Portugal moet de broekriem aanhalen Afhaken Vierde partij opluchting voor CDU Westduitse verkiezingen Vorster komt kleurlingen stapje tegemoet VS schrapt Berufsverbote Tito ziek Doden bij acties in Ethiopië Marcos viert teugels iets V ertegen woordi ger PLO moet alsnog bedankt worden Westduitse vertegenwoordiger ontkent smeergeld Lockheed onderzoek in Japan afgesloten Interessante ontwikkeling in West-Duitsland ET ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 NEW YORK (Df A) In de Veren igde Staten zullen vragen aan ambtenaren naar het eventuele lid maatschap van een communistische partij als „overblijfsel van de McCarthy tijd" in het vervolg achter wege blijven. Wat betreft de Westduitse bondsrepubliek staat het vragen naar politieke achtergrond op het ogenblik sterk in het nieuws. Bij onze oosterburen kunnen mensen van overheidsbanen worden uitge sloten vanwege hun politieke over tuiging (de zgn. „Berufsverbote"). De Amerikaanse senator Joseph McCarthy had in de jaren vijftig een regelrechte heksenjacht ingesteld op ambtenaren, die verdacht waren van communistische sympathiëen. Onder president Eisenhouwer wer den in 1933 in sollicitatie formulieren onder andere de volgen de vragen opgenomen: „Bent u lid van een communistische partij?" en „Was u in de laatste tien jaren lid van een groepering, die zich inzette %-oor een gewelddadige omverwer ping van de regering?" De doorslag voor deze verandering in de gang van zaken werd gegeven door een initiatief van twee advoca ten. die in opdracht van een groot aantal cliënten actief geworden wa ren tegen deze „inmenging in de politieke overtuiging". Naar hun zeggen hebben honderden potentië le kandidaten liever een aanstelling in ambtelijke dienst geweigerd, dan zich te laten onderwerpen aan een „politiek verhoor". LISSABON (UPI, AP) Portugal bleek gisteren niet onverdeeld gelukkig met het versoberings plan dat premier Mario Soares donderdag voor de televisie ontvouwde. De communisten reageerden fel op de plannen, maar ook conservatieve politici en economen lieten waarschuwende geluiden horen. De premier liet tijdens een uur du rende rede het Portugese volk weten dat ze de komende tijd de broekriem zullen moeten aanhalen. Twee jaar lang links bewind heeft het land op de rand van het bankroet gebracht PARIJS (AFP) President Tito van Joegoslavië moet op doktersad vies alle activiteiten tijdelijk laten rusten. Om die reden is het bezoek dat zijn Franse ambtgenoot. Valery Giscard d'Estaing, volgende week aan Joegoslavië had zullen brengen voor onbepaalde tijd uitgesteld. De boodschap over Tito's slechte gezondheidstoestand is op het Ely- see afgeleverd door de Joegosla vische minister van buitenlandse za ken Milos Minic. Deze had eerst een onderhoud met Giscard en ontmoet te aansluitend zijn kersverse Franse ambtgenoot Louis de Guiringaud. De 84-jarige Tito heeft in het ver leden al eens een hartaanval doorstaan. Hij nam kortgeleden, ogenschijnlijk volkomen fit. deel aan de topconferentie van niet- gebonden landen in Colombo (Sri Lanka). ADDIS ABEBA (Reuter) Veilig heidsstrijdkrachten hebben in Bale, een provincie in Ethiopië die aan Somalië grenst, 69 vogelvrij- vèrklaarden" gedood. Een woordvoerder zei dat de ..vogelvrij- verklaarden" een officiële term voor opstandelingen woensdag, geliquideerd zijn. Op de lijken had men wapens aangetroffen. De Ethio pische autoriteiten hebben ver klaard dat Somalië de opstandelin gen steunt. In de afgelopen twee weken zouden in Bale 110 opstande lingen zijn gedood. 