Als we louter waren geweest, zou den we buiten schot zijn gebleven Woningspeculatie in Delfts Westerkwartier AMRO-DIRECTEUR VAN DEN BRINK: Veel klachten over huizen agent/bezorger ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET H9 Volgende week donderdag en vrijdag beginnen enkele kerkelijk georiënteerde organisaties, zoals Betaald Antwoord en een groot aantal anti-apartheidsgroepen, met steun van de drie progressieve door Aldert Schipper partijen een landelijke campagne tegen de Amro-bank. Het verwijt aan de bank betreft in het algemeen de zaken die zij doet met Zuid-Afrika en spitst zich toe op de weigering van de bankleiding, zich voor de toekomst vast te leggen op een de laatste jaren gegroeid beleid, geen leningen onafhankelijk van het Nederlandse handelsverkeer meer aan de regering van Zuid-Afrika te geven. Het is een subtiele kwestie, die door de leiding van de Amro-bank en door de actiegroepen en politieke partijen tot een beginselzaak is gemaakt en die de komende tijd vermoedelijk heel wat mensen de straat op zal doen gaan en de bank mogelijk fi nanciële en andere schade kan be rokkenen. Het is niet alleen een sub tiele. maar ook een ingewikkelde kwestie, getuige de brieven van vele kantjes die de Amro-bank met de Wereldraad van Kerken heeft gewis seld en de pagina-grote advertentie, die in juni jongstleden in de kranten heeft gestaan. De laatste brief is deze week door de Amro aan de We reldraad van Kerken verzonden en is vandaag voor publicatie vrijgeko men. In deze brief zet de Amro nog eens haar bezwaren uiteen tegen de eis van de Wereldraad en in z'n kiel zog van een reeks kerkelijke en an dere organisaties, te stoppen met leningen aan de Zuid-Afrikaanse re gering en een aantal regeringsinstel lingen. De Amro meent dat over de midde len voor de bestrijding van rassen discriminatie in Zuid-Afrika ver schillend wordt gedacht en dat het geweten in deze zaak niet de enig juiste weg wijst. De bank beroept zich daarom op de regering die voor bijgegaan is aan oproepen van de Verenigde Naties tot boycot van Zuid-Afrika en daarmee volgens de bank gekozen heeft voor het handhaven van de economische be trekkingen met Zuid-Afrika. De Am ro is in ons land na de Algemene Bank Ned. het grootste binnen landse bedrijf en verleent daardoor diensten bij een groot gedeelte van de totale Nederlandse export naar Zuid-Afrika. De bankdirectie stelt zich op het standpunt dat deze diensten deel uitmaken van een to taal- van aangeboden bankactivitei- ten. waartoe ook de kredietpolitiek hoort. Sedert het voorjaar van 1973 heeft Amro buiten de financiering van het handelsverkeer tussen Nederland en Zuid-Afrika geen kredieten meer aan de Zuidafrikaanse regering verstrekt en de bank zegt in haar brief aan de wereldraad nu ook niet te verwach ten „dat zonder wezenlijke veran deringen in de situatie in Zuid- Afrika in deze sinds 1973 door ons gevolgde beleidslijn wijziging zal komen." Elders in haar brief zegt de Amro- directie: „Wij hebben niet gezegd, dat wij voort zullen gaan kredieten aan Zuid-Afrika te geven. Wij heb ben u medegedeeld, dat het ons niet mogelijk is u toe te zeggen, dat wij in de toekomst dergelijke kredieten niet meer zullen geven." De bank neemt dit standpunt in. omdat zij meent dat zij zichzelf dan in een positie plaatst dat zij voor elke kre- dietverleningjp verband met Neder landse export naar Zuid-Afrika. ook al wordt het krediet door de staat verzekerd, toestemming van de we reldraad zou moeten vragen. Schade Het komt er op neer dat de bank de mogelijkheid voor nieuwe leningen, ook aan de Zuidafrikaanse regering, wil openhouden omdat zij meent dat een „nee" tegen de regeringskredie ten tevens een afwijzing van normale Nederlandse exportfinanciering zou kunnen inhouden, terwijl de Neder landse regering besloot de handel met