yerere hoopvol ver opstelling legering Smith poogt oppositie buiten spel te zetten Waldheim: geklets en gefeest beheersen VN Portugal maakt einde aan illegale bezetting van landbouwgronden Carter zorgt voor opschudding Thaise oud-dictator moet weer weg Bomontploffing doodt minister kabinet Allende Weer gesprek Egypte-Libië Geen VN-debat over Koreaans grensincident Zes kanonnen voor Suriname Spanje moeizaam op weg naar de democratie Viking wil op Mars onder steen kijken Doodvonnis voor drie Vietnamezen SDAG 22 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 R! LR ES SALAAM, SALISBURY (Reuter, UPI, AP) - President ta lus Nyerere van Tanzania heeft zich gisteren hoopvol uitgela- s g i over de kansen op een zwart meerderheidsbewind in Rhode- uï Vandaag zal de Rhodesische regering een beslissing nemen de door premier Smith en de Amerikaanse minister van idse zaken bereikte akkoorden. v ildent Nyerere verklaarde giste- k jj te verwachten dat Rhodesië po- hi ef zal reageren op het voorstel tot vit vorming van een zwarte meerder de daregering binnen twee Jaar. De 0 i mele bekendmaking van de Rho- 1 n i*che Instemming verwacht Nye- re< vrijdag, wanneer Ian Smith via Nklo en televisie een toespraak tot t. Rhodesische volk zal houden. m ima kan de Britse regering, aldus iurl rere, een constitutionele confe- md tie bijeenroepen, hoi il v Tanzaniaanse president legde ng i verklaring al na anderhalf du- s z|ide besprekingen met Kissinger, hem verslag uitbracht van zijn ssle naar zuidelijk Afrika. De pre- ent. die zich vorige week nog zeer ptlsch had uitgelaten over de nnen van de Amerikaanse mi nis- rel: „Ik moet toegeven dat lk nu Be er gestemd ben. Ik zie een moge- iele held om de zaak ln beweging te t ifjgen." Inmiddels is de Ameri- jaaense minister van buitenlandse v< en verder gereisd naar Zaïre. -fa geinig keus va Rhodesische regering was glste- 11e i bijeen om te spreken over de nd irstellen die Kissinger aan pre- lloi tr Smith gedaan heeft. De Rhode- ee the premier heeft er geen misver- ere nd over laten bestaan dat er wei- t( keus is. Verwerping van de voor- kir llen zou betekenen dat de 270.000 nken ln Rhodesië volledig aan izelf worden overgeleverd. Een ipende strijd zou Rhodesië niet kunnen volhouden. kip dti afloop van de besprekingen deel- >rp 8mith mee dat de besprekingen coi it de voorstellen vandaag zullen eg rden voortgezet en dat er moge- na vandaag al een definitief uit ndpunt zal worden bepaald, va igens politieke waarnemers zal de t erderheld van het kabinet Smith unen ln zijn pogingen te komen 'ofleen voor de blanke minderheid -vei de zwarte meerderheid aan- toigdbare oplossing voor de kwestie djfcdesië. uiteindelijke beslissing van de tering zal voorgelegd worden aan t 66 leden tellende Rhodesische element. Morgen worden de parle- fentariërs over de voorstellen inge- [ht. Voor aanvaarding van de voor- illen is een tweederde meerderheid fc Rhodesische oppositieleider Tim fobs heeft gisteren de regering uit- [nodigd een referendum uit te ijven over wat het land nu te staat. „Wanneer de regering tilth besluit deze niet te winnen rlog, die alles wat in tachtig jaar jebouwd is afbreekt, voort te zet- I, moet de premier het land Ingaan i ons alle mogelijkheden die we ibben voorleggen in een referen- aldus Gibbs. Britse reserve Britse regering heeft gisteren r bewondering uitgesproken over de pogingen van Henry Kissinger het probleem van de Rhodesische onafhankelijkheid op te lossen. Toch betoonde de Britse regering zich nogal gereserveerd. Deze reserve lijkt te worden Ingegeven door de ervaringen die ze zelf met Smith heeft opgedaan. Londen en Salisbu ry zijn herhaaldelijk heel dicht bij een oplossing van de Rhodesische kwestie geweest, maar dan sprong het telkens weer op het laatste mo ment af. Het Sowjet partijblad Izwestia heeft zich gisteren heel laatdunkend ultr gelaten over de missie van dr Kis singer. Deze heeft tot doel de racistische leiders te inspireren en veroorzaakt ironisch gelach onder de zwarte Af rikaanse leiders. Het commentaar in de Izwestia komt vier dagen