400 „vogelvrij- verklaarden" zouden gevangen zijn genomen. aldus de premier. Soares stelde een aantal maatregelen in het vooruit zicht die moeten leiden tot een ver mindering van het tekort op de beta lingsbalans, bestrijding van de werk loosheid en beheersing van de in flatie. De invoerrechten zullen verhoogd worden van twintig naar dertig pro cent en er komt een algeheel verbod op de invoer van niet-noodzakelijke goederen. De export zal worden be vorderd door speciale kredietverle ning en de uitgaven in de openbare sector zullen herzien, lees verlaagd, worden. Soares deelde verder mee dat som mige goederen mogelijk gerantsoe neerd zullen worden. Hij deelde niet mee welke goederen dat zijn. Wel wil de Portugese regering voorkomen dat de benzine op de bon gaat. Er wordt verder gewerkt aan een pro gramma om op alle niveaus zuiniger met energie om te springen. De prij zen van veel goederen zullen omhoog gaan maar de salarisverhogingen zullen beperkt moeten worden tot vijftien procent. Wilde stakingen zijn voortaan verboden Communisten Vooral de communisten hebben de plannen van de regering fel aange vallen. „Soares bedreigt de arbei ders". luidde de kop op de voorpagi na van het communistische blad „O Diario." Hiermee doelde het blad op het voornemen van de premier om het absenteïsme en de politieke verga deringen op fabrieken tegen te gaan. „De grondwet waarborgt het recht om te staken maar niet het recht om lui te zijn", aldus Soares. In zijn toespraak deed de premier een nauwelijks verhulde aanval op de communisten door te betogen dat een bepaalde politieke partij aanzette tot ongeregeldheden, ter wijl diezelfde partij spreekt in naam van de arbeiders. De communisten die door Soares buiten de regering gehouden zijn, hebben plechtig beloofd om te vech ten tegen elk beleid dat zij als tegen strijdig aan de belangen van de ar beiders beschouwen. Zij noemen stakingen en demonstraties als mo gelijke strategieën. Waardering voor zijn plannen kreeg de premier van zijn eigen partij en de partijen rechts van de socialis ten. Wel waarschuwden conservatie ve politici en economen voor een al te groot, optimisme. Verder wezen ze erop dat de premier geen tijdsche ma had genoemd voor de verwezen lijking van zijn plannen. Het conser vatieve dagblad „O Dia" prees de premier voor zijn eerlijkheid bij het afschilderen van de economische crisis, maar wees er wel op dat er maanden geleden beslissingen zijn genomen die nog niet uitgevoerd zijn. Landbouwhervorming In zijn toespraak zei Soares verder dan onwettig bezette landbouwgronden zullen worden vrijgemaakt. „De regering zal niet toestaan dat komende oogsten in gevaar worden gebracht om politie ke doeleinden te verwezenlijken. Er zullen maatregelen nodig zijn om de bezetting op ordelijke wijze onge daan te maken. Het gaat hier met name om de als illegaal ervaren op vordering van 400.000 hectare door linkse boeren in het zuiden van Por tugal. Verder beweerde Soares dat ongeveer zeventig procent van de genationaliseerde bedrijven in Por tugal in een financiële chaos verke ren. Ook hier zal een einde moeten komen. De werkloosheid in Portugal be loopt momenteel 15 procent, de jaarlijkse inflatie wordt geschat op 30 procent en de reserves aan bui tenlandse valuta zijn gedaald tot 210 miljoen dollar. Als het westen niet bijspringt dan zullen de finan ciële reserves de volgende maand uitgeput zijn. aldus een schatting door functionarissen van de Bank van Portugal. Sedert november vo rig jaar heeft Portugal voor bijna een miljard dollar aan hulp uit het westen ontvangen. Soares hoopte nog wel weer hulp te krijgen, maar voegde daaraan toe dat Portugal de hulp