[NI ■p lü KI sjechow's ,Drie Zusters' ersoonlijk verwerkt Martelingen van politieke gevangenen in Filippijnen W "on van Duinhoven met knap ^pel in „Niet bereikbaar" JOSEPH GUY. r ngaarse groep in ballingschap COGNAC JOSEPH GUY Soldatenvakbonden geven gezamenlijk voorlichting Morgen gesprek over bedrijfsbezetting van Veldkoning NCW: Economische groei pas na ziekteherstel -ir randstad uitzendbureau Amnesty International rapporteert: Dollar en pond zakken weer DAG 16 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE André Rutten ER DAM De eigen versie sjechow's ..Drie Zusters", die ephant Theatre uit Boedapest, reken naar Parijs, nu in Micke- elt, duurt nog geen uur. De drie ers worden gespeeld door drie s. die er. in Vit overhemd, licht brillen op. duidelijk als heren i, aan één stuk door sigaartjes en thee met wodka drinken. rouwenstem souffleert hen de m zin voor zin. in het Russisch lik. het kan ook Hongaars zijn. ordt sommige bezoekers, die in egin wat gegiecheld hebben, na oosje te veel. Zij vertrekken. De n staan wel geheel in het Ne- ids in het programma Als je voren gelezen hebt (je zou ze ens tijdens het spel kunnen ren) versta je uiteraard nog ibehalve zo nu en dan een ei- maar zie je wel wat er zijn. met hun teksten, geheel wegge laten. Gebleven is ongeveer alles wat de zusters het hele stuk door recht streeks tegen elkaar zeggen Dat is samengevoegd tot één gesprek, dat de drie mannen, in een kleine ruimte dicht bij elkaar gezeten, voeren, de thee op een lichtje, de wodka, de sigaartjes binnen handbereik Zij praten traag, mijmerend, kijken soms even naar elkaar, raken elkaar een enkele keer zachtjes aan Zij hebben het over vroeger, toen hun vader nog leefde, hun moeder er nog was, zij nog in Moskou woonden, hoe goed en feestelijk het leven toen was, hoe saai en vermoeiend nu. waaruit ook alle vrienden verdwijnen. Zij zul len teruggaan naar Moskou, waar hun broer misschien professor kan worden, want hij schijnt hier nu wel verliefd te zijn. maar wat is dat voor een meisje Een extra accent is er door de plotselinge liefde van een hunner voor een oude bekende uit Moskou zoet en bitter, want bei den zijn getrouwd. Het eindigt, zoals het stuk met de schrijnende opge wektheid de muziek is zo vrolijk, wij hebben lust om te leven, nog even en wij zullen het waarom van dit leven weten Complex De onverstaanbaarheid van het ge heel. de gedempte toonaard van het samenzijn van die drie mannen, doen het perspectief ontstaan, waar in de mannen, op de teksten van vrouwen, verschijnen als mensen, die uit hun land. hun jeugd, hun bestaan van voorheen zijn wegge- moeten en op deze manier hun complex van wat zij daarbij intens ondergaan op de toeschouwers over brengen. Mouskou is daarin natuur lijk niet Moskou, maar ook meer dan Boedapest, het is een manier van leven, van zijn. die is kwijt geraakt. De voorstelling is. 's avond om tien uur. in Mickery, t.m. 3 oktober. Daar na op tournee door Nederland. sprek tussen drie ballingen op tekst van de drie zusters. oor Dirkje Houtman ïnsdag ging in het Nieuwe de la Mar Theater „Niet bereikbaar" van de Engelse toneelschrijver mon Gray in Nederlandse première, onder regie van Karl Guttmann. In Engeland werd dit stuk |tgeroepen tot ..Best Play of the Year" van 1975. Daar werd het geregisseerd door Harold Pinter. nier waarop dit aan de orde komt aanzienlijk minder Oorzaak hiervan is dat verwijzingen naar historisch bepaalde zaken in Engeland de verschillen tussen de colleges, de houding van de Engel sen ten opzichte van de Schotten en Australiërs hier niet eenzelfde uit werking kunnen hebben. Dit nadeel wordt nog versterkt door het trage spel. waardoor het een en- e centrale figuur is de uitgever Si- >n Hench. die voortdurend bezoek Jgt van achtereenvolgens zijn urder. broer, vriend met vriendin een studiegenoot van vroeger. Al- tornen hem vergasten op hun istraties en relatieproblemen. mon wil er wel naar