estuur CDA vindt dat etsontwerp VAD gewijzigd moet worden r Nauwer samenwerken bij ontwikkelingshulp niet mogelijk in EG Lesgevenden vragen neer aandacht bij »nderwijsvernieuwing ^ettelijke betaling gevraagd voor het opnemen van muziek Schoolvoorbeeld van informatievervuiling" Verschil van mening met adviescommissie Bonn Federatie richt zich tot minister 1926 TTT77r Avro beschuldigt KRO van plagiaat Jury gaat kiezen uit ontwerpen voor fietskleding Vrouw verongelukt Memorandum Nederlandse regering: degrootsfej kuast*»% Artikel in Elsevier over KGB: ENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 rechten zou zeker tien miljoen binnen komen" (an een onzer verslaggevers MSTELVEEN Bij een wet- lijke verplichting tot be ta ng van een vergoeding voor ïluidskopieën, zouden de par- culiere muziekgebruikers aan ider anderen de muziekau- urs jaarlijks tussen de tien en rintig miljoen gulden aan >chten verschuldigd zijn. olgens de Stichting voor econo- üsch onderzoek der Universiteit an Amsterdam (SEO), die tot deze erekening komt. wordt in Neder land voor privégebruik op grote schaal muziek opgenomen met be hulp van bandrecorders, radio- cassetterecorders en cassetterecor ders. Met name het gebruik van radi ocassetterecorders neemt zeer snel toe. De SEO is tot deze bevinding geko men na een onderzoek waarote de Stichting Stemra opdracht heeft ge geven. De Stemra. die zich bezig houdt met de regeling, inning en verdeling van de rechten van muzie- kauteurs. ziet in deze uitkomst van het onderzoek een reden temeer sterk te ijveren voor een wettelijke regeling van het auteursrecht op ge luidskopieën. Zij wordt daarin gesteund door de studiecommissie Geluidskopieën van de Vereniging voor au teursrecht. Deze commissie komt in een interimrapport tot de concusie dat het wenselijk is een betalingsver plichting voor geluidskopieën in het leven te roepen. Volgens de commis sie dient daartoe een aanvullende bepaling in de auteurswet te worden opgenomen Duits voorbeeld In West-Duitsland bestaat zo'n wet telijke verplichting al zo'n aantal jaren, zonder op tegenstand te zijn gestuit. De Duitse zusterorganisatie van de Stemra. de Gema. heeft met succes voor die regeling geijverd. Bij haar studie heeft de commissie van de vereniging van auteursrecht zich dan ook voornamelijk georiënteerd op de in West-Duitsland bestaande situatie. De auteursrechten worden daar geïncasseerd door middel van een toeslag op de groothandelsprijs van de geluidsapparatuur. Denkbaar is ook een heffing op de geluidsdra gers. dat wil zeggen: de banden en cassettes, waarnaar in België de voorkeur lijkt uit te gaan. In Frank rijk bestaan plannen om de rechten via de apparatuur en de geluidsdra gers beiden te innen. De Stemra voelt het meest voor het Westduitse systeem. Uit het onderzoek van de SEO blijkt dat zich in 21 procent van de Neder landse huishoudens een bandrecor der bevindt, in 20 procent een radio cassetterecorder en in 17 procent een cassetterecorder. Terwijl het aantal bandrecorders stabiel blijft, neemt vooral de aanschaf van radio cassetterecorders, met name in trek bij jongeren, een hoge vlucht. De belangrijkste muzieksoort die wordt opgenomen, is popmuziek. Deze muziek wordt ook het veelvul- digst door de gebruiker weer uitge veegd. Bij het opnemen van geluid wordt het vaakst gebruik gemaakt van radio of tv. Er wordt vooral muziek opgenomen, omdat je op die manier een eigen keus kunt maken en omdat opnemen goedkoper is dan het kopen van platen. Bij het onderzoek van de SEO. uit gevoerd in februari 1976, bleken de meeste geénquetteerden van me ning te zijn. dat door het bestaan van opname- en afspeelapparatuur minder grammofoonplaten worden gekocht. De bezitters van recorders lieten daarentegen weten niet min der platen te kopen. onze