Tevredenheid over het lolitieke profiel van reel grote gemeenten 'ssssp* ,Kindergemeenschap' bestaat vijftig jaar Meneba lijdt onder ongehoorzaamheid ijlstra Officier die uit de school klapt bij Van Lent op het matje Bestuur Zuidafrikaanse werkgemeenschap ontkent uitspraken van Schakel Viardi Beckmanstichting in rapport: Kosten sollicitatie worden aftrekbaar Arts door patiënten begroet Premier gaat naar Tanzania en Zambia Open hartchirurgie wordt uitgebreid „Overheid en vakbonden laks" Tl fERDAG 18 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 1 in onze parlementsredactie 5N HAAG De Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, is erg (rreden over de manier waarop in 1974 in veel grote gemeenten het college van burgemeester en •thouders is samengesteld. Uit het rapport „collegevorming en polarisatie", dat de stichting iteren publiceerde blijkt dat van de 119 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waar men de ng van zaken na de gemeenteraadsverkiezingen van 1974 onderzocht, tweederde een zogenaamd Dgramcollege heeft. Van de provincies kan hetzelfde worden gezegd over de colleges van te ïeputeerde staten. Verheugd spreekt de Wiardi Beckmanstichting dan ook van een her- bptisering van de locale democratie. der onderzochte besturen waar een programcollege is, is echter maar ongeveer de helft een meerderheids- programcollege. Het aantal afspiegelings- programcolleges is nagenoeg even groot. Nog slechts 26 procent van de onderzochte dagelijkse pesturen wordt gevormd door het „ouder wetse" afspiegelingscollege zonder programafspraken. Uit het onderzoek blijkt voorts, dat de neiging om programcolleges te vormen het grootst is in provincies en gemeenten waar de PvdA sterk vertegenwoordigd is. Naarmate de CDA-partijen sterker zijn komt het oude afspiegelingscollege meer voor. Wanneer echter de CDA-partijen nog gescheiden optrekken kunnen zij of één van hen gemakkelijker overtuigd worden van het nut van politisering via een werkprogram. V het rapport blijkt hoe nauw de steld. De colleges moesten program- a ihtlng zelf via de afdelingen van colleges worden. Het liefst program- PvdA de gemeentelijke en provin- colleges van één partij, of enkele o, lie collegevorming gestuurd en be- partijen die dicht bij elkaar stonden. ia«^d heeft. in 1970 verwoordde het Die partijen zouden zodoende meer jnschappelijk bureau met een van hun verkiezingsprogram kunnen Jer „gemeentelijke democratie" waarmaken. Zoals ook landelijk zou- twijfels die er in leidinggevende den „regeringspartijen" en oppositie 11 dA-kringen begonnen te ontstaan een sterker profiel krijgen. L er het functioneren van afspiege- Bl gscolleges. J it zijn colleges van b en w of gede- f. teerde staten waarin partijen met er uiteenlopende politieke Blstelling, vertegenwoordigd kun- n zijn, meestal zonder werkpro- n vooraf. In de dagelijkse uitvoe- van het beleid ontstaan de ipromissen dan meestal vanzelf. ,1 'erkprogram haar publikatie van 1970 hield de IS een pleidooi voor meer politie- colleges. Dat betekende dat er ir na de gemeenteraadsverkiezin- n een werkprogram voor de ko- ende vier jaar, een soort regerings- im, zou moeten worden opge- Vervolg van pag. 1 bank draagt dan echter geen ile verantwoordelijkheid meer het financieringsbeleid. Dat be- wordt dan ook bijzonder hache- doordat hoogstwaarschijnlijk in situatie ook financiële kringen enkel vertrouwen meer zullen iben in het overheidsbeleid. Voor tr bekend is het tot nu toe dan nog nimmer gekomen tot een wijzing" van de minister van jnciën aan de president van de rlandsche Bank. SER