Luthersen niet gelukkig in raad van kerken I W Onderzoek naar Israël-interesse fundamentalisten Vandaag 'P Onze adressen: Kerk verdedigt ds.Brüsewitz Biddag in Lesotho voor Zuid-Afrika Kerkleden vragen meer training VOORBIJGANGERS Conferenties Bij het graf van Ulrike Meinhof - s MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 AMERSFOORT De luthersen voelen zich niet helemaal gelukkig binnen de raad van kerken. De synodale commissie van de evangelisch-lutherse kerk heeft de raad dit schriftelijk laten weten. Zo vindt zij dat de raad bezig is zich te ontwikkelen tot een soort superkerk en dat de uitspraken van de raad worden geacht van groter gewicht te zijn dan die van de kerken afzonderlijk. „Op deze weg moet niet worden voortgegaan," meent de synodale commissie. De luthersen klagen erover dat het moderamen van de raad van kerken, naar achteraf bleek, soms over meer informatie beschikte dan de leden varr de raad op het moment dat een beslissing moest worden genomen. Een' ander groot ongenoegen van de luthersen Is dat de raad een log li chaam is geworden, steeds moeilij ker tot besluiten in staat, omdat zijn zittingen door te veel personen wor den bijgewoond. Overigens zouden deze vergaderingen te weinig ruimte voor redelijke alternatieven en vari anten op voorstellen bieden. Het zit de synodale commissie ook hoog dat soms uitspraken namens de raad van kerken worden gedaan, zonder dat de leden op de hoogte zijn", en dat in veel gevallen voorstel len van het moderamen besluiten lijken. Niet mokken Een en ander doet de luthersen te meer leed, omdat hun kerk, zo zegt de brief van de synodale commissie, Prof. dr. H. A. M. Fiolet Dr. H. M. de Lange. „van het begin af aan van harte achter de oecumenische gedachte heeft gestaan en con amore meege werkt aan het werk van de raad." Ook nu wil de evangelisch-lutherse kerk „niet mokkend terzijde gaan staan," aldus de brief. Op de jongste vergadering van de raad van kerken gaf ds. W. Bleij als toelichting op het schrijven dat het ongenoegen niet van vandaag of gis- tereh dateert. AJ enige tijd kan de lutherse achterban de raad van ker ken niet bijbenen. Dat is bijv. duide lijk aan het licht gekomen op de synode van mei dit jaar. Ds. Bleij voegde aan het cahier van klachten en wensen nog toe dat op de zittin gen van de raad onvoldoende reke ning met de luthersen wordt ge houden. De doopsgezinde ds. C. Brüsewitz deelde het bezwaar tegen eigen machtige uitspraken namens de raad, maar constateerde, met de brief van de luthersen, dat hierin de laatste maanden verbetering was gekomen. Ook de gereformeerde dr. J. Rinze- ma van de sectie oecumenische actie noemde zich enigszins ongelukkig en zei steeds meer behoefte te krijgen aan een onderzoek naar het functio neren van de raad. UIT VAN LEZERS Bidstond (2) Met droefheid hebben wij uw stukje over de bidstond gelezen Begrijpt u niet waarom dit door de gerefor meerde gemeenten voorgesteld wordt0 Zijn daar geen redenen voor? Zijn er geen schokkende dingen van de laatste tijd? Wij hopen dat door meerdere kerken de oproep van de gereformeerde gemeenten wordt na gevolgd. Zwijndrecht A. Harmscn Middenstanders In deze tijd van veel werkloosheid, vraag ik mij af. geachte middenstan ders. wordt toch eens een keer wak ker. Voor de middenstander met per soneel is het ondoenlijk geworden. Oe premie sociale lasten te kunnen opbrengen. Ik heb een zaak met acht man personeel, en de Dctam vraagt eèn voorschot te betalen van vijftig duizend gulden, in twee maanden te betalen Is