Openbaar vervoer mist een maatschappelijke organisatie Frans Molenaar met schakeljurk Lange weg (1) Lange weg (2) Minister Werterterp „baggert rond" in moeras Commissie gaat aankoopbeleid wapens bekijken weer Bui blijft mogelijk weerrapporten ET4. iENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 tommentaar jet wordt een lange, lange weg aar een meer gezonde econo- ische situatie ip'Nedcrland. Dat ijkt opnieuw duidelijk uit de :hets van de Nederlandse ccono- je in 1980. die het Centraal Plan ureau deze weck heeft uitge- racht. Eerder al werd bekend dat c internationale economische op- jving niet doorzet, en dat de prij- op de wereldmarkt weer een tijgende tendens vertonen, iu voorziet het Planbureau voor de trstvolgende jaren dat de prijsstij- jngen internationaal niet zullen trdwijnen en dat terwijl steeds icer economen in binnen- en bui- enland de inflatie zijn gaan zien als van de hoofdoorzaken van het ok- inde van dertig jaar na-oorlogse 'Oe lerke economische bloei. Het Plan- Hireau acht kennelijk economen, olitici en wereldsamenleving on- al Wildoende in staat het onderkende waad van de inflatie met succes te lestrijden. Dat is weinig bemoedi- cnd. Verder voorziet het Planbureau in de hele geïndustrialiseerde wereld S^ieen duidelijk lager tempo van eco nomische groei. Maar aan dit voor uitzicht waren we eigenlijk al ge wend geraakt. Er zijn ook weer economen die de oude theorieën over de golfbewegingen in de eco nomische ontwikkeling van hun stof hebben ontdaan. Ze onderscheiden korte golven, van enkele jaren hoogconjunctuur ge volgd door enkele jaren verminder- de bloei, en daarnaast lange golven van een jaar of dertig bloei gevolgd door een periode waarin het met de economische groei maar niet wil vlotten. Thans zouden we een grote golf opwaarts achter de rug hebben, en een diep dal zijn ingegaan, waar in de korte-golf-inzinkingen zullen uitgroeien tot intense economische recessies. Het Planbureau spreekt in zijn rap port van deze week deze econo mische theoretici niet tegen. Het zegt slechts dat deze verhalen te speculatief zijn. omdat (nog?) on voldoende feiten voorhanden zijn om deze theorieën te staven. Alle beschouwingen over de Neder landse economie draaien uiteinde lijk om de werkloosheid. En te recht! Vroeger was het het individu ele welvaartspeil dat de grootste aandacht vroeg; nu is dat de werkgelegenheid. Ook op dit punt confronteert het Planbureau ons (weer) met een harde werkelijk heid. Voor 1980 wordt een werk loosheid van 150.000 voorzien. Een aanzienlijk kleiner getal bracht vier jaar geleden onze regeerders al tot met ernstige gezichten gelanceerde extra maatregelen. En zelfs dat ge tal van 150.000 acht het Planbureau slechts haalbaar als het thans uitge stippelde regeringsbeleid ten volle slaagt; als de miljarden ..steun" voor investeringen ook werkelijk leiden tot die investeringen en tot het noodzakelijke ..inverdienen" van de uitgaven; als de voornemens tot drastische beperking in de groei van de uitgaven van overheid en sociale voorzieningen ook kunnen worden omgezet in daden die door de samenleving worden aanvaard; als het beleid tot beperking van stijging der loonkosten niet wordt doorkruist door tegenvallers op prijsgebied, gevolgd door niet meer te houden looneisen. Een extra looncompensatie van één procent is. hoe begrijpelijk ook. de doodsteek voor het regeringsbeleid op langere termijn, betoogde minis ter Lubbers gisteren in Rotterdam. De minister vertelde daar ook dat hij al een jaar ..het griezelige ge voel" heeft dat 150.000 werklozen 20 ongeveer de benedengrens is voor onze economie. En dat er daarom, na het nu uitgezette