bleek gisteren grondig ver- •ld over de vraag hoe een verder- rnde verbetering van de econo- siische situatie bereikt moet wor- sn. De vakcentrales (FNV, CNV) lllen dat de overheid meer richting ieft aan investeringen. Onder meer Duden belangrijke investerings- lannen door de ondernemer moe- ïn worden voorgelegd aan de over- eid, die het plan vervolgens moet oed- of afkeuren. De werkgevers in e SER wezen dit af. Zij achten nog n leer bezuinigingen bij de overheid T Ddig, om meer ruimte te krijgen iv oor herstel van bedrijfswinsten. IEN HAAG Premier Den Uyl wek- t gisteravond op de wekelijkse ersconferentie niet de indruk, erg etroffen te zijn door de harde kritiek an dr. Zijlstra, de directeur van de (ederlandsche Bank, op het rege- ingsbeleid. Den Uyl wees erop, dat lijlstra al in het jaarverslag van de lederlandsche Bank kritiek had geuit ip de hoogte van het door de regering oorziene begrotingstekort. „Het par- rent is met het regeringsbeleid op punt akkoord gegaan, dus wat dat wireft voert Zijlstra een achterhoede- evecht", zei Den Uyl. Heer over het SER-debat op de pagi na Economie. Ons commentaar staat ip pagina 5. Bij een tussentijdse wethouderswis seling in Groningen, kwam voor het eerst een college tot stand zoals de WBS dat bedoelde. In veel partijaf delingen van de PvdA werkte men toen echter al aan een gefaseerd plan in die richting. De drie fasen die de WBS daarbij aangaf waren het verzamelen van politieke uitgangspunten en doelstellingen, het opstellen van al ternatieve beleidsprogramma's en het bezetten van de wethoudersze tels door de winnende partij of groep van partijen. Na de laatste verkiezingen voor pro vinciale staten en gemeenteraden in 1974 werd in de veel grotere gemeen ten en in een aantal provincies deze laatste fase verwerkelijkt. Om dit proces nog eens extra te stimuleren had de WBS in 1973 een leidraad opgesteld. Het huidige rapport kan men zien als een evaluatie van dit proces. Breuk met vroeger Hoewel cijfers van voorgaande jaren niet voorhanden waren concludeert de WBS toch dat er gerust van een breuk gesproken kan worden met de oude situatie. Men noemt het proces van her-politisering dan ook ge slaagd. Van de vijfenzestig procent Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorzitter van de vereniging van land- en luchtmacht officieren, majoor H. Couzy zal zich volgende week donderdag tegenover staatssecretaris Van Lent (de fensie) moeten verantwoorden voor het commentaar dat hij deze week op de komende defensiebezuinigingen heeft gegeven. Couzy noemde de manier waarop de bezuinigingen in de begroting zijn opgenomen „volksverlakke rij". Van Lent is niet gevallen over de inhoud van de verklaring, maar over het feit dat Couzy openlijk bepaalde beleidsvoorne mens ter discussie heeft gesteld terwijl dat beleid, zolang de be groting op prinsjesdag niet aan de Kamer is gepresenteerd, nog ge heim is. Van Lent meent dat Couzy hier mee de code heeft gebroken dat ambtenaren die op welke manier ook op de hoogte raken van de inhoud van de begroting daarover niet naar buiten praten voor prinsjedag. Van Lent wil weten of de uitlatingen van Couzy per on geluk al zo vroeg naar buiten zijn gekomen of dat er sprake is van een doelgerichte actie van de offi ciersvereniging tegen de komen de defensiebezuinigingen. Couzy heeft er deze week op gewe zen dat er in feite veel meer bezui nigd wordt dan uit de begroting blijkt en dat er ten aanzien van het personeel nieuwe bezuini gingsmaatregelen zijn voorbereid zonder dat daarover overleg is ge pleegd in het centraal georgani seerd overleg. Het