luisteren maar &at er niet voor open. Afwezig rea- ert hij te vaak op bijzaken die de sentie van de problematiek niet ken waardoor zijn houding iets geïnteresseerds krijgt Hij houdt Yhzelf buiten schot wat vaak door enscenering doeltreffend onder- eurid wordt. ortom een persoon die ..niet be- ikbaar" is. op het onpersoonlijke Dit laatste wordt bij uitstek bena- tikt als de vroegere studiegenoot a het telefonisch antwoordappa- iat aankondigt zelfmoord te plegen. on van Duinhoven vindt in dit on- hsoonlijke een persoonlijkheid, jn houding deed dan ook herhaal- e|iik denken aan zijn creatie als >bot in Hadimassa, aangevuld met 'onselijke elementen t ondergaat knappe verschuivin- van ironie naar cynisme, waaruit tenslotte wordt wakkergeschud i vrouw is tegen de afspraak in Iwanger, ze weet echter niet of het fan haar man of van haar minnaar k. ^ïvendien vernedert een vriend hem e' onterechte beschuldigingen jhettemin weet hij zich vrij snel te Pastellen igsz.i<u> tamme voorstelling wordt Het invoeren van lange stiltes in komedies begint trouwens een naar modeverschijnsel te worden. Niettemin is het de moeite waard Ton van Duinhoven te gaan zien. omringd door de ..nieuwe vrijgestel den", die niet boven een karikatuur uitstijgen, wat in dit geval functio neel en komisch is (ADVERTENTIE) een eerlijke Franse cognac .-sssks;^. Engels Een probleem bij een stuk als dit is °at het zo typisch Engels is. Oui, oui, oui, Joseph Guy Van een onzer verslaggevers UTRECHT Drie vakbonden van dienstplichtige militairen geven met ingang van de maand september gezamenlijk voorlichting over mili taire dienst via de werkgroep IMA (Informatie Militaire Aangelegen heden). De werkgroep bestaat uit vertegen woordigers van de VVDM. de BVD (organisatie van soldaten en bur gers. die zich verzet tegen de inzet van soldaten bij maatschappelijke conflicten) en de VD (Vakbond van Dienstweigeraars). De voorlichting over onderwerpen als dienstplicht, soldatenvakbond. dienstweigeren en vrijwilligersleger, wordt gegeven in een informatiebu reau aan Oude Gracht 237 in Utrecht. Hetbureau is open op maandagavond van zeven tot negen uur en op zaterdagmiddag van half twee tot drie uur. ROERMOND De bezetters van de Holland-United vestiging in Roer mond. Veldkoning. hebben morgen een gesprek met de directie en met de bewindvoerder mr. F. Duynstee uit Maastricht. Daarin wordt dan geprobeerd om alsnog een oplossing te vinden voor de problemen rond de bezette Roermondse vestiging van Holland United. Dit omdat de bewindvoerder noch de directie het ontslag op staande voet van de be zetters wil intrekken. Bovendien voelen zij er niets voor om een alge hele kwijting te verlenen voor de door de bezetters in de afgelopen dagen verrichte verkoop van goe deren. De directie van het Limburgs Insti tuut voor Ontwikkeling en Finan ciering (LIOF) onderhandelde giste ren met vertegenwoordigers van het Franse staatsbedrijf Renault over voortzetting van het agentschap van Nederland door Veldkoning. Mochten deze besprekingen gunsti ge resultaten afwerpen, dan bete kent dit nog niet, aldus een woordvoerder van LIÖF dat. de be zetters het Renault-agentschap zul len kunnen uitvoeren. Het grote probleem is namelijk dat de personeelsleden van Veldkoning geen homogene groep vormen. Zij zijn in twee kampen verdeeld Be zetters, circa dertig man en niet- bezetters, naar schatting twintig on der wie diverse stafleden en procu ratiehouders Geprobeerd wordt om beide groe pen met elkaar te verzoenen. Lukt dit niet. dan is het voortbestaan van het Roermondse bedrijf zeer twijfe lachtig. Volgens de directie van Hol land-United hadden de bezetters zich nooit mogen laten verleiden tot de bezetting van het bedrijf waar aan surséance van betaling is ver leend. Hierdoor kan de bewindvoer der niet anders doen. aldus de direc tie. dan het personeel, dat het be drijf nu reeds dertien dagen bezet houdt, op staande voet te ontslaan. De