Koda: zorgen op middenveld Van der Korput: weinig vrienden bij Feyenoord Zilver voor Ger Slot Toch op tijd Borg moeizaam over naar halve finales ^)ick Advocaat zal Wim Van Hanegem missen tegen Feyenoord hl Nilsson nog op kop in Toekomstronde Afgelast Brabander wil alleen maar voetballen en gelukkig zijn Rechter stelt Hoevenberg in het ongelijk Tweede plaats van Cees Stam bij stayers Puntentelling voor wereldkampioenschap wegraces aangepast Betty Stöve verder op Forest Hills Tsjechen pas laat langs Canada: 10 Instructies voor scheidsrechters ^fcrÊBPAG 11 SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 23 \oot Theo Reitsma KERKRADE Met het gegeven van 9 punten uit 5 wedstrijden n de hand is het merkwaardig om Bert Jacobs peinzend te zien vaststellen, dat Roda JC nog niet werkelijk draait. Los van de bedenkingen van zijn trainer, voelt ook de woordvoerder van de spelers, aanvoerder Dick Advocaat, stroefheid in het afwikkelen van een duel. Des te opmerkelijker is het dat dit Roda na de beloning voor vijf competitieduels tot de toppers behoort. Zesen dertigduizend toeschouwers voor drie thuiswedstrijden bena drukten de goede wil die er bij het publiek zit in de aanloop naar een spannend weekje. Per slot van rekening is de uitwedstrijd tegen Feyenoord vanavond een competitietopper en het Europa cupduel tegen Anderlecht, woensdag een interessante speling van het lot. De zorgelijke trekjes komen voorna melijk voort door de bezetting van het middenveld. De Deen Jens Kol- ding is binnengehaald als een speler met uitermate grote mogelijkheden. „Maar," zegt Jacobs, „zelfs het in passen van één nieuwe speler gaat al met problemen gepaard. Zeker voor de andere middenvelders." Jacobs haalde Kolding dan ook tijdens de laatste twee wedstrijden vroegtijdig naar de kant en constateerde in de laatste wedstrijd: „Op zijn plaats draaide Toonstra toen de beste wed strijd die hij tot dusverre voor ons heeft gespeeld." Daarmee is de rui me personeelsbezetting van Roda aangegeven. Binnen die groep is er collegialiteit, maar tevens de eer zucht om te ontkomen aan de pen deldienst vanaf een reservebank. Advocaat, bijna 28, rechts op het middenveld, is een zekere pion in het Roda-geheel. Hij trekt naar Feij- enoord met fijne herinneringen aan duels met Wim van Hanegem. „Wij vormden een vast span. Meestal speelde ik goed tegen hem. was er geen echte winnaar. Ik zal twintig geweest zijn toen ik in de Kuip te gen hem debuteerde. Happel ?ei, Van Hanegem is voor jouw. Ik speel de goed, maar de volgende week stond ik er weer naast. Het was mijn tijd nog niet. Maar ik vond het al lang mooi dat ik er bij was. Ik vond koffers sjouwen niet erg. Als jonge jongens het nu moeten doen zijn ze in staat om ze op een perron te laten staan". Advocaat zal Van Hanegem missen binnen het Feijenoord-gezelschap ook al omdat hun terugkerende du els anecdotes opleverden. „In een wedstrijd presteerde hij het om in het begin twee maal de bal tussen mijn benen te spelen. Toen heb ik hem gewaarschuwd: Zeg Van Hane gem, niet nog een keer, anders schuif ik je mee tegen het hek. Hij probeerde het wel. Toen heb ik hem met een sliding meegenomen naar het hek. Ik heb hem er niet over horen zeuren." Manager Hans Coerver schrijft de erkenning van het publiek toe aan:' „De mensen staan achter je als ze zien dat je in de aanval durft te gaan. We hebben altijd bewust gezocht naar spelers die dat in zich hebben. Trouwens bij het aantrekken van Jacobs wist ik ook heel duidelijk waarom ik hem als trainer voor Roda wilde hebben." Dat is de achtergrond waartegen Dick Advocaat uitstekend gedijt. I1 Hij was, is en blijft Hagenaar onder de zuiderlingen. Op het voetbalveld altijd voor in het klassement van de strijdlustige renners. Bikkelen en gaan. zo is zijn optreden met daarbij een vloedgolf van teksten in de rich ting van medespelers, scheidsrech- J ters en tegenpartij. Voor 1 meter 70 zitten er veel kilo's. 76, aan dit ken merk van wilskracht. 