het niet een schande m deze tijd Hoe kan een middenstan der dit opbrengen Ook zij moeten betalen aan al die werklozen, terwijl ef werk genoeg is Ook het verplicht uitbetalen van het minimumloon is al een groot fiasco geworden voor de middenstand Vele jonge mensen zouden aan het werk kunnen, indien wat minder loon wordt betaald Doch ze gaan liever naar de steun. Al deze wettelijke verplichtingen wor den uitgevonden door econbmen. We worden zo langzamerhand opgege ten door de economen. Maar van economie is weinig te bespeuren. Den Haag A. v.d. Mik Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 8S9, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Bidstond Waarom die bijzondere bidstond? Elke zondag zijn er in de kerken massale schuldbelijdenissen. Alle aanwezigen zijn zondaren en wor den over één kam geschoren. Er schijnen geen vijf rechtvaardigen meer te zijn. Toch spreekt Jezus duidelijk dat er boze en goed men sen zijn, rechtvaardige en on rechtvaardige. Ook nu nog zijn er goede mensen die een beker koud water uitreiken in de naam van Je zus. Ds Vergunst van de geref. ge meenten zegt: „Hoe verwereldlijkt is het leven van Gods knechten, van ambtsdragers, van de gemeenten". Het klinkt allemaal zo negatief. La ten de leidslieden in deze gemeenten de mensen het grote gebod van Je zus voorhouden: „God lief te hebben boven alles en onze naaste als ons zelf". Dan wordt een schuldbelijde nis een geloofsbelijdenis. De Bilt Den Uyl (2) Voor het overige echter kregen de afgevaardigden van de evangelisch- lutherse kerk krachtig de wind van voren. „Ik steiger oecumenisch", al dus dr. A. van den Heuvel (herv.). „Ik vind de raad van kerken meer dan één kerk. Hij is het begin van de conciliariteit. Ik ben dan ook van mening dat hij te weinig bevoegdhe den heeft. Een superkerk als de raad van kerken wil ik graag. Misschien zeg ik iets waarvan ik nog ooit spijt krijg, maar ik vind helemaal niet dat de synode van de Nederlandse Her vormde Kerk ecclesiologisch (in ker kelijk opzicht, red. Tr.) meer gewicht bezit dan een kerkelijk gezelschap als de raad van kerken en ik ben bereid dit standpunt op onze synode even kras te verdedigen". De remonstrant dr. H. M. de Lange van de sectie sociale vragen keerde zich energiek tegen de stelling van de Luthersen dat de raad zich ertoe heeft te beperken een ontmoetings- en overlegplaats van de be leidsfunctionarissen der kerken te zijn. „Dit is oecumenisch verschrik kelijk, een opvatting die de dyna miek van de oecumenische beweging ontkent", zei dr. De Lange. Mgr. Ernst (rk) legde er de nadruk op dat de vertegenwoordigers van alle leden-kerken, klein of groot, even veel gewicht in de schaal leggen. Ook wees hij erop dat de evange- lisch-luthersen bij het werk van de raad en zijn secties nogal eens afwe zig zijn. Niet eenvoudig De raad van kerken heeft op zijn jongste vergadering moeten consta teren dat het opstellen van een plan voor zijn beleid, mede met het oog op de tweede beleidsconferentie van de kerken in Nederland, nog niet zo eenvoudig is. Een ingenieus samen gesteld ontwerp daarvoor, zo meldt de sectie publiciteit van de raad. vond weliswaar warme bijval, maar AMSTERDAM Postbus 859. Wibautslraat 131 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT. Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 MAAGDENBURG (EPD) De leiding van de protestantse kerk van de kerkprovincie Sachsen (DDR) heeft de com mentaren in twee Oostduitse kranten op de zelfverbranding van dominee Oskar Brüsewitz afgewezen als „boosaardige karikatuur". Brüsewit2 wilde met zijn daad protesteren tegen het gebrek aan bewegingsvrijheid voor de kerk in Oost-Duitsland. in het bijzonder inzake het Jeugdwerk. De kranten schreven echter, dat het al lang bekend was, dat de predikant geestelijk gestoord was en dat hij eind juli van de kerkleiding al de raad had gekregen, om naar een andere werkkring uit te zien. Dat laatste is inderdaad juist, schrijft de kerkleiding nu in een brief aan de kranten, die ook aan alle predikanten en gemeenten toegestuurd is. Maar dat had niets met kerkelijke tucht to ma ken. De raad, om een beroep naar een andere gemeente aan te ne men. was het gevolg van de moei lijke situatie, die voor ds Brüse witz in Zeitz al lang ontstaan was. En geestesiek was hij ook beslist niet. De kerkleiding noemt het beschamend, zoals de kranten de nagedachtenis van een overlede ne beklad hebben. „Zulke praktij ken verstoren alle pogingen om een vertrouwensrelatie tussen staat en kerk te scheppen," aldus letterlijk de brief, die door proost Baumer is ondertekend. Over de situatie van christenjon geren in Oost-Duitsland zegt de brief: „De kerkleiding weet van concrete noden van jonge mensen en heeft die tegenover staats- instanties steeds weer naar voren gebracht." Bisschop Ernst van Breda Dr. A. H. van den Heuvel werd ook vrij hevig onder vuur geno men. Het moderamen werd belast met huiswerk, dat bestaat uit het bijwerken van het beleidsplan. Verschillende leden zeiden dat het ontwerp te zeer aan de top was uitge dokterd en dat de elementen ervoor aan de basis bijeen gesprokkeld had den moeten worden. Raakt het ont werp met zijn pootjes wel de grond?, vroegen zij zich af. Nu het niet analy seert wat in de Nederlandse samen leving en kerken aan de hand is, bestaat het gevaar dat de raad van kerken zich gaat werpen op projec ten die door het grondvlak als onbe langrijk worden ervaren. 't Volle leven Secretaris dr H. Fiolet, uit wiens pen het ontwerp was' gevloeid, bestreed dit. Volgens hem is wel degelijk be kend en zelfs heel goed wat aan de basis leeft. De in het beleidsplan voorgestelde prioriteiten komen niet uit de reageerbuis maar uit het volle leven. Mevrouw dr E. Flesseman-van Leer, gedelegeerde voor geloofsvragen, mgr Ernst en dr Van den Heuvel vertolkten het algemene gevoelen van de raad dat de lopende projec ten moeten worden voortgezet: re kenschap geven van de hoop, nieuwe levensstijl en „missie in Nederland". Dit laatste behelst het inschakelen van buitenlandse christenen bij de beoordeling van de huidige situatie van kerk en samenleving in Neder land en bij de zelfkritiek die onze christengemeenschap nodig heeft om een optimale zendingsdienst in -ons eigen land te (vervullen. Er werd voor gepleit dat de leden- kerken te zijner tijd hun beleidsplan nen afstemmen op dat van de raad, omdat anders een scheve toestand zou ontstaan. Nairobi Door de gang van zaken met de beleidsnota zou een gedachtenwisse- ling over de opdracht van Nairobi aan de kerken in Nederlnd zich in mistige contreien afspelen, vreesde voorzitter prof. dr H. Berkhof. Beslo ten werd de betreffende stukken te sturen aan de kerken en de secties van de raad en de laatste te verzoe ken vóór 1 november a.s. prioriteiten aan te dragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde raad voor de verhouding van kerk in Israël constateert in zijn jaarverslag een snelle opkomst van Israël-belangstelling in fundamentalistische en opwekkingsg^- zinde kringen. „Wij zullen moeten trachten te pei len. wat