'Prijsstijging is geen tegenvaller' TyresqleS Wat spoken ze uit op de universiteit? De Savornin-Loman volgt prins op Veilig goedkoop op Artsen handhaven bezwaren tegen ontwerp PvdA-WD GRATIS -ZZ Kok vindt opmerkingen van minister Boersma over VAD onbegrijpelijk Jily BatikSkj Veel belangstelling voor anti-abortusbijeenkomst Ministerie van economische zaken: Als inspecteur-generaal bij krijgsmacht de band Trein ontspoord na botsing met landbouwtrekker Willem (ome Keesje) van Capellen overleden et de groene stip Twee overvallers van postagentschap weer snel gepakt NVSH: abortus normale ingreep Gezondheid Peter Custers ernstig achteruit gegaan Ontslag dreigt voor tweehonderd gezinsverzorgsters Vandaag manifestatie in Den Haag VU-magazine verkleinde afstand tot het publiek rETl/MERDAG 11 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 op Vervolg van pagina 1 Het ministerie van economische za ken heeft verklaard dat het de irijsstijging niet als een tegenvaller jeschouwt. „In aanmerking geno- nen dat vorig jaar in dezelfde perio de de prijsstijging eveneens 1 pro cent was en er toen geen sprake was Ivan stijgende prijzen van aardappe len en groenten valt ze ons eerder een tikkeltje mee", aldus een woordvoerder van het ministerie. Ook het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt het nieu we cijfer geen uitschieter in vergelij king met andere jaren, ondanks de ongunstige invloed van de droogte. Het NCW stelt vast dat de prijs- ontwikkeling vanaf april met een stijging van 0,9 procent (vorige maand was er een daling in het prijscijfer) de laagste is over deze periode sinds 1970. Het doorgaan van de BTW-verhoging is. .volgens het NCW, een tegenvaller, die voort zetting van deze positieve ontwikke ling tot een niet geringe opgave maakt. De Consumentenbond is er niet be paald verrast over, dat het prijsin dexcijfer met 1 procent is gestegen, dit gezien de hoge groenteprijzen van de laatste tjd. De bond meent dat het uiterst twijfelachtig is of de totale prijsstijging in 1976 beneden de 9 procent zal blijven, mede gezien de nog te verwachten stijgingen van allerlei prijzen in de komende tijd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tot opvolger van prins Bemhard als inspecteur generaal van de krijgsmacht zal worden benoemd de luitenant- generaal van de cavalerie jonkheer W. H. de Savomin Lohman. Generaal de Savomin Lohman (59 jaar) is thans voorzitter van de perso- neelsraad bij het ministerie van de fensie. Na zijn benoeming tot inspec teur-generaal zal hij nog enkele maanden zijn huidige functie voort zetten totdat die functie in het kader van de herstructurering van het mi nisterie zal zijn opgegaan in een nieuwe centrale directie personeel. De inhoud van de functie van inspec teur-generaal zal intussen nader worden bezien mede in het licht van de voorgenomen invoering van het instituut van een onafhankelijke ombudsman ep de aanstelling van een substituut voor krijgsmacht aangelegenheden. Minister-president Den Uyl heeft dit UTRECHT De stoptrein van Roosendaal naar Dordrecht is gis termiddag om 16.10 op een met knipperlichten beveiligde overweg in Hoeven op een landbouwtrekker gebotst en daarbij ontspoord. Voor zover bekend is er één gewonde. Beide rijtuigen zijn ontspoord, maar niet gekanteld. Het spoor is ernstig beschadigd. De intercity treinen uit het zuiden keerden in Roosendaal en dié uit het noorden in Dordrecht. De stoptreinen keerden in Ouden- iuQ~on bosch en Zevenbergen. Tussen deze QOOr ilCl rtageïl plaatsen werden bussen ingezet. AMSTERDAM De stijging van het inkomen per gezinshoofd is in de ontwikkelingslanden ver achterge bleven ten opzichte van het geïndus trialiseerde westen. Verdubbelde het inkomen per gezinshoofd in de ontwikkelde landen in de periode 1963 tot 1972 zich tot 4000 dollar per jaar. In de derde wereld werd per gezinshoofd in 1972 gemiddeld slechts 300 dollar per jaar verdiend. gisteravond meegedeeld na afloop van de vergadering van de minister raad. Van een verslaggever HILVERSUM De hoorspelacteur en -regisseur Willem van Capellen is donderdag op 87-jarige leeftijd in zijn woning in Hilversum overleden. De crematie