1 ZEIST Roda JC zal in de vandaag te spelen I competitietopper tegen Feyenoord niet de be- I schikking hebben over Leo Ehlen. Na een mon delinge behandeling van de zaak werd Ehlen voor twee wedstrijden ingaande 3 september geschorst Bovendien kreeg hij honderdvijftig gulden boete Dit naar aanleiding van de gele kaart, die scheidsrechter Draaisma hem gaf in de wedstrijd Telstar—Roda. De kosten van de mondelinge behandeling zijn voor de Llm burgse club. De bereidheid tot het geven van veel energie is aangenaam, wanneer een voetbalploeg voelt dat de soepele combinaties nog ontbreken. Roda kan er gemakkelijk op teruggrijpen, nu het spel nog niet als vanzelfspre kend gaat. De ontevredenheid daar over wordt trouwens van minder be lang bij het aandragen van de plus punten. Advocaat: „Toch hebben we die 9 punten verdiend. Alleen Twen te heeft ons in moeilijkheden ge bracht." En Jacobs: „We hebben voorin nu wel drie spitsen lopen die een wedstrijd individueel kunnen beslissen." 1 THONON-LES-BAINS De j Fransman Alain de Carvahlo heeft in Thonon-les-Bains met 24 secon- J den voorsprong op de Belg Bernard I Lecocq de zevende etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. De Fransman legde de 90 kilometer van Moraine naar Thonon-les-Bains af in 2 uur. 29 minuten en 24 secon den. De Nederlander Leo van Vliet eindigde als zevende. Sven-Ake Nilsson behoudt de leiderstrui in het algemeen klassement, waarin Henk Lubberding op de vijfde plaats staat met ruim tien minuten achterstand. SORT De Belg Roger de Vlae- minck heeft de tweede etappe van de ronde van Catalonië gewonnen. De Vlaeminck, die de leiding in het algemeen klassement bezit, legde de 191 kilometer van Amposta naar Sorf af in vijf uur, 35 minuten en 53 seconden. De Spanjaarden Domni- go Perurena, Pedro Torres en Enri que Cima kwamen in dezelfde tijd als De Vlaeminck over de streep, evenals de Italiaan Valerio LualdL Vier minuten en 55 seconden na dit vijftal kwam de Spanjaard Luis Ocana over de aankomstlijn. Dick Advocaat Advocaat over het Feijenoord na het tijdvak Van Hanegem: „Ik heb begrepen dat ze net zo min als wij lekker draaien. Feijenoord mist vol gens mij nu toch een man als Van Hanegem of Kristensen. Dat waren spelers, die een wedstrijd ineens konden beslissen. Zo iemand loopt er op dit moment niet tussen. Van de Haagse jongens heb ik overigens gehoord dat Boskov een goede trai ner is. Ja wat is een goede trainer. Als hij voor de wedstrijd met een vuist komt en zegt: er tegen aan. dan is dat voor mij voldoende." Een dergelijke uitlating is kenmer kend voor karakter-voetballer Ad vocaat. Het is de reden waarom Ro da hem vier jaar terug van Den Haag losweekte. Het wordt hem ver geven dat hij op de training wat minder ijver aan de dag kan leggen- ...Jacobs heeft wel eens gezegd: jij bent net Leo van Veen (van FC Utrecht). Zodra ik laat merken dat ik je goed vind, doe je het kalmer aan. Ik waardeer het trouwens in hem dat hij je in de groep op je plaats zet en niet naar boetes grijpt". Eredivisie VANAVOND Ajax Sparta (20.00 u) NAC FC Den Haag (20.00 u) Go Ahead NEC (19.00 u) Feyenoord Roda JC (20.00 u) ZONDAG FC VVV PSV FC Twente Haarlem FC Utrecht AZ'67 Telstar De Graafschap Eindhoven FC Amsterdam Eerste Divisie ZONDAG PEC Vitesse SC Cambuur SVV Veendam Excelsior Volendam