scheepsbouw dreigt erkloosheid voor Vijftienduizend mensen uren met acht Procent omhoog Vondeling bedroefd over taal troonrede Reacties [leidscommissie: Staat moet over de brug komen- Ontslag voor 100 man bij twee werven Royal Nederland ïr 1 juli volgend jaar Verbrugh volgt Jongeling op als lijsttrekker GPV „Koningin foute zinnen laten uitspreken komt neer op majesteitsschennis" „Sommige zinnen om te gruwen" Uitgever Jan Haan (81) overleden Automatisering kost 55 man baan Prins Bernhard naar oud-strijders IJSDAG 22 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 "Jj een verslaggever sen teii tëCHT Als er niets gebeurt zal er eind van dit jaar voor 1500 tot 2000 mensen geen werk io» r zijn in de scheepsbouw. Een jaar later zal dit aantal zijn opgelopen tot 15.000 werklozen. 'ejj lijks zal uit de staatskas 350 tot 400 miljoen gulden moeten worden bijgepast om de gebouw in ons land nog voor zeventig procent draaiende te houden, an J die conclusie komt de be- [ommlssle Nederlandse psbouw, waarin ook de vak- m ;n zitten. Volgens Wik, het blad ie Industriebond NW. zal de nissie binnenkort met een plan ;U tafel komen waarmee de (j. psbouw weer gezond moet wor- r(j gemaakt. rland heeft op het ogenblik m orders in portefeuille dan elk land met scheepsbouw in Europa. Japan, de VS en Joe- vië. Als er opdrachten aange- .en kunnen worden, lukt dat j met miljoenensteun van de leid he iderbezetting kan er toe leiden. e le grote werven zich op de bouw ag kleinere scheepstypen werpen, ve door de middelgrote en kleine j, Ijven in de hoek terecht komen Itj de zwaarste klappen vallen. In- »r tonaal is men er van overtuigd, Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Twee scheepswer ven in het noorden zijn in moeilijk heden. De scheepswerf Boot Lem mer is door de 80 werknemers bezet. Dit houdt verband met de weigering van het ministerie van Economische Zaken subsidie en garantie te geven. Hierdoor mist de werf een miljoene norder voor de bouw van drie Deen se coasters. Het ministerie meent dat, ondanks deze order, de scheepswerf toch onvoldoende toe komstmogelijkheden heeft. De andere in moeilijkheden verke rende werf (20 man personeel) is Hijlkema en Zoon te Hoogezand. Ook in dit geval weigert de minister subsidie voor een miljoenenorder, namelijk een opdracht van een Ne derlandse reder. Op beide werven is het personeel ontslag aangezegd. De koninklijke familie komt hier aan bij het paleis Lange Voorhout, nadat koningin Juliana het nieuwe parlementaire jaar in de Ridderzaal geopend had. dat de wereldscheepsbouw zijn om vang zal moeten verminderen en dat de schepenproduktie tot zeventig procent van het totaal aantal man uren moet worden teruggebracht. (ADVERTENTIE) uw schild legen schade Praal daarom tijdig mei uw verzekeringsadviseur. Bijvoorbeeld over een caravanverzekering van verzekering maatschappij nv J dochter van Royal Insurance Co Lid een van de grootsten ter wereld ia p onze parlementsredactie it W HAAG De huren gaan volgend jaar in beginsel met acht 1 cent omhoog. Die huurverhoging vindt plaats per 1 juli van Volgend jaar. Dat heeft staatssecretaris an Dam gisteren ip gedeeld aan de Tweede Kamer in een uitvoerige brief, ter r. ichting van zijn binnenkort te behandelen wetsontwerpen n< r het huurbeleid. Gewapend met dit gegeven heeft de scheepsbouwcommissle berekend, wat de prijs zal zijn om zoveel orders aan te trekken dat ook nderdaad de werven voor zeventig procent bezet zijn. De concurrentie uit het buiten land is meedogenloos. Men werkt daar met prijzen, die