Vondeling brengt „systeem" niet aan het wankelen 1 11 s k Wetsontwerpen inzake abortus f Commentaar Uniform Kritiek Ideeën en ideetjes nogal alledaags van karakter Tweede Kamer is lam en leeuw beide Regeling van droogteschade erg ingewikkeld Bezit van straat was einde van het vermaak PvdA oneens met subsidieregeling isolatie woningen 'J: v Volgende week in Kamer Bijstand betaalt behandeling door acupuncturist het weer mens-erger-je- niet weer „Van Kemenade zet zich af op een negatieve manier" :t< rATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Mag de eervol ontslagen inspecteur- generaal van de krijgsmacht als hij dat zou willen op Prinsjesdag in uniform in de Ridderzaal ver schijnen? ..Nee" zei Kamervoor zitter Vondeling in een vraagge- jprekje voor de televisie ,,dat recht heeft de Prins verloren." Nu kan men van geen enkel Kamer lid. dus ook niet van de Kamervoor zitter. vergen dat hij alle wetten en voorschriften kent. Daarom herin neren wij Vondeling even aan Lege rorder 55058 L-Lu, codenummer 51.1/2, artikel 2, waarin is vastges- icld dat een gewezen officier en dus ook prins Bernhard, gerechtigd is dc uniform te blijven dragen. Als de Prins dat zou willen, zou hij dus de Koningin op Prinsjesdag best in uniform mogen vergezellen. Maar omdat het in Nederland wei nig voorkomt dat gewezen officie ren hun uniform blijven dragen, lijkt de suggestie van de Kamer voorzitter aan de Prins om bij voor beeld in jacquet te verschijnen, aar dig bedacht maar niettemin over bodig. Van meet af aan was wel te ver wachten dat op het wetsontwerp Vermogens Aanwas Deling (VAD) dat het extra-parlementaire kabinet Den Uyl bij de Tweede Kamer heeft ingediend veel en vooral ook luide kritiek zou komen. Tegen het eind van de jaren zestig is in ons land diepgaand over een vermogensaanwasdeling gediscussi eerd, maar ondanks omvangrijke adviezen onder andere van de soci aal economische raad (SER) is men er destijds niet uitgekomen. En ook nu de zaak opnieuw door dit kabinet voor het voetlicht werd ge bracht is de SER met een sterk verdeeld advies gekomen. Na veel geharrewar met name bin nen het kabinet is er tenslotte toch een wetsontwerp uit de bus gerold. Het ging allemaal zo gehaast dat de Raad van State in eerste aanleg maar werd gepasseerd. lie u De bezwaren die nu tegen dit ont werp worden ingebracht, ook van jk I hen die allerminst tegen een vermo- ;e gensaanwasdeling zijn, liegen er e8 niet om. jn ik at iet door P. L. van Enk Wat stelt de Tweede Kamer eigenlijk voor? Is het een orgaan dat in staat en bereid is het de regering al controlerend en bijsturend lastig te maken of is het zo dat de Kamer eigenlijk niet veel meer kan doen met zich te laten sollen? Is de Tweede Kamer een lam of een leeuw? Dr. A. Vondeling heeft deze vraag opgeworpen in zijn deze week verschenen boek en daarmee een fris en geanimeerd geschreven bijdrage geleverd aan een discussie die de laatste jaren nogal wat tongen en pennen in beweging heeft gebracht. Het is een discussie die niet vrij is van geforceerde en hobbyïstische trekken. Als je niets anders te doen hebt kun je altijd nog aankomen met de klacht dat het parlement het weer eens heeft laten hangen: dat de discussie „niet behoorlijk" is ge weest, dat er opnieuw niet is beslo ten tot een parlementaire enquête om deze of gene misstand te onder zoeken, dat de argumentatie van een bepaald besluit weer eens niet we tenschappelijk gefundeerd is geweest. De uitspraak van minister Boersma dat critici op dingen hebben gewe zen waar de ministers en hun des kundigen helemaal niet aan gedacht hadden, boezemt niet veel vertrou-- wen in de kwaliteit van dit ontwerp. Zon uitspraak bevestigt ook de eerder geuite constatering dat we hier met haastwerk te maken heb ben, en dat bovendien bij een wet sontwerp' dat voor de sociaal- economische structuur van ons land zeker op langere termijn gezien ver strekkende gevolgen zal hebben. Nu heeft