moet gebruiken voor het her stellen van de productie en niet voor de verhoging van de consumptie of tegemoet komen aan „onrealis tische looneisen". Rechtse militairen bewaken een konvooi in zuid-Libanon met medicamenten en voedsel uit Israël. Het vechten in met name de hoofdstad Beiroet en het centrale bergland gaat ondertussen door en de vrede lijkt verder weg dan ooit. KAAPSTAD/LOESAKA (Reuter, UPI. AP) De Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster is de kleurlingen in zijn land iets tegemoet gekomen, na een uitermate onverzettelijke rede. afgelopen woensdag in Bloemfontein. Kleurlingen en Aziaten mogen nu zaken hebben buiten hun eigen woongebieden en kunnen gekozen worden in vakbondsbesturen. Aan genomen wordt dat deze concessies veel te gering zijn om het groeiend verzet onder de kleurlingen te tem peren De kleurlingen hebben lange tijd de neiging gehad zich aan te sluiten bij de blanken en zo blank mogelijk te lijken, maar dè laatste tijd scharen zij zich achter de protestacties van de Afrikaanse bevolking. De concessies van de Zuidafrikaanse regering werden bekend gemaakt in een zitting van de kleurlingenraad, een vrijwel machteloos orgaan dat acht jaar geleden door de Zuidafri kaanse regering in het leven werd geroepen. Senaatsvoorzitter Marais Viljoen zei dat de tegemoetkomin gen zijn voortgekomen uit bespre kingen tussen premier Vorster .'enke le ministers en een commissie uit de kleurlingenraad. Verdere maatrege len ter uitbanning van „verouderde praktijken" zullen nog besproken worden, zo zei hij. Verpleegsters Betogingen en geweldplegingen duurden ook gisteren voort in Kaapstad en omgeving waar veel mensen van gemengd ras wonen. Bij een incident in Manenberg, der tien kilometer van Kaapstad, sta ken kleurlingen een school en een ziekenhuis in brand, waarbij vol gens de Zuidafrikaanse radio twee hunner werden doodgeschoten. Hiermee zijn in totaal de afgelopen dagen zeker achttien doden geval len. In Wellington (50 kilometer van Kaapstad) brandde een middelbare school voor kleurlingen af en werd een blanke lerares met stenen beko geld. In de voorstad Rondebosch werd een poging tot brandstichting gedaan in een middelbare school voor blanke meisjes. Meer dan driehonderd kleurling- verpleegsters betoogden in Kaapstad zelf tegen het politiege- weld en voor hogere lonen, die op het ogenblik volgens hen maar de helft bedragen van de salarissen van hun blanke collega's. In Port Elizabeth heeft de politie vrijdag ongeveer 350 kleurlingen van twee middelbare scholen gear resteerd. De studenten weigerden gebruik te maken van de mogelijk heid op borgtocht vrijgelaten te worden. De arrestaties in Port Eliza beth waren volgens het hoofd van de Petersonschool volslagen onnodig. Hij had de politie gevraagd zich niet met de volgens hem vreedzame be toging van zijn pupillen te bemoei en. maar deze kwam in oproertenue het schoolterrein op. omsingelde de op de grond zittende leerlingen en dreef hen een aantal arrestantenwa gens in. Er werd geen verzet gebo den. Hetzelfde gebeurde op de nabij gelegen St. Thomasschool. MANILLA (Reuter. UPI) - Presi dent Ferdinand Marcos van de Fi lippijnen heeft vrijdag de instelling van een adviesraad bekendge maakt. die de wetgevende be voegdheden van de president zal delen De afgelopen vier jaar lag alle macht op de Filippijnen krachtens de bepalingen van de noodtoestand in handen van de president. De nieu we raad krijgt echter slechts advise rende bevoegdheden. Marcos houdt het laatste woord De raad zal bestaan uit leden van het kabinet en vertegenwoordigers van plaatselijke