Abortuswet gaat niet alleen arts of vrouw, maar ons allen aan Pinochet versterkt positie ten koste van Chileense volk STEUNFONDS Norm streekbus gehalveerd Van Agt mag zijn paraaf weigeren onder wetsontwerp STEUN DE STAKINGSKASSEN VAN HET ZWARTE ARBEIDERSVERZET IN ZUID-AFRIKA! GIRO 3301836 Commentaar KVP/AR-voorstel is christelijk appèl van democraten Winstpunt Westerterp komt vervoersbedrijven tegemoet Leer snijden EJNSDAG 14 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 5 kl sinds jaar en dag laat de Neder- Endse regering er geen twijfel over gestaan, dat zij er niets voor voelt Zuidafrikaanse thuisland transkei straks als een onafhankelij ke en souvereine staat te erkennen. lat is en dat hebben wij al eerder deze kolom geschreven een uist standpunt. Erkenning van een and als (Transkei (of een ander Zuidafrikaans thuisland) zou in raktijk betekenen een internatio- aal fiat voor de Zuidafrikaanse n ipartheidspolitiek. i Daarom ook valt het toe te juichen, ek dat de Europese raad van ministers en dat is, alle andere mooie ij verhalen ten spijt, nog steeds het hoogste gezagsorgaan in de Europe- se Gemeenschap dit weekeinde in n het Liefelijke Beetsterzwaag una- 0 niem heeft besloten deze politiek als gemeenschappelijk standpunt te ne- ^men en daarvan, met één mond sprekend, in de Verenigde Naties, blijk te geven. )K Het klinkt wat ouderwets en onrea- Eft listisch: het niet-erkennen van de R zelfstandig wording van een land, r maar er is diplomatiek geen andere uitweg dan op deze manier te laten weten hoe men over een ontwikke ling denkt en druk uit te oefenen. De vorming van de thuislanden maakt de ongelijksoortige ontwik keling" van blank en zwart eerst goed mogelijk, zo verdedigen de Zuidafrikanen hun politiek en dat klinkt wat positiever dan apartheid. Maar dat verhaal is niets anders dan de maskering van de werkelijkheid. De werkelijkheid komt er op neer dat de blanke minderheid vaststelt waar ieder moet wonen en hoe ie ders ontwikkeling er dient uit te zien De werkelijkheid is dat naar volstrekte willekeur met rechten van mensen wordt gesold, zwarte (stede- vllijke) Zuidafrikanen hun nationali- ieit wordt ontnomen en zij tot vreemdelingen in eigen land worden Het betekent ook door de 1 praktische uitwerking dat de blanke I minderheid weigert te erkennen dat de rijkdom van Zuid-Afrika het re sultaat is van de gemeenschappelij ke inspanning van blank en zwart, zodat de blanken daar niet eigen machtig over mogen beschikken en zeker niet bij de verdeling het groot ste deel voor zichzelf reserveren. Dat alles te ontkennen, dat is de diepere achtergrond van het besluit van de Europese ministerraad van dit weekeinde. Een ontkenning van iets negatief wn dus een positief winstpunt. door mr. E. M. de Wael-Smulders UTRECHT Een sleutelformule bij het confessionele wetsontwerp in zake abortus luidt: „Het wil ons voorkomen dat het „opdringen" van een wet die een extreme opvatting met uitsluiting van de andere tot gelding zou willen laten komen, niet heilzaam kan zijn". (Memorie van Toelichting). Dit beaam ik. Een wet „opdringen" is nooit heilzaam en gelukkig democratisch onmogelijk. Er zijn nogal wat protesten gerezen tegen het gebruik van de term „extreem". Is het dan niet normaal, dat een levend ongeboren kind mag blijven leven? Antwoord: ja. „Gij zult niet doden" is voor mensen nor maal, maar menselijke ofwel christe lijke normen zijn dan ook in laatste instantie extreem. Dieren doden el kaar. mensen in beginsel niet en dit beginsel voert in uiterste consequen tie tot heldhaftigheid, marte laarschap. heiligheid. Intussen geldt deze norm slechts vol komen binnen het totale liefdesge bod, dat ook andere normen omvat, welke ten diepste niet concurreren. Het hoort alles wezenlijk bijeen: lief de voor het ongeziene kind èn voor de vrouw-in-nood èn voor de arts, die popelt haar te helpen; van harte deelnemen, steunen, raad geven zon der arrogantie; niet doden of laten doden èn niet veroordelen wie in onmacht of verwarring wel heeft ge dood; getuigen van waarheid en hoop èn de naaste respecteren die de waarheid niet kent, de hoop niet deelt: „Wie lijdt er zonder dat ik lijd? Wie wordt er geërgerd zonder dat ik opvlam?" 