reinig enthousiasme voor gemeenschappelijke synode *ok Arabieren »ij gesprek ;erk-Israël Nieuwe cahiers over school en politiek Kabinet boog zich nog niet over kwestie van extra loonsverhoging Vrijspraak politieman na beschuldiging doodslag )s. C. Mak in openingswoord: Vervroegde uitspraak rechtbank Middenstanders bieden uit protest zaken te koop aan Fens van dr Van den Heuvel: Brand in smeulende flat nog steeds niet bedwongen Luilekkerland Ene kenmerkt zich door eensluidendheid, ander door verschil in opvattingen RDAG 18 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ten een onzer verslaggevers I-RECHT Drieënzeventig gereformeerde en drieënvijftig .rvormde synodeleden zijn gisteren karnen met een kleine inderd adviseurs samengekomen in de Marcuskerk in Utrecht ior hun tweede gemeenschappelijke vergadering. lldens deze vergadering die ook ndaag nog de hele dag zal duren irdt gesproken over de samenwer- ne tussen beide kerken en de mo- Dip net lljkheden om nog dichter tot el- iar en misschien tot een algehele te komen. en belijdenis in de besprekingen niet genoeg tot hun recht komen. gereformeerde synode-praeses C. Mak zei in zijn openingswoord jt hij de indruk had dat het enthou- _jne en de verwachting ten aan- n van deze vergadering minder is n drie Jaar geleden toen de eerste nenlijke vergadering werd ge len. i de ene kant staan mensen koel f afstandelijk ten opzichte van de- vergadering oipdat zij niet zien er besluiten worden genomen door de kerken direct in- ïvloeien. Anderetjds is er de kri- t van hen die menen dat Schrift Tegenover deze kritiek wees ds. Mak op de dienende taak van de synoden. Het kerkelijk leven speelt zich aller eerst en vooral af op het grondvlak. Daar komen hervormden en gerefor meerden in allerlei plaatsen tot een aanvaarding van elkaar. En dan ko men er vragen. Wat zullen de syno den anders doen dan de plaatselijke gemeenten daarin helpen? „Laten wij de voortgang van het Woord in dorpen en steden een dienst bewij zen. Wat deze vergadering aan nut heeft voor het plaatselijk vlak moe ten wij waarderen al is het klein. Veracht de dag der kleine dingen niet", aldus ds. Mak. Van een verslaggever DEN BOSCH De rechbank In Den Bosch heeft gistermorgen de 42-Jarlge wachtmeester van de rijkspolitie Johan K. uit Cuyk wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de hem ten laste gelegde doodslag op zijn vrouw. De officier van Justitie had donderdag zes jaar gevangenisstraf met aftrek tegen K. geëist. Ds. C. Mak IDs. G. Spilt Van een verslaggever LEIDEN Vijfhonderd mid denstanders in de Leidse binnenstad bieden vanaf vandaag hun zaken via affiches in hun etalage „te koop" aan. Zij demonstreren daarmee te gen de plannen van het Leidse colle ge van b. en w. voor een verkeerscir culatieplan in de binnenstad. De middenstanders en grootwinkelbe drijven, verenigd in het Leids City Centrum (LCC) hebben dat gisteren aangekondigd. Het LCC ziet in de plannen van b. en w. een bedreiging voor het voortbe staan van hun zaken en van de werkgelegenheid van hun vierdui zend personeelsleden. Het LCC meent dat de Leidse binnenstad door de plannen van de gemeente onbereikbaar wordt voor het winke lende publiek uit de omliggende plaatsen en dat er, als de plannen worden uitgevoerd te weinig par keerplaatsen zullen zijn. J Van een onzer verslaggevers zv ZEIST In de Nederlandse Hervormde Kerk is de laatste tijd een nieuwe benadering gekomen ten aanzien van Israël. Vroeger ,vJwas Israël (de joden) voorwerp van zending. Toen had je nog e „jodenzending". Mede onder invloed van de zendelingen „onder "*de joden" is deze eeuw echter een andere benadering gekomen- /iln plaats van de joden toe te spreken is er een gesprek met hen 1 gekomen. 