Pioniers uit Vriezenveen dreven handel in Rusland l'INNEK 4EE BV theater&:Mma,m Vhvdm ottetoi -mtm Bij toeval gestolen antiek teruggevonden Gelderse bt,nd vraagt gedupeerde boeren nog geen hulp aan te vragen Residentieorkest J. Hosmar besteedt in boek ook aandacht aan rol bij marine Goederen afkomstig van 26 inbraken Man in hechtenis Vijftal veroordeeld na ingooien ruiten TEL. 070/60.39.05 nederhmds congresgebouw H De besturenraad P.C.O., afdelingssecretaresse Maak je sterk met het CM RESERVE-BEZORGER Uurehouten3 magazijn stellingen uit voorraad. Haaghuishof WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET H I - door Jac. Lelsz Een gedeelte van de Vnezenveense kolo nie. feestelijk in Sint Petersburg bi/een ter gelegenheid van de gebgorte van prinses Juliana in 1909. Illustratie uit hel boek ..Vnezenveense Rusluie m het rijk der tsaren' van J Hosmar VRIEZENVEEN De „klei ne" geschiedenis kan zeer in teressant zijn. Dat is niet de geschiedenis van wereldde len, landen en volkeren. Het is de geschiedenis van gewone mensen, die soms ongewone dingen doen. Daartoe beho ren ook de Vnezenveense boertjes, die lang geleden met zaad en later met linnen en andere produkten naar Rus land trokken om er handel te gaan drijven. J. Hosmar. historicus-uit- liefhebberij, heelt daarover een boek geschreven. Het heet „Vne zenveense Rusluie in het rijk der tsaren", verscheen bij uitgeverij Witkam te Enschede, telt 115 pagi na's. bevat vijftig illustraties en kost 29.50 gulden. Aan het schrij ven ervan is jarenlang onderzoek voorafgegaan. Veel schot kwam in de zaak nadat de heer Hosmar dank zij de bemiddeling van de vereniging USRR-Nederland en schaakmeester Michail Botwinnik en later na een bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan de Sow- jet-Unie de beschikking kreeg over een aantal waardevolle Russische documenten in de vorm van onder meer microfilms. Admiraal Cruys ties tussen oude Vriezenveense ge slachten en Rusland, speciaal Le ningrad (destijds Sint Petersburg), geschreven. Dat gebeurde door D. G. Harmsen te Almen, wiens boek al geruime tijd is uitverkocht. Het geschrift van Hosmar gaat veel die per in op de figuur van admiraal Cornelis Cruys. De Vriezenvener meent dat het nu wel zeker is dat deze geen Noor was maar een Ne derlander. In het boek van Hosmar spelen eigenlijk twee thema's door elkaar heen. De zaak van de Vrie zenveense Rusluie en de kwestie- Cruys. Niet aangetoond is dat Cruys een directe band met Vrie zenveen had. Miel staat vast dat Cruys. die als grondlegger van de Russische marine kan worden be schouwd. de Nederlanders in het land der tsaren, incluis de Vriezen- veners. goede diensten bewees, bij voorbeeld door een kerk voor hen te bouwen Schatrijk Overigens hebben wel verschillen de Vriezenveners een rol gespeeld bij de Russische marine Er is zelfs sprake van een Vriezenveens mari negeslacht Kruys (nu met een k). Sommigen uit het onbekende Twentse plaatsje Vriezenveen dichtbij de Duitse grens brachten het in het immense Rusland zelfs tot admiraal of schout bij nacht Reeds eerder werd er over de rela- Een van de Vriezenveners. Wicher Berkhoff. werd er chef van de mari newerven. Andere Vriezenveners die zaken gingen doen in Rusland, werden er schatrijk. Ze stichtten in Sint Petersburg (Leningrad) aan de boulevard Newski Prospekt in drukwekkende zaken. Sommigen bleven er. anderen keerden terug. In totaal heeft de handel met Rus land twee eeuwen geduurd. Bij de oktober-revolutie in 1917 kwam er een eind aan. Het waren trouwens niet uitsluitend Vriezenveners, die in Rusland zaken gingen doen. Ook andere Nederlanders hadden er succes. Ergens in Siberië moet nog een aantal Nederlanders wonen. Daar zou ook nog Nederlands ge sproken worden. In de inleiding van Hosmars boek lezen we dat de pioniers uit Vrie zenveen met huifkarren e.d. naar Rusland trokken uit pure armoede. Zij bewerkten een schrale bodem en de inkomsten waren gering. Als er weinig te doen was op de boerde rij gingen ze er met hun handel op uit. eerst naar Duitsland, toen naar de Scandinavische landen, vervol gens verder naar Rusland. Niet alle kooplieden maakten fortuin. Ver geelde brieven vertellen het wel an ders. Sommigen hadden er nauwe lijks te eten, anderen moesten er door de kerk worden ondersteund. Een aantal van hen ging met de Russen ter walvisvaart. Er zijn er ook geweest, die Vriezenveen, vrouw en kroost nooit hebben weergezien; ze verdwenen op mys terieuze wijze in het onmetelijke land en niemand die ooit meer iets van hen hoorde. Schuld