Wegvallen Nederhorst plaatst Gorkum voor onmogelijke taak Zouteloze humor van „Quitte of dubbel" KJ A HOOFD Uit Nieuwe Komedie ontstond nieuwe theatergroep „Splien" vrije universiteit STAFDIENST PERSONEEL EN ORGANISATIE BEEKBERGEN Veilingdatum van collectie-Bleeker Kunstdiefstal tweede op de misdaadlijst fËRDAG 11 SEPTEMBER 1976 friRDA TROUW/KWARTET 13 joor Hans W. Ledeboer JORKUM „Er is in Gorkum een werkloosheid van 5,27 procent van de beroepsbevolking. Dat jercentage zal van de ene op de andere dag meer dan verdubbelen", meent directeur J. Dekker van e dienst van sociale zaken in Gorinchem. „Ik zie op korte termijn geen mogelijkheden voor deze nensen. Het investeringsklimaat in Gorinchem is te slecht", voegt wethouder C. H. Potters van lociale zaken daar aan toe. Inderwerp van ons gesprek is de adergang van Nederhorst Staal, olgens de plannen zoals minis- t Boersma die uiteenzette in de jste Kamercommissies voor econo- lische en sociale zaken zullen an de 975 bij Nederhorst Staal wer ende mensen er vijfhonderd moe- »n worden ontslagen. 275 gaan er aar een „stichting arbeidsreserve", raar zij zich beschikbaar moeten tellen voor elk werk', partieel of ..full me" Met 125 mensen stichten De root en Hollandia een nieuw be- rijf met de vroegere naam: „De hes Robbé". Tenslotte gaan 75 pan naar een nog te stichten inge- ieursbureau, waarover niets be- end is. toos e volslagen onbekendheid maakt fstuurder H. Groothuis van de in- üstriebond-CNV heel boos: „Wij eten als vakbeweging niets van de lannen van Hollandia en De Groot. heb ernstige bezwaren tegen de ïanier van overleg en tegen de uiter- late karige informatie die wij van e raad van bestuur krijgen. Wij ueten niets van aard en positie van e nieuwe „De Vries Robbé", niets an de belangenverdeling tussen ollandia en De Groot. Goed, nu leemt de regering een beslissing. Als ij nu spreiding van inkomen, kennis n macht zo hoog in haar vaandel eeft. begrijp ik niet waarom zij de rakbeweging helemaal buiten spel aat staan. In de ondernemingsraad weet net »veel als wij: niets. Ik kan me hoe anger hoe minder onttrekken aan de indruk, dat de vakbonden een- oudig een massale afvloeiing heb- len te accepteren. Als je hoort dat er •en plan is om Nederhorst te redden loet je toch weten hoe dat plan recies in elkaar zit. anders kun je ooit een ander plan opstellen. Ik eb het gevoel dat er een andere mogelijkheid is. In het hele gebied is er voor zover mij bekend voldoende werk voor handen. Nergens is er sprake van werktijdverkorting, er is bij veel staalconstructiebedrijven zelfs sprake van veel overwerk. Beneden peil Welnu, wij weten niets van een struc- tuurnotaonderaoek of marktverken ning. Ik kan me niet onttrekken aan de idee dat hier op kunstmatige wij ze een concurrent uit de markt wordt gedrukt. Die stichting „Arbeidsre serve met 125 man zie ik niet anders dan als een koppelbaas en dat is een manipulatie met mensen die voor mij beneden peil is. Er is niet eens gekeken naar een plan van de onder nemingsraad om met achthonderd mensen in Gorkum een goed bedrijf te laten draaien. Alle informatie hoe het komt dat dit bedrijf kapot is, ontbreekt". Het gewestelijk arbeidsbureau voor de Gorkumse streek geeft als prog nose dat het werkloosheidspercenta ge onmiddellijk op twaalf komt. Door de toeleveringsbedrijven die door het Nederhorst-drama indiréct worden getroffen acht het GAB zelfs een werkloosheidspercentage van twintig tot vijfentwintig mogelijk. De heer Dekker: „De hele structuur rond Gorkum wordt aangetast. Het effect op alle nevenbedrijven en ook op de middenstand mag niet worden onderschat". De heer Groothuis: „Er wordt boven dien een hoeveelheid kennis vernie tigd. Nederhorst had zeer goede be- drijfopleidingen. tot zelfs op HTS- niveau toe. Maar bij sollicitaties heb ben die buiten het bedrijf geen waar de, zodat er mensen uit het midden kader, zelfs uit het hogere midden kader. op straat komen met officieel alleen een LTS-diploma. Die kunnen na jarenlang een leidinggevende functie te hebben gehad, bij her plaatsing ergens anders hooguit ach ter een draaibank staan". Burgemeester A. Schreuder: „De klap komt hard aan, er komt veel persoonlijk leed. Wij