Kunstwerk van puin Internationale volks muziek in Leiden Provincie wil veel meer informatie aan publiek kwijt Uit de wereld van deBonneterie: Nieuw winkelcentrum met woningen in dorpskern Rijnsburg Herfstjas van Max Heymans Zelfde straf geëist tegen heler van gestolen meubelen Leidse Zijlpoort wacht restauratie door particulier Meer metrotreinen in winterdienst Aangifte van roof werd drughandelaar zelf noodlottig Raadsc. deelt standpunt B. en W. inzake Rijnpoort Fietser omgekomen Geen superstore in Spijkenisse WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN De bal van puin aan de voet van de heuvel wordt opgebouwd door werknemers van de aannemer die het kunstwerk onder leiding van de kunstenaar opbouwt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het recreatieterrein Ockenburg wordt momenteel een merkwaardig en nogal omstreden kunstwerk geschapen. Het kunstwerk, ontworpen door een kunstenaar die als Donald Duk geboekt staat, wordt aangelegd op één van de heuvels die enige tijd geleden op Ockenburg opgeworpen zijn. De heuvels bestaan uit de overblijfselen van een groot aantal slooppanden uit de Haagse bin nenstad. Dat ziet echter geen mens. want het puin werd keurig wegge werkt door de Haagse plantsoenen dienst. Een aantal goed ogende duinheuvels was het resultaat. Het kunstwerk dat nu wordt aangelegd bestaat ook letterlijk uit puin. Deze puinhoop wordt echter niet aan het oog onttrokken want het is juist de bedoeling dat hij gezien wordt. Het kunstwerk wordt gevormd door een spoor van stenen, stukken hout, riet en ander sloopafval dat van de top naar de voet van de heuvel loopt. Beneden aan de heu vel ligt een zes meter hoge beton nen bal waarin allemaal losse ste nen steken Het moet er dus op lijken dat deze rommelbal van de heuvel is komen rollen, in zijn val een spoor van rotzooi achterlatend. De bal van rommel is best een leuk gezicht. Het spoor vanaf de berg is echter ontsierend, iets wat toch nooit de bedoeling kan zijn van welk kunstwerk dan ook. De vraagtekens die dit kunstwerk oproept, vermenigvuldigen zich bij het noemen van het bedrag dat gemoeid is met het aanbrengen van dit puinspoor en deze puinbal: meer dan een ton. LEIDEN Vele beroemdheden uit de wereld van de volksmu ziek treden zaterdag 25 en zondag 26 september op in Leiden. Voor de tweede keer houdt de Stich ting Leids Folkfestival deze muziek- gebeurtenis, gewijd aan volksmuziek in de ruimste zin van het woord. Optredens van artiesten uit vele windrichtingen worden omlijst door workshops waar bezoekers zich mu zikaal kunnen uitleven onder leiding van beroepsmusici, sessions, eetgele- genheden. sleep-ins en gratis straat concerten op terrasjes rondom ge bouw De Bak, Kaiserstraat 25 waar het festival wordt gehouden. De folkgroep Fungus, de zangeres van het levenslied Astrid Nijgh, de akoestische folkgroep Crackerhasj. de oude-countrygroep Ramshackle Stringband, de sfeervolle groep Opo en de zanger-gitarist Herman Erbe zijn de vertegenwoordigers van Ne derland op het Leidse festival. Uit Schotland komen de Tannahill Weavers (door de organisatoren aan geduid als vlér muzikale genieën in opkomst», verder Alba, Ian Mackin tosh met zijn banjo en concertina en Archie Fisher met enige begeleiders. Uit Engeland verwelkomt Leiden twee leden van de vroegere Pen- tangle en Mike Maran. Dave Travis en Paul Brett. Speciaal voor het Leidse festival zullen acht Ierse top- muzikanten een gelegenheidsgroep vormen. Kaarten voor het festival kosten 12,50 per dag of 20 voor het hele weekeinde en zijn te verkrijgen bij het WV aan het Stationsplein in Leiden of aan de zaal van gebouw De Bak tijdens het festival. (ADVERTENTIE) Max Heymans ontwierp een exclusieve jas die de herfst op juiste waarde weet te schatten Als het guur is. als het najaarszonnetie prikt, in deze Shetland wollen jas voelt u zich altijd prettig. De kleuren zijn grijs, bleu, zwart, bruin of lila en de maten 36 tot en met 46. De prijs: f398.