Alleen technische hulp niet voldoende om tekort aan water op te heffen steenvuller Alabastine De ABN en het internationale transport over de weg. Sportieve wintermode bij C.en A. Prins Claus over watervoorziening ontwikkelingslanden: TROUW/KWARTET Prins Claus heeft gistermorgen het elfde congres van de Internationale watervoorziening geopend. 1 Tijdens de rondgang bekeek de Prins een maquette van een rivier. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Technische hulp alleen is onvoldoende om het nijpende tekort aan watervoor ziening in de ontwikkelingslanden op te heffen. De rijke landen moeten meer aandacht besteden aan de opleiding van mensen die ter plaatse de installaties ook draaiende kunnen houden. Dat zei prins Claus bij de opening gisteren van een congres van de Internationale vereniging van waterleidingbedrijven IWSA. Twaalfhonderd deskundigen uit alle werelddelen houden zich in Amster- (ADVERTENTIE) Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld voor permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen, rond kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed. Steenvuller van Alabastine is water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg. f 4,35 Verpakking van 2 kg. f 8,35 dam vier dagen met onder andere deze problemen bezig. Door de be volking van goed drinkwater te voor zien, aldus prins Claus, kan in be langrijke mate worden bijgedragen aan de verbetering van de gezond heid in de arme gebieden van de wereld, die ook een essentiële voor waarde is voor de algemene ontwik keling. Ook voor de opbouw van de industrie is de beschikbaarheid van water een onmisbare factor. Anderhalf miljard mensen kunnen niet beschikken over schoon water, maar het besef groeit dat daar iets aan gebeuren moet. Volgens een plan van de Wereldgezondheidsorga nisatie zullen in 1980 een half miljard mensen meer over een watervoorzie ning moeten beschikken, al is het maar een openbare kraan aan het eind van de straat. De nodige inves teringen worden geschat op ruim vijftig miljard gulden. „Het behoeft geen betoog dat het moeilijk zal zijn, dit doel daadwerkelijk te bereiken", aldus de prins. Maar het gaat niet alleen om investe ringen. „Onder technische hulpver lening heeft men te dikwijls verstaan het overbrengen van technieken en systemen die niet aan de situatie waren aangepast, die te geavanceerd en te ingewikkeld waren voor bedie ning en onderhoud in de ontwikke lingslanden. Wat men nodig heeft, is arbeidsintensieve apparatuur, die gemaakt is van materiaal dat ter plaatse verkrijgbaar is en waarvan het onderhoud door de mensen zelf kan worden verricht." „Ik heb begrepen", zei prins Claus, „dat de IWSA op het standpunt staat dat de watervoorziening in on derontwikkelde gebieden niet alleen een probleem is van deze landen, maar een zorg voor iedereen." Hij wenste de organisatie daarmee veel succes toe. Tussen twee vuren De nieuwe voorzitter van de ISWA, directeur C. van der Veen van de Amsterdamse Gemeentewaterlei ding. legde de nadruk op de technische problemen die de water vervuiling oproept. De waterlei dingbedrijven zitten tussen twee vu ren in: aan de ene kant moeten zij voortgaan met het vinden van nieu we methoden voor het zuiveren van steeds vuiler water. Aan de andere kant weten zij, dat dit niet de oplos sing is. „Waarom moeten wij het accepteren, dat de slechte gewoonte van de mensen, hun afval in de natuur achter te laten in plaats van het schoon te maken, voordat men er zich van ontdoet, de enige oor zaak van de problemen is?", vroeg ir Van der Veen zich af. De grote vraag voor de waterlei dingbedrijven is: hoe weten ze datze goed drinkwater produceren als ze afwijken van de kwaliteit van het water, zoals die in normale natuur lijke omstandigheden voorkomt. „Er is een lange weg te gaan. voor dat wij in staat zijn, de gevolgen voor de gezondheid van de mens te schatten", aldus de heer Van der Veen. Het probleem kan volgens hem niet worden opgelost dqpr min der drinkwater te consumeren. Dat is wel aan te bevelen ter besparing van energie en vermindering van investeringen in nieuwe apparatuur. Maar het probleem van de gevaren van vervuild water blijft hetzelfde. Ook de industrie zou bedachtzamer met water kunnen omspringen, nog afgezien van de toestand waarin ze het weer lozen. Voor de prpduktie van bijvoorbeeld een liter bier zijn hoeveelheden water nodig die inter nationaal uiteen blijken te lopen van zes tot dertig liter. Voor de pro- duktie van een ton papier gebruiken sommige fabrieken 73 kubieke me ter water, andere 700. Het zou vol gens ir Van der Veen een groot winstpunt zijn, als de meeste indus trieën ertoe zouden overgaan, hun afvalwater na zuivering opnieuw te gebruiken. Hierdoor wordt minder water aan de beschikbare voorraden onttrokken. Rijn Een speciale zitting werd gister middag gewijd aan de Rijn, grondstof voor het drinkwater van twintig miljoen mensen en overi gens bekend als het grootste riool van Europa. Goed water in de Rijn, aldu* Europees parlementslid mr