komen enige jaren achterop, maar als stad zullen we er ons bovenuit vechten. Het was altijd de idee dat. wie bij De Vries Robbé werkte dat bedrijf ging eerst over naar de Billiton en kwam later bij Nederhorst, waar het Neder- horst-Staal werd daar veiliger was dan zells in overheidsdienst. Men werkte er van vader op zoon. Er is geen vervangende werkgelegenheid, maar via een goede planologie kun nen rijk en provincie werkgelegen heid naar Gorkum brengen en Gor kum zelf moet nog groeien. Er zijn stimulerende maatregelen nodig. Er is bovendien een jonge, groeiende en zeer gespecialiseerde scheepswerf. En er is een structuurplan in voorbe reiding waarvoor het Economisch- technologisch instituut van Zuid- Holland de behoefte berekent aan oppervlakte voor een soorten van industrie welke gewenst zijn. De tijd is voorbij dat je toevallig langsvlie- gende industrievogels met een netje kunt vangen". Wethouder Potters ziet het niet zo optimistisch. Zeker Gorkom ligt aan een snijpunt van grote wegen, aan diep water en aan een spoorlijn. Er zijn gevarieerde woonmogelijkhe- den. „Maar", zo zegt hij. „ons eerste industrieterrein ging wel. Arbeidsin tensieve bedrijven hebben weinig interesse voor ons tweede industrie terrein. Wel wil men er tankparken of andere opslag vestigen. Die willen wij er niet. ze geven misschien werk aan twee of drie mensen. En onze grond en ook het bouwen daarop zijn duurder dan bijvoorbeeld in Noord-Brabant." De grootste moeilijkheid ziet de heer Potters op mentaal gebied: „Wij hebben hier altijd een heel goe de werkgelegenheid gehad, de be volking is gewend aan continu emplooi, jaar in jaar uit. De mensen zijn nog niet doordrongen van de consequenties, men gelooft het nog niet. Velen zullen het pas kunnen begrijpen als zij voorgoed buiten de poort staan." De heren Potters en Deker kunnen zelf weinig doen: „Omscholing is een rijkszaak, daarin kunnen we niet actief zijn. De gemiddelde leeftijd van de mensen is hoog. Veel jon geren en vooral jonge kadermensen, hebben de bui niet afgewacht, zij zijn zelf weggegaan. Wij hebben een sociaal-culturele nota de raad laten passeren, waardoor een krediet vrij kwam. Het rijk wil meedoen, wij verwachten dus subsidie. Daarmee is in ieder geval bereikt dat. als het werk wegvalt, er activiteiten kunnen komen." Maar de heer Potters ziet ook ver dergaande consequenties: „Als men de lonen beziet van de mensen, valt er in één klap vier tot vijf miljoen gulden koopkracht weg Dat heeft gevolgen voor de middenstand." Burgemeester Schreuder: „Ik geloof dat we daar vrij gauw overheen komen." De heer Potters: „De hoofdzaak zijn de niet-materiële zaken. We hebben de laatste jaren reeds de aanzet kun nen geven voor uitbreiding van het aantal maatschappelijk werkers, vooral specialisten Wij hebben nu daarvoor op één-jarige basis wat subsidie gekregen, die „hoop ik, zal worden verlengd. Wij hebben fol ders uitgegeven: „Werkloos. en wat dan? en: „Zonder werk. en dan?". Dat is allemaal zuiver in de hulpverlenende sfeer. Wij kunnen nooit zijn ingesteld op een golf zoals die nu over ons heenkomt. In dat opzicht moet een gemeentelijke overheid altijd achteraan lopen. Een gemeente heeft geen middelen om van te voren maatregelen te nemen. Kijk. het gaat om mensen, die tien tallen jaren bij Nederhorst hebben gewerkt, daar een goed loon ver dienden en die nu ineens terugval len op de bijstand. Dat betekent een totale verandering in levenswijze. Die menselijke problemen zijr» veel zwaarder dan de financiële ge volgen." Ronny Bierman en Rijk de Gooijer in „Quitte of dubbel". door Dirkje Houtman ROTTERDAM Donderdag jl. ging in het Rotterdamse Hofpleintheater „Quitte of dubbel" van Frank D. Gilroy in première. Deze komedie, geregisseerd door Berend Boudewijn, zal daar tot en met 18 september te zien zijn. stuk te zien, zoals hij schrijft in het programmaboekje. Om het geheel luister bij te zetten kwam de Vlaam se acteur Jan Vreeken over. en om het publiek nog op enig toneelspel te vergasten had men er goed aan ge daan Ronny Bierman te engageren. Het geheel had het karakter van een reünie. Rijk de Gooijer stond na 16 jaar weer op de planken en Ischa Meijer berucht toneelrecensent