EG Plannen basisonderwijs onaanvaardbaar Meer resultaat mogelijk bij bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Demonstratie tegen legalisering abortus Commentaar Toetsing (1) Cheque werd oplichter noodlottig Onderzoek dr. Collette VVDM wil ook actie beginnen in buitenland inderdaad prima vaatwassers Ongeveer 15.000 mensen aanwezig Kritiek besturenraad protestants-christelijk onderwijs inderdaad prima stofzuigers VAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 Kan de regering onder bepaalde omstandigheden investeringen van particuliere ondernemingen in ons land in de toekomst gaan verbie den? Het CNV vindt dat dit moge lijk moet zijn. In een commentaar op de structuurnota „selectieve groei" (die minister Lubbers enkele maanden geleden naar het parle ment stuurde) vindt men deze CNV-gedachte terug. Het verbond vindt het nodig dat investeringen die een bepaald be drag te boven gaan moeten worden gemeld, zodat ze kunnen worden getoetst. Er staat niet bij wie die investeringen moet toetsen. Wel wordt eraan toegevoegd, dat één van de toetsingsnormen moet zijn of er binnen een bepaalde be drijfstak geen overcapaciteit gaat ontstaan. In dat geval, aldus het CNV, moet het mogelijk zijn de investeringen te verbieden, of de eventuele sub sidie op het investeringsproject te weigeren. Met dit laatste kunnen we instemmen. Wel zou het dan goed zijn elke subsidie, die in ons land wordt gegeven, aan voor ieder begrijpelijke normen te verbinden. Maar dit terzijde. Het gaat nu om de vraag of men, in dit geval de overheid, belangrijke investeringen mag (en kan) verbieden. Met name omdat er dan overcapaciteit in de bedrijfstak kan dreigen. Wij twijfe len aan de haalbaarheid van deze wens van het CNV. Misschien is het mogelijk denkbaar de overcapaciteit'^) ,eeri^ bepaalde bedrijfstak 'vef ,van iëv'6- ren te voorzien. .Men zal dan een bedrijfstak op het oog hebben die zijn producten vrijwel uitsluitend op de Nederlandse markt afzet. Te gelijkertijd moet nien er dan vanuit- gaan dat concurrentie uit andere Euro-landen (en ook bij voorbeeld uit Amerika-en Japan) op de Neder landse markt vrijwel uitgesloten is. Zo-een situatie is denkbaar als de ppbdukten (of diensten) uit die be- 1 drijfstak qua prijs, kwaliteit en lcve- ringstijd enz. enz. zó goed liggen dat buitenlandse bedrijven met een zelfde product op onze mart geen schijn van kans maken. Maar in dat geval is de kans natuur lijk erg groot, dat de Nederlandse producten uit diezelfde bedrijfstak een prachtige kans maken op de buitenlandse afzetmarkten. Het lijkt ons, dat het vaststellen van overcapaciteit binnen een bepaalde bedrijfstak slechts op zeer beperkte schaal mogelijk zal zijn. Toetsing van investeringen door wie dan ook, zeker zo lang de be- drijfsgenoten het niet zelf zouden kunnen, spreekt ons niet aan. BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Ook andere gebieden in Zuidelijk Europa hebben dit weekeinde de revue gepasseerd. De betrekkingen met Portugal kwamen aan de orde in verband met het bezoek dat Van der Stoel het komend weekeinde aan Lissabon zal brengen. De be windsman zal gaan onderzoeken wat de plannen van de Portugese regering met betrekking tot de EG I zijn en hoe men denkt over hulp van de gemeenschap bij het economisch herstel in Portugal. De negen beslo ten zich buiten het Grieks-Turkse conflict over de Aegeische Zee te houden tot na de besprekingen van de ministers van buitenlandse za ken van de twee landen in New York eind deze maand. Antony Grosland, Van der Stoels Britse bewindsman stelde dat de visserijkwestie voor zijn regering het komende halfjaar „van over heersend belang" zal zijn. De Britse regering is „erg bezorgd en pessimis tisch" over de vraag of het tot een regeling zal komen. ADVERTENTIE AMSTERDAM/DEN HAAG Op verschillende plaatsen in ons land zijn zaterdag demonstraties gehouden. In Amsterdam trot seerden zeker 6000 mensen het barre weer om tegen het huidige bewind