Oordelen over troonrede Friesche Vlag brengt "Echt&Mager" voor de koffie In mei ook verkiezing gehele Eerste Kamer PSP-Kamerleden niet bij troonrede aanwezig écht van melk en met maar één procent vet „Nationale ondertoon tweestemmig gezongen lied" In verband met grondwetsherziening: Kokmeijer: specialist in de grote maten Om principiële redenen Gebedsdienst in St. Jacobskerk CPN-fractie steunt Vondeling niet als Kamervoorzitter Tegengaan bedrog bij verkoop van onbespoten voedsel Gehandicapte hoort straf eisen wegens brandstichting Echt&Mager WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND ter kennismaking van 3.65 voor 3.49 grote pot van350gr Het is in Nederland nog steeds povertjes gesteld met aantrekkelijke en enigszins modieuze kleding voor de grotere maten die ook be taalbaar is. In Amerika be staan speciale warenhuizen waarvan de klanten uitslui tend grote maten dragen. Natuurlijk vereisen dit soort kle ren een uitstekende kwaliteit van het materiaal en een secure ver werking. want door de grotere vlakken is de kans op uitzakken van stoffen ook veel groter. Juist grote maten hebben zeer zeker geen behoefte aan hobbezakkeri- ge en gekreukte jurken Het modehuis Joyeuse uit de Oeleenstraat in Amsterdam-zuid maakt al jarenlang couture, spe ciaal gericht op grote maten en op moeilijke figuren. Want voor een maat 38 van boven en maat 44 van onderen ligt flatteuze kle ding niet voor het oprapen. Hein Kokmeijer is ongetwijfeld een vakman. Hij waagt zich aan broekrokken, aan grote contras terende ruiten, aan fantasie des sins en aan felle kleuren, iets dat bij maat 46 niet direct voor de hand ligt. maar wel aardig staat. De resultaten zijn perfect, bijna Wiskundig uitgevoerd Iedere mouwinzet, elke split of plooi is overdacht, maar de bewegings vrijheid staat bovenaan. Een ge mis is het ontbreken van bijvoor beeld klassieke grijze of marine flannel. Liberty bloemetjes en het paisley toostersmotief. Een mo hair grijze dun gebreide jurk met een platliggende col en een mouwloos vest in een composé van camel, wit en grijs gaat al een eind die kant uit. Juist de klassieken hebben vaak de eeu wige jeugd. Er zijn veel capejassen en capes, meestal met bijpassende rok. vest en blouse. De mouwinzet krijgt dit seizoen grote aandacht. Er is veel met raglan gewerkt, wat in combinatie met een iets ingerim- pelde pas een slank effect geeft. De jassen zijn vaak voorzien van laag in het voor- en achterpand ingesneden mouwen, waardoor de schouderpartij en de boezem nauwelijks geaccentueerd wor den Tunieken zijn een ideale dracht voor de wat zwaardere vrouw, zeker als ze op rechte rok ken worden gedragen. De rechte rokken zijn voorzien van splitten, al of niet met knopen gesloten De collectie van Joyeuse bevat ook feestelijke kleding. De klan ten geven de voorkeur aan twee delige of meerdelige pakken om dat het makkelijker is die te com bineren met andere blouses en bovenstukken. Het aanschaffen van een goede avondjurk blijft een kostbare zaak. zeker voor grotere maten Op dc foto: De geklede blouses worden extra feestelijk door geac centueerde ballonmouwen. Bij dit avondpak zijn dc kraag en de slui ting afgewerkt met een bies van dezelfde stof als de sluikvallende klokrok. Van een verslaggever AMSTERDAM Troonrede en miljoenennota hebben aan leiding gegeven tot zeer uiteen lopende commentaren in de pers. ,,De rede is weer langer dan noodzakelijk doordat ver schillende „heiligen ieder hun kaarsje" moesten hebben, maar deze troonrede heeft te recht de nationale ondertoon: een beroep op allen om mee de lasten te dragen, een beroep op allen om het té zoeken in mati ging en overleg", schrijft het Friesch Dagblad Om even in Friesland te blijven de Leeuwarder Courant noemt