'ROTTERDAM De brandweer van Schiedam durft nog niet te voorspel len wanneer de 24 gezinnen, die don derdag als gevolg van de brand in de Rijnmondflat moesten worden ge ëvacueerd, hun huizen weer kunnen betrekken. Metingen wijzen nog steeds verhoogde koolmonoxyde- concentraties aan in de 24 flats. Brandweerdeskundigen van Schie dam overleggen hoe het smeulen van het isolatiemateriaal in de gevelvoe- gen van het flatgebouw moet worden bestreden. Men voelt er nog steeds weinig voor het moeilijk bereikbare vuur met water te lijf te gaan, omdat dan een enorme waterschade zou ontstaan. Donderdagmiddag besloot de brandweer om 24 gezinnen van de Rijnmondflat (totaal 250 woningen) te evacueren, omdat het smeulende isolatiemateriaal gevaarlijk veel gif tig koolmonoxyde vrijmaakte. De brand ontstond woensdag al tijdens isolatiewerkzaamheden door perso neel van een Westduitse firma. Daar bij werd gebruik gemaakt van een gasbrander. Volgens de brandweer staat vrijwel vast, dat daarbij een vonk de brand heeft veroorzaakt in het isolatiemateriaal tussen de be tonelementen van een deel van het flatgebouw. Daarna breidde het doorsmeulende vuur zich verder uit in de drie centimeter brede gevel- voegen. Aanvankelijk werd de dialoog ge voerd met een joods denkmodel. Je hoefde strikt genomen zelden of nooit een joods gelovige tegen te komen, maar je kon toch een tivruchtbaar theoloog zijn. Inmiddels v is een nieuwe fase ingetreden. „Nu ■1 nadert het moment dat de kerk wer- ér kelijk Israël gaat ontmoeten en niet i meer een Israël-begrip. dat in de studeerkamers van de theologen of in de hersenen van vooringenomen bijbellezers in elkaar geknutseld is". Deze zin is een citaat uit het jaarver slag 1974-75 van de hervormde raad voor de verhouding van kerk en Is raël. Dit verslag kwam donderdag avond aan de orde in de hervormde synode, die op Woudschoten in Zeist vergaderde. De scriba van de synode, dr. A. H. van den Heuvel, haakte in op de opmerking in het jaarverslag dat de kerk nu Israël in concrete gestalte ontmoet. In hoeverre bete kent dat dat de kerk zich verbindt aan het lot van de natie Israël en hoever durft de kerk te gaan bij deze ontmoeting. Kan men daarin voor bijgaan aan de Arabieren en vooral aan de Arabische christenen? Prof. dr. E. J. Beker uit Amsterdam merkte op dat als Israël een teken van heil is. de Arabische christenen dat ook zijn. Ds. G. H. Cassuto uit Dieren, lid van l« de raad voor kerk en Israël, zei dat het er om gaat dat de kerk samen met Israël er toe komt naar God te ij luisteren. Maar dat kan pas als we eerst naar Israël hebben geluisterd. Daar zijn we nu mee bezig en daarin moeten we, aldus ds. Cassuto. nog een heel eind voortgaan. Pas daarna is er wellicht ryimte voor een ge sprek met christenen-Arabieren. Ds. S. Gerssen, de secretaris van de raad voor kerk en Israël, wees er op dat vooral Jeruzalem en Nes Ammim een begin van een gesprek met Israël bestaat en dat hier ook niet wordt voorbij gegaan aan de "ontmoeting met christen-Arabieren, met name met de melchitische priester Elias Chacour. En ook in de wereldraad van kerken zijn beide gesprekken aan de gang. Ds. Gerssen wees in dit verband op enkele conferenties, die in Libanon en bij Genèvezijn gehou- „Schandalig" Worstliefhebbers vóór! De foto werd genomen op de voedsel- beurs in München. De rechtbank, die donderdag had aangekondigd op 30 september von nis te zullen wijzen, deed vervroegd uitspraak. De president, mr. Th. M. Geense, had wel de toezegging ge daan dat de rechtbank eerder uit