FC Dordrecht Fortuna SC FC Vlaardingen FC Den Bosch MVV SC Amersfoort Heracles Helmond Sport FC Groningen Wageningen Heerenveen ZEIST Ook zondag 12 september gaan de wedstrijden in het district Zuid 2 van de KNVB niet door. Een uitzondering wordt gemaakt voor de ontmoetingen in de hoofdklasse. De volgende afdelingen hebben voorts voor zaterdag en zondag het programma afgelast: Arnhem. Gro ningen. Friesland, Drente, Zwolle, Twente, Nijmegen. Noord-Holland, Limburg en Zeeland. door Matty Verkamman WAGENBERG Het is nog maar twee jaar geleden, dat ene Michel van der Korput zich tot de vezels van zijn ondergoed liet natregenen, om net Nederlands voetbalelftal aan het werk te kunnen zien. Tus sen het gemene volk op de onover dekte staantribune van de beton nen. dus ongezellige voetbalpan, die het stadion van Gelsenkirchen is. genoot het Brabantse joch de sondanks. Het was in de zomer van 1974, tijdens het wereldkampi oenschap voetbal in West- Duitsland. Oranje verkeerde in z'n beste dagen. Ook gedurende die in noodweer gespeelde wedstrijd te gen de bijna weerloze Argentijnen: 4—0. De toen zeventienjarige Mi chel van der Korput stond er lette- rijk bij en keek er vol bewondering naar. Zoals hij een week later ook Nederland-Brazilië tussen de ano nieme massa beleefde. Toen nog niet beseffend, dat hij nauwelijks anderhalf jaar later met enkele van die wk-sterren in een elftal zou spe len. In Feyenoord-één, om precies te zijn. Als vijftienjarige werd Michel van der Korput door Feyenoords scou- tings-team uit het Brabantse kerkdorp Wagenberg acht kilo meter ten noorden van Breda geplukt. Michel voetbalde er voor VCW, dat even eenvoudig als het dorp zelf. niets meer dan voet balclub Wagenberg betekent. Hij werd al vroeg als een talent be schouwd. Op z'n veertiende be hoorde hij al tot de vaste keus van VCW's eerste. Dat was niet niks. want VCW speelde toen in de hoogste Klasse bij de amateurs. Hij: ..Ongelooflijk eigenlijk, een eersteklasser in een dorp, dat nau welijks tweeduizend inwoners telt. De club is door Jan Cools die ooit bij NAC keepte in een ruk van de Brabantse bond naar de top ge bracht. Die man kon de typische karakterploeg, die VCW was, echt naar prestaties toepraten. En mij zeker, als ventje van veertien. VCW, dat was wat in het dorp, hoor. De hele bevolking 's zondags langs de lijn. Nu gaat het minder met de club. Jongens van vijftien jaar krijg je niet meer zo gek. dat ze alleen maar willen voetballen. VCW speelt dan ook al weer in de derde klasse. Toch jammer." Feyenoord raakte geïnteresseerd in Van der Korput. na diens optreden in het jongste nationale optreden. Dat voor veertien- en vijftienjari- Michel van der Korput gen. Via de geselecteerde Feye noord- en landelijke UEFA-jeugd, kwam Michel in het C-team van de Rotterdamse club terecht. Waarna hij, halverwege het vorig seizoen, zijn kans kreeg in het topteam. Relativeert hij zelf: „Wanneer Rijs- bergen en Ramljak geen blessures hadden gekregen, dan had ik waarschijnlijk nu nog in het C- team gespeeld. Niemand zou mij hebben gekend. Ik heb vooral ge luk gehad." Geluk of niet, de fraaie stijlvoetbal ler Michel van der Korput, greep zijn kans. ontwikkelde zich tot de ontdekking van vorig seizoen op topniveau in Nederland. Ofschoon hij beseft dat de langdurig gebles seerde Mladen Ramljak nog zijn concurrent kan worden voor de po sitie van laatste verdediger, mag hij inmiddels best een vaste keus heten. Feyenoord ziet het in ieder geval helemaal zitten met de rijzige Brabander. Van der Korputs moei lijke weg naar de trp, is inmiddels ook beloond. Na het eerste jaar bij Feyenoord als full-prof met een