soms 35 tot 40 procent lager liggen dan die van de Nederlandse werven. Wil Nederland concurrerend kunnen werken dan zal niet alleen jaarlijks tussen de 350 en 400 miljoen gulden door de overheid moeten worden bij gepast. Bovendien zal de staat nog over de brug moeten komen met geld dat nodig is om de verminderde werkgelegenheid in scheepsbouw, scheepsreparatie en toeleveringsbe drijven op te vangen en de noodza kelijke herstructurering uit te kun nen voeren. De beleidscommissie scheepsbouw denkt er over de scheepsbouwindus- trie in ons land in drie sectoren en vijf regio's te verdelen. De sectoren zullen bestaan uit de grote, mid delgrote en kleine scheepsbouw, de regio's uit Rotterdam en omgeving. Amsterdam en omgeving, de grote rivieren. Noord-Nederland en de rest van Nederland. Vervolg van pagina 1 vindt het tekort „angstaanjagend", en herinnert aan de kritiek hierop van dr Zijlstra, president van de Ne- derlandsche Bank, die tevens pleitte voor een duidelijker beperking van de uitgavengroei van overheid en sociale voorzieningen. Andriessen vraagt zich ook af of de sterke nivellering van inkomens van de laatste Jaren wel mag doorgaan. De laagste inkomens zijn een stuk dichter gekomen bij de middeninko mens. De loonsverhogingen van het verleden „rechtvaardigen een se rieuze matiging", vindt Andriessen. Voor 1977 steunt hij in deze het kabinetsbeleid, maar voor de Jaren daarna is verdere matiging nodig omwille van de werkgelegenheid. Van Thijn (PvdA) zegt daarentegen in zijn reactie dat wel de verkleining van inkomensverschillen moet door gaan. KVP en ARP zetten een vraagteken bij de uitgaven voor defensie. Ze vragen zich af of Nederland nog wel redelijk bijdraagt in de NAVO. Aan- tjes herinnert aan zijn motie, dat de NAVO-biJdrage niet zou worden aangetast zonder overleg met de Kamer. Van Thijn wil dat regering, vakbe weging en ondernemers een „meer jaren arbeidsplaatsen-plan" ontwer pen. Een alternatieve mogelijkheid in dit plan zou volgens de PvdA kunnen zijn verkorting van de ar beidstijd (zodat de bestaande werkgelegenheid meer wordt ge spreid). Kritiek uit de PvdA op het „op de lange baan schuiven van de broodnodige volksverzekering tegen ziektekosten". De meevaller van rond een miljard gulden in de „een- procents-operatle" (bezuinigingen) zou volgens de PvdA wellicht kun nen worden aangewend om de verla ging van de maximum uitkering WAO (arbeidsongeschikte werkne mers) van 80 naar 75 procent van het laatst verdiende loon niet te laten doorgaan. Oude groeikloof De Gaay Fortman jr (PPR: kleine regeringspartij) vindt het „ronduit teleurstellend" dat het kabinet voorbijgaat aan de dreigende crisis in het economlsch-maatschappeiijk bestel. Het kabinet blijft de oplos singen zoeken in „het oude groelge- loof" en in het zonder meer maar bevorderen van investeringen, zon der veel aandacht voor milieu en energieverbruik. Terlouw (D'66, kleine regeringspar tij) wil meer nadruk gelegd zien op de niet-materiële goederen, zoals be tere werkomstandigheden, schoon milieu, betere woonomgeving. Het (ADVERTENTIE) itrekking van die wetsontwerpen kte hij ruim een maand geleden (kend. Over de grootte van de rverhoging liet hij evenwel nog s los. de brief aan de Tweede Kamer it dat de huurverhogingen kun- varieren van nul tot twaalf pro- afhankelijk van de kwaliteit de woning. Daarnaast is ook een a rverlaging in principe mogelijk f r woningen die in geen enkel op- 18 It meer voldoen aan de mini- m-kwaliteitseisen. Behalve de lingkwaliteiL zijn voor het k tstellen van de huur de