spraak zou doen als zij het bewijs niet geleverd achtte. K. Is gisteren onmiddellijk in vrijheid gesteld. De politieman werd er door de offi cier van justitie, mr. E. Smits van Oyen, van beschuldigd in augustus 1974 zijn 33-jarige vrouw Mieke tij dens een vaartochtje op het Garda- meer in Italië om het leven te hebben gebracht. De vrouw zou verdronken zijn, nadat haar man haar over de rand van een bootje had geduwd. Als motief zag de officier de verhouding van K. met een 39-jarige over buurvrouw, die als gevolg daarvan in verwachting was geraakt. K. wilde toen van zijn vrouw scheiden. De wachtmeester, die ten tijde van het overlijden van zijn vrouw in het Limburgse Lottum woonde, had la ter overplaatsing aangevraagd naar Cuyk, volgens de officier vanwege de geruchten die in zijn woonplaats over de doodsoorzaak van zijn vrouw de ronde deden. Die geruchten leid den ook tot een onderzoek door twee rechercheurs van de rijksrecherche. Tegenover die rechtercheurs legde K. in maart van dit Jaar, aanvanke lijk een volledige bekentenis af. La ter trok hij die bij stukjes en beetjes weer in. Ook op de zitting ontkende hij schuld aan de dood van zijn vrouw. Volgens zijn Jongste verkla ring had hij zijn vrouw spelenderwijs overboord geduwd, waarna zij onder water was verdwenen. Pogingen van K. haar boven water te halen, zouden geen succes hebben gehad. De officier zei donderdag van me ning te zijn dat K. In een opwelling had gehandeld; de primair ten laste gelegde moord achtte hij niet bewe zen. Wel was naar zijn mening K. schuldig aan doodslag. De raadsman van K., mr. A. Cuyten, hield de rechtbank voor dat niemand met zekerheid kon zeggen wat er met Mieke was gebeurd. HIJ bepleitte vrijspraak op grond van de onduide lijke bekentenis, de daarop gevolgde ontkenning en het psychiatrisch rap port, dat K. in mindere mate toere keningsvatbaar verklaarde. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft zich nog niet gebogen over de vraag of er nog dit najaar onder de loonmaatregel een aanvullen de loonsverhoging moet worden gegeven in verband met sterk gestegen prijzen. De ministers Boersma (sociale za- op verdere terugdringing van de stij- ken) en Lubbers (economische za ken) hebben hierover deze week overleg gevoerd met FNV, CNV en Raad van hoger personeel. De minis ters gaven de vakbeweging daarbij weinig hoop op een extra loonsver hoging. De ministers hebben erop gewezen dat de vooruitzichten voor investe ringen en werkgelegenheid voor vol gend jaar niet optimistisch zijn. Ook volgend jaar blijft het beleid gericht ging van lonen en prijzen. Wel streeft de regering naar een zodanig beleid dat er voor vakbeweging en werkge vers enige „loonruimte" zal ontstaan om dit najaar over te onderhandelen in het kader van vernieuwing van cao's voor 1977. Twee procent Enkele weken geleden drong de FNV in een brief aan Boersma aan op een aanvullende loonsverhoging dit na jaar, zodra het prijsniveau twee pro cent hoger is gekomen dan dat van april. Die grens is tot nu toe nog niet overschreden. Volgens de FNV hoeft daarop echter niet te worden ge wacht. Nu al kan worden afgespro ken dat een aanvullende verbetering de FNV denkt aan 40 gulden per maand automatisch zal worden gegeven zodra de grens van twee procent wordt gehaald. Minister Boersma echter zei deze week dat hij niets voelt voor een dergelijk automatisme. Wel zal met een aanvullende loonsverhoging niet zo lang worden gewacht dat zelfs de inkomensgroep rond ƒ20.000 bruto per jaar er dit Jaar vergeleken met 1975 in koopkracht op achteruit gaat, aldus de minister. (Het is overi gens onwaarschijnlijk dat de prijzen