de troonrede ..een van de moeilijkste, maatste en vermoeiendste en meest materialistische stukken die de Ko ningin ooit op Prinsjesdag heeft moeten voordragen". De rede is vol gens die krant „een slotzang in mi neur op het beleid van het kabinet- Den Uyl. dat een kruising tussen ambities en crises is gebleven Het kabinet heeft met het linkerbeen wil len lopen In het progressieve spoor van de maatschappij-hervorming en met het rechterbeen in het kapitalis tische spoor van de economische groei" Een ander provinciale krant, het Haarlems Dagblad, noemt de rede een „uitermate vlak en saai werkstuk. samengevlochten uit voorzichtige formules die een gebrek aan zekerheid verraden Een soort politiek economisch weerpraatje Het kabinet is onzeker, dat blijkt met alles" Volgens het dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" wil het kabinet de oogst binnenhalen, laat in de tijd. bij slecht weer. Den Uyl c s blijven echter doeners, zij houden de moed erin Het „Lim burgs dagblad noemt de miljoenen nota „een zwaktebod op de werke lijkheid van vandaag" Men krijgt volgens die krant de indruk dat er ideologisch wordt doorgehold en praktisch afgeremd, „en daar raakt iedereen de kluts van kwijt". Het Nederlands Dagblad (voormalig Ge reformeerd Gezinsblad) noemt de troonrede „eigenlijk een tweestem mig gezongen lied. De ene stem is die van maatschappelijke hervorming, de andere die van noodzaak van her stel van de economische situatie. De grote vraag is of die twee melodieën samen een harmonieus stuk muziek zullen opleveren Een paar commentaren van landelij ke dagbladen Alle zeilen bij Het Vrije Volk voorziet dat het kabi net Den Uyl alle zeilen zal moeten bijzetten om zijn beleid waar te ma ken. tegenover vakbonden, werkge vers en een sceptische bevolking. Het kabinet is er volgens deze krant in redelijke mate in geslaagd een begin te maken met de spreiding van inkomens, maar de spreiding van kennis en macht is op ongekend felle weerstand gestuit, met name van de werkgevers en de met hen verbonden groepen en publici teitsmedia. Het Parool wijst op de onzekerheden die het beleid op sociaal- economisch gebied omgeven De re gering waagt zich aan een riskante speculatie Dat geldt in het bijzon der voor de bereidheid tot matiging van privé-aanspraken Op papier zien Duisenbergs uiteenzettingen er redelijk sluitend uit. Maar de uitvoe ring van de operatie blijft een waagstuk dat alleen met veel geluk en wijsheid tot een goed einde is te brengen Gezien de toestand van de patiënt lijkt er weinig anders op te zitten", aldus het Parool In het gebruik zijn ze even gemakkelijk. In de koffie strooien, even roeren, klaar. Het grote verschil zit in de samenstelling. De bestaande coffee-whiteners, zoals u die in potten koopt, hebben nauwelijks iets met melk te maken, bovendien bevatten ze zo'n 35% vet. Er zijn nu ook magere melkprodukten in poedervorm voor de koffie. Wèl echt van melk. Friesche Vlag "Echt Mager" is zo'n produkt. Het bevat maar 1 vet en ca. '/3 minder kalorieën dan coffee-whiteners. Dat vindt Friesche Vlag gezonder en beter voor de lijn. Bovendien geeft"Echt Mager" de koffie een mooie kleur en een fijne smaak. Van onze parlementsredactie .DEN HAAG Omdat nog dit jaar een aantal wetsontwerpen tot grondwetsherziening door het parlement zullen komen, is het nodig, dat na het aannemen daarvan zowel Eerste als Tweede Kamer ontbonden en opnieuw gekozen worden. Voor de Tweede Kamer is daarvoor de datum 25 mei 1977 vastgesteld. Ook zonder grondwetsher ziening zou dit de dag voor Tweede Kamerverkiezingen zijn geweest omdat de ruim vier jaar er voor de Tweede-Kamerleden dan op zitten. Voor de Eerste Kamer moet nu een aparte verkiezing ingelast worden. Normaal wisselt