erkloosheid en inflatie illen iets verminderen aftrek reiskosten bij lasting veel hoger Forse meevaller winstbelasting en ziektekosten Duisenberg niet eens met kritiek van dr. Zijlstra imte in totaal 4,2 procent loonsverhoging op 1 januari werkloosheid kost veel VAD zal er van profiteren De economie in '77 in cijfers Voor de doorsnee werknemers haast géén loonstijging keer géén belastingverhogingen 8 in Boersma: Voorstel aftrek reiskosten ijvende jziging >onwet Lubbers wil „sterke punten" noemen Nederland biedt buitenlandse bedrijfsleven wél perspectief Strengere eisen aan apparatuur bestraling Tekort van 14,6 miljard ^Wjspe" Bouwactiviteiten gezondheidszorg zijn maar voor een deel uitvoerbaar Verbeteringen aangekondigd Gestraften in gevangenis dicht bij huis; meer zakgeld en meer verlof SDAG 22 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 11 /RH 13 mze sociaal-economische redactie HAAQ Het economisch beleid van de regering voor volgend Jaar gaat uit van een tering van de CAO-lonen met twee procent op 1 januari plus 2.2 procent prijscompensatie, erkloosheid zal tegen het eind van 1977 duidelijk dalen, tot 205.000. De gemiddelde losheid zal 215.000 zijn (230.000 in 1976), zo is de verwachting van het Centraal Planbureau. irijsstijging van gezinscon- le vermindert ook: 6,5 procent, 8,75 procent in 1976. Toch valt ^pgen. De prijzen op de we- irkt blijven namelijk te veel i. Daardoor zal later in 1977 le prijsstijging in Nederland sterker worden. „Dë kans op euwe inflatiegolf mag dan ook worden onderschat," huwt het Planbureau, mbureau stoelt zijn voorspel- op recente ramingen van de (Organisatie voor Econo- Samenwerking en Ontwikke- jn de westerse industrielan- let Planbureau zelf vindt deze [en nogal optimistisch. Dat is etekenis, want investeringen lort hoeven maar een beetje te vallen en er zal „van een van de werkloosheid in 1977 jrake zijn. De kans op derge- ïtwikkelingen moet niet wor- derschat," aldus het Planbu- [et vindt het daarom belang- at, als veiligheidsklep, de ging zo beperkt mogelijk gehouden. fers voor volgend jaar tonen e „modale werknemer" (rond julden bruto, twee kinderen) ging van het vrij besteedbare m met anderhaltprocent, dus Tekening van prijsstijgingen, is begrepen het effect van tele loonsverhogingen zoals (tussen haakjes 1976) wereldhandel bedrijfsinvesteringen exportgroei prijsstijging gelinsconsumptie loonkosten per werknemer reële loonsverbetering werkloosheid (maal 1000) overschot betalingsbalans nationaal inkomen 8 procent (11 procent) 8 procent (-8 procent) 8,5 procent (11 procent) 6,5 procent (8,75 procent) 8,25 procent (+9,25 procent) 1,5 procent (0 procent) 215 (230) 6 miljard 5,5 miljard) 208 miljard 231 miljard) promoties, waarvan in het algemeen voornamelijk de laagbetaalden en de hogere lonen profiteren. Voor de doorsnee werknemer zal de stijging van het reëel loon volgend jaar dan ook dicht bij nul liggen. Mede hier om vindt minister Duisenberg (fi nanciën) zijn Miljoenennota „geen populaire nota." De minister be-, streed dan ook dat het kabinet met het oog op de verkiezingen van vol gend voorjaar een politiek van „va banque" (alles moet op) zou spelen. Overigens gaat het kabinet er wat de loonstijging betreft nadrukkelijk van uit dat de BTW-verhoging van zestien naar achttien procent op 1 oktober aanstaande niet in de prijs compensatie zal worden doorbere kend. (De vakbeweging heeft hier mee nog niet ingestemd). Belangrijk lichtpunt „Een belangrijk lichtpunt" in de hui dige economische situatie vindt het Planbureau de verbeterde concur rentiepositie van Nederlandse be drijven ten opzichte van het buiten land. Oorzaken zijn de loonmatiging ;e sociaal-economische redactie HAAG De aftrek voor reiskosten voor de loon- en inkomstenbelasting wordt aanzienlijk >gd. De inflatiecorrectie op de tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting zal voor tachtig it worden doorgevoerd. De tijdelijke belastingverlagingen uit' de afgelopen jaren worden lef. Dit meldt de Miljoenennota, die dit keer eens geen belastingverhogingen maar wel kleinere