-. U bent welkom op het Haagse Buitenhof Bij de Bonneterie DEN HAAG De procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging geëist van het von nis dat de rechtbank tegen een eige naar van een pakhuis in Den Haag uitsprak wegens heling van een par tij gestolen goed. Verdachte was tot 15 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest veroordeeld. Het betrof de diefstal van tapijten, stoffering en meubilair (waarde ruim 1 min) uit een magzijn te Pijnacker De waar werd met een verhuiswagen naar een pakhuis in Den Haag getransporteerd en daar opgeslagen. Verdachte die terzake van heling werd veroordeeld, ont kende te hebben geweten, dat het gestolen waar betrof. De medeplich tigen van deze super-inbraak wer den reeds eerder door de rechtbank veroordeeld. Eén van hen was via het dak in de opslagplaats gekomen en had de deuren voor de vrachtwa gen en de helpers geopend. De ver dediger vond niet bewezen dat ver dachte zich met de zaak had ingela ten en concludeerde tot vrijspraak. Arrest over veertien dagen. LEIDEN De Leidse Zijlpoort zal gerestaureerd worden. De gemeen teraad besloot maandagavond de poort en de grond, waarop deze staat in erfpacht uit te geven aan de heer Melkert te Brussel. Deze is nu verplicht het danig in verval geraak te monument een grondige opknap beurt te geven. Het PPR-raadslid Beijen vond het een vreemde zaak, dat niet de gemeente, maar een par ticulier de restauratie laat uitvoe ren." Het is een kwalijke zaak. dat een particulier de Zijlpoort tiental len jaren als zijn eigendom mag be schouwen. De armoe van de ge meente kan dat niet rechtvaardi gen". meende hij. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) wierp tegen, dat de gemeente voldoende greep kan houden op de toekomst van het monument. Overigens is het nog on duidelijk wat de heer Melkert na restauratie met de Zijlpoort zal doen. In Grote Kerk weer Interkerkelijke Gebedssamenkomst Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 21 september, de derde dinsdag in september (Prinsjesdag) wordt in de Grote- of St Jacobskerk in Den Haag om kwart voor elf de Jaarlijkse Ge bedssamenkomst gehouden ter ge legenheid van de opening van het parlementaire jaar 1976/'77. De le den van het kabinet, de beide ka mers. de raad van state en de am bassadeurs hebben van het „Comité ter Voorbereiding" een uitnodiging ontvangen De interkerkelijke bij eenkomst is overigens voor iedereen vrij toegankelijk. Men kan de kerk via de ingang onder de toren in de Torenstraat binnengaan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bureau voorlichting van de provincie Zuid- Holland is, zeker in vergelijking met de voorlichtingsafdelingen van andere grote bestuurlijke apparaten zoals het rijk en de grote steden, bedenkelijk klein opgezet. De voorlichters op het Provinciehuis hebben een nota opgesteld waarin de communicatie tussen het provin ciaal bestuur, de ambtenaren en de bevolking van Zuid-Holland onder de loep wordt genomen. De taak van het bureau voorlichting bestaat uit het onderhouden van contacten met de pers, het geven van informatie over bestuurlijke aangelegenheden aan het publiek, het verzamelen van informatie over de bezigheden van de verschillende diensten die op het provinciehuis werkzaam zijn, kort om er voor zorgen dat het publiek een beeld krijgt van „de provincie". Met de huidige beperkte mogelijkhe den op het gebied van voorlichting krijgt het publiek geen beeld van de werkzaamheden van provincie, zo wordt in de nota gesteld. Om het publiek wel inzicht te geven in die werkzaamheden dient er meer dui delijke informatie te worden gepre senteerd. Vooral op die duidelijkheid wordt door de voorlichters geha merd. „In openbaarheid gebrachte nota's en dergelijke, die door ge bruik van ambtelijke geheimtaal de burgers een minderwaardig heidscomplex bezorgen, schieten hun doel voorbij", zo stellen zij. In de nota wordt een aantal verbete ringen op het gebied van voorlich ting voorgesteld. Allereerst moeten de provinciale