minister Boersma misschien wel gelijk als hij stelt dat er ook veel overtrokken kritiek op dit ontwerp is gekomen. Dat zal best waar zijn. Met even veel recht kan echter worden geconstateerd dat het kabinet zulke kritiek dan onnodig uitlokt. Het kabinet laat met zo'n weinig doordacht wets ontwerp de schijn op zich onvol doende weerstand te kunnen bieden tegen de overtrokken eisen van een deel van de vakbeweging. Al met al wacht de Tweede Kamer straks een forse portie extra werk om alle ingebrachte bezwaren tegen dit wetsontwerp te verwerken. Ka mervoorzitter Vondeling heeft in een pas verschenen boek de sugges tie gedaan om de spreektijden van Kamerleden en ministers te beper ken. Een goede suggestie. Hij zou het kabinet ook eens moeten advi seren wetsontwerpen wat zorgvuldi ger voor te bereiden. Zou men die klachten onderwerpsge- wijs nagaan dan zou waarschijnlijk blijken dat de onvrede over de werkwijze en het functioneren van de Kamer in werkelijkheid vaak on vrede is over het feit dat de klagers op een bepaald punt hun zin niet hebben gekregen. Wie een debat ver liest komt licht in de verleiding, ach teraf te zeggen dat de discussie „niet behoorlijk" is geweest. Na elke om streden beslissing kan er dan ook voor de minderheid aanleiding zijn tot klachten over het functioneren van de Kamer. De meerderheid die haar zin wel heeft gekregen denkt daar natuurlijk weer heel anders over: de werkwijze van het parle ment is immers voor het bereiken van haar doel goed genoeg gebleken en zij maakt zich dan ook niet dik. Men zou dan ook verwachten dat in de huidige Tweede Kamer de klach ten over de werkwijze en functione ren vooral uit de hoek van WD, CHU en DS'70 worden gehoord die immers de minderheid tegenover de regeringsmeerderheid vormen. Toch is dat niet het geval, ten eerste om dat deze groepen doorgaans gedisci plineerd genoeg zijn om hun verlies te nemen en vervolgens omdat met name de WD er voornamelijk op uit is, haar gelijk buiten de Kamer te halen als zij het erbinnen niet heeft kunnen krijgen. Nee de klachten over het „sys teem" komen we vooral bij de pro gressieve fracties tegen. Zij maken weliswaar deel uit van de regerings gezinde meerderheid, maar op som mige terreinen gaan hun wensen zo veel verder dan wat het kabinet en de coalitiegenoten willen dat zij ook Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Geldersche Maat schappij van Landbouw vindt de financiële hulpactie voor door droogte getroffen boeren erg inge wikkeld. Dit standpunt is ingeno men, na gesprekken met voorzitters en secretarissen van de afdelingen. Vandaar dat het plan is opgevat op ruime schaal de uitvoeringsregelin gen aan veehouders, akkerbouwers en fruittelers toe te lichten Hiervoor houdt zij een groot aantal zittingen waar een sociaal-economisch voor lichter deskundige adviezen geeft. Hij kan voor getroffen agrariërs na gaan of een aanvraag zinvol is en vertellen hoe hij moet handelen. De Geldersche Maatschappij van Landbouw raadt haar leden sterk aan. alvorens een aanvraag in te dienen, eerst advies in te winnen op deze speciale zitdagen ofwel bij de afdeling voorlichting. Van een verslaggever SUSTEREN Het bezit van complete straten is niet altijd zo voordelig als het er op het eerste gezicht uitziet. Dat hebben de gebroeders Bakkes te Susteren aan den lijve ondervonden. Drie jaar geleden kochten zij van een Amsterdamse makelaar een aantal straten in de woonwijk Kavinksbosch. Zij betaalden de somma van één gulden. Al spoedig kwamen zij door hun nieuw verworven grondbezit in moeilijkheden want die stra ten bleken periodiek onder houd nodig te hebben. Boven dien moest er 's winters wor den gestrooid tegen de glad heid. Maar de gebroeders wei gerden daar geld voor beschik baar te stellen. Het gemeentebestuur heeft de raad nu het plan voorgelegd de straten van de heren Bakkes over te nemen, wederom voor de prijs van éen gulden. De beide broers hadden aan vankelijk