in Chili te demonstreren. Via spandoeken werd opgeroepen tot een economische blokkade van het Chileense regime. (foto boven). Eveneens in Amsterdam was het eerste nationale vrouwenfestival georganiseerd, zaterdagmiddag in het Vondelpark en zaterdag avond in het Vrouwenhuis. Ongeveer 3000 vrouwen namen aan het festival deel. (foto hiernaast). In Den Haag kwamen zo'n 15.000 mensen uit het gehele land bijeen om te protesteren tegen de legalisatie van abortus Een verslag van deze demonstratie staat elders op deze pagina (zie foto links boven). Van een verslaggever MAASTRICHT Een ongedekte cheque, uitgegeven in een Chinees restaurant in Meerssen. is de door de politie als „meester oplichter" om schreven Jan T. (48), uit Hoogvliet, noodlottig geworden. Verdacht van oplichting van veel Duitsers en Ne derlanders tot een bedrag van minstens anderhalf miljoen gulden is T. ingesloten in het huis van be waring in Maastricht. Twee jaar geleden bewoonde hij nog met vrouw en twee kinderen de pre sidentiële suite in het Hilton-hotel in Frankfurt. Daar had T. een bu reau gesticht met architecten en specialisten dat fantastische recrea tieparken met hotels ontwierp. Een ervan werd aangeboden aan de ge meente Raumheim voor 60 miljoen, maar werd niet uitgevoerd hoe en thousiast het gemeentebestuur er ook over was Aangezien geen enkel project werd uitgevoerd zat T. zon der geld. Hij kon zijn personeel, noch het Hilton-hotel betalen. Met achterlating van een onbetaalde re kening van ruim 8000 Divtse Mark en een schuld van 325.000 marken aan zijn personeelsleden vestigde T. zich vorig jaar in Nederland. Voor één miljoen, althans op papier, kocht hij van de broeders Francisca nen uit Kerkrade kasteel Meerssen- hoven te Meerssen. Als telg uit een eertijds rijke boeren familie begon hij hier een stieren fokkerij. T. wilde er een bepaald soort stieren fokken, een kruising tussen een Amerikaanse buffel en een Limburgse stier. Ook dit liep mis. Het personeel werd niet be taald. Schilders, die het kasteel moesten opknappen voor meer dan 100.000 gulden, zagen evenmin geld en de eigenaar van het pand kreeg ook de koopsom niet. Reden waar om de broeders Fransiscanen T. op straat lieten zetten. Op het kasteel had hij zich omringd met diverse personeelsleden onder wie een „hoofd van de linnenka mer". Van het kanteel belandde T. in een klein pension in Wittem waar bij werd gearresteerd. Van, onze redacteur wetenschappen UTRECHT Wanneer het bevolkingsonderzoek op kanker van de baarmoederhals anders wordt opgezet dan nu de bedoeling is, kan met dezelfde inspanning meer resultaat worden bereikt. Die overtuiging kreeg mevrouw H. J. A. Collette bij een gedetailleerde studie van de cijfers van het proefonderzoek dat de Utrechtse universitiet in de jaren 1970-'73 organiseerde. vervoLg van pagina I Minister Genscher overhandigde tij dens de beraadslagingen een verslag van een ontmoeting, die hij onlangs heeft gehad met de Spaanse minis ter van buitenlandse zaken Oreja. Genscher stelde dat Spanje ernst maakt met het vestigen van demo cratische instellingen eirdafehet alle steun van de EG verdient bijfdit, proces. Minister Van der Stoel legde- echter meer de nadruk op het standpunt van de negen dat er niet met Spanje over toetreding tot de EG zal worden gesproken zolang in dat land geen algemene en vrije verkiezingen zijn gehouden. Staatssecretaris Hendriks heeft in 1975 toegezegd dat bevolkingsonder zoek (gedeeltelijk) zal worden ver goed voor vrouwen in de leef tijdsgroep van 35 tot en met 54 jaar. In het theoretische geval, dat deze ruim anderhalf miljoen vrouwen al lemaal aan het onderzoek zouden meedoen, verwacht mevrouw Collet te op grond van de Utrechtse cijfers dat er ongeveer 9500 gevallen van kanker zouden worden ontdekt. De meeste daarvan zouden nog ver keren in het sluimerende stadium waarin een lichte operatie de prak tisch volledige zekerheid van gene zing biedt. Maar hetzelfde onderzoek bij