be- B rijkste gegevens: de lonen, de ojhtingskosten van nieuwe wonin de exploitatiekosten en de kos- van levensonderhoud. huurverhoging die in het verle- steeds op 1 april werd doorge- *frd zal volgens het voorstel van Dam aan de kamer volgend jaar ln juli doorgang vinden, omdat >1 i|d nodig is voor de geheel nieuwe huurwetgeving, waarvoor Van Dam vorige week de ontwerpen bij de Tweede Kamer formeel indiende. kabinet gaat er volgens D*66 te ge makkelijk van uit dat aan materiële goederen meer behoefte zou be staan. Volgens Terlouw zou de rege ring het meer moeten zoeken in de richting van gerichte maatregelen om de produktle meer te doen be antwoorden aan de niet materiële behoeften. Bakker (CPN, oppositie) vindt het regeringsbeleid „slecht**, omdat het zou aansturen op een langdurige ver mindering van koopkracht voor ie dereen die niet rijk is. en omdat wezenlijke voorzieningen zoals on derwijs worden afgebroken. WD-lelder Wiegel verlangt al voor volgend jaar extra bezuinigingen. Voorbeelden geeft hij hiervan nog niet in zijn eerste schriftelijke reac tie op troonrede en miljoenennota. Wel noemt Wiegel daarin enige las tenverlichtingen die Jn eik geval" zouden moeten doorgaan: volledige inflatiecorrectie op de tarieven van loon- en Inkomstenbelasting (de re gering stelt 80 percent correctie voor), afzien van het plan voor af schaffing van kinderaftrek en herzie ning van kinderbijslag, verlaging van loon- en inkomstenbelasting voor de modale werknemer en verge lijkbare zelfstandigen, handhaving van Investeringsaftrek ln plaats van de voorgestelde meer gerichte inves teringssubsidie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) heeft dezer dagen zijn kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen van mei volgend jaar opgesteld. Lijsttrekker wordt het huidige Tweede-Kamerlid dr. A. J Verbrugh De heer Verbrugh is sinds 1971 lid van de Tweede Kamer en lid van de centrale ver- bondsraad van het GPV. De huidige fractievoorzitter van de ze partij, de heer P. Jongeling, wil in verband met zijn leeftijd (67 jaar) niet meer in de Tweede Kamer te rugkeren. Hij heeft zich overigens wel bereid verklaard in de Eerste Kamer zitting te nemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dr. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, is teleurgesteld en bedroefd over de taal waarin de troonrede van dit jaar gesteld is. Hoewel de opbouw van dit belangrijke document volgens Vondeling „beslist beter" is dan vorig jaar vindt hij het nog steeds een niet-toegankelijk stuk met een inhoud die hij uit taalkundig oogpunt „niet voor mogelijk houdt". Er komen zinnen in voor „om van te gruwen", gesteld in uitgesproken slecht Nederlands. In enkele gevallen staan er gewoon foute zinnen in, die je de koningin niet zou mogen laten uitspreken. Dat wel te doen „komt neer op majesteitsschennis", vindt hij. ADVERTENTIEI Weet u wat op dit moment het gevaarlijkste stukje weg van Nederland ist Hel is precies dat stuk wat nat is. En waar de bladeren al zijn gevallen. Nu het herfst is kan dat stuk weg overal zijn. Laten we dus oppassen. Want we moeten vooruit. En niet onderuit. De politie. L I m Dr. Vondeling, wiens ..verta ling" in gewoner Nederlands van de troonrede-1975 on langs gepubliceerd werd. geeft ons wat voorbeelden van zinnen uit de nieuwe troonrede die de toets der kri tiek niet kunnen doorstaan. Zo staat er onder meer dat met de jaarwisseling een voorstel van wet komt „ter uitwerking van het aange kondigde nieuwe instrument voor een gerichte aanmoedi ging van