om de drie Jaar de helft van het aantal leden. Nu de grondwetsherziening er tussen komt wordt de hele Eerste Kamer opnieuw vervangen, en wel op 26 mei 1977. Zoals bekend worden de Eerste- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamerleden Van der Lek en Van der Spek van de PSP zijn gisteren zoals gewoonlijk niet bij de opening van de Staten Generaal geweest. Zij boycotten om principiële redenen al jaren deze gebeurtenis. Vorige jaren werd door de voorzitter van de verenigde vergadering van Eerste en Tweede kamer, Thurlings, altijd gezegd dat de PSP-ers verhin derd waren de vergadering bij te wonen Dat was echter niet waar. Dit keer heeft Thurlings. op verzoek van de PSP-fractie gezegd dat zij om principiële redenen afwezig waren. In een brief aan Thurlings zetten de PSP-ers uiteen, waarom zij niet bij de plechtigheid willen zijn. „De aver sie. die wij als republikeinen hebben tegen de sfeer van aanbidding en verheerlijking van de koninklijke fa milie die rondom de plechtige ope ning van de Staten Generaal heerst, is daarbij altijd een belangrijke fac tor geweest." aldus de verklaring. Doorslag Dit is overigens niet de enige reden. Kamerleden niet zoals de Tweede- Kamerleden rechtstreeks door de kiezers gekozen, maar door de leden van Provinciale Staten. De data van kandidaatstelling zijn 12 april voor de Tweede Kamer en 4 mei voor de Eerste Kamer. De grondwetswijzigingen waarover het tot nu toe gaat zijn onder meer de klassieke en sociale grondrech ten. de lagere openbare lichamen en het doen vervallen van de artikelen 1 en 2 doordat Suriname uit het Ko ninkrijk is. De wijzigingen zullen in de nieuwe Staten-Generaal een meerderheid van tweederde nodig hebben om aanvaard te worden. Gisteren werd in de Grote of St. Jacobs Kerk in Den Haag ee dienst gehouden waar tal van politici aanwezig waren. waarom zij niet bij de opening aan wezig zijn. „Feitelijke gedragingen en misdragingen van bepaalde leden van de koninklijke familie vormden en vormen voor ons een bijkomende faktor. die de doorslag geeft." De PSP-ers doelen hiermee onder ande re op „de wonderlijke escapades van prinses Irene en de gebeurtenissen rond het huwelijk van prinses Bea trix". Uiteraard is ook het rapport van de commissie Donner. waaruit bleek dat prins Bernhard betrokken was bij de steekpenningen-affaire van de vliegtuigfabriek Lockheed van grote invloed. Van der Lek en Van der Spek vragen in hun brief aan de voorzitter, deze bij voorkeur in haar geheel aan de vergadering te willen voorlezen. Thurlings ging hierop echter niet in en volstond met mee te delen dat de PSP-ers om principiële redenen niet aanwezig waren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De communistische Tweede Kamerfractie heeft gisteren de kandidatuur van de heer Vonde ling als voorzitter van de Tweede Kamer niet gesteund. In plaats van Vondeling heeft de CPN de socialist Van der Doef gekandideerd. Vonde ling werd overigens wel met overgro te meerderheid als kandidaat naar voren geschoven In het radio-program „gesodemeur- ders" van de Vara zei fractievoorzit ter Marcus Bakker „de heer Vonde ling is de afgelopen weken nogal grof en eigenlijk gezegd ook nogal dom tegen de CPN tekeer gegaan. Nu vraagt de CPN niet van een Kamervoorzitter dat hij een vriend van de CPN is. maar een Kamer voorzitter hoort een beetje zelfbe heersing te hebben en dat heeft hij niet. Hij is nogal rancuneus en dan kan je daar beter een ander voor neerzetten". De CPN heeft als kandidaat voor het presidium van de Kamer de heer Van 't Schip naar voren geschoven. De CPN mag een plaats in het presi dium innemen, omdat de CHU- fractie een Kamerlid minder heeft. Toen het CHU-Kamerlid Scholten naar de Raad van State ging, kwam