bruto jaarsalaris van vijftiendui zend gulden te zijn onderbetaald „Het tweede jaar heb ik er maar weer een baantje bijgenomen" is Michel van der Korput nu tot een meer dan redelijke welstand gepro moveerd. Via het bemiddelingsbu reau Inter-Football werd er voor aanvang van deze competitie een attractief vierjarig contract losge peuterd. Die rijkdom heelt ae nuchtere Wa genberger als mens niet veranderd. Hij is in alles eenvoudig en echt gebleven. Zegt: „Neem mijn auto. een oud ding. Maar dat karretje rijdt. En wanneer het regent, dan word ik er ook. niet nat in. Waarom zou ik dan een dure, nieuwe wagen kopen?" Hij wenst ook zo weinig mogelijk met het „wereldje" te maken te hebben wil alleen maar voetbal len en verder een beetje gelukkig zijn in de wereld, die voor hem veelal begint en eindigt bij Wagen berg. Meent oprecht: „Ik vind het gewoon gezelliger om thuis te zijr dan op het stadion. Ik weiger ook beslist om in Rotterdam te gaan wonen. Die stank alleen al. wan neer we trainen. Ik moet er niet aan denken om daar in te wonen. Bin nenkort hoop ik te gaan trouwen. Dan hoef ik tenminste niet in mili taire dienst, waarvoor ik op 8 no vember zou moeten opkomen. Ik trouw dan voor de wet. later volgt het kerkelijk huwelijk. Ja. dat staat in een parochie als Wagen berg nog altijd voorop. Na dat trou wen, blijf ik lekker in Wagenberg. Als het even kan, trekt Michel van der Korput zidh terug, in de veilige Brabantse omgeving. Hij voelt geen behoefte om „mee te doen" in Rotterdam. „Weet je, de sfeer bij Feyenoord is nu wat beter gewor den. Er wordt in ieder geval niet meer zo gescholden op elkaar. Maar toch wil ik het liefst alleen maar voetballen. Omdat het mijn werk is, verder niets. Na een wed strijd heb ik het meestal al gauw bekeken in de koffiekamer van het stadion. Niets voor mij, al die men sen om me heen. Alleen Martin Vreyssen is eigenlijk een vriendje van mij bij Feyenoord. Ook een Brabander." Over het voetbal besluit hij: „Door mijn prestaties ben ik door de groep geaccepteerd. Ik mag ook best aanwijzingen geven. Dat doet Eddy Treijtel ook, wanneer hij vindt dat ik te veel risico neem. Dat laatste gaat bij mij vanzelf. Tijdens een wedstrijd heb ik nu eenmaal geen last van zenuwen. Ik doe, wat ik denk, dat goed is. Wat dat be treft maakt het niet veel uit of ik bij VCW of Feyenoord speel." UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schu- man. heeft voetballer Guus Hoeven- berg in het kort geding dat deze tegen de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond had aangespannen, in het ongelijk gesteld. Hoevenberg zal daardoor voorlopig niet kunnen voetballen. Hoevenberg was naar aanleiding van klappen die hij een scheidsrech ter had gegeven door de KNVB voor vijf jaar geschorst. Hoevenberg volgde de ontmoeting waarin de klappen vielen als toeschouwer. De voetballer had het kort geding aan gespannen omdat hij van de eerste divisieclub Heracles een contract kreeg aangeboden. Voorwaarde was echter wel dat de schorsing van vijf jaar door de KNVB zou worden op geheven. Hoevenberg diende een verzoek tot gratie bij de KNVB in maar dat werd afgewezen. In zijn overwegingen stelt mr. Schuman ondermeer dat het niet erg waarschijnlijk is dat de gewone rechter de houding van de KNVB in de zaak Hoevenberg zou veroorde len. De KNVB behartigt de belan gen van de voetbalsport, aldus mr. Schuman. Hoevenberg is met de KNVB ook in een civiele procedure gewikkeld. Hierin komen principiële punten aan de orde Zo vraagt Hoevenberg zich af of de KNVB eigenlijk wel het recht heeft om een beroepsvoetbal ler voor vijf jaar te schorsen. DAMMEN/SCHAKEN - Op vrijdag 