Vredeling: defensie zal na 4 '77 taken moeten wijzigen tóf/ Westerterp waarschuwt ernstig tegen verder bezuinigen op 'verkeer' Trip: wetenschap is er vrij genadij afgekomen Ontwikkelingshulp stijgt naar anderhalf procent van het nationaal inkomen Kinderbescherming komt er niet best af Rijk gaat bijdragen aan kinderdagverblij ven onderzoek op peil houden Volgend jaar lagere personeelsuitgaven en uitstel investeringen^^^^ Regering wil wetenschappe Neptunes pas later vervangen? Ten koste van aantal „oneigenlijke" bijdragen: Offer gevraagd, óók uit nationaal eigenbelang Aardgasprijs kleinverbruik verder omho Ouders betalen naar draagkracht 'Handhaving investeringen in belang van land' Bezorgdheid over openbaar vervoer WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 12/j Van onze Haagse redactie -4 een aantal noodgrepen weten te voorkomen dat al in 1977 tot I DEN HAAG Minister Vredeling is er niet in geslaagd een taakafstoting moest worden overgegaan, maar wijziging van de oplossing te vinden voor het groeiende verschil tussen de defen- Nederlandse defensietaak in de volgende jaren acht hij onont- uksuctgaveiTvoor DEFENSIE Van onze redacteur wetenschappen siekosten en de beschikbare financiële middelen. Hij heeft door koombaar. for>h«-b«grof mg 1900-1977), De minister zal voor de formateur van het na de verkiezingen In mei 1977 te vormen nieuwe kabinet een nota opstellen waarin wordt aange geven op welke terreinen taakwijzi- ging noodzakelijk is. Hierover moet het volgende kabinet dan een beslis sing nemen In overleg met de NAVO- partners. Minister Vredeling toonde zicb in een toelichting op zijn begro ting echter somber over de kansen dat de NAVO met een nieuwe taak verdeling akkoord zou gaan Hij heeft er de afgelopen Jaren al sterk op aangedrongen, maar enig concreet resultaat heeft dat tot nu toe niet opgeleverd ,,Als het bij ge praat blijft, vrees ik het ergste", zei hij. De defensiebegroting voor 1977 be draagt 8393 miljoen, 246 miljoen minder dan hij volgens'de financiële planning uit de defensienota van 1974 zou moeten hebben gekregen. Vredeling moest dit bedrag bezuini gen als aandeel in de algemene be zuinigingsmaatregelen die het kabi net dit en vorig jaar heeft doorge voerd. De werkelijke bezuiniging ten opzichte van de nota Is echter veel hoger omdat defensie onvoldoende compensatie heeft gekregen voor de zeer hoge prijsstijgingen van militair materieel. Op zichzelf Is er wel Iets meer geld voor de aankoop van ma terieel beschikbaar, maar defensie kan er veel minder voor kopen. De bezuinigingen komen voor 160 miljoen uit een verlaging van de per soneelsuitgaven, te weten: Verlaging van de reiskostenver goeding door invoering van alge meen NS-abonnement. Geen verdere verbetering van de compensatie voor onregelmatige werktijden. Terughoudend bevorderingsbe- leid en wijziging van de pensioen voorziening. Het personeel moet meer betalen voor de medische verzorging Gehuwde dienstplichtigen wor den niet meer opgeroepen om kostwinnersvergoedingen te voorko men. Over deze maatregelen moet nog overleg met de bonden worden gevoerd. De rest van het financiële gat wordt gedicht door uitstel van de volgende investeringen: De vervanging van de verouderde Neptune-patrouille vliegtuigen (een zeer omstreden zaak in de Tweede Kamer). De bouw van een commando fregat voor de marine. De aanschaf voor de landmacht van anti-tankwapens, verbindings middelen en'materieel voor het leg gen van landmijnen. „Alleszins redelijk" Minister Vredeling meent dat Neder land ondanks deze maatregelen toch nog een ..alleszins redelijke defensie inspanning" levert, maar de kri tische grens nadert. Om defensie in de komende jaren als grote bedra gen vereist zijn voor de nieuwe pa trouillevliegtuigen. onderzeeboten, tanks en raketten betaalbaar te maken, is concentratie op een klei ner aantal taken noodzakelijk. In zijn nota voor de kabinetsforma teur zal Vredeling met name aange ven hoe het probleem van die grote wapenaankopen In