Haagse redactie N HAAG Het algemeen bestuur van het CDA meent dat er in het wetsontwerp vermogens- jiwasdeling (VAD) „belangrijke wijzigingen moeten worden aangebracht". Het CDA-bestuur t zich daarmee aan bij het standpunt van de permanente program-adviescommissie van het (t, al stelt het CDA-bestuur zich minder vergaand op. adviescommissie vindt het wets ontwerp zo slecht dat er nauwelijks lerbeterende wijzigingsvoorstellen te bedenken zijn; het CDA- r ziet mogelijkheden voor be- jrijke wijzigingen. kritiek op de VAD van de advies- mmissie richt zich vooral op het it dat het geld in een fonds terecht komt. beheerd door de vakbonden. De commissie stemt met de doelstel ling van de VAD van harte in, maar vreest dat de werknemer na een aan tal jaren onduidelijke vermogensti- tels verkrijgt van een fonds dat heel erg ver van hem afstaat. De regeling zal. zo meent de commissie alleen maar de vervreemding en de anoni miteit vergroten. In een commentaar ïi zegt het CDA-bestuur deze reserves te begrijpen, maar daarnaast te vin den dat het wetsontwerp VAD eer der te laat dan te vroeg is gekomen. In het tweede jaarlijks advies van de commissie worden voorts veel reser ves geuit over het wetsontwerp over de ondernemingsraden-nieuwe-stijl. Men meent dat er geen bijdrage wordt geleverd aan de gedachte dat werknemers in toenemende mate deelgenoot van het ondernemingsge- beuren dienen te worden, omdat de nieuwe ondernemingsraad alleen specifieke werknemersbevoegdhe den vertegenwoordigt. Te negatief ïs Beatrix en prins Claus zijn gisteren op het vliegveld van aangekomen voor een officieel tweedaags bezoek aan de lidsrepubliek. Op de foto werd het paar begroet door de echtgen ote van de chef protocol, mevrouw Inge Scholier. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse federatie van onderwijsvakorga nisatie (NFO), waarin ongeveer 110.000 onderwijsgevenden geor ganiseerd zijn, vindt dat er bij de onderwijsvernieuwing meer aandacht besteed moet worden aan de positie van de onderwijs gevenden. De NFO schrijft dit in haar commentaar op de contourennota van minister Van Kemenade. De federatie vindt dat in deze nota waarin de bewindsman de lijnen ui teenzet waarlangs het onderwijs zich tot het jaar 2000 zou moeten ontwik kelen de rechtspositie van de on derwijsgevende niet altijd even scherp onderkend wordt. De NFO stelt daarom als voorwaarde dat bij wijzigingen in het onderwijs de posi tie van de onderwijsgevenden van tevoren veilig gesteld moet worden. De minister heeft zich volgens de federatie te gemakkelijk afgemaakt van de problematiek van de relatie tussen arbeidsmarkt en onderwijs. In de nota is gekozen voor een grote invloed van de arbeidsmarkt op be paalde vormen van onderwijs. De NFO is het hiermee niet eens. Zij vindt dat het onderwijs zich moet ontwikkelen cp grond van onder wijskundige overwegingen, omdat onderwijs volgens haar een op zichzelf staand goed is. De opbouw van een nieuw onderwijsstelsel mag volgens de federatie niet onder druk van problemen op de arbeidsmarkt gaan. IADVERTENTIE Het geschreven woord zet zich voort. Veenman Tekst Schrijfautomaten. 1Q7(Ï Fiet Godelief, secretaresse reclamebureau Baanbreker ontdekt de werkbesparende Veenman T ekst Schrijfautomaat. Voor meer informatie over al onze schri|fautomaten: even bellen naar Veenman Tekst, tel. 010 13 49 80. De naar Amenka geemigreerde Italiaanse glasblazer Vmcenzo Massini ontdekt tijdens een hoestbui de neonletter. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Avro, die het inmiddels bekende sportprogram ma Superstar blijft uitzenden, heeft de KRO van plagiaat beschuldigd omdat deze omroep met The Allrounders een soortgelijk pro gramma op de tv zal brengen. Bij de Avro speelt men met de ge dachte de kwestie voor te leggen bij een arbitragecommissie. Siebe van der Zee: „Ik heb zelden twee pro gramma's gezien die zo ontzettend veel op elkaar lijken". Hij zegt. de KRO van tevoren gevraagd te heb ben of hij inzage mocht hebben in het programma. Dat is geweigerd. Zowel in Superstar als in The Allrounders wordt van bekende sportslieden verwacht dat ze behal ve op hun eigen terrein ook zullen uitkomen in andere takken van sport. Het is in Nederland niet de gewoonte dat twee omroepen een zelfde programma uitzenden. Bij de KRO was niemand bereikbaar om iets meer te vertellen. Het oordeel van het CDA-bestuur over dit standpunt van de advies commissie is negatief. Het CDA- bestuur vindt dat de commissie te negatief denkt over de functie van het nieuw gecreëerde overlegorgaan in de onderneming, en noemt het wetsontwerp „als politieke compro mis niet onaanvaardbaar". De adviescommissie schrijft in haar rapport vervolgens dat het aandeel van de collectieve sector in het nati onaal inkomen slechts met 0,58 pro cent per jaar mag groeien. Het ont- werp-verkiezingsprogram van het CDA spreekt van een groei van 0,7 procent, terwijl het kabinet één pro cent aanhoudt. Het CDA-bestuur zegt over dit standpunt dat de bena deringswijze juist is. maar dat het voorstel moeilijk realiseerbaar zal zijn. omdat het de mogelijkheden tot uitbreiding van de collectieve sector en de mogelijkheden tot inko mensverbetering belangrijke beper kingen oplegt. DEN HAAG Een speciale jury maakt eeind dede maand een keuze uit ruim tachtig ontwerpen voor fietskleding. Die tachtig ontwerpen waaronder veertien complete mo dellen zijn het resultaat van een ontwerp-wedstrijd. die afgelopen voorjaar werd uitgeschreven door minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Het ministerie meent dat modieuze en praktische fietskleding het ge bruik van de fiets stimuleert. Eisen waaraan de jury de ontwerpen zal toetsen zijn dat de veiligheid van de fietser erdoor moet worden bevor derd en dat het ontwerp geschikt moet zijn voor massanroduktie. In de loop van oktober worden de winnende modellen bekendge maakt. TILBURG De 25-jarige mevrouw M J. A. Bultman uit Tilburg is gis termorgen bij een verkeersongeluk in het Brabantse Haaren omgeko men. Zij reed mee in een Volkswa genbusje. dat door onbekende oor zaak van de weg raakte en tegen een boom botste. De bestuurder werd zwaar gewond. In de Chinese ambassade in Den Haag heeft premier Den Uyl gisteren het condoleanceregister getekend in verband met het overlijden van de Chinese leider Mao Tse-toeng. Links ambassadeur Chen Hsin-jen. van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering meent dat nauwere samenwerking binnen de Europese gemeenschap ten aanzien van de ontwikkelingshulp momenteel niet mogelijk is door de grote verschillen tussen de EG-lidstaten in het hulpbeleid. Die nauwere samenwerking in de vorm van bindende afspraken en overdracht van bevoegdheden aan EG-organen, is pas te realiseren als er tussen de EG-landen meer overeenstemming bestaat over doel en omvang van de hulp aan de arme landen. Jacques Vriens: „Die rotschool met die fijne klas" Unieboek b.v. Bus- sum, 140 pag. Prijs 13,90 Illustraties Mace Post. De jonge onderwijzer Jan Brinkman heeft nogal eens onenigheid met het hoofd van de school. Oorzaak: de pogingen van „meester" Brinkman om vriendelijk en democratisch met de kinderen van zijn klas om te gaan. Het hoofd van de school vreest niet alleen dat daardoor de kinderen te vrij en te brutaal zullen worden, maar ook dat de resultaten van het onderwijs niet best zullen zijn. Als blijkt dat de „methode Brinkman" toch werkt, draait het hoofd der school een beetje bij, al wil hij Brinkmans methoden niet overnemen of propageren. Een goed boek voor jongens en meisjes van ongeveer 10-12 jaar. Vragen als: Hoe ga je met