gaat daarbij volgens de officiersvereniging met name om de beslissing de vergoeding voor autokosten te vervangen door een algemeen abonnement op het openbaar ver voer en een verlaging van de ver goeding voor geneeskundige voorzieningen. Defensie heeft tot nu toe geweigerd op deze zaken in te gaan, daarmee wordt gewacht tot prinsjesdag, als de stukken openbaar zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De leden van het bestuur van de Nederlands- Zuidafrikaanse werkgemeenschap hebben zich gisteren afgezet tegen hun voormalige voorzitter, het ARP-Kamerlid Schakel. DEN HAAG Staatssecretaris Van Rooijen van financiën heeft goedge keurd. dat met ingang van het belas tingjaar 1975 de voor eigen rekening komende kosten van sollicitatie naar een dienstbetrekking (voor zo ver tot dusver niet aftrekbaar) voor de heffing van de loon- en in komstenbelasting als aftrekbare kosten kunnen worden aangemerkt. Dit heeft het ministerie van finan ciën gisteren meegedeeld. Voor de aftrekbaarheid van de solli- citatiekosten gelden dezelfde regels als voor andere aftrekbare kosten. Zij nemen het hem kwalijk dat hij heeft verklaard ongeveer een jaar geleden uit het bestuur te zijn ge stapt onder meer omdat hij te genstander was van het plan om 30.000 gulden te geven aan het Zui- derkruisfonds. Het Zuiderkruisfonds steunt nabestaanden van militaire slachtoffers van terrorisme en revo lutionair geweld, zoals in het komen de blad van de werkgemeenschap wordt omschreven. Schakel zei eer gisteren indertijd voorstander te zijn geweest van een plan om het geld te schenken aan instanties die zowel voor blank als zwart werken in Zuid- Afrika. De opvolger van Schakel als voor zitter van de werkgemeenschap, het CHU-Kamerlid Tolman, overhandig de deze week zoals bekend het be drag in Zuid-Afrika aan het Zuider kruisfonds, waarop in Nederlandse christen-democratische kringen tal van afkeurende uitlatingen volgden, en de CHU-fractie openlijk afstand nam van de activiteiten van de frac tiegenoot. Instemming Het bestuur van de werkge meenschap heeft nu op initiatief van de Haagse advocaat Van Heljningen verklaard dat de beslissing om het al enkele jaren geleden ingezamelde bedrag aan het Zuiderkruisfonds te schenken, indertijd is genomen met volledige instemming van de heer Schakel. „De heer Tolman heeft dan ook niets anders gedaan dan getrou welijk het besluit dat mede door de heer Schakel is genomen, uit te voe ren", aldus een verklaring. Van Heij- ningen voegt daaraan toe: „We had- den die verklaring van Schakel wel ADVERTENTIE: verwacht, hij heeft zich nimmer als een oprecht voorzitter doen ken nen". Volgens het bestuur is de heer Schakel uit het bestuur vertrokken omdat „er herhaaldelijk moeilijkhe den waren en omdat de heer Schakel in het bestuur geestdriftig mee werkte aan bestuursbesluiten, om die naderhand niet uit te voeren of te ontkennen". De heer Schakel ontkent pertinent dat onder zijn voorzitterschap is be sloten tot het schenken van het geld aan het Zuiderkruisfonds. Onder zijn voorzitterschap is wel tientallen malen over de besteding van het geld gesproken. „Ik zou me er ook met hand en tand tegen verzet heb ben om het geld te geven aan een politie- of militaire organisatie". Schakel zegt dat er in zijn tijd een sterke stroming in het bestuur was, met de heer Van Heijningen als een van de belangrijkste woordvoerders, om het ingezamelde geld aan een militair doel te schenken. „Die stro ming heeft het na mijn vertrek ken nelijk gewonnen", constateert Schakel. Inmiddels heeft de heer Tolman deze week in een telefoongesprek met