zo sterk zouden stijgen dat dit zou gebeuren). De vakbeweging heeft van het overleg gebruik gemaakt om bij Boersma te klagen over het vereoek van de minister aan de SER om nog vóór 1 oktober de regering een ad vies te geven over enkele bezuini gingsplannen op het gebied van soci ale voorzieningen. Het betreft onder meer de kinderbijslag, het kostwin nerschap bij sociale uitkeringen, en verlaging van de WAO-uitkering. De vakbeweging is niet in staat geweest om in zo korte tijd over zulke be langrijke zaken een standpunt klaar te hebben, aldus FNV-voorzltter Kok. door Piet Hagen den en waarover in onze krant is bericht door de hervormde theologe mevr. dr. E. Flesseman-Van Leer. Dr. Van den Heuvel vond echter dat de kerk omwille van haar geloof waardigheid meer moeite zou moe ten doen voor contact met Arabie ren. Ds. Gerssen dacht dat dan de raad voor kerk en Israël versterkt zou moeten worden. Maar hij bena drukte wel dat de kerk primair voor Israël moet kiezen. Al zei hij dat dit met zich bracht dat wij ons moesten inspannen voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk, omdat hier het voort bestaan van Israël van afhangt. UTRECHT Binnen het christelijk onderwijs kom je zeer verschillende politieke opvattingen tegen. In het vandaag ver schijnende cahier „Rechts en averechts" van de Unie „School en Evangelie" wordt dat weer treffend gedemonstreerd. Vrienden en vijanden van de Zuidafrikaanse regering voor- en tegenstan ders van pacifisme, confessionele en progressieve stemmers zij horen allen tot de sympathisanten van het christelijk onderwijs en schrijven samen een boek vol. Ter synode heeft dr. W. J. Maan uit Oegstgeest de verklaring van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk over de gezamelijke vergadering van de her vormde en gereformeerde synodes (vandaag in Utrecht) „schandalig" genoemd. „Mochten de in deze verklaring ge dane beweringen over het reformato risch belijden in de gereformeerde kerken waar zijn wat gaan we dan op die gecombineerde vergadering doen? Maar het is niet waar", zei dr. Maan. Hij riep de hervormde synode op zich openlijk van deze verklaring te distancieren. Na een uitvoerige persoonlijke ver klaring van de praeses van de synode ds. G. Split drong dr. Maan niet langer aan op een afwijzing van de verklaring door de synode. Ds. Split zei dat hij zelf altijd zeer bezorgd is om het reformatorisch belijden, maar hij was van mening dat de bond zich veel bescheidener had moeten opstellen. Vertegenwoordi gers van de bond. die van allerlei commissies van de kerk en ook van de voorbereidingscommissies voor de gezamenlijke synodevergadering deel uitmaken en dus volop de gele genheid hebben hun zienswijze uit een te zetten, laten het daar vaak afweten. Ds! Split zei persoonlijk zeer bedroefd te zijn over deze zaak. Daarom doet het merkwaardig aan dat er in het andere vandaag gepu bliceerde cahier van de Unie, dat over de Contourennota van minister Van Kemenade, eigenlijk maar één opvatting aan bod komt. namelijk dat deze regering een gevaar is voor het onderwijs in het algemeen en voor het christelijk onderwijs in het bijzonder. De twee nieuwe cahiers van de Unie (uitgaven van Kok. Kampen, te bestellen bij het secreta riaat van de Unie: Van Breestraat 14. Amsterdam) gaan allebei over school en politiek, zij het op zeer verschil lende wijze. In „Rechts en ave rechts" zetten tegenvoeters als de hoogleraren Rothuizen (Kampen) en Velema (Apeldoorn), De Graaf (Utrecht) en Troost (VU), prof. Siertsema (VU) en ds. Buskes de in februari begonnen discussie voort over de vraag hoe je als christelijke school moet omspringen