als voorwaarde dat één van de straten dan naar hen zou worden vernoemd, maar daar voelde het gemeen tebestuur niets voor. De ge meenteraad van Susteren zal maandag over de aankoop be- slissen. ADVERTENTIE AKTIEDORP VAN VREDE revalidatie voor kinderen in 00rl0gs- en n00dgebieden GIRO 9322 Keizersgracht 722 a'dam tel.252467 vaak genoeg een minderheid soms zelfs een „gepassioneerde" minderheid vormen. Het defensiebeleid is zo'n terrein. Hier hebben de progressieven zo vaak en op zo belangrijke punten de vervanging van de Starfighter door de F16 nederlagen geleden dat het geen verbazing kan wekken dat op dit punt de onvrede over het beweerde onvermogen van de Ka mer tot controle op en bijstelling van het beleid een hoogtepunt bereikt. Voor de vrede binnen de coalitie is het misschien goed dat de wrok van de progressieven zich in zulke geval len tot zo iets onpersoonlijks als „het onvermogen van het parle ment" richt. Maar in werkelijkheid is dat natuurlijk onterecht. Bij de keuze van de F16 is het bij voor beeld de meerderheid van de Kamer geweest die bij haar volle verstand en in vrijheid om „nee" te zeggen, de beslissing genomen heeft. Het parle ment heeft vermogens genoeg. Al leen: de progressieven hebben de meerderheid niet en dat is natuur lijk wat anders. Waslijst Is er dan niets te verbeteren aan de werkwijze en het functioneren van de Kamer? Het boek van Vondeling bewijst het tegendeel. Vondeling reikt een waslijst van ideeëen en ideetjes aan, maar ze zijn allemaal terecht overigens van een nogal alledaags karakter. De schrijver brengt geen .systeem" aan het wan kelen. nocht biedt hij het recept dat garandeert dat voortaan uitsluitend behoorlijk wordt gediscussieerd en dat wetenschappelijk gefundeerde Kamervoorzitter A. Vondeling beslissingen worden genomen. Von deling kan immers ook niet verande ren dat er nu eenmaal ordinaire poli tiek wordt bedreven in de Kamer. Dat laatste mag intussen geen reden zijn. de politiek nog ordinairder te maken dan nodig is. zoals zou ge beuren wanneer Vondelings voor stellen tot het uitrangeren van klei ne partijtjes zouden worden overge nomen (de kiesdrempel van vijf ze tels) en dubbelop ook nog een korting op de spreektijden. Het zijn suggesties die wel te maken zullen hebben met 's kamervoorzitters voortdurende racen tegen de tijd. maar zij zijn daarom niet minder onrechtvaardig. SGP, GPV en PSP om de blijvers onder de kleine partijen te noemen springen nu juist heel verstandig met de spreek tijd om: waarschijnlijk om de grote niet te provoceren waken zij er pijn lijk nauwkeurig voor, maat te hou den. Wie juist gekort zouden moeten worden zijn de meeste woordvoer ders van fracties als KVP en PvdA met hun flodderverhalen. Voor de rest zijn de nu eens voor de hand liggende en dan weer originele suggesties die Vondeling heeft opge schreven meestal verbeteringen die zonder omhaal ingevoerd zouden kunnen worden. Een uitzondering is de uitbreiding van het aantal Ka merleden die Vondeling bepleit (wat is er bij te winnen wanneer de debat ten nog gortdroger, de leden nog gezichtslozer en specialistischer worden?), maar wat zo langzamer hand eens zou moeten doorgaan is de al zo dikwijls bepleite versterking van de wetenschappelijke en admi nistratieve assistentie van de ka merleden. Kwaliteit Wat tenslotte niet geestdriftig ge noeg kan worden ondersteund is Vondelings (ietwat verhulde) plei dooi voor verbetering van de kwali teit van de volksvertegenwoordi gers. De meeste klachten over over belastheid. het jakkeren en jagen, kunnen worden verholpen met erva ring en organisatie- en improvisatie vermogen en vooral door het be dwingen van het verlangen in de publiciteit te» raken en vooruit te komen in de wereld. Vondeling heeft gelijk dat de partijen veel van deze moeilijkheden kunnen voorkomen door betere scholing en strengere selectie. De Tweede Kamer een lam of een leeuw? Zij is het allebei: de leeuw is de oppositie (al is hij soms wat af tands) en het schaap is de regerings meerderheid. (hoewel die soms een wolf blijkt te zijn). En beide opere ren dikwijls op zijn jan boeren- fluitjes. Maar dat is in een provincie als Nederland eigenlijk heel passend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van mi nister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) om de sub sidieregeling voor isolatie van wo ningen te kortwieken. Twee leden van die fractie. Salo mons en Epema, hebben de minister schriftelijk gevraagd de subsidiebe dragen niet te verkleinen, maar juist te verhogen aan de hand van de prijsstijgingen. „Goede warmte- isolatie levert een grote bijdrage tot energiebesparing", aldus de Kamer leden. Begin deze week maakte minister Gruijters bekend vanaf 1 september niet meer een derde, maar slechts twee negende deel van de isolatie- kosten voor zijn rekening te willen nemen. Het maximaal per huis uit té keren subsidiebedrag verlaagde hij van duizend naar 666 gulden. DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- 6 O 'J K'-t. A' L>tA/ Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgende week praat de Tweede Kamer over de twee wetsontwerpen inzake de abortus. Van deze twee heeft dat van WD en PvdA meer kans om aangenomen te worden dan dat van KVP en AR. Liberalen en socialisten bezitten nu eenmaal samen meer zetels dan de CDA- partijen. Daar komt dan nog bij, dat de meeste andere niet-christelijke partijen het WD-PvdA-ontwerp ook wel zullen steunen. In het KVP-ARP wetsontwerp blijft abortus provocatus in prin cipe verboden. Alleen bij een ern stige bedreiging voor de gezond heid van de moeder mag er inge grepen worden. Letterlijk luidt artikel 2, hetnormartikel": „Een geneeskundige gaat er niet toe over, een vrouw een behandeling gericht op het afbreken van de zwangerschap te geven, tenzij a. Voortzetting van de zwan gerschap voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de vrouw een ernstige bedreiging meebrengt, en b. Deze bedreiging slechts door afbreking van de zwangerschap kan worden afgewend." Vrijheid In het WD-PvdA voorstel luidt artikel 2 als volgt: „Een genees kundige die overweegt een vrouw een behandeling te geven, gericht op het afbreken van een zwan gerschap. onderzoekt of de vrouw in vrijheid en overeenkomstig haar verantwoordelijkheid jegens zichzelf en de ongeboren vrucht tot haar besluit gekomen is, alvo rens de ingreep te doen plaatsvin den. Hij ziet er op toe dat de vrouw bij het afwegen van alle betrokken belangen, mede gelet op de duur van de zwangerschap, voldoende en deskundig onder steund kan worden en voldoende en deskundig kan worden voorge licht omtrent mogelijke andere vormen van hulp bij ongewenste zwangerschap dan afbreking van zwangerschap". In het weekblad „De Tijd" van deze week schrijft drs. W. C. M. Klijn, rooms-katholiek mo raaltheoloog te Amsterdam, over dit wetsartikel van VVD en PvdA: „Wat in dit ontwerp de ver antwoordelijkheid van de vrouw jegens de ongeboren vrucht concreet moet inhouden, wordt door de indieners bewust niet aangegeven. Daardoor blijft dit begrip puur formeel en leeg, en biedt het geen enkele basis om een arts ter verantwoording te roepen." Strafwet In het ontwerp van KVP en AR blijft de arts voor het plegen van abortus strafbaar, tenzij in geval van nood. zoals dat in artikel 2 vastgelegd is. De indieners vinden dat de mens in wording recht heeft op eenzelfde rechtsbescher ming als ieder ander. Bescher ming van dit ongeboren kind maakt deel uit van de rechtsorde vinden ze. In het WD-PvdA ontwerp valt abortus niet langer meer onder de strafwet. De arts blijft alleen nog maar aansprakelijk voor zijn ei gen medisch tuchtrecht. Dat be tekent dat een „overtreder" er met een berisping via het me disch tuchtcollege kan afkomen. Drs. Klijn hierover in De Tijd: ..Gezien de zeer uiteenlopende opvattingen onder de artsen over de waarde van het ongeboren le ven, en gezien het