samenwerking met de NAVO-partners op te lossen zou kunnen zijn. Meer samenwerking binnen de NA VO bij de onderzeebootbestrijding zou wellicht de vervanging van de Neptunes of van een aantal nieuwe onderzeeboten onnodig maken. Aan West-Duitsland zou mogelijk het Ne derlandse aandeel in de Nike- raketgordel voor de luchtverdedi ging op grote hoogte kunnen worden overgedragen in ruil voor een groter aantal opvolgers van de NF-5 straal jager bij de Nederlandse luchtmacht. Deze vormen van sa menwerking. die tot meer onderlinge afhankelijkheid leiden, kunnen vol gens Vredeling alleen plaatsvinden als binnen de Europese NAVO- partners en de Europese Ge meenschap meer overeenstemming bestaat over het buitenlands- en de fensiebeleid. Vroeger in dienst Voor de landmacht zijn deze vormen •van samenwerking moeilijker te vin den omdat de landmacht als zelfstandige eenheid een eigen ver- dedigingsgebied heeft. Wel zal wor den nagegaan of de dure tank- vervanging niet gedeeltelijk door an ti-tankwapens mogelijk is. Een andere kostenbesparende maat regel op langere termijn is de beslis sing van minister Vredeling de leef tijd waarop dienstplichtigen werke lijk in dienst moeten te vervroegen van twintig naar negentien jaar. Dat scheelt tientallen miljoenen guldens in de wedde, omdat die dan geba seerd kan worden op het minimum loon van negentien-jarigen. Het wet sontwerp hiertoe zal nog dit jaar worden ingediend. Bij een vlotte be handeling kan in 1979 de opkomst van de negentien-jarigen een feit zijn. In dat geval zullen de jongeren die in dat jaar twintig worden (gebo ren in 1959) van de dienst helemaal geen last hebben. Die jaarlichting (100.000 jongens waarvan er overi gens slechts 40.000 werkelijk dienst zouden moeten doen) valt gewoon uit. Vredeling wil voorts de leeftijd van ontslag van vrijwillig diende militai ren (vijftig jaar bij de marine. 55 jaar voor de resti meer gevarieerd gaan toepassen. Hij kondigt tenslotte een aanzienlijke versobering in het mili tair ceremonieel aan. DEN HAAG Hoewel ook de uitgaven voor wetenschapsbe( nlng een veertje moesten laten, wil de regering blijven strt naar een constante capaciteit van wetenschappelijk onder en ontwikkelingswerk. Voor 1977 staat 2,56 miljard op de schillende begrotingen, en dat zou, net als dit jaar, mo neerkomen op één procent van het bruto nationaal prod Verwacht wordt dat het bedrijfsleven nog eens 2,81 miljard speur- en ontwikkelingswerk zal uitgeven. In het kader van de 1- procentsoperatle moest ongeveer twintig miljoen worden ingeleverd, maar de wetenschap ls er vrij ge nadig afgekomen, vond minister Trip bij de presentatie van zijn We tenschapsbudget 1977. Dat stuk heeft de hoopvolle ondertitel „Meer jarenplan voor wetenschapsbeoefe ning", maar dat geeft meer een be doeling aan waarvan de verwezenlij king dichterbij komt. Nog dit parle mentaire Jaar wil de heer Trip ln een Nota sectorraden aan het parlement voorleggen hoe hij de coördinatie van het op toepassing gerichte on derzoek in het vat wil gieten; daaruit moet het materiaal voor de meerja renplannen komen. Voorlopig moet de minister nog be kennen dat het niet of nauwelijks mogelijks is om nauwer verband aan te geven tussen de beschrijving van het door de overheid gefinancierde ONTWIKKELING! 1964-1977 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het budget voor ontwikkelingshulp stijgt volgend Jaar. ondanks de grote bezuinigingsdrang bij de overheid, met 263 miljoen naar een record-bedrag van 3071 miljoen. Daarmee wordt de kabinetsafspraak om de ontwikkelingshulp op anderhalf procent van het nationaal Inkomen te handhaven nagekomen. „Dit vergt "aldus de regering, „een reëel offer van het Nederlandse volk, dat des te hoger moet worden gewaardeerd in het licht van de huidige recessie en de ernstige werkloosheid." Bewindslieden: achteruitgang verantwoord Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kinderbescherming komt er dit Jaar in de begroting van Justitie niet best af. Ten opzichte van