investeringen, dat per 1 aparil a.s. in werking moet treden". Vondeling daarover. „Ik weet niet hoe je een instrument in werking kunt laten treden". In de vol gende zin staat onder meer dat „meer gecoördineerde re gelingen voor het vergunnin genbeleid ter hand worden genomen". Vondeling: ..Hier is een onduidelijkheid die wel meer voorkomt Bedoelt men: „meer regeling die ge coördineerd zijn" of ..regelin gen die meer gecoördineerd zijn"0 En hoe kun je een rege ling ter hand nemen?" In de daarop volgende zin staat: „Nieuwe inspanningen zullen op gang gebracht worden'. Vondeling: „Wat moet ik me daarbij voorstel len: inspanningen op gang brengen?" Verderop in de troonrede ver trouwt de regering erop „dat de sociale partners in ko mend overleg daarvoor oog zullen hebbenVondeling: „Als er stond „in het komend overleg" was het nog niet fraai." Weer even verder laat de troonrede een lagere „prijsstijging binnen ons be reik komen". Vondeling: „Ik begrijp wel wat er mee be doeld wordt, maar heb er toch grote moeite mee." Een andere zin uit de troonre de: „De wetsontwerpen die reeds voor 1977 een inperking van de uitgavenstijging moe ten bewerkstelligen, zullen u binnenkort bereiken". Von deling: ..Wat bedoelt men met „voor 1977" „in 1977" of „voordat 1977 begint"?. Nog een andere zin: „Bijna twee derde van alle woningen in ons land is na 1945 tot stand gekomen en draagt dus de kenmerken van een enkele generatie". Vondeling: „Wat bedoelt men met de „ken merken van een enkele gene ratie"? Dat deze woningen al lemaal in de laatste dertig jaar gebouwd zijn of zo? In een andere zin is sprake van „nieuwbouw", afgestemd op kwaliteit". Vondeling: „Waarschijnlijk wil men zeg gen: nieuwbouw van hogere kwaliteit dan er tot nu toe gebouwd is". Even verder in de troonrede: „Daarnaast be seft de regering het belang van de auto voor velen". Von deling: „Wat is een auto voor velen, een soort omnibus0 Bedoeld zal zijn dat velen het zonder een particuliere auto niet kunnen stellen." Welk onderzoek Een andere troonredezin spreekt van een ..wet sontwerp betreffende bevol kingsonderzoek". Vondeling „Waarom zegt men er niet bij wat voor bevolkingsonder zoek het betreft: tbc. baar moederhalskanker0 En dan de zin: „De regering onder kent de problemen die in spraak oproept voor de be sluitvorming Vondeling „Bedoeld zal zijn te zeggen dat inspraak tijd kost en dus invloed heeft op de besluit vorming." t tltlM.cV Vondeling: gelukkig geen lintworm-zinnen meer Dan staat er „Vanuit die overtuiging vervult Neder land thans het voorzit terschap van de (Europese - red.) Gemeenschap". Vonde ling: „Nederland zit niet in de voorzittersstoel vanuit die overtuiging maar omdat het aan de beurt is. Het is er misschien wel IN de overtui ging dat Zoals gezegd Vondeling vindt toch wel dat er vergele ken bij vorig jaar sprake is van vooruitgang. Hij is het ermee eens dat zinnen als ..deze regering blijft voorrang geven aan het openbaar ver voer" en „hogere bedragen voor reiskosten zullen van de inkomstenbelasting mogen worden afgetrokken" een voudig zijn. In het algemeen ontbreken „lange lintworm zinnen" en is de troonrede niet meer een opeenstapeling van droge feiten. „School- Vondeling" premier Den Uyl gaf aan het ANP als commentaar dat het herschrijven van de troon rede ontzettend moeilijk is. De vervanging van woorden door synoniemen geeft vol gens hem soms een verschui- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In Groningen is op 81-Jarige leeftijd overleden de heer Jan Haan. ex-directeur en tot zijn overlijden