2 Cor. 11:29). Doolhof van vragen Met deze extreme normen bevonden onze politici zich als in een doolhof van practische problemen en be leidsvragen (van typisch juridische opgaven nog gezwegen): In hoeverre is strafdreiging zo we al recht heb ben te straffen, effectief? Als om erger te voorkomen gelegenheid moet worden geboden tot klinische abortus, waar ligt dan het punt, dat het middel voorbijschiet aan het doel en uitlokt tot immoreel gedrag? Hoe liggen nü de feiten en wat is voor straks te voorspellen? Daarachter lagen ethische er rechtsfilosofische vragen: Mag eer arts abortus weigeren, als een vrouw dan geneigd is tot clandestien ge knoei of misschien zelfmoord? Hoe ver gaat zijn verantwoordelijkheid voor een patiënt? Zelf meen ik, dat een arts de doden de ingreep mag en moet weigeren, precies omdat en in zoverre hij bete re perspectieven opent, wat met na me een christen geacht wordt te kun nen doen. Een heel andere vraag is, of namens de gemeenschap de over heid mag pogen het uitdragen van alle zwangerschappen af te dwingen met juridische sancties, wanneer die zelfde gemeenschap als geheel niet in die perspectieven gelooft en niet genegen is de ldsten mede te aan vaarden. Dit zijn evengoed gewe tensvragen als de individuele vraag „Mag ik ooit doden?" Blikverenging KVP en ARP kwamen uit de doolhof met een ontwerp, waarop uit velerlei oogpunt kritiek is gekomen wie het beter wist mocht het zeggen maar haast alle critici hebben hun eigen blikverenging. Vlak voor het Kamerdebat ga ik niet meer in op bijzonderheden; dat heb ik hier en elders eerder gedaan. Nög voelen ve len zich geroepen tot waarschuwin gen en sombere voorspellingen voor Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat; heeft nu definitief besloten dat er voor bussen van het streekvervoer pas sprake behoeft te zijn van opheffing in avond- en weekeinduren indien er gedurende die uren minder dan vijf passagiers zijn. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij geschreven af te zien van zijn tien-personen-norm waar mee hij de afgelopen zomer alle Ne derlandse streekvervoersbedrijven tegen zich in het harnas joeg. In gevallen waarin een buslijn min der dan vijf passagiers per trajectge deelte vervoert, behoeft niet direct sprake te zijn van opheffing. In zo n geval moet er eerst een onderzoek worden ingesteld, zo schrijft de mi nister aan de Tweede Kamer. Bij zo'n onderzoek moeten de eventuele gevolgen van het niet meer bedienen van een lijn in ogenschouw worden genomen. In verband met het definitief halve ren van de tienpersonen-norm zal éen buslijn, die in verband met deze norm ;1 was opgeheven, weer kun nen gaan rijden. Die bus rijdt tussen Nederpelt en Valkenswaard. Minister Westejterp had enkele we ken geleden al in een besloten verga dering van een Kamercommissie ge zegd halvering van zijn norm te over wegen. Vervoersbedrijven hadden daarna aangedrongen op definitieve uitspraken. Morgen bespreekt de Tweede Kamer de positie van het streekvervoer met minister Wester terp. Mevrouw de Wael is een rooms- katholick publiciste (en juriste) uit Utrecht. de praktijk als dit voorstel wet wordt. Dat mag. maar soms krijg ik de indruk van een bijna neurotische angst, alsof straks de wetgever op een knopje drukt, waarna alles auto matisch goed of fout loopt. Alsof wij de praktijk niet zelf maken! Een wet geeft voor problemen van heil en onheil, leven en dood nooit de oplossing, maar kan wèl werken als appèl en zo wens ik het ontwerp Van Schaik-Van Leeuwen op te vatten: een christelijk appèl van demo craten. Christendom en democratie grijpen in elkaar als de beide balken van het kruis. Zo ooit dan bleven wij thans een cruciaal moment, waarop moet blijken hoe christelijk extremisme de ware democratie niet schaadt en omgekeerd. Hoog tijd werd het om het zwaartepunt van een probleem als abortus over te hevelen van de micro-ethische sfeer (Wat mag en moet de zwangere vrouw, de arts. de