Palomino is m'n vriend. Russische grootmeesters hekelen Viktor Kortsjnoj in scherpe open brieven RYC: weinig gehoor in hoger beroep Groot gebrek ij aan kennis over sport j KNVB en kamerleden bespreken problemen Geen hulp buitenland bij Spelen Moskou loo Straffen enigszins ingekort Timman dicht bij eindzege Nieuwe afspraak voor maart '77 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET i Ik hou van Palomino, want dat is 'n prachtig sterk paard. Dat allerlei spannende dingen beleeft. Mooie avonturen. Met cowboys en indianen en zo. Palomino heeft mooie winterkleren, nét zo avontuurlijk, nét zo sterk en prachtig als dat mooie springpaard. A an elk Palomino-kledingstuk zitten Palomino stickers of Palomino paardjes. Da 's leuk! MOSKOU (Reuter, UPI) Viktor Kortsjnoj. de 46-jarige Russische schaker die in juli politiej asiel vroeg en kreeg in Nederland, is gisteren scherp aangevallen door een grote groep collega's het Russische blad Sovietsky Sport. Er verschenen twee open brieven in het dagblad, waari) Kortsjnoj ernstige verwijten werden gemaakt. In de eerste open brief sprak rege rend wereldkampioen Anatoli Kar- pov zijn ontstemming uit over de asielaanvrage van Kortsjnoj. Kar pov schreef dat hij geschokt en pijn lijk getroffen was. „Geschokt, omdat Kortsjnojs beweringen ten spijt hem nooit iets in de weg is gelegd om creatieve activiteiten te ontplooien in het land, waaraan hij alles te danken heeft." „Pijnlijk getroffen", gaat Karpov verder, „omdat de stap van Kortsjnoj zijn gehele toekomst als creatief schaker in de waagschaal stelt". Karpov en Kortsjnoj waren ver uit elkaar gegroeid, nadat Kortsjnoj ernstige kritiek uitte op de speelwijze van de nieuwe we reldkampioen. Dat leverde Kortsjnoj grote problemen op. De Russische bond zorgde er voor dat hij bijna een jaar lang aan geen enkel toernooi in het buitenland kon deelnemen. Kortsjnoj heeft na zijn asiel aanvrage gezegd dat hij tot deze stap kwam omdat hij vond dat hij in Rusland te weinig vrijheid had om zijn schaakcarrière voort te zetten. Karpov wijst de klacht van Kortsjnoj geheel af. „In tegendeel, iedereen weet dat voor hem, zoals voor iedere Russische sportman, de omstandigheden zijn geschapen waarvan onze collega's in het westen alleen maar kunnen dromen." De tweede brief in Sovietsky Sport is ondertekend door 31 schaakgroot meesters. Bij de ondertekenaars wa ren Joeri Averbach, Nona Gaprin- dasjvili, Efim Geiler, Tigran Petro sjan, Leo Poloegajevski, Vassily Smyslov, Jevgeny Vasioekov, Mark Taimanov, Michael Tal, Sale Flor, Semjon Foerman en Raitmir Khol- mov. Opmerkelijk was echter dat de namen van ex-wereldkampioenen Boris Spassky en Michael Botwinnik ontbraken. Er zijn in Rusland in totaal 38 grootmeesters. De verzamelde grootmeesters zeg gen in hun schrijven onder meer: „Kortsjnoj, die een lastercampagne voert, typerend voor dit soort afvalli gen, probeert nu zetten te doen in een vuil politiek spelletje. Hij pro beert aandacht voor zichzelf te krij gen en zijn waarde te vergroten voor liefhebbers van goedkope sensatie." Na zijn asiel-aanvrage in Nederland zou Kortsjnoj, aldus de brief, in in terviews gezegd hebben dat de Rus sische schaakfunctionarissen hem onsportief hebben behandeld en de Russische pers hem als een „idioot" had afgeschilderd. „In onze partijen tegen Kortsjnoj zijn velen van ons gestuit op tekenen van zijn ver waandheid en gebrek aan tact." Karpov en zijn 31 collega's steunen het besluit van de Russische schaak bond om Kortsjnoj van zijn titels beroven. Overigens is de Russiscj bond er niet in geslaagd om bij c FIDE een zelfde soort maatregel ge daan te krijgen. FIDE-voorzitte professor Max Euwe stelde da u Kortsjnoj gewoon zijn grootmeester titel behoudt en ook gerechtigcTi om in toernooien uit te komen. ZEIST (ANP) Het