ambtenaren over tuigd worden van het feit dat een goede, actieve voorlichting in Zuid- Holland noodzakelijk is. De taken van het bureau voorlichting moeten worden uitgebreid. Om het contact met het publiek daadwerkelijk te verbeteren moet er op het provincie huis een informatiebalie komen, die ROTTERDAM Op maandag 20 september gaat bij de RET de win- terdienstregeling in. Daarbij springt vooral de uitbreiding van het aantal metrolijnen op het traject Slinge- Zalmplaat in het oog. In plaats van één op de drie gaat per 20 september één op de twee treinstellen doorrijden naar Hoogvliet. Tijdens de ochtendspits en de avondspits ontstaat hierdoor tussen Slinge en Zalmplaats een 6- minutendienst (thans een 9- minutendienst), terwijl buiten de spitsuren en op zaterdag en zondag in de regel een 10-minutendienst (thans 15-minutendienst) zal worden onderhouden. In de tram en bussector houdt de invoering van de winterdienst slechts in dat op de meeste lijnen tijdens de spitsuren het aantal wa gens iets wordt uitgebreid. Bouw wijkcentrum Merenwijk kan nu beginnen LEIDEN Nog deze maand zal be gonnen worden met de bouw van het langverwachte wijkcentrum voor de Leidse Merenwijk. B. en W. van Leiden zijn niet helemaal tevre den met het ontwerp voor dit centrum, maar ze hebben het goed gekeurd omdat het ministerie van CRM, dat subsidie verleent septem ber als „bouwmaand" heeft vastges teld. B. en W. hebben niet de tijd naar een ander, goedkoper plan uit te zien. Het huidige ontwerp voor ziet in een centrum, dat 1,6 mil joen kost. Dat bedrag ligt ruim drie ton boven de aanvankelijk geraamv de kosten. B. en W. vragen de ge meenteraad het nog ontbrekende geld beschikbaar te stellen. dezelfde taak krijgt als het informa tiecentrum van de gemeente Den Haag op de Groenmarkt heeft. De voorlichters wijzen er verder op dat de besluiten die door Gedeputeerde Staten worden genomen niet of nau welijks op het publiek over komen. Om dat te verbeteren zou er weke lijks een persconferentie door één der Gedeputeerden of door mr M. Vrolijk, de commissaris der konin gin, gehouden moeten worden. DEN HAAG De 24-jarige auto monteur K. S. viel maandag zelf bij de Haagse politie door de mand toen hij aangifte deed van een beroving. Samen met een vriendin, de 22- jarige J. S. R. was de automonteur onlangs begonnen met de handel in verdovende middelen. Zondag avond meldde zich een man aan de woning van het stel die verklaarde dat hij heroïnepoeders kwam kopen. Toen het op betalen aankwam be dreigde de „koper" S. echter met een mes en ging er met vijftien he roïnepoeders vandoor in een ge reedstaande auto. De overvallers werden in het week end door de politie aangehouden op verdenking van het roven van een bedrag van 375 gulden (de waarde van poeders). In de veronderstelling dat de heroïnedief tegenover de poli tie toch nooit over drugbezit zou praten, besloten S. en zijn vriendin aangifte bij de politie te doen van het genoemde bedrag. Bij de aangif te versprak S. zich echter en kon worden aangehouden. (Van een onzer verslag geefsters) ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam kunnen in ieder ge val al rekenen op de steun van de raadscommissie voor ruim telijke ordening, waar het gaat om de toekomst van het vroe gere Rijnpoorthavengebied. Unaniem schaarden de commissie leden zich dinsdag achter het voor stel van B. en W. de voorkeur te geven aan handhaving van de be staande toestand, hetgeen neer komt op hoofdzakelijk agrarische bestemming. Tevens wenste de commissie in dit gebied ruimte te scheppen voor tuinders. De voorkeur van het dagelijks be stuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond aanleg van recreatiege bieden werd door de raadscom missie „kortzichtig" genoemd, "»n-% der meer gelet op de zeer geringe kans dat recreatie in dit gebied fi nancieel haalbaar is en in verband met de grote afstand van woonge bieden. Overigens heeft ook de Rijn mond-gecommitteerde voor ruimte lijke ordening en