rond deelname aan WK-voetbal Toonstra: succes geen belasting Ajax: geen potentieel voor topclub Limburgs Legioen in Brussel Boskov toch onder indruk ïipels: 'Sectiebestuur tegen deelname in Argentinië'- Stoop: 'Er is niet over gesproken' .Treffers geven stuk zelfvertrouwen" Ajax: half milj. verlies in afgelopen jaar Winst voor Kaiserslautern Nieuwelingen hebben zich niet ontpopt als de leiders van een nieuwe ploeg ENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 -w nn onze sportredactie an onze sportredactie MSTERDAM Volgens mr. ax Tripels, lid van hetsectie- estuur betaald voetbal, zal éderland zich terugtrekken an het wereldkampioenschap >etbal, dat in 1978 in Argenti- jë wordt gehouden. Tripels: We hebben deze zaak bespro- en op een vergadering van et bestuur van de sectie en we raren het er unaniem over ens dat ons nationale team m veiligheidsredenen niet aar Argentinië mag gaan." ripels deed deze uitspraak naar nleiding van de bijzonder onsta- ele toestand in Argentinië. Dit ar zijn daar een groot aantal aan- agen al 994 doden gevallen. Daar- was ook de voorzitter van het ierend comité van het we reldkampioenschap voetval. Door de grote problemen in Argentinië heeft de internationale voetbalfede ratie, FIFA, al eerder zijn ongerust heid kenbaar gemaakt. Maar een inspectietocht van een groep afge vaardigden, waarbij voorzitter Joao Havelange, maakte duidelijk dat in ieder geval op het punt van organi satie van de strijd om de wereldtitel men zich geen zorgen behoeft te maken. Hoewel die voorbereidingen zeer traag verlopen. Het punt van de veiligheid van deel nemers, officials en bezoekers van het toernooi, levert nadrukkelijk wel problemen op. Daarbij is al ge sproken over het eventueel ver plaatsen van de strijd naar Brazilië. „Omdat", zoals Havelange stelde, „het wereldkampioenschap door de FIFA niet afgenomen mag worden van Zuid-Amerika." Duidelijke uitspraken, zoals Max Tripels, die nu sprekend namens het sectiebestuur betaald voetbal doet. zijn er nog niet eerder geweest. Tripels: „We zijn bezorgd over de gang van zaken. Wij vrezen dat als de maatschappelijk-sociale toe stand niet verbetert, wij ons team niet naar Argentinië zullen sturen. Wij zullen contact opnemen met UEFA-voorzitter Franchi en met België." Dat laatste land wordt inge schakeld. omdat Nederland in een eerder stadium voorstelde met Bel gië samen de organisatie van het toernooi te willen overnemen. Tri pels: ..Deelname zou te gevaarlijk zijn, omdat mensen in nood een wanhoopspoging kunnen onderne men om de toestand waarin zij ver keren wereldkundig te maken Wat het alternatief Brazilië betreft zei Tripels: ..Dat zou wel mogelijk zijn, omdat de organisatie in Argen tinië zelf toch ook nog niet klaar is." Opmerkelijk bij dit alles is echter, dat Tripels' mededelingen ontkend worden door zijn medebestuursle den mr. Kernkamp en Stoop. Voor zitter mr. Jacques Hogewoning ver blijft op het ogenblik met vakantie in Zwitserland. Vice-voorzitter Kernkamp stelt: ..Dit is geen me ning van het bestuur. Binnenkort, de komende maanden, valt te ver wachten dat van de kant van de FIFA naar de zaak in Argentinië onderzoekingen gedaan zullen wor den. Maar terugtrekking van Neder land van het wereldkampioenschap is niet aan de orde gewest op de vergadering van het sectiebestuur." Ook Dé Stoop, voorzitter van FC Amsterdam en lid van het sectiebe stuur. ontkent dat er over terugtrek king van het wereldkampioenschap is gesproken. „Dit is geen onderwerp van bespreking geweest. Kijk. we moeten A de voorronde zien door te komen en B