Amro's antwoord op boycotoproepaan Wereldraad van Kerken. I JSly' fiatikSiy Fiscus wil meer vat op gemengde verzekering <£H De Raad van Bestuur van de Amro Bank heeft geantwoord op de laatste brief van de Wereldraad van Kerken. Onderwerp van de brief: Zuid-Afrika en de oproep tot boycot van de Amro Bank. De brief van Amro wordt hier letterlijk afgedrukt. Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Voorstel staatssecretaris Van Rooijen Gemeentegiro wil samen met Postbank Bloembollenteelt wellicht mogelijk in Lauwersmeer Sigaretten gestolen Nieuw systeem automobilist te waarschuwen ZATERDAG 18 SEPTEMBER (1976 BINNENLAND TROUW/K/VAF ADVERTENTIE. Amsterdam, 8 september 1976 Mijne heren, Onder verwijzing naar ons voorlopig antwoord van 3 augustus 11. op uw brief van 12 juli 1976 berichten wij u als volgt. Wij zijn erkentelijk voor de uitvoerige wijze waarop u aan onze argumenten aandacht hebt willen schenken. Wij zijn echter teleurgesteld door het feit, dat uw reactie aan de kern van onze standpunt bepaling voorbijgaat. De kern van ons standpunt was en is, dat over de meest doeltreffende wijze van bestrijding van rassendiscriminatie in het geval Zuid-Afrika door verantwoordelijke deskundigen verschillend wordt geoordeeld, ook door zwarte Zuidafrikaanse leiders.* Het geweten is in deze gecompliceerde zaak niet in staat de enig juiste weg te wijzen, waarlangs buitenstaanders op verantwoorde wijze een invloed ten goede kunnen uitoefenen. Men is derhalve aangewezen op beleids bepaling door het deskundige en bevoegde gezag. De Nederlandse overheid heeft, met mede weten en impliciete instemming van de volksvertegenwoordiging, gekozen voor handhaving van de economische betrekkingen met Zuid-Afrika. Zij heeft derhalve geen uitvoering gegeven aan de oproepen tot economische boycot van Zuid- Afrika door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit standpunt heeft onder meer tot gevolg, dat het handelsverkeer van Nederland met Zuid-Afrika in stand blijft. Dit voortgaande handelsverkeer - de Nederlandse export naar Zuid- Afrika had in 1975 een waarde van f 550 min. - eist begeleiding door de banken, o.a. in de vorm van exportfinanciering, in vele gevallen met kredietverzekering op basis van contra-garantie door de staat. Het is in een dergelijke situatie niet alleen unfair, maar ook principieel onaanvaardbaar van een bankinstelling te verlangen deze financiële relaties met Zuid-Afrika te verbreken. Genoemd standpunt, dat gedeeld wordt door het gehele Nederlandse bankwezen*, wordt door u voorgesteld als een afwijzen van eigen verantwoordelijkheid. Deze weergave is onjuist en doet onrecht aan onze taakopvatting. Wij voelen ons, in alle opzichten (banktechnisch, wettelijk en moreel) verantwoordelijk voor al onze bank- activiteiten. Ook voor onze kredietpolitiek. Wat wij echter niet met onze verantwoordelijkheid overeen kunnen brengen, is toezeggingen te doen, aan welke derde (die niet in gezag over ons is gesteld) dan ook, aangaande bankactiviteiten, bijvoorbeeld kredietverstrekking, aan wie dan ook. Dit geldt ook wanneer de toezegging wordt afgedwongen onder bedreiging met schade, zoals in het onderhavige geval. Ook dit standpunt wordt door onze collega's gedeeld.