Advocaten: vergoeding pro-deo-zaken moet worden verdubbeld Ruikt u wat de visite ruikt? Hendriks wil diagnose Tielse huisartsen Ziekenhuizen mogen dienstverlening niet zo maar uitbreiden Nederhorst Abortus Werkloosheid van 150.000 „benedengrens Niveau lager dan minimumloon Toch nog hulp aan Noordierse kinderen Prinses wuift invaliden uit Slechts met uitdrukkelijke toestemming Royal Nederland 'Griezelig gevoel van minister Lubbers' ventilatietechniek Staatssecretaris vraagt medische gegevens op van onderzochte „gifslachtoffers" WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder met name jonge advocaten heerst grote ontevredenheid over het uitblijven van de in het vooruitzicht gestelde verhoging van vergoedingen voor toegevoegde strafzaken. De al jaren heersende onvrede over de hoogte van het honorarium voor pro-deo-zaken is toegenomen, nu zelfs de gebruikelijke jaarlijkse aanpassing van de tarieven achterwege is gebleven. In een brief aan minister Van Agt (justitie) schrijft de deken van de Nederlandse orde van advocaten, mr. H. Kuyper, dat de balie deze zaak hoog opneemt. Het is duidelijk, zo schrijft de heer Kuyper in zijn brief, dat alle pogingen de bijstand in strafzaken op een hoger peil te brengen, op deze schipbreuk dreigen te lijden. Volgens de deken betekent het uitblijven van hogere vergoedin gen ook „dat de kwaliteit van de strafrechtpleging in haar totaliteit gevaar loopt". Zeer laag In de brief wordt de minister voorge houden dat een advocaat aan een pro-deo-zaak bruto gemiddeld nog geen 6,50 gulden per uur overhoudt, „beduidend minder dan het wettelij ke minimumloon in Nederland". Dat tarief, aldus de deken, zou met 100 procent verhoogd moeten worden. In een toelichting op zijn brief zegt de heer Kuyper dat minister Van Agt in principe akkoord gaat met een tariefstijging van 100 procent voor Mr. H. Kuyper: balie neemt zaak hoog op pro-deo-strafzaken. Tijdens een on langs gehouden bespreking met de minister over deze kwestie, liet de laatste weten dat hij de tariefverho ging in de ministerraad aan de orde zou stellen. Om redenen die de heer Kuyper, naar hij zegt, onbekend en ook volstrekt onduidelijk zijn, heeft de ministerraad met de verhoging niet ingestemd. „De regering." zegt de heer Kuyper. „volgt hier een be leid dat ik niet consistent vind en dat. ik ook niet kan volgen." Achterstand Volgens de deken zijn de verlangens van de advocaten volstrekt ge rechtvaardigd. De advocaten die al jarenlang een minimale vergoeding voor hun bijstand aan, zoals dat heet. on- en minvermogenden ont vangen, hebben naar zijn mening een grote achterstand in te halen. „Op andere terreinen," zegt hij, „is diè achterstand ook ingehaald. Ik denk aan de salariëring van dienstplichtigen, die. volstrekt te recht. ook verbeterd is." De deken van de orde van advocaten verwacht dat veel advocaten tegen het uitblijven van de verhoging in het geweer zullen komen op de vol gende week in Zwolle te houden jaar vergadering van de orde. Vervolg van pagina 1 Vervolg van pagina 1 Van Houwelingen: „van die hergroe pering komt nu niets terecht. Over name komt nu neer op versterking van de twee bedrijven die al de sterksten zijn in deze branche, na melijk Hollandia en De Groot. Te recht komen er uit de branche be zwaren tegen dit plan. Ook van een branchegewijze aanpak komt nu niets terecht. Er komt geen onder zoek naar de toekomst van de branche, geen structuurplan of een branchecommissie. Ondanks de ste vige kritiek die de Kamercommis sies vorige week al op dit punt had den, is Boersma gewoon doorgegaan met de twee gegadigden De Groot en Hollandia". Van Houwelingen vindt dat Boersma onvoldoende heeft ge probeerd er iets beters uit te slepen ln de onderhandelingen met Hollan dia en De Groot. De PvdA-Kamerleden die zich met Nederhorst hebben beziggehouden, Wierenga en Patijn, hebben, nu hun wensen niet worden ingewilligd, hun standpunt naar buiten gebracht in een