en regionale raden Een presidentiële woordvoerder zei dat de instelling van de raad gezien moet worden als eerste stap in de terugkeer naar normale democra tische procedures. Op 16 oktober zal een „referendum" worden gehouden over voortzetting van de noodtoe stand en over het bijeenroepen van een constitutionele conventie ter herziening van de grondwet Marcos riep de noodtoestand uit in september 1972. een jaar voor zijn ambtstermijn zou zijn afgelopen Hij zei toen dat de Filippijnen be dreigd werden door anarchie en re bellie door ondergrondse commu nistische actie en de opstand van een islamitische afscheidingsbewe ging in het zuiden. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) vindt, dat minister Van der Stoel van bui tenlandse zaken alsnog de vertegen woordiger van de PLO. die een rol vervulde bij de oplossing van de vliegtuigkaping van het afgelopen weekeinde de kaping van dc „City of Madrid" van de KLM zijn er kentelijkheid moet betuigen. Dit blijkt uit gisteren aan de be windsman gestelde schriftelijke vragen. De minister bedankte wel anderen Volgens het Kamerlid blijkt uit het verslag van de bemanning van dc „Madrid" dat de PLO- vertegenwoordiger een belangrijke rol vervulde. Van der Spek meent, dat het dankwoord niet afhankelijk moet zijn van het al dan niet erken nen door Nederland van de PLO TOKIO/BONN (Reuter, DPA) Het onderzoek in Japan naar het aandeel yan de luchtvaartmaatschappij All Nip pon Airways en het mammoetbcdrijf Marocbeni in de Lockhccd-affairc is afgesloten. Als laatsten werden oud- minister van verkeer Tomisabocro Hasjimoto en oud- onderminister van verkeer Takayoeki Sato aangeklaagd. Zij zouden achtereenvolgens 5 en 2 miljoen yen hebben aangenomen van Lockheed via All Nippon Airways. Dc maatschappij heeft 21 Lockhccds van het type Tristar aangeschaft. Zowel de 75jarige Hasjimoto als dc 48—ja rige Sato is lid van het huis van afgevaardigden. Zij zijn momenteel gedetineerd. Het aantal Japanse functionaris sen dat nu formeel in de Lockheed-affaire is aangeklaagd, bedraagt 14. Onder hen zijn oud-premier Kakoeei Tanaka. president-directeur Tokoeji Wakasa van Ana en drie oud directieleden van Marocbeni, die verkoopagent van Lockheed voor Japan was. Günther-Frank-Fahle, de voormalige vertegenwoordiger van dc Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed in Wcst- Duitsland, heeft inmiddels ontkend dat de Beierse CSU in samenhang met de Lockhecd-affaric smeergeld heeft gekregen. Dc ontkenning was vervat in een brief aan het Westduitse persbureau DPA van Gottfried Frank-Fahle. die als advocaat van zijn vader optreedt. Dc Frankfurter Rundschau, een links liberaal blad, had gemeld dat het Westduitse ministerie van Defensie in de tijd (oen dc voorzitter van dc CSU, Franz-Josef Strauss. Westduits minister van Defensie was, in verband met de 'aanschaf van de Starfightcrs, een toestel van Lockheed, provisie ten bedrage van 3,57 miljoen markt betaald heeft aan verscheidene mensen. Het bind had 't nieuws uit een vertrouwelijk schrijven van dc algemene rekenkamer van dc Bondsrepubliek van juni 1969. De campagne voor de verkiezing van de Westduitse Bondsdag op 3 oktober begint steeds interessanter te worden. Liet Franz Josef Strauss kort geleden zijn aanspraken op Buitenlandse Zaken vallen, deze week werd duidelijk, dat de voor de Beierse CSU- voorzitter als stok achter de deur gebruikte „Vierde partij" helemaal niet zal meedoen. Voor de CDU van kanseliers kandidaat Helmut Kohl is dit een gunstige ontwikkeling. Zou de „Vier- t de partij", die bekend stond als de AVP (Actiegemeenschap