bezetters zeggen hun actie voort te zetten en ook goederen te blijven verkopen aan afnemers van Veldkoning. DEN HAAG - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) concludeert uit de jongste ramingen voor de Nederlandse eco nomie tot 1980 dat er pas weer van groei sprake kan zijn als de econo mische situatie hersteld is van een aantal hardnekkige ziekteverschijn selen. De analyses van het Centraal Planbureau maken duidelijk hoe diep we in de moeilijkheden zijn geraakt, aldus het NCW. Een achter uitgang van de concurrentiepositie gedurende vijftien jaar en een ar beidsinkomensquote die nergens zo snel en zo hoog gestegen is. is niet in enkele jaren weer goed te maken. Hoe smal de basis is. blijkt uit het winstaandeel in het nationale inko men in 1975 van 0 procent, zo stelt het verbond. Het NCW betreurt dat het met onze economie zo ver moest komen. Het verbond verwacht echter dat het sombere beeld voor de komende ja ren alle betrokken partijen tot een juiste opstelling zal brengen. Van "tijdelijke"naar vaste baan. Peter van den Berg (20), getrouwd en een kersverse uitzendkracht, zoekt een baan die hem echt ook op lange ter mijn bevredigt. Kort geleden solliciteerde hij bij de gemeente politie, omdat hij daar op "meer kontakt met mensen" hoopt. Dat kontakt mist hij nu, als technisch tekenaar wel een beetje, want "een vel papier praat niet terug." Via Randstad werkt hij nu sinds een week of twee aan de tekentafel bij een bedrijf in Loosdrecht. Hij vindt dat als overbrugging een prima oplos sing. "Ja," zegt hij. "en als ze me aannemen bij de politie, dan gaat misschien mijn vrouw wel af en toe voor een uitzendbureau werken. Maar één vaste baan moet er toch zeker in de familie zijn.. Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. Tijdelijke arbeid is blijvend fenomeen. In onze maatschappij van vandaag, met snel wijzigende sociale en economische omstan digheden en nieuwe technolo gische toepassingen raakt de arbeidsmarkt aan twee kanten in de knel. Zo zien we naast een groeien de "arbeidsreserve" (1973: 117.000. juli 1976: 220.354 - CBS) tegelijk een blijvend hoog cijfer "openstaande aanvragen" van bedrijven (1973: 67.000, juli 1976: 51.225 - CBS). Zo ontstaat er spanning op de arbeidsmarkt tussen een hoge arbeidsreserve en een groeiende behoefte aan schaarse en vaak kostbare specialisten. Dus kijkt het bedrijfsleven uit naar hulp van derden, die gespe cialiseerde werkzaamheden van het bedrijf "tijdelijk" kunnen overnemen, waardoor weer meer gelegenheid ontstaat tot concen tratie op de specifieke functie van het eigen bedrijf. Vooral de dienstverlenende sector is hierdoor in een stroom versnelling gekomen. En de afgelopen jaren groeide deze sector tot 31,3% van het totaal aantal werknemers (1975 CBS). Vergelijkende cijfers uit de V.C doen vermoeden, dat verdere ontwikkeling van dit percentage verwacht kan worden. Hierdoor ontstaan nieuwe beroepen en branches zoals "leasing"-maatschappijen en gespecialiseerde schoonmaak bedrijven. Bestaande branches, zoals bijvoorbeeld banken en reklamebureaus, groeien verder uit en bieden naast hun produkt specialisatie nu soms een vol waardig extern adviseurschap. Bij deze laatste groc-p hoort ook het "uitzendbureau", dat als intermediair tussen groeiende vraag en aanbod van gespeciali seerde "tijdelijke arbeid" een belangrijke taak op zich neemt, zowel tegenover het bedrijf als tegenover de uitzendkracht, die beiden groot belang hebben bij een efficiënte afstemming van "tijdelijke" werkgelegenheid en "tijdelijke" werknemer. De intercedent. Hidde Bouma is geboren en getogen - Utrechtenaar, hoewel zijn naam dat niet onmiddellijk doet vermoeden. Zijn opleiding (l.t.s., m.t.s. en gedeeltelijk h.t.s.) komt hem als Technisch/ Industrie intercedent uitstekend van pas. Binnenkort wordt hij van Utrecht overgeplaatst naar Randstad Amersfoort. Hij is erg blij met deze verandering, omdat hij in deze