brief aan de PvdA-afdeling Gor- kum, met een afschrift naar 'Boersma en de vakbonden. De PvdA wil dat de overheid voor 50 procent gaat deelnemen in het over te nemen Nederhorstbedrijf in Gorkum, als te genwicht tegen de invloed van De Groot en Hollandia. Een andere niet- ingewilligde PvdA-eis is dat Boersma met Hollandia en De Groot harde afspraken zou maken dat uitbreiding van werk zou worden toebedeeld aan het Gorkumse be drijf. (Zowel Hollandia als De Groot hebben nevenvestigingen in Bra bant en Rijnmond, in gebieden waar de werkloosheid minder is dan in Gorkum). De PvdA is verder tegen overname van de Rotterdamse poot van Neder- horst-Staal (het vroegere Braat- bedrijf) door Nellen's, een ander Rot terdams staalbedrijf. De Groot blijkt namelijk voor 50 procent eigenaar van Nellen's, en de PvdA vreest dat eventuele uitbreiding van werk dan zal gaan naar Nellen's en niet naar Gorkum. De PvdA is verder tegen overname van de Rotterdamse poot van Neder- borst-Staal (het vroegere Braat- bedrijf) door Nellen's, een ander Rot terdams staalbedrijf. De Groot blijkt namelijk voor 50 procent eigenaar van Nellen's, en de PvdA vreest dat eventuele uitbeiding van werk dan zal gaan naar Nellen's en niet naar Gorkum. Voor de CDA- fracties is volstrekt onduidelijk hoe de commissie van toezicht uit het PvdA-WD ontwerp nu precies moet werken. VVD Het WD-Kamerlid mevrouw Gin jaar-Maas zei, dat het persoonlijk waarden- en normenbesef van de vrouw doorslaggevend moet zijn voor de beslissing over de abortus. Het KVP/AR ontwerp geeft daarvoor onvoldoende ruimte, is te betutte lend en te bevoogdend. Het CDA laat de persoonlijke godsdienstige overwegingen prevaleren. Zij meen de dat de arts niet kan beslissen over de nood waarin de vrouw verkeert. Welhaast voor iedere vrouw zal de beslissing tot abortus zwaar zijn en die moet gerespecteerd worden. Zij meende, dat het KVP/AR-ontwerp niet uitvoerbaar is. Mevrouw Ginjaar—Maas verweet het kabinet gebrek aan politieke moed niet zelf met een abortus- ontwerp te zijn genomen. „KVP en AR verbraken eenzijdig het ak koord. dat met de WD in het vorige kabinet over abortus was gesloten. Minister Van Agt ging er zelf mee akkoord dat dit wetsontwerp werd ingetrokken." In het PvdA-WD ont werp wil de WD duidelijk tot uiting laten komen dat een arts om princi piële redenen een abortus mag wei geren. PPR De PPR-fractie was verdeeld. Me vrouw Van der Heem steunde na mens de meerderheid het PvdA-WD ontwerp. „De gewetensnorm van de één mag nooit dwingend opgelegd worden aan de ander. Er bestaat zo'n verschil van mening in de maat schappij over dc vraag wanneer het menselijk leven begint. Het antwoord daarop is willekeurig. De moeder is, aldus het PPR-Kamerlid, de enige die het embryo kan bescher men. Als zij het laat afweten houdt alles op. Liefde laat zich niet afdwin gen." Zij vroeg zich af welk recht de samenleving heeft ethische eisen te stellen aan de vrouw terwijl die sa menleving zich op andere punten niet houdt aan ethische normen. Namens de minderheid, de Gaay Fortman en Waltmans, benadrukte de PPR-fractieleider dat de ge meenschap de normen moet vaststellen ten behoeve van een mi nimale bescherming van het leven. Wat dit betreft was hij het eens met KVP en AR, maar hij meende dat abortus wel uit de strafwet moet. Voor de handhaving van de norm is de samenleving afhankelijk van de vrouw en de arts samen. Op het DS'70 Kamerlid Verwoert na, sprak de DS'70-fractie zich uit voor het PvdA-WD-ontwerp. Me vrouw Van Veenendaal-Van Megge- len diende een motie in om te voor komen dat de abortus in het zieken fondspakket wordt opgenomen. CPN, D'66 en PSP voelden zich het meest verwant met het oorspronke lijke PvdA-ontwerp Lamberts- Roethof, waarin abortus slechts uit het strafrecht wordt geschrapt. Zij betreuren het dat in het compromis tussen PvdA en WD de wettelijke regeling is uitgebreid met onder meer de commissie van toezicht. Volgens Van