* Wij hebben in onze aan u gerichte brief van 29 april 1975 dan ook niet gezegd, dat wij voort zullen gaan kredieten aan Zuid-Afrika te geven. Wij hebben u medegedeeld, dat het ons niet mogelijk is u toe te zeggen, dat wij in de toekomst dergelijke kredieten niet meer zullen geven. Dit lijkt formalisme, maar is in onze standpuntbepaling van wezenlijk belang. Immers, het beleid van de Nederlandse overheid staat exporttransacties naar Zuid-Afrika toe. Indien dergelijke transacties met de medewerking van de Nederlandse regering in de vorm van een contra-garantie van de Staat voor de verzekering van het desbetreffende krediet plaatsvinden, dan zou Amro - indien wij de door u verlangde verklaring zouden afleggen - als enige bankinstelling het aan haar gevraagde aandeel in de financiering van dergelijke transacties moeten weigeren, tenzij u ons op ons verzoek alsnog toestemming tot kredietverlening zoudt geven. Het is duidelijk, dat een dergelijke situatie voor een verantwoordelijke bedrijfsleiding onaanvaardbaar is. Overigens vestigen wij uw aandacht op het feit, dat wij onlangs hebben medegedeeld, dat onze instelling, respectievelijk de affiliaties waarin zij een controlerende zeggenschap heeft, sedert het voorjaar van 1973 geen kredieten aan Zuid-Afrika heeft verstrekt, anders dan in verband met het economische verkeer tussen Nederland en laatstgenoemd land.* Er zij aan herinnerd, dat dit tijdstip ongeveer een jaar ligt vóór het begin van uw, onder meer tegen onze instelling gerichte, activiteiten. Wij verwachten niet, dat - zonder wezenlijke veranderingen in de situatie in Zuid-Afrika - in deze sinds 1973 door ons gevolgde beleidslijn wijziging zal komen. Voorts hebben wij bekendgemaakt, dat onze totale financiering op Zuid-Afrika - die vrijwel geheel samenhangt met de Nederlandse export naar dat land - minder beloopt dan 1 promille van onze bedrijfsomvang. In uw brief van 12 juli zegt u, dat Amro zou hebben besloten „to use (her) power to support and to increase the power of the South African white minority".* Wij achten een dergelijke weergavpwan onze intenties een organisatie als de uwe onwaardig. In hetzelfde vlak beweegt zich naar onze mening uw weergave van de doelstellingen van banken in het algemeen en Amro in het bijzonder. Uw zienswijze komt erop neer, dat banken er uiteindelijk slechts op uit zouden zijn het eigen vermogen en de door derden toevertrouwde gelden, ten behoeve van hun aandeelhouders en ter vergroting van hun macht, te doen toenemen. Wie op de hoogte is van de werkelijkheid van het bankwezen, zal met ons van mening zijn, dat het beeld dat hier wordt geschetst een karikatuur is van die werkelijkheid en schromelijk tekort doet aan de vele tienduizenden die in het bankwezen werken. In onze statuten kunt u lezen, dat Amro haar functie wil uitoefenen, rekening houdend met het duurzame belang van alle bij de vennootschap betrokkenen.* In de door ons in 1969 opgestelde „Amro filosofie" is deze grondgedachte uitgewerkt.* Zij werd in het interne overleg betrokken en vormt de grondslag van onze bedrijfspolitiek. Wij begrijpen volkomen, dat u, uit hoofde van uw specifieke verantwoordelijkheid, zich verplicht voelt met kracht op te komen voor de verdrukten en gediscrimineerden in de menselijke samenleving. Dat u bij de keuze van de daarbij gehanteerde middelen discriminerend te werk gaat en onvoldoende begrip toont voor de problematiek van hen die op andere plaatsen in de samenleving eveneens zware verantwoordelijkheid "dragen, stelt ons diep teleur. Hoogachtend, Geïnteresseerden in de bijlagen van deze brief - die betrekking hebben op de in de brief met aangegeven passages - kunnen deze verkrijgen door een lege en open enveloppe zonder postzegel op te sturen naar de Amro Bank, antwoordnummer 2523, Amsterdam. Op de voorzijde vermelden: brief aan Wereldraad; op de achterzijde uw naam en adres. Abortus Bij de problematiek rondom de abortus provoc. komt telkens de te genstelling voor de dag tussen dege nen, die de abortus een zuiver me dische ingreep achten en hen die dit ontkennen. De denkfout, die mij hier aanwezig lijkt te zijn. is deze. dat de arts bij de abortus prov. niet één handeling uitvoert, maar een tweele dige; hij verricht twee handelingen tegelijk, het