nadat. volgens goed ingelichte kringen, de Amerikaanse regering geklaagd heeft over de verdraaide en snijden de commentaren in de Russische pers over de reis van Kissinger. President Gerald Ford van de Ver enigde Staten heeft gisteren ver klaard dat de pendeldiplomatie van Kissinger moet slagen om een bloedbad in zuidelijk Afrika te voor komen. Ford zei dit bij de aankomst van de Liberiaanse president Wil liam Tobert bij het Witte Huis. Tol- bert brengt een bezoek van veertien dagen aan de Verenigde Staten. Namibië Minder vorderingen zijn er gemaakt in de besprekingen over de over dracht van Namibië aan de bevol king van dat land, tenminste te oor delen naar de uitlatingen van presi dent Nyerere van Tanzania. Zuid- Afrika is nog steeds niet bereid ak koord te gaan met de ideeën van zwart Afrika over de vraag wie er deel moeten nemen aan een consti tutionele conferentie over Namibië. Het Zuidafrikaanse plan dat de be vrijdingsorganisatie Swapo als een van de twintig organisaties kan meespreken over de onafhankelijk heid van Namibië noemde Nyerere absurd. De Afrikaanse landen zijn van oordeel dat de Swapo de enige wettige vertegenwoordiger van het Namibische volk is. Gisteren heeft de Zuidafrikaanse premier Vorster een gesprek gehad met een delegatie van kleurlingen naar aanleiding van de recente on lusten. De zeven leden tellende dele gatie heeft een lijst van grieven overhandigd en eiste de vrijlating van tijdens de rellen gearresteerde kleurlingen. Volgens de delegatie is de situatie in de afgelopen tijd zo uit de hand gelopen door het groeiend gevoel van hopeloosheid en een wal ging over de sociale structuur die de menselijke waardigheid aantast. Doel van de onrust, aldus de kleur lingen was een aandeel te krijgen in de materiële welvaart en in de be sluitvorming die momenteel nog uitsluitend aan de blanken is voor behouden. NEW YORK (Reuter). - De Ver enigde Naties zouden beter functioneren als de afgevaardig den mindert tijd doorbrachten op feestjes, op tijd aanwezig waren voor vergaderingen en hun stuk ken opstelden ln begrijpelijke taal en niet ln een onbegrijpelijk jargon, zo heeft de secretaris generaal van de VN Kurt Waldheim verklaard. Waldheim is aan gewetensonder zoek gaan doen en is tot de bevin ding gekomen dat er elke dag wel een paar „parties" zijn bij te wo nen, zittingen te duur worden doordat ze door laatkomers niet op tijd kunnen aanvangen, er veel te veel stukken worden uitgege ven en een taal wordt gebezigd die zo ingewikkeld ls geworden dat geen mens er meer wat van begrijpt. Waldheim vraagt zich met de hand ln eigen boezem af wat voor indruk dit naar buiten toe moet maken. „WIJ zijn eraan gewoon geraakt met elkaar te communiceren in frasen en leuzen die door de bank genomen het publiek weinig zeg gen en zelf hun betekenis voor ons zouden kunnen gaan verliezen als we ermee zouden doorgaan", al dus de secretaris-generaal aan een lunch met de meeste delega- tlehoofden aan de vooravond van de Algemene Vergadering. „De stroom publikatles die van ons uitgaan vormen een bron van wanhoop voor velen onzer en lok ken aanzienlijke kritiek van de buitenwacht uit," zei hij. De secretaris-generaal zei dat als hij zijn agenda van officiële ver plichtingen. zoals cocktall- parties, lunches, ontvangsten en diners naloopt, hij wordt bevan gen door wanhoop en ongeloof. „De tijd en energie die daarin gaan zitten, om nog niet te spre ken van de kosten, zouden veeleer besteed moeten worden aan werk. WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) Orlando Letelier, voormalig minister van defensie en buitenlandse zaken van Chili, is gisteren bij een bo maanslag in de Amerikaanse hoofd stad Washington om het leven geko men. De 44-jarige Letelier overleed ten gevolge van een zware ontplof fing die zijn auto uiteenscheurde. Aangenomen wordt dat aanhangers van de regering Pinochet een bom in de auto van Letelier hebben weten te plaatsen. Onlangs werd de ex-minister, die ook enige tijd ambassadeur van zin land bij de Verenigde Naties is ge weest, van zijn Chileens staatsbur gerschap beroofd. Volgens