beleid voor langere termijn, nog nieuwe maatregelen op gebied van de ar beidsmarkt bedacht moeten worden. Al met al een somber beeld, dat kan inspireren tot ontmoediging, tot drang om nu verder uitsluitend het eigen belang veilig te stellen, tot het najagen van extreme en radicale oplossingen met voorbijgaan van veel van de feiten. In elk van deze gevallen zal de economie verder in het slop raken. De politici dienen dat te bedenken wanneer in de komende maanden het regeringsbe leid op economisch gebied de inzet wordt van de verkiezingsstrijd. Loes Smit is met vakantie. Daarom deze week geen rubriek Dichtbij en verder. Bij dit alles moet evenwel worden bedacht dat het overgrote deel van ons volk in vergelijking met vele miljoenen andere mensen op deze aarde nog steeds zeer bevoor recht is. (ADVERTENTIE) É©<§f§®l h winkel vol kleur door prof. mr. K. Vonk AMSTERDAM Gevraagd mijn gedachten over het open baar vervoer op papier te zet ten, heb ik herhaalde malen zo wat voor me uit zitten te kij ken. Aanleiding tot de vraag was uiteraard de aankondiging van minister Westerterp, dat tarieven zouden worden ver hoogd en de dienstverlening van het openbaar vervoer zou worden ingekrompen. Daarop volgde een stroom van kri tisch commentaar; de minister ver prutst het openbaar vervoer, de kos ten van levensonderhoud worden verhoogd denk aan de lonen en de inflatie! en niet in de laatste plaats kwam de bezorgde vraag op of niet het platteland te sterk wordt getroffen. Ik doe maar een greep uit de vele opmerkingen. Zo komt dan de vraag op. wat we met deze situatie aan moeten. De minister deed zijn aankondigin gen natuurlijk niet voor zijn plezier. Huiselijk gezegd: hij moest wel van minister Duisenberg. De tekorten van het openbaar vervoer drukken dit jaar op de rijksbegroting met een bedrag van omstreeks 1,5 miljard gulden en dat wordt volgend jaar nog meer. Weliswaar zijn tekorten op het openbaar vervoer op bepaalde gronden te rechtvaardigen, maar zo'n 30 miljoen gulden per week is toch een bedrag om over na te denken. Minister Duisenberg moet zijn colle ga's wel onder druk zetten, want het financieel evenwicht is zoek. En zo zit ik dan met sterk tegenstrijdige gevoelens te schrijven. Ik ben over tuigd van de volstrekte noodzaak, dat de openbare financiën in even wicht worden gebracht. Maar even zeer ben ik ervan doordrongen, dat de voorzieningen met openbaar ver voer moeten worden gehandhaafd en zelfs versterkt. En tenslotte kwelt me de vraag hoe de problemen voor de lezer op een rijtje te zetten zonder een teveel aan schoolmeesterlijk betoog. Levensgevaar We zetten dan voorop dat het gat in de openbare financiën onze samenle ving met levensgevaar bedreigt. Het is niet minder gevaarlijk als een gat in een dijk. Ook een gat in de open bare financiën bedreigt huis en hof en op den duur zelfs mensenlevens. Evenwel een gat in een dijk en de bedreigende waterstroom zijn on- middelllijk zichtbaar. Een gat in de openbare financiën is veel sluipen der. Het bestaat op papier en in de geheugens en de uitkomsten van computers. Dat is het griezelige van een moderne samenleving. Onder financieel deskundigen be staat dan ook verschil van mening hoe groot het gat is en in welke geldstromen nu eigenlijk het groot ste gevaar zit. In ieder geval verke ren we in de situatie, dat algemeen wordt erkend, dat we financieel in een ernstige bedreiging leven. De gevolgen van deze bedreiging zijn zichtbaar, op allerlei gebied, en daar door krijgt het vraagstuk van het openbaar vervoer zijn volle scherpte, immers, herstel van het financiële evenwicht gaat vóór alles. Het open baar vervoer evenwel is ook een we