der Lek (PSP) komt hierdoor de strafbaarheid van de arts via een achterdeur weer binnen. Ondanks de bezwaren tegen het PvdA-WD-compromis zelden deze drie fracties toch voor dit ontwerp te zullen stemmen om na zoveel jaren van onzekerheid toch een wet te hebben. SGP en GPV Deze fracties spraken zich tegen beide ontwerpen uit. Te gen het voorstel van WD en PvdA waren de bezwaren nog het grootst. In de praktijk zal daar volgens de heer Jongeling. GPV, een volledige vrijheid van abortus uit voortvloei en. Door het KVP-AR-ontwerp voel den de beide kleinere protestants- christelijke fracties zich ten dele wel aangesproken. Toch vond men, dat het „nee, tenzij" uit artikel 2 van het ontwerp der christendemocraten nog te veel ruimte laat, vooral door de medische ethiek van veel artsen. UTRECHT - De Stichting Hulp Noord-Ierland, die zich onlangs door financiële problemen genoodzaakt zag de drieweekse vakanties voor kinderen uit Belfast en London derry in Nederland te staken, zal op beperkte schaal haar werkzaamhe den voortzetten. Na Kerstmis zullen de eerste kinder vakanties weer worden georgani seerd. Dit is mogelijk geworden door tal van aanbiedingen en giften, die de stichting heeft ontvangen na het mislukken van een grootscheepse televisie-actie, die deze maand in samenwerking met de AVRO zou hebben plaats gevonden. Vijftig invaliden hebben giste ren op uitnodiging van het Rode Kruis een bezoek aan Kopenha gen gebracht. De vlucht aan geboden door Martinair werd begeleid door een arts en twin tig verpleegsters. Als lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis deed prinses Margriet de groep morgens uitgeleide. (ADVERTENTIE) vten onze Haagse redactie DEN HAAG Nederlandse ziekenhuizen mogen voortaan geen nieuwe vormen van dienstverlening in hun pakket opnemen, en geen nieuwe categorieën van specialisten aantrekken zonder uitdrukkelijke toestemming van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid. De staatssecretaris zal die toestemming alleen geven als de uitbreiding past in het landelijke plannings- en kostenbeleid. Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur. Bijvoorbeeld over een rechtsbijstandverzekering van x T«- verzekering maatschappij nv dochter van Royal Insurance Co Lid een van de grootsien ter were'd uw schild CiTiÜ tegen schade Staatssecretaris Hendriks schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de bezuinigingen in de gezondheidszorg in het kader van de „eenprocents-operatie" nader uitwerkt. Hij kondigt twee nieuwe wetsontwerpen aan waarvan de be langrijkste alle honoraria en tarie ven in de gezondheidszorg aan ban den zal leggen Het tweede wets ontwerp heeft betrekking op de planning en spreiding van de voor zieningen van de gezondheidszorg. Aantal bedden De staatssecretaris wil op korte ter mijn, zo schrijft hij in zijn brief, de controle op verstrekkingen van ge neesmiddelen aan particulier verze kerden en ziekenfondspatiënten ver beteren, door regionale controle- organen op te richten waarin zieken fondsen en de particuliere verzeke raars gezamenlijk deelnemen. Die organen zullen ook de controle op de declaraties van medici en anderen in de gezondheidszorg op zich moeten nemen. In de brief kondigt de staatssecreta ris verder aan dat het inkrimpen van de beddencapaciteit in ziekenhuizen krachtig zal worden voortgezet. Hij wil de beddencapaciteit, die nu 5.6 bedden per duizend inwoners be draagt. in 1980 hebben terugge bracht tot vijf bedden per duizend inwoners. Bovendien mogen de richtlijnen voor de exploitatie van de inrichtingen voor de ge zondheidszorg voorlopig niet worden verruimd. Tenslotte gaat de staatssecretaris de verstrekkingen op grond van de zie kenfondswet en de algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ) nog eens bekijken. Hierover heeft, hij nu al besloten dat binnenkort het aan tal geneesmiddelen dat per recept mag worden voorgeschreven, zal worden beperkt, en döt er