mensen uit zijn directe omgeving zou Lete lier de laatste tijd herhaaldelijk be dreigd zijn. Orlando Letelier was minister van defensie op het moment dat de Chi leense militairen een staatsgroep on dernamen tegen Salvador Allende. Hij heeft van september 1973 tot LISSABON (Reuter, UPI, AP) Alle tekenen wezen er gisteren op dat de Portugese regering een einde zal maken aan de illegale bezetting van landbouwgronden. De socialistische regering heeft gisteren een beslissing hierover genomen. Orlan4o Letelier september 1974 in Chili gevangenen gezeten. Onder druk van de interna tionale publieke opinie is hij door de Chileense junta uitgewezen naar ^Venezuela. Bij de aanslag is ook een 25-jarige vrouw die bij Letelier in de auto zat om het leven gekomen. Het was Ron nie Karpen Moffitt. medewerker van het internationaal instituut voor po litieke wetenschappen, waarvan Le telier directeur was. De 44-jarige echtgenoot van deze vrou werd zwaar gewond. Politieke waarnemers zijn van oor deel dat de uitvoering van deze maatregel een krachtproef zal bete kenen voor de regering van premier Mario Soares. In totaal werd na de val de dictatuur in 1974 ongeveer 1.7 miljoen hectare overgenomen door groepen boeren. De militaire com mandant van Lissabon, Vasco Lou- renco heeft onlangs meegedeeld dat president Eanes overweegt om even tueel met de hulp van militaire vei ligheidstroepen een einde te maken aan de illegale bezettingen. Eanes voerde het afgelopen weekeinde be sprekingen met premier Soares en militaire commandanten over de mogelijke gevolgen van het ingrij pen voor de openbare orde. PITTSBURGH (UPI) De Demo cratische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap Jimmy Óar- ter heeft voor enige opschudding ge zorgd door in het blad Playboy op vallende uitspraken te doen over het onderwerp „overspel". In een vraaggesprek met Playboy zegt Carter onder meer dat hij best eens een begerig oog heeft geworpen CAIRO (UPI). Egypte en Libië die de laatste drie jaar met elkaar over hoop gelegen hebben, hebben via hun diplomatieke kanalen een ge sprek geopend, om te proberen hun problemen uit de weg te ruimen, zo verklaarde gisteren Abdel-Kader Ghoka, hoofd van de Libische vesti ging in Cairo die officieus de ambas sade is. Ghoka zei dat hij vol vertrouwen was dat de dialoog binnen niet al te lange tijd zou leiden tot verbeterde betrekkingen. op andere vrouwen dan zijn eigen echtgenote en zich dus heeft schul dig gemaakt aan „overspel in de geest". „Ik doe mijn best niet opzettelijk te zondigen. Ik weet dat ik het toch zal doen, want ik ben een mens en sta bloot aan verleiding. Christus heeft ons trouwens een paar vrijwel onmo gelijke regels gesteld. Hij zegt ons namelijk dat hij, die naar ander mans vrouw kijkt met het oogmerk haar te begeren reeds overspel heeft gepleegd in zijn hart", aldus de oud- gouverneur van Georgia. Hij zegt verder: „Ik heb naar heel wat vrouwen gekeken met begeerte en ook vele malen in mijn hart over spel gepleegd. Dit is iets waarvan God weet dat ik het doen zal - ik heb het ook gedaan - en God vergeeft me dat. Het betekent echter niet dat ik de staf breek over iemand die niet alleen naar een andere vrouw kijkt, maar ook zijn echtgenote in de steek laat om met die andere vrouw buite nechtelijk te gaan samenleven." Carter, die in het vraaggesprek een nogal directe term voor „ge slachtsverkeer" bezigt heeft in een reactie verklaard geen schade van het gesprek te verwachten. Met een grijns zei hij: „Ik heb het intervieuw niet gelezen. Ik had meer oog voor de rest", daarmee doelend op de bloot foto's. die Playboy zijn bekendheid heeft gegeven. De maatregelen vormen een bedrei ging voor de positie van de commu nistische en radicaal linkse partijen die grote invloed hebben in het zui den van Portugal, de streek Alente- jo, waar de landbouwhervormingen veelal op eigen initiatief doorge voerd zijn. Minder dan de helft van de bezettingen is hier door de over heid goedgekeurd. De boeren die op de illegale coöperatieve bedrijven werken hebben al aangekondigd dat ze zich met alle geweld