daarachter zit, en moeten zoeken naar een adequate houding daartegenover," aldus de raad, die de gereformeerde bond verwijt, dat zich daar wel duidelijk belangstel ling voor de vragen van kerk en Israël begint af te tekenen, maar dat er op zijn minst van aarzeling ge sproken moet worden, als het erom gaat daadwerkelijk ook financieel de arbeid van de raad te dragen. De raad vraagt zich ook af, hoe con tact met het jodendom op theolo gisch gebied het best kan gebeuren. De raad zoekt daarbij een wijze, waarbij de christenen hun eigen identiteit niet prijsgeven, maar zich daarvan juist duidelijker bewust worden. „Anders gezegd: hoe men theologisch omgaat met het joodse zelfverstaan en de eigen weg van het joodse volk ook in deze tijd, zonder daarbij in een of andere vorm van een tweewegenleer de spanning in de MASERU De kerkelijke leiders van Lesotho hebben hun zorgen uit gesproken over „het voortgaande ge weld, de verwoesting en de doden in de republiek van Zuid-Afrika". Zij hebben zondag 19 september be stemd als een nationale biddag voor de onrust in Zuid-Afrika. Lesotho is een kleine onafhankelijke enclave, dat geheel door Zuid-Afrika omringd wordt. De kerkleiders be treuren de arrestaties van zwarte lei ders in Zuid-Afrika en zeggen, dat vrede en verzoening pas mogelijk zijn, wanneer rekening gehouden wordt met de verlangens, ressenti menten en teleurstellingen van zo wel de jongere als de oudere zwarten. verhouding tussen christenen en jo den op te heffen." Het jaarverslag komt donderdaga vond aan de orde in de hervormde synode. Voorafgaand aan de ge meenschappelijke vergadering van de hervormde en de gereformeerde synode, vergaderen de hervormden donderdag afzonderlijk op Woudschoten bij Zeist, 's Morgens zal over financiële zaken worden ge sproken. 's middags komt onder meer het jaarverslag van de raad voor de katechese aan de orde. Van een onzer verslaggever^ DEN HAAG De hervormde raad voor de katechese meldt in zijn jaar verslag een groeiende behoefte on der de kerkleden aan training. Het aantal deelnemers aan de cur sussen geestelijke vorming en de ca- techetenopleidingen in de her vormde kerk is in vijf jaar verdub beld: 481 deelnemers in 1970,1009 in 1975. Er wordt gewerkt aan verdere vernieuwing van de cursussen, waar bij meer rekening wordt gehouden met de bruikbaarheid in de gemeen te. Ook zal aandacht worden besteed aan de katechetenopleiding als be roepsopleiding voor hen, die willen gaan werken in kerk en school. In oprichting is een afdeling van de raad, die de training van predikan ten en katecheten op het gebied van de katechese gaat begeleiden. Voor die training zelf is secretaris dr. G. D. L. Dingemans al sinds vorig jaar voor een derde van zijn tijd afge staan aan Hydepark, het theologisch seminarie van de hervormde kerk. HET GASTMAAL DER WIJSHEID 1 I De wijsheid heeft haar huis 1 gebouwd Zeven zuilen daarvoor uitgehouwen, haar slachtvee geslacht, haar wijn gemengd, ook haar tafel aangericht.1 Wie onverstandig is, wende zich hierheen, tot de onervarene zegt zij: komt! Eet van mijn brood, en drinkt de wijn die ik gemengd heb. (Spreuken 9 vers 1-6) Hiermee begint het slot van de inlei- ding op de eigenlijke Spreuken. De wijsheid pakt koninklijk uit. Zij heeft een paleis gebouwd, liefst met zeven zuilen. Kosten noch moeite zijn gespaard, om er een feestelijke maaltijd van te maken. Het hart kan zich hier verheugen en de hele mens kan hier nieuwe kracht opdoen. De onervarenen worden uitgenodigd. Die in dit leven zoeken naar een