zenlijke. niet weg te denken vóór- waarde voor onze samenleving. Was het nu maar zo. dat we het openbaar vervoer als een luxe produkt konden afschaffen: voor enige tijd zouden we het openbaar vervoer terugdringen en aanstonds, wanneer we het geluk hebben, dat de financiële situatie wordt beheerst, dan zetten we het openbaar vervoer weer op poten. Verkeersbestel Allereerst wordt openbaar vervoer vereorgd door bedrijven, waar de personeelsbezetting het overheer sende deel van de kosten uitmaakt. Die factor is niet in één slag terug te brengen. Maar daar komt dan nog bij, dat het openbaar vervoer deel is van het verkeersbestel. Als het open- i baar vervoer wordt ingekrompen zoekt een deel van de verkeersvraag een andere weg, namelijk die van de auto. met nog meer files en opstop pingen, met achteruitgang van stadskernen enzovoort, allemaal din gen die economisch verlies inhouden en blijvend de ruimte verder ver knoeien. Voor degenen, die geen au to ter beschikking hebben, valt een stuk bewegingsvrijheid weg. Dat past weer niet in ons maatschappe lijk beeld. Nu heeft de minister zijn aanvanke lijk forse en absolute aankondigin gen, met name t.a.v. het streekver voer gelukkig aanzienlijk verzacht. Hoe groot zijn nu de financiële be sparingen en wat zijn de gevolgen op langere termijn van de inkrimping? Er bestaat een zwaar vermoeden, dat de nu aangekondigde beperkingen, het wegkappen van dor hout. niet veel financiële zoden aan de dijk zetten. De spoorwegen ontvingen in 1975 een rijkssubsidie van over een half miljard gulden en leden daaren boven een verlies van 278 miljoen, wat erop neer komt. dat ongeveer 2.5 miljoen aan kosten per dag niet door vervoersopbrengsten wordt gedekt. Vernomen werd dat het tekort op het Amsterdams gemeentevervoersbe drijf over 1975 een jaarverslag bezitten we niet een bedrag van 200 miljoen te boven zou gaan. dus zo'n 600.000 gulden per dag. Hieraan moeten over enige tijd worden toege voegd de exploitatietekorten van de metrolijn. In het spoorwegnet en in de be langrijke steden zitten de grote fi nanciële lekken. Daarmee vergele ken zinken hoogstwaarschijnlijk de bedragen, die worden bespaard door „het kappen van dor hout" bij streekvervoerbedrijven in het niet. Dat kan dan overkomen als „platte- landje pesten", wat natuurlijk niet in de bedoeling ligt. Maar wat wil men dan wel? Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, het spoorwegnet gedeeltelijk stilleggen, investeringen uitstellen en het openbaar vervoer in de katterige versukkeling brengen? Dat kan geen zinnig mens aanne men. Wil men. en zo ja. hoe, een krachtig openbaar vervoer handha ven? Vragen, die op korte termijn beantwoording vereisen, concreet en met cijfers toegelicht. Slechte organisatie In ieder geval hebben we ons maat schappelijk bestel op het punt van financiën en verkeer in onderling verband slecht georganiseerd. Een goede economische opzet van het verkeersbestel is zelfs meer dan eens van de zijde der openbare financiën doorkruist. Minister Westerterp is, vermoedelijk zonder het te beseffen, in 'een belaste erfenis terechtgeko men. Om dit duidelijk te maken moet iets gezegd worden over de inrichting van de verkeerssector. Een enigszins volledige weergave daarvan zou wriemelen van cijfers, beschrijvingen van onderlinge sa menhangen, nota's, wetten en ver dragen. We begeven ons daar niet in. Wel is op te merken, dat de functie van verkeer te vergelijken is met die van geld. Dit laatste is het middel om koopkracht over te dragen. Het verkeer is het technische instrumen tarium om personen of góederen van de ene plaats naar de andere over te dragen, te verplaatsen. Zo