olgende week las afronding ibortusdebat Veel werkende jongeren ontduiken de leerplicht Moeilijk Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Rhodesië antwoordt vandaag Wintersportbijlage Vietnamese vluchtelingen gearriveerd Pronkstuk Zuid-Afrika ligt aan diggelen - pag. 8. en met Discussie tussen Ford en Carter een duidelijkheid over amendementen ÏJ ■Scheldwoord tegen ■jbaas geen reden voor ontslag Ziekenfondsraad: loongrens naar 33.650 gulden Eén op de vier-spijbelt" van vormingswerk Industriële bedrijvigheid toegenomen VRIJMARKT Verzuim loopt soms op tot 60 procent Industriebonden: prijscompensatie ten dele opofferen? ^jaarbeurs van het oosten Trouw bijvoorbeeld Welkomstvoordeel "OliVV hoort bij u. 34e JAARGANG NR. 9940 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 rouw vanoaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geptaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebbèn. Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 rGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 lONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X 11000— LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 De zomer is voorbij, de winter op komst. Voor velen betekent dat nü al denken aan een tweede vakantie. Vandaar vandaag al Trouw's vakantiebijlage voor herfst en winter, met pagina's vol tips en ideeën, samengesteld door onze redacteur toerisme Dick Ringlever. Naast die informatie vindt u er op pag 26 ook de tweede aflevering van onze najaarsprijsvraag (de uitslag van Kieskwis nr. 1 staat op pag. 22) in en voor de kinderen een kleurwedstrijd: zij kunnen zich uitleven op de tekening op de voorpagina van de bijlage. V V» Deelname aan de kleurwedstrijd is mogelijk voor twee groepen: de 6-tot en met 8-jarigen en de 9-tot en met U-jarigen. Voor elk van deze groepen zijn 13 prijzen beschikbaar: een hoofdprijs van 50,-, twee prijzen van 25,- en tien prijzen van 15,-. Inzenden vóór 11 oktober aan Trouw Amsterdam (postbus 859) met OP DE TEKENING vermelding van naam, adres en leeftijd en OP DE ENVELOP linksboven .Wintersportkleurplaat". Duizend zwijnen moeten sterven 3 R.k. schoolraad bestaat tien jaar5 VAD-plan heeft Nederland investeringen gekost 3 AR-top legt zich neer bij het onvermijdelijke CDA9 HILVERSUM Het debat tussen president Gerald Ford en zijn te genstander Jimmy Carter, dat van nacht Nederlandse tijd in de Verenig de Staten voor de televisie is gehou den, zal in Nederland op zondagmid dag worden uitgezonden. De NOS brengt de reportage tussen half zes en tien over half zeven op Nederland 2. Van de totaal in Ameri ka voor de discussie toegemeten tijd van negentig minuten worden in ons land zeventig minuten uitgezonden. n onze parlementsredactie !N HAAG De Tweede Kamer heeft vannacht onverwachts afronding van het debat over een nieuwe abortusregeling gesteld tot volgende week woensdag. Het uitstel was nodig duidelijkheid te krijgen over een aantal op het laatste jment ingediende wijzigingsvoorstellen op het PvdA-WD- ortusvoorstel betreffende de positie van de arts. Algemeen s verwacht dat de Kamer vannacht nog de eindstemming over twee aanhangige abortusvoorstellen zou houden en dat arbij het PvdA-WD-voorstel voor legalisering van abortus n duidelijke meerderheid zou halen. nister Van Agt heeft gisteren de aag of hij dit wetsontwerp even- iel middels zijn handtekening tot zal verheffen, weer onbe- itwoord gelaten. Hij constateerde klaarblijkelijk het hele kabinet eens is met de door hem gestelde dat „alleen een regeling waarin scherming van het ongeboren voldoende tot uiting komt, het lent kracht van wet te krijgen". iiet tegendeel niet blijkt, kt een minister", aldus Van „in het parlement namens het kabinet. Het kabinet heeft mij afgelopen dagen niet laten weten oneens te zijn met wat ik gezegd