vaste oriëntatie, iets om de koers niet kwijt te raken en aan lager wal te geraken, die kunnen hier terecht. Maar ook zij die al connecties zijn aangegaan met het onverstand. Je loopt er nu eenmaal overal tegenop. Houd je er maar eens buiten. Maar hier wordt een nieuwe kans gebo den. Het gastmaal der wijsheid. Een nieuwe kans! Een zaak die het over wegen waard is. Vaak zitten we in het slop. We komen er met alle pro blemen niet uit. Ze worden ons te gjppt, het loopt uit de hand. We heur"d£n meT net. onverstand. Maak je los, z&j£t de WflSHè'id. Hier is de grote invita'tiéThiet-. gastmaal. Je bent welkom. Geen mens hoeft^zon- der te zitten. Er is wijsheid. En de wijsheid geeft éten, te drinken, te leven, tegen de problemen op te kunnen. Op een nieuwe manier. Die van de werkelijke föijsfieid. Die van Hem die daardoor heen spreekt. Van de liefde en de verzoening, en tegen de haat en het geweld. :ins! Beroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alkmaar: G. J. Brinkman te Utrecht-Noord. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Gouda: A. Wink te Vee- nendaal. GEORGI VINS Goris v. d. Hoeven Zeer onaangenaam werd ik getrof fen door het stukje van T. Brandsma: „Den Uyl". Als er één kabinet geweest is de laatste jaren dat het zeer zwaar heeft gehad met ongewone moeilijkheden, dan is het dit wel geweest. Beginnende met de oliecrisis ln 1973, daarna verschillen de kapingen en gijzelingen en eindi gende tot nu toe met de moeilijkhe den rondom onze prins Bemhard. Zwolle J. Toppen Zending: waarom? waar? hoe? Ze ven interkerkelijke zendingsdagen op zaterdagen. 25 september. Ad- ventskerk. Eindhoven, spreker ds. A. Vos: 2 oktober. De Fenix. Leeu warden. drs. P. J. Merkelijn; 2 okto ber. Lucaskerk, Utrecht, drs. R. J. van der Veen; 9 oktober. Etten-Leur. De Baai. prof. dr. J. M. van der Linde; 9 oktober. Christus Ko ningkerk. Voorburg, prof. dr. J. Ver- kuyl; 16 oktober. De Tamboer. Hoo- geveen, ds. P. Bons; 6 november. De Schouw. Velsen. ds R. J. van der Veen. Aanmelden uiterlijk tien da gen van tevoren bij de Nederlandse Zendingsraad, tel. 020-717654. Daar zat ik dan te vergaderen! Voor evangelisatie-ouderlingen, m.m.v. ds. H. Kuyk. Zaterdag 25 september half elf tot half vijf. Toe rustingscentrum te Leusden (tel 033-43244. toestel 123). Helmut Gollwitzer mocht iets zeg gen bij de begrafenis van Ulrike Meinhof, bekend om haar revolutio naire acties ln de Bondsrepubliek. Zijn toespraak Is te vinden in het septembernummer van Voorlopig. Gollwitzer deed er ook een briefje bij, waaruit we het volgende citeren: Het was een zware homiletische op gave en of ik het goed gedaan heb. weet ik niet. Ik wist. dat vroomklin- kende woorden bij een groep van de kerk vervreemde mensen tegen spraak oproepen. Traditionele woor den moeten omschreven en bemid deld worden. Daarvoor heb Je tijd nodig en die had ik niet. Maar het was me ook duidelijk bij alle bemid- delingsopgaven, dat je een begrip kunt omschrijven, maar de NAAM. die kun Je niet omschrijven. Bij de woorden: „Ze is de dood in gegaan uit motieven die ze ons niet gezegd heeft dat wilden ze niet horen, omdat ze het niet waar wilden hebben, dat ze zelfmoord gepleegd had), maar ze is ln werkelijkheid ingegaan in de liefde van God," kwam het eerste boegeroep. Men zou kunnen vragen, of ik het niet beter had moeten omschrijven. Maar het sterkste boegeroep kwam bij de naam Jezus. Wie van ons zou echter niet kunnen begrijpen, dat bij vijf duizend meest Jonge mensen ieder christelijk woord meterslang de strot