5 en zaterdag 6 november gaan Harm Wlersma, de nieuwe wereldkampioen dammen, en Hans Bóhm. schaakmeester in Den Haag een poging wagen een nieuw wereldrecord te vestigen. Het gaat om het record simultaan dammen en -schaken volgens het roulatie systeem. Zowel Wlersma als Böhm gaat on afgebroken strijden tegen twintig te genstanders. Volgens dit systeem hopen bei de simultaangevers in totaal meer dan 400 opponenten te ontmoeten in een tijdsbestek van 26 uur. SCHAKEN Jan Timmah deelt na twaalf ronden in het Internationale schaaktoernooi van Reykjavik de eerste plaats op de ranglijst met drie concurrenten: Olafsson (IJsl), Najdorf (Argi en Toekmakov (Sovi Timman won zijn partij voor de twaalfde ronde van de IJslander Gunnarsson. Naj dorf versloeg de IJslander Anganlysson en Olafsson kwam remise overeen met Toek makov Het kwartet spelers heeft 8.5 punten verzameld. De Rus Antosjin is vijfde met 7 punten en een afgebroken partij. CORDOBA Argentinië heeft genoeg tijd om de voorbereidingen voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal van 1978 te voltooien. Binnenkort zal een publiciteitscampagne worden opgezet om de wereld de vorderingen te laten zien. Dit verklaarde Antonio Luis Merlo, hoofd van het organisatiecomité, in Cordoba. Merlo zei dat de stadions en de faciliteiten voor de toeschouwer eind 1977 afgebouwd zullen zijn. Ook de verbeterde middelen voor de communicatie moeten dan gereed zijn. Er worden nieuwe stadions gebouwd in Mendoza City, Cordoba en Mar del Plata. Twee stadions, in Buenos Aires en Rosario, worden uitgebreid. MONTERONI Dl LECCE Ger Slot heeft tijdens de officiële klassementswedstrijd voor amateurs in het Italiaanse Monteroni Di Lecce een fraaie tweede plaats behaald. Nadat hij donderdag eerste werd in de kwalificatierace over dertig kilometer, moest hij nu het hoofd buigen voor de Zwitser Walter Baumgartner. Baumgartner legde de 150 ronden (50 kilometer) af in één uur, zes minuten en 50 seconden. De Deen Jens Kolding tegen Telstar op weg naar twee van de negen punten die Roda JC op de tweede plaats bracht. Na twintig kilometer ontsnapten Slot en Baumgartner uit het veld van 25 renners. Redelijk goed sa menwerkend haalde het tweetal snel een ronde winst, die tot het einde van de race werd behouden. De Zwit ser plukte er echter het meeste pro fijt van, omdat hij in drie van de zestien klassementssprints meer punten pakte dan Slot. Baum gartner verzamelde der elf tegen Slot vier. Op de derde plaats eindigde de Rus Vatali Petrakov, die maar liefst 34 punten had vergaard. Hij had echter, net als alle anderen, één ron de verspeeld aan Baumgartner en Slot. De race bij de professionalstayers is voor de Nederlanders iets teleurstel lend verlopen. Cees Stam behaalde weliswaar een zilveren tweede plaats, maar er was gerekend op goud. Dit zat er ook de gehele race in. Stam reed samen met René Pij nen op kop en controleerde alles. Toen kreeg Pijnen echter materiaal- pech, waardoor ook Cees Stam even zijn concentratie verloor. De Westduitser Wilfried Pefker profi-. teerde hier onmiddellijk van en zette Cees Stam op één ronde. Pefker hield deze plaats tot het einde van de race, zodat hij wereldtitel ovemam van zijn landgenoot Dieter Kemper, die reeds in de kwalificatiewedstrij den was gediskwalificeerd. Marijke Lagerloef is in de strijd om de vijfde plaats bij de sprintsters ten onder gegaan. In een rit met vier deelneemsters kwam zij duidelijk routine tekort, waardoor de Italiaan se Luigina Bisolii en de Amerikaanse Barbara Ambergay haar in de rit om de kleine troostprijzen voorbleven. GENêVE De internationale fede ratie voor de motorsport (FIM) heeft in Gevéve de nieuwe reglementen voor de puntentelling bij de we reldkampioenschappen wegraces, die half augustus waren opgesteld, aangepast. Bij de coureurs was na melijk verwarring ontstaan. De aanpassing houdt in dat de pun tentelling voor alle zes categoriën gelijk wordt. In tegenstelling tot de aanvankelijke verandering, waarbij in drie klassen (250 cc, 350 cc en 500 cc) de zes beste resultaten, en in twee klassen (50 cc en 125 cc) de vijf beste resultaten moesten gelden heeft de FIM nu besloten dat in alle klassen (ook de zijspanklasse) de zes topprestaties van het seizoen zullen tellen voor de eindstand van het wereldkampioenschap. Daarbij geldt wel. dat het seizoen in tweeën is verdeeld, en het totaal van zes wedstrijdresultaten wordt gevormd door de beste drie prestaties in iede re helft van het seizoen. De FIM maakte verder bekend dat de Brit Barry Sheene en de Italiaan Walter Villa reeds wereldkampioen zijn in respectievelijk de 500 cc- klasse en de 250 cc-klasse. Hun posi ties worden door de nieuwe formule van puntentelling niet aaneetast. FOREST HILLS De 20-jarige Zweed Björn Borg heeft zich als laatste geplaatst voor de halve fina les heren enkelspel van de tennis kampioenschappen van Forest Hills. Borg verloor de eerste set van titel verdediger Manuel Orantes met 4-6, maar kwam daarna zeer sterk terug. Met 6-0 en 6-2 in de beide volgende sets leek de zaak beslist. Toen Borg in de vierde set een voorsprong van 4-0 nam, gaf niemand meer een cent voor de kansen van de Spanjaard. Maar Orantes kwam terug. En hoe. Borg moest de vierde set afstaan (5-7) en een nieuwe krachtsinspan ning leveren om de halve eindstrijd te bereiken. Dat lukte. Orantes werd verslagen met 4-6. Björn Borg. die dit seizoen al zege vierde op Wimbledon, in het WCT- toernooi en het open- profkampioenschap van de Verenig de Staten, lijkt op weg naar een zeer glorieus seizoen. In de halve finale komt hij te staan tegenover zijn te genstander uit de Wimbledon- eindstrijd, Ilie Nastase, die eerder op de dag Dick Stockton versloeg De Roemeen heeft echter de laatste ont moeting met Borg gewonnen. Dat was in de halve finale van het toer nooi om de Challenger-cup op Ha waii. De andere halve finale gaat tussen Jimmy Connor en Guillermo Vilas. Ilie Nastase bleef kalm in zijn strijd in de kwartfinales op Forest Hills tegen de Amerikaan Dick Stockton. Er was ongewoon weinig sensatie in deze partij van de zo tempera mentvolle Roemeen. Het publiek bracht slechts enkele keren de han den op elkaaar. Nastase won met 4-6, 6-4, 6-2, 6-3. De 25-jarige Stockton serveerde goed in de eerste set. Nas tase kreeg echter, naarmate de partij vorderde, steeds meer controle over zijn slagen Hij had telkens een antwoord klaar op de opslagen van de Amerikaan, die hij retourneerde .op diens voeten. Hiermee dwong hij 'Stockton tot fouten. Betty Stöve heeft zich met haar Zuidafrikaanse partner Frew McMil lan geplaatst voor de halve finales gemengd dubbelspel. Het duo won met 6-4 4-6 6-3 van Pamela Teeguar- den (VS) en de Brit Marks. MONTERONI De Limburger Fred Rompel- berg heeft op de wielerbaan van Monteroni het wereldrecord één uur rijden achter handelsmo toren gebracht op een afstand van 75.544 kilo meter De 32-jarige Rompelberg is de eerste, die zijn naam op de wereldrecordlijst zet met be trekking tot dit onderdeel. De handelsmotoren zijn pas sinds kort door de Internationale Wie- Ier Unie ln gebruik genomen. Het wereldrecord achter oude grote motoren staat met 78.809 kilometer in één uur op naam van de Italiaan Walter Avogradi csinds 26 augustus van hel vorig Jaar in Varesei Noppie Koch