Agt geeft toe dat natuurlijk ook het kabinet verschil van mening an bestaan over de vraag of een epaald wetsontwerp aan de gestel- e norm voldoet. „Als het zover amt hoop ik dat mijn stellige me- op dit punt door het kabinet ideeld zal worden", aldus minister an Agt. leningsverschil ijdens de beraadslagingen bleef •n de compromispartners PvdA WD een duidelijk meningsver- bestaan. >at betrof de vraag of de landelijke ommissie die volgens het PvdA- VD-ontwerp toezicht moet houden p de abortus-praktijk, nu wel of iet gecontroleerd moet kunnen 'orden door de minister en de ka- ner. De PvdA vindt van wel en wil In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen circa 19 graden. MORGEN EN OVER MORGEN: Veranderlijk met vooral later enkele buien. In het algemeen iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 6.31 onder: 18.31 maan op: 8.40 onder: 19.09 dit langs een omweg via het staatstoezicht op de volksgezond heid bereiken. Bij de WD stuit dat op grote bezwaren omdat op die ma nier de politiek zich toch weer met de abortuspraktijk gaat bemoeien. De bedoeling is nu juist om de abor tus uit de politiek te halen door de praktijk te laten beoordelen door een onafhankelijke commissie van deskundigen, zo voerde de VVD aan. Het PvdA-Kamerlid Roethof, een van de indieners van het PvdA-WD- ontwerp, kwam er ronduit voor uit dat hij ook niet zo kapot is van de getroffen regeling voor de commissie van toezicht maar dat deze regeling nu eenmaal onderdeel uitmaakt van het compromis dat met de WD is getroffen. Hij waarschuwde zijn frac tie-genoten niet te proberen het wet sontwerp op dit punt essentieel te wijzigen omdat dit het compromis zou aantasten en daarmee de aan vaarding van het wetsontwerp in ge vaar zou kunnen komen. Vervolg op pagina 3 Van onze sociaal-econ. redactie AMSTELVEEN De Zieken fondsraad heeft besloten om de staatssecretarissen van volksge zondheid en van sociale zaken te adviseren de loongrens voor de ver plichte ziekenfondsverzekering nu 30.900 gulden per 1 januari 1977 vast te stellen op 33.650 gulden. De Ziekenfondsraad verwacht dat de nieuwe loongrens tot gevolg zal hebben dat het aantal verplicht ver zekerden op 1 januari enigszins zal toenemen. Dit omdat de lonen van de werknemers met een inkomen in de buurt van de loongrens dit jaar onder andere als gevolg van de loon maatregel iets minder snel stijgen dan de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering. De raad vraagt de bewindslieden snel een beslissing te nemen over de loongrens, opdat het bedrijfsleven tijdig kan beginnen met de noodza kelijke administratieve procedures voor aan- en afmelding van de be trokken werknemers en met de daarbij behorende voorlichting. Van een onzer verslaggevers URETERP In het Friese Ureterp is gisteravond een groep van 56 Zuidvietnamese vluchtelingen aangekomen. Ze worden gehuisvest in het voor malige gemeentelijke rusthuis. Volgens het ministerie van CRM hebben de Vietnamezen de gebruikelijke rechten ge kregen die worden verleend aan alle vluchtelingen aan wie asiel is verleend. De Vietname zen zullen zelf de keus moeten maken of ze uiteindelijk in Ne derland willen blijven dan wel ergens anders naar toe willen. Voor deelname aan het maat schappelijk proces in Neder land zal het initiatief echter van henzelf moeten uitgaan. De opvang in het voormalige rusthuis in Ureterp is tijdelijk en de Vietnamezen die in Ne derland willen blijven, zullen tezijnertijd in eigen woningen worden ondergebracht en gaan werken. De Vietnamezen zijn hun land uitgevlucht in bootjes, na de communistische machtsover name. Hun doel was Thailand. Daar werden ze echter niet toe gelaten. Medewerkers van de Verenigde Naties hebben hen opgevangen en proberen de vluchtelingen onder te bren gen in landen waar ze welkom zijn. Gisteren arriveerde na en kele dagen vertraging, een groep op Schiphol, die daarna onderweg ging naar Ureterp. Het opvangcentrum aldaar heeft ook dienst gedaan voor de tijdelijke huisvesting van Surinamers. Vervolg op pagina 9. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het verzuim op vormingsinstituten voor wer kende jongeren heeft vorig Jaar onrustbarende vormen aange nomen. Hoewel op sommige in stituten het verzuim beperkt blijft tot tien, vijftien procent is het percentage spijbelaars elders vijftig en zelfs zestig procent. Uit een dit voorjaar gehouden steekproef van de inspectie van het ministerie van onderwijs blijkt dat gemiddeld vijfentwintig procent van de zestienjarige werkende jongeren zich niet laat inschrijven. Als men daar de spijbelaars bij optelt die wel ingeschreven staan, maar af en toe niet komen, is het totale verzuim gemiddeld veertig procent. De tweedaagse leerplicht voor zes tienjarige werkende (en werkloze) jongeren werd vorig jaar augustus ingevoerd. De vijftienjarigen wercjen op die datum volledig leerplichtig. Al gauw bleek dat de werkgevers, ondanks de premieregeling, niet happig waren op jongeren die drie dagen kwamen werken en twee da- Elektriciteitsbedrijven: Van een onzer verslaggevers ARNHEM De elektriciteitsbedrij ven merken dat de industriële be drijvigheid in Nederland de laatste maanden zeer duidelijk is toegeno men. Gedurende de eerste 38 weken van dit jaar werd zeven procent meer stroom geleverd dan in dezelfde peri ode van 1975. Eerder dit jaar werd een dergelijke berekening gemaakt over de eerste 22 weken en over die periode lag de electriciteits- produktie nog maar vijf procent bo ven het niveau van vorig jaar. In de tussenliggende 16 weken moet dus een vrij aanzienlijke stijging zijn op getreden. Directeur J. H. Bakker van de Sa menwerkende Elektriciteitsproduk- tiebedrijven (SEP) meent dat die stijging veroorzaakt moet zijn door een betere bezetting van de indus triële capaciteit. Hij deelde de nieu we cijfers gisteren mee in de verga dering van de raad van commissaris sen van de SEP. Vervolg op pagina 3 zaterdag 10.00-18.00 Antiekmarkt 'De Looier' Looiersgracht 38, Amsterdam Moet ik grof worden, of kan ik zo opslag krijgen!? SALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische premier Ian Smith zal vanavond in een toe spraak voor radio en televisie bekend maken wat het Rhode sische antwoord is op de voor stellen voor een meerder heidsregering van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger. De vijftig parlementariërs die beho ren tot de Rhodesische frontpartij, de groepering van Ian Smith, heb ben zich gisteren urenlang beraden over de Amerikaanse voorstellen. Na afloop van de besprekingen ver klaarde de Rhodesische leider dat er een beslissing genomen was, maar dat deze niet voor vanavond zou worden bekend gemaakt. „Het zal een duidelijke, positieve en ondub belzinnige verklaring worden, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is," aldus Smith. Volgens politieke waarnemers heeft de partij van Smith, zij het met tegenzin ingestemd met Kissingers voorstellen De Rhodesische premier zei alleen dat hij zeer tevreden was met het resultaat van het overleg. Hij weigerde echter in te gaan op de vraag of ook Kissinger blij zou zijn met het resultaat. Evenmin wilde hij onthullen of de beslissing door de partij unaniem was genomen. Op de vraag of hij nog nieuwe besprekin gen met Kissinger zou voeren, zei Smith niet te geloven dat zoiets no dig is. Parlement De voorstellen moeten nu nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan het Rhodesische parlement waar ze met een meerderheid van twee der den moeten worden aangenomen. De partij van Ian Smith beschikt over 50 van de 66 zetels. Pas na de toespraak van vandaag zal het parle ment zich uitspreken