S. Patijiï, „wordt soms nu nog be schouwd als een luxe, iets bijzon ders dat je wel of niet kunt nastre ven als je je geld aan niets beters te besteden hebt. Een vuile rivier is zo luidt de redenering van sommi gen de onvermijdelijke consequ entie van de welvaartsstaat die wij tot elke prijs willen handhaven." De socialistische afgevaardigde kon die redenering niet volgen. „Als je goed nadenkt dan zou je je werke lijk kunnen afvragen of we met ons allen wel bij ons verstand zijn. Is de prijs die wij voor onze welvaart be talen door vernietiging van ons na tuurlijk milieu niet allang veel te hoog? Waar ligt de grens waarbij de burgers eindelijk zeggen: nu is het genoeg, nu nemen we het niet meer? „Het probleem is dat er geen duide lijke grens is, maar een geleidelijke overgang van kwaad naar erger. Di recteuren van waterleidingbedrij ven kunnen wel vaststellen of bij een toenemende verontreiniging een kwaliteitsgrens wordt overschreden of niet De man in de straat ziet echter alleen het resultaat en heft de vinger naar het waterleidingbedrijf als zijn water ondrinkbaar is gewor den, en niet naar de veroorzakers van dit kwaad." Directere aanpak Hoewel die directeuren op hun beurt met grote regelmaat de vinger naar de veroorzakers heffen, zijn verbete ringen nauwelijks te bespeuren. Daarom adviseerde mr Patijn een directere aanpak: „Nu de regeringen slechts aarzelend maatregelen ne men, het bedrijfsleven afwacht en de internationale besluitvormings mechanismen onvoldoende zijn, moet via de publieke opinie de on houdbaarheid van de verontreini ging van de Rijn aan de orde worden gesteld. Het is absoluut noodzake lijk dat de politieke druk op de regeringen van de Rijnoeverstaten toeneemt Zonder deze druk zal de sanering van de Rijn veel en veel te langzaam gaan en zijn tussentijdse rampen niet uitgesloten. Het is triest dat ook hier het internationale recht geen oplossingen kan aandra gen. Waar het recht faalt, zal de burger met alle democratische mid delen die hem ter beschikking staan, zijn recht moeten zoeken." Een groot deel van het wegvervoer in Europa en naar het Nabije Oosten is in Nederlandse handen. Onze expediteurs voeren vaak een harde strijd. De eisen aan mankracht en materiaal zijn zwaar. En de investeringen lopen torenhoog op. De ABN weet er alles van. Modern transportmateriaal financieren we daarom vaak op middellange termijn. U betaalt dan alleen rente en aflossing. De restwaarde is voor u. Een interessante opzet, afgestemd op de keiharde werkelijkheid van de transportondernemer. Intelligent financieren, dat is ons vak. Neem daarover eens contact op met de direkteur van het ABN-kantoor in uw omgeving. U zult dan merken, dat wij ook goed bekend zijn in uw branche. En daar kunt u vast uw voordeel mee doen. Als u dat makkelijker vindt, kunt u ook de bon opsturen. Algemene Bank Nederland Ik :al graag de volgende brochure(s) ontvangen: De ABN voor de importeur en de exporteur. Dc ABN voor het midden- en kleinbedrijf. ID Algemene Bcdrijfskredietbank. Naam:. O Ik verroek u contact met mij op te nemen. li] ongefrankccrde envelop renden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.: (0.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam. I C «Si A zocht het ver dit seizoen en stelde een sportieve, warm uitziende en veelzijdige wintercollectie samen. Volksmotieven uit Mexico, Peru. Canada. Schotland, Noorwegen en uit het verre oosten dienen als inspiratiebron, die vooral sterk naar voren komt in de gebreide sector. Schitterende handgebreide vesten en truien uit Noorwegen, zowel door mannen als door vrouwen te dragen, spannen de kroon. Ze zijn hun prijs alleszins waard 150 en 190). Maar daar tegenover staat ook een serie gebreide truien in Noorse motieven (ook voor kinderen) van vijfentwintig, zevenendertigen vijftig gulden, die erg aantrekkelijk is. C A ziet de corduroy broek, in camel, bruin en zwart als een grote vervanger van de spijkerbroek deze winter. Vooral camel blijkt een zeer flatteuze combinatie te zijn met wit of bruin. Een groep witte jassen en jasjes met capuchon is vaak uitgevoerd in mohair en in flannel en ze wordt gecombineerd met camel plooirokken, broeken en grote coltruien. Er zijn fraaie Eskimo-dekenjassen vanaf 70. Het stoere geruite houthakkersjack uit Canada is op alle afdelingen aanwezig en in vele variaties te vinden, evenals dekenjasjes met strepen of vage folklore-motieven. Schotse ruiten, waarin veel rood de boventoon voert, worden letterlijk voor alles gebruikt, voor blouses, jacks, rokken, jasjes en blousons. Men kan zich ook van top tot teen steken in de Peruaanse gebreide mode in de bekende natuurlijke kleuren van trui en rok tot poncho toe. Gebreide jurken en deux-pièces, iets waar C A altijd heel sterk in is, zijn er in felkleurige strepen of in wat rustiger dessins, al vanaf vijftig gulden. Ook vrouwen kunnen dit seizoen klassiek gesneden „kleermakerspakken" dragen in al even klassieke stoffen, zelfs het vest ontbreekt niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7