fungeerde als gangmaker van Rompelberg. die twee jaar geleden professional werd Roy Schuiten, de Nederlandse pro fessionalachtervolger op de baan heeft ook geen gouden plak kunnen behalen. In een zeer vol wielerstadi- on werd hij verslagen door de Itali aan Francesco Moser, die fanatiek werd aangemoedigd door alle Italia nen op de tribane. Schuiten heeft de hele race geen kans gemaakt en keek steeds tegen een vrij grote ach terstand. Op het eind was de ach terstand van Schuiten op 4 secon den op Moser, die tevens zijn we reldtitel op de achtervolging afpakte. MONTREAL Tsjechoslowakije heeft tijdens het ijshockeytoernooi om de Canadabeker in Montreal met 1—0 van Canada gewonnen. Met nog 4 minuten en 29 seconden te spelen scoorde Milan Novy. Fin land won in Winnipeg met 8—6 van Zweden. Het was de eerste overwin ning voor de Finnen. De periode standen waren 1—3 4—2 3—1. In de derde wedstrijd zegevierde de Sow- jet-Unie met 5—0 over de Verenigde Staten Hier waren de periodestan den 3—0 1—0 1—0. Door de resulta ten is wereldkampioen Tsjechoslo wakije al zeker van een plaats in de finale, die maandag begint met een serie wedstrijden „best of three". De meest opvallende figuren tijdens de langverwachte wedstrijd in het fo rum waren de doelverdedigers Vla dimir Dzurilla (Tsj) en Rogatien Va- chon (Can). Dzurilla stopte 29 scho ten. Vachon deed dat in 22 gevallen. Hij moest pas kort voor het einde zwichten voor een inzet van Novy. die daarmee zijn vierde doelpunt van het toernooi liet aantekenene Het was een bijzonder ruwe wed strijd, hoewel er niet meer dan vijf keer een tijdstraf werd gegeven. Tsjechosl. 4 3 1 0 7 18— 7 Canada 4 3 0 16 19— 5 Sowjet-Unie 4 2 1 1 5 22-11 Zweden 4 112 3 14—17 Finland 4 1 0 3 2 13—36 VerStaten 4 0 13 1 8—18 DUISBURG (ANP) De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft tijdens een driedaagse cursus in Duisburg de ongeveer honderd scheidsrech ters. die bij de eerste ronde van de drie Europese bekertoernooien over twee weken in actie komen, streng geïnstrueerd De UEFA gaf de arbiters de opdracht elke wedstrijd van het be gin zeer streng te leiden en de over tredingen van de thuisspelende club gelijk te beoordelen als die van de bezoekers De scheidsrechters moe ten impopulaire maatregelen wan neer die nodig blijken niet uit de weg gaan Verder moet direct wor den opgetreden tegen hard spel en I tijdrekken. De UEFA drong er voorts op aan de voordeelregel zeer bewust toe te passen. In de eerste ronde van de toernooien om de Europese voetbalbeker zullen vijf Nederlandse scheidsrechters in actie komen. Jan Beek fluit op 29 september de tweede wedstrijd tus sen La Jeunesse d'esch (Lux) en Fe- rencvaros (Hong). Op 15 september komt Gerrit Berrevoets in actie bij Bohemians Dublin (Ier) tegen Esbjerg FB (Den). In het toernooi om de UEFA-beker worden drie wed strijden door Nederlanders geleid. Frans Derks fluit GKS Tychy (Pol) - 1 FC Köln (15 9). Jan Keizer op 29 september SK Brann Bergen iNoo) Queens Park Rangers (Eng) en Char les Corver op 15 september Interna- zionale tegen Honved Boedapest (Hong) Bokten Een vooraanstaand Russisch bokscommentator Lev Nlkolov heeft ineen dagblad ernstige kritiek geleverd op de pres- l.itles van de Russische boksers tijdens de Olympische Spelen in Montreal Zin kritiek gold vooral de sUJl van boksen, het onver mogen initiatief te nemen en het totaal ontbreken van tactisch inzicht In Montreal bereikte slecht* een vertegenwoordiger van de Sovjet Unie de eindstrijd In het midden- gewicht verloor Roclat Riskiev in de finale van de Amerikaan Michael Splnks

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23