daarna bekijken of Ar gentinië wel doorgaat. We moeten gewoon rustig blijven. Het is niet aan de orde geweest in het sectie bestuur en niet in het bondsbestuur. Dat hoeft ook niet eerder voor we zeker weten dat we kandidaat zijn voor het eindtoernooi." Ook KNVB-voorzitter Wlm Meule- man zei niets te weten van een be sluit om Nederland terug te trekken. „Ik begrijp hier niets van. Voor mij is dit volkomen nieuw. Ik heb er tot nu toe niets over gehoord. Als er belangrijke zaken aan de orde zijn geweest, word ik meestal kort na de vergadering opgebeld. Mogelijk kan het zaterdag besproken worden op de vergadering van het bondsbe stuur. Het kan zijn, dat er bij het sectiebestuur terloops even over ge sproken is." Mr. Tripels houdt echter zijn uit spraak staande. Dat werpt een nieuw vreemd licht op de gang van zaken binnen het sectiebestuur be taald voetbal. Tripels klaagde enke le weken geleden in het weekblad Vrij Nederland zijn nood. over het volledige gebrek aan samenwerking binnen het bestuur, waar de meeste zaken geregeld zouden worden door de heren Hogewoning, Zwikstra en Stoop. Tripels zei daarbij dat hij erover gedacht had om zich terug te trekken, maar uiteindelijk besloten had zijn kwaliteitszetel (namens de NKS) niet op te geven. Inmiddels zou de samenwerking binnen het bestuur echter weer verbeterd zijn. In het geval Argentinië echter wordt een duidelijke uitspraak van Tripels even duidelijk ontkend door zijn medebestuursleden. Overigens zegt Dé Stoop van die grote problemen niet zo op de hoogte te zijn. Hij had Mr. Max Tripels het interview met Tripels ook niet gelezen, „omdat ik geen gesubsidi eerde bladen lees. Die praten alleen maar de subsidiegever na." Met de verklaring die Tripels afgaf, is in irtier geval wel opnieuw duide lijk geworden dat de problemen bin nen het sectiebestuur levensgroot zijn. Zeker als zo nadrukkelijk zeer belangrijke zaken ontkend worden. oor Matty Verkamman KERKRADE Toen Roda JC's trainer Bert Jacobs tijdens de laatste transferperiode het Deense oetbaltalent Jens Kolding naar Limburg haalde, voelde met name Johan Toonstra zich bedreigd. )e Fries had daar ook alle reden voor. Want juist zijn positie binnen het team van Roda JC werd net de komst van Kolding zeer onzeker. Het eerste seizoen in Kerkrade was voor Toonstra immers liet bepaald succesvol verlopen. Gekomen als topscorer van Heerenveen, had men bij Roda JC :ekere verwachtinegen gekoesterd. Om tal van redenen kon Toonstra die echter niet waarmaken. t Vaarna de transfer van Kolding best als Jacobs' persoonlijke motie van wantrouwen in Toonstra jiocht worden beschouwd. AMSTERDAM Het eens zo roemrijke Ajax heeft het af ge il lopen boekjaar een verlies van 1 500.000 gulden geleden. Pen- T ningmeester Timman wijtte /I dit aan de verhouding kos- tenstijgingen/recette- inkomsten, die volledig uit de J'hand is gelopen. Tevens heb- f ben verscheidene transfers eeri nadelige invloed op de schat- ■L kist gehad. Op Willy Brokamp ij is bijna een miljoen gulden verloren, terwijl ook Haan, Varga en Blankenburg voor izeer lage bedragen zijn ver trokken. Timman meende ech ter dat de grotere service aan het publiek ook het een en ander gekost heeft. Hiermee doelt hij op de verlichting en op verbouwingen aan spe- iersverblijf, restaurant en kleedkamers. Voor de eerste Europacupwed strijd voor Ajax tegen Manchester United heeft de politie en justitie in Amster dam zich voorbereid op even tuele baldadigheden van het Engelse publiek. Vanavond worden er ongeveer 5.000 En gelse supporters in het Olym pisch Stadion