Drie spelers van Oranje niet naar Argentinië De Chrysler/Simca dealers presenteren Expo'77 boord ---AUTOBIOGRAFIE 'W Golf met liesel motor expo Vauxhall Chevette als combinatiewagen Uit enquête over wereldkampioenschap 1978 blijkt: Zwitserse coach ontslagen in Reykjavic Imerikaanse auto's worden zuiniger hERDAG 16 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND/SPORT TROUW/KWARTET 15 door Sicco de Jong fcswagen brengt dit najaar een diesel-variant van het model Golf uit. De dieselmotor maakt de 'fjongeveer tweeduizend gulden duurder, maar het verbruik van goedkopere dieselolie ligt ;ei n beneden dat van de vergelijkbare benzinemotor. De dieselmotor is groter dan die benzinemo- en bereikt eenzelfde vermogen van 50 DIN-pk, voldoende voor een topsnelheid van 140 km. per en daarmee ook voldoende in trekkracht. dieselmotor is een 1500 cc dat vijf cent winst per kilometer maakt. eK* zeggen 400 cc meer dan de 50 dan zou het boven de 6.000 km per Van onze sportredactie AMSTERDAM Mr. Max Tripels, lid van het bestuur van de sectie betaald voetbal, houdt vast aan zijn mening dat het sectiebestuur wel degelijk gesproken heeft over deelname aan het wereldkampioenschap voetbal. ,,Er is gezegd, dat kunnen we niet onbesproken laten. Er zal een onderzoek dienen te komen. We kunnen nu niet zeggen we gaan niet of we gaan wel. Maar het was expliciet geen agendapunt op de vergadering". d, zt- c* notor op benzine wat het wa gewicht enkele tientallen kilo's f n l00gt en daarmee de prestaties j zins verlaagt. Voor de motorrij- enbelasting vallen beide typen ter onder dezelfde categorie die 800 kg. Dit betekent, dat de elrijder voor de Golf alleen de lag extra betaalt. Dat bedrag nt op 163,— per jaar. de hogere prijs ook een hogere hrijving zal betekenen is de ag. Meestal zijn diesels tweede- ids zeer gewild en de motoren n langer mee, zodat de tweedui- gulden extra, verdeeld over schien wel tweehonderdduizend imeter, de afschrijving nauwe- zal beïnvloeden. Daarentegen jkt de hogere prijs wel de verze- ing duurder. Gerekend mag wor- op zo n goede honderd gulden mie extra per jaar, de gebruikelij- kortingen inbegrepen. De ANWB ent op grond van prijzen rond ,500 en voor de diesel 14.500,— 1.198,—en 1.466,—basispre- per jaar. iraagt nu het verschil aan premie motorrijtuigenbelasting samen d driehonderd gulden en gaan we van uit. dat men met dieselrijden jaar al de overweging waard worden om de diesel te kiezen. Die vijf cent winst per km. is niet onredelijk. Een liter normaalbenzine kost 1,07 en een liter dieselolie 0,57. terwijl de olieprijzen in combinatie met de om zetbelasting de benzineprijs sneller doen stijgen dan de prijs voor diesel olie. Omdat de diesel ook nog eens een kwart zuiniger rijdt, mag men bij brandstofkosten van zo'n negen cent per km aan benzine op vier cent per km. bij diesel rekenen. Nu kost een dieselauto in aanschaf meer, dus moet de koper boven de 6.000 km. per jaar nog een drempel overwinnen. Maar de schatting van Pon's Automobielhandel dat diesel rijden bij 20.000 km. per jaar aan trekkelijk wordt, onderschat de die seleconomie stellig. Wie bij 15.000 km. per jaar een benzine-Golf koopt heeft voortaan ongelijk. Immers, met 2.000,— lenen tegen 16 9c rente (gebruikelijk bij autofinanciering) speelt men. afgezien van