Vierde Par tij). zich niet hebben teruggetrokken I zij het nog onder voorbehoud dan zou de CDU op 3 oktober zoveel stemmen kunnen verspelen, dat zij de gedachte aan een meerderheid in de Bondsdag wel zou kunnen opgeven. Als gevolg van het „falen" van de AVP is de positie van Kohl ten op zichte van Strauss belangrijk ver sterkt. omdat de luidruchtige Beier zijn laatste pressiemiddel uit han den heeft moeten geven, dat overi gens al aan betekenis had ingeboet. Met de terugtocht van de AVP is een eind gekomen aan een voor de CDU bijzonder vervelende ontwikkeling. Deze begon met het dreigement van Strauss, dat hij de Beierse CSU tot een „nationale partij" zou maken. Aanleiding hiertoe was het feit dat de CDU zich verzette tegen pogingen van Strauss, haar zijn wil op te leg gen wat het verkiezingsprogramma en de kanselierskandidaat van de christen-democraten betreft. Om zijn dreigement kracht bij te zetten, liet hij openlijk blijken, te sympathiseren met pogingen om buiten Beieren „actiegemeenschap- Tegenvaller pen voor een vierde partij" te stich ten, die nauw wilden samenwerken met de CSU van Strauss. kandidatuur van Kohl (voorzitter van de CDU en premier van de deelstaat Rijnland-Palts) tegen de zin van Strauss doorgezet. De Beier zei dan wel schamper dat Kohl „on der hem" gerust kanselier mocht worden, maar die opmerking kon zijn eerste nederlaag niet verhullen. Niettemin kon Kohl niet met een „schaduwkabinet" voor de dag ko men, omdat de CDU op haar beurt weigerde, op de eisen van CSU- voorzitter Strauss in te gaan. Er brak een periode aan. waarin beslissingen werden uitgesteld, in de hoop dat de tijd in het voordeel van Kohl zou werken. Hetgeen is gebeurd Strauss heeft nog geprobeerd, lijsttrekker Kohl op te zadelen met de kreet „Vrijheid of socialisme". De kanselierskandidaat had daar niet de minste behoefte aan. maar moest op aandringen van vrienden van Strauss in de CDU genoegen ne men met een minder pretentieuze maar toch weinig terzake doende slogan „Vrijheid in plaats van socia lisme". Van belang was evenwel, dat Strauss door de CDU-leiding ge dwongen werd, zwart op wit te ver klaren. dat hij op geen enkele wijze steun zou verlenen aan de door hem zelf gesouffleerde AVP. Verwarring De verwarring die door dit van grof heid getuigende optreden werd ver oorzaakt. was aanvankelijk groot. Niettemin werd de kanseliers Voor Strauss was het een formaliteit, waaraan hij zelf misschien weinig betekenis hechtte, maar voor de CDU was de verklaring heel belang rijk en voor de AVP luidde zij het begin van het einde in, naar later zou blijken Met deze ontwikkeling had Strauss niet gerekend. Het is van het begin door J den Boef af duidelijk geweest dat de AVP uitsluitend bedoeld was om Straus in staat te stellen, van Beieren uit de CDU zijn wil op te leggen. Er is een periode geweest, waarin het er sterk op leek. dat Straus (mede als gevolg van zijn bezoek aan China, waar hij door Mao Tse-toeng werd ontvan gen) de kanselier-kandidaat toch in de wacht zou slepen. Strauss verknoeide zijn kansen ech ter door in Sonthofen een rede te houden .waarin hij bepleitte dat de christen-democraten de wetgeving in WestrDuitsland volkomen zouden blokkeren om de coalitie van soci aal-democraten en liberalen in Bonn het regeren onmogelijk te maken. Strauss praatte voor de vuist weg en zei nog meer dingen, die van een enorm gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel getuigen Dat bleek, toen de ontbeozemingen van Strauss uitlekten en in de publi citeit werden gebracht. Ontkennen hielp na enige tijd niet meer en Strauss moest zich