vorig Jaar blijft het begrote bedrag hier gelijk en dat betekent relatief een behoorlijke achteruitgang. Hiermee is het bij Justitie vooral deze sector die de last van de bezuinigingen moet dragen. Toch vinden minister Van Agt en staatssecretaris Zeevalking dat de achteruitgang verantwoord is, omdat het aantal kinderen dat onder de kinderbescherming valt nog steeds terugloopt. Hierdoor wordt het voorzieningenniveau niet aangetast Integendeel, er kunnen zelfs nog nieuwe voorzie ningen bijkomen, voorspellen de bewindslieden. Maar dan moeten er wel tevens verouderde voortze ttingen afgestoten worden. Dicht bij huis Als belangrijkste vernieuwing wordt aangekondigd, dat kinde ren ln de toekomst dichter bij huis geplaatst moeten worden. Het Werkverband Integratie Jeugdwelzijnswerk Nederland (WIJN) heeft daartoe reeds be- raadsgroepen gevornd Ook gaat men jongeren dlc een inrichting van de kinderbescherming verla ten en op kamers gaan wonen nog enige tijd begeleiden. Bij dit alles wil justitie het Initia tief vooral aan de particuliere in stellingen laten. Op de vraag of men zich vanuit het ministerie meer Inhoudelijk moet bezig hou den met de gang van zaken in de parUculiere tehuizen, wil men nog niet direct een antwoord geven, hoewel dit de laatste Ujd van veel zijden bepleit is. Dit heeft met name de commissie gedaan die een onderzoek instelde naar het beleid van de Zettense Heldring stichtingen De bewindslieden zeggen in hun memorie van toe lichting dat het nog te vroeg is. conclusies uit dit rapport te trekken. De regering meent dit offer te kun nen vragen, niet alleen gezien de gro^e nood in de derde wereld, maar ook uit nationaal eigen belang. „Al leen in een wereldeconomie, waarin de geleidelijk groeiende welvaart eerlijk wordt verdeeld, kan gerekend worden op stabiliteit en zich even wichtig uitbfeidende markten", al dus de memorie van toelichting. De Nederlandse hulp zal zich echter niet beperken tot het stimuleren van ecojiornische groei op zichzelf ln de ontwikkelingslanden. Gebleken is namelijk, zegt minister Pronk in een bijgevoegde nota over de kwaliteit van de hulp. dat economische groei, in ontwikkelingslanden vaak alleen de elites ter plaatse ten goecfe komt. De hulp zal daarom meer gericht worden op de armste groepen in de Derde Wereldlanden, met gebruik making van de kanalen van particu liere organisaties. Deze hebben beter contact met de basis dan-in het contact van overheid tot overheid het geval is. deze beide landen zal afhangen van de verdere ontwikkelingen ten aan zien van de handhaving van mensen rechten en democratische vrijheden. Hulp voor de eventueel zelfstandig wordende staten ln zuidelijk Afrika (Namibië en Rhodesië) is nog niet voorzien. Mocht Namibië volgend jaar zelfstandig worden, dan is hulp op de normale voorwaarden moge- lijk. De hulp aan de bevrijdingsbe weging in Namibië. SWAPO, dit jaar één miljoen dollar, wordt niet ver hoogd. Deze hulp heeft meer een politieke betekenis, de besteding blijft moeilijk. De regering zal geen officiële hulp geven aan zelfstandige thuislanden in Zuid-Afrika, omdat Nederland die niet erkent. Hulp via particuliere organisaties wordt niet geheel uitgesloten. Minister Van der Stoel wijst erop dat een bloedige confrontatie tussen blank en zwart in Rhodesië welhaast onvermijdelijk lijkt. Op Zuid-Afrika zal sterke politieke druk worden uit geoefend om de apartheidspolitiek af te schaffen. De regering ziet ech ter geen heil in verbreking van de contacten met Zuid-Afrika omdat hiervan alleen een verstarring ln het Zuidafrikaanse beleid verwacht kan worden. In het algemeen benadrukt mr. Van der Stoel dat Nederland als klein land weinig invloed heeft op de grote wereldproblemen. Het gaat om smal le marges, aldus de minister en de erkenning daarvan zal het buiten lands beleid aan waarde doen winnen. onderzoek en de financiële bes gen. De prioriteiten verander! der invloed van de maatschapp ontwikkelingen, en dat gebeur nen een onderzoekcapaclteit nog