zullen verzet ten tegen een teruggave van de be drijven aan de vroegere eigenaars. Besprekingen Inmiddels is generaal Vasco Rocha Vieira, de opperbevelhebber van het leger naar Alentejo gegaan voor be sprekingen met de plaatselijke com mandanten. De regering van Mario 8oares zegt geen tegenstander te zijn van landbouwhervormingen. maar meent dat wantoestanden rechtge zet moeten worden, omdat deze een bedreiging vormen voor de toch al wankele positie van 's lands eco nomie. NEW YORK (Reuter) - Noord- Korea heeft zijn medestanders in de Verenigde Naties verzocht hun voor stel van de Koreaapse kwestie terug te nemen van de voorlopige agenda van de Algemene Vergadering. - De Oosteuropese leden hebben daarmee ingestemd en de nlet- gebonden landen volgden later. De verrassende stap zou in verband staan met de binnenlandse toestand in Noord-Korea en met de mening dat een debat in de Algemene Ver gadering minder beyredigende re sultaten voor Pyongyang zal hebben dan in 1975 het geval was. Ook de beraadslagingen op de re cente topconferentie in Colombo van niet gebonden landen zou een factor zijn. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering gaat ln Zweden zes kanonnen kopen die bestemd zijn voor drie kustvaarders en een aantal patrouilleboten. Met de order is een bedrag gemoeid van 16.5 miljoen Surinaamse guldens. In verband met de bestelling zullen enkele Zweedse deskundigen naar Surina me gaan. BANGKOK (Reuter, DPA) De voormalige Thaise dictator maarschalk Thanom Kittikatsjorn zal Thailand weer moeten verlaten na het overlijden van zijn vader. De voormalige sterke man keerde zondag uit vrijwillige ballingschap ln Thailand terug en trad in een Boeddhistisch klooster in. De maarschalk werd in 1973 als ge volg van hevige studentenonlusten tot aftreden gedwongen en ging het land uit. Zijn terugkeer heeft inmid dels weer tot onrust en ongere geldheden geleid ondanks Kitti- katsjorns verklaring dat hij zich niet meer met de politiek zal bemoeien en zich desnoods wil verantwoorden voor de Thaise justitie. Kittikatsjorns uitwijzing staat ver vat in een verklaring van het Thaise kabinet. Hierin wordt niet met zo veel woorden gezegd dat de maarschalk weer weg moet maar dat zal worden getracht tot een regeling te komen als Kittikatsjorn' ,jzi jn taak heeft volbracht". Waarnemers lelden hieruit af dat de maarschalk blijven mag, mits er niet te veel onrust losbreekt. In de Thaise hoofdstad Bangkok zijn gisteren vier studenten om het leven gekomen en zes zijn ernstig gewond >p 'e oor Herman Amelink Indanks regelmatige gesprekken met de oppositie, heeft de egering van premier Adolfo Suarez tot op heden geen blijk egeven van een overlopende bereidheid aan de wensen van haar egenstanders tegemoet te komen. Integendeel, het heeft er ie oms alle schijn van dat Suarez probeert van de oppositie een 'n egen zichzelf verdeeld huis te maken. Iet is buiten kijf dat de Spaanse fgering bereid is politieke hervor- ilngen door te voeren. Op 11 sep- ïmber maakte Suarez daartoe rege- ingsplannen bekend. Er moet een arlement met twee kamers komen, en tweede kamer van 350 leden ekozen op basis van evenredige ver- egenwoordiging en een eerste ka ler van 204 leden, waarvan maxi- laal een vijfde deel door de koning ordt benoemd. De rest van de se- 'aat zal bestaan uit regionale verte- enwoordigers. Er komt een alge- leen direct kiesrecht en de stem- iingen zijn geheim. Verder krijgt de gering het recht om een referen- um uit te schrijven voor wijzigin- en van de grondwet en andere raagstukken die van nationaal be ing zijn. p beschouwd zien die voorstellen er liet zo gek uit. Het heeft veel weg an een echte democratie. De oppo- is echter van oordeel dat op het emocratisch gehalte van de voorge komen maatregelen heel wat valt af n** dingen. Zo wordt de verhouding assen de regering en het parlement ï- het geregeld. Is de regering ver- p intwoording schuldig aan het parle- nent? Kan het parlement de rege- e *|ng eventueel naar huis sturen? Wie f. Jenoemt de eerste minister? Vragen die in de voorstellen van de regering