verwacht. Op grond van ervaringen in het recente verleden, wordt er rekening mee gehouden dat een deel van de Britse suppor ters baldadigheden zouden kunnen gaan plegen, zo deelde een Amsterdamse politie woordvoerder mee. De Amster damse politieleiding heeft daarover contact gehad met het hoofdbestuur van Manchester United. De justitie heeft voorzieningen getroffen om, zo zei de Amsterdamse of ficier van Justitie mr H. G. van Everdinge „naar Engels voor beeld" Britse verda hten direct door de politierechter te doen berechten. Uiteraard geldt dit evenzo voor Ajax-supporters, als die zich zouden misdragen, zo voegde hij er aan toe. Het snelrecht is gebaseerd op arti kel 370 van het wetboek van strafvordering. Een aan de offi cier van justitie voorgeleide verdachte kan terstond wor den gedagvaard om nog die dag, dan wel op de eerstko mende zitting van de politie rechter te verschijnen. Indien dit nodig is. zal donderdagmid dag 16 september daarvoor de eerste extra politierechtzitting worden gehouden. Een der vi- ce-presidenten van de Amster damse rechtbank, mr. G. No- mes zal als politierechter fun geren. Volgens tommy Docherty, manager van Manchester United, haalt En geland de eindstrijd van het toernooi om ht wereldkampi oenschap voetbal in Argenti nië niet. Docherty kwam tot die conclusie na de vriendschappelijke wedstrijd tussen Engeland en Ieralnd. af gelopen woensdag. „Het was de slechtste wedstrijd, die ik het nationale team de laatste Jaren heb zien spelen", aldus de manager van Ajax' te genstander in de eerste rond van het toernooi om de EUFACup. Kolding is op z'n sterkst als aanval lende middenvelder. Precies de plaats, waar Toonstra vanwege de bij Roda zo sterk bezette spits- positie, naar was teruggevallen. Kol ding kreeg van Jacobs aanvankelijk ook de voorkeur. En zeker in de eerste competitiestrijd tegen FC VW schitterde de Deen als creatieve half. Toonstra begon dan ook steeds op de reservebank. Om later in de wedstrijd bijna steevast in te vallen. Tot zaterdagavond, toen hij in de topper tegen Feyenoord voor het eerst een complete wedstrijd mocht spelen. Op de plaats van Jens Kolding. Johan Toonstra greep zijn kans. Hij voetbalde met Wim Jansen als directe tegenstander een uitste kende wedstrijd. En niet alleen van wege de beide goals, die hij voor winnend Roda op z'n naam schreef. Het waren wel die doelpunten, die tot een enorme aandacht voor zijn persoon hebben geleid. Een plotse ling feit, dat hij niet direct als plezie rig ervaart. Hij zegt: „Ik heb de laatste tijd het betrekkelijke van het voetbal leren inzien. Toch overvalt me al die aandacht een beetje. Ik ben er niet al te gelukkig mee, omdat ik pas één keer goed heb gespeeld Het is voor mij zaak om een aantal wedstrijden achter elkaar constant te spelen.Natuurlijk hebben die doelpunten tegen Feyenoord mij een stuk zelfvertrouwen gegeven. Maar aan de andere kant besef ik heel goed, dat ik niet eens in het elftal had gestaan, wanneer Kolding niet was teruggevallen". Die wetenschap tempert de vreugde van de noorderling. Toonstra is daarbij zo reëel, om te beseffen dat de toegenomen concurrentie te ver dedigen valt. „Slechter dan vorig jaar kan het voor mij niet. Ik begrijp dat men een beetje in mij was te leurgesteld. Als topscorer maakte ik in een heel seizoen ten slotte maar vijf doelpunten. Maar het werd er natuurlijk niet gemakkelijker op, toen er geen plaats in de spits bleek te zijn. Met Nanninga voor mij, was het ook al heel moeilijk om in de voorhoede te spelen. Op het mid denveld moest ik nogal wennen. Toch speelde ik