Zaak van de vrede moet bij politieke keus zwaar wegen 9 Nadruk op educatieve films! k Vhvk* cMe&x Wapenwedloop geeft weinig reden tot optimisme Defensie veiligheid Arrestant slaat de hand aan zichzelf Jongens gewond na schietpartij Historisch pand in de „motteballen" Festikon Laren ALS EEN DIEF IN DE NACHT GROTE BURCHTZAAL - BURCHSTEEG 14 LEIDEN DE RABOBANK plaatsvervangend beheerder der kantoren MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET b Kan de NAVO het Warschau pact partij geven? Ik moet deze vraag anders stellen. Immers ~oorlog is vanwege het vernieti- gingspotentieel waarover wij -thans beschikken, in het span- ningsveld tussen Oost en West, geen bruikbaar middel meer voor het bereiken van interna tionale politieke doelstellin gen. De opdracht van onze krijgsmacht is niet meer het winnen, maar het meehelpen voorkomen van oorlog. En een betere vraag is dan ook: is de NAVO voldoende geloofwaar dig om het Warschau-pact er van te weerhouden om in een mogelijke conflictsituatie ge bruik te maken van militaire middelen tegen één of meer le den van het bondgenootschap? Het is niet eenvoudig om op deze vraag een klaar antwoord te geven. De gegevens waarover wij beschik ken zijn praktisch nimmer volledig en soms minder betrouwbaar. En zorgvuldigheid is geboden als men verantwoorde conclusies wil trekken i uit „aangereikte" vergelijkingen van de wederzijdse gevechtskracht. Be dacht zij dat de partijen bepaalde wapensystemen niet gelijk waarde- - ren en dat deze waardering in de loop van de tijd kan veranderen. Eerder wees ik op de discussie over de bruikbaarheid van tanks en vlieg tuigen, rekening houdend met ont- wikkelingen op het gebied van de bestrijdingsmiddelen. Nu circuleren er in de pers berichten over een Brit se uitvinding (onder andere verbe terde pantserplaten) die de overle vingskansen van de tank op het ge- vechtsveld aanzienlijk zal verhogen. Dergelijke ontwikkelingen moeten zeker in de beoordeling worden be trokken b.v. als wij ons bezig houden met het Sowjet-tankoverwicht in de Centraal-Europese regio. Moeilijk meetbaar Ook de moeilijk meetbare factoren r - mogen niet aan de aandacht ont snappen. De geschiedenis leert dat moreel en discipline vaak doorslag gevend zijn geweest voor succes en een tekort aan mensen en middelen volledig hebben gecompenseerd. Maar hoe moeten wij de waarde van deze factoren inschatten bij een be- oordeling van de geloofwaardigheid van onze defensie-inspanning? Een extra moeilijkheid is dat het, gezien de oorlogsvoorkomende opdracht van moderne strijdkrach ten niet van het allergrootste belang is hoe wij denken over onze militaire geloofwaardigheid, maar hoe de poli tieke en militaire leiders van het Warschau pact oordelen over de kwaliteit en geloofwaardigheid van - onze defensie-inspanning. Hoe be oordelen zij de slagvaardigheid van onze politieke toporganen en de ge vechtskracht van de NAVO- eenheden? De mate waarin zij ons geloofwaardig vinden, is .mede bepa lend voor de rol die zij hun strijdkrachten zullen laten spelen in het internationale politieke proces en voor hun bereidheid om met het Westen tot overeenstemming te ko men bijvoorbeeld over nieuwe en meer verantwoorde veiligheidsstruc turen. Het is welhaast onvermijdelijk dat zij. vooral als het gaat om factoren als moreel, discipline, kwaliteit van de leiding, graad van geoefendheid. enz. onze geloofwaardigheid vaststellen aan de hand van eigen 0 normen Dit betekent o.a. dat wij bij onze beleidsbepaling op allerlei ge bied (personeel, opleiding, oefening, organisatie) met