de fiscale voordelen, al na 6.400 km. extra bo ven de 6.000 km. quitte: dus bij 12.400 km per jaar. De benzine- en dieseluitvoeringen zijn verder volstrekt vergelijkbaar, want de uitrusting en het aantal portieren drie of vijf is per uitvoering gelijk. De Golf Diesel wordt straks geleverd als ND, D, LD en GLD. Ook in onderhoudsbeurten is er geen verschil. Dieselrace Sinds de oliecrisis het belang van een zuinig brandstofverbruik nog eens onderstreept heeft, is een ware dieselrace ontstaan, waarin zich steeds meer autofabrikanten men gen. Volkswagen komt nu als vijfde merk in Nederland met een dieselaU- to. na Mercedes. Peugeot. Opel en Citroen. VW heeft bovendien aange kondigd. dat het model Passat ook een dieselvariant zal krijgen. Verder heeft Alfa Romeo onlangs in Italië de Giulia met Engelse Perkins- dieselmotor uitgebracht. Inmiddels zijn in Duitsland berich ten verschenen, volgens welke Ford de Peugeot-Indenor-Dieselmotor, die ook reeds in de Russische Volga te vinden is, zou gaan kopen om er de Granada mee te voorzien. In Amerika hebben General Motors en Chrysler bekendgemaakt aan diesel auto's te werken, in Engeland is de Morris Marina als diesel in voorbe reiding en in Italië ook nog de Fiat 131 Diesel. In Japan bouwt Nissan- Datsun reeds diesels op kleine schaal. De diesel heeft dan ook zeker een grote toekomst. Eerder ontkenden de leden Kernkamp en Stoop van het sectie- bestuur, dat er over deelname aan het wereldkampioenschap van 1978 in Argentinië in het geheel niet was gesproken. Tripels. „Ik ben niet ge heel juist geciteerd. Ik heb niet be doeld dat de beslissing om niet te gaan al wel genomen was. Als dat zo is over gekomen, dat is dat niet ge heel juist." „De zaak zat zo. Zwikstra (ook lid van het sectiebestuur) zei dat we toch een standpunt zouden moeten innemen om de zaak daarna verder door te spelen aan de FIFA en UE FA. Een besluit is er toen nog niet gevallen". Maar er wordt wel gesteld dat u hebt verklaard tegenover het persbureau UPI dat het besluit al unaniem was genomen. Tripels: „Dan ben ik niet geheel cor rect aangehaald. Maar er is pertinent wel over gesproken. Het is een urgen te zaak. We hebben gezegd daar gaan we iets aan doen. Een punt voor de volgende vergadering. Zwikstra heeft daar zeer zeker over ge sproken". De heer Zwikstra was gisteravond voor commentaar niet bereikbaar. Maar inmiddels is wel de uitslag be kend geworden van een enquête die het weekblad Voetbal International heeft gehouden onder de spelers die in aanmerking komen voor het Ne derlands elftal en dus mogelijk ge confronteerd kunnen worden met uitzending naar het toernooi in Ar gentinië. Daarbij bleek dat Ruud Geels, Wim Rijsbergen en Rob Ren- senbrink op advies van zijn vrouw niet onder de huidige situatie naar Argentinië zouden gaan. Jan Peters, Ruud Krol. Willy van de Kerkhof en Jan van Beveren twijfelen, terwijl BAZEL Het elfde wereldkampi oenschap voetbal heeft reeds twee jaar voor het eindtoernooi in Argen tinië de eerste trainer zijn stoel ge kost. Gisteren heeft de Zwitserse voetbalbond zijn nationale trainer Rene Hüssy op staande voet ontsla gen. De verwijdering van de 48- jarige coach, die de Zwitserse selec tie drie jaar lang onder zijn hoede had. komt niet als een verrassing. Een dergelijke maatregel werd ver