is een dubbele ingreep. Eénerzijds een zuiver medische han deling. het beste te vergelijken met een curettage, waarbij bijv. weefsel, dat schaadt weggenomen wordt. An derzijds breekt hij een in gang gezet te ontwikkeling, die vrijwel zeker uitloopt in de geboorte van een le vend kind af. Dit is geen medische ingreep De eerste moet uiteraard technisch kundig geschieden en kan als zoda nig getoetst worden, als alle andere handelingen van de arts. De andere handeling is een ethische beslissing over de waarde van het al of niet op te offeren leven, waarover zeer verschillend gedacht wordt. Echter ook al achten we de waarde van de jonge vrucht nihil, toch spre ken we een ethisch oordeel uit en voltrekken dat. Het dubbelzinnige van de handeling van de abortus prov. blijft bestaan. Noemen we de abortus prov. een zuiver medische handeling dan ver vallen we m i. in een drogreden en het zou tevens betekenen, dat we de toch al zo grote macht van de arts vergroten op een niet te bepalen wijze. Het ziet er naar uit. dat de meerder heid in het parlement straks het do den van de vrucht in een jong stadi um niet meer strafbaar zal stellen. Daardoor worden de Christenen op hun „eigen" wet teruggeworpen, waaraan niet getornd mag worden Hier moeten we wel oppassen niet op het wettische dwaalspoor te belan den. Niemand is immers in staat om aan de eisen van de wet te voldoen en we leven niet bij de wet Vervalt iemand in de ellende van de ongewenste zwangerschap, dan is het niet onze taak te oordelen en torenhoge lasten aan te dragen, zo dat zij (of het kind) er onder be zwijkt, maar dan is het eerste: hulp bieden solidair zijn en ons door de goede Geest te laten leiden, opdat er een beleid kan ontstaan, dat de abor tus overbodig maakt. Echter. Er worden veel kinderen ongewenst ge boren; vele ouders „bekeren" zich en voeden hun kind in liefde op. Ettelij ken blijven ongewenst, verstoken van de liefde van hun ouders, zij lijden daaronder, soms onherstel baar. Zij hebben geen Leven. Groningen D. A. Kramer, huisarts. Abortus (2) Een der ernstigste en ergerlijke ver schijnselen van onze tijd is kinder mishandeling. Onze overheid heeft negen artsen aangesteld, om aan dat euvel paal en perk te stellen. Het oordeel daarover is eensluidend, ie dereen keurt het ten sterkste af. Maar geldt dat ook niet voor het leven vóoe geboorte? Geen vraagstuk van onze tijd alleen Reeds vóór de stichting van het Christendom was men zich daarvan bewust en eeuwen te voren werd reeds voor artsen de eed afgelegd, die o.m. behelsde: Eerbied voor het leven vanaf het tijdstip der bevruch ting. Deze eed (of gelofte) wordt ook ln onze tijd in aangepaste vorm nóg UIT VAN LEZERS afgelegd. Het antwoord is als voor kindermishandeling: onvoldoende besef van verantwoordelijkheid en gemis aan consequente houding, te kort aan eerbied voor het leven. Nijmegen Groningen Korte, duidelijk geschreven, liefst ssn één ksnt getypte, brieven kunnen worden gestuurd nsar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Dr. J. E. Schulte AMRO In het Interview van Aldert Schip- Amsterdam per doet AMRO-directeur Dr. J. R. M. van den Brink de uitspraak: Tolman (2) Tolman De blanke bezetters in Zuid-Afrika zullen de grootste moeite hebben om 1980 te halen. De nederlagen van de Portugezen en straks in Rhodeslé en Namibië wijzen in die richting. In 1940—1945 waren hier lieden die door middel van Winterhulp de vij and hielpen. Zo helpt Tolman (CHU) nu de bezetters in Zuid-Afrika. De „kentering" zal ook hem wegvagen. Dirk Veenstra Dzn Abortus (3) Als de abortuswet wordt aangeno men staat ons gehele volk daar aan sprakelijk voor. God eist, dat leder land volgens Zijn wetten wordt. On ze regering houdt daar geen reke ning mee maar God wel. Nunspeet