de Tros-radio zich verbaasd getoond over de reacties in Nederland op zijn gift en daarbij gedane uitspraken, en verklaard dat er foutieve conclusies uit zijn uitspraken worden getrok ken. „Het beleid in zijn totaliteit van de kleine apartheid en wat hiermee samenhangt heb ik nooit onder steund," aldus Tolman, die meende dat er geen grond is voor vrees dat de Zuidafrikaanse regering zijn daad gaat gebruiken voor propaganda doeleinden. „Het zijn toch eerlijke mensen", aldus Tolman. Ons commentaar op de affaire Tol man vindt u op pag. 5. Met groot gejuich wordt hier de 83-jarige Vlaardingse arts dr C. Moerman begroet door ex- patiënten na zijn reis naar Los Angeles, waar hij een congres van de internationale vereni ging van kankerslachtoffers had bijgewoond. Dr Moerman is in Nederland bekend geworden door zijn in medische kringen overigens omstreden kan kertherapieën, die voorname lijk gebaseerd zijn op dieetvoor- schriften. Premier Den Uyl: „Van Agt ging niet over de schreef bij abortusdebat" Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl meent, dat minister Van Agt niet over de schreef is gegaan in zijn optreden tijdens het abortusdebat afgelopen donderdag. Den Uyl vindt, dat Van Agt op geen enkele wijze enige voorkeur voor een der beide in de Kamer aanhangige abor tuswetsontwerpen heeft uitgespro ken met zijn verklaring dat „alleen een abortusregeling waarin de zorg voor het ongeboren leven voldoende tot uiting komt, het verdient om kracht van wet te krijgen." Premier Den Uyl was het eens met de mening van het PvdA-Kamerlid Roethof, dat deze uitlating een dub bele bodem heeft. Den Uyl wees erop, dat ook in de ogen van PvdA en WD die zorg voor het ongeboren leven voldoende in het wetsontwerp tot uiting komt, maar dat men uit gaande van die zorg tot andere conclusies is gekomen. Zoals bekend is er in het parlement enige irritatie ontstaan, omdat met name PvdA en WD de indruk had den, dat minister Van Agt op ver kapte wijze zijn voorkeur voor het KVP-AR ontwerp uitsprak. Den Uyl benadrukte, dat de beide wet sontwerpen in het kabinet nooit aan de orde zijn geweest en dat het kabi net daarover dus nooit enige uit spraken heeft gedaan. De uitlatingen van minister Van Agt voor de radio waaruit wat duidelij ker zijn voorkeur voor het KVP-AR abortusontwerp was af te leiden, liet de premier daarom geheel voor reke ning van de minister als zijnde „meer persoonijke uitlatingen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl za. van 1 tot en met 8 oktober een bezoek brengen aan Tanzania. Tij dens dat bezoek zal de premier met president Nyerere, op wiens uitnodi ging hij de reismaakt, onder meer overlelg plegen over de gespannen situatie in zuidelijk Afrika. De pre mier benadrukte, dat deze gespan nen situatie niet de aanleiding voor het bezoek is. De afspraak wa name lijk al een jaar geleiden gemaakt, maar het bezoek moest steeds om verschillende reden uitgesteld worden. Premier Den Uyl zei,dat het niet de bedoeling is, dat hij namens de Europese Gemeenschap bepaalde initiatieven gaat nemen. Hij voelde zich, zo zei hij, in het overleg wel gesterkt, door het gemeenschappe lijke standpunt van de EG ten aan zien van de problemen in Zuid- Afrika, Rhodesië en Namibië. AKTIE DORP VAN VREDE REVALIDATIE VOOR KINDEREN IN 00RL0GS- EN N00DGEBIEDEN GIRO 9322 keizersgracht 722 a'dam tel.252487 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De open hartchirur gie in Nederland zal in de komende jaren drastisch worden uitgebreid. Het kabinet heeft gisteravond goed keuring gehecht aan een plan van de staatssecretarissen