de normen die gel den aan de andere kant van het IJzeren Gordijn ernstig rekening moeten houden Het is voor mij een vraag of wij dat in Nederland wel altijd in voldoende mate doen. En ik denk dan aan on der meer de overwegingen die hpb- ben gegolden bij het beleid terzake van de discipline, de duur van de diensttijd, de werk- en rusttijden, enz. Geloofwaardig? Is de NAVO geloofwaardig? Ik ge loof dat na een periode van onzeker- «U held waarin de organisatie het ver lies van haar superioriteit op atoom- gebied moest leren aanvaarden, de Ook een jaar of vijftig geleden, kort na het einde van de Eerste Wereldoorlog, was het optimisme over de mogelijkheden van vrede niet bijster groot. Dat blijkt onder meer uit dit plaatje dat het christelijke weekblad De Ster op 2 februari 1923 afdrukte onder het opschrift „een oude fabel". Twee nijdige bokken. Frankrijk en Duitsland, ontmoetten elkaar blijkens het onderschrift „op een smal bruggetje boven een afgrond waarin ze tenslotte beide zullen storten omdat geen van hen wil wijken." NAVO bezig is zich politiek en mili tair te versterken. De politieke sta biliteit is toegenomen: Amerika heeft zich vrijgemaakt uit ZO-Azië; in Portugal lijkt de democratie een kans te krijgen; de banden tussen Bonn, Parijs en Londen worden aan gehaald. Ook de militaire ontwikke lingen zijn niet zonder betekenis. Amerika heeft besloten zijn conven tionele gevechtskracht in Centraal Europa uit te breiden met o.a. twee legerbrigades (een brigade is drie tot vierduizend militairen). Eén van deze brigades zal worden gestatio neerd in de kwetsbare Noordduitse laagvlakte, waar in tijd van oorlog ook het Nederlandse legerkorps is opgesteld. West-Duitsland zal in de komende jaren het aantal NAVO brigades brengen van 33 op 36. De defensie plannen voorzien voorts in een toe name van: het aantal tanks (van 2052 naar 2700); anti-tank raketsys temen (van 545-2500) en stukken ge mechaniseerde artillerie (van 540 naar 594). Daarnaast wordt ge streefd naar een verbetering van de territoriale verdedigingsorganisatie. Frankrijk hoewel formeel geen lid van de militaire organisatie heeft door generaal-majoor M. H. von Meyenfeldt, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. besloten de defensiebegroting in zes jaar te verdubbelen. De Franse rege ring is vast van plan de ge vechtskracht van de in het verleden sterk verwaarloosde conventionele strijdkrachten aanzienlijk te verbe teren. Belangrijk is ook de groei en de samenwerking in de NAVO voor wat betreft: operationele planning, wa penproductie en procedures, het geen de slagvaardigheid van de or ganisatie ten goede komt en de ver spilling van financiële middelen en capaciteit terugdringt. Naar ver luidt bevatten de plannen onder an dere: de invoering van een NAVO- standaardgeweer en de standaardis atie van de bewapening van het ge vechtsvliegtuig F-16. Ook is er aan dacht voor de verbetering van de kwaliteit van de Portugese NAVO- eenheden en van de maritieme strijdmiddelen. Zo zal het Italiaanse vlootplan voor de komende tien ja ren versneld worden uitgevoerd. Zwakke plekken Natuurlijk blijven er zwakke plek ken. En ik denk dan onder meer aan: de politieke twist tussen Grieken land en Turkije; de labiele politieke situatie in Italië; de slechte ont plooiing in tijd van vrede van een deel van de parate NAVO-eenheden, waardoor een tijdige inzet van deze eenheden in crisissituaties niet is verzekerd en aan het verschil van mening tussen de bondgenoten over de aan defensie toe te kennen priori teit. Zo weerhouden de activiteiten van