wacht, toen Zwitserland vorige week woensdag in Oslo met 1—0 verloor van Noorwegen in de eerste wedstrijd van de voorronden van het wereldkampioenschap. Op ver zoek van het bestuur van de Zwit serse bond stelt Gilbert Facchinetti, die zich bemoeit met de opleidingen, zich tijdelijk beschikbaar tot een nieuwe bondstrainer is aangetrok ken. Arie Haan. Jan Ruiter, Wim Jansen, Willy van der Kuylen, René van de Kerkhof. Theo de Jong en Adrie van Kraay wel zouden gaan. Ruud Geels antwoordt op de vraag Jan Timman of de situatie in Argentinië momen- teel veilig genoeg is: „Ik zou zeker Jan Timman Wint niet gaan. Voor geen prijs, het is me veel te link. Ze zullen best de vrijheid tOGFnOOl garanderen, maar wat is zo'n garan- tie waard. Ik heb er onder die omstandigheden geen zin in". Arie Haan stelt echter: „Niet gaan omdat er gemoord wordt? Vind ik geen reden. Ze kunnen die veiligheid wel garanderen. Met sport heeft het dan weinig meer te maken, maar goed.„gebeuren kan altijd. Ook hier. Ik zou wel gaan. Het is een regerings aangelegenheid geworden. Men zal zich niet kunnen veroorloven dat er iets met ons gebeurt". Jan Peters: „Ik durf geen ja en geen nee te zeggen. Ik heb m'n bedenkin gen, dat wel. Zal me erover moeten beraden. Ik ga niet als de KNVB me niet kan garanderen, dat het er veilig Het blijkt dat vrijwel alle spelers menen dat het juist zou zijn als de KNVB op een of andere wijze actie zou ondernemen om pressie uit te oefenen op de FIFA om het we reldkampioenschap te verplaatsen. Verder blijkt dat er onder de spelers nog bijzonder weinig gesproken werd en wordt over het toernooi. REYKJAVIC Door in de laatste ronde remise te spelen tegen Voek- sevitsj (Sov) is de Nederlandse schaak-grootmeester Jan Timman zeker van de eerste plaats in het Internationale toernooi in Reykja vic. Timman eindigde voor deze re mise op een totaal van elf punten. Aan dat totaal kwam echter ook de IJslander Fridrik Olafsson. Deze kon de afgebroeken partij tegen zijn landgenoot Johansson met winst af ronden. STAND 1 Timman en Olafsson (IJsi 11 punten 3 Najdorf lArgi 10 I<2 4 Toekmakov (Sovi 101 1 alg I 5 Slgurjonsson iIJsi en Antosjin iSovi9' ingekorte slee van General Motors: de Chevrolet Caprice Coupé 1977. Zuinigheid is nu voor deze iM-auto's troef. eneral Motors heeft in Amerika een ingrijpende verandering van zijn grootste automodellen angekondigd. Het is op zichzelf geen verrassende wending, want de jongste wetten eisen steeds uiniger auto's, maar GM is er eerder mee gekomen dan zijn concurrenten. Het concern heeft juist e grote sleeën voor 1977 aanzienlijk kortere buitenafmetingen, maar ongeveer dezelfde binnen- iiimte gegeven. vorm van de jaargang-'77 is bij eneral Motors nu strakker en hoe- dan bij Ford, Chrysler en Ame- can Motors, die met hun afmetin- nog wat op de oude voet door.