een maxi male periode van voorschrijven van geneesmiddelen zal gaan gelden. ROTTERDAM Minister Lubbers heeft al een jaar het „grieze lige gevoel" dat een werkloosheid van 150.000 voor de Neder landse economie thans de benedengrens vormt. Komt de werk loosheid beneden die grens dan zouden er allerlei spanningen optreden op de arbeidsmarkt. Inflatie en werkloosheid zouden dan weer toenemen. De minister sprak gisteren op een bijeenkomst van de Vereniging voor Strategische Beleidsvorming over zijn structuurnota „selectieve groei". Tien jaar geleden werd een werkloos heid van 30 60.000 beschouwd als de benedengrens. Drs. Lubbers zei de indruk te hebben dat deze grens opschuift naar boven. Het regerings beleid voor langere termijn mikt nu, via beperking van stijging van loon kosten en ombuiging in de uitga vengroei van de overheid, op 150.000 (ADVERTENTIE) We zijn zo aan onze eigen huis luchtjes gewend, dat we alleen de meest hinderlijke nog maar ruiken. Van spruitjes of uien, en niet te vergeten het toilet. En wat te> denken van de rook als de visite weg is? Eigenlijk zou je als vreemde bij jezelf op bezoek moeten gaan. Dan zou je alles ruiken! De enig juiste manier om onple zierige luchtjes tegen te gaan is ventileren. Itho heeft een kompleet pro gramma ventilatoren voor wo ningen en bedrijven. Die zijn gemaakt voor mensen met een fijne neus. We hopen dat we u daar ook toe mogen rekenen. Ill,O V Een fijne neus verdient't beste. Postbus 21 - Schiedam Vandaag Soortgelijke bezwaren als bij ARP en PvdA bestaan bij de WD tegen het overnameplan zoals het er nu uitziet. Vandaag beslissen PvdA, CDA en WD in hun fractievergade ringen of zij een speciaal debat zul len aanvragen om Boersma ter ver antwoording te roepen. Van Houwelingen is overigens wei nig te spreken over de overheidsaan- pak tot nu toe in het hele Neder- horstdebacle. „Aan alle kanten zit het scheef, terwijl het nu al meer dan 100 miljoen gulden gaat kosten. Wij krijgen veel klachten en brieven van aannemers die zich onverantwoord beconcurreerd achten door vroegere Nederhorst-bouwbedrijven die met overheidssteun op de been worden gehouden. Ook hier houdt de over heid produktiecapaciteit in stand in een markt met overcapaciteit, zon der dat de branche erin is betrokken in een gezamenlijke aanpak", aldus de ARP'er. Meer nieuws over Nederhorst op pagina 13. Van een .onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft de vereniging „Voorkomen is beter" verzocht ten spoedigste alle persoonlijke medische gegevens van de mensen, die in Tiel zijn onderzocht door de artsen P. Pollman en mevrouw J. van Ballegooyen, ter beschikking te stellen van de huisartsen en specialisten in Tiel. Die moeten dan, aldus de staatssecretaris, eventueel met bijstand van andere specialisten een diagnose stellen. vonnis zal worden gewezen Degenen die eventueel op grond van deze diagnose be handeling behoeven, kunnen dan door hun huisarts wor den behandeld en. indien no dig. onverwijld worden door verwezen naar een specialist. Staatssecretaris Hendriks heeft dit aan „Voorkomen is beter" laten weten in een te legram dat een antwoord blijkt te zijn op het telegram van „Voorkomen is beter" aan de staatssecretaris. In dat telegram stelde de vere niging twee eisen, welke ook de inzet zijn van het korte geding voor de Arnhemse rechtbank, waarin vandaag Die eisen waren allereerst be taling door het chemisch be drijf Verdugt. de gemeente Tiel. of de Staat van alle kos ten van het medisch onder zoek dat mevrouw Van Balle gooyen en de heer Pollman op verzoek van „Voorkomen is beter" deden naar aanlei ding van het vrijkomen van arseenhoudende stoffen Ver der eiste „Voorkomen is be ter" de instelling van een on afhankelijke medisch- toxicologische commissie om de gevolgen te onderzoeken. In deze commissie zou een arts van „Voorkomen is be ter" zitting meoeten hebben. Klaarheid In zijn telegram gaat de staatssecretaris ervan uit, dat