elkaar om, hoe reageer je als een van je klasge noten een ongeluk overkomt, als één van de meisjes wordt lastiggevallen door een man. e.d. komen op natuur lijke en onopgesmukte wijze ter sprake. De illustraties zijn van be hoorlijk peil. Het boekje is stevig gebonden; een verzorgde uitgave. Z. Dit blijkt uit een memorandum van de Nederlandse regering inzake het ontwikkelingsbeleid van de Europe se gemeenschap, dat een dezer da gen door minister Pronk aan zijn collega's in de andere EG-lidstaten is toegestuurd. In een toelichting op het memorandum in Den Haag be nadrukte minister Pronk dat het zeer belangrijk is indien de Europese gemeenschap meer als eenheid zou kunnen optreden. „Het gaat ons ech ter niet om de grotere samenwerking op zichzelf, maar om de inhoud van het beleid", zei hij. In het memoran dum wordt in dit verband opge merkt dat de vraag of daarmee de oplossing van een bepaald ontwikke lingsprobleem gediend is in hoge mate bepalend is voor het vinden van verdergaande vormen van sa menwerking Minister Pronk onderstreepte het belang dat dit memorandum door de Nederlandse regering is uitgebracht in de tijd dat Nederland, voor het einde van dit jaar. voorzitter is van de Europese ministerraad. Bij minis ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) bestonden aanvankelijk nogal wat reserves om de, in de ogen van de andere landen nogal vergaande Nederlandse voorstellen, juist nu. onder het Nederlands voorzit terschap. naar buiten te brengen. Naar verluidt heeft minister Pronk de tekst van zijn memorandum aan gepast om aan de bezwaren van mi nister Van der Stoel tegemoet te komen. Zo wordt in het memorandum bena drukt dat het niet de bedoeling is de opvatting van één land aan de ande re EG-landen op te leggen. Dit om het veelgehoorde verwijt te voorko men dat Nederland altijd dwarsligt in het EG-overleg over de ontwikke lingshulp om de eigen zin door te drijven. In de voorstellen die het memorandum bevat om tot meer samenwerking te komen staan dan ook niet de Nederlandse ideeën over de hulp centraal, maar de afspraken die daarvoor de afgelopen jaren in internationale organisaties zijn ge- Van een verslaggever Utrecht De manier waarop de regering het openbaar vervoer aan banden legt, is in strijd met de uit gangspunten van het beleid. Dat zegt het partijbestuur van de PvdA. Dit bestuur meent dat de geloof waardigheid van de regering op het punt van het openbaar vervoer aan de orde is. Het partijbestuur schrijft dit in een brief aan de initiatiefgroep verkeer en vervoer. In deze groep zitten tal van actiegroepen en orga nisaties die zich inzetten voor een goed openbaar vervoer. maakt, zoals in de Verenigde Naties en de Wereldvoedselconferentie. Ge zien die afspraken noemt de Neder landse regering het huidige EG- ontwikkelingsbeleid onvoldoende. Vier Vormen Het memorandum onderscheidt vier vormen van steeds verdergaande sa menwerking. te weten consultatie (elkaar vrijblijvend op de hoogte houden), coördinatie van het beleid in bepaalde gevallen (bij rampen), algemene coördinatie op deelterrei nen van de hulp waarbij algemene afspraken worden gemaakt en tenslotte een gemeenschappelijk beleid waarin nationale bevoegdhe den naar de EG worden overgedra gen. Dit laatste met de uitdrukkelij ke toevoeging dat dit gemeenschap pelijk beleid door maatregelen van de nationale staten kan worden aan gevuld. Op dit moment ziet Nederland al leen mogelijkheden voor de eerste twee minst vergaande vormen van samenwerking, de consultatie en de afspraken in bepaalde gevallen. Voor de verdergaande vormen van samenwerking doet het memoran dum op grond van de genoemde internationale afspraken een aantal suggesties. Een werkelijk ge meenschappelijk beleid zal volgens de Nederlandse regering pas moge lijk zijn indien