onbeantwoord blijven De voorstellen zijn dan ook tot stand fekomen zonder dat er een vooraf gaand overleg met de oppositie over was geweest. De regering voert op Franquistische wijze de democratie van bovenaf in. Dat pikt de oppositie niet. Ze heeft daarom verzet aange tekend tegen de plannen van de re gering. Voorwaarden Overigens is de oppositie, verenigd in de Democratische Coördinatie, wel tot overleg met de regering be reid. Ze stelt daarbij echter een aan tal voorwaarden. Alle politieke ge vangenen. ook degenen die worden beschuldigd van het gebruik van ge weld, moeten worden vrijgelaten. De regering moet toezeggingen doen met betrekking tot de zelfstandig heid van de regio's en er moet volle dige vakbondsvrijheid komen. De voornaamste eis van de oppositie is verder de erkenning van alle politie ke partijen, dat wil zeggen ook van de communisten. Op basis van deze voorwaarden is de oppositie bereid tot deelname aan een nationaal ka binet. waarin alle politieke stromin gen vertegenwoordigd moeten zijn. Dit nationale kabinet zou moeten fungeren als een overgangsregering die de verkiezingen van het volgend jaar voorbereidt De gedacht van zo n nationaal pact is niet nieuw. Ook Fraga Iribarne en Areilza, respectievelijk minister van binnenlandse zaken en van buiten landse zaken in het vorige kabinet hebben zich hiervan al herhaaldeijk voorstanders betoond. Nog onlangs beklemtoonde Areilza in een inter view met het liberale blad Cam- bio—16 weer eens de noodzaak van zo'n nationale regering. Hij deelt de wens van de oppositie eerst alle Franquistische instellingen af te bre ken. alvorens een nieuw begin te maken. Bestel Juist op dit punt ligt het grote ver schil tussen regering en oppositie. De regering probeert hervormingen door te voeren met behoud van het bestaande bestel. Dat voornemen is wel serieus, want Suarez heeft al gedreigd met een referendum als de Cortes de regeringsvoorstellen zou verwerpen. Zelfs wordt er al ge speeld met een voortijdige ontbin ding van de Cortes mocht deze in stelling ook na een dergelijk referen dum nog dwars blijven liggen. De moeilijkheid is dat de huidige regering zich nog met handen en voeten gebonden voelt aan de vroe gere aanhang van Franco. Premier Suarez komt uit de „Franco-school" en hij neemt de dreigementen die door de „bunker", de veelzeggende naam voor de Franco-aanhang, geuit worden. zeer serieus. Woordvoerder van de „bunker" is een vroegere minister. Jose Antonio Giron, die al heeft verklaard dat hij het de „verraders" niet gemakkelijk zal maken. De enige oplossing van de crisis is een versterking van het nationaal gevoel, zo heeft hij laten weten. Suarez probeert een koers te varen die hem tussen de bunker en demo cratische coördinatie heen voert. Het heeft er alle schijn van dat hij eventueel ook bereid is met een deel van de oppositie te gaan samenwer ken. Zijn beleid wekt de indruk dat hij door enerzijds dreigementen en aan de andere kant concrete hervor mingsmaatregelen de oppositie uit elkaar probeert te trekken. Recente toegevingen van de rege ring zijn haar bereidheid om de rechtspraak totaal te hervormen, waardoor onafhankelijkheid van de rechter verzekerd wordt. Ook de po ging tot legalisatie van de nu nog illegale vakbonden USO en UGT en met name van de door communisten gedomineerde „commisiones obre- ras" door minister De la Mata was een duidelijke poging in die rich ting. Aan de andere kant dreigt Sua rez met de inschrijving van een klei ne socialistische splinterpartij als Spanjes officiële socialistische par tij om op die manier de PSOE. de grootste socialistische partij, van Felipe Gonzalez onder druk te zetten. Verdeeld Deze week heeft de democratische coördinatie de gelederen weer geslo ten. Toch vonden de linkse christen democraten van Ruiz Jimenez en de socialistische volkspartij van Tierno Galvan de voorstellen van de rege ring acceptabel als basis voor het democratiseringsproces De weige ring van de communisten en van de Spaanse socialistische arbeiderspar tij (PSOE) gaf dit maal de doorslag. Blijft de mogelijkheid dat Suarez er