belastingverlagingen brengt. omstenbelasting kent vaste en voor reiskosten van woon- ïrkeer. al naar gelang de rerk-afstand. Het bij dit stuk ikte staatje geeft de aftrekbe- voor volgend jaar. erbetering van de reiskosten- g kost de schatkist tachtig gulden per jaar. Het defini- ken van recente belastingver in betreft 2550 miljoen gulden ljoenennota kondigt verder al op 1 januari de nieuwe voor kinderbijslag moet in- en wetsontwerp hiertoe moet de Tweede Kamer worden id. De kinderaftrek wordt af- t, en de kinderbijslag wordt hoogd dat inkomens boven gulden er nadeel, en inkomens In dit staatje de vaste aftrekken voor reiskosten (afstand van huis naar werk) voor de loon-inkomstenbelasting voor volgend jaar. Tussen haakjes staan de bedragen voor 1976. De derde kolom geeft de verhoogde bedragen' van belastingvrije werkgeversvergoedingen voor woon-werk-verkeer. Wie een hogere vergoeding krijgt moet over het meerdere belasting betalen. afstand tot 10 kilometer 10-15 km 15-20 km 20-30 km 30-40 km 40-50 km 50 km of meer aftrek 200 (150) 620 (360) 890 (490) 1430 (750) 1970 (1010) 2510 (1270) 3050 (1530) belastingvrij 390 (300) 960 (585) 1280 (780) 1920 (1170) 2560 (1560) 3200 (1950) 3840 (2340) onze sociaal- lomische redactie HAAG Minister rsma (sociale zaken) is van blijvend de Loonwet (wet e loonvorming) te wijzigen, e toelichting op zijn begro- zegt de minister echter niet zoveel woorden, dat de heid een grotere greep op lonen moet krijgen. Wel ijft de minister, dat het 'erantwoord zou zijn niet de |e aandacht te besteden" ie instrumenten tot beheer- van lonen en andere ar- ivoorwaarden. lenkort zal de minister een n voor een „raamwet op nkomensvorming" voorleg- aan de Sociaal Econo- he Raad. Tegelijk zal de ster dan zijn gedachten de Loonwet voorleggen. torte termijn zal Boersma "^wetsontwerp op de open heid van inkomens indie- bij de Tweede Kamer. Dit ontwerp en de wetsontwer- voor vermogensaanwasde- en nieuwe ondernemings- h. alsmede de toekomstige V1 '*et op de inkomensvor- vormen „een samenhan- geheel, waarmee de rege- beoogt de fundamentele 'fining, die onze maat- Ppij nodig heeft, op gang te ten". daarbeneden er voordeel van onder vinden. Voordeel voor de schatkist: 270 miljoen gulden per jaar. Gat van twee miljard De financiële plannen van de rege ring laten voor de jaren 1978-1980 nog een onverzorgd gat zien van rond twee miljard gulden. Daarvoor zal volgend Jaar nog een dekking moeten worden gevonden, in de vorm van verhoging van belastingen, sociale premies of de aardgasprijs. Het aantal aangiften voor de in komstenbelasting stijgt snel, voor- dit jaar en het niet meer duurder worden van de gulden. Het Planbu reau rekent hierdoor op een groei van de* export met elf procent dit Jaar (volgend Jaar 8,5). Daarentegen acht het Planbureau de daling van het aandeel van de arbeidersbelo- ning in het nationale inkomen „ge ring", namelijk van 96,5 procent vo rig Jaar naar 93,6 procent voor het lopende en het komende Jaar. Dit wil zeggen dat er voor bedrijfswinsten volgend Jaar nog geen zeven procent van het nationale inkomen over schiet. Het Planbureau vindt dat een „wezenlijk knelpunt" in de econo mische ontwikkeling. Betere be drijfswinsten worden nodig geacht om meer Investeringen en daarmee meer werkgelegenheid te krijgen. Die bedrijfsinvesteringen laten de laatste maanden van dit Jaar al „een begin van herstel" zien. Het Planbu reau voorziet voor 1977 een stijging met acht procent, tegenover een da ling van acht procent over 1976. In hoeverre de komende vermogens- aanwasdeling (VAD) de investerin gen zal belemmeren, is onbekend, zegt het PlanbUïeau. Wel ziet het aanleiding vanwege de VAD „een marge in acht te nemen" bij de in vesteringsraming voor volgend jaar.' Minister Duisenberg rekent in zijn Miljoenennota voor dat het beslag van de „collectieve sector" (overheid plus sociale voorzieningen) op het nationaal inkomen volgend jaar slechts een half procent zal toene men. Over het lopende Jaar blijft dit beslag gelijk. Vorig jaar nam het,nog toe met twee procent. MEER MENSEtyMINDER WERK BESCHIKBARE