ontstaan verkeersstromen, die bij de ontwik keling van de wereld intensiever worden. De techniek, die de stromen draagt, wordt hoe langer verfijnder ter opvoering van capaciteit en snel heid. Het verkeer is dus een samenstel van technische processen. Twee hoofdin stallaties werken daarin steeds sa men. De ene hoofdinstallatie is het vervoermiddel: auto. trein, schip, vliegtuig, de andere hoofdinstallatie is de infrastructuur de „weg", die het vervoermiddel draagt. De lezer kan bij deze aanduiding zelf zijn fantasie laten werken hoeveel soorten van technische combinaties daaraan te pas komen. Het verkeer is dan ook te zien als een verzameling van produc tieprocessen. die „verplaatsing" pro duceren. Infrastructuur Nu komen de heren Westerterp en Duisenberg in het beeld. De heer Westerterp als minister van Verkeer en Waterstaat is grootleverancier van „infrastructuur": spoorwegen, autowegen, vaarwegen, luchtwegen, havens. Daarnaast verschaffen pro vincies. gemeenten en soms wa terschappen „infrastructuur". We kennen eigenlijk maar één bedrijf, dat alle technische produktiemidde- len zoals emplacementen, stations, rollend materieel in één bedrijfsor ganisatie samenbrengt; de spoorwe gen. Tegen betaling levert het zijn vervoerdiensten af op vervoer markten. Tegen betaling, zeiden we. want in een geordende economie moet voor het geleverde produkt worden betaald. Hoe zit het met de infrastructuur en de vervoermiddelen buiten de spoor wegen? Wel. minister Westerterp als grootleverancier krijgt niets. Minis ter Duisenberg. op het voetspoor van zijn voorgangers, heft motorrijtui genbelasting en benzine-accijns. We mogen aannemen, dat die iets met het gebruik en de kosten van wegen te maken hebben. Het Ministerie van Financiën heeft er zich altijd krach tig tegen verzet, dat dit verband wordt gelegd. De weg staat voor allerlei soorten gebruikers open, waaronder de auto busbedrijven in openbaar vervoer. De weg is voor hen een produktie- middel. maar die valt buiten hun bedrijfsorganisatie. Wel betalen zij ervoor aan de Minister van Finan ciën, die echter weigert op kostprijs basis te werken. Overigens storen de andere weggebruikers soms danig de produktie-organisatie van de auto- busbedrijven. Die autobusbedrijven exploiteren autobussen met hoge personeelskosten en bieden hun diensten in het openbaar aan. Daar voor ontvangen zij betaling. Zij zijn niet vrij in de organisatie van hun bedrijf, want dienstregeling, ritten en ritprijzen worden door overheden vastgesteld. En dan komen de duveltjes uit het doosje: zo omstreeks vier miljoen autobezitters. Zij betalen ook aan minister Duisenberg voor de toe gang tot de infrastructuur in de vorm van motorrijtuigenbelasting, gebruiksbelasting, benzineaccijns. Voor de rest is het zelfbediening. waarbij het uurloon meestal geen rol speelt. Het autogebruik heeft veel vaste kosten, die men zelden over zijn ritten omslaat. Omschrijf in zulk een chaotisch geheel maar eens de marktverhoudingen. Nu ja, kan men zeggen, wie het bedrijfsma tig niet kan volhouden, die legt dan maar het loodje. Maar nee. zeggen we allemaal, helemaal geen spoor wegen. geen streekvervoerbedrij ven, geen stadsdiensten, dat kan niet. En dan komen we met de geladen uitdrukking „externe effecten" op de proppen, dat zijn de invloeden, die van het verkeer uitgaan. Aller eerst onderling: de ene auto om niet meer te noemen hindert de ander, dat is de verkeerscongestie. De sterkte van de congestie neemt niet evenredig toe met het aantal auto's. Neen. voorbij een zeker punt van de bezettingsgraad van de weg stijgt met het toenemen van het aantal auto's de verstopping heel snel. En