verpleegkundige?) naar de macro- ethiek (Wat moeten wij allemaal er aan doen?). Dezelfde maatschappij, waaruit nu nog de noodroep klinkt om abortus, zal binnenkort overleggroepen voortbrengen, niet om een hoogst persoonlijke beslissing over te ne men, wèl om de eerste nood te doen keren. Een hoopvol begin. Veel te lang hebben christenen zon debokken de woestijn ingestuurd en de letter.van hun moraal gekoesterd ten koste van de geest. Vandaag slaat de balans wel eens door naar de andere kant. We hebben dan ook behoefte aan een evenwichtige wet. die de zware verantwoordelijkheid van individueel betrokkenen niet verdoezelt maar tegelijk ieder op roept die verantwoordelijkheid te delen teneinde het leven te behoe den. Wat eigenlijk iedereen verlangt. POLSBROEK De 63-jarige me vrouw R. M. G. Stolman- Rosenbergen uit Den Haag is gister middag bij e^n verkeersongeluk op de Zuidzijdse Weg in de Utrechtse gemeente Polsbroek om het leven gekomen. Zij zat in een auto die achterop een langs de weg stilstaan de tractor met mestkar botste. Het is goed leer snijden van ander mans riemen. Dat spreekwoord gaat op voor de wijze waarop minister Westerterp gisteren trots het wette lijk regiem voor de woonerven aan kondigde. De indruk die de minister wekt als zou vrijwel iedere straat op korte termijn in een woonerf kun nen zijn omgetoverd, als het betrok ken gemeentebestuur daaraan ten minste meewerkt, is onjuist. Onjuist, omdat er behalve het nu geschapen wettelijk-juridisch kader nog geen enkele andere belemme ring uit de weg is geruimd. Die andere belemmeringen zijn voorna melijk van financiële, maar ook van praktische aard. Gemeenten zijn ge bonden aan hun eigen schema voor de vernieuwing van de bestratingen. Iedere straat komt daarvoor wel eens aan de beurt, maar dat kan jaren duren. Pas als een bestrating toch vernieuwd moet worden, kan pas worden gedacht aan een woo nerf, aan een totale herinrichting van de straat. Daarbij komt dan het financiële as pect: een totale herinrichting van straten is duurder, aanzienlijk duur der dan een gewone herbestrating. Gemeenten staan dus voor een fi nanciële drempel, die niet wordt opgeheven door het rijk, omdat er geen speciale pot voor de wooner ven komt. Bij dit alles komt dan nog eens dat er tal van straten zijn, die gewoon niet (of nog niet) deugen om tot woonerf te worden omgebouwd. Neem alleen maar de vele straten in de oudste wijken van de grote ste den, met een zeer hoge parkeer- dichtheid. Daar een woonerf van te maken is onmogelijk, zonder het belangrijkste deel van de auto's te weren. En dat is pas weer mogelijk, als er vervangende parkeergelegen heid komt, waar gemeenten veelal echter ook de financiële middelen niet voor hebben. Kortom, de komst van een woonerf hangt vooral af van de toevallige actuele budgettaire positie van de betrokken gemeente, waardoor veel Nederlanders nog lang op hun woo nerf zullen moeten wachten; het enthousiasme van Westerterp ten spijt. door Herman Amelink Begin dit jaar zag het ernaar uit dat de positie van de Chileense juntaleider, Pinochet, bijzonder hachelijk was. Toenemende kritiek op de onderdrukking, de belabberde economische situa tie en verdeeldheid in het leger wekten de indruk dat zijn dagen geteld waren. Nu de derde verjaardag van de junta „gevierd" is, blijkt de situatie sterk veranderd. In een half jaar tijd is Pinochet erin geslaagd het tij te keren en zich een stevige machtsbasis te verschaffen. Wat heeft Pinochet in staat gesteld tegen de stroom in te roeien en vaste wal te bereiken? Begin dit jaar stelde een aantal hoge officieren in het leger de president een ultimatum, waarin maatregelen geëist werden om de slechte econo mische situatie te verbeteren. Vooral generaal Leigh, evenals Pinochet lid Van de junta, kritiseerde herhaalde lijk het economisch beleid van de regering. Een tweede teken aan de wand was het boek van de vroegere president Eduardo Frei, waarin hij kritiek uit oefende op de martelpraktijken van de militaire regering. Frei, die be paald geen aanhanger van de in 1973 omgebrachte