het belang van de omwo nenden van Verdugt vereist dat zó spoedig mogelijk klaarheid wordt verschaft over ieders gezondheidstoe stand Degenen die geen be handeling nodig hebben, kunnen dan worden ge rustgesteld Staatssecretaris Hendriks verlangt dan ook dat de artsen van „Voorko men is beter" hun patiënten gegevens volledig en op de onder medici gebruikelijke manier ter beschikking stel len van de huisartsen in Tiel. Boycot Staatssecretaris Hendriks Voor zover deze nog niet ter beschikking zijn. Hij memo reert. dat de gegevens die uit het onderzoek van het rijks instituut voor de volksge zondheid naar voren zijn ge komen. reeds op deze wijze werden ingebracht. Hij deel de verder mee. de regionale geneeskundige inspecteur in Gelderland te hebben ver zocht om in overleg met de Tielse gepieente-arts A. N Jonkers waar dat is gewenst de coördinatie te verzorgen. Zoals bekend heeft „Voorko men is beter" de door het gif getroffenen gevraagd het on derzoek door de inspectie voor de volksgezondheid te boycotten', het medische on derzoek door de artsen van „Voorkomen is beter" was huns inziens voldoende. Deze boycot-actie had tot gevolg, dat het instituut voor de volksgezondheid over veel minder te onderzoeken per sonen kon beschikken dan de bedoeling was. In een aantal gevallen dat patiënten zich zelf bij hun huisarts meldden met de me dedeling dat een van de artsen van „Voorkomen is be ter" bij de arseenvergiftiging had geconstateerd, werden bij een uitgebreid onderzoek door specialisten geen afwij kingen gevonden werklozen in 1980. Er zal volgens minister Lubbers nog een apart, aan vullend beleid moeten worden be dacht voor de arbeidsmarkt, om die benedengrens van 150.000 werklozen weer terug te drukken. De minister betoogde dat niet de overheid de laatste jaren het groot ste beslag heeft gelegd op de toene ming van ons nationaal inkomen maar de particuliere consumptie van ons volk. De overheid is volgens de bewindsman dus niet de grote slok op tenkoste van winsten en de privé- bestedingsmogelijkheid. zoals vaak wordt gezegd. Een steeds groter deel van de stij ging van de overheidsbestedingen zit in de sfeer van overdrachtsuitga ven. dat zijn sociale uitkeringen en bijvoorbeeld huursubsidies. Deze overdrachten vergroten de beste dingsruimte van de consument. Daar komt nog bij dat de overdrach ten soms financiële verplichtingen van mensen opheffen, zodat zij in eens een stuk extra inkomen krijgen. Drs. Lubbers noemde als voorbeeld de AOW Door de optrekking daar van werd de druk op kinderen om hun ouders financieel bij te staan verlicht De kinderen kregen daar door meer bestedingsmogelijkhe den. Hetzelfde geldt voor ouders van kinderen die profiteren van studie beurzen. Arbeidsintensief De minister wees erop dat de traditi onele overheidstaken defensie, on derwijs, binnenlandse zaken, enz. erg arbeidsintensief zijn. en daar door meer te lijden hebben van loon- en prijsstijgingen dan andere secto ren van de economie. Terugdringen van inflatie en sterke stijging van loonkosten zal dan ook de druk van de overheidsuitgaven op de totale economie verlichten. De miljoenen nota, die volgende week door de re gering wordt uitgebracht in het par lement. zal daarvan al wat laten zien. zo kondigde Lubbers aan. De heer H. van der Meulen, secreta ris van het CNV zei in Rotterdam content te zijn met de structuurnota van minister Lubbers en raadde de ondernemers aan de kansen te grij pen die de nota biedt. Zal het bedrijfsleven echter gebruik maken van de in de nota aangekon digde investeringssubsidies?, zo vroeg de heer Van der Meulen (die privé sprak) zich af. Als er van de aanbiedingen te weinig gebruik wordt gemaakt, moet de overheid zijns inziens agressiever optreden Indien het bedrijfsleven onvoldoen de werkgelegenheid schept, moet de overheid daar voor zorgen ..Zo één zou eigenlijk nog leuker zijn dan een pony".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3