daarmee de maatschappelijke kos ten. Per dag komen en vertrekken te Rotterdam 65.700 reizigers per spoor, te Amsterdam 102.500 reizi gers. Stel je voor, dat die per auto zouden komen. De steden zouden accuut dichtslibben. Alsjeblieft spoorwegen om die maatschappelij ke ramp af te wenden. Maar met welke spoorwegen, met welk comfort, welke frequentie, wel ke snelheid, welke prijs? Want daar voor zijn reizigers op nog weer aller lei wijze en op verschillende tijdstip pen gevoelig. Wie wil dat eens uitre kenen? Nu hebben we het nog niet eens gehad over de wegen zelf, spoorwegen inbegrepen. Die hebben naar ligging, netwerk, capaciteiten een diepgaande invloed op vestigin gen van wonen, werken, dienstver richtingen. Die wegen vullen soms elkaar aan. soms concurreren ze el kaar. Ze worden door allerlei overhe den aangelegd en lang niet altijd in een logisch verband Dat is dan de situatie op het grof eenvoudigst weergegeven. Een ver haal van onder andere gemis aan maatschappelijke organsatie. En verhaal van het moeras, waarin Mi nister Westerterp rondbaggert. Mr. K. Vonk is hoogleraar in de eco nomie van het verkeer en vervoer aan de Universiteit van Amsterdam en directeur van de Stichting Instituut voor Verkeers- en Vervoerseconomie. Dit is het eerste artikel in een serie van twee. Morgen publiceren wij het slot van zijn betoog. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor .geplaatste prenten is er een hockcnhon. VAN EEN LEZER- solzjenïtsin naar Amerika verhuisd Foto boven: Hand gebreide trui in zwart en witte wol en foto hiernaast: Schakeljurk in grijze en zwarte crêpe. door Annemarie Lücker De wintercollectie die Frans Molenaar gisteren in Amster dam in zijn salon aan de van Baerlestraat liet zien staat voor een groot deel in het teken van zijn nieuwste creatie: de schakel jurk. Tien jaar geleden kwam Frans Molenaar uit met zijn monumen tale trapezelijn, waarvan hij tot op heden in geen enkele collectie afweek. Het gegeven van de scha keljurk is uiterst sober, want hij bestaat in principe uit een half voorpand en een half achterpand, die verbonden zijn door een bandjessluiting in de taille. Eén schakeljurk (het woord is een uit vinding van de kunstenaar André Volten) heeft het effect van een a-symmetrische tuniek. Twee schakeljurken vormen samen een overgooier, of met mouwen een overslagjurk. Als men kiest voor twee schakeljurken in een dou- bleface uitvoering dan zijn er vier variaties mogelijk. Frans Mole naar brengt ze overigens in ka toen. in wol en in ruwe zijde. In katoen kost een exemplaar achtennegentig gulden. De scha keljurk wordt een fraai avondpak in koningsblauwe Thai-zijde, met een smal gesneden broek eronder. Soms zijn hals. schouderpassen en mouwen versierd met zeer fijn gebiesde plissé ruches. Afgezien van dit alles is de lijn die Molenaar deze winter brengt zwaar bloezend, strak op de heup met een aansluitende rechte rok. De jasjes van rode en witte wollen pakken zijn zacht bloezend op een strakke, brede band. Er is een kraagloos pak in camel, met rag- lan mouwen waaraan omslagen zitten. De rokken hebben vaak diepe splitten voor. Een marine blauwe jas doet denken aan een tulp. want de strakke heupband is hier verlegd naar de onderkant van de jas. Voor de avond zijn er goudlamé bloussons, ze werden getoond op goudlamé maillots of op splitrokken. Ilm Sips maakte veredelde vlie gersmutsen van vroeger met een striksluiting achter, erg mooie vilthoeden met een grote bol waar een klein knoetje onder uit steekt en gebreide mutsen met een bol omgeslagen randje, die als kleine pastoorshoedjes ge dragen worden. Grandioos zijn de handgebreide bloussontruien. jurken en jassen waarmee Frans Molenaar de show opende. De truien zijn opge bouwd uit een veelvoud van kleu ren. in vlakken en strepen, voor zien van een driedubbele a- symmetrische col en van dubbele mouwen (een wijde omslag- en een strakke ondermouw). Bijna enkellang zijn de linksgebreide jassen met hoedjes van super dik ke zachte wol in wit en in camel. Ze tonen zo'n eenvoud en zo'n allure dat men tijdens het showen alleen nog maar „oh" kon roepen. Maar daar is het tenslotte couture voor. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besloten een bijzon dere commissie in te stellen, be staande uit leden van de Tweede Kamer, die een vooronderzoek moet instellen naar de inhoud van delen van het rapport van de commissie- Donner over de Lockheed-affaire. Het voorbereidend ondereoek moet zich volgens de opdracht die de Tweede Kamer gisteren formuleer de vooral bezighouden met het aan koopbeleid van de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Ma rine in de jaren tussen 1967 en 1975. Aanvankelijk was het de bedoeling van de defensiecommissié4" van de Tweede Kamer het onderzoek in te stellen, maar het Kamerpresidium kwam vorige week tot de slotsom dat er beter een bijzondere commis sie voor ingesteld zou kunnen worden. In deze commissie zal ook tussen de verschillende fracties uitgevochten worden of er nu wel of niet een parlementaire enqüte een onder zoek door het parlement waarbij ge tuigen onder ede kunnen worden verhoord moet worden ingesteld. De linkse partijen hebben bij het Kamerdebat over het rapport- Donner en in de maanden daarvoor aangedrongen op een parlementaire enquête naar de gang van zaken bij de aankoop van belangrijke en dure wapens bij defensie. ROTTERDAM Uit het kantoor van een onderneming aan de Oosteeedijk in Rotterdam is in de nacht van maandag op dinsdag een geldkistje met een bedrag van 25.000 gulden gestolen. De inbreker verschafte zich toegang door het for ceren van een deur. door hans de jong Om veel regen te krijgen hoef je echt niet altijd bij een gro te depressie aan te kloppen. Dc kleine minima slagen er soms veel beter in om de re gen bij stromen uit de lucht los te porren. Ze zijn er de afgelopen dagen wel ge weest Wanneer zo'n klei ne depressie zich bovendien langzaam verplaatst dan wordt de hoeveelheid in een bepaald gebied extra groot. Tijdens het weekend was dat zo in de Rhóne-vallei, waar Montélimar tussen zaterda gavond en maandagmorgen ruim 140 mm kreeg, boven noordoost-Engeland plensde 150 mm neer. Maandag en in de erop volgende nacht wa ren het vooral de kustgebie den van België, zuidoost- Engeland en Nederland die de volle laag kregen. Het sta tion Middelburg ging aan de kop met 38 mm. afgetapt op dinsdagmorgen tegenover Vlissingen maar 13. Zulke verschillen waren er ook tus sen Amsterdam-West met 23 mm tegenover Schiphol 15 en Marken ruim 12. Pingjum bij Harlingen ving 22 mm, Leeu warden maar 4 mm. Oost- Capelle kreeg tussen maan dag-ochtend 7 uur en dinsda gochtend 7 uur 24 mm In de meter, de septemberhoeveel- heid is daar nu opgelopen tot 65 mm. in Roosendaal tot 50 mm, terwijl de hele zomer daar 67 mm water bracht. De kleine depressie die de regen van maandag op dinsdag teweegbracht trok van Straatsburg naar het zuidwestelijke deel van de Noordzee om daar als een randstoring te worden opge nomen in de circulatie van een andere, over Schotland naar het zuiden afzakkend minimum. De baan wijzigde zicht toen van zuidoost tot noordwest in zuidwest tot noordoost. Gisteren overdag bevond de depressie zich op het oostelijk deel van de Noordzee, uitgediept tot 995 millibar, vandaar de aanwak kerende wind. Een apart