nieuwe funktie meer de gelegenheid krijgt de bedrij ven waarmee hij werkt zelf te bezoeken. Hidde: "Het is voor ons erg belangrijk te weten, onder welke omstandigheden de mensen die je uitzendt gaan werken, welke sfeer er heerst en wat zij precies gaan doen. Dan weetje waar je over praat en kan je zowel uit zendkracht als bedrijf komplete voorlichting geven. En daar zijn beide partijen bij gebaat." Randstad werkt Van onze redactie buitenland AMSTERDAM Op de Filippijnen worden politieke gevangenen de lange perioden met grote wreedheid gemarteld. Dit staat International, de organisatie die zich bezighoudt met de rechten dat gisteren verschenen is. Het rapport werd opgesteld door de Amerikaanse advocaat. Thomas C. Jones en Wen-Hsien Huang, hoofd van de afdeling onderzoek voor Azië van Amnesty International. Beide mannen bezochten vorig jaar van 22 november tot 5 december de Filip pijnse hoofdstad Manilla en voerden gesprekken met 107 politieke gevan genen. Wen-Hsien Huang was afgelo pen weekeinde de gast van de Neder landse afdeling van Amnesty in Amsterdam. Noodtoestand De politieke gevangenen worden vastgehouden op grond van de nood toestand in de Filippijnen die op 21 september 1972 door president Fer dinand Marcos werd ingesteld. Mar cos gaf het leger opdracht orde en gezag te handhaven, alle vormen van onwettig geweld te voorkomen of te onderdrukken alsmede elk verzet te gen de door hem persoonlijk afge kondigde decreten De noodtoe stand heeft de president de afgelo pen vier jaar vrijwel onbeperkte macht gegeven. Sinds de afkondiging van de nood toestand werden er naar Filippijnse opgaven ongeveer 50.000 mensen ge arresteerd. In .mei 1975 liet de rege ring weten dat velen waren vrijgela ten en dat er zich nog ongeveer 6000 in gevangenschap bevonden Am nesty International zegt niet te we ten of dit cijfer betrouwbaar is. om dat verschillende onafhankelijke LONDEN AMSTERDAM De koersen van pond. dollar en aanvan kelijk goud zijn ook gisteren fors gedaald. De Duitse mark was giste ren weer erg in trek en kennelijk werden de andere slangvaluta (gul den. Belgische frank en de Scandi navische kronen) met het Duitse be taalmiddel meegetrokken. Dit had ten gevolge dat de pondenkoers in Amsterdam zakte van 4.548 tot ƒ4,511, zodat de 4.50-grens gena derd wordt. De dollar, dinsdag nog 2,61j kwam op een notering van iets boven de 2.60 terecht Engelse bankbiljetten van een pond kosten vandaag 4.40-4.70 (was 4,44-4.741 en dollarbiljetten 2,55-2.65 (was een cent meer). .Het gegeven is voor het Nederlandse publiek wel herkenbaar maar de ma in Frankfort kwam de dollarkoers op het laagste punt in veertien maanden. Oorzaak van dit alles Wits volgens valutahandelaren een spo radisch aanbod, dat op een markt waar bijna niets te doen was zeer grote invloed had. De goudprijs daalde in Londen aan vankelijk met 2.10 dollar tot 109.50 dollar maar steeg daarna weer tot het oude peil. Eenzelfde ontwikke ling was waar te nemen op de andere Europese goudmarkten. DEN HAAG In Juli is de Invoer sterker gestegen dan de uitvoer in vergelijking met juli 1975. ook wan neer men incidentele exporten en importen buiten beschouwing laat. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistjek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de buitenlandse handel, exclusief de handel met België en Luxemburg, in juli 1976 voor de in voer 7.314 min gld (juli 1975 5 751 min gld) terwijl voor 7 224 nln gld (juli 1975 5 775 min gld) werd uitge voerd waarnemers het aantal veel hoger schatten. Hoe dan ook. over de rechtstaat op de Filippijnen is Am nesty duidelijk: „Sinds de president de noodtoestand afkondigde, zijn de Filippijnen veranderd van een land met een opmerkelijke constitutione le traditie in een systeem waarin de willekeur hoogtij viert en bewijzen in de rechtspraak door martelingen verkregen worden." De Amnesty-missie ontdekte dat de beloften en garanties in de grondwet