- 1. Voor American Motors bete ent dat reeds vrij compacte model- :n, maar het merkwaardige is dat de merikaanse kopers aan die auto's ïeens niet meer de voorkeur geven, inds de oliecrisis leek de toekomst eggelegd voor de kleine zuinige lodellen, ook van de Europese en apanse merken. Maar meteen na- at GM eind vorig jaar de Chevrolet hevette als variant op de Opel Ka- ett City had uitgebracht, wijzigden kooplustige automobilisten hun oers De grote auto is dit jaar de rekpleister bij de sterk stijgende merikaanse autoverkopen. Jaardoor vraagt menigeen zich in imerika af, of General Motors niet ►eter nog een jaartje had kunnen wachten met de introductie van kor tere. lichtere en bovenal zuiniger mo dellen. Maar GM heeft er het volste vertrouwen in, dat argumenten als de gestegen benzineprijs en het nog altijd niet uitgesloten risico van nieuwe olieperikelen de consument dit najaar zullen aanspreken. De nieuwe modellen komen begin okto ber in de verkoop en dan zal blijken of GM er gelijk aan heeft om zijn concurrenten in dit opzicht te vlug af te zijn. Ford en de anderen hebben geen kans gezien zo snel te reageren, eenvoudig omdat ze het geld niet bijeen konden brengen om de daar voor benodigde investeringen te be kostigen. Wetgeving Op den duur moeten alle Ameri kaanse autofabrikanten voldoen aan de nieuwe energiewetgeving. Deze eist voor 1980 een verbruik van 20 mijl-per-gallon en voor 1985 van 27,5 mijl-per-gallon. Dit komt resp. neer op een verbruik van 1 op 8,5 en 1 op 11,7 in km per liter. Voor 1978 be staan al bindende voorschriften, die neerkomen op een gemiddeld ver bruik van 1 op 7,8, maar het model jaar 1977 valt nog buiten de nieuwe wetgeving. GM levert echter de meeste grote en zware wagens en aangezien het ge middelde van alle door één concern gebouwde auto's op de nieuwe vor men moet worden afgestemd, is GM maar vast begonnen. Eigenlijk al in het afgelopen voorjaar met de komst van een „kleine" Cadillac Seville. GM neemt dit jaar de grootste mo dellen onderhanden, volgend jaar de middenklassers en het jaar daarop de compacte wagens. Een gevolg is nu alleen dat de 20 a 30 cm kortere grote types bijna de zelfde lengte hebben als wat men in Amerika de middenklassers noemt. Daarom is vooral de concurrentie er op uit te zeggen, dat GM geen onder scheid meer maakt tussen groot en middelmaat. Doch GM antwoordt dat die ruimtelijke verschillen in het interieur wel degelijk te vinden zijn, waarbij zelfs bepaalde binnenmaten nog vergroot blijken ook. Al met al behoeft de auto ook niet meer als statussymbool te gelden, waarbij in het verleden vooral onder invloed van GM de status aan de lengte van de wagens werd afgemeten. Zuinigheid De Vauxhall Chevette: na de driedeurs en sedan ook een combi van het Britse merk. Aan het programma van het Engelse merk van General Motors, Vauxhall. wordt volgende maand een nieuwe variant op de Chevette toegevoegd. Het I*8 een combinatiewagen, de Chevette Estate L, die circa dertienduizend gulden zal gaan kosten. De Vauxhall Chevette, het van de Opel Kadett afgeleide model, krijgt de nieuwe driedeurs uitvoering op basis van de twee- en vierdeurs Chevette en zal ook 4,20 meter lang zijn. De motor is eveneens dezelfde: een viercilinder van 1250 cc en 58,5 DIN-pk vermogen. Tot de uitrusting van de nieuwe Estate behoren radiaalbanden, rembekrachtiging en rolgordels. De vloer krijgt een tapijt; de laadvloer is met plastic bekleed. De brede achterklep wordt van achterruitverwarming voorzien. Het model Chevette is oorspronkelijk verschenen als variant op de Opel Kadett City, GM's wereldauto, die 3,94 meter lang is. Belangrijker is nu de zuinigheid, niet alleen met benzine, maar ook met andere grondstoffen. Het feit, dat de nieuwe grote modellen van GM zoals de