een anders samengestelde groep van an derhalf miljoen vrouwen zou volgens de berekeningen van de Utrechtse acts ongeveer 11500 gevallen van kanfcet aaa het licht brengen, twee duizend meer dus dan volgens het plan van de staatssecretaris. Die groep zou er wel merkwaardig uitzien. In steden met meer dan 100.000 inwoners zouden alle vrou wen van 25 tot en met 64 jaar onder zocht moeten worden. In kleinere steden, het „verstedelijkt platte land" en de typische forenzenge- meenten zou een beperktere groep moeten worden nagekeken: de vrou wen van 45 tot en met 64 jaar. En dan is de groep van anderhalf miljoen te onderzoeken vrouwen „vol": in plat telandsgemeenten zou het onder zoek niet worden uitgevoerd. Minder op platteland Het is beslist niet waar dat mevrouw Collette iets tegen het platteland zou hebben. Alleen uit de cijfers blijkt dat daar eenvoudig per dui zend vrouwen veel minder gevallen van kanker van de baarmoederhals worden gevonden: het scheelt de helft ongeveer. En dat is een verschil waar je niet zomaar omheen loopt. Wanneer je dan gaat uitrekenen hoe je met een beperkte inspanning zo groot mogelijke resultaten kunt be reiken, dan kom je tot de zojuist beschreven opstelling. Van die beperkte inspanning is me vrouw Collette uitgegaan omdat dat de op dit moment geldende politie ke werkelijkheid is. De overheid is bereid om voor onderzoek van an derhalf miljoen vrouwen geld op ta fel te leggen Wanneer alsnog besloten zou wor den. in het hele land alle vrouwen van 25 tot en met 64 jaar te onder zoeken, zou dat naar verwachting 15000 gevallen van kanker aan het licht brengen, nog eens 3500 meer dus dan volgens het „beste" schema van mevrouw Collette. Het ont breekt overigens niet aan organisa ties en actiegroepen die daar op aandringen. Maar om die laatste 3500 gevallen boven water te krijgen, zou de in spanning en dus de kosten wel verdubbeld moeten worden. Want we hebben het dan over een groep van drie miljoen te onderzoeken vrouwen. Of het geld daarvoor op tafel komt. is een zaak van politieke afweging. Kanker van de baarmoederhals is in de statistiek een van de „kleine" doodsoorzaken. Van de totale sterfte aan kwaadaardige gezwellen bij vrouwen is 3.6 procent aan deze vorm van kanker toe te schrijven. Van de sterfte bij vrouwen door alle oorzaken samen, maakt kanker van de baarmoederhals maar 0.9 procent uit. Maar de ziekte neemt daardoor een speciale plaats in. dat hij als enige in een „onschuldig" voorstadi um met behoorlijke betrouwbaar heid is op te sporen en dan met grote zekerheid geneeslijk is. Uit het onderzoek van mevrouw Col lette bleek verder dat baarmoeder halskanker naar verhouding vaker wordt gevonden bij vrouwen die op vrij jonge leeftijd getrouwd zijn (vóór 18 a 20 jaar) en/of die meer dan één huwelijk achter de rug hebben. Ook voor de lage inkomensgroepen blijkt een duidelijk verhoogd risico uit de cijfers Deze bevindingen en het vaker voorkomen in grote steden bevestigen de resultaten van eerder buitenlands onderzoek. Dit - verspreidingspatroon komt overeen met wat over geslachtsziek ten bekend is. Het ondersteunt daarmee de veronderstelling dat een (mede)oorzaak van deze vorm van kanker bij geslachtsgemeenschap kan worden overgebracht. De ge dachten gaan uit naar een virus, maar dit is technisch erg moeilijk te bewijzen Mevrouw Collette waarschuwt nadrukkelijk dat de re denering niet kan worden omge keerd. „Ik heb alleen naar groepen gekeken en niet naar individuen, en het is beslist onzin om aan het feit dat een vrouw baarmoederhalskan ker heeft, de conclusie te verbinden dat ze „dus" meer partners heeft gehad of niet erg „netjes" is." Wel zouden vrouwen die van zichzelf we ten dat zij een verhoogd risico lopen, zich op eigen initiatief periodiek kunnen laten onderzoeken. En pas sende aandacht voor de seksuele hygiëne met name ook bij de partner is ook om andere redenen aan te bevelen. Mevrouw Collette promoveert mor gen op haar onderzoek