Zuid-Afrika te laten doorgaan. De bank begrijpt dat uit dit subtiele maar principiële onderscheid schade voor haar kan voortkomen, zegt het lid van de raad van bestuur van AMRO. Dr. J. R. M. van den Brink in een gesprek dat wij met hem hadden. Dr. van den Brink voelt zich nogal gegriefd door de suggestie van de Wereldraad dat voor de bank alleen het geldelijk gewin zou tellen en dat de bank haar macht zou gebruiken om de kracht van de Zuidafrikaanse blanke minderheid te vergroten. De Wereldraad zegt dit laatste in zijn meest recente brief aan de AMRO en Dr. van den Brink vindt dit een weer gave van de doeleinden van de bank die de Wereldraad onwaardig is. /Wij zijn geen Shylocks zonder ethische beginselen. Wij zijn men sen zoals u en ieder ander, zegt de heer Van den Brink, wijzende op een schilderij van eigen maaksel, dat de wand van zijn kantoor aan het Amsterdamse Rembrandtsplein siert. Aandacht „De kwestie van de zaken met Zuid- Afrika vinden wij erg belangrijk en wij geven er veel zorg aan. In de bijna 25 jaar dat ik in de leiding van de bank zit. heb ik nog nooit zoveel aandacht gegeven aan een enkele problematiek met zoveel politieke vervlechtingen in verband met de bank." zegt dr Van den Brink in ons gesprek, maar voor een juist begrip is het nodig even terug te gaan naar de zitting van het centraal comité van de wereldraad van kerken in 1974 in West-Berlijn. Het besloot toen een verzoek te richten aan zes grote internationale banken, waar onder de Amro-bank. toe te zeggen het verstrekken van leningen aan de Zuidafrikaanse regering en haar ver tegenwoordigers te zullen staken. Als er geen bevredigende reactie van de zijde van de banken zou komen, machtigde het centraal co mité de financiële afdeling van de wereldraad, haar rekening bij deze bank op te zeggen. Het tweede punt van de besluiten van Berlijn 1974 was een oproep aan de leden-kerken van de wereldraad aan christelijke instanties en aan individuele chris ten, druk op deze banken uit te oefenen teneinde hun leningen aan de Zuidafrikaanse regering te sta ken. Deze leningen verstrekte de banken gezamenlijk via de Europe an American Banking Corp. (EABC). waar de zes samen de eige naren van zijn. In april 1975 kwam het uitvoerend comité van de wereldraad bijeen en stelde vast dat er geen bevredigende antwoorden van de zes banken wa ren ontvangen. Er werd een brief opgesteld waarin bij de banken op een spoedig antwoord werd aange drongen. Mocht er voor 31 oktober geen bevredigend antwoord komen, dan zou aan de assemblee van de wereldraad in Nairobi worden voor gesteld, actie te ondernemen. Op 29 april 1975. dus kort na de vergadering van het uitvoerend co mité zond de Amro-bank een uitge breide brief aan de wereldraad, waa rin de bank het verzoek van de ker ken afwijst. Enerzijds zegt de bank onder meer dat zij het middel van staken van leningen aan de Zuidaf rikaanse regering onjuist vindt maar aan de andere kant schrijft de bank ook dat zij haar economische macht niet meent te mogen gebrui ken voor politieke beïnvloeding, een doel dat niet tot het bankbedrijf hoort. In de praktijk zal de bankman zich moeten laten leiden door de wettelijke toelaatbaarheid van zijn zakendoen, zegt de bank. En omdat de Nederlandse regering zaken met Zuid-Afrika niet heeft verboden, kan de bank niet op eigen houtje, en dan nog wel onder druk van derden, met deze zaken stop pen. De bank beroept zich op een principe, dat zij zou schenden, als zij op het verzoek van de wereldraad zou ingaan. Betaald Antwoord In augustus 1975 mengde de werkgroep Betaald Antwoord zich in de correspondentie. Betaald Antwoord (voorzitter: ds R. J. van der Veen) is de Nederlandse verte genwoordiger van het Wereld raadprogram tegen rassewaan. In zijn brief zegt Betaald Antwoord dat de Amro-bank voorbijgaat aan de nood van