Buick LeSabre, Chevrolet Impala en Caprice, de Oldsmobiles en Pontiacs nu een 250 a 300 kg minder wegen, betekent dat aanzien lijk minder staal verwerkt is, waarte genover een toenemend gebruik aan kunststof, aluminium en glas staat. Maar ook andere metalen worden weer minder verbruikt, zoals zink en koper. De gewichtsbesparing be draagt gemiddeld zo'n vijftien pro cent; het benzineverbruik komt zo'n tien procent lager uit. Inmiddels heeft de Amerikaanse staalindustrie, beducht om teveel klandizie te verliezen, een nieuwe staallegering ontwikkeld, die twintig procent lichter is. GM zelf heeft ook nog een nieuw ontstekingssysteem ontwikkeld, dat de motoren zuiniger maakt. Het zijn kenmerkende ontwikkelin gen voor een land, waar het vroeger, ook als het om auto's ging, niet öp kon. ATLETIEK Ivo van Damn» Is In het Helzelstadion In Brussel niet geslaagd in zijn poging het wereldrecord op de 1000 meter te verbeteren. De BElg. die bij de Olympische Spelen In Montreal de zilveren medailles op de 800 en 1500 meter veroverde, liep de kilometer in 2 minuten en 16.5 se conden. Hij bleel daarmee 2.6 seconden ver wijderd van het wereldrecord, dat sedert 30 juli 1974 op naam van de Amerikaan Rick Wohlhuter staat met 2.13 9. Stap nu bij uw Chrysler/Simca dealer binnen. Hij heeft nieuws voor u. Veel en goed nieuws. V\bnt de '77 modellen zijn binnen. De ver fraaide Simca 1000. En de beeld schone nieuwe Matra Simca Bagheera. De uiterst complete nieuwe Chrysler/Simca 1609. Kom nu naar Expo '77. Omdat de auto die u in uw gedachten had net is binnengekomen bij uw Chrysler/Simca dealer. Kom naar Expo'77 en doe uw voordeel want de '77modellen zijn bijzonder laag geprijsd. Simca 1307/1308 '77 Wilt u weten waarom onze Simca 1307/1308 al die onderscheidingen, waaronder die van Auto van het Jaar. kreeg? Probeer'm dan. Zoals die 225.000.automobilisten vóór u deden. Bekijk 'm. Vergelijk 'm. En oordeel zelf. Vanaf f 14.295,-. Simca 1000 77 Een nieuwe kijk op zuinigheid. De nieuwe Simca 1000 heeft een fraaiere neus gekregen. Met vierkante kop lampen! En nieuwe kleuren en een hele serie nieuwe interieur bekledingen om uit te kiezen. Als u zuinig gezinsvervoer zoekt, bekijk dan de nieuwe Simca 1000. Want zuinig heid heeft er nog nooit zo goed uitgezien. Vanaf f8.395,-. Simca 1100 77 9 modellen tussen zo'n 10 en 14 mille. En wat voor auto's! Uiterst com plete. practische gezinswagens met een standaard pakket dat u voor de prijs niet zou verwachten. Simca 1100. Voordelig compleet. Van de goedkoopste tot de duurste. Van f 10.795.-. (LE)tot (prij/en incl. I6"« BTW.af importeur! Chrysler/ Simca 77 Complete" dan ooit. Weldadig luxueuze auto's, deze Chrysler/ Simca's 1609 en 2 Litres. Van binnen en van buiten. Halogeen koplampen en vèrstralers. Vinyl dakbekleding. Transistor ontsteking. En een interieur, zo compleet als u in weinig andere auto's van deze prijs zult vinden. De Chrysler/Simca 1609 is handgeschakeld.de 2 Litres heeft een automaat standaard. Vanaf f 15.995.-. Matra Simca Bagheera 77 Om jezelf mee te verwennen. De nieuwe Bagheera is niet alleen een mooie auto. het is een auto die je echt wat doet. Die fel trekt. Die vast op de weg ligt. Verwen jezelf met een Bagheera. Je verdient 't Vanaf f 21.695.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15