uit komt. dat zij alleen nog uitvallen: nu begint „der Gollle" ook nog vroom te praten over de Here Jezus. Ik heb dat dan ook niet als bijzonder tragisch ervaren. Ieder christelijk woord wordt geassocieerd met de taal van de ambtelijke kerk. Een soclologlestudent zei me: Ik heb nog nooit beleefd, dat christelijke woorden op een christelijk kerkhof zo vreemd klonken. V3 Ulrike Meinhof Weerstand Al het gefrutsel aan eenheid van hervormden en gereformeerden haalt niets uit, als de geestelijke voorwaarden om elkaar te kunnen verstaan, niet aanwezig zijn, schrijft prof. dr. Herman Ridderbos in het Gereformeerd Weekblad: En dót help Je met geen nieuwe „proeve" of „kernen" of „concep ten" van belijden de wereld uit. Daarvoor zijn óndere „proeven" no dig, nl. van het elkóór beproeven, in het samen luisteren, samen bidden, samen kerken, samen werken, of men op grond daarvan niet zou kun nen en mogen en moeten zeggen: Kom-, ga met ons en doe als wij! En niet eerder geloof ik in de mogelijk heid van een nieuw belijden en dus ook van een nieuwe integrale kerke lijke eenheid, voor er niet slechts ln een synodale werkcommlssie, maar in de praktijk van het plaatselijk kerkelijk leven de bereidheid en de mogelijkheid van elkaar te verstaan is gebleken. Dat wil niet zeggen, dat de hele kerk moet wachten tot het laatste schaap over de dam Is. Het wil ook niet zeggen, dat er van Utrecht 1976 niet iets kan uitgaan dat een nieuwe Impuls, een nieuwe gehoorzaamheid en bereidvaardig heid schept. Integendeel, hoe krach tiger en duidelijker en onomwonde- ner daar gesproken zal worden over wat eenheid wel en niet is, hoe beter deze Vergadering haar taak zal ver staan. Maar the proof of the pud ding is in the eating, d.w.z. in het proefondervindelijk en zeer concreet de eenheid, ook plaatselijk, met elkaar beleven. En zolang dóór de grote historische, psycholo gische, óók theologische en confessi onele weerstand zich niet laat doorbreken, kan het aansnoeren van de eenheid de verdeeldheid al leen maar groter maken. Daarom hoop ik. dat men in Utrecht de vol gende week zijn kracht niet zal zoe ken in allerlei algemene ontwerpen en formuleringen, maar in het be raad over de realiteiten, die op dit ogenblik de toenadering en de een heid in allerlei plaatsen nog altijd onmogelijk blijken te maken. Roes De actie van de werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van kerken heeft ook weerklank gevonden in de gereformeerde gemeenten. Na de aandacht te hebben gevestigd op de regionale contactdagen, die de werkgroep belegd heeft, vervolgt N. van der Kolk in De Saambinder: Ik meen daarom dat we blij mogen zijn met de initiatieven van boven genoemde werkgroep. De ach tergrond van hun denken zal niet geheel of geheel niet de onze zijn, maar dat ook wij er voortdurend op gewezen worden, dat we onze rijk dom hebben ontvangen ook ten nut te van onze naaste, is uitermate nut tig en nodig. Ook onze levensinrich ting is, vaak veel meer dan we zelf beseffen, door de roes van bezits- streven en bestedingsexplosies be heerst. Het Franciscaans sober- heidsstreven. wat we b.v. bij Van Lodenstein terugvonden, heeft on der ons weinig ingang gevonden. Dat onze Heidelbergse Catechismus tot tweemaal toe (zondag 9 en 50) slechts spreekt over „nooddruft des lichaams" doet ons blijkbaar niet veel. Het spanningsveld tussen onze zucht tot zelfverwerkelijking, zich uitend in een opgeschroefd beste dingspatroon en het leven van de „vreemdeling hier beneèn" is steeds geladener geworden. Of is" het' er helemaal niet meer?