de verdrukten in Zuid- Afrika en alleen maar aan geldver- dienen denkt en dat het daarom niet verantwoord is bij deze bank geld in beheer te geven. „Wij hebben daar om besloten instellingen en perso nen in Nederland te verzoeken te willen overwegen bij geen enkele financiële transactie meer gebruik te maken van de Amro-bank, en eventuele bestaande relaties met de Amro-bank te verbreken, zolang de Amro-bank haar beleid in deze niet heeft gewijzigd. In december 1975 kwam de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken drie we ken bijeen in Nairobi. Vlak voor deze bijeenkomst vergaderde het uitvoerend comité. Het stelde vast de de zes banken volhardden in hun weigering een belofte af te geven dat zij Zuid-Afrika niet langer geld zou den lenen. Het comité besloot de rekeningen bij de zes banken nu op te zeggen en moedigde initiatieven van leden-kerken en anderen aan deze zes verder onder druk te zetten. Kerken die nog niets tegen de zes hadden ondernomen werden aange moedigd dat alsnog te doen. Progressieve partijen In juni verscheen er een verklaring van de partijbesturen van de drie progressieve partijen (PvdA, PPR, PSP), waarin het standpunt van Be taald Antwoord (Boycot van de Am ro-bank) werd overgenomen en waarin de afdelingen, leden en sym- patisanten opgewekt werden hun re- LUXE WONEN IN OUD WASSENAAR WASSENAAR In het park Oud Wassenaar, bij het gelijk namige kasteel in het villa dorp. wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een viertal zeer luxueus uitgevoer de serviceflats. De burgemester van Wasse naar, de heer K. Staab, hees gisteren de vlag op een van de flats ten teken dat het hoogste punt bereikt was. In iedere flat zijn vijftien appartementen opgenomen, verdeeld over vijf woonlagen. Het ontwerp komt van de tafel van Arc-hitekten- bureau Verhave-Luyt en de Iongh uit Den Haag. Volgens de architekt is de bebouwing zodanig in het parklandschap aangepast dat enerzijds de be staande begroeiing ge handhaafd blijft en dat ander zijds een gevarieerd uitzicht wordt geboden. De appartementen variëren in grootte van drie tot en met vijf kamers. Bij iedere flat zijn een aantal garages gebouwd. De service die de toekomstige be woners geboden wordt komt van het restaurant van Kasteel Oud Wassenaar. Hoe riant de flats zijn uitgevoerd wordt geïllustreerd door het feit dat de vier woongebouwen d.m.v. een gang verbonden zijn met het kasteel. In dit nogal exclu sief te noemen pand is speciaal ten behoeve van de bewoners een keuken, restaurant en bar ingericht. De investering die gedaan moet worden om één van de zestig appartementen te mo gen bewonen ligt tussen 250.000 en 500.000 gulden. Van een onzer verslaggevers DELFT Een groot aantal woningen in het Delftse Westerkwar tier is het voorwerp van speculatie geworden. Deze week veran derden circa 100 huizen van eigenaar voor een bedrag, dat twee a drie maal hoger is aan de taxatiewaarde. De transactie kan een aanzienlijk gevaar opleveren voor de stadsvernieuwing, zoals het gemeentebestuur die voor ogen heeft. Wethouder Reijnen (stadsontwikke ling): „Wij willen in het Westerkwar tier betaalbare gerenoveerde of nieu we huizen voor dc huidige bewoners. De doelstelling van de nieuwe eige naar is natuurlijk een andere." De speculatie in het Westerkwartier is geen aanleiding voor de gemeente een actief aankoopbeleid te voeren. Volgens de heer Reijnen kan de ge meente zich aankoop van woningen op grote schaal „om budgettaire re denen' niet veroorloven. Het is voor het gemeentebestuur „een levensgrote vraag" of veel pan den in het Westerkwartier wel een fikse opknapbeurt waard zijn. Met een na het eerste geval van specula tie in deze wijk. enkele weken gele den. verzond de gemeente lijsten, waarop wijkbewoners klachten over hun huisvesting kwijt konden. De inmiddels op het stadhuis