met de te genstelling links-rechts. Populair ge zegd: hoe moet je op een school-met- de-bijbel over politiek praten als de ene leraar politiek links en de ander rechtsaf slaat. In de haren De discussie daarover liep op de Unie-bijeenkomst in februari danig uit de hand, doordat prof. Siertsema en ds. Buskes elkaar meteen in de haren vlogen naar aanleiding van eikaars artikelen over de rassente genstellingen. Op een gegeven mo ment ging het zo heet toe dat Buskes de benen wilde nemen, omdat hij niet meer met mevrouw Siertsema achter één tafel wilde zitten. De zaal in het jaarbeursgebouw was bij die gelegenheid goed gevuld. Er waren ook nogal wat leraren en on derwijzers. Die zullen de verhitte dis cussie tussen Siertsema en Buskes misschien eerder 'als een waarschu wing dan als een stimulans voor poli tieke discussies op school ervaren hebben. Weet wel wat je doet als je op een christelijke school het woord Zuid-Afrika laat vallen. (Op een openbare VVD-PvdA-school trou wens evenzeer). Unie-voorzitter Gilhuis heeft zich door dit droevig slot van de vergade ring in februari niet laten remmen in zijn ijver om politiek zover uit elkaar liggende uitersten nader tot elkaar te brengen. Aan die ijver danken we nu het boekje „Rechts en ave rechts". dat een vervolg is op het cahier van februari. Wie beide boek jes vergelijkt moet'concluderen dat Gilhuis er tenminste in geslaagd is het gesprek op gang te houden. Het is opmerkelijk dat mensen ais de Utrechtse ethicus en pacifist J. de Graaf en de Amsterdamse calvi nistische wijsgeer A. Troost elkaar met een zekere heusheid tegemoet treden. De Graaf schrijft: „Ik wil met je in gesprek komen en van de enkele ontmoetingen die ik met je gehad heb. heb ik niet de indruk over gehouden dat dit niet zou kun nen". Al zegt hij later ook duidelijk: „Ik begrijp er niets van. Ik kan uit de bijbelse openbaring niets opma ken van een voorkeur van God voor het Westen!" Ook de christelijk ge reformeerde Velema en de (gewoon) gereformeerde Rothuizen wijden ve le regels aan het genoegen waarmee zij de discussie voortzetten. Al ein digt ook Velema met de constate ring dat hij op een ander denkspoor zit dan Rothuizen. In .Rechts en averechts" zetten onder meer proi. dr. A. Troost, prof. dr. W. H. Velema, ds. J. J. Buskes en prof. dr. J. de Graaf (van links naar rechts) de discussie voort over de tegenstelling links-rechts op de christelijke scholen. Puin ruimen De hernieuwde confrontatie tussen Buskes en Siertsema begint met puin ruimen. „Zonder voorbehoud erken ik", schrijft Buskes, „dat de wijze waarop ik destijds in Utrecht sprak ernaast was. U was duidelijk ontsteld door mijn verwijt van on christelijk denken, waarop u rea geerde met de woorden: „maar ik ben een christen". Buskes wil niet gezegd hebben dat mevrouw Siertsema onchristelijk is, maar hij heeft slechts een duidelijk „nee" la ten horen tegen de apartheid. Na afloop van de discussie in februari had mevrouw Siertsema verbaasd opgekeken dat zij nog een hand van ds. Buskes kreeg. „Wilt u mij nog een hand geven?" Ja, zei Buskes, want „ik heb alleen zo fel gesproken, omdat wij als gelovigen samen waren". De artikelen waarmee beide auteurs de discussie voortzetten laten zien dat zij elkaar ter zake van de apartheidspolitiek weinig genaderd zijn. Mevrouw Siertsema heeft ge lijk als zij constateert dat het Chris telijk Instituut financieel door bui tenlandse organisaties gesteund wordt. Linkse organisaties, zegt ze, daarmee ook de wereldraad van ker ken een etiket opplakkend. Ze heeft ook gelijk, als ze concludeert dat dr. Beyers Naudé de hoop óp een vreed zame regeling van