Hendriks en klein daartoe. Het plan dat volgende week in een brief aan de Tweede Kamer gedetailleerd zal worden ui- tengezet, behelst in de eerste fase een uitbreiding van de capaciteit in de bestaande centra en op langere termijn een uitbreiding van het aan tal centra voor open hartchirurgie. De „hartluchtbrug" naar Amerika zal dan ovefrbodig geworden zijn. Van onze economische redactie ROTTERDAM De Meneba (meelfabrieken en bakkerijen) in Rotterdam wordt benadeeld door, wat wordt genoemd, de onge hoorzaamheid van de concurrentie. Er zijn grote en kleine bakkersbedrijven die met een „verlengde" nachtploeg werken in plaats van met twee ploegen, hetgeen volgens de cao verboden is. De bakkersbedrijven, die op die wij ze de bepalingen uitduiken, hebben het voordeel dat de leeglooptijd van de dagploeg niet betaald behoeft te worden. Voor de betreffende werkne mers betekent dit betrekkelijk hoog loon door overuren. Het kostprijsverschil per brood tus sen bakkerij Meneba die volgens de regels werkt en de bakkerijen die met een verlengde nachtploeg wer ken, is hierdoor zeer aanzienlijk, al dus dr. K. van Senden van de raad van bestuur van Meneba. Het scheelt meerdere centen per brood Van onze onderwijsredactie BILTHOVEN Dit jaar viert de door Kees Boeke opgerichte Werkplaats in Bilthoven zijn vijftigjarig bestaan met een congres over school en maatschappij. Er is zelfs een stichting in het leven geroepen voor de organisatie van deze op 20 tot 23 oktober te houden conferentie. Daarnaast zal deze herdenking aanleiding geven tot menige terugblik. Op een persconferentie gisteren in Bilthoven werd daar al een voorproefje van gegeven. een complete -encyclopedie bollen - knollen - planten - bomen - heesters - rotstuinen - vijvers - fruit - groentpn - kruiden - kassen - ideeën voor de tuinman-knutselaar - tuinkalender - enzovoort - i vindt er alles in met 500 illustraties in kleurendruk 300 grote blz. in solide band nu slechts f 29,50 straks wordt de prijs f 39,50 uitgave van In den Toren voorraad beperkt, dus snel naar uw boekhandel Wat is de betekenis geweest van de door Kees en zijn vrouw Betsy Boeke in 1926 gestichte „kinderge meenschap"? In de nu twee duizend leerlingen tellende school in Bilthoven is weinig terug te vinden van de oor spronkelijke ideeën van deze door Quaker-filosofieën en anarchisme beïnvloede on derwijspioniers. Leerlingen (de „werkers") en leraren (de „medewerkers") spreken el kaar nog bij de voornaam aan. Er wordt iets meer na druk gelegd op de zelfstan digheid van de leerling dan op andere scholen. De school vergadering wordt voorgeze ten door een leerling. Uniek is ook dat deze school afdelin gen in zich verenigt voor kleuter-, lager-, voortgezet onderwijs. Er hoort zelfs een opleiding voor kleuter leidsters bij. Zo zijn er wel meer oude trekjes. Maatschappelijke druk Maar toch heeft de school zich ver verwijderd van de oorspronkelijke ideeën van de Boekes. Na de oorlog is men gezwicht voor de maat schappelijke druk. Er werden examens ingevoerd, de „me dewerkers" kregen een gewo ne rechtspositie en de Werkplaats werd steeds meer een gewone school, ook al ge beuren er nog steeds wel din gen waarvan bezoekers vreemd opkijken. Zoals laatst een bezoeker op merkte: „De leerlingen ge dragen zich hier veel meer als mensen." Juul Scheffer, leerlinge van de zesde WO-klas, zei gis teren: „Zelf vind ik het erg jammer, dat er zo weinig te merken is van de oude idea len. Ook hier ben je gedwon gen vanaf de eerste klas voor eindexamens te werken. Zelfs hier worden de creatie ve vakken minder serieus ge nomen. Er is