:ranciscus voor velen £en bron van inspiratie cht avonden muziek Lekkere koffie... goed gezet. Met het nieuwe Compact koffiezetapparaat van Douwe Egberts. Alain Lombard, Franse specialist 10 presenteert „De erfenis van een arme man" Jordaan schenkt prenten aan Atlas van Stolk Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. Conferentie Nederlandse letteren DAG 24 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 13 or Ton Hydra .VERSUM Het zullen niet uitsluitend rooms-katholieke kijkers zijn die vanavond op de 0 afstemmen om „De erfenis van een arme man" mee te pakken. Onder deze titel heeft Marga •klaan een Interessante documentaire gemaakt over Franclscus van Asslsi (1181-1226) en de rerklng van zijn Idealen ln onze tijd. door Adr. Hager DEN HAAG Meer dan een halve eeuw geleden maakte de Hongaarse pianist Andor Földes (62) zijn debuut. Hij kan inmid dels bogen op een succesvolle carrière en zich de bezitter noemen van enkele onderscheidingen. viel in iéder opzicht tegen. De aan pak van Földes was onevenwichtig, overdadig fors en tal van passages kregen te lijden onder een Uitermate grove pianistiek. r dan ooit is de stichter van drie orden populair bij anders- [kenden. Protestantse christenen de hele wereld komen naar de atsen waar Franciscüs heeft ge- Een bron van inspiratie is hij voor talloze natuurvrienden, pa sten en maatschappijhervormers. d nieuw worden velen aangespro- i door een minder theologiserend meer praktisch christendom, zich end in wat wij tegenwoordig me- nenselijkheld noemen. Daarom is boelend, de sporen te volgen die i Idealist uit de twaalfde eeuw nog -4]d achterlaat. ihet eerste deel van de documen- geven fresco's en fragmenten ui Italiaanse film een schets van inciscus en het „kerknieuws" van dagen. Men lette daarbij goed op rol van paus Innocentlus III. De stenrijkse kunsthistoricus prof. Friedrich Heer, die in dit pro- mma lassen legt tussen verleden heden, ziet namelijk frappante ireenkomsten tussen deze groot- middeleeuwse plaatsbekleder en nu regerende paus Paulus VI voor betreft hun opvattingen over het ag van de kerk van Rome. inciscus bleef deze kerk welis- ar trouw, maar in zijn navolging i Christus stonden niet macht en rgang doch persoonlijke armoede onvoorwaardelijke offerbereid- d jegens de naaste centraal. Het is soms ontroerend, in het twee de deel van de documentaire te ho ren hoe huidige Minderbroeders en Franciscanessen met wegcijfering van zichzelf een meer dan 750 jaar oude orderegel in praktijk brengen. Zij hebben met toestemming hun kloosters verlaten om te leven bij mensen die hulp nodig hebben. Voor halve dagen werken de volge- Franciscus van Assisi, zoals Rubens hem schilderde. Is geen muziek, die je dagelijks oor de radio hoort, maat je kunt >ch wel zeggen, dat de belangstel- ng in het Westen steeds groter ordt. Naast instellingen als het Tro- enmuseum en andere volkenkundi- e instituten heeft ook H.J. da Silva ook de man van het Fiesta Gitana zich al sinds 1954 beijverd de elangrijkste Indiase artisten naar ederland te brengen. Ravi Shan- nu een wereldberoemd sitar- peler. engageerde hij al in 1954. linnenkort, van 1 tot 13 oktober irganiseert Da Silva weer een aantal oorstellingen van Indiase muziek, let programma heet „A night of ndia music". ian deze voorstelling nemen meer- lerë solomusici deel, die afwisselend owel een solo geven als voor de tegeleiding zorgen. De artisten zijn krvind Parikh, sitar; Kishori PA- ikh, zang; Ustad Sultan Khan, sa- angi en Mohammed Ahmed Khan, abla. Het programma wordt niet eerder dan op de avond zelf vastges- eld. Een «n ander hangt af van de weersomstandigheden die bepalend ijn voor de mogelijkheden van de nstrumenten. 