feit dat in het wetsontwerp van WD en PvdA hierover geen oordeel staat, kan niet of nauwelijks worden aange toond dat ooit een arts door zijn besluitvorming het vertrouwen in de stand der geneeskundigen of zijn eigen deskundigheid onder mijnt, zoals een norm luidt in artikel 1 van de medische tuchtwet. Het tuchtrecht alleen is niet voldoende om het ongeboren leven te beschermen." Controle In het wetsontwerp van de chris ten-democraten controleert de in spectie van de volksgezondheid de naleving van de wet. De in specteur kan alle gegevens inzien. Als daartoe aanleiding is kan hij een klacht indienen bij de me dische tuchtrechter of aangifte doen bij de officier van justitie. In het voorstel van WD en PvdA werd aanvankelijk voor de controle een nieuwe commissie in het leven geroepen. Onder grote druk van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor de Ge neeskunst. KNMG, heeft men de taak van die toetsingscommissie nu enigszins gewijzigd. Over een andere zaak werd tussen de initiatiefnemers en KNMG géén overeenstemming bereikt. WD en PvdA waren niet bereid, aan de wensen van de artsen tege moet te komen, en in hun ont werp een artikel op te nemen waa rin de vrijheid voor die artsen die principieel niet willen aborteren, wordt vastgelegd. Van een verslaggever ZWOLLE De kosten van een acu punctuurbehandeling die op me disch advies is uitgevoerd, kunnen via de Algemene bijstandswet op de gemeente worden verhaald. Met de ze uitspraak stelde de geschillen commissie van gedeputeerde staten van Overijssel de heer G. H. Peter» in het gelijk tegenover de gemeente Dalfsen. Op advies van de gemeente-arts, die de behandeling geen medische nood zaak vond, had het gemeentebestuur vergoeding van de kosten van de acupunctuurbehandeling van me vrouw Peters, die gedeeltelijk ver lamd was. afgewezen. HOOGWATER zondag 12 «cplembcr Vlisiingrn 3.56-16(1"). ll.iringYlirGlui/rn <.10-16.28, Rotter dam 6.09-18.09. Schrvrningrn 5.06-17.25, IJniui- drn 5.42-18.01, Den Helder 9 51-21.52, Harlingen 12.02- Delfzijl 2.00-14.05. HOOGWATER maandag 11 september. Vliisia- gen 4.27-16.38. Haringvlietkluizen 4.40-17 00. Rot terdam 6.36-18.40. Sche\rningrn 5.36-17.S3. IJmui- den 6 14-18 31. Den Helder 10.17-22.18. Harlingen ,8.28-12.14. Delfzijl 2.31-14.37. De uit China afkomstige techniek, waarbij naalden op speciale plaatsen in de huid gestoken worden, wordt door de medische wereld met grote aarzeling bekeken, omdat de theorie die de Chinezen daarvoor hebben, op geen enkele wijze aansluit bij de westerse geneeskunde. Men weet dus niet hoe en waarom acupunctuur werkt, maar een aantal medici is er wel van overtuigd dat het kan werken. Mevrouw Peters was verwezen door een neurochirurg van het Zwolse ziekenhuis De Wee- zenlanden. Zij kon het na enige tijd inderdaad zonder medicijnen stellen en haar ledematen weer normaal ge bruiken. De heer Peters kwam met zijn finan ciële probleem bij de gemeente te recht omdat het ziekenfonds de be handeling in eerste instantie niet wilde vergoeden. Het fonds heeft in tussen besloten, bij wijze van uitzon dering. een onverplichte vergoeding te verlenen. De heer Peters wil intus sen bereiken dat de kosten voor acu punctuurbehandeling in het zieken fondspakket worden opgenomen. door hans de jong Dit werdt een weekend om (voor) thuis te blijven en met Mens-erger-je-niet de tijd te doden. Toch zijn er figuren die met een nieuwe depressie in de aanslag er juist op uittrekken, het water op. Ook enkele van mijjn naaste huis genoten gaan vandaag meer- waarts: ik heb ze geadviseerd de zuidwester mee te nemen en de pillen tegen zeeziekte niet te vergeten. De weer kaart van dit moment toont namelijk aan dat vrijwel ge heel noordwest-Europa in be slag wordt genomen door twee omvangrijke lagedruk gebieden. Het zijn niet zo maar wat lichte gevalletjes, maar echte, voor de herfst karakteristieke diepe treiter systemen die rondom haar centra veel wind