Een van de Vriezenveners, die het zeer naar den vleze ging. was Jan Hoek. Men zag hem gaarne aan het keizerlijke hof. De tsarina deed ge regeld zaken met hem. Hosmar vraagt zich af of de tsarina Jan Hoek uiteindelijk niet bij de neus heeft genomen. Er is een debiteu- renlijst, waaruit blijkt dat de tsari na bij Jan Hoek voor meer dan 6000 roebels in het krijt stond. Uit niets blijkt dat de schuld ooit werd veref fend. Hosmar heeft het boek opgedragen aan zijn zoon, die door een ver keersongeluk gehandicapt werd en destijds als HBS'er een scriptie over de Rusluie maakte, die nu verkort als inleiding is afgedrukt. Aan het boek is om het zo te noemen wat extra gewicht ver leend door er een dagboek aan toe te voegen, „Herinneringen uit de incubatiedagen der Russische re volutie" in 1917. die de schrijver door de laatste Vriezenveense .Rusman" ter hand werden gesteld en die destijds in een landelijk blad werden gepubliceerd. Een gedeelte van de buit die de Rotterdamse politie heeft achterhaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een inwoonster van Overschie, die inging op een advertentie, waarin door een sterfgeval antieke en kunstvoorwerpen te koop werden aangeboden, stond wel heel raar te kijken. In het pand, waar de te koop aangeboden goederen lagen opgeslagen, zag zij een deel van de voorwerpen terug, die bij haar waren gestolen Zij waarschuwde de politie, die een grootscheeps onderzoek begon Door de tip kon de Rotterdamse politie voor ruim een miljoen gulden aan gestolen kunstvoorwerpen en antiek in beslag nemen Tegen achttien he lers werd proces-verbaal opgemaakt De gestolen goederen bleken, voor zover tot nu toe bekend, afkomstig te zijn van 26 inbraken in Overschie. Hillegersberg. Kralingen. Schie- broek en Blijdorp De gestolen goederen zijn voor een gedeelte (voor ongeveer 250.000 gul den) door benadeelden herkend en teruggegeven De inbraken werden gepleegd in de periode van augustus 1974 tot juli 1976 Van verreweg het grootste deel van de verzameling kunstvoorwerpen, zilveren voorwer pen. schilderijen, klokken, en andere antieke voorwerpen, welke op het politiebureau in Rotterdam zijn op geslagen, kon men nog niet nagaan, waar zij vandaan komen. De 45-jarige E. van W zonder beroep en uit Rotterdam, wordt ervan ver dacht het grootste gedeelte van de gestolen goederen te hebben verhan deld Bij de 30-jarige autohandelaar A M uit Rotterdam werd voor meer dan een half miljoen aan schilderij en. zilveren- en kunstvoorwerpen cn antiek in beslag genomen. Hier werd de gehele buit ontdekt van een inbraak in de Rotterdamse Van Aerssenlaan. waar voor ruim een ton aan antiek werd gestolen. Ook een postzegelverzameling van 60.000 gul den. gestolen in een woning aan de Molenlaan in Rotterdam, werd hier teruggevonden DEN BOSCH - De 20-jarige N. P en de 20-jarige J N. uit Den Bosch zijn door de politie aangehouden, ver dacht van vandalisme. Zij hadden bij een inbraak drie maanden gele den in een verffabriek in Den Bosch voor 18.000 gulden schade aange richt uit woede dat zij niets van hun gading hadden kunnen vinden. De twee jongemannen konden worden aangehouden na een diepgaand technisch onderzoek van de re cherche. Van een verslaggever ARNHEM De Gelderse CBTB (christelijke boeren- en tuin- dersbond) wil boeren die ten gevolge van de droogte grote schade hebben geleden maar aarzelen om hulp te vragen, de tijd geven om hun schroom te overwinnen en zelf tot de conclusie te komen dat zij er zonder bijstand niet weer bovenop komen. Maar de Gelderse CBTB ziet ook zakelijke redenen voor enig uitstel van het indienen van een aanvraag. Volgens secretaris drs: E. Broekhuis zijn de gevolgen van de droogte nog maar ten dele te overeten. In het blad „Ons platteland" waarschuwt hij de boeren ervoor, zolang zij de kosten niet vrij nauwkeurig weten, de for mulieren nu al in te vullen. Er is waarschijnlijk nog te veel vee voor het aanwezige voer of te weinig voer voor het te stallen vee. De scha de is pas bekend als vee en voer met elkaar in evenwicht zijn gebracht. Het afstoten van vee kan grote ver liezen geven en de aankoop van voer zal grote sommen vergen. Bovendien zijn er nog te schatten kosten zoals die van beregenen of bevloeien en de kosten van inzaai van grasland en zovoorts. „Zeg niet te gauw dat u geen bij stand wilt. want de schade als gevolg van de uitzonderlijke weersomstan digheden gaat het normale be drijfsrisico vaak ver te boven. Maar er is geen reden om overhaast een aanvraag in te dienen", aldus de heer Broekhuis. HAARLEM Uit