bij prof dr P de Waard in Utrecht. Van een verslaggever UTRECHT De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) wil steun gaan verlenen aan vak bondsinitiatieven van militairen in het buitenland. Dit zal met name gebeuren in Frankrijk, waar volgens voorzitter Theo de Roos, de voor hun nummer opgeroepen militairen de jpinste vrijheden hebben. Hij zei dit zaterdag in Utrecht bij de viering van het tienjarig h»taan van de vereniging. Hij noemde het triest, dat de VVDM een voor de wereld uniek verschijnsel is en vond het hoog tijd worden, dat ook in andere NAVO-landen de belangen behartiging van dienstplichtigen van de grond komt. Sprekend over de politieke defensie leiding in Nederland zei hij daarover niet tevreden te zijn. „Dat beleid klopt gewoon niet met het uitgangs punt van dit kabinet, dat de zwakste schouders de lichtste lasten moeten dragen. Als je ziet hoe moeizaam de kleinste verbetering moet worden afgedwongen, dan kun je alleen maar concluderen dat er van die mooie principes geen moer terecht komt". ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer 15.000 mensen hebben zaterdagmiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen de mogelijke legalisering van abortus. Op de stoep van het ministerie van justitie op het Plein werd een petitie aangeboden die gericht was aan minister Van Agt. In de meer dan twee kilometer lange stoet werden leuzen meegevoerd als „des duivels wens, de wegwerpmens" en „doden is geen kunst". Vooraan reed een geluidswagen waaruit klok gelui schalde. De stoet werd geformeerd voor het stadhuis aan het burgemeester De Monchyplein waar een drietal toe spraken werden gehouden. De spre kers richtten zich vooral tegen de activiteiten van de abortuskliniek Bloemenhoven en tegen het gezame- lijke PvdA/VVD wetsvoorstel inzake de abortus. Ook het wetsvoorstel van de KVP en AR werd onwaardig en onaanvaardbaar genoemd. Op het ministerie van justitie werd de petitie in ontvangst genomen door mr Oranje, loco secretaris generaal van het ministerie. In de petitie wordt de minister gevraagd om wanneer een van de wetsvoor stellen inzake de abortus wordt aan genomen, te kennen te geven, dat hij een dergelijke wet nimmer ter goed keuring aan de koningin zal voordra gen. Na het overhandigen van de petitie werden door de deelnemers aan de demonstratie twee couplet ten uit het Wilhelmus gezongen. Pamfletten Van een grote tegendemonstratie was zaterdag in Den Haag geen spra ke. Wel liep een twintigtal jongelui voor de stoet uit om pamfletten rond te delen waarin gesteld werd dat abortus in het ziekenfondspakket zou moeten worden opgenomen. Ook onder de groep anti-abortus de monstranten waren vlugschriften verspreid. Dat gebeurde door een beweging die zich „stichting voor politieke bewustwording" noemt. In deze pamfletten werd een aanklacht geuit tegen onder meer het drugge bruik en de linkse indoctrinatie van het onderwijs en het defensie appa raat in Nederland. De anti-abortus manifestatie werd. weer terug op het stadhuisplein, be sloten met een toespraak van pater J. Koopman, de voorzitter van de „stichting voor recht zonder onder scheid". die het geheel georgani seerd heeft. RITA ,,l' wilde toch zien, wat ik voor het geld gekocht had, dat ik van u voor mijn verjaardag kreeg?" Van onze onderwijsredactie UTRECHT - De plannen van minister Van Kemenade met het basisonderwijs zijn in de huidige vorm onaanvaardbaar voor de besturenraad van het protes tants-christelijk onderwijs. Dit bleek uit de rede die mr. K. J. Matze, directeur van de afdeling kleuter- en basisonderwijs van de protestants-christelijke besturenraad, zaterdag in Utrecht hield voor de daar vereamelde schoolbestuur ders. Vanuit de zaal werd de kri tiek van mr. Matze krachtig gesteund. Sommige sprekers riepen op tot regelrechte strijd om de op het spel staande vrijheid van onder wijs opnieuw te bevechten. De minister moet weten dat het ons ernst is", zei de heer Ten Cate