- Droom Het augustusnummer van Levend Joods Geloof, het maandblad van de liberaal religieuze joden, zou geheel gewijd zijn aan het tienjarig bestaan van de sjoel in Amsterdam en de ingebruikneming van de synagoge in Den Haag. Plotseling werd het tevens een rouwnummer vanwege het heengaan van rabbijn Jaap Soe- tendorp. Wij citeren uit de terugblik, die Soe- tendorp zelf nog geeft, op de stich ting van de liberale synagoge in Amsterdam, tien jaar geleden: De oorspronkelijke droom van de eerste „hervormers" is niet verwe zenlijkt. Zij dachten dat de wereld morgen zou zijn waar ze nu nog lang niet is. Ze meenden het eigen land door de wereld te kunnen vervan gen. Ze meenden het te kunnen doen zonder Tsion of Jeroesjalajim omdat de wereld in broederschap verenigd éeroot Jeroesjalajim zou bewonen, waar de idealen van de profeten werkelijkheid zouden wor den. Nu weten wij meer dan ooit wat ons Tsion en ons Jeroesjalajim voor de gehele wereld betekenen. Want dat hebben wij gelukkig mogen be houden; joodse geschiedenis blijft wereldgeschiedenis. Het ging ons nooit alleen om ons, beter gezegd het ging God nooit alleen om ons, maar altijd om de gehele wereld. Kerk en Israël De hervormde raad voor Kerk en Israël heeft een nieuw blad Kerk en Israël in het leven geroepen. Doel: voorlichting aan de hervormde ge meenten inzake hun verhouding tot het joodse volk en de dialoog met dat volk. Het verschijnt eens per kwartaal, kost f 7.50 per jaar en is te krijgen bij het bureau. Jac. van Ruisdaelstraat 62, Utrecht Georgi Vins Bij de internationale raad van chris telijke kerken (ICCC, postbus 80, De Bilt) is de, gratis te verkrijgen, bro chure „Het proces tegen ds. Georgi Vins" verschenen. Deze brochure be helst een"getuigenverslag van de rechtzaak tegen de ondergrondse kerkelijke leider Vins, die begin van dit Jaar te Kiew (Rusland) werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis met streng regime en vijf jaar verban ning; zijn bezittingen werden in be- j slag genomen. Eveneens gratis ver krijgbaar is de ICCC-brochure „Nai- j robi spreekt zich uit", waarin de ver- klaringen staan van het negende ICCC-congres, dat in juli te Nairobi j is gehouden. Een rijksdaalder vraagt de ICCC voor het door ds. J. C. Maris en S. Paas geschreven boekje „Er is geen tussenweg", dat beschouwin gen over de zgn. nieuw-evangelische beweging bevat Dr. Wim Malgo De Nederlandse evangelist Wim Mal go heeft een eredoctoraat gekregen van het American Christian College i in Tulsa (VS). Malgo, die vanuit Zwit- j seriand het zendingswerk Midder- j nachtsroep leidt, kreeg dit eredocto- raat „als een waardering van de bij- i belgelovige, conservatieve kringen van Amerika." Mkhatswha De katholieke bijbelfederatie in Stuttgart heeft de aangesloten or ganisaties in vijftig landen opge roepen, te protesteren tegen de ar- i restatie van Smangaliso Mkhatswha, de secretaris van de Zuidafrikaanse r.k. bisschoppen conferentie. Ook de Franse com- missie Justltia et Pax heeft tegen j zijn arrestatie geprotesteerd. De Nederlandse commissie Justitia et Pax heeft vernomen, dat Mkhatswha het naar omstandighe den goed maakt. Hij zou samen met een andere zwarte priester. Clement Mokoka, gevangen zitten j en brengt de meeste tijd door met j studie. Volgens de berichten uit Zuid-Afrika zullen beide priesters nog ongeveer vier maanden worden vastgehouden. De Zuidafrikaanse regering hoopt, dat de periode van onlusten dan voorbij is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2