beroep dat de Rijswijkse amateurhoofd klasser RVC bij de commissie van beroep van de KNVB heeft aangetekend tegen de straffen, die de algemene strafkamer op 26 juli van dit jaar had opgelegd en waarbij het grootste deel van het bestuur en 25 spelers werden geschorst, heeft weinig opgele verd. De meeste straffen werden weliswaar wat ingekort, maar RVC zal vanaf 25 september toch geruime tijd een volledig i reserve-elftal moeten laten aantreden in de competitiewed strijden. Van slechts twee spelers werd de schorsing teniet gedaan. H, P. Blijie, die voor zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk, was geschorst, heeft i omdat hij inmiddels semiprof is geworden een geldboete van 500 gulden gekregen. Tegen F. Gorter werd geen overtuigend bewijs gevon den. Hij krijgt slechts een berisping. Het bestuur van RVC komt er nog het slechtst af. Voorzitter Strik, se cretaris Hartnack en penningmees ter Mangelmans, die beschuldigd worden van het betalen van „vergoe dingen" aan de spelers van de selec- tiegroep, mogen gedurende één jaar geen functie bekleden in een vereni ging en/of stichting, aangesloten bij de KNVB of één van de afdelingen. De lijst van straffen ziet er verder als volgt uit: de bestuursleden N. J. Kerkvliet, A. N. Dirksen, J. A. Bak huis. A. Toet en A. Bakhuis: voor waardelijke ontzegging een functie te bekleden voor een periode van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De vereniging RVC: een geldboete van 250 gulden. De spelers H. de Klerk, J. van der Leek, L. P. Martens en M. Rog: geschorst voor vier maanden, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, ingaande 25 september 1976. De spelers J. V. van Dullemen, L. A. Kloor, D. M. L. van der Toorn, A. Bakhuis, F. Borghart, H. van Buu- ren, A. Riedijk, A ruis, P. Simonis en A. van Staal: geschorst voor twee maanden, waarvan één voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, ingaande 25 september 1976. De spelers S. Dutina, C. Zwamborn en H. P. Blijie: een geldboete van 500 gulden. De spelers H. J. C. Vols, J. C. van Harte, B. van Batenburg, J. C. Man- naart, C. Molsbergen, P. van Schaik, H. L. Strik, F. Warners, N. Zuiderwijk en F. Gorter kregen een berisping. KEF oet! De I iet liet eke REYKJAVIK Met nog één ronde'lc iVaa spelen heeft grootmeester Jan Tim- poC man een voorsprong van een half puT)i in het schaaktoernooi op IJsland. Dt Nederlander heeft na het uitspeleji van de afgebroken partijen (hij won in tweede zitting van Petursson) 10 lö punt uit veertien partije Van de drie concurrenten Fridri) Olafsson, Toekmakov en Najdorf, k laatstgenoemde door een remise tegeji Hclgi Olafsson afgevallen. Fridii Olafsson voerde zijn partij uit de df tiende ronde tegen Helgi Olafsson winst en Toekmakov won het duel de veertiende ronde tegen AngantyL son. De Russische en IJslandse grooï- meester hebben nu 10 punten. Naj dorf 9 1/2. Op de vijfde plaats volgt de Rus Antosjin met 8 1/2 pnt. Iri ,ol[ lat.H IS Den HAAG Delegaties van de vaste Kamercommissie voor CRM en het bestuur van de KNVB hebben in Den Haag van gedachten gewis seld. De voorzitter van de Kamer commissie. de heer Kleisterlee (KVP) traceerde de meningen, die in politieke kringen leven over de KNVB en stelde vast dat deze me ningen zeer sterk door de publici teitsmedia worden bepaald. Tijdens het gesprek bleek voorts dat een bredere opzet noodzakelijk zou zijn om tot een politiek vruchtbare dis cussie te komen. Deze constatering leidde tot de afspraak op 7 maart 1977 het gesprek in wat ruimere opstelling voort te zetten. Aan de hand van een door de KNVB te pro duceren notitie kunnen dan wellicht openingen worden gevonden om po litieke prioriteiten te confronteren met de actuele situatie. De heer Kleisterlee zal met zijn collega van de vaste kamercommissie voor