binnenge komen lijsten wijzen uit. dat de hui zen veelal in zeer slechte staat verke ren. Delft zal een bouwkundig onder zoek laten instellen. De huizen, die deze week een andere eigenaar kregen, brachten elk 28 a 30.000 gulden op. Met de gehele tran sactie was een bedrag van 2,9 mil joen gemoeid. Wat de nieuwe eige naar precies met zijn bezit van plan is weet men op het stadhuis niet. maar verwacht wordt, dat de huizen langzaam maar zeker voor 60.000 a 70 00 verkocht worden. De waarde bedraagt momenteel niet meer dan maximaal 15.000. zo blijkt uit re cente taxaties. EPE Voor de tweede keer binnen een maand is ingebroken in een fo tozaak in Epe. Net als de vorige keer hebben de daders een buit van onge veer 50.000 gulden gemaakt. Ook de methode van inbreken (het vernie len van de winkelruit) was gelijk aan de vorige keer. De politie heeft de zaak in onderzoek. (ADVERTENTIE) DS G. TOORNVLIET SPREEKT IN j CIRCUSTHEATER te SCHEVENINGEN. I zie pagina H19 HUYGENS LYCEUM VOORBURG Gevraagd voor vervanging i.v.m. ziekte: DOCENT(E) SCHEIKUNDE (geen examenklassen) Totaal plm. 24 uur per week. Sollicitaties voor een kleiner aantal uren zijn ook welkom, bij de rector drs G. H. A. Engberts. C. Vosmaerstraat 1. Voorburg, tel. 070-872222 Het Bestuur van de Coöperatieve woonvereni- ging u.a. ..CRONESTEIN" biedt namens rechthebbenden TE KOOP aan het woonrecht van de service-flat in haar flatgebouw aan de Plantijnstraat te Leiden t.w.: Nr. 83 2-kamerflat op de 8e etage. Woonkamer afm. 4x7 m. slaapkamer afm. 3.50x6 m, voorts hall. toilet, badkamer met ligbad, balkon en veel kast- ruimte 80.000.— k.k. In de service zijn o.a. begrepen warme maal tijden. centrale verwarming, in- en uitwendig onderhoud van gemeenschappelijke ruimtes, en evt. huishoudelijke hulp. Voor bezichtiging en het verkrijgen van verde re inlichtingen kunt u zich wenden tot Makelaardij o.g. Proper. Passage 12 - Postbus 1056. OEGSTGEEST. tel 071-156952 U bent hartelijk welkom om de Samenkomsten voor iedereen bij te wonen a s. Zondag om 10 uur en 19.30 uur in het Capitol Evangeliecentrum, Loosduinsekade 222, Den Haag o.l.v. Johan Maasbach. Om 19.30 uur spreekt Ev. Elias Malki uit Libanon die ons o.a. zal vertellen over de toestand in zijn land. Toegang vrij - leder welkom! AANTREKKELIJKE BIJVERDIENSTE Voor ons agentschap WATERINGEN zoeken wij een serieuze die 's morgens vroeg de verspreiding van ons ochtendblad kan verzorgen. Voor verdere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met DAGBLAD TROUW Parkstraat 22. Den Haag. tel. (070) 469445 s Avonds na 7 uur tel (070) 244784 keningen bij de bank op te heffen. „Het deelnemen door de Amro-bank aan geldleningen die de Zuidafri kaanse regering in staat stellen haar beleid voort te zetten, betekent in feite een ondersteuning van de apartheid. Dat kan beslist geen poli tiek neutrale opstelling genoemd worden. De actie is bedoeld om in leggers van de Amro-bank de gele genheid te geven duidelijk te ma ken, dat ze van een dergelijk inves teringsbeleid niet gediend zijn. Men kan zijn geld toch niet laten beheren door mensen die slecht met dat geld omgaan. De progressieve partijen vragen hun vertegenwoordigers in gemeenteraden eventuele relaties van de gemeente met de Amro-bank stop te zetten en zeggen zelf toe de regering te vragen mee te helpen. Zuid-Afrika economisch te isoleren. De actie van de progressieve partij besturen werd gevolgd door een pa gina-grote advertentie van de Amro- bank in de Nederlandse kranten. In deze advertentie drukte Amro de brief af. die de bank in april 1975 aan de Wereldraad stuurde en waar de bank toen nog geen uitgebreid antwoord op had ontvangen. Van de kant van de wereldraad (drs. B. Sjol- lema, staflid van het programma tegen rassenwaan) werd daarop een uitvoerig memorandum in het voor uitzicht gesteld, dat