J. H. Cramer Abortus (4) Hoe is het mogelijk dat artsen leven kunnen vernietigen en dan zulk teer, afhankelijk leven, dat het nog door het moederlichaam beschermd moet wordeh. Ik ben altijd van mening geweest dat artsen er zijn om het menselijk leven te beschermen. La ten alle mensen, vooral alle christe nen. protesteren deze week. waar en zo luid als maar mogelijk is. tegen deze abortuswetgeving Dordrecht W. E. Alblas-Spierenburg Abortus (5) De overheid kan en mag nooit toe stemming geven dat gezonde vrou wen een vrucht in de baarmoeder laten wegnemen om van een kind al te komen. Dit is een vergrijpen aan het leven van een kind dat geboren had kunnen worden. Wat hier ge beurt is een misdaad tegen het Woord van God. Den Bommel C. Snijder Jagers (slot) De heer Roubos heeft het over het bezoedelen van jagers en jacht, het lijkt alsof hij de jacht als iets heiligs beschouwd. Mijns inziens is jagen niet meer dan het uitleven van pri mitieve instincten. Jagers gaan vaak gekleed in sportief natuurmin- nend groen, maar in werkelijkheid zijn hun kleren bloedrood. „Daarom moeten wij varen op het kompas van de officiële gezagsdra gers. die geacht worden dat wel te weten." Dat herinnert mij aan een andere uitspraak in de krant van vrijdag, waarin ex-nazi. Albert Speer over destijds zegt: „We lieten, ontslagen van persoonlijk naden ken. alles over aan de eigenaar van de onderneming." Een scherpe ver gelijking, maar met dezelfde teneur, alleen de laatste veelzeggend achte raf. Frapant is het hoe doorzichtig de AMRO-directeur het afweerme chanisme. de omkering, hanteert, als hij zegt: „Stelt u zich eens voor wat er zou gebeuren, als Zuid-Afrika thans volledig zou worden geiso- leerd. Zoudt u daarvoor de ver antwoordelijkheid durven dragen." Terwijl de eigenlijke vraag is of men zich als AMRO en rekeninghouder NU niet medeverantwoordelijk voelt voor de gang van zaken in Zuid-Afrika op dit moment, en daar naar wilt handelen. De keus wordt gelaten aan u reke ninghouders. en als u navolger tfan Jezus Christus bent kunt u niet en de god van de mammon en de God van Christus dienen. Als u bij de kerk en bij de AMRO aangesloten bent. bent u als een huis dat tegen zichzelf gekeerd is. Alternatieven zijn: de Spaarbanken, postcheque- en Girodienst. Vak bondsspaarbanken en Gemeentegi ro Amsterdam. Zuidlaren ADVERTENTIE P. de Vries Toga en Zegen Dr. C. P. van Andel merkt over „sa men op weg" terecht op dat er een tijd was dat er wèl „samenkomsten" mochten gehouden worden zonder toga of zegen, in bepaalde gevallen. Je vraagt Je af, want verleden tijd is dit nog niet, wat voor ambtelijk „plus" iemand nog nodig heeft die wèl in samenkomsten kan voorgaan in gebed. Dr. F. H. von Meljenfeldt in „Gereformeerden waarom?" (1952): „BIJ de dominee behoort slechts het colbert van de gewone man. Als er iemand toga's heeft aan te trekken is het wel de gemeente als Gods ko ninklijk priesterdom". Doopsgezin den verfoeien toga's en spreken een zegen uit als bede in de wij-vorm. Is dat niet beter voor „samen op weg"? Baarn Diet Heitmeijer Uw gratis sticker ligt nü voor u klaar. Bij uw garage of benzinestation. Vraag fm even en plak 'm op uw auto. Tolman (3) IV. v.d. Berg Onbegrijpelijk is voor mij, dat de heer Tolman begeesterd kan zijn voor de blanke Zuidafrikaanse mili tairen. Dezen kunnen zonodig inge zet worden, als de blanke politie niet bij macht is het verzet van de zwarte slaven te bedwingen, 30.000 voor bloedhonden werd. Dit geld was be ter besteed geweest voor het goed werk van het Christelijk Instituut van ds Naudé, met z'n 40 medewer kers. Apeldoorn J. van Dijk Woonerven In plaats van uw enigszins zure op merkingen over de trots waarmee minister Westerterp, „op kosten van anderen" zijn nieuwe verkeersmaa