op een onbewaakt moment in slaagt de oppositie te splijten. Het aantal mogelijke geschilpunten is er groot genoeg voor. De regionale autono mie heeft bij de Baskische en Cata laanse deelnemers in de democra tische coördinatie een zware streep MADRID (Reuter. I PI) De Spaanse regering heeft gisteren besloten het verbod op het open baar vertonen van de Bas- j kische vlag op te heffen. I Verder zal Guardia Civil in de stedelijke gebieden 1^. van Baskenland worden uitgerust met modern ma teriaal om grote mensen massa's in toom te hou den. Tot dusver vertrouw de de Guardia Civil voor namelijk op de dreiging met of het gebruik van vuurwapens. De Spaanse politic heeft opdracht ge geven bij het handhaven van de openbare orde geen dodelijke wapens te gebruiken, behalve in ui terste noodgevallen. Na gegaan zal worden of het mogelijk is hel gebruik van de Baskische taal op grotere schaal toe te staan. Daarbij wordt vooral gedacht aan het on derwijs. De Spaanse premier Suarez kijkt op zijn horloge: de tijd dringt voor. zodat ze ertoe neigen andere zaken minder belangrijk te vinden. Ook de legalisering van de commu nistische partij is niet voor alle deel nemende groepen een even zware factèr. De interne samenhang of be ter het gebrek daaraan van de de mocratische oppositie blijft haar zwakke punt en de regering laat niet na die samenhang op de proef te stellen. Suarez gaat economisch en politiek een weinig gezellige periode tege moet. In de herfst moeten tal van collectieve arbeidsovereenkomsten worden vernieuwd, wat een bron van sociale onrust kan zijn. Zeker gezien de hoge percentages van werkloos heid en Inflatie en het grote tekort op de betalingsbalans. Aan de andere kant is de oppositie er niet bij gebaat dat de politieke rom mel al te groot wordt. Dan moet namelijk een versterking van de in vloed van het leger en van de oude, naar orde en rust verlangende. Fran co-aanhang niet uitgesloten worden geacht. Een groot deel van de Spaanse be volking staat bovendieh achter de manier waarop Suarez zijn werk doet. Het scheppen van al te grote onrust zou zich bij de verkiezingen tegen de oppositie kunnen keren. bij gevechten tussen elkaar bestrij dende studentengroepen. Volgens de politie ontstonden de onlusten door een misverstand. PASADENA (UPI) De staf van het Vikingproject wil op Mars onder een steen kijken. Het motief daarvoor is precies hetzelfde dat iemand met belangstelling voor het bodemleven op aarde zou bewegen: op zo'n be schut plekje is misschien meer aan de hand. Alleen de staf in Pasadena verwacht niets in de orde van een krioelend mierennest of vette maden. Hun eerste gedachte geldt de opspo ring van eventuele organische stof fen in de bodem, door Viking I niet gevonden. Aan het oppervlak van de planeet zouden die door de on barmhartige ultraviolette straling wel eens vergaand kunnen zijn afge broken. Vandaar het plan om met de graafarm eerst een steen weg te rol len en dan op de plaats waar hij lag een tot dan toe beschermd grondmonster te nemen. 'de arm moet redelijk wat kunnen vereetten: met de aandrijvingsmotor kan hij een kracht van 130 newton uitoefenen, genoeg om op aarde een steen van 13 kilo op te tillen. Op mars tilt diezelfde kracht zelfs een steen van 35 kilo. omdat de zwaarte kracht daar maar 38 procent van de aardse is. De viking 2 moet dus een kei van redelijk formaat opzij kun nen zetten. Een beperkende factor ls alleen nog dat het toestel bij de operatie zelf niet uit zijn evenwicht mag raken. Men is druk aan het rekenen. HANOI (AFP) In het te Ho Tsjl Minh-stad (ex-Saigon) gevoerde pro ces tegen veertien andersdenkende Vietnamezen zijn drie doodvonnis sen uitgesproken, zo heeft een plaat selijk dagblad gisteren gemeld. De veertien beklaagden waren in februari gearresteerd nadat zij ver zet hadden geboden tegen een huis zoeking van de politie ln een rooms- katholieke kerk van de vroegere Zuidvietnamese hoofdstad. Bij het incident kwam een agent om het leven. De drie veroordeelden hebben het recht van hun vonnis in beroep te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7