nog adviseur van de uit geverij. drukkerij en boekhandel Jan Haan NV. De heer Haan zal vrijdag na een dienst ln „De Ark" In Helpman op de Selwerderhof wor den begraven. De grootvader van Jan Haan stichtte ln 1862 een boekhandel In Delfzijl en in 1886 begon hij met de uitgave van de Nieuwe Provinciale Oroninger Courant, een christelijk nieuwsblad, waaraan later nog een kopblad voor Drente werd toege voegd. De directie van de familie zaak werd sinds 1947 gevoerd door kleinzoon Jan Haan. In de Jaren zestig verkocht hij de krant aan het dagblad Trouw, dat de uitgave na enkele Jaren stopte en er een Trouw-edltle voor Groningen en Drente van maakte. Jan Haan NV bleef wel zelf de Oroninger kerkbode uitgeven en drukte ook nog bladen voor derden. Drukkerij, uitgeverij en boekhandel zullen onder de naam Jan Haan NV worden voortgezet, hoewel niet meer ln handen van de familie Haan. De zoon van Jan Haan heeft een andere richting gekozen. De zaak zal overgaan ln de handen van de heer J. van Ark, die de laatste tijd al mede-eigenaar was en de directie voerde. UTRECHT Binnen vijf zes Jaar moeten ongeveer vijfhonderd bui tendienst-medewerkers afvloeien van het verzekeringsbedrijf Victoria- Vesta ln Ede. Het bedrijf is een doch ter van de Nationale Nederlanden. Op dit moment werken ongeveer 850 agenten-incasseerders bij Vlctoria- Vesta. De heer J. J. van Rijn, lid van het bestuur van de Nationale Neder landen, verklaarde dat Inkrimping bij Victoria waarschijnlijk kan ge beuren vla natuurlijk verloop. Het „overschot" aan personeel ontstaat door de omschakeling van zoge naamde deur-incasso naar een geau tomatiseerd en gecentraliseerd in casso-systeem. ving van vijf procent in bete kenis. Den Uyl meent dat de troonrede niet gezien mag worden als een toespraak tot het volk maar veeleer als een Kamerstuk, een verklaring van de regering aan de Sta- ten-Oeneraal. Er zijn volgens hem altijd neerlandici te pas gekomen aan de formulering van de troonrede „Je hebt onder neerlandici scholen, onder andere een school- Vondeling". aldus Den Uyl. die vindt dat de troonrede 1976 zeker aan taalkundige eisen voldoet Ook hij vindt dat bij Kamerstukken geen enkele reden is voor slecht proza. Als tweede staat de heer G.J Schut te op de lijst. De heer Schutte is 37 jaar en sinds 1973 algemeen secreta ris van het GPV. Bovendien is hij sinds 1974 lid van de provinciale staten van Utrecht. De derde kandidaat is L. Feljen uit Assen. Feljen (57) is lid van de pro vinciale staten van Drente en ac countant in Assen. Hij is lid van de centrale verbondsraad van het GPV. Vierde is S.J. Sietsma te Zuidhorn Hij is voorzitter van de GPV- contactraad in Groningen en direc teur van de gereformeerde Mavo in Zuidhorn. Vijfde is Mr D. Veurink uit Rijswijk (ZH). De heer Veurink werkt bij het ministerie van defensie als officier militair juridische dienst. Van een verslaggever MAASTRICHT - Prins Bernhard zal op 11 oktober aanwezig zijn bij de opening van het vijftiende we reldcongres van oud-strijders (The world veterans federation), dat in Maastricht wordt gehouden Dat heeft het organiserend comltë mee gedeeld. Prins Bernhard is erevoor zitter van het comité Een groot aan tal ambassadeurs zal het congres bijwonen. Ook de staatssecretaris sen Van Lent van defensie en Kooy- mans van buitenlandse zaken zullen aanwezig zijn. Op het congres, dat zes dagen duurt, zullen de akkoorden van Helsinki worden behandeld. Rita „De rest van het lijstje zit in de volgende lege fles".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3