tregelen op de woonerven inluidt, had ik graag gezien en eigenlijk ook wat verwacht, een soort juichtoon, zo van, „gelukkig wij zijn weer op de goede weg." Ik beluister namelijk bij Westerterp zoiets als die beroem de droom van M. L. King, waarin de sterkere en bevoorrechte mens geen bedreiging meer vormt voor de zwakke, de „echte mens." „Geen voorrang meer aan de haast," is de gewilde verhoudingen weer in het oog krijgen, en een verlossing uit het diensthuis waar we onszelf op een gruwelijke manier ingewerkt heb ben. U hebt natuurlijk gelijk met de vraag, hoe kan dat nou, waar haal Je het geld vandaan. Maar we hoeven toch niet te wachten met langzaam en stapvoets rijden in „woonwij ken," tot er drempels zijn? Want onze voorrangsrechten t.o.v. onze medemensen slaan nergens op. DEN HAAG Staatssecretaris Van Rooijen van financiën heeft een wetsontwerp ingediend waarmee hij het „oneigenlijk" ge bruik van koopsompolissen wil tegengaan. Het gaat om polissen die een levensverzekering- en een spaarbestand-deel hebben. Deze gemengde polissen wil de staatssecretaris zwaarder belas ten dan tot nog toe. Een gift van 30.000 gulden voor het welzijn van Zuid-Afrikaanse militai ren; een gift van Tolmans (CHU) vrienden in Nederland. Tolman vindt: „dat er in Nederland vaak te lichtvaardig over Zuid-Afrika wordt geoordeeld zonder een overmaat aan kennis". Ook zei hij: „Maar er is de laatste tijd een kentering merkbaar, men accepteert niet alles meer". Ik mag hieruit concluderen dat Tol- mas (CHU) vrienden het welzijn van de Zuidafrikaanse militairen ter har te gaat. Ik vind Tolmans daad zeer duidelijk, een die helderheid schept. Een hel-' derheid waardoor ik zie dat ik nu helemaal niet meer op het C.D.A. dien te stemmen (als deze „partij" ooit van de grond komt). Ik hoop dat de A R nog bijtijds inziet wie die CHU-vrienden toch zijn en op welk welzijn ze mikken. Deventer Kees Upmeijer. Het oneigenlijk gebruik bestond daarin, dat mensen een levensverze kering kochten met een koopsom ineens en die verzekering bijv. een jaar of zes later lieten uitkeren. Dit leverde een aardig rendement op dat niet belastbaar was (en nog niet is). Van Rooijen wil dit nu tegengaan door het spaarelement in de ge mengde polissen voortaan te belas ten wanneer minder dan twintig jaar premie is betaald.'Verder wil hij in zijn voorstel de uitkeringen opkoop sommen niet meer belasten volgens een speciaal belastingtarief (20-50 procent) maar volgens de normale inkomstenbelastingtarieven, althans voor uitkeringen na 1 janua ri 1977. Dit is voor veel mensen nadelig. De Nederlandse vereniging ter be vordering van het levensverzeke ringwezen (NVBL) heeft vooral be zwaar tegen de termijn van twintig jaar, die de staatssecretaris voor stelt. Hierdoor worden naar de me ning van de NVBL categoriën men sen getroffen, die met het „oneigen lijk gebruik niets te maken hebben". Staatssecretaris Van Rooijel Men denkt hierbij aan studii keringen waarvoor vaak mint twintig jaar is betaald en verd< mensen van middelbare leeftij maximumleeftijd waarop de t\ jaar is voltooid is namelijk ze1 jaar. Dat betekent dat mensei ven de vijftig bij het afsluiten] een polis fiscaal aanzienlijk der worden getroffen dan oj ogenbük. Bij uitkeringen na den verandert er overigens nie Deventer H. W. Bon AMSTERDAM De Amsterdamse gemeentegiro wil deelnemen in de Postbank. Wethouder Sinnige (fi nanciën) denkt, dat de onderhande lingen daarover tussen de gemeente Amsterdam enerzijds en het minis terie van financiën en de PTT ander zijds tegen het einde van dit jaar rond zullen zijn. Sinnige zei dit bij de opening van een nieuw gemeen tegirokantoor aan de Eerste Van Swindenstraat. Zoals bekend heeft de regering eind vorige maand het wetsontwerp