Allende was en mee werkte aan diens val. hekelde het fascisme van de junta. Ondanks de druk van de internatio nale publieke opinie, de protesten van de kerken tegen de schending van de rechten van de mens en de zeer sombere economische situatie is Pinochet de crisis te boven gekomen en zit hij nu steviger in het zadel dan tevoren. Er is een aantal factoren dat tot deze versterking van de positie van de Chileense.president heeft bij gedragen. Verenigde Staten De verbetering van het image van Pinochet in de ogen van zijn mede militairen is voor een belangrijk deel te danken aan het buitenlands beleid dat de Verenigde Staten ten opzichte van Chili gevolgd hebben. Op de conferentie van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS), die in juni van dit jaar in de hoofd stad van Chili. Santiago, gehouden werd. toonde de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger zich nogal verzoeningsge zind. Tijdens de conferentie werd een rapport besproken waarin de schending van de rechten van de mens door de Chileense junta aan de orde kwam. De Amerikaanse mi nister ging niet verder dan het leve ren van enige verbale kritiek, maar stelde geen enkele concrete maatre gel in het vooruitzicht voor het geval de schendingen zich zouden voorts zetten. Bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten verklaarde Kissinger voor de commissie internationale betrek kingen van het Huis van Afgevaar digden, dat hij de toezegging van de Chileense junta had gekregen van een gematigder opstelling tegenover andersdenkenden. De minister wees erop dat Chili tenminste had meege werkt aan een onderzoek naar de schending van de mensenrechten door de OAS en dat Cuba dat tot nog toe nooit had gewild. Verder constateerde de minister een gelei delijke verbetering in de toepassing van de mensenrechten. Ondertussen had de conferentie van de OAS en meer speciaal de aanwe zigheid van Kissinger zijn uitwer king niet gemist. Pinochet had wel even in het zondaarsbankje gezeten, maar de overheersende indruk was wel dat de juntaleider voortaan weer volledig mocht meetellen in de Amerikaanse wereld Het verhoogde zijn aanzien onder de militairen. En het had hem niet meer dan de vrijla ting van zo'n 200 politieke gevange nen gekost die voor een belangrijk deel naar het buitenland verdwe nen. Intussen konden de arrestaties in hetzelfde tempo worden voort gezet. Economische politiek De versterking van de positie van Pinochet is verder te danken aan het beleid van zijn minister van fi nanciën, Jorge Cauas. Doorzijn po litiek zal Chili dit jaar in staat zijn de jaarlijkse afbetaling van de fi nanciële schuld op eigen kracht te verrichten. Verder zal hij wellicht ook in staat blijken het tekort op de betalingsbalans in de nabije toe komst te boven te komen. Door de volmachten die Cauas kreeg van Pinochet zijn deze. doel einden op een nogal wrede manier bereikt. Na de val van Allende kon de regering Pinochet rekenen op Dictator Pinochet heeft de hier gul lachende arbeiders in de Chileense kopermijnen niet veel goeds te bieden. steun uit het buitenland en op een grote bereidheid in het land te inves teren. De junta maakte de omstan digheden daarvoor gunstig: lage lo nen, verbod van vakbondsactivitei ten en geen prijsbeheersing. Deze politiek leidde in 1974 tot een groei van de economie met vijf pro cent. maar het tekort op de beta lingsbalans nam ernstige vormen aan. Er werd meer geïmporteerd dan het land kon uitvoeren. Toen in 1975 de prijs van de koper (Zeventig pro cent van Chili's export) halveerde, was de ellende nauwelijks meer te overzien. Chili's inkomsten daalden. De economische situatie vroeg om investeringen. Maar daarvoor was de invoer van kapitaalgoederen no dig en die import vergrootte het tekort op de betalingsbalans. De slechte reputatie die Chili inmid dels gekregen had. maakte een her ziening van de schuldenregeling met het buitenland bijzonder lastig, om dat de schuldeisers politieke rech ten en vrijheden als voorwaarde voor die herziening stelde Dat was nu juist waarvoor de junta niet voelde. Minister