van het land „volstrekt zonder bete kenis waren voor personen die om politieke redenen in de gevangenis zitten." Militaire wet Internationaal (ook door de Filip pijnen) erkende rechten van de mens worden met voeten getreden, aldus het rapport, en de rechtspraak in het land is niet bij machte hier iets aan te doen In de Filippijnen heerst de militaire wet van de autoritaire pre sident Marcos, niet gehinderd door constitutionele garanties of beper kingen. De opstellers van het rapport, die de medewerking van de Filippijnse au toriteiten bij hun onderzoek bevredi gend noemen, zeggen dat 71 van de 107 door hen ondervraagde gevange nen zwaar werden gemarteld, „blijk baar omdat de ondervragers gewoon zeer wreed waren of om te pogen gegevens van hen los te krijgen Bovendien bleek van de gevangenen die niet werden gemarteld dat ze of hooggeplaatste vrienden hadden of relaties met gevangenisautoriteiten onderhielden of dat ze gewoon vrou wen waren Waarmee niet gezegd is dat vrouwen niet gemarteld worden. In het rapport staan voorbeelden waarin vrouwen zeer wreed behan deld worden. Onder de ondervraagde gevangenen zaten velen, die al opgepakt waren voor de afkondiging van de noodtoe stand. Juist deze gevangenen, die op grond van ondermijning en rebellie gearresteerd waren, dienden in 1972 om het instellen van de noodtoe stand een legale basis te verschaffen Maar. zo zegt het rapport, geen enke le rechtszaak tegen deze mensen is nog tot een einde gebracht. Ook zijn tegenover deze gevangenen nog geen bewijzen in de openbaarheid ge bracht „De regering acht het blijk baar zelfs niet nodig te bewijzen dat deze mensen ondermijnende activi teiten hebben ondernomen." aldus Wen-Hsien Huang Terwijl wel ge- herhaaldelijk en vaak geduren- in een rapport van Amnesty van de mens overal ter wereld, zegd wordt dat juist zij de oorzaken zijn van de noodtoestand. Methoden Ongeveer de helft van het rapport bestaat uit gesprekken met gemar telde gevangenen. Daarin komen de gebruikelijke mensonterende en wrede methodes naar voren, zoals stompen in het gezicht, slaan met knuppels. het toedienen van elektrische schokken, het mishande len van geslachtsdelen, bedreigin gen. het branden met sigaretten, de „falanga" (slaan op de voetzolen) en de „Russische roulette", (waarbij een revolver met één kogel in de kamer tegen het hoofd geplaatst en de trekker overgehaald wordt nadat de kamer rondgedraaid is). Een schrijnend geval is dat van de familie Hilao. waarvan de dochter Lllosa tijdens het verhoor stierf. Haar broer Winifredo werd zwaar gemarteld. Hij is nooit voor de rech ter geweest. Zijn vrouw, twee andere zusters, een zwager en een zeven weken oude baby van één van zijn zusters zaten ook in de gevangenis. De willekeur van het politieapparaat mag blijken uit het geval van de oud-marinekapitein Danilo Vizma- nos. die tijdens zijn opleiding een werkstuk gemaakt had over de kwestie van de erkenning van com munistisch China door de Philippij- nen Hij had voor zijn studie enige boeken van Mao Tse-toeng in huis en werd opgepakt. Hij werd gembrteld en zit sinds 1974 vast. terwijl de Filippijnen Peking inmiddels al lang erkend hebben. Nieuwe arrestaties Het rapport werd op 25 mei van dit jaar naar de Filippijnse regering ge stuurd. Amnesty vroeg om onmid dellijke vrijlating op borgsom van de politieke gevangenen en deed een groot aantal aanbevelingen om aan de martelpraktijken een einde te maken en de beulen gerechtelijk te vervolgen. Er kwamen inderdaad be richten dat tegen bepaalde beulen een onderzoek was begonnen Ook werd een aantal gevangenen vrijge laten Maar anderzijds gingen de ar restaties op grote schaal door en ook aan de martelingen is geen eind gekomen Amnesty concludeert dan ook dat de Filippijnse autoriteiten schromelijk te kort schoten en besloot het rap port te publiceren om de wereldopi nie wakker te schudden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9