een foto-zaak aan de Boerhaavepassage in Haarlem- Schalkwijk is in de nacht van maan dag op dinsdag voor 40.000 gulden aan foto-apparatuur gestolen. De in brekers kwamen de zaak binnen door de glaslatten weg te nemen. MIDDELBURG De rechter commissaris in Middelburg, mr. S. Noteboom, heeft gistermorgen be slist. dat de 46-jarige Belg J. de Z. uit Biervliet in voorlopige hechtenis moet blijven. De man heeft toegege ven zijn 33-jarige vriendin C. de M vorige week met een stok en zijn vuist te hebben mishandeld. De vrouw overleed donderdag in een ziekenhuis in Oostburg. De twee hadden wel vaker ruzie, zo is gebleken, maar dat werd na een furieuze uitbarsting van beide zij den steeds weer snel bijgelegd Uit het onderzoek is niet vast komen te staan of de vrouw ten gevolge van de aframmeling is overleden. Na haar opname in een ziekenhuis bleek namelijk dat de vrouw, moe der van drie kinderen, naast ge kneusde pols en ribben een lon gontsteking en zware bloedarmoede had. Uit mededelingen van de man blijkt dat zij niet naar een dokter te krijgen was. Het kan dus heel goed mogelijk zijn dat de longontsteking de doodsoorzaak was De man die als zwaar debiel wordt omschreven zal psychiatrisch wor den onderzocht. In afwachting hier van zal hij in het huis van bewaring in Breda worden opgesloten. MAASTRICHT De vijf jongelui die een week geleden enkele ruiten van het gemeentehuis in Nuth en van de ambtswoning van burge meester mr C. Rutten hebben inge gooid. zijn door de Maastrichtse po litierechter mr H. Disch tot acht weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie mr J. Franssen. De politierechter beval tevens de onmiddellijke ingevangennemirig van de verdachten op één na. Deze laatste, een Nederlander uit het Bel gische Vroenhoven. trof volgens de politierechter minder schuld omdat deze verdachte alleen had meege daan aan het ingooien van de ruiten van de ambtswoning van burge meester Rutten. BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING alle formaliteiten verz. advertenties eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerij -w eigen rouw/volgauto's dag en nacht II HOOIKADE 43-46 11 OEN HAAG DIRIGENT: ALAIN LOMBARD SOLIST: ANDOR FÖLDES, plano Brahms: Pianoconcert 1 Berlioz: Symfonie Fantastique Prijzen: 21.50 - 15.- CJP 12.50 - 8.50 Losse kaarten nog verkrijgbaar organisatie van schoolbesturen m het protestants-christelijk onderwijs, vraagt voor de afdeling Planning en Onderzoek een Taak: secretaressewerkzaamheden zoals: verzorging korrespondentie, telefoon, archief e.d werkzaamheden m.b.t. verwerking van statistisch materiaal e.d. Vereist: middelbare schoolopleiding, liefst aangevuld met een secretaresseop leiding ervaren in typewerk zelfstandig en in teamverband kunnen werken. Een goed salaris en prima secundaire arbeidsvoorwaarden zijn aan deze functie verbonden. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de Vereniging Besturenraad PC.O, aid P O., Oosteinde 114 te Voorburg, tel. 070 - 694201. alwaar ook informatie kan worden verkregen. Ik I Chr. Nationaal Vakverbond, \M j de kleine centrale met de grote inbreng. Utrecht, Ravellaan 1Postbus 2475, Telefoon 030-94 i041 Ochtendblad TROUW vraagt voor haar Agentsch'ap LEI DEN een voor wisselende wijken. Wij willen hiervoor behalve het be- zorgloon ook nog een extra toeslag betalen. Hebt u interesse? bel dan naar onze inspec teur: M. Overvliet, R Holstraat 17, Leiden, telefoon 761033. Ds. J. Dverduin Over de geestelijke volwassenheid Over het evangelische ideaal van de geestelij ke volwassenheid in Christus en de conse quenties daarvan voor het persoonlijk en ker kelijk leven Een werk voor deze tijd. rijk aan inzichten en vol prakti sche levenswijsheid 3e druk Paperback f 16,50 Verkrijgbaar m de boekhandel Aanbouwsysteem, dus zelf gemakkelijk te monteren. Het programma omvat diverse dieptematen, accessoires zoals ladenblokken. grammofoon- platenbergingen etc. Levering binnen 3 dagen aan huis. i Vraag de gratis voorraadlijst of kom kijken Showroom geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30-18 uur Donderdag tot 21 uur Herenstraat 31 Leiden Tel 071 130926 Verkoopkantoor Wedeka Kniekousen In fantasiedessin, leuk passend bij de^ folklore mode. Kies uit veel kleurkombinaties. Schoenmaten 23 t/m 41. Maat 23/26 2.25 (kleine stijging per maat) ■Hl Ankiets Acryl/polyamide, dus sterk en makkelijk te wassen. Keuze uit 6 kleuren. Schoenmaten 19 t/m 41. VROOM DREESM ANN 1032 ook verkrijgbaar bij^fïN^ïT

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8