vorig seizoen nog 23 wedstrijden. Dat hadden er zelfs nog meer kunnen zijn, wanneer ik niet zo lang geblesseerd was geweest. Te gen NEC liep ik een knieblessure op, die mij zo'n drie maanden heeft ge kost." Toonstra, die dank zij zijn prestatie in Rotterdam, morgenavond in Brussel zeker in de basisformatie zal staan voor de Europa cup-wedstrijd tegen Anderlecht, durft de concur rentie met Kolding toch aan. „Ieder een heeft natuurlijk gezien, dat die jongen kan voetballen. Maar ik lig toch niet wakker van 'm. Natuurlijk, ik heb wel twijfels gehad. In de oefenwedstrijden draaide ik niet slecht, maar toch werd ik niet opge steld in de competitie. Jacobs pro beerde me dan weer als linksbuiten, dan weer als spits en dan weer als middenvelder. Maar Kolding, zijn aankoop ten slotte, speelde." Semiprof Johan Toonstra hij werkt van 8 tot 5 als adjunct commies bij 's Rijks belastingen heeft na dit seizoen nog één jaar tegoed bij Roda JC. Hoe ervaart hij de opmerkelijke prestaties van de Limburgers in de huidige competi tie? „Wij hebben tot dusverre nog geen al te zware tegenstanders ge had. Afgezien dan van Feyenoord natuurlijk. Maar laten we eerlijk zijn, die eerste plaats is voor ons nog te hoog gegrepen. Vroeg of laat zul len we weer echt wel eens een te genslag krijgen. Voorlopig wordt de accu van wedstrijd tot wedstrijd op geladen. Dat is wel typisch, netzoals Jacobs het wil, dater van wedstrijd naar wedstrijd wordt toegeleefd. De laatste dagen is Anderlecht pas ter sprake gekomen." Johan Toonstra op weg naar zijn tweede doelpunt tegen Feyenoord. Wim Rijsbergen is zijn geslagen bewaker. BRUSSEL Niet mmder dan zes duizend Limburgse supporters zul len Roda JC vanavond in Brussel steunen in de Europa Cup wedstrijd tegen Anderlecht. Mede dank zij die massale Nederlandse opkomst zal het Astrid-park vrij wel vol lopen. De wedstrijd tegen Anderlecht, dat de Europa Cup voor bekerwinnaars verdedigt, betekent niet helemaal het debuut in Europa Cup-voetbal voor de club uit Kerkrade. Rapid JC. dat jaren geleden met Roda Sport eerste divisieclub Roda JC vormde, speelde in de beginjaren van het Europese bekervoetbal één ronde in het toernooi voor landskampioenen. Dat was in 1956. Dat Rapid JC, van onder meer Wiel Coerver verloor toen tweemaal (3-4 en 0-2) van de Joegoslavische kam pioen Rode Ster Belgrado. Roda JC zal vanavond waarschijn lijk toch kunnen beschikken over doelman Bram Geilman. Geilman, die zaterdagavond door de Feye- noorder Nico Jansen in de lies- streek werd geraakt, heeft na be handeling bij de Utrechtse arts Strikwerda, goede hoop dat hij pre cies op tijd fit zal zijn. Indien Geil man niet speelt, dan vervangt Jo van de Mierden hem. Trainer Bert Jacobs zal waarschijnlijk het team, dat Feyenoord versloeg van start laten gaan. Dus: Geilman, De Wit. Pfeiffer, Ziegler, Blatter, Advocaat, Meuser, Toonstra, Van der Lem, Nanninga en Vermeulen. Tegenstander Anderlecht zal on danks de matige competitiestart tegen FC Luik (1-1) de opstelling ook niet wijzigen. Over de te leurstellende wedstrijd tegen FC Luik zegt doelman Jan Ruiter: „We moesten een complete wedstrijd te gen een levende muur opboksen. De bal werd zo'n zes keer van de lijn gehaald. Bovendien werd er bij een 1-0 stand een tweede doelpunt van Rob Rensenbrink afgekeurd. Op de tv was te zien. dat de scheidsrechter (Schaut) er naast zat, toen hij de bal voor hands van Ludo Coeck afkeurde. Bovendien was de gelijkmaker van FC Luik aanvechtbaar. Wij draaiden in to taliteit niet slecht, maar de te genstander speelde anti-voetbal. Karei Bonsink