Amerika. West-Duitsland en Frankrijk op defensiegebied Neder land en waarschijnlijk ook Enge land er niet van om druk te blijven uitoefenen op de defensiebegroting. Deze en andere problemen laten on verlet dat de NAVO bezig is haar positie te versterken om het hoofd te kunnen blijven bieden aan ont wikkelingen binnen het Warschau pact. De conventionele militaire in spanning van de NAVO en de Ame rikaanse nucleaire garantie voor de veiligheid van West-Europa, weer houden zonder twijfel het Warschau-pact van het daadwerke lijk gebruik van militaire middelen tegen één of meer leden van de orga nisatie. Aan de vraag of de leiders van het pact een militaire operatie overwegen bijvoorbeeld tegen West- Europa, ga ik voorbij. Wapenwedloop Ondanks deze wellicht geruststel lende uitspraken is er mijns inziens weinig reden voor optimisme. Im mers het streven naar militaire ge loofwaardigheid is één van de krach ten achter de wapenwedloop die in deze tijd als één van de grootste bedreigingen voor de wereldvrede wordt gezien. Over deze wedloop, die gaande wordt gehouden door: het wantrou wen tussen Oost en West; autonome technologische ontwikkelingen en economische belangen, en die een steeds groter beslag legt op financië le middelen, menselijke capaciteit en grondstoffen, zeggen de r.k. bisschoppen van Nederland in hun verklaring over „Bewapeningswed loop en Ontwapening" van januari 1976 onder meer: „Ook op het vlak van de zogenaamde conventionele bewapening intensiveert de bewape ningswedloop zich op tal van plaat sen in de wereld. Terwijl gehoopt werd dat het einde van de koude oorlog tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie tot afremming van de bewapeningswedloop zou lei den, is dit niet het geval gebleken. Integendeel, onze wereld wordt steeds meer een opslagplaats van hoog geperfectioneerde wapens". Explosie of. De vraag dringt zich op waar dit alles op moet uitlopen: op een explo sie; een verbreking van het even wicht tussen NAVO en Warschau pact waardoor het daadwerkelijk gebruik van militaire middelen voor het bereiken van politieke doelstel lingen weer aantrekkelijk wordt of op een gemeenschappelijk streven van Oost en West naar wapenbe heersing vermindering of ontwa pening? Wij leven in een riskante tijd. En een keer ten goede lijkt mij alleen maar mogelijk wanneer wij in ons hande len onze menselijke opdracht om een wereld te bouwen in vrede en gerechtigheid, een meer centrale plaats gaan toekennen. Ons beleid op politiek, militair, economisch en sociaal gebied, nationaal en interna tionaal. zal enerzijds de positieve vrede moeten bevorderen, ander zijds de negatieve effecten tegen gaan van de wijze waarop wij zorgen voor onze veiligheid. Programma Een programma ter ondersteuning van dit beleid zou de volgende pun ten kunnen bevatten: Strijd tegen onderdrukking, overbevolking, armoede, racisme om op langere termijn de conflictstof te verminderen op in ternationaal politiek gebiéd. Bevordering van meer geëigende internationale politieke kaders ook voor Europa waarin de macht van de nationale staten aanzienlijk is beperkt. Versterking van de democra tische controle op (militair) technologische ontwikkelingen en op de wapenhandel. Beperking van het gebruik van atoomwapens (wederzijds verbod van het gebruik van atoomwa pens tegen stedelijke agglomera ties en industriële concentratie gebieden) en het atoomwapen- vrij maken van Europa. Beteugeling van de wapenwed loop in Europa door o.a. plafond- afspraken" voor troepen en wa pensystemen en overeenkomsten over kwaliteitseisen