op 12 juli aan de Amro-bank werd verzonden. Het was een brief van twaalf kantjes, drie meer dan de brief van Amro van april 1975, en de brief viel zoals een werkstuk van theologen betaamt, uiteen in drie delen. Het eerste deel ging over Zuid-Afrika, het tweede over de aard van de Amro-bank en van de Wereldraad van Kerken en de doelen van beide instellingen. In het derde deel van de brief ging de Wereldraad in op de Amro-brief van april 1975. Amro had in haar brief gezegd dat Zuid-Afrika niet het enige land is. waar de mensenrechten worden ge schonden en dus geen speciaal geval is. De Wereldraad acht Zuid-Afrika echter uniek omdat dit het enige land is. waarvan de grondwet een menswaardige behandeling van alle burgers tegengaat. De wereldraad zegt niet te geloven dat het door gaan met leningen aan de Zuidafri kaanse blanken een sterker middel tegen discriminatie is dan het stop zetten van de dialoog. De We reldraad wijst daarentegen op de bevrijdingsbewegingen als medium voor een dialoog met de meerder heid van de Zuidafrikaanse bevol king. Over de verschillen in aard tussen Wereldraad en Amro zegt de brief uit Genève dat de Amro kennelijk een organisatie is, die tot doel heeft de macht te vergroten van degenen aan wie zij loyaliteit verschuldigd is, te weten haar aandeelhouders en rekeninghouders. De Wereldraad zegt hiertegenover dat het enige voor christenen geoorloofde gebruik van kapitaal is in dienstbetoon aan de wereld, wat noodzakelijkerwijs de bevrijding van armen en verdruk ten inhoudt. Kapitaal is voor de Wereldraad een middel, wat noodza kelijkerwijs de bevrijding van ar men en verdrukten inhoudt. Kapi taal is voor de Wereldraad een mid del. terwijl het voor de Amro-bank een doel in zichzelf blijkt te zijn. Bedoelingen De Wereldraad verwijt aan de Amro- bank dat zij zich boven kritiek van derden verheven voelt en dat de Amro-bank alleen haar eigen belang en dat van haar aandeelhouders na streeft. De Wereldraad wijst er op dat het bezit van macht steeds samenvalt met het dienen van bepaalde politie ke doelen. Een bank als~de Amro heeft ook macht en als zij leningen aan de Zuidafrikaanse regering geeft, ge bruikt zij die macht om een immo reel politiek doel te dienen. Dat de Amro-bank zich beroept op de poli tiek van de Nederlandse regering, die weigert Zuid-Afrika te boycot ten. vindt de Wereldraad onjuist en hij meent dat er een tegenstrijdig heid zit in het Amro-standpunt dat de bank enerzijds geen bepaalde po litieke doelen wil nastreven en aan de andere kant zegt dat leningen aan de Zuidafrikaanse regering kun nen voorkomen dat dit land in een ongewenst isolement terecht komt. In de brief zegt de Wereldraad tenslotte dat de Amro-bank er be lang bij heeft dat de huidige Zuidaf rikaanse regering gehandhaafd wordt. ..Als de regering haar apartheidspolitiek ingrijpend zou wijzigen, dan zouden uw belangen daar ook onder lijden, omdat de winsten die in Zuid-Afrika gemaakt worden afhankelijk zijn van apart heid. De kern van de zaak is dat er voor u geen andere keus is dan de wetten en praktijken van de apart heid in Zuid-Afrika te aanvaarden." besluit de Wereldraad in zijn brief. Wij zijn nu aangeland in september 1976. Er wordt gebroed op een plan voor een nationale boycotactie te gen de Amro-bank. De bank blijft het spel getrouw meespelen door kort daarvoor de in de aanhef van dit verhaal genoemde brief aan de Wereldraad te zenden. In het gesprek dat wij over deze brief met de heer Van den Brink hebben gehad heeft hij opnieuw uit eengezet wat zijn bezwaren tegen het standpunt van de Wereldraad en tegen de boycot zijn. Serieus „Wij hebben er erg veel waarde aan gehecht dat wij en onze collega's van de EABC ernstig zouden ingaan op de bezwaren van de Wereldraad van Kerken tegen onze houding ten opzichte van Zuid-Afrika. En het is