roeiende groepen: een weede vakantie. Foto: Bert Nienhuis gelijkluidende commentaren horen. Nu moet men als klant natuurlijk wel het betrekke lijke van dat trompetgeschal weten in te zien. Een verko per van vakantiepret toont nu eenmaal nooit een zak-in- as-gezicht aan de balie. Hij zal eerder geneigd zijn problemen te verdoezelen. En die problemen zijn er nog steeds. Het belangrijkste daarvan: de welhaast moor dende concurrentie, die tour operators dwingt vaak prij zen te berekenen, die be drijfseconomisch gezien nau welijks meer verantwoord zijn. Die slag om de gunst van de klant begon eigenlijk pas goed toen zo'n zes jaar terug het Duitse Neckermann- concern op de Nederlandse markt kwam. Met stuntprij zen (mogelijk gemaakt door forse subsidies van het moe derbedrijf), die onder Neder landse concurrenten de nodi ge verwarring stichtten. Bundeling Direct gevolg van die pene tratie was een bundeling van krachten. Sinds 1974 vindt Neckermann de gebalde vuist tegenover zich van een tiental reisorganisaties (waaronder vertrouwde na men als Eurotours Magneet. Centouri. Fit en Airtour), die samengingen onder de para plu van Holland Internatio nal (door vergaande reorgani saties eigenlijk pas dit win terseizoen écht concurre rend). Andere organisaties ver sterkten de banden met hun moederconcerns (Christoffel en Sunair in België. Ho telplan in Zwitserland: 'tzijn maar enkele voorbeelden) en bonden eveneens de strijd aan. Voeg daarbij de wedijver tus sen de luchtvaartmaatschap pijen KLM en Martinair (KLM heeft daarvan een kwart van de aandeleni en Transavia (waarvan de laatste zijn concurrent van onverantwoordelijke prijs- dumping beschuldigt) en het is duidelijk, dat er op het ogenblik een meer dan ge spannen sfeer heerst in de reiswereld. Met tientjes prijs verschil proberen touropera tors elkaar de loef af te ste ken. En daar kan de klant natuurlijk zijn voordeel mee doen. Voor hem betekent dat ge vecht ook dit naseizoen scherp berekende prijzen. Prijsstijgingen in de bestem- mingslanden werden meer nog dan voorheen in de reis- sommen gecompenseerd door verder doorgevoerde ef ficiency en kleinere winstmarges. In sommige ge vallen werden, vergeleken met vorig winterseizoen, zelfs prijzen verlaagd. Zo timmert Holland International bij voorbeeld aan de weg met verlagingen op Spaanse en Oostenrijkse bestemmingen van 5 tot 10 procent. (Oók overigens slogans, die moe ten worden gerelativeerd, want vorig jaar was dit con cern op veel van deze bestem mingen duurder dan de con currentie.) Waarheen? Waar kan men heen voor een tweede vakantie in winter, voor- of najaar? Dat is eigen lijk te veel om op te noemen. Uiteraard zijn er de speciale wintersportreizen (niet alleen naar de bekende alpine- landen, ook naar Oost- Europa, Noorwegen en Fin land). wat daaruit te kiezen hangt vooral af van de per soonlijke voorkeur en de fi nanciële mogelijkheden. Oosteuropese landen als Roemenië en Bulgarije heb ben het voordeel meestal zo'n 30 procent goedkoper te zijn dan de alpinelanden, maar het nadeel dat de wat men noemt ambiance ont breekt. De gezelligheid van de Alpen dorpen ontbreekt veelal en bovendien krijgt men nogal eens met kleine ongemakken te maken (zoals een defect geraakte sleeplift, die pas na dagen wordt gerepareerd of een radiator in een hotelka mer. die alleen op nul of ko kend kan worden gezet). Na tuurlijk is dat niet aan de orde van de dag. maar het kén gebeuren. Noorwegen en Finland heb ben weer het nadeel, dat ze voor de secundaire uitgaven (het borreltje aan de bar 's a- vonds) erg prijzig zijn (van wege de grotere afstand is ook de hele reis soms duur der). Frankrijk mist in veel van zijn sneeuwcentra de in timiteit van het dorpse avondleven. Allemaal over wegingen, die men moet la ten meetellen bij de keuze. Overwinteren Dan natuurlijk de overwinte- ringsreizen, met name voor hen (meestal gepensioneer den). die de tijd voor zichzelf hebben. Voor die overigens beperkte gToep (er overwinte ren nog geen 8000 Nederlan- rtficiële statistieken mogen voor de Nederlander een jerkwaardige 1,3 vakanties oteren, dat is slechts hetcij- latig berekend gemiddel- i. Als men er vanuit gaat. nog altijd de helft van de ederlanders helemaal geen akantie viert, dan betekent dat die andere helft veel dan die 1,3 maal op stap it (voor langer dan vijf da- en dat er zelfs mensen ïten zijn, die zich drie en ïr vakanties per jaar kun- veroorloven. ook de reisindustrie deze kkeling met vreugde begroet en zich daaraan snel heeft aangepast, was verwachten en blijkt dit zelfs duidelijker dan ieen. De zojuist versche en vaak met veel fanfare jekondigde herfst-winter voorjaars-brochures laten geen twijfel over bestaan, it de reisorganisatoren nergiek een nieuwe markt an het aanboren zijn. programma's zijn dikker an voorheen, de aanbiedin- talrijker, de bestemmin- en gevarieerder. En dét na en toch bepaald niet altijd ven florissant zomerseizoen, taarin touroperators te ma in kregen met een met ze- ;r twintig procent terugge- pen vliegvakantiemarkt. list de markt, waarvan zij et moeten hebben. )pleving? jlllsof er geen vuiltje aan de uf [acht zou zijn! Zijn de smaak- A liakers in vakantieland zó lunnig optimistisch van pro- «sie, dat zij blind zouden voor de door hun boek- uders geproduceerde cij- rs? Natuurlijk niet! Er is )en touroperator die uitslui- nd met de natte vinger te erk gaat. De nieuwe hoop opleving van de markt Utten zij uit prille ervarin- en. Met name waar het de panje-vraag betreft. lirecteur drs. A. P. Houtzaa ier van Nederlands grootste eisorganisatie. Holland In- emational, die begin vorige naand al haar overwinte- [irigsprogramma presenteer de. kon eind van diezelfde naand al laten weten, dat er reel meer geboekt was dan om die tijd vorig jaar. Een gegeven, dat hem de overtuiging leverde, dat het „Spanje-effect" volledig is weggeëbd. Trouwens, ten aanzien van de hele markt toont hij zich weinig somber „De lange-termijn-trendszijn zo vast en duidelijk, dat ze wel moeten doorzetten. Wie de cijfers naast elkaar zet. ziet dat de bevolking nog steeds groeit, het percentage dat met vakantie gaat sinds 1966 steeds groter werd (van 1 naar 54 procent), de va- antiefrekwentie nog steeds imhoog ging (toen 1,24, nu 1.3) en het aantal vakanties groeide van 6,1 miljoen naar 9,2 miljoen." Concurrentie Andere touroperators laten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21