heeft vrijdagmiddag plaats gehad. Bijzonder populair was Van Capellen jarenlang als „ome Keesje". Van Capellen behoorde tot de radio pioniers. Het eerst werkte hij voor de Hilversumse draadloze omroep (voorloper van de huidige Avro). La ter ging hij werken voor de Vara. Hij begon er met een bewerking van het toneelstuk „Onder één dak" van Jo- han Fabricius. Als radiokunstenaar kreeg hij roem met de vertolking van de acht rollen in „Brand in de jonge Jan" van Herman Heijer- mans. Als voordrachtkunstenaar trok hij ook het land door met wer ken van onder andere Heijermans, van Sofocles en Ibsen. Voor de Tweede Wereldoorlog begon Willem van Capellen een kinderpro gramma onder de titel „De familie Mulder". Voor de variatie voerde hij er op een gegeven moment een oud eigenwijs mannetje in op, ome Kees je. Deze creatie groeide uit tot een hoofdfiguur die later zijn eigen pro gramma kreeg in „De avonturen van ome Keesje", die ook na 1945 nog werd voortgezet. Een paar jaar gele den, bij het vijftigjarig bestaan van de Vara verzorgde hij nog eens een aflevering van „ome Keesje". In een vraaggesprek met de bladen „Beleggers Belangen" en „Sociaal Economisch Management" spreekt de minister ook zijn twijfel uit over de mogelijkheid om de VAD met terugwerkende kracht over 1975 in te voeren. Bovendien vindt hij dat nog eens moet worden overdacht of de vakbeweging het VAD-fonds wel moet gaan beheren. Uit een vraaggesprek met de t.v. rubriek „Den Haag Vandaag" is in middels gebleken dat minister Boersma wijzigingen in het wets ontwerp niet uitsluit, maar dat hij wat de uitgangspunten betreft nog steeds achter het wetsontwerp staat. Bevreemdend Kok vindt het nogal bevreemdend dat de minister op grond van een nauwelijks verrassende enquête on der de ondernemers kennelijk toch is gaan twijfelen. In principe blijft de FNV vasthouden aan invoering van de VAD met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975. „De werknemers mogen er niet de dupe van worden dat die VAD zo lang op zich heeft laten wachten. Dat is hun schuld ADVERTENTIE ARNHEM Twee met alarmpisto len gewapende jongemannen heb ben gistermorgen een overval ge pleegd op een postagentschap aan de Apeldoornseweg in Arnhem. De kassière werd gedwongen geld af te geven, waarna de twee mannen zich met ruim 2.000 gulden uit de voeten maakten. Zij reden weg in een gesto len auto, maar konden twee uur later door de Arnhemse politie in de om geving van het agentschap worden aangehouden. Bij het tweetal werd de buit terug gevonden. Het zijn de 20-jarige K. B. en de 19-jarige K. T., beiden uit Enschede. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor de geneeskunst handhaaft haar bezwaren tegen het wetsontwerp op de abortus van WD en PvdA. De memorie van antwoord en de nota van wijzigingen hebben de KNMG niet kunnen overtuigen. Op de vergadering van de KNMG die gisteravond in Utrecht gehouden werd stelde het bestuur, dat in de wet moet worden vastgelegd dat een arts niet tot het meewerken aan een abortus verplicht kan worden. WD en PvdA wilden die concessie niet doen. De commissie van toezicht zoals die in het ontwerp voorkomt blijft voor de artsen een moeilijk te verteren punt, ook nog na de veranderingen die de initiatiefnemers daarin aan brachten. Het KNMG-bestuur vindt net als KVP en AR dat het toezicht op de abortus allereerst bij het staatstoe zicht op de volksgezondheid thuis hoort. Het bestuur meent, dat noch in de memorie van antwoord, noch in de nota van wijziging op wezenlijke punten is tegemoet gekomen aan haar bezwaar. Het bestuur concludeert, dat de KNMG in de toekomst, wanneer het ontwerp van WD en PvdA even tueel is aangenomen, geen leden voor die toezichthoudende commis sie kan voordragen. Als er amendementen op het ont werp worden aangenomen, waardoor artsen niet tot het meewerken aan abortus kunnen worden verplicht, en als de adviescommissie van haar toe zichthoudende functie wordt ont daan, kan de KNMG die voordrach ten wel doen. Maar uit die bereidheid mag dan niet worden geconcludeerd, dat de KNMG zich voorstander ver klaard van het WD-PvdA initiatief, zo zegt het bestuur. NVSH: afgrijzen De NVSH vindt het wetsontwerp van WD-PvdA op de abortus nog niet ver genoeg gaan. In een brief hiero ver aan de Eerste en Tweede Kamer zegt de vereniging dat zij de ontwik keling in de abortuswetgeving met afgrijzen gevolgd heeft. Zij vindt het jammer dat het WD-wetsontwerp Geurtsen-Veder-Smit in het compro- Koningin Juliana heeft gisteren in paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van het Antilliaanse parlement. Links de heer Nita, voorzitter van de Antilliaanse delegatie en rechts de heer Vonde ling, voorzitter van de Tweede Kamer. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging vindt de opmerking van minister Boersma van sociale zaken dat het wetsontwerp vermogensaanwasdeling wel licht drastisch moet worden gewijzigd, onbegrijpelijk. (ADVERTENTIE) niet", aldus Kok. „Mocht overigens blijken dat die terugwerkende kracht er om fiscaal-technische rede nen niet in zit, dan zou het percenta ge dat de werknemers toekomt zoda nig moeten worden verhoogd dat het eindresultaat hetzelfde blijft", aldus Kok. Wat het beheer van het fonds betreft acht Kok het principieel onaan vaardbaar dat de werkgevers die zaak gaan controleren. „Het gaat om gelden die de werknemers ten goede komen en dan is het logisch dat de werknemersorganisaties die zaak be heren en niet de werkgevers". De vakbeweging wil wel voorkomen dat het beheer van het fonds een ondoor zichtige zaak wordt. Het is eventueel denkbaar dat bij het beheer ook en kele onafhankelijke deskundigen uit de overheidssfeer als een soort werknemers worden betrokken, maar de werkgevers hebben met het beheer niets van doen", aldus de FNV-voorzitter. Zie ook ons commentaar op pagina 5 Uw gratis sticker ligt nü voor u klaar. Bij uw garage of benzinestation. Vraag 'm even en plak 'm op uw auto. DEN HAAG Peter Custers. de Nederlandse journalist die op het ogenblik in een gevangenis in Bangladesj gevangen zit blijkt gees telijk en lichamelijk ernstig ver zwakt te zijn. Zijn oom, de arts Lel- kens, heeft hem in Dacca onder zocht. Zijn slechte gezondheidstoe stand is te wijten aan mishandelin gen, verhoormethoden en het uitblijven van noordzakelijke me dische behandeling. In maart brak Peter Custers in de gevangenis een pols. Medische verzorging werd ge weigerd, zodat een operatieve in greep noodzakelijk is geworden. In augustus heeft Custers een her senschudding opgelopen. Daarbij raakte hij enkele uren buiten be wustzijn. Bovendien zijn verwondin gen aan voor- en achterhoofd ge constateerd. Zoals bekend werd Peter Custers op 8 december van het vorig jaar gear resteerd door de veiligheidsdienst van Bangladesj. Hij werd ervan be schuldigd de veiligheid van Bangla desj in gevaar te hebben willen bren gen. Eind augustus besloot een spe ciaal gerechtshof dat de zaak tegen Custers achter gesloten deuren zou plaatsvinden. vonge week maakte het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bekend dat bij de regering van Bangladesj geprotesteerd zou wor den, omdat geen Nederlandse verte genwoordiger bij het proces mag zijn. LEIDEN Als staatssecretaris Meijer van CRM niet meer uren voor de hulpverlening beschikbaar stelt, moet de stichting gezinsverzorging in Leiden zo spoedig mogelijk naar schatting 200 medewerksters in vas te dienst ontslaan. Daardoor zullen zo'n 400 mensen van de nodige hulp verstoken moeten blijven. Directeur drs A. van der Meij van de stichting heeft dit de bewindsman vrijdag per telegram laten weten. Hij had die dag eerder vernomen, dat het ministerie minder uren voor de hulpverlening in 1976 had vastgesteld dan waarop werd gere kend. De vermindering komt neer op ontslag van rond 60 van de 586 part-time medewerksters in vaste dienst, maar een groot deel van het jaar is inmiddels verstreken. Bij de centrale raad voor gezinsver zorging in Utrecht waren vrijdag al meer reacties binnengekomen van verontruste functionarissen in de gezinsverzorging. Mocht de 'redelij ke verdeling' vanuit het departe ment plaatselijk grote moeilijkhe den veroorzaken, dan kunnen de plaatselijke instellingen zich hiero ver met het ministerie'verstaam. mis met het PvdA-ontwerp kenne lijk de overhand gehad heeft. Volgens de NVSH