3e speeldata zijn: 2 oktober in het PO.C. Eindhoven; 3 oktober in de Stadsschouwburg Groningen; 4 ok tober in het Nieuwe de la Mar Thea ter, Amsterdam; 7 oktober in de Schouwburg Arnhem; 8 oktober in de toneelzaal van het Nederlands lingen van Franciscüs in fabrieken of elders om in eigen onderhoud te voorzien en anderen te kunnen bij staan. Voor de camera spreken zij openhar tig over hun gewijzigde levenspa troon en daaruit blijkt dat door het dienstbetoon aan mensen in moei lijkheden (en er zijn nederige kar weitjes bij waarvoor wij buitenlan ders aantrekken) het geloofsleven zich heeft verdiept. Ook wordt niet meer eng-kerkistlsch gedacht en au toritair gehandeld, maar voelen zij zich in de ruimte gesteld met een zeer persoonlijke verantwoordelijk heid. Dat Marga Kerklaan zich sterk bij het onderwerp betrokken voelde, is merkbaar ln regie en commentaar. De documentaire brengt de kijker ertoe, vergelijkingen te maken tus sen de vooral in steden werkende ordeleden en vroegere hervormings bewegingen. Men denke aan de Mo derne Devotie, aan de in een spreek woord voortlevende Nederlandse volksprediker Brugman en aan de zich ten slotte bij de reformatie aan- Marga Kerklaan sluitende Waldenzen. Prof. Heer her kent ook sporen van Franciscüs in Pinksterbeweging en Jesus People. Camerawerk Naast het leerzame karakter van de documentaire is het tevens de technische verzorgeing die tot kij ken en luisteren noodt. Het uitste kende camerawerk van Fred Brinkman en Maarten Schmidt Is harmonieus verweven met oude filmfragmenten en met andere Illus traties. Een prachtige inbreng had de graficus Jos van Grieken. Hij te kende prenten en rijk gecalligraveer- de handschriften die uit de tijd van Franciscüs lijken te stammen. George Bossaers en Kees Reijninks zorgden voor een passend geluidsde cor en dank zij de kundige montage van Hans Lezwijn hoeft men niet aan de knoppen van het tv-toestel te morrelen om kleur en geluid bij te stellen. Zo is het ln alle opzichten de moeite waard, „De erfenis van een arme man" te „incasseren". Hij is een bekend Beethoven- vertolker en heeft naam verworven als pleitbezorger van het oeuvre van Bartók. De laatste jaren heeft hij zich vooral bezig gehouden met Mozart. Földes was woensdag- en donderda gavond solist bij het Residentie Or kest in het eerste pianoconcert van Brahms. Het lijkt niet bijzonder lo gisch om een pianist die zich gespe cialiseerd heeft in Mozart te contrac teren voor Brahms. Wellicht heeft men zich laten lelden door de ge dachte, dat het aantal pianisten dat dit gigantische opus aankan, niet bijzonder groot is. Het is gebleken, dat een dergelijke gedachte geen goede maatstaf is. De interpretatie Dirigent Alain Lombard benaderde in de begeleiding Brahms met Frans temperament en daar is deze compo nist ook al niet mee gediend. Een begeleiding overigens waar nog spra ke was van een pogen tot goede afwerking, hetgeen zeker niet opge merkt kan worden over het zeer te leurstellende solistisch aandeel. Alain Lombard heeft het bij de leden van het Residentie Orkest helemaal gemaakt. In de recente concerten en de daaraan voorafgaande repetities hebben zij zich voor honderd pro cent ingespannen om zijn Intenties te verwezenlijken. Het fascinerende resultaat hoorde men in de Symphonie Fantastique van Berlioz, waarmee Lombard andermaal be wees, dat het Franse repertoire zijn sterkste kant is. Vijftig minuten lang een boeiende Berlioz, evenwichtig en tot in details verzorgd. Lombard heeft keihard ge werkt om dit resultaat te bereiken. Hij heeft de strijkers eenheid bijge bracht en een balans voor zijn strij kers en blazers weten te bewerkstel ligen. Intensief en expressief musice ren onder een dirigent die letterlijk zijn twee handen weet te gebruiken. Lombard heeft in korte tijd een wel luidend klinkend symfonieorkest ge formeerd, een ensemble dat presta ties weet te bereiken. Daarvan kan een Amsterdams publiek zich heden avond