voor hem in de plaats de dissidente Jac. Huijsen, die niet namens de CHU in de Kamer wilde zitten, maar onafhankelijk werd. Daardoor is de CHU niet meer de zesde fractie in de Kamer, maar heeft de CPN deze plaats ingenomen De heer Vondeling heeft CPN- fractievoorzitter Bakker schriftelijk bedankt. „Wel bedankt' voor het briefje over jullie stemgedrag straks. Niet dat ik het erom heb gedaan, maar vanzelfsprekend had ik niet anders van jullie verwach aldus de Kamervoorzitter. I schrijft vervolgens dat nu de CP fractie hem niet als voorzitter wll( dit geen enkele invloed zal hebbf op zijn houding tegenover de CP] fractie mocht hij weer tot voorzitt worden benoemd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van d Stee wil maatregelen nemen tege het bedrog, dat soms wordt g( pleegd, bij de verkoop van onbesp< ten voedsel. De termen „onbesp< ten" en „zonder kunstmest geteeld komen soms ten jonrechte op de pr< dukten voor. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Voor de Haagse rechtbank stond gisteren een 45- jarige lichamelijk en geestelijk ge handicapte patiënt terecht wegens brandstichting. Dit omdat een ver blijf In de isoleercel volgens de lei ding van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout zinloos is. Toen in de nacht van 16 februari 1976 brand was gesticht in de etage, waar hij zelf met zijn medepatiënten sliep, viel de verdenking meteen op hem. Reeds eerder had hij een maand in de isoleercel doorgebracht, omdat men hem ervan verdacht de grote brand twee Jaar geleden in het St. Marie-paviljoen van St. Bavo te hebben aangestoken. Het paviljoen ging toen in vlammen op. President mr. G. Stolk van de rechtbank suggereeerde dat de kwestie ook nu beter intern door de leiding van St. Bavo had kunnen worden afgehandeld. ADVERTENTIE Een weiland van verschil met de bestaande coffee-whiteners* devolg vetpercentages. Instanta 35 X Licht Romig 35:; Completa 33 X Alsamel 35 X Mikromel 33 X Carema 37 Z FRIESCHE VLAG Echt van melken met maar 1%vet NRC-Handelsblad vindt de miljoe nennota beleidsmatig en politiek ge zien een logische afronding van het kabinetsbeleid. Het is ook een con sequent stuk, maar het beleid dat eruit voortvloeit, loopt langs zeven sloten tegelijk. Wellicht wordt er ge mikt op totale aanvaarding of totale verwerping. Het beleid vraagt om een mate van solidariteit die sinds de naoorlogse opbouwjaren niet meer voorhanden is(.Als de vak beweging zich wil laten troosten met fundamentele hervormingen zullen deze zo fors moeten zijn dat de werkgevers er niet mee akkoord gaan. Het kabinet heeft zichzelf met deze miljoenennota tot inzet van de verkiezingen gemaakt. Haalt Den Uyl mei '77?" Het Algemeen Dagblad vindt dat het kabinet ons met zijn laatste miljoe nennota het morgenrood van een dagend economisch herstel voor ogen probeert te toveren, maar dat visioen lijkt meer ingegeven door beginnende verkiezingskoorts dan door werkelijkheidszin. De regering verdoezelt dat het in Nederland nog lang niet zover is dat de econo mische ontwikkeling een keer ten goede genomen heeft Het kabinet mist de moed om. terwille van het economisch herstel, te erkennen dat de overheidsuitgaven op de nullijn moeten worden vastgenageld. Volgens De Telegraaf straalt van de troonrede een ongekende mathëid af. Daarbij wordt het alles overheer sende probleem van onze tijd. de werkloosheid, uitsluitend met holle woorden bestreden. Zo wil de rege ring „werk voor iedereen". Dat klinkt mooi. Concreet is de troonre de volgens de Telegraaf wel over de VAD. de ondernemingsraden nieu we stijl en de openbaarheid van in komens. plannen waarmee het kabi net de wensen van de linkse achter ban volgt

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8