tussen de EG-landen onderling meer overeenstemming bestaat over het doel en de omvang van de technische en financiële hulp die aan ontwikkelingslanden afzon derlijk wordt gegeven. Daarover zijn de EG-landen ook het meest ver deeld. Voorbeelden Minister Pronk noemde twee voor beelden: „Het maakt, zo zei hij. groot verschil of je ontwikkelings hulp alleen geeft aan landen die grondstoffen bezitten teneinde Je ei gen grondstoffenvoorraad veilig te stellen of dat Je de hulp primair geeft om de armste groepen in ont wikkelingslanden te helpen. Het maakt voor het ontwikkelingsbeleid ook veel uit hoeveel geld je daarvoor beschikbaar stelt. Samenwerking tussen Nederland, dat 1 1/2 procent van het natloaal inkomen aan de hulp besteedt en bijvoorbeeld Italië dat slechts 0,15 procent, tien keer zo weinig besteedt, is daarom erg moei lijk". aldus Pronk. De Nederlandse regering stelt de andere EG- lidstaten in het memorandum voor om precies na te gaan op welke terreinen verdergaande samenwer king mogelijk is. Het memorandum is, zo zei minister Pronk, een initia tief tot voortdenken en voortwerken naar een betere inhoud van het hulpbeleid. ADVERTENTIE Van een verslaggever AMSTERDAM Het artikel in Elseviers Magazine over Neder landse agenten van de Russische geheime dienst, de KGB. is volgens de Amsterdamse advocaat mr. W. J van Bennekom. „een schoolvoorbeeld van informatievervuiling". Van Bennekom treedt op als raadsman van het PSP-Tweede-Kamerlid Bram van der Lek, die wil weten of zijn naam voorkomt op een lijst van agenten waarvan in het artikel sprake was. Bij de voortzetting van het voorlopi ge getuigenverhoor, dat op verzoek van Van der Lek wordt gehouden, wilde de auteur van het artikel, René de Bok, niet zeggen of op die lijst de naam van de PSP-er voorkomt. In het artikel werd gesproken over „een progressief Tweede-Kamerlid, niet behorende tot de PvdA". Na de pu- blikatie van het artikel in Elseviers Magazine, schreven de Zuidneder landse dagbladen De Stem en De Limburger dat op de lijst de namen van Van der Lek en de Amsterdamse ex-wethouder Han Lammers stonden. Tegenover rechter-commissaris me vrouw mr. E. J. van Schaardenburg verklaarde De Bok dat hij via een medewerker van een niet nader door hem aangeduide Nederlandse inlich tingendienst in contact was geko men met een functionaris van een Amerikaanse inlichtingendienst, die hem het een en ander had verteld over de infiltratie van de KGB in Nederland. De Amerikaan, aldus de verklaring van De Bok. had hem een lijst met ongeveer dertig namen la ten zien. De acht namen van Neder landers. vermeld met hun personalia en beroep, had De Bok „goed in zich opgenomen", en een half uur na het gesprek opgeschreven, volgens De Bok had hij van de hoofdredacteur van Elseviers Maga zine, dr. F. A. Hoogendijk. gehoord dat deze uit een telefoongesprek met de minister van binnenlandse zaken was gebleken „dat de BVD wel zeven Kamerleden op de korrel had". De Bok ontkende dat hij de namen van Van der Lek en Lammers aan de Zuidnederlandse dagbladen had doorgegeven. Naar aanleiding van de yerklaring van De Bok dat het progressieve Kamerlid geheime bijeenkomsten van de KGB in Oost-Berlijn heeft bijgewoond, zei Van Beusekom dat Van der Lek er prijs op stelt te laten weten dat hij nog nooit in Oost- Berlijn is geweest. Volgens de advo caat bevat de door De Bok afgelegde verklaring zoveel tegenstrijdigheden dat wel geconcludeerd moet worden dat het bewuste artikel niet meer is dan een indianenverhaal. Omdat ook De Bok zich bij de voort zetting van het verhoor op het jour nalistieke verschoningsrecht beriep, en het gerechtshof zich nog over dat recht moet uitspreken, besloot de rechtercommissaris de zaak voor on bepaalde tijd aan te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9