neerleggen bij het feit, dat hij zijn kansen op de kanseliers-kandidatuur had ver speeld. Een andere tegenvaller voor Strauss was de geringe belangstelling, die er op den duur voor de AVP bleek te bestaan. Deze „actiegemeenschp" bleek wel over veel geld te beschik ken. maar slaagde er niet in. het nut van haar bestaan te bewijzen. Haar leiders verdedigden het optreden van de AVP als verlengstuk van de CSU van Strauss door te beweren, dat zij stemmen wilden onttrekken aan het kiezersblok van sociaal democraten en liberalen. In werkelijkheid was de AVP met haar uiterst conservatieve en natio nalistische ideeën vrijwel uitslui tend aangewezen op wat men ge makshalve de rechtervleugel van de CDU zou kunnen noemen. Niet serieus Er is steeds aanleiding geweest om aan te nemen dat de AVP niet se rieus als vierde partij bij de verkie zingen van oktober bedoeld is ge weest. Overigens zijn er in West- Duitsland al vier partijen in de Bondsdag vertegenwoordigd, nl. de SPD van kanselier Helmut Schmidt, de liberale FDP van vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher, de CDU van Helmut Kohl en de CSU van Strauss. Bij de plannenmakers heeft blijk baar de bedoeling voorgezeten, de CDUpleidlng te doen geloven, dat de AVP wel eens zou kunnen leiden tot uitbreiding van de activiteiten van de CSU als vierde partij over het gebied van de gehele Bondsrepu bliek. Dat het niet zo ver gekomen is, heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats zou Strauss voör een dergelijk streven in zijn eigen CSU geen onverdeelde steun heb ben gekregen. Na de Bondsdagver kiezingen in november 1972. die door het toedoen van Strauss door de CDU werden verloren, is dat al een keer duidelijk geworden Om de verantwoordelijkheid voor de nederlaag in de schoenen van Rainer Bareel, de kanseliers kandidaat van de CDU. te kunnen schuiven en de aandacht van zichzelf af te leiden, bepleitte Strauss toen al uitbreiding van het arbeidsterrein van de CSU tot ge heel West-Duitsland. Deze suggestie werd hem echter zelfs in Beieren niet in dank afgenomen Niettemin waagde Strauss een po ging. die gecamoufleerd werd door het optreden van de AVP. Maar hij moest al in een vroeg stadium tot de conclusie komen, dat hij deze ..ac tiegemeenschap" alleen kon gebrui ken om de CDU-leiding onder druk te zetten. Zelfs dit laatste is slechts ten dele gelukt, omdat beslissingen die de indruk konden wekken datzij door Strauss waren doorgedrukt, werden uitgesteld. Het pokerspel met de AVP lijkt nu definitief verleden tijd. De „Vierde partij" bleek in verschillende delen van West-Duitsland niet eens vol doende handtekeningen te kunnen verzamelen om ingeschreven te kun nen worden. In sommige gevallen werd zelfs met valse handtekenin gen gewerkt, hetgeen openlijk is toe gegeven. Voordat de AVP in elkaar stortte heeft Strauss nog geprobeerd, dc groep te doen besluiten, zichzelf op te heffen. Heethoofden, die het voor heen heel goed met de CSU leider konden vinden, wilden er echter niet van weten. Formeel wordt het falen van de AVP nu toegeschreven aan dc omstandigheid, dat deze partij in verschillende deelstaten niet is toe gelaten. omdat de kieslijsten enkele minuten te laat werden ingele verd. Dit vermoedelijk georgani seerde in gebreke blijven was blijk baar de enige mogelijkheid om een nog grotere afgang te voorkomen Met 14 tegen 12 stemmen en veel kabaal werd besloten, niet aan de verkiezingen deel te nemen, als niet alle kieslijsten worden geaccep teerd. Deze voorwaarde is echter een doekje voor het bloeden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7