is een abortus een normale medische ingreep, en men vindt dan ook dat de controlecom missie die de WD in het compromis- ontwerp ingebracht heeft gevaarlijk en verwarrend is. Daardoor wordt de abortushulpverlening te veel als iets bijzonders gezien, vindt men. De NVSH vindt dan ook, dat het WD- PvdA ontwerp zoveel mogelijk In de richting van het oorspronkelijke PvdA-ontwerp teruggeamendeerd dient te worden. Over het KVP-ARP ontwerp wil de NVSH zich niet eens uitlaten. Automaten Ook beklaagt de NVSH zich er in haar brief aan het parlement over. dat er nog veel gemeenten zijn, die het via de politieverordening nog belemmeren dat er condoomauto maten komen. De NVSH vindt dat de overheid het de gemeenten onmo gelijk moet maken hier nog langer belemmerend op te treden. Ook vindt men dat er snel een wet moet komen waarmee de kwaliteit van condooms beter gecontroleerd wordt. Bovendien wil men een veel betere voorlichting op school, met name op de lagere school. De NVSH noemt deze zaken er in haar brief bij omdat op die manier wellicht abortussen, „een noodzake lijk kwaad", voorkomen kunnen worden. Op pagina 5 meer over de inhoud van de wetsontwerpen die volgende weck in discussie komen. (ADVERTENTIE) Van een onZer verslaggevers DEN HAAG/VUGHT Op de anti-abortusmanifestatie die vandaag in Den Haag zal worden gehouden worden tienduizen den demonstranten uit heel Nederland verwacht. Zij zullen om twee uur een bijeenkomst bijwonen op het Burgemeester De Monchyplein. De manifestatie wordt georganiseerd door de STIREZO, De Stichting voor recht zonder onderscheid. De vereniging ter bescherming van het ongeboren kind heeft een brief gestuurd aan voorzitter en leden van de Tweede Kamer, waarin mede na mens 18.000 ondertekenaars wordt gevraagd „te bevorderen dat de wet geving elk menselijk leven een abso lute bescherming geeft vanaf het moment van de bevruchting tot aan de dood". De vereniging voegt daar nog aan toe dat hiermee het aantal Nederlanders dat aandringt op be scherming van het leven van het ongeboren kind de 700.000 is gena derd. Evenals deze beide instanties roepen de jongerenorganisaties van SGP en GPV zoveel mogelijk men sen op om zaterdag de manifestatie den Den Haag bij te wonen. Zelden spijt (ADVERTENTIE) Boekje Bison Lijmtips. Met handige lijm- wijzer. Geeft op XSfWi elke lijmvraag het antwoord. Verkrijgbaar bij uw Winkelier of postbus 160, Goes. BISON LIJMEN M Bison-Kit produkten. Dat zit wd goed. Uw klachten Juist brieven met klachten (en suggesties), met name ook over de bezorging, worden met grote aandacht doorgenomen en be handeld. U kunt deze richten aan: Trouw, afdeling Inspectie, Postbus 859, Amsterdam. Ook dit jaar hebben de universiteiten zich bij de opening van het nieuwe studiejaar weer beklaagd over de slechte pers, die zij krijgen. Door al dat geschrijf over bezettingen, benoemingskwesties, demonstraties, ruzies binnen de wetenschappelijke staven en ga maar door krijgt het publiek een zeer eenzijdig beeld van de universiteit. Het is. zei een der rectoren, net als met de berichtgeving over het vliegverkeer: als er één vliegtuig neerstort staat dat breeduit op de voorpagi na, maar over al die duizen den vliegtuigen die dagelijks vertrekken en veilig landen hoor je nimmer. Zo is het ook met de universiteiten: dag in dag uit zijn tienduizenden studenten, docenten en technisch-administratieve medewerkers druk doende met onderwijs en onderzoek, maar daarover staat in de krant geen letter. Dat is wel wat overdreven. Dagelijks draven voor radio en televisie, in kranten en tijdschriften doctorandussen of nog knappere lieden op om het volk uit te leggen hoe onze economie ervoor staat, hoe we staatsrechtelijk met de prins uit de voeten kun nen, of het nog verantwoord is drie maal per week vis te eten, of er leven op Mars kan zijn, en of abortus ethisch verantwoord is. Al die wijshe den danken wij aan het uni versitaire bedrijf. Het is wel zo dat het beeld dat de mensen van de univer siteit hebben de laatste jaren is verslechterd. Dat komt niet alleen door het rumoer der studenten, maar ook door een zekere irritatie over de betrekkelijke luxe waarmee het