Cauas vond een haidvoch- tige uitweg uit deze problemen. Hij constateerde dat de pogingen om de economische groei te vergroten ook een toeneming van het tekort op de betalingsbalans betekenden. Daar om besloot hij ook die groei te gaan afremmen. In een land als Chili, met een gecentraliseerde economie, was dit niet zo moeilijk. De minister ver laagde de overheidsuitgaven met maar liefst dertig procent. Die sterke daling van de overheids uitgaven deed de economische acti viteit sterk teruglopen. Een aantal fabrieken ging over de kop en in vele sectoren liep de bedrijvigheid zo sterk terug, dat de arbeiders op extra lange vakanties gestuurd werden. Door de economische groei af te remmen is het betalingsbalans- tekort nu sterk afgenomen, maar de sociale gevolgen van deze politiek zijn intriest. Het aantal werklozen is gestegen tot twintig procent. Honger Er wordt op grote schaal honger geleden in Chili omdat de regering door voortdurende devaluaties de export van produkten (vooral uit de landbouw) probeert te bevorderen, terwijl de invoer afgeknepen wordt. Dit heeft tot gevolg dat de voed selprijzen in het land erg hoog en Van onze parlementsredactie DEN HAAG Niet slechs één, maar zelfs bijna twee weken heeft de Tweede Kamer uitgetrokken voor het debat over de twee initiatief-ontwerpen van wet tot regeling van de ab ortus, dat vanmiddag zal beginnen. Er wordt op gerekend dat de Kamer vandaag de hele dag maar ook morgen nog een paar uur nodig zal hebben voor haar beschouwingen in eerste termijn. Donderdag volgen de eerste antwoorden van de indieners. De afronding van het debat is pas na Prinsjes dag te verwachten: volgende week woensdag en donderdag. De stemmingen zullen donderdagavond 23 september wor den gehouden. Er zullen zes indieners achter de regeringstafel zitten: dr. J. H. Lamberts en dr. H. J. Roethof (PvdA), mevrouw mr. E. Veder- Smit en mr. A. Geurtsen (WD) en mevrouw Hannie van Leeuwen (AR) en mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen (KVP). Het is gebruikelijk dat de bij de initiatief-wetgeving betrokken minister dergelijke beraadslagin gen van de Kamer terzijde aan de regeringstafel gezeten bij woont. maar minister Van Agt schijnt in dit geval nog niet te hebben besloten of hij wel of niet zal komen en zo ja of hij zich in het debat zal mengen. Handtekening Maar ook als hij mee-discussieert zal hij toch geen antwoord geven op de vraag die zovelen zolang heeft beziggehouden: Zal hij, wanneer het wetsontwerp van PvdA-VVD het haalt, daaraan zijn grondwettelijk vereiste handtekening (contraseign) wil len hechten? Van Agt heeft dit formeel altijd in het midden gela ten, maar steeds toch zoveel blijk gegeven van zijn weerzin tegen de legalisering van de abortus zoals PvdA en VVD haar geregeld wil len zien, dat zijn vrienden en an dere ingewijden voor zeker aanne men dat Van Agt zijn handteke ning zal weigeren. „Zou hebben geweigerd" moe ten we nu zeggen, want het begint er inmiddels naar uit te zien dat de soep niet erg heet zal worden gegeten. Waarschijnlijk krijgt de Eerste Kamer het wetsontwerp dat het haalt, pas vlak voor of vlak na het kerstreeces te behan delen, en dan moet het nog voor advies naar de Raad van State. Of het dan nog vóór de verkiezingen en het demissionair worden van het kabinet ondertekend, of zoals dat officieel heet gecontrasig neerd moet worden is de vraag In zo'n geval zal het echter wel moei lijkheden geven bij de nieuwe ka binetsformatie. Weigeren Maar gesteld nu eens dat het wet sontwerp de huidige minister van justitie nog tijdig ter onderteke ning wordt voorgelegd. Heeft hij dan formeel het recht te wei geren? Natuurlijk wel. Het contraseign, ingevoerd bij de nieuwe grondwet van 1840. na de afscheiding van België, beoogt de minister aan sprakelijk te kunnen stellen, als hij met zijn beleid zou gaan afwij ken van datgene wat de wet aan geeft. Niets is derhalve logischer dan dat een minister die voor een bepaald stuk beleid op basis van een wet die hij niet wil, niet ver antwoordelijk wil zijn. ook niet contrasigneert, maar dan zou