uit Hengelo. Het nu in voorbereiding zijn de wetsontwerp beoogt onder meer de samenvoeging van kleuter- en basisscholen mo gelijk te maken. Op dat punt heeft het ontwerp weinig kri tiek ontmoet. Ook de protes tants-christelijke onderwijs vakorganisatie heeft om die reden het wetsontwerp toege juicht. al heeft ook deze per soneelsorganisatie kritiek op de manier waarop de minis ter het bijzonder onderwijs wil regelen. De protestants-christelijke besturenorganisatie bleek za terdag dat laatste punt het. zwaarst te laten wegen. De kritiek van de heer Matze richtte zich vooral op de voorgestelde procedure voor de oprichting van bijzondere scholen en op de overdracht van het eigendomsrecht van schoolgebouwen van het bij zonder onderwijs aan de ge meente De minister kan volgens mr Matze niet aantonen dat schoolstichting via drieja renplannen van provinciale staten beter werkt dan de huidige methode die stich ting mogelijk maakt zodra is aangetoond dat voldoende kinderen aanwezig zijn. Als er problemen zijn (bijvoor beeld door het teruglopend kindertal) kan de bestaande methode best worden aange past. Beheer Datzelfde geldt volgend mr Matze van het beheer van schoolgebouwen. Minister Van Kemenade wil de gebou wen van het bijzonder onder wijs aan de gemeente over dragen om zo een doelmati ger beheer te garanderen Alsof het bijzonder onderwijs (op verschillende punten goedkoper dan het openbaar onderwijs) daarvoor niet kan zorgen. Met het eigendom is de vrijheid van inrichting in het geding en daarom zal het bijzonder onderwijs vast moeten houden aan het prin cipe van „baas-in-eigen- school" Ook in andere bepalingen in het concept-wetsontwerp van minister Van Kemenade proefde mr Matze dat deze regering het bijzonder onder wijs te veel wil regelen. Aan de subsidiëring worden tal van voorwaarden gesteld, die met de vereiste deugdelijk heid niets te maken hebben. Dat is bijvoorbeeld het geval met de bepalingen over de samenstelling van het schoolbestuur waarin de mi nister personeel en ouders wil opnemen. „Het bijzonder on derwijs kan zijn eigen zaken wel regelen", aldus mr Matze. Zeer gevaarlijk vond hij het streven naar verbijzondering van het openbaar onderwijs. Dat blijkt volgens hem uit de loslating van de formule dat de openbare school de le vensbeschouwelijke ver scheidenheid der ouders moet respecteren Volgens de minister moet ook de openbare school een bijdrage leveren aan de le vensbeschouwelijke vor ming. Dat kan zelfs zo ver gaan dat de onderwijzer van de openbare school (op ver zoek der kerken) godsdienst geeft. Daarmee wordt het nu vanwege de kerken gegeven godsdienstonderwijs binnen het gewone leerplan van de openbare school gebracht. De bedoeling van al deze voorstellen zou zijn de open bare school te propageren als het levensbeschouwelijke on derwijs bij uitstek. Vrijheid Voor mr Matze druiste het wetsontwerp zo zeer in tegen de grondwettelijke vrijheid van onderwijs, dat het on aanvaardbaar was. Al te veel zorgen maakte hij zich overi gens niet. ,Jk kan me niet voorstellen dat het na de ad viezen van onderwijsraad en raad van staten ongewijzigd wordt ingediend". In de discussie nam mevrouw J. G. Kraaije veld-Wouters het op voor die confessionele Kamerleden die vorige week tegen de moUe-Hermes (uitstel van het wetsontwerp) gestemd hadden. Hoewel me vrouw Kraaijeveld zelf tot de indieners en voorstemmers van de motie behoorde, vroeg zij begrip voor de stemver klaring van AR-fractlelelder Aantjes, die op staatsrechte lijke gronden (de Kamer heeft niet het recht te bepa len welke adviestermijnen een minister mag stellen) te gen de motie had gestemd. Maar dat betekent niet dat de CDA-fracties de vrijheid van onderwijs niet hoog ln het vaandel hebben geschre ven. In de afgelopen weken hebben de CDA-fracties vol gens mevrouw Kraaijeveld Juist in grote eensgezindheid veel bereikt in het debat over de vrijheid van onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3