wetenschappelijk bedrijf ondanks alle brandbrieven van staatssecretaris Klein nog altijd omgeven is. De goed betaalde wetenschap pelijke medewerker die van- uit zijn stolpboerderij in Noord-Holland lyrische ver handelingen schrijft over de zegeningen van het leven in de Amsterdamse binnenstad kan niet meer op de vroeger vanzelfsprekende bewonde ring van het gewone volk re kenen. Steeds kritischer vra gen mensen zich af wat die lui op de universiteit eigen lijk uitspoken met de paar miljard gulden die wij jaar lijks opbrengen. Wel iets gedaan Door de universiteiten is wel het een en ander gedaan om meer inzicht te geven in eigen doen en laten Hier en daar zijn met wisselend succes open dagen gehouden. Kran tenredacties worden dage lijks bedolven onder een ge weldige papierlawine van (niet altijd even bruikbare» persberichten. Wat moeten de universiteiten verder doen om hun dienstbaar heid artn de maatschappij te demon streren? Er is één universiteit die vijf jaar geleden het sympathie ke idee heeft opgevat er een eigen maandblad tegen aan te gooien: VU-magazine, het door een tweemansredactie (Ben van Kaam en Kees Los) gedreven tijdschrift van de Vrije Universiteit. Na vijf jaar kan prof. dr. R. Schippers, voorzitter van de commissie van redactie, constateren dat deze onderneming aardig ge lukt is. Weliswaar heeft men het oude ideaal van honderd duizend lezers niet gehaald, maar met 24.000 betalende abonnees mag een blad dat iets meer geestelijke inspan ning van de lezers vergt dan de Margriet toch best tevre den zijn. Een lezersonderzoek heeft uitgewezen dat de hui dige lezers van het VU- magazine redelijk te spreken zijn over hun blad. Gemid deld lezen ze er anderhalf uur per keer in, en ongeveer de helft van de lezers bewaart oude jaargangen. Prof. Schippers verklap, de lezers dat er geen vergade ring voorbij gaat of de com missie van redactie praat over de vraag of de artikelen toch niet al te moeilijk zijn. Die zorg is terecht. Als het goed is, is dat de grootste angst van elke journalist. Ie mand die probeert de we tenschap te populariseren moet helemaal uitkijken: of hij wordt zo populair dat het geen wetenschap meer mag heten, of hij laat zijn stijl bederven door het afschuwe lijke vakjargon van intellec tuelen. VU-magazine is soms wel wat breedsprakig, maar voor geïnteresseerden toch prima te lezen. Daarenboven is het de redactie gelukt aller lei zeer gevoelige onderwer pen aan de orde te stellen zonder meteen een nieuwe rel te veroorzaken. Terwijl dat aan de Vrije Universiteit toch een koud kunstje zou zijn met verhalen over euthana sie. energiecrisis, Zuid- Afrika, oorlog en vrede, erfe lijkheid of communisme. Ter geruststelling: van de ruim vijfhonderd onder vraagde lezers van VU- magazine, sympathiseerde niemand met de CPN. Tekening van Arend van Dam in VU-magazine. Uit een onderzoek van drs Evert Ket ting, socioloog van de Stichting Me disch Verantwoorde Zwangerschap sonderbreking STIMEZO) conclu deert deze stichting dat een vrouw na een abortus zelden spijt heeft van deze ingreep. Ook enige tijd na de abortus zeggen maar weinig vrou wen het kind toch liever wel gehad te willen hebben. Het komt echter we. voor dat vrouwen zich na een abor tus schuldig voelen of zich schamen, omdat zij denken iets te hebben ge daan dat eigenlijk niet mag. Volgens drs Ketting heeft een min derheid dan nog duidelijk moeite met de abortus. „Deze vrouwen heb ben een grote behoefte nog eens met anderen over de ingreep te praten, maar uit angst door hun omgeving te worden veroordeeld, durven zij er niet over te beginnen." Socioloog Ketting stelt dat de kans op deze moeilijkheden toeneemt als er sprake is van duidelijke en objec tieve aanwijzingen voor een abortus. Dat geldt ook voor vrouwen die niet volledig achter hun beslissingen staan en voor hen voor wie het taboe op abortus nog zo zwaar weegt, dat zij er in hun omgeving niet over kunnen praten. Als een vrouw het gevoel heeft bij haar man weinig steun, begrip en medeleven te vin den. neemt de kans op verwerklngs- problemen ook sterk toe. RITA „Mam, welk stuk is voor mij?**

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3