soci ale zaken overleg plegen over deelne ming van déze commissie aan dit gesprek. De voorzitter van de vaste kamercommissie voor CRM zegde toe bij de minister te infomeren naar de nota over topsport zoals door deze bewindsman is toegezegd bij de be handeling van de nota sportbeleid tijdens de openbare commissiever gadering hierover. BERLIJN De Sovjet-Unie wil geen buitenlandse bedrijven inschakelen bij de bouw van de faciliteiten voor de Olympische Spelen, die in 1980 in Moskou worden gehouden. De plaatsvervangende voorzitter van het organisatiecomité. Wladimir Ko- wal, heeft verklaard de bouw van de accommodaties zonder hulp te kun nen voltooien, als men tenminste van speciale voorzieningen afziet. Voor de materieel-technische zaken zal 250 miljoen roebel (900 miljoen gulden) worden geïnvesteerd. Dit geld wordt voornamelijk besteed voor de bouw van een stadion met 40.000 zitplaatsen, een zwemstadion, waar 10.000 mensen een plaats kun nen vinden, een wielerbaan, een hal voor diverse sporten en de zeilac- commodatie in Tallinn. Daarnaast zullen vele voorzieningen in Moskou worden verbeterd. Het vliegveld wordt uitgebreid, het tele visiecentrum wordt vergroot en er komt een nieuwe telefooncentrale voor buitenlandse gesprekken met 6000 aansluitingen. Bovendien zul len er hotels, motels en campings worden gebouwd met een capaciteit voor 40.000 gasten. Tijdens de Spe len verwacht het organisatiecomité tegelijkertijd zo'n 10.000 buiten landse bezoekers. In 1979 zal tijdens de Spartakiade de generale repetitie voor de Spelen worden gehouden. Daaraan zullen ruim 6000 sportmensen uit de Sov jet-Unie en ongeveer 2000 atleten van daarbuiten deelnemen. UTRECHT Er heerst ten aanzien van vrijwel alle fronten van het sportgebeuren een nijpend gebrek aan kennis. De behoefte aan onder zoek op sportgebied is dan ook groot Tot die conclusie komen drs. T. f. Kamphorst en drs. H. A. A. JacobJ, medewerkers van de rijksuniversi teit in Utrecht, in een rapport ovèr onderzoekwensen op sportgebied. Het rapport is vervaardigd op ver zoek van de Nederlandse Sport Fe deratie (NSF) en de Vereniging voer Wetenschappelijk Onderzoek va[n Sport en Lichamelijke Vorming. Drs Kamphorst en Drs. Jacobs gingen met name te rade bij deskundiger op sportgebied, te weten een gro$t aantal sportverenigingen en 135 in stellingen en personen werkzaam qj het gebied van de sport in Neder land. Juist het feit dat de geënquêteerden op hun specifieke deskundigheid werden geselecteerd maakt de constatering dat het schort aan fei telijke kennis ovèr het sportgebeu ren des te opzienbarender, menen de Utrechtse sociologen. Ze neigen daffy ook tot de conclusie dat het sportbe leid tot nu toe gekenmerkt kan wor den als „soms meer soms minder succesvol natte vinger-werk", e^n conclusie die de geënquêteerden in het algemeen overigens ook trokkeh, aldus het rapport. De geënquêteerden ontbrak het aan inzicht in fundamentele zaken als wat zijn de doelstellingen van~ sportbeleid, is sport positief of nega tief voor de gezondheid. Op de vradg wat sport eigenlijk is bleven velen,, ook het antwoord schuldig. In het rapport wordt ook een groöi gebrek geconstateerd aan kennis-.' over de huidige sportkeuring. „Mer kan nauwelijks aan de indruk ontkp men dat de institutie sportkeuring, zijn voortbestaan vooral te dankên heeft aan het feit dat het een insti tuut is", schrijven de rapporteurs. Ze komen tot de uitspraak dat sportbe oefening als vorm van vrjetijdsge- drag een riskante bezigheid kan zijn zeker als het om een sport gaat die ene uitzonderlijke fysieke inspajv ning vereist. Het gemis aan kennis,, over de problematiek van belastiö^- (lichamelijk en geestelijk) var- sportbeoefenaren bij allerlei sportèi r is zeer groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10