grotendeels volgens geldende regels en formules gefinancierd". De heer Trip dat „een belangrijk in de nabi) komst te onderzoeken probl Hij vindt daarbij in ieder geval in de omstandigheid dat hij een beter ambtenarenapp krijgt. Zoals vorig jaar bij wijze va meur het wetenschapsbudge beschrijvend overzicht van ht gepast onderzoek bevatte, zo w dit Jaar de geesteswetenschi apart doorgelicht. Al is er da geen meerjarenplan, zo word elk geval hele sectoren meer lelijk en bespreekbaar, aldus gumentatie hiervoor. Typerend de nog niet geheel overzicht toestand in het universitaire o zoek en wat daar tegenaanlei de bekentenis dat de heer Trip geen mogelijkheden heeft om gaan in hoeverre de gegeven gli beschrijving ook in hoofdlijnel ledig is en of de gebruikte lnd een redelijk compleet beeld van het uitgevoerde ouden Maar er wordt aan gewerkt. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De prijs die verbruikers voor aardgas bel wordt verder verhoogd. Minister Lubbers spreekt in di lichting op zijn begroting niet het tijdstip en de omvang va verhoging. De stapsgewijze aa slng aan het prijspeil van huiS dolie wordt over enkele jaren i smeerd. De prijzen van elektriciteit b! de komende jaren stijgen, zij niet zo snel als de laatste tijd Minister Lubbers laat zich opt tisch uit over de voorraden aan de „horizon van uitputting" li niet in zicht. Dat is vooral te da aan vondsten op het contine plat. Ontlasting Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er komt een rijksbijdrageregeling voor kinder dagverblijven. In de memorie van toelichting op de begroting van CRM wordt aangekondigd, dat deze regeling zelfs met terugwerkende kracht per 1 januari 1976 ingaat. Een vam de kenmerken van de bij drageregeling is. dat de ouden naar draagkracht zullen moetem bijbe talen Ook zal er dit begrotingsjaar een rijksbijdrageregeling in werking tre den voor maatschappelijke dienstverlening aan Jongeren. Deze regeling richt zich op onmiddellijke hulp in crisissituaties, maar ook op ontwenning van druggebruik en nazorg. Kenmerk van de rijksbijdragerege lingen is. dat CRM het geld aan de gemeenten verschaft, en dat de ge meenten zelf de regeling uitvoeren Het beleid van het ministerie blijft ook voor dit begrotingsjaar sterk op deze decentralisatie gericht. De financieel-economische proble men in eigen land zijn de begroting van minister Pronk overigens niet geheel voorbij gegaan. Hij heeft, om de anderhalf procent aan hulp te bereiken, bepaalde uitgaven moeten aanvaarden die andere departemen ten ontlasten, maar met de eigenlij ke ontwikkelingshulp weinig van doen hebben De post voor niet- eigenlijke hulp-uitgaven stijgt van 370 miljoen tot 480 miljoen totaal, met name door een verhoogde bij drage aan opvang en bijstand aan Surinamers van 61 miljoen naar 131 miljoen. Voor het behoud van werkgelegen heid is voorts het streven de ontwik kelingslanden volledige vrijheid te geven bij de besteding van Neder landse geldleningen op een laag pitje gezet Met het van Nederland geleen de geld mogen ontwikkelingslanden geen produkten ln andere rijke lan den kopen, wel ln andere arme lan den en uiteraard in Nederland zelf. Ook het streven de produktle van goederen, die ook in arme landen gemaakt kunnen worden, in eigen land te stoppen wordt afgeremd. Er is namelijk geen vervangende werkgelegenheid voor de mensen die door de overdracht van die produk- tie ln ons land op straat komen te staan. Cuba en Indonesië Het aantal van zeventien landen waarop de Nederlandse van- overheld-tot-overheld-hulp zich con centreert. wordt niet uitgebreid. De hulp aan Cuba wordt voortgezet. Dit geldt ook voor India en Indonesië. Het precieze bedrag van de hulp aan Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp heeft in zijn begrotingstoelichting ernstig gewaarschuwd tegen verdergaande bezuinigen op zijn departement van verkeer en waterstaat. Vooral een zekere handhaving van de hoogte van de investeringen moet volgens hem grote aandacht krijgen. 