woordje over de situatie in Zeeland. Onze me dewerker in Middelburg meldt, dat na de september- regens (sinds maandagmor gen 7 uur: 50 mm), de natuur er volkomen is opgefrist. Het is net alsof men er in het voorjaar verkeert met de bloeimaand mei komende. De sterke regens zijn wel een tegenvaller geweest voor de akkerbouwers Maandag j.l. was juist de bietencampagne gestart. Die kon gisteren niet worden voortgezet vanwege de grote plassen op het land. Het grondwater zit weliswaar 2 meter diep de grond in, maar de klei is nog zo hard en ondoorlatend, dat het water er heel moeilijk in kan doordringen. Ook gisteren was het in Euro pa weer verre van droog: Kla- genfurt kreeg 25 mm on weersregen bij een maxi mumtemperatuur van 17 gra den tegenover Wenen nog 26. Bordeaux meldde 25 mm in 6 uur. Locarno 77 mm on weersregen in 30 uur. In Ljubljana (Joegoslavië) werd het 14 graden maximaal bij 11 mm regen, tegenover Belgrado volkomen tropisch met 30 graden. Veel verandering komt er niet in onze omgeving. Tot op grote hoogte. 12.000 meter. Is boven zuid-Engeland een koude put aanwezig. Dinsdagmiddag kwam in het centrum, dat op 5 km hoogte boven de Ierse Zee lag. een temperatuur van -24 graden voor. daags tevoren nog -18 tot -19 graden. De tropopau- ze, dat is de grens tussen tro posfeer en stratosfeer, kwam over zuid-Engeland lager te liggen, daarmee dus ook de wat warmere stratosfeer. Hemsby bij de oostkust bij voorbeeld -48 graden op 12.000 meter tegenover maandagmiddag -50 graden. Boven de Scillypeilanden respectievelijk zelfs -45 tege nover -50 een etmaal eerder. Het is een gebruikelijke gang van zaken bij zo'n put met „inzakkende" koude lucht (boven de tropen ligt de tro- popauze op 13 a 14 km hoogte bij een temperatuur van bij voorbeeld -78 graden). Op wat grotere afstand van de koude put is het weer vaak heel redelijk met slechts een verspreide bui. Zo was het gisteren in ons land op veel plaatsen in het binnenland ook en zo blijft het voorlopig. Toch kan de neersiagactivi- teit nog wel eens toenemen wanneer bijvoorbeeld een toestand met regen en on weer. zoals gistermiddag bo ven noord-west-Frankrijk (Caen 10 mm) zich met de zuidwestelijke bovenwind naar onze streken zou ver plaatsen. Het kan ook zijn dat de wind, die nu nog ver anderlijk en zwak is, later aan de kust van Holland en Zeeland wat gaat toenemen uit noordwest tot noord met de mogelijkheid van enkele zeebuien in de kustgebieden. temp neerslag Amsterdam regenbui 16 0.1 De Ui.t geheel bew. 17 0 Doelen half bewolkt 17 0 Eeldc licht bew 17 0 Eindhoven half bewolkt 17 0 Den Helder regenbui 14 11 Rotterdam 16 0.1 Twente zwaar bew 17 0.1 Vlissingen 16 0 Zd. Limburg zwaar bew. 17 0 Aberdeen regen II 2 Athene onbewolkt 30 0 Barcelona half bewolkt 23 0 Berlijn 16 3 Bordeaux regenbui 18 34 Brussel half bewolkt 16 0 Frankfort zwaar bew. 17 3 Cencve iwuur bew. 17 0 Helsinki geheel bew 10 0 Innsbrucrk onbewolkt 16 2 Kopenhagen zwaar bew. IS 0 Lissabon onbewolkt 23 0 Locarno zwaar bew 19 Londen zwaar bew. 1» 6 Luxemburg licht bew 0 Madrid onbewolkt 22 0 Malaga onbewolkt 27 0 Mallorca onbewolkt 2J 0 Muenchcn onbewolkt IS 6 Nice zwaar b»w. 23 0 Oslo 13 26 Parijs regen 17 02 Rome nalf bewolkt 27 0.2 Split licht bew 26 0 Stockholm regen 19 2 Wenen licht bew 26 0 16 24 6 Casa Blanca zwaar bew 0 Istanbul1 onbewolkt 2i 0 Las Palmas licht bew 28 0 New York licht bew. HOOO WATER, donderdag 16 september Vlissingen 6 26-18 46. Haringvlletslutzen 6 27- 18 46, Rotterdam 8 18-20 31. Scheveningen 7 21- 1944. IJmulden 808-2031. Oen Helder 1140- 23 489. Harlingen 1 48 14 12. Delfzijl 4 00-16 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5