en vervan- gingsvoorwaarden voor de be langrijkste wapensystemen. Actief onderzoek naar andere methoden dan militaire voor de oplossing van internationale po litieke conflicten. Bevordering van een beleid op defensiegebied waarin aan more le krachten prioriteit wordt gege ven boven de techniek. Geen radicaal programma uitsluitend gericht op de bevor dering van de positieve vrede; geen conservatief programma éénzijdig gericht op de zorg voor de veiligheid, maar een program ma waarin vrede en veiligheid in een juiste relatie (veiligheidszorg ondergeschikt aan de bevorde ring van de positieve vrede) tot elkaar worden nagestreefd. De voornaamste gedachten, die dit program dragen, zijn: de wijze waarop wij voor onze veiligheid zorgen, houdt een be dreiging in voor ons voortbe staan: wij zijn pas veilig als er alom vrede is. *;en dergelijk programma is slechts uitvoerbaar wanneer wij allen onze verantwoordelijkheid voor de zaak van de vrede leren verstaan bijvoor beeld door veel gewicht toe te ken nen aan deze problematiek bij onze politieke keuze. Beoordelen wij het program van de partij van onze keu ze ook op de inhoud van het vredes- en veiligheidsbeleid? Zonder deze persoonlijke betrokkenheid zullen wij er niet in slagen om ontwikkelin gen die ons bedreigen onder contro le te krijgen en in een meer ver antwoorde richting om te buigen. Dit is het laatste artikel van een serie van vier. De drie voor gaande stonden in de krant van 8, 9 en 10 september. GRONINGEN De 63-jarige M. M. uit Muntendam heeft zelfmoord ge pleegd in een politiecel in Gronin gen. M. was op bezoek bij familie in de stad Groningen. Na een aantal borrels maakte hij het zijn familie zo lastig, dat er naar de Groninger ge meentepolitie werd gebeld voor as sistentie. M. werd meegenomen en opgesloten ter ontnuchtering. Na een paar uur bleek hij zich te heb ben opgehangen met behulp van een trui die hij aan een rooster had vastgemaakt. Volgens de politie wa ren voor de insluiting de gebruike lijk voorzorgsmaatregelen, zoals het verwijderen van veters, genomen. De fractieleider van de PSP in de Tweede Kamer. Van der Lek. heeft juist gisteren de staatssecretaris van Justitie gevraagd hoeveel geval len van zelfmoord, pogingen daartoe of van zelfverminking zich de laatste vijf jaar hebben voorgedaan in huizen van bewaring, gevangenis sen en instellingen van tbr (ter be schikking stelling van de regering). EDE Drie jonge Zuidmolukkers zijn in de nacht van woensdag op donderdag gewond geraakt door pistoolschoten, hoogstwaarschijn lijk afgevuurd door twee portiers van een onlangs geopende bar in Ede. Het is door dit voorval lange tijd onrustig geweest in het centrum van Ede De politie had een groep van de mobieie eenheid paraat. De portiers, twee Arnhemmers van 25 en 26 jaar. hebben zich gistermid dag bij de politie in hun woonplaats gemeld met de mededeling dat zij betrokken zijn geweest bij de schiet partij. Zij geven elkaar er de schuld van op de Zuidmolukkers te hebben geschoten. Na de schoten vluchtten de twee mannen. Bij een huiszoe king vond de politie bij een van de portiers twee karabijnen met muni tie. Deze wapens zijn niet bij de schietpartij gebruikt. De politie van Ede zoekt nog naar het pistool. Aanleiding tot het voorval was de weigering van de eigenaar van de bar enkele Zuidmolukkers in zijn zaak binnen te laten. Tegen slui tingstijd kwamen zij met verster king terug. Hoe zich vervolgens de schietpartij afspeelde is nog niet bekend. De gewonde jongemannen zijn in middels geopereerd. Twee jongens van 23 jaar uit