agrarische aange legenheden, de heer C. M. L, Roöze- mond, inmiddels laten weten in te zien dat recreatie in het vroegere Rijnpoorthavengebied financieel nauwelijks of niet haalbaar zal zijn. Binnenkort zullen B. en W. van Rot terdam en Rijnmond over de toe komst van Rijnpoort overleg plegen. ALBLASSERDAM De wereldten toonstelling „Aqua Monda" die ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Alblasserdamse aqua riumvereniging De Paradijsvis van 3 tot en met 12 september in het soci aal-cultureel centrum De Wipmolen is gehouden, is een doorslaand suc ces geworden. Bijna 50.000 mensen hebben een bezoek gebracht aan deze expositie, die alles bood op het gebied van tropische en zee-aquaria. De organisatoren konden maandag avond de tentoonstelling afsluiten met een saldo van 100.000. Onge veer de helft van de opbrengst zal gebruikt worden voor de bouw van een clubhuis voor de 200 lpden tel lende vereniging De Paradijsvis. DEN HAAG Bij een verkeerson geluk op de kruising van de Heem straat en de Hoefkade in Den Haag maandagavond is de 61-jarige A. Waldus om het leven gekomen. De Hagenaar werd op zijn fiets aangere den door een tram waaraan hij geen voorrang verleende. SPIJKENISSE Burgemeester en wethouders van Spijkenisse hebben het verzoek van Koninklijke Bijen korf Beheer (KBB) een „Maxis- Superstore" op het industrieterrein van de gemeente te mogen bouwen, afgewezen. De gronden hebben de bestemming industrie en handel en daar wil het college zich aan houden. Het is van oordeel dat hier geen winkel thuis hoort. Overwogen is een dergelijke super markt in het centrum neer te zetten, maar daar is te weinig ruimte voor. De Maxis-superstore van de KBB vergt een oppervlakte van ongeveer 16.000 vierkante meter en een par keerplaats voor 1.500 auto's. Wethouder H. de Mooij moest een stuk klimmen om de bouw van het winkelcentrum in Rijnsburg officieel te laten beginnen. Het beton storten ging de wethouder overigens goed af. Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG In de dorpskern van de gemeente Rijnsburg wordt een nieuwbouwcomplex gerealiseerd dat bestaat uit een winkelcentrum en een aantal woningen. Wethouder H. de Mooij (middenstandszaken) gaf gistermorgen het officiële startsein voor de bouw. Het bouwterrein voor het complex ligt tussen de Anjelierenstraat en de Vliet. De nieuwbouw wordt in twee fasen uitgevoerd. Het winkel centrum omvat een supermarkt en negen kleinere winkelpanden. Alle winkeleenheden hebben inmiddels een bestemming gevonden. Het complex, dat ontworpen werd door het architectenbureau Spruit en de Jong uit Utrecht, voorziet ver der in 22 woningen die bovenop de winkelpanden komen te staan. Deze eengezinswoningen tellen vier ka mers en liggen in de premie- en vrije sector. De toekomstige bewoners be reiken hun voordeur via „straatjes" die over de luifels van het winkel centrum lopen. De wandelpromena des van het centrum zijn voor een groot deel door deze luifels overdekt. De gemeente Rijnsburg heeft plan nen om de Anjelierenstraat tot wan delgebied om te vormen en aan te sluiten op het winkelcentrum. De nieuwbouw in de dorpskern steekt niet boven de rondomliggen- de bebouwing uit en is zoveel moge lijk aangepast aan de omgeving rond het water van de Vliet. Verwacht wordt dat volgend jaar mei de eerste middenstanders hun winkels kun nen betrekken. Vrouwenbelangen De Ned. Ver. voor Vrouwenbelan gen, afdeling Den Haag en Om streken heeft een serie lezingen georganiseerd met het thema „De sociaal-economische driehoek". Eerste spreker is op 20 september in de aula van het Haagse Van Maerlantlyceum (20.00 uur) mi nister Lubbers van economische zaken, die een toelichting geeft op het economisch beleid. De serie wordt op 18 oktober vervolgd, zelfde plaats, door staatssecreta ris Mertens van sociale zaken. Dr. Duisenberg, minister van finan ciën sluit de lezingen-cyclus op 6 december af met een toelichting op het financieel beleid. Informa tie over de activiteiten van Vrou