over de voor stellen. De Rhodesische nationalisten leider Joshua Nkomo, keert vandaag naar zijn land terug uit Loesaka. Voor zijn vertrek uit de Zambiaanse hoofd stad verklaarde Nkomo dat hij de man zou zijn om de publieke opinie van de zwarte bevolking in de ko mende dagen te verwoorden. „Als het volk van Zimbabwe (Rhodesië) de voorstellen te horen krijgt, dan moeten ze die van mij horenaldus Nkomo. Nkomo is de enige zwarte Rhodesische leider die zich vrijelijk in Rhodesië kan bewegen en hij was de enige die door de Amerikaanse minister Kissinger werd geconsul teerd. Eerder verklaarde Nkomo dat gen naar school moesten. Ook de opzet van tweedaagse programma's leverde problemen op. Het verzuim is hiet overal even groot. Naarmate de cursus vordert neemt het verzuim toe. Op de protes tants-christelijke centra is de op komst redelijk. In stedelijke gebie den is het verzuim het ergst. In plaatsen waar vormingsinstituten samenwerken met streekscholen voor beroepsbegeleidend onderwijs is het verzuim minder. Minister Van Kemenade (onderwijs) noemt als eerste ooizaak van het verzuim de Van een verslaggever UTRECHT De hoofdbesturen van de industriebonden NW en NKV hebben aan hun ongeveer 340.000 leden gevraagd of zij bereid zijn van af volgend jaar een deel van de prijs compensatie niet in eigen zak te ste ken, maar op te offeren aan de be strijding van de werkloosheid. Een effectief middel tegen die werkloos heid zou wellicht arbeidstijdverkor ting kunnen zijn. aldus de bonden in brieven aan hun „achterban". De arbeidstijdverkorting zal dan wel ge financierd moeten worden. De indus triebonden vragen de leden of ze bereid zijn daaraan ook een steentje bij te dragen door de prijscompensa tie niet langer helemaal te gebruiken om de koopkracht op peil te houden. verlokkingen van de werkgevers die proberen de Jongeren aan het werk te houden. Verder noemt hij de aan drang van kortzichtige ouders en het gebrek aan motivatie bij de Jongeren zelf. Niet aantrekkelijk Een probleem is verder dat de onder wijsprogramma's niet overal even aantrekkelijk zijn. Het is de Bedoe ling dat de tweedaagse leerplicht voor ongeveer de helft besteed wordt aan vorming en voor de andere helft aan beroepsbegeleidend onderwijs. De minister wil dat vormingsinstitu ten en streekscholen samen één pro gramma opzetten. Maar vorig Jaar was die samenwerking nauwelijks van de grond gekomen. Vervolg op pagina 35 ADVERTENTIE 22-29 september 1976 er ernstige leemtes in de door Kissin ger voorgestelde regeling zitten. Binnen het Rhodesische verzet be staan ernstige tegenstellingen en Nkomo probeert zich nu als de ster ke man op de voorgrond te zetten. Dzinasja Machlngoera, een van de bevelhebbers van het Rhodesische volksleger heeft in een vraaggesprek met een Tanzaniaanse krant gezegd een tegenstander te zijn van de vesti ging van grote bevrijde gebieden omdat deze een makkelijke prooi zou zijn voor de luchtmacht van Ian Smith. Op het ogenblik worden be paalde gebieden maar gedeeltelijk bevrijd, zodat de regering er geen effectieve controle meer kan uitoe fenen. Inmiddels is de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger uit de Keniase hoofdstad Nairobi in Londen aangekomen voor overleg met de Britse regering. Minister Lubbers ziet geen kans om de consument zo voor te lichten dat die kan zien of een prijsstijging toelaatbaar is. Wie in deze steeds ingewikkelder samenleving nog enigszins overeind wil blijven, heeft op z'n minst een goede krant nodig. Nieuwe abonnee: Plaats:IGiro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: f~) 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. 0 Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. 0 Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. _-a

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1