Lunteren liepen schotwonden in het been op. De derde, een negentienjarige inwoner van Ede. kreeg een kogel in zijn' borstkas. ROSMALEN De 25-jarige me vrouw K. Verhagen uit Heesch en de 25-jarige Chr. Schellekens uit Den Bosch zijn in de nacht van woensdag op donderdag na een ver keersongeval op rijksweg 55 in het Groot-Ziekengasthuis in Den Bosch overleden. Volgens de rijkspolitie is de auto waarin zij zaten door nog onbe kende oorcaak van de weg geraakt en in brand gevlogen. De andere twee inzittenden raakten bij het on geval licht gewond. VLISSINGEN De gemeente Vlis- singen gaat een van de oudste histo rische panden, die het nog bezit, slopen en in secties opslaan tot in betere tijden. Het gaat om het Van Dishoeckhuis dat in 1733 door dt Zuidnederlandse bouwmeester J. P van Bourscheit in barokstijl werd opgetrokken. Het Van Dis hoeckhuis, dat van 1818 tot 1964 als gemeentehuis van Vlissingen heeft dienstgedaan, staat op het terrein van „De Schelde" in Vlissingen.' Daar moet het weg omdat De Schel de op die plaats uitbreidingsplan nen heeft. Geld om het gebouw te verplaatsen is er niet. B en w van Vlissingen hebben de raad nu voor gesteld 225.000 gulden beschikbaar te stellen om het Van Dishoeckhuis te kunnen slopen en te conserveren Vlissingen beschikt onder meer dooi de oorlog maar over heel weinig his torische gebouwen. De afgelopen twee jaar heeft een actiecomité geij verd voor het behoud van dit monu ment. Prins Claus heeft vrijdag in Breda het hoofdkantoor van de Coöperatieve Vereniging Suiker l U.A.- geopend. Achter de stapel suikerbieten links prins Claus en rechts de voorzitter van de Sui Unie, de heer Van Kempen Natui feyei helft, doeln stadi' LAREN Van 14 tot 18 september wordt, zoals we reeds berichtten, in het Singer-complei Laren de manifestatie Festikon '76 gehouden. Doel van het „Festikon is vooral, mensen onderwijs, sociaal- en cultureel werk op de hoogte te steHen^&n'.qi'euwe 16 mm films voor educatieve filmcircuit en van nieuwe ontwikkelingen op het gebied.van de-audiovisuele vormi Sommige films hebben al een verto ning in de bioscoop gehad, maar er zijn er ook die op het Festikon hun première beleven. Het genre films wijkt voor een belangrijk deel sterk af van het doorsnee-bioscoop- programma. Het accent ligt op de meer culturele film. de experimente le film en de maatschappij-kritische film. Programma Naast een hoofdprogramma van 's morgens tien tot 's avonds tien uur in de Singer-bioscoopzaal is er een even lang parallelprogramma in de Dooyewaardzaal van het Singer- complex, plus een luchtig pauzepro-, gramma in een van de museumzalen waar ook de video-presentaties en andere audio-visuele programma onderdelen een plaats zullen krijgen. Het Festikon begint met het thema „Menselijke relaties". Op het pro gramma staan onder meer drie films van Ingmar Bergman („Glimlach van een Zomernacht", „Een Les in Liefde" en „Scènes uit een huwe lijk"), voorts „Le Bonheur" van Ag nes Varda en een nog niet in de bioscopen gedraaide Finse film „De aarde is een zondig lied". teken van de derde wereld. Er wordt een groot aantal films vertoond uit en over de derde wereld, met als trekpleister de Kenia-trilogie van David Koff. Een zeer bijzondere film in dit programma is „Auandar ana- pu" van de Mexicaan Rafael Cordiki, een soort levensverhaal van Jezus, waarin een eenvoudige landarbeider optreedt als de Messiaanse figuur. Donderdag 16 september is gewijd aan de Verenigde Staten. Op het voorlopige programma staan films als „Nashville", „The Candidate" en „Alice doesn't live here anymore". Dit