wenbelangen wordt verstrekt door mevrouw Barchtsen-Klomp, tel. 070-662027. Open huis Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Uni versiteit wordt vandaag en mor gen van 19.00-21.30 uur open huis gehouden door de betrokken vakgroepen. Bovendien is een ex positie ingericht onder de titel „Honderd jaar zoölogie", die eveneens genoemde dagen te zien is. Het Laboratorium is gevestigd in de Kaiserstraat 63. Damesbeurs Burgemeester Schols van Den Haag verricht vrijdagmiddag 17 september om 13.00 uur de ope ning van de 106e Damesbeurs, welke tot en met zondag 26 sep tember in de Houtrusthallen wordt gehouden. De beurs staat dit jaar in het teken van oude ambachten. In de grote entreehal worden authentieke werkplaat sen ingericht. Laatste nieuwtje van de beurs is dat tóch mode shows zullen worden gegeven, tweemaal 's middags en driemaal 's avonds in de Rotonde. Op de openingsdag reikt TV- presentator Hans van Willigen- burg om 17.15 uur de traditionele Oranje Damesbeurs Wimpels 1976 uit aan enkele standhouders. Adviescentrum Als de gemeenteraad daarmee in stemt krijgt -Zoetermeer een jeugdadviescentrum. B. en W. wil len 52.900 beschikbaar stellen om het centrum voor hulpverle ning aan Zoetermeerse jongeren op te zetten. Het JAC zal nauw samenwerken met de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk Zoetermeer en de Werkgroep Al ternatieve Hulpverlening. Er wordt een beroepskracht aange trokken die onder de verantwoor delijkheid van een begeleidings commissie komt te werken. Leids Jaarboekje Deze week is het Jaarboekje 1976 voor geschiedenis en oudheid kunde van Leiden en omstreken verschenen. Behalve de gebruike lijke „Korte Kroniek" van Leiden en omstreken over het voorgaan de jaar en het overzicht van de veranderingen in het stadsbeeld bevat het tal van lezenswaardige bijdragen. In het boekje staan o.a. artikelen over enkele bekende fi guren uit Leidse wetenschappe lijk leven (de dichter en filoloog Daniël Heinsius en Johannes Thysius), „Grepen uit de historie van Rijnlands Huis" en de archi tectonische geschiedenis van de Stadsgehoorzaal. J. P. van Brakel schreef er over, hoe vroeger uit Katwijks zeewater Leids kaas- zout werd bereid. Het boekje is een uitgave van de Vereniging Oud-Leiden en wordt aan leden gratis toegezonden. Het is tevens verkrijgbaar in de boekhandel Raadhuis B. en W. van De Lier stellen de gemeenteraad voor een krediet van 95.000 beschikbaar te stel len voor de aankleding van het terrein nabij het voormalige raad huis. Het plan omvat de aanleg van 25 parkeerplaatsen, het ma ken van een oprit naar de voet gangersbrug, de aanleg van een door groen omzoomd trapveldje en van een bushalte ter hoogte van de voormalige begraafplaats. Jaarmarkt In Alphen aan den Rijn wordt vandaag tot 18.00 uur de traditio- j nele Jaarmarkt gehouden. In het j centrum van de gemeente worden 320 kramen opgesteld. Er zijn tal van attracties, zoals demonstra- i ties van oude ambachten, een kermis, voorstellingen met diver- se artiesten (zoals Ome Willem), poppenkast en een botenbouw- wedstrijd. De gehele dag bestaat de mogelijkheid om vanaf de Rijnkade een rondvaart over de Rijn te maken. De kermis blijft tot 23.00 uur geopend. De dag wordt besloten met een vuurwerk om 23.00 uur bij de zandwinplas. Floraliashow In het Rijswijkse gemeentehuis opent burgemeester Grosheide vrijdagavond a.s om 19.30 uur de negende Floralia show van de plaatselijke afdeling van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Voor het publiek is de bloem- en plantenpracht diezelfde avond tot 22.00 uur, zaterdag van 10-21 en zondag van 11-17 uur te zien. Eri dan nog dit De heer C. de Jong is 40 jaar bestuurslid van de CBTB te Bos koop, waarvan 10 jaar voorzitter. Hij wordt 17 september om 15.00 uur in het plaatselijke hotel Flori da gehuldigd. De Rijswijkse GG en GD houdt 18 september van 11-12.30 uur open huisin haar nieuwe pand aan de Karei Door manlaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6