wel meer per soonlijke vrijheid en een meer persoonlijke benade ring, maar van het oude ge meenschapsgevoel is weinig over. Veel leerlingen en lera ren interesseren zich daar ook niet zo voor." Steven ten Brinke, oud leerling, lector onderwijskun de in Utrecht en voorzitter van het schoolbestuur: „Ook op de werkplaats is de werke lijkheid grimmiger gewor den. Het lijkt soms een fa briek die produkten aflevert. Toch zijn er steeds weer men sen die met een soort guerril la-oog tegen het systeem aan kijken en dan weer echt goeie dingen proberen. Dat is het aardige van De Werkplaats." Vergelijking Hermen Jacobs, voorzitter van de commissie middenschool. oud-leraar van de Werkplaats, trekt (op verzoek) een vergelijking tus sen de idealistische vernieu wingsbewegingen uit het be gin van deze eeuw en de meer planmatige hervormingen van onze dagen. Hoeveel waardering je ook kunt heb ben voor mensen als Boeke, Montessori en Dalton, toch moet je erkennen dat er maar weinig van die bewegingen is doorgesijpeld naar andere scholen," zegt hij. „De tegen woordige experimenten zijn misschien wat minder idea listisch, maar we proberen nu alle scholen mee te krijgen. Dat er nu veel minder ruimte is bij de vernieuwing, is niet helemaal waar. We moeten ons wel aan de kaders van rechtsposities en maatschap pelijke eisen houden, maar er is toch ook veel vrijheid voor de scholen om zelf het experi ment in te vullen. De twee middenscholen die nu begon nen zijn doen het bij voor beeld op een heel verschillen de manier. In een latere fase moet die ruimte behouden blijven." Proeftuin Ten slotte legt Ben Rümke, voorzitter van de groep die de conferentie voorbereidt uit, dat Boeke aanvankelijk veel meer gewild heeft dan het onderwijs vernieuwen. Hij wilde de maatschappij verbe teren en werd toen (door zijn anarchistische weigering schoolgeld te betalen) ge dwongen een eigen school te beginnen. Die „werkplaats" was een soort maatschappe lijke proeftuin waarin kinde ren aan hun eigen vorming werkten. Nu ligt de verhouding tussen school en maatschappij veel moeilijker. De conferentie eind oktober wil op dat punt wat meer klaarheid schep pen. Als sprekers treden op prof. dr C. E. Vervoort, Ste wart Maclure (Times Educa tional Supplement) en Ste ven ten Brinke. De aanmel ding staat nog open op het adres Kruislaan 17, Bilthoven. zo voegde hij hieraan toe. De over heid en de vakbeweging wordt ver weten te laks tegen dat kwaad op te treden. Inmiddels heeft de Meneba „de filo sofie in het bakkersbedrijf aange past." „Dat wil zeggen dat het con cern weliswaar binnen het raam van de wet blijft werken, maar wel langs de grens zal gaan," aldus de heer Van Senden. Voorts zal met gerichte aan biedingen met een daarop afge stemd assortiment getracht worden, het verloren marktgebied te her winnen. Kommer Kommer en kwel bij Meneba, niet alleen door ongehoorzaamheid van de concurrentie en het verloren gaan van een deel van de omzet, maar ook door gedaalde omzetten als gevolg van de warme zomer en aanloopkos ten met het vuilverbrandingsschip Matthias in. Dit zijn de belangrijkste oorzaken van het teruglopen van de winst in het eerste halfjaar met een kwart, namelijk van 3.30 miljoen tot 2,51 miljoen. Het staat intussen al vast. dat het resultaat in de tweede helft van het jaar zeer veel lager zal zijn dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar, toen een winst werd gemaakt van 6,2 miljoen gulden. Rita „Hans, kun je mij ook zo'n brief schrijven, als ie aan Ellen schreef. Ik wil Tommy jaloers maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3