het geschil heeft laten varen en geen andere uitweg ziet dan die van het geweld. Maar geeft dat haar het recht om in het heetst van de strijd een man als Beyers Naudé te verwijten dat hij zoveel buitenlandse reizen maakte? Het gaat er niet om dat mevrouw Siertsema haar mening over de apartheid niet zou mogen uiten, maar de vraag is wel of de Unie op dit kritieke ogenblik moet meewer ken aan een publicatie die de ver drukten in Zuid-Afrika alleen maar kunnen beschouwen als verraad aan hun strijd voor een. menswaardig bestaan. Contourennota Het is een hele sprong van het ene naar het andere cahier van de Unie, maar het boek over de contourenno ta mag hier toch niet onbesproken blijven. In dit cahier „Centrum en omtrek" geeft drs. B. de Haan van de besturenraad van het christelijk onderwijs eerst een overzicht van de plannen van minister Van Kemena de (basisschool vanaf vier jaar, mid denschool van 12-16 bovenschool tot 18 Jaar, enz Dan volgt de kri tiek van de hand van prof. mr. I. A. Diepenhorst, prof. dr. J. W. van Hulst en dr. C. A. van der Leeuw. Alternatief Prof. Diepenhorst, voorzitter van de onderwijsraad, heeft bij verschillen de gelegenheden al van zijn afkeer van de socialistische hervormings plannen blijk gegeven. Ook nu pleit hij voor rust in het onderwijs. Ver nieuwingen zijn alleen toe te juichen als zij goed doordacht zijn en voort bouwen op het bestaande. De con tourennota wil echter veel teveel tegelijk, regelt te veel van bovenaf en brengt zo ook de vrijheid van onderwijs in gevaar. Zinspelend op de mede-ondertekening door oud- staatssecretaris Veerman (AR) zegt Diepenhorst: „Ik zou met mijn handtekening voorzichtiger zijn ge weest." Dr. J. W. van Hulst, emeritus hoogleraar van de VU en lid van de Eerste Kamer voor de CHU, toont wel waardering voor sommige idea len van minister Van Kemenade. Maar wat hem ergert is dat de minis ter het voorstelt of de (door hem geschapen) school van het jaar 2000 zonder gebreken zal zijn. De laatste bijdrage is van dr. C. A de Leeuw, oud-rector van het Mar- nix-college in Ede. Deze komt met een soort alternatieve contourenno ta, al blijft dit tegenvoorstel dan ook beperkt tot de „her-vorming" van de basisschool (die moet werken op drie niveaus) en het voortgezet on derwijs (waarbij het lager beroeps onderwijs in de beschouwing ver waarloosd wordt). Er zitten opmer kelijke punten ln het betoog (twee uur godsdienst per week. een twee jarige brugklas, een zevende leer jaar voor het „toelatingsexamen" tot de universiteit). Toch kan men ook dit tegenvoorstel weinig constructief noemen als men het ziet in het licht van de passage die eraan vooraf gaat. De Leeuw tekent eerst een karikatuur van de middenschool (een school waar prestaties niet meer zouden tellen en die geen ander doel zou hebben dan de klassenloze maatschappij) om dan zijn eigen plan voor te stel len als het enige redmiddel voor de begaafde leerling die door Van Ke menade als „zoenoffer" op het socia listische altaar gebracht worden. Op zichzelf zijn de kritische artike len in het Cahier van de Unie best bruikbaar in een pittige discussie over de contourennota. Wat me ver baast is alleen dat de Unie zo'n eenzijdige selectie maakt van de meningen binnen het christelijk on- derwijs. Waarom is hier niet gezocht naar de verscheidenheid van opvat tingen die ln het andere cahier zo breed wordt geëtaleerd? Of ls de tegenstelling tussen de minister en het christelijk onderwijs ai zo ver hard. dat ook binnen het christelijk onderwijs opklinkende positievere geluiden niet .neer gehoord mogen worden?

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9