overtuigen. ROTTERDAM De negentigjarige tekenaar L. J. Jordaan heeft meer dan tweeduizend politieke tekenin gen van zijn hand geschonken aan de Stichting „Atlas van Stolk" in Rotterdam. De stichting ziet hierin een belangrijke aanvulling op het oorspronkelijke werk van Raemae- kers, Braakensiek, Van der Hem en andere meesters van de politieke, prent. Door de nieuwe aanwinst is men thans in staat een representatief beeld te geven van de ontwikkeling in de Nederlandse politieke spotprent tijdens de eerste helft van deze eeuw. De heer Jordaan debuteerde als te kenaar in 1915 in De Groene meteen zelfportret als dienstplichtig mili tair. Sindsdien heeft hij met zijn werk, later ook in Het Parool en Vrij Nederland tientallen jaren politieke gebeurtenissen in binnen- en buiten land van commentaar voorzien. De Stichting beschouwt zijn meedogen loze aanvallen in de Jaren dertig op het opkomend nazisme als het beste deel van zijn werk. De Atlas van Stolk, sinds kort geves tigd in Delfshaven, waar men de beschikking heeft over een exposi tieruimte, is van plan volgend Jaar een speciale tentoonstelling te wij den aan de spotprenten van Jordaan. we Douwe Egberts snelfilterautomaat is op Met deze nieuwe snelfilterautomaat van Douwe Egberts zet u snel en handig twee tot acht kopjes heerlijke, verse koffie. Heel eenvoudig: u doet de juiste hoeveelheid fijngemalen koffie in de filter, giet koud water in het reservoir, schakelt het apparaat in en... in korte tijd staat er heerlijk geurige koffie voor u klaar.Perfekt gezet.Zodat u echt kunt genieten van de smaak en het aroma van Douwe Egberts koffie. De nieuwe Compact-8 is door zijn kompakte, fraaie vormgeving een sieraad in uw keuken. twee manieren verkrijebaar: Voor 4000 D.E.-punten f f 44,50 (bestclnr. 210A).Of voor 3000 D.E.-punten f 52,00 (bcatelnr. 210B). Zo kunt u per post bestellen: De benodigde punten - en voor de bijbetaling een bank- of girocheque t.n.v. Douwe Egberts - zendt u samen mei de bestelling, voorzien van uw naam en adres, aangetekend aan Douwe Egberts, postbus 2076, Utrecht. U kunt de hijbetaling ook overmaken per postgiro 79.900. Binnen ënkclc weken hebt u het apparaat dan in uw bezit. Zelf afhalen gaat sneller: Als u vlug over de Compact-8 wilt beschikken kunt u deze tegen inlevering van de benodigde punten en bijbetaling afhalen bij één van de volgende D.E.-geschenkencentra: Amsterdam - Stadionweg 168; Rotterdam -Meent 85; Den Haag - Tberesiastraat 32; Utrecht - bij Douwe Egberts, Keulsekadc; Arnhem - Stationsplein 25; Enschede - Langestraat 54; Eindhoven - Hooghuisstraat 31; Heerlen - Het Loon (naast ANWB); Joure - Leeuwarderweg. (jeu vet dat Igoed is EN HAAG India, met zijn zesduizend jaar cultuur naast !hina het belangrijkste beschavingsland ter wereld, neemt ook p het gebied van de muziek een unieke plaats in. Congresgebouw in Den Haag, 9 en 10 oktober in de kleine zaal van dé Doelen, Rotterdam en 12 oktober in de Bullekerk, Zaandam. GRONINGEN De 26e Belgisch- Nederlandse Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren zal dit jaar op 30 september en 1 en 2 oktober in Groningen gehouden worden. Algemene thema's van deze conferentie zijn de problemen van de Vérspreiding van het Neder landstalige letterkundige boek, vooral ook ln verband met de con centratie in de uitgeverij, de boek handel en de pers en de positie van het Nederlands in de Franse Neder landen, het Noorden van Frankrijk. Dè algemene thema's van de verga dering zullen aan de orde komen onder leiding van prof. dr José Arts te Leuven. Ter gelegenheid van de conferentie zal in het Universi teitsmuseum een tentoonstelling worden ingericht over het letterkun dig leven in Groningen sinds 1918. De tentoonstelling zal worden ge opend door prof. dr Garmt Stuive ling uit Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13