ontketenen. Het onstuimige weer van gis teren hing samen met de ene depressie (985 mb> die ko mende van Schotland, op het noordelijk deel van de Noordzee naar Noorwegen trok. Zeer veel stations rap porteerden gisterenmiddag buien, hier en daar onweerde het en Sarna in zuid-Zweden gaf 's middags sneeuw bij plus drie graden C. Nu ligt deze post op 500 m hoogte, maar opvallend was het toch wel. dat winterse verschinsel, samenhangend met vanuit het noordbmdzen doordrin gende koude poollucht. In de loop van vrijdag begon meer en meer een andere depressie de aandacht op te eisen: Een even diep systeem, afkomstig uit het zeegebied ten zuid westen van IJsland. Met een straalstroming uit NNW in de bovenlucht, rukte het mini mum snel naar Ierland op. waar aan de hand van de stérkste luchtdrukdalingen (bijna negen mb in drie uur over zuidoost Ierland) de toe komstige baan kon worden uitgezet, die zich richtte naar het Kanaal. Vandaar zal de depressie zich vermoedelijk naar het zuidwestelijk deel van de Noordzee begeven en dus dichter bij ons land komen. Regenen deed het volop m Ierland, in Belmullet (ui terste noordwesten): twaalf mm tot gistermiddag een uur. Het is dit lagedrukge bied dat zijn stempel dit wee kend op het weer in de Lage Landen zal drukken. Er komt vandaag een nieuwe regenzo ne opzetten, terwijl er later in het weekend, zondag en maandag, buien te verwach ten zijn. Voor het zover is blaast de wind voortdurend sterker uit zuidelijke tot zuidoostelijke richtingen en wordt het iets zachter: circa zestien graden maximaal. Na het doorkomen vn de loudere en onstabiele lucht met win den tussen nnordwest en noord-oost zakt het kwik la ter opnieuw terug naar der tien a verrrtien graden. Op IJsland liepen de barometers gisteren met vijf tot zes mb in dire tijd vooruit, en dat wijst nogal op wat louwe druk(te) vn die kant. Koudere lucht was vrijdagmiddag ook door gedrongen tot over Noord- Spanje, noord-Italië en het noordwesten van Joegos lavië. Saragossa meldde om een uur 19 graden. San Sebastian 16 graden tegenover 26 gra den in Valencia en 31 graden in Sevilla. De Balearen waa ronder Mallorca hadden het ook koel met 18 graden na tien mm regen. In Milaan, waar 's middags zestien mm water werd afgetapt geval len in zes uur tijd wees het kwik vijftien graden tegeno ver 25 26 in zuid-Italie. Ge heel Frankrijk zit ook in de loude lucht met zelfs St. Gi- rons valk ten norrden van de Pyreneeën 15 graden. Perpig- nan 19 graden, Brest en Pa rijs 15. Nancy 14 graden. Het blijft vrij zomers overigens in het grootste deel van de Mid dellandse Zee-landen, ook in de Balkan en in delen van Rusland waar de zon het nog wel ziet zitten. Een paar dagen geleden ga ven wij een opsomming van zeer warme en/of droge zo mers met daar achter het karkater van de er op volgen de winter. Een abonnee schrijft dat 1947 toch een strenge winter leverde, ter wijl wij een zachte ver meldden. Nu was de winter van 1947 extreem streng (rangnummer over 116 jaar volgens IJnsen 2. vorstgetal 79) maar het ging in dit geval om de winter die volgde, dus over die van 1947-'48. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kème- nade zet zich op negatieve wijze af tegen het bestaande onderwijs. Dat althans proeft het bestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel in de vorig jaar door de minister geschreven contou rennota. Volgens het bestuur moet de ver nieuwing van het onderwijs meer aansluiten op de ontwikkelingen in de maatschappij en daar niet teveel op vooruit lopen. Als men ergens wil beginnen, komt het basisonderwijs het meest in aanmerking. Vervol gens kan het voortgezet onderwijs worden verbeterd. Het bestuur van de maatschappij geeft dan de voor keur aan een geleidelijke ontwikke ling vanuit het bestaande mam moet-onderwijs. „Vernieuwingen moeten geënt worden op het be staande en de menselijke maat moet behouden blijven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5