vastgesteld tot oprichting van de Postbank, waarin de PTT- gelddiensten (postgiro en Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het Lauwersmeer biedt wellicht mogelijkheden voor de bloembollenteelt en kan als uit wijkmogelijkheid dienen voor gron den met „bloembollenmoeheid" in het westen van het land. Dit zei de heer B. J. H. Scholten van het Landbouwschap op een hoorzitting in Ulrum over het streekplan Lau- wersmeergebied. De heer Scholten dacht dat de bloembollenteelt voor het gebied temeer belangrijk kan zijn wegens de grote arbeidsintensi viteit, bijna 10 keer groter dan in de landbouw. In Friesland worden al enige tijd proeven genomen met bloembollenteelt. In Groningen slaat dit nog niet zo aan Op de hoorzitting kwam verder tot uiting dat de provincie Groningen vasthoudt aan het afwijzen van plannen voor een oefenterrein. Het provinciaal bestuur van Friesland is hier daarentegen wel voor. Gronin gen heeft tevergeefs geprobeerd een vertegenwoordiger van het provinci aal bestuur van Friesland zitting te laten nemen in een forum tijdens de hoorzitting. Ook defensie liet het afweten. rijkspostspaarbank) zullen worden ondergebracht. In het wetsontwerp wordt Amsterdam als hoofdzetel van de Postbank aangewezen. Dit betekent, aldus Sinnige, dat de „top" van de Postbank waarschijn lijk wordt gehuisvest in het huidige gebouw van de Rijkspostspaarbank aan de Van Baerlestraat. Er is overeenstemming bereikt over de geregionaliseerde opzet van de Postbank. Dit betekent voor Amsterdam dat in het onlangs door de Rijkspostspaarbank aangekoch te kantoorgebouw aan de Omval (bij het Amstelstation) te zijner tijd het regiokantoor Amsterdam zal wor den gevestigd. (Ter aanduiding: al leen al Noord-Holland kent 750.000 rekeninghouders; de Gemeentegiro zelf heeft circa 330.000 rekeninghou ders.) Overwogen wordt om de Ge meentegiro, reeds vooruitlopend op de eventuele integratie, onder te brengen (als huurder) in dit kantoor gebouw aan de Omval, gezien de beperkingen die de Gemeentegiro thans in de huidige hoofdvestiging aan het Singel ondervindt. Voorjaar 1977 zullen de gemeente giro-rekeninghouders hun betaal kaarten overal in Nederland en voorts in meer dan 20 Europese lan den. kunnen verzilveren, zo zei wet houder Sinnige nog. ROTTERDAM Uit een treinwa gon op de Wllhelminakade in Rot terdam zijn in de nacht van donder dag op vrijdag 91 dozen met in to taal bijna een miljoen sigaretten ge stolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van 130.000. De dieven kwamen de wagon binnen door het verbreken van de hangsloten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Rijkswaterstaat samen met Philips een nieuw teem ontwikkelen voor autosnel' signalering. Daartoe is een over 11 komst voor vijf jaar aangegaan. 1 het systeem wil men op den geheel computergestuurd de a mobilisten waarschuwen voor vaarlijke situaties op de weg. kan gebeuren door middel val veranderen snelheidsbeperkin en door het afsluiten van een vai rijbanen door middel van een i kruis op een overspanning bovei weg. Tussen Rotterdam Dordrecht heeft Rijkswatersl reeds enige ervaring met een dei lijk systeem opgedaan, maar men nu aanzienlijk verder gaan. Protest tegen splijtstofproject bij grens Groninge Van een verslaggever AMSTERDAM Het land! i energie comité is ongerust 1 plannen van de Westduitse reg« i om in het Hümmlinggebied bij provincie Groningen een zogeni de opwerkingsfabriek te boir voor bestraalde splijtstof kerncentrales. In een brief aan Westduitse ambassadeur in land, dr. H. Dreher. vraagt hetc« té van de bouw af te zien. Nationaal en internationaal aktief Utrecht. Rntllun 1 Christelijk \I Nationaal Vakverbond Poel bui 2475. Tel 030-941041

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8