BEROEPSBEVOLKING IN NED. EN HET AANBOD VAN WERK DAT ER IS. berekend in min. manjaren) Beschikbare berc bevolking. (sKjoToa. onder in- vtoed van de leer plicht arbeids- ongeschikTheid enz.) Aanbod van werkgelegenheid, (stoa) onder invloed van de economische sihjahe, de arbeids kosten, si hjohe in de bouw enz.) 1960 1®Ï>— namelijk doordat steeds meer men sen gebruik maken van recht op te ruggave van ingehouden loonbelas ting en premies. De belastingdienst heeft het er zo druk mee dat wordt overwogen door verhoging van de drempelbedragen het aantal* geval len-van teruggave te verminderen. Ook het aantal aangiften voor ven nootschapsbelasting stijgt, voorna melijk door zelfstandigen die hun nering omzetten in een besloten ven nootschap. De belastingdienst krijgt vijftig inspecteurs en accountants erbij om straks de vermogensaanwas vast te stellen voor de toekomstige vermogensaanwasdeling (VAD). Van onze söciaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers keert zich in de toelichting op zijn begroting (economische zaken) tegen de bewering als zou Nederland niet aantrekkelijk meer zijn voor het buitenlandse bedrijfsleven. „Wij kunnen ons niet de luxe permitteren bij een internationale stroeve economische ontwikkeling de mening te doen postvatten, dat er juist in Nederland minder perspectieven zijn. Dat is zeker niet het geval. Op tal van terreinen heeft Nederland een uitstekende uitgangspositie en vooruitzichten". De minister wil „de sterke punten van ons land" meer bekendheid geven. Voorts moet het werven van bedrijven slagvaardiger worcfen aangepakt dan nu het geval is. Er zullen hiertoe méér speciale ambtenaren worden aangesteld. Nederland in de wereld werkloosheid inflatie 1975 1976 1975 1976 Nederland West-Duitsland België Verenigde Staten Engeland Denemarken Japan 4,3 pet 4,3 pet 4.6 pet 8.5 pet 4,0 pet 11,1 pet 1,9 pet 4.6 pet 4.4 pet 5.7 pet 7.5 pet 5.4 pet 10.2 pet 2,1 pet 10,2 pet 6.0 pet 12,8 pet 9.1 pet 24,2 pet 9,6 pet 11,8 pet 8,3 pet 4.1 pet 10,9 pet 5.2 pet 13,9 pet 8.6 pet 9.2 pet (Werkloosheid in procenten van de beroepsbevolking). Duisenberg wees er in een toelich ting op de Miljoenennota op dat Zijl stra een tijdelijk groter tekort dan vier procent verantwoord vindt, als met het daardoor vrijkomende geld de investeringen worden aange jaagd. Zijlstra denkt echter dat die aanjaging maar een paar jaar hoeft te duren. Volgens Duisenberg is ech ter ook in de eerste jaren vanaf 1980 nog speciale stimulerinvan investe ringen en dus een wat groter finan cieringstekort geboden. De totale rijksuitgaven zullen vol gend jaar 86.6 miljard gulden bedra gen (78,0 miljard in 1976). De in komsten worden 72,0 miljard gulden (64,4 miljard). Het tekort wordt dus 14,6 miljard gulden (13,6 miljard). Dit tekort leidt ertoe dat Duisenberg volgend jaar dertien miljard gulden van de overheidsuitgaven moet zien te financieren. Dat is 6,5 procent van het nationale inkomen. (In 1976 moet voor 7,3 procent worden gefi nancierd.) Hiertoe worden staatsle ningen uitgeschreven op de kapi taalmarkt. Maar Duisenberg ziet aankomen dat het tekort volgend jaar mede via geldschepping moet worden opgevuld. Voor 1976 gebeurt dat zelfs voor „een niet onbelangrijk deel." Risico's Duisenberg geeft toe dat dit beleid „duidelijke risico's" voor het opja gen van rente en inflatie Inhoudt. De overheid zou op de kapitaalmarkt de Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De belastingdienst ls de afgelopen weken verrast door veel hogere ontvangsten van vennootschapsbelasting dan men had verwacht. De (fiscale) winsten van de bedrijven over 1975 blijken veel hoger te zijn uitgevallen dan het Centraal Planbureau steeds had voorspeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit een ondersoek van het ministerie van volksgezond heid blijkt dat wij dagelijks bloot staan aan radioactieve straling van velerlei aard. De meeste straling ls hierbij afkomstig van bouwmateria len en medische toepassing van radl- o-actlvlteit, de minste van lozingen van laboratoria en kernreactoren. In de begroting van minister Vorrink (milieuhygiëne) wordt met name de radioactieve straling voor medische doeleinden zorgwekkend genoemd. De minister wil hieraan iets doen. Zo wil zij stringentere eisen gaan stellen aan de bestralingsapparatuur en aan de deskundigheid van de mensen die met deze apparatuur werken. Om in het algemeen Iets te doen aan de problemen van de radioactieve straling, worden metingen in het mi lieu verricht en opleidingen op het gebied van de stralingshygiëne gesti muleerd. Uit het onderstaande staatje blijkt uit welke bronnen de straling waar aan wij blootstaan afkomstig is en hoeveel straling we daaruit ontvan gen. De straling wordt uitgedrukt In milllrem per Jaar, een algemeen ge bruikte eenheid bij radioactieve straling. kosmische straling 30 bodem 10-45 bouwmaterialen 25-100 natuurlijke inwendige stralingsbron nen 20-30 gebruik van t.v.-toestellen, lichtge vende verf enz. 1-3 lozingen van laboratoria en kern reactoren minder dan 1 kernwapenproeven 3-4 medische toepassing van straling 30-50 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) is het niet eens met de kritiek van dr. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, op de financiële plannen van de regering tot 1980. Zijlstra vindt dat in 1980 het totale financieringstekort van de overheid hoogstens vier procent van het nationale inkomen mag zijn. Volgens de huidige regeringsplannen zal het 4,5 vijf procent worden, staat in de Miljoenennota. Deskundigen van het ministerie van financiën hebben meteen een onder zoek Ingesteld. Maar minister Dui senberg heeft de oplossing van dit raadsel nog niet gevonden. Wel is zijn indruk dat het hier een blijvende („structurele") meevaller van de be lastingontvangsten betreft. Deze meevaller zal ook tot uiting komen in de opbrengst van de toekomstige vermogensaanwasdeling (VAD). Verder doen zich enorme meevallers voor In de verwachte stijging van de ziektekosten, zo staat in een over zicht van de kosten tot 1980 der sociale voorzieningen, dat minister Boersma (sociale zaken) bij zijn be groting heeft gevoegd. Vergeleken met de verwachting in Juni zal er in 1980 voor AWBZ Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten: verpleeg inrichtingen en dergelijke en Zieken fondsen 4,95 miljard gulden minder nodig zijn. De verklaring van de meevallers zit vooral In een minder snelle toeneming van het gebruik van de voorzieningen, en verder in lagere loon- en prijsstijgingen dan in Juni werden verondersteld. Ook tegenvallers BIJ de regeringsplannen voor bezui nigingen op de groei der sociale voor zieningen doen zich ook enkele te genvallers voor. Zo blijkt invoering van het kostwinnersbegrip bij be paalde uitkeringen (thuiswonende nlet-kostwinners krijgen slechts ze ventig procent) pas na verloop van enkele Jaren voordeel op te leveren. Daarnaast schat de regering de opbrengst van bezuiniging op enkele sociale vooizleningen voor ambtena ren lager dan in Juni. Deze tegenval lers beslaan enige honderden miljoe nen guldens. DE BELASTING-EN PREMIEDRUK Premiedruk Uit het overzicht van Boersma blijkt dat de druk van de sociale premies op het nationale inkomen tussen nu en 1980 slechts stijgt met 0,3 procent tot 20,9 procent. Deze zeer geringe «tijging vergeleken met de afgelopen Jaren wordt veroorzaakt door eerder genoemde meevallers, door de bezui nigingsmaatregelen die op stapel staan, door de verwachte daling van de werkloosheid tot 150.000 in 1980 (thans 230.000), en door de.loonkos- tensubsidies die de regering van VERWACHTING 1977 De consumptie prijzen shjgen ca. 7 Hefavd- gas zal in de uil- voer f 1(5miljard meer opbrengen Hef reëel inko men zal 15 sfijgen. Onze produkfi sfijgl mei ca. 4(5°/o,hel na).- inkomen 38% Er zullen gemiddeld 215.000 werklozen 1 zijn. Onj ui F voer prijspeil shjcj8°/o plan is te geven aan de s'oclale fondsen om daarmee de economie aan te jagen. Minister Boersma voorziet voor de werknemers tussen nu een 1980 een stijging van de sociale premies van 1,95 procent van het bruto loon. Voor de werkgevers ls die stijging 0,3 pro cent van het bruto werknemersloon. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid zal volgend Jaar moeten gaan selecteren op het ge bied van de bouwactiviteiten in de gezondheidszorg. Voor nieuwbouw en vernieuwing van gebouwen is op de begroting voor 1977 een bedrag van 500 miljoen gulden uitgetrok ken, wat niet voldoende is om alle initiatieven op dit gebied in te voeren. Op 1 april 1976 lagen er op het ministerie ongeveer vijfhonderd aanvragen, voor een totaal bedrag van 7.5 miljard gulden. Het bedrag van 500 miljoen gulden is daarom niet vol doende om aan alle wensen te voldoen. In principe zal dit bedrag overigens ook gelden voor de jaren tot 1980. Staatssecretaris Hendriks kondigt aan, dat de voorkeur gegeven moet worden aan vernieuwbouw in plaats van nieuwbouw. De bewindsman hoopt hiermee tot een belangrijke kostenbesparing te komen. De noodzaak om een maximum van vijfhonderd miljoen gulden te stel len voor de bouwactiviteiten, is niet alleen gelegen in het feit dat er be zuinigd moet worden. Hendriks hoopt hiermee ook te bereiken dat er enige continuïteit komt in de bouwwereld. Als alle aanvragen di rect gehonoreerd zouden worden, betekent dat dat er nu veel werkne mers ln de bouw nodig zouden zijn, maar dat de werkloosheid na een aantal jaren in verhevigde mate zou toeslaan, omdat er dan veel minder gebouwd hoeft te worden. investeerders in de weg kunnen lo pen. Door de zwakke economische conjunctuur zijn de investeerders thans nog weinig actief, zodat de minister het inflatierisico nog niet hoog aanslaat. Maar in de komende jaren zal een vermindering van fi nanciering door geldschepping „moeten worden gerealiseerd", aldus de miljoenennota. Uitgavenstijging De extra uitgaven ter stimulering van investeringen moeten lelden tot extra economische groei. De over heidsuitgaven worden daardoor ver licht, en de belastingopbrengst neemt toe. Het aanvankelijk opge blazen tekort wordt dan „inver diend". Als echter die inverdiening uitblijft, zullen onherroepelijk de uitgaven naar beneden moeten wor den omgebogen, zo waarschuwt Dui senberg in de Miljoenennota. Wanneer tijdelijke extra uitgaven om de economie aan te Jagert niet worden meegeteld, stijgen de rijks uitgaven volgend Jaar met 16.5 pro cent. Daarvan bestaat 8,5 procent uit loon- en prijsstijging. De helft van de resterende groei bestaat uit het blijvend maken van voorheen niet meegetelde tijdelijke lastenver lichtingen en vergelijkbare maatre gelen. Dan blijft nog vier procent groei over. Die gaat voor een deel op aan de nieuwe maatregelen voor sti mulering van investeringen. Uitein delijk groeien de traditionele over heidsuitgaven slechts 2,5 procent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking (justitie) wil op korte termijn een aantal voorzieningen in de Nederlandse gevangenissen verbeteren. Dat heeft hij aangekondigd in zijn tegelijk met de rijksbegroting verschenen nota gevan geniswezen. De nota komt met de volgende voorstellen: De gevangenen verblijven In een inrichting zo dicht mogelijk bij huls; Het zakgeld wordt verhoogd; de verlofmogelijkheden worden uitgebreid; Er komen meer mogelijkheden voor vorming van de gedeti neerden; Het gevangenispersoneel zal beter begeleid worden. Dat laatste acht staatssecretaris Zeevalking temeer noodzakelijk omdat een derde van het perso neelsbestand ln gevangenissen slechts een beperkte ervaring heeft. In de nota heeft Zeevalking be wust geen beleid op langere ter mijn aangégeven. De overheids uitgaven bieden in de komende jaren naar verwachting te weinig ruimte voor kostbare vernieuwin gen. „Het beleid zal met deze har de waarheid rekening moeten houden," aldus de bewindsman. Hij vindt het bovendien onjuist zijn opvolger te binden aan toe zeggingen die voorlopig toch niet verwezenlijkt kunnen worden. Daarnaast vindt de staatssecreta ris dat hij meer gegevens nodig zou hebben van buiten het gevan geniswezen. onder meer over al ternatieve straffen. In de nota wordt de verwachting uitgesproken dat over anderhalf jaar de achterstand bij het ten uitvoer leggen van vonnissen is ingelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13