was af en toe de enige aanvaller bij Luik". Luik s trainer Biskup verdedigde zijn tactiek door te stellen: „Er zat niets anders op. Wanneer je tegen een combinatie van het Belgisch en Nederlands elftal moet spelen dan is verdedigen de enige manier, om een succesje te bereiken". Anderlecht begint vrijdagavond vrijwel zeker in de volgende opstel ling: Ruiter. Van der Eist, Broos. Vandendaele, Dockx. Haan. Coeck. Vercauteren. Ressel. McKenzie en Rensenbrink. ROTTERDAM Vujadin Boskov, de trainer van Feyenoord die zonda gavond in Stockholm Djurgaarden, dat vanavond tegen de Rotterdam se ploeg voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup speelt, bekeek, is erg onder de in druk van de Zweedse club in Rotter dam teruggekeerd. „Djurgaarden startte in de uitwed strijd tegen Hammerby duidelijk niet als favoriet, maar het won wel met 2-0. We mogen deze ploeg be slist niet onderschatten. In een aan trekkelijke en goede wedstrijd heeft Djurgaarden echt indruk op mij ge maakt. Het is een team. dat over een goede techniek beschikt en boven dien tot de laatste minuut keihard werkt". Boskov was vooral onder de indruk gekomen van Anders Grönhagen. „Hij had door blessures lange tijd niet kunnen spelen, maar dat was niet te zien. Die jongen zat overal. Hij dirigeert zijn ploeg op voortref felijke wijze. We zullen het niet ge makkelijk krijgen, maar deson danks geloof ik toch wel in een over winning met twee A drie doelpunten verschil", aldus de Joegoslavische trainer. Feyenoord zal het vanavond in elk geval zonder achterspeler Michel van der Korput en spits Nico Jansen moeten doen. Van der Korput liep zaterdagavond tegen Roda JC een enkelblessure op. die ernstiger is dan zich aanvankelijk liet aanzien. Nico Jansen mag niet spelen omdat hij door de UEFA voor één Europa- Cup duel is geschorst. Voor Jansen is dat een overblijfsel uit zijn Amsterdamse tijd. Na afloop van de wedstrijd tegen 1 FC Köln werd hij voor één duel geschorst. Gewoonte getrouw heeft Feyenoord zich giste ren in een trainingskamp in het KNVB-sportcentrum in Zeist terug getrokken. NICOSIA Het Westduitse Kai serslautern heeft in de eerste wed strijd van de eerste ronde van het UEFA-cuptoernooi met 1—3 gewon nen van Enosis Neon Paralimni. De wedstrijd werd in Nicosia gespeeld voor slechts 2000 toeschouwers. Bij de rust was de stand 0—1 Glentoran heeft ook zijn eerste wedstrijd in het Europacup 3 toernooi gewonnen. In Belfast werd FC Basel na een 2—1 ruststand met 3—2 verslagen. Voor de Europacup voor landskampioe nen versloeg Sleima met 2—1 het Finse Turun Manninen na een dub- belblanke ruststand. Er waren 2000 toeschouwers. door Theo Reitsma AMSTERDAM Luisteren naar Tomislav Ivic, de Joego slavische trainer van Ajax, be tekent opnieuw begrip opbren gen voor een oefenmeester die tijd nodig heeft. Ook Ivic hult zich in woorden die door ande ren gebezigd zijn, logisch klin ken en die kritisch zijn ten aan zien van al die clubleiders die denken dat succes wordt rondgestrooid. Ajax bezit ze ook en de zucht naar resultaat op korte termijn staat voor hen danig op de tocht. Nadat Knobel. Kraay en Michels met sterk wisselend vertrouwen aan het tijdperk na Cruijff mochten sleutelen, verricht nu Ivic zijn ar beid. Zijn inzet baart opzien. Zijn werkzaamheden als veldtralner ver dienen de instemming van nieuwe lingen en routiniers onder de spelers maar zijn succes is daarmee niet gegarandeerd. In de competitie val len niet alleen bij Ajax spaanders zodat de bezorgdheid bij Ajax' lei Voorzitter Van Praag en trainer Ivic samen achter de tafel. Ivic