06 R'JKSUITGAVEN Z'JN ca. 06 MIL JA DIT IS 86 MILJARD GULDEK Minister Westerp wijst erop dat de investeringen op zijn departement onder meer in wegen- en water-, staatsbouw sinds 1972 slechts ge groeid zijn van 2,9 miljard gulden naar 3.3 miljard gulden in 1977. Met de prijsstijgingen uit die jaren mee gerekend betekent dat een reële ach teruitgang van de investeringen. De minister onderstreept het be lang van zijn investeringen voor het land. „Veel Investeringen hebben groot belang voor verbetering van het leefmilieu en het natuurlijk mi lieu", aldus de minister, die in dit verband wijst op de wegenbouw, de waterhuishouding en waterkeringen en het werk van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders Een ander deel van de investeringen hebben betrekking op de Infrastructuur, al dus vervolgt Westerterp. ..Een goede infrastructuur is een bestaande voorwaarde voor een hoogontwikkel de economie als de onze. Het behoeft daarom geen betoog dat het noodza kelijk is deze uitgaven zoveel moge lijk te ontzien". Minister Westerterp stelt zelf dat het verklaarbaar is dat de investerin gen in de afgelopen jaren wat ach terbleven. Tot 1971 stegen de inves teringen op verkeer en waterstaat pijlsnel, stelt hij. en ln de Jaren daar na was het begrijpelijk dat zij ln het kader van politieke prioriteitsteling achterbleven. „Terughoudendheid bij de ene uitgavencategorie ten be hoeve van groei elders behoeft op zich niet te worden betreurd. Die ontwikkeling is voor velen in ons land en daarbuiten heizzaam ge weest". aldus Westerterp. die er ver der niet geheimzinnig over doet dat het volgens hem in de eerstkomende jaren afgelopen moet zijn met een verdere financiële beperking. Zwaar te verduren De begroting van verkeer en wa terstaat heeft het toch al zwaar te verduren. Daarvoor worden in de be grotingstoelichting drie oorzaken aangegeven: De éénprocentsoperatie door de meerjarenraming moest worden herzien: waar totaal De dure doorlaatbare afsluiting van dc Oosterschelde (ruim vier mil jard tot 1985) De explosieve stijging van de te korten van het openbaar vervoer en het goederenvervoer die door het rijk worden gedekt (voor 1977 bijna 2,1 miljard geraamd). Over die laatste post maakt minister Westerterp zich voor de toekomst vooral zorgen. Hij vreest dat verder gaande kostenstijging die wordt verwacht niet alleen verbetering van het voorzieningenniveau tegen zal houden, maar dit zelfs zal gaan bedreigen. Op het rijkswegenfonds worden in de begroting geen verdere bezuini gingen aangekondigd, ndat vorig jaar al was beslist dat het uitvoe ringsprogramma rijkswegen 1975—1979 wat sommige projecten betreft langzamer zou worden uitge voerd. Wel is geblèken dat voor enke le grote projecten aanzienlijk hogere bedragen nodig zijn dan eerst was gepland, waardoor de uitvoering over een nog langere tijd moet wor den uitgesmeerd, en de aanbeste ding van enkele werken enige tijd moet worden uitgesteld. Voor volgend jaar is uit het rijkswe genfonds negenhonderd miljoen be schikbaar. waarvan 520 voor aanleg van nieuwe wegen. Scheepvaart Staatssecretaris Van Huiten s< dat Nederland de gedragscode lijnvaartconferenties van de voorlopig niet zal aanvaarde! gedragscode houdt in dat he voer over zee voor veertig pr moet worden gedaan door het biedende land. voor veertig do< ontvangende land en voor ti procent onder vreemde vla Voor de Nederlandsezeescheep zou die code een grote slag b« nen. Nederland wil nu in EG band naar oplossingen zoeken der wordt in de begrotingsto tlng gepleit voor een sterke sa werking tussen overheid zeescheepvaart om de zware co rentie van de Oostbloklandei hoofd te kunnen bieden. Rijtijden Van Hulfen laat verder weten d het rijtijdenbesluit zodanig wil gen dat vrachtwagenchauffeur! ingang van 1980 een diplomi vakbekwaamheid moeten nm en dat hij een regeling wil d werknemer mede-aansprs wordt gesteld voor overtred van het rijtijdenbesluit. Nu alleen de werkgever boetes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14