daarom teleurstellend dat men van ons het beeld geeft als van een stel letje mensen dat alleen maar uit is op geld verdienen. Als wij het alleen maar zakelijk bekeken hadden, was het beter geweest, wanneer we met een gezegd hadden tegen de We reldraad: u hebt gelijk. Dat had ons heel wat werk en tijd bespaard. We hebben door onze serieuze actie de aandacht op onze bank gevestigd en we worden in dit opzicht niet voor de deugd beloond. Andere instellin gen doen hetzelfde en zijn buiten schot gebleven". II bedoelt de Algemene Bank Neder land, die kortgeleden meldde dat ten onrechte uordt uitgegaan van het idee dat zij geen leningen aan de Zuidafrikaanse regering zou hebben verstrekt. De manier waarop de ABN dat schrijft wekt de indruk dat het toch om andere zaken gaat of om zaken die veel eerder hebben plaatsgehad dan uw lening aan Zuid- Afrika. Ik kan daar uiteraard niet op in gaan. maar ik verzeker u dat alle banken die een buitenlands bedrijf van enige betekenis hebben grosso modo hetzelfde doen en in ieder geval hetzelfde standpunt innemen. Dat wordt bevestigd door het be stuur van de Nederlandse Ban kiersvereniging. De Rabo heeft zich bij die verklaring aansloten. U werkt wel mee aan een negatief beeld van uw bank. Er is kort geleden medegedeeld dat rekeninghouders hun rekening opzeggen wegens uw Zuidafrikaanse beleid en dat anderen een rekening openen omdat u wegens dat beleid wordt aangevallen. De zaak wordt naar beide kanten wat overtrokken. Er wordt tegen ons een boycot uitgeroepen door hono rabele instellingen, zoals kerkelijke groepen en constructieve en door velen gewaardeerde politieke partij en. Daar hoort een bankdirectie zijn schouders niet over op te halen. An derzijds zou het van weinig karakter getuigen, zijn beginselen opzij te zetten uit angst voor dreigementen. Vindt u het niet verontrustend dat apartheidsaanhangers nu juist bij uw bank een rekening willen openen? Dat vind ik. als het waar is. hele maal niet plezierig. Wel vraag ik mij af of er in Nederland apartheidsaan hangers bestaan, althans van de zo genaamde Kleine Apartheid. Onze moeilijkheid is. dat wij niet kunnen beoordelen wat de beste middelen zijn voor buitenstaanders om de apartheid te bestrijden: boycot of dialoog. Daarom moeten wij varen op het kompas van officiële ge zagsdragers, die geacht worden dat wel te weten. Het staat wel vast dat de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking, dc zwarten, een stopzetting van de le ningen aan de Zuidafrikaanse rege- ring zouden verwelkomen. U zegt dat. maar er zijn ook zwarte leiders die daar anders over denken. Een nee van uw bank tegen de Zuid afrikaanse regering zou grote sympa thie verwekken onder de zwarte be volking. Dat wil ik aannemen als u dat zegt. maar banken zijn er niet om sympa thie te verwekken door hun houding in bepaalde politieke vraagstukken Ik herinner mij een artikel van prof. Albeda die in Economisch Statis tische Berichten zei dat een zaken man zich als regel moet bewegen binnen de ruimte neutrale zóne van het wettelijk toelaatbare, omdat hij in het geheel geen zaken zou kunnen doen. wanneer hij zich steeds zou moeten verdiepen in de morele over wegingen van zijn klanten Alleen in uitzonderingsgevallen wijst het ge weten dwingend de weg. Maar leningen aan de Zuidafrikaanse regering worden door die regering opgeval als sleun aan de apartheid. Wij zijn een grote bank en wat wij doen heeft altijd maatschappelijke, en in bepaalde gevallen wellicht po litieke. gevolgen. Daar zijn we ons van bewust. Ik ben het met de We reldraad eens dat het stellen van een daad net zo goed maatschappelijke en politieke gevolgen kan hebben als het nalaten. Maar waar het ons om gaat is of wij met onze bankacti- vitelten bepaalde politieke doelein den bewust nastreven. Het gaat ons om de bedoelingen: politieke keu zes. die wij kracht bijzetten met behulp van het bankapparaat. Dat vinden wij principieel onjuist. En ik hoop. dat het hele bedrijfsle ven er zo over denkt. Maar het neveneffect van uw zaken doen kan toch zo zijn, dat u besluit zulke zaken niet voort te zetten. Als wij tot het inzicht komen dat hetgeen de bank doet financie ring van de Nederlandse export naar Zuid-Afrika moreel verwerpelijk is. zodat het ons raakt in ons gewe ten. dan doet de bank dat niet meer. Maar de moeilijkheid is dat er zeer verschillend gedacht wordt over het handhaven van de economische be trekkingen met Zuid-Afrika. Ik houd me aan het mijns inziens ver standige standpunt van de Neder landse regering, die in weerwil van een oproep van de Verenigde Naties het economische verkeer met Zuid- Afrika laat voortgaan. Ministcr Van der Stoel van buiten landse zaken heeft zojuist ge waarschuwd dat wie zaken met Zuid; Afrika doet. moet rekenen met ver mindering van zijn kansen in de rest van Afrika. Dat vindt ik een pragmatische bena dering die me tegenvalt van een principieel politicus. Als wij zo zou den denken hadden wij allang ge zegd: goed heren. Maar wij willen een zuiver en ook in vergelijkbare gevallen huodbaar standpunt innemen. Er zijn een aantal Amerikaanse ban ken geweest, die na een kerkelijk verzoek hun activiteiten met Zuid- Afrika hebben gestaakt. Daarbij heeft vrees voor de schade lijke gevolgen naar ik aanneem een rol gespeeld. Als dat juist is, kan ik het niet bewonderen, wel begrijpen. I' zegt niet te verwachten dat u nog geld aan Zuid-Afrika zult lenen, bui ten de financiering van het Neder landse handelsverkeer met dat land. Waarom zet u deze verwachting dan niet om in een belofte, dan bent u van het gezeur af. Die belofte kunnen wij niet geven, want dan leggen wij de verantwoor delijkheid voor onze bedrijfspolitiek in handen van een ander. Als er dan een wijziging in Zuid-Afrika komt, zouden wij de Wereldraad moeten vragen: kan het nu weer wel? Wij mogen de verantwoordelijkheid voor ons beleid niet leggen in han den van een ander Ook niet wat de morele kanten betreft. Dan zouden wij terugkeren naar de Middeleeu wen met hun door de kerk soms uitgeoefende gewetensdwang. De subtiele onderscheiding tussen uw plan en een belofte kan u geld gaan kosten. Als ik die belofte wel doe. zou dat ons zuivere verhoudingen in het bankvak kosten, ook in andere ge vallen in de toekomst. U moet overi gens niet vergeten dat men ge vraagd heeft in het geheel geen kre diet meer aan Zuid-Afrika te geven, ook geen export-krediet. Stelt u zich eens voor wat er zou gebeuren, als Zuid-Afrika thans inderdaad volle dig zou worden geïsoleerd. Zoudt u daarvoor de verantwoordelijkheid durven dragen? Representatieve mensen zoals thuis landleider Buthelezi en dr. Beyers Naudc zeggen dat er geen enkele in vestering in blank Zuid-Afrika aan de morele normen voldoet, die je aan een investering moet stellen. Een dergelijke opmerking maken is iets anders dan de verantwoording voor een boycot. Dat is een econo mische oorlogsverklaring. Over dat soort zaken hoort een beslissing in het parlement te worden genomen. U vindt het niet terecht dat uw bank als enige op de korrel wordt genomen. Als wij ons geen moeite hadden ge geven voor een principiële be antwoording van de brief van de Wereldraad, dan had men ons waarschijnlijk niet als mikpunt voor een actie gekozen. Voelt u zichzelf een slachtoffer van uw eigen fatsoen? Slachtoffer niet. We hebben iets ge daan waar we achter staan en we hopen dat er een echte dialoog op gang komt. waar anderen en ook wij iets van leren. Er waren natuurlijk stemmen, die zeiden: op zo n brief moet Je helemaal niet antwoorden, maar daar vinden wij de Wereldraad van Kerken een te belangrijk insti tuut voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9