programma zal worden aange vuld met nieuwe en oude films. Bewustwording Film als middel tot maatschappelij ke bewustwording is het thema van vrijdag de zeventiende september. Aan dit programma werken, naast de Verenigde Filmdiensten die het leeuwendeel voor hun rekening ne men, verschillende groeperingen mee: Fugitive Cinema, de vrouwen van het Vrije Circuit, Cinemien, het fllmcollectief De rode lantaarn en het Amsterdamse Stadsjournaal. lang i nog i goed laatst knokt dag audio-visuele praktij kvoori den worden getoond uit onde:^eter en cultureel werk. Datzelfde geb trouwens ook reeds op 17 sep ber. Verder is de zaterdag gel :-se bardeerd tot dag van de anim film. In de bioscoopzaal is 'si gens een gevarieerd programma mder internationale animatiefilms te terwijl het middagprogramma £a, heel gewijd zal zijn aan.de ^i landse animatiefilm. m Nieuw is dit jaar dat het FeSt noor< Spek ■Kreu niet ophoudt in Singer, maar soort kettingreactie krijgt in aüf plaatsen: van 20 tot 22 septei wordt in Tilburg het Brabaf Filmfestival gehouden, in Arnh»f?n 1 van 17 tot 20 september een festatie in het Filmhuis Arnhi Nijmegen van 30 september I met 2 oktober in het Audiov Centrum. Vujad Rotte: van P ■gram de bi kwali Zaterdag 18 september is vooral be- doeld als een dag voor pedagogen. Woensdag 15 september staat in het in twee zalen tegelijk zullen de hele Voor degenen die het complete tikon-programma willen bijw< zijn passe-partouts beschikl voor veertig gulden. Dagkaai (vier voorstellingen) kosten gulden en avondkaarten (twee stellingen) vier gulden. Kaartei inlichtingen: Bureau Festi Postbus 515, Hilversum, tele 02150-17645. Een fascinerende film die handelt over de wederkomst van Christus... eert film voor „Futurologen". Wat gebeurt er op de aarde als Christus zijn gemeente, heeft weggenomen? Een film die iedere christen en buitenkerkelijke moet zien!! in de Op dinsdag 14 september, aanvang 8 uur n.m. (ingang-doöf'cié poort) leder welkom!! Toegang vrij!! te Alphen aan den Rijn zal graag op korte termijn in kontakt komen met sollicitanten naar de funktie van met belangstelling voor het totale bankvak. Gegadigden dienen, na een korte introduktieperiode, in staat te zijn de beheerders der kantoren te vervangen. In het algemeen zullen zij een belangrijk aandeel hebben in de ontwikkeling van de drie bijkantoren, waarvan de vaste bezetting varieert van 1 tot 5 personen. Doordat de bank de omvangrijke uitbreidingen van de in volle gang zijnde ontwikkeling van het thans 47.000 inwoners tellende Alphen aan den Rijn op de voet volgt zijn er voor haar medewerkers voldoende mogelijkheden in verschillende richtingen. Vereist zijn een middelbare opleiding, aangevuld met vakstudie (p.d.b., bankcursus) en het vermogen goed met cliënten te kunnen omgaan. Leeftijd 20 tot 23 jaar. Voor de huisvesting zal zeker een goede oplossing kunnen worden gevonden. Telefonische informaties tijdens kantooruren: 01720-75966 tst. 25 of 33. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direktie van de bank, Postbus 55, Alphen aan den Rijn. Ds. J Overduin Over de geestelijke volwassenheid -lENi rig nie Ha der de Ko tat noj eer VO( De Bos Thi kor red der te l uit Thi Ha zijr op Vai fha( - rui pla act te I ma na de 'bei Over het evangelist ideaal van de geest» ke volwassenheid Christus en de cons quenties daarvan vo het persoonlijk en k< kelijk leven. Een we1 voor deze tijd, rijk a inzichten en vol prak" sche levenswijshei» 3e druk Paperback f 16.50 Verkrijgbaar in de boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8