denkt voor de opbouw van een nieuw Ajax méér tijd nodig te hebben dan Van Praag lief is. ding zich daarover niet uitspreekt. Interessant wordt de tijdsduur van het internationale verblijf geduren de het nu lopende seizoen. Manches ter United, vanavond in Amsterdam, is typisch de tegenstander die de wensen van Ajax om zeep zou kun nen helpen. Van Praag, de voorzitter, doet het voorkomen alsof Ajax—Manchester United een soort halve finale is. Hij bagatelliseert het feit dat United slechts in Engeland opzien baart door de knappe rentree na een slap pe periode. Hij bagatelliseert ook de terugval van Ajax. Ivic zegt over die Amsterdamse club: „Toen ik kwam verwachtte ik een grote club. Dat is Ajax ook". Hij hult zich in een glim lach wanneer het spelersmateriaal ter sprake komt. Het is duidelijk dat hij daarin niet het potentieel voor een topclub ziet Toch kwamen vorig jaar Helling, Meijer. Ling, Arnesen, Lerby en Wickel als mogelijke red ders van het vaderland naar de Meer en voegden zich daar dit jaar Schoe naker. Erkens. Gluic en Zuidema met goede bedoelingen bij. Van de nieuwelingen kende Dick Schoenaker tot dusver de meeste waardering. Hij mocht regelmatig opdraven maar liep in de laatste Ajax-wedstrijd, die tegen Sparta, hopeloos te zwemmen op een posi tie, linksachter, die hem vreemd was. De voormalige speler van De Graafschap voelde het als een af gang dat hij al in de eerste helft werd verwisseld. Ivic zegt over het proces zoals zich dat nu bij Ajax afspeelt: „Bij de opbouw van een elftal werk je van achteraf. Je streept aan waar je mensen voor hebt. Dan combineer je de spelers en dan moet blijken dat het klopt. En wat blijkt dan bij dii Ajax te ontbreken? De spelers die anderen kunnen meenemen. De leiders, de denkers voor anderen." Ivic licht die mening toe met: „Vorig jaar was Arnesen een goede speler, maar hij liep tussen Mühren en Brokamp. Nu loopt hij veel meer op zichzelf." Het is duidelijk. Ivic acht de jonge Deen voor dat grote werk nog niet vol doende. Net zomin als de nieuwelin gen van dit seizoen zich hebben ont popt als de leiders van een nieuw Ajax De bestuurderen moet de schrik om het hart slaan wanneer zij kennisne men van de termijnen waarin Ivic denkt „Voor de opbouw van een nieuw team met vooral jonge spelers moet Je 5 A 6 jaar rekenen. Voor een mixture van ervaren spelers met het inpassen van jonge spelers geldt toch ook wel zo'n jaar of twee. drie." Ivic beseft dat de rust voor dergelij ke plannen in het topvoetbal nauwe lijks wordt gegund. Vandaar dat hij nu al zoekt naar de denkers, de leiders. Krol en Geels kunnen zich verheugen in zijn instemming. Een simpel rekensommetje leert dat hij op het middenveld graag spoedig nog een derde vertrouweling zou be groeten. De lange-termijnplanning van Ivic komt in het gedrang bij de regelma tig terugkerende zucht naar over winningen. Hij is realist genoeg om te beseffen: „Willen we een ronde verder komen in het UEFA Cup toernooi. dan moeten we thuis van Manchester United winnen. Als we willen winnen, dan moeten we onze achterhoede niet zo vergeten als-vte zaterdag tegen Sparta wel dedenf' Het zoeken naar zekerheid in de laatste linies zal Ajax er ongetwij feld toe brengen avonturen voorin op een laag pitje te zetten. Een troost voor de betrokkenen is. dat de punten in de competitie tot dus verre vooral bijeengesprokkeld wer den door de aardige uitoefening vafri het countervoetbal. Wil Manchester dus aanvallend in de val tuinen, dati liggen er voor Ajax perspectiever^

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11