de Kamer misschien aanleiding zien. hem weg te sturen. Een andere mogelijkheid geeft ar tikel 130 van de grondwet. Daarin ligthet recht van de regering be sloten om een wetsontwerp dat via een initiatief van de Staten- generaal onstaan is. naast zich neer te leggen met de medede ling: De Koning houdt het voorstel in overweging. Dat is ei genlijk het omgekeerde van de gang van zaken bij een gewoon wetsontwerp. Dat komt van de Kroon en kan door de volksverte genwoordiging geweigerd wor den. Omgekeerd kan dat ook. Maar dan zal die weigering toch doorgaans wel van de gehele rege ring, op zijn minst van het kabi net, dienen uit te gaan. Als het zover zou komen zou daarbij ze- ker weer de vraag over de be voegdheid van een individuele minister, als dienaar van de Kroon voor een specifieke porte feuille. tegenover de bevoegdheid van de hele ministerraad naar vo ren kotnen. Daarbij komt dan nog dat velen beweren dat het inmiddels ge woonterecht zou zijn, dat de rege ring een door het parlement aan genomen initiatiefwetsontwerp aanvaardt. Naarstig wordt er dan ook zo hier en daar naar prece denten voor een mogelijke weige ring tot contraseign gezocht. Ei genlijk is daar maar één echte bij. Dat komt natuurlijk op de eerste plaats doordat het parlement maar weinig gebruik maakt van het initiatiefrecht, het recht om zelf wetten in te dienen, dat het al sinds 1814 heeft. Veel meer ge bruik maakt de Tweede Kamer van het in 1848 ingevoerde recht van amendement, het recht om wijzigingen aan te brengen in wet sontwerpen die door de regering aan haar voorgelegd worden. Feitelijk zijn er maar twee initia tiefwetsontwerpen geweest die. aangenomen door het parlement en gesanctioneerd door de Ko ning, van ingrijpende betekenis geweest zijn. De eerste ervan staat aan de wieg van onze sociale wetgeving, nl de Kinderwet van Van Houten van 19 september 1874. Het tweede grote initiatief is dat van invoering van het vrou wenkiesrecht in 1919, een wets ontwerp van de linkse liberaal Marchant. Precedent Toch was het dezelfde meneer Marchant, die in 1917, onder het kabinet Cort van der Linden moest ervaren dat een door beide Kamers aanvaard initiatief wetsontwerp door de regering niet behoeft te worden gecontra signeerd. Dat gebeurde nameiijle met zijn wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 26 van de lager- onderwijswet, met het doel de on- defwijzerssalarissen te verhogen. Die weigering van sanctie is ei genlijk het enige precedent uit onze parlementaire geschiedenis. Kranenburg tekent daar in zijn „Nederlands Staatsrecht", blz. 196, bij aan dat die onthouding van de koninklijke sanctie toch wel veel waarde is geweest als precedent, omdat toen zowel bin nen als buiten het parlement niet de gedachte ontstond dat hier een (gewoonte) rechtsregel geschon den zou zijn. Toch betwijfelt deze schrijver of bij een initiatief- ontwerp dat meer in de belang stelling is bij brede lagen van het volk (en dat is met de abortuswet ten zeker zo) een onthouding van de koninklijke sanctie niet als on rechtmatig gevoeld zou worden. Bovendien leefde men in 1917, de tijd van de eerste wereldoorlog niet zo met deze constitutionele kwestie mee. Het zou te gewaagd zijn op dit precedent te ver trouwen. voor de ondergrondse vakbeweging SACTU (ANC) i Apartheidsbeweging Nederland Postbus 10500, Amsterdam. voor velen zelfs onbetaalbaar zijn, zodat de ondervoeding toeneemt en dat terwijl het land voedsel uitvoert. Dat is dan ook de reden van de boycotactie die momenteel gevoerd wordt tegen de Chileense appels die ons land binnenkomen. Volgens cij fers van de Centrale Bank van Chili ging in 1975 meer dan een derde van het Chileense fruit naar Nederland. Het economisch beleid van minister Cauas heeft Chili's afhankelijkheid van buitenlandse steun verminderd. Daardoor is ook de mogelijkheid om langs deze manier druk uit te oe fenen op de Chileense regering afge nomen. De positie van Pinochet is erbij gebaat. De belangen van het Chileense volk worden voor de posi tie versjacherd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5