uit de jaren '60 bezocht na lange tijd weer het theater, speciaal om dit doen modieus aan en missen hun uitwerking omdat in het spel zelf deze „tragische" voedingsbodem wordt verwaarloosd. I Voor de bouw van de eerste fase van een zwakzinnigen I inrichting voor de Dr. M.J. Prinsenstichting te I Purmerend, zoeken wij op korte termijn een zeer ervaren bouwkundig opzichter Sollicitaties voor bovenvermelde vakature worden gaarne ingewacht op ons kantoor. Architekten-en Ingenieursburo Ir. A. van Noort- wijk b.v., Vijverlaan 16 (Postbus 200), Zeist. amsterdam Het Bestuur van de Faculteit der Genees kunde verzoekt in contact te komen met belangstellenden voor de functie van onderwijscoördinator Het voornemen bestaat dat het takenpakket van het bureau onderwijscoördinatie zal gaan omvatten evaluatie van het onderwijs advisering over de coördinatie en inte gratie van de verschillende vakken en studiejaren coördinatie van het werk van de com missies op onderwijskundig gebied secretaris onderwijscommissie advisering over onderwijs- en examen - methodieken oriëntering over doelstellingenbepaling onderzoek van het onderwijs adviezen over selectieproblemen systematisch opzetten van een docu mentatiecentrum Kennis en ervaring op het gebied van on derzoek en onderwijs, bekendheid met de problematiek van het medisch onderwijs en kennis van de ontwikkelingen in de ge zondheidszorg strekken tot aanbeveling. Een universitaire opleiding is vereist. Gestreefd wordt naar een uiteindelijke be zetting van het bureau onderwijscoördina tie met functionarissen van onderscheiden origine. Eén van deze functionarissen zal een gedegen klinisch-practische en kli- nisch-onderwijskundige ervaring dienen te hebben. Van belangstellenden wordt verwacht dat zij met de doelstelling van de Vrije Univer siteit kunnen instemmen. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Bestuur van de Faculteit der Ge neeskunde (Decaan: Prof.Dr. H.L. Lange- voort of Ab-actis: Dr W Ferwerda. tel 020-548 27 12) Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatie te richten, onder vacaturenummer 207-2866. aan de Hoofdafdeling Personeelszaken, De Boelelaan 1105, Postbus 7161. Amsterdam- Buitenveldert. Stichting „Het Hoogeland" Stichting „Huilenoord" De Stichtingen hebben het beheer over vier inrichtingen, te weten: 1"Het Hoogeland", met de daaronder ressorterende huizen voor 150 thuisloze mannen. 2. "Huilenoord", voor 175 psychisch gestoorde bejaarde mannen. 3. "Het Hietveld", voor 96 gedragsgestoorde zwakzinnige mannen, te Beekbergen. 4. "De Beele", voor 84 minderjarige debiele jongens, te Voorst (gld.). Circa 350 medewerkers zijn betrokken bij het werk ten behoeve van de ruim 500 bewoners van deze inrichtingen. De besturen van de Stichtingen willen overgaan tot het instellen van een en in contact komen met een medewerker, die de functie van van deze dienst op zich wil nemen. De taken van deze dienst zijn hoofdlijnen: - het adviseren aan de besturen door tussenkomst van de directeur van de Stichtingen over het te voeren personeelsbeleid; - zorgdragen voor een juiste toepassing van arbeidsvoorwaarden; - planning van personeelsformatie en bewaking daarvan; - stimuleren van opleiding en vorming; - personeelsvoorziening: werving, selectie, aanstelling rn beoordeling; - bijdragen tot een goed arbeidsklimaat; - begeleiden van veranderingsprocessen. De taken worden verricht in overleg met de verantwoordelijke directie van de inrichtingen en de hoofden van de stafdiensten financiële-, medische-, sociaal-paedagogische- en pastorale zaken. De stafdienst ressorteert rechtstreeks onder de directeur van de stichtingen en maakt voor administratieve bijstand gebruik van het secretariaat daarvan. Als vereisten voor een goede functie-uitoefening denkt het bestuur aan een hogere beroepsopleiding personeelswerk en praktijkervaring bij voorkeur in de gezondheidszorg. De salariëring geschiedt op basis van de opleiding en ervaring; pensioenregeling op basis van de P.G.G.M. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Belangstellenden voor deze functie, met prot, chr. levensovertuiging, worden uitgenodigd hun sollicitatie binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan het bestuur van de stichtingen en te zenden aan de directeur, Loenenseweg 44, Beekbergen, die gaarne bereid is aanvullende informatie te verstrekken, (tel. 05766-2525). Dit alles heeft niet mogen baten, en Ischa had zich beter kunnen houden aan zijn belofte, zich nooit meer in enige schouwburg te vertonen, dan zich nog eenmaal aan zijn van ouds bekende ergernis bloot te stellen. Het stuk speelt zich af in Las Vegas, internationaal gokcentrum in de USA, en toont twee jaar uit het leven van Bob van Dijk. een pianist, en Francis Stelma, een balletdanseres, afkomstig uit Nederland. Beiden zijn verslaafd; Francis al tien jaar aan een gehuwde man, die haar aan het lijntje houdt, en Bob aan de roulette. Vanaf de avond dat ze elkaar ont moeten tot aan de ochtend waarop ze elkaar eeuwig trouw beloven, zijn we er getuige van hoe ze met eikaars hulp van deze verslaving afkomen. Verwijzingen naar beider jeugd om hun huidige gedrag te verklaren Grappen Ronny Bierman (ais Francis) fun geert in deze voorstelling als „aange ver" en Rijk de Gooijer (als Bob) mag de grappen maken. Grappen die beperkt blijven tot woordspelin gen. het converseren in spreekwoor den en het reciteren van verzen, mid delen die hij gebruikt om zijn verle genheid te verbergen, zoals hij zelf zegt. Een overbodige opmerking als dit uit bet spel niet blijkt. Het geheel blijft dan ook steken in een mengsel van zouteloze humor en niet overtuigende gevoeligheid. Een uitzondering hierop vormt de scène waarin Rijk de Gooijer de aan rou lette verslaafde, Francis speelt, die last heeft van ontwenningsverschijn selen. Zijn geld is verstopt en hij kan niet naar het casino. Dit is één van de weinige momenten waarop er een spanning gecreëerd wordt in deze veel te trage voorstelling. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Een nieuwe theatergroep, werkend onder de naam Splien, heeft het gemeentebestuur van Zoetermeer ge vraagd zich in de groeigemeente te mogen vestigen. Zoetermeer zou een startsubidie van 150.000 gulden beschikbaar moeten stellen. De kern van Splien is afkomstig van de Nieuwe Komedie. Cor Stedelinck. Tatiana Radier en Ineke Roosen werkten daar mee aan het succesvol le programma „Dag stoel naast de tafel", dat bestond uit fragmenten uit het werk van Paul van Ostayen. Splien wil op dezelfde wijze met niet- dramatisch gebonden teksten gaan werken. De produkties zullen niet bestaan uit kanten klare toneelstuk ken maar uit een vermenging van poëzie, dramatische fragmenten, monologen, beweging, muziek etc. De theatergroep wil veel voor mid delbare scholieren gaan werken. De voorstellingen kunnen dan bestaan uit een kleine editie van de normale produktie en worden zowel op scho len als in het theater gegeven. Het eerste programma dat door Splien gebracht gaat worden heet AMSTERDAM Naar aanleiding van ons artikel in de krant van giste- resn over de veiling van de collectie Bleeker (antieke strijkbouten) bij So- theby Mak van Waay in Amsterdam, bereikten ons vragen over de datum van die veiling. Vermoedelijk wordt het dinsdag 26 oktober. Daarin kan nog verandering komen, doordat de zogenaamde „orde van verkoop" van de kunst- en antiekveiling waarin de collectie Bleeker is opgenomen, en die op 18 oktober begint, nog niet definitief is vastgesteld. In elk geval zijn de kijkdagen van vrijdag 15 tot en met zondag 17 oktober, telkens van 16.09 tot 16.00 uur. „Een paard met vleugels". Het is een reis door de wereldliteratuur waarbij een bezoek wordt gebracht aan grote schrijvers uit alle hoeken van de aardbol. Het programma duurt twee uur De tweede produktie die op sta pel ligt is aan de hand van het onder werp „Ars ame ars amendi" In dit programma komt de visie die dich ters door de eeuwen heen op de lief de hebben gehad aan bod. Als Zoetermeer akkoord gaat krijgt Splien (afgeleid van het engelse woord „Spleen" dat zwaarmoedig heid betekend) het theater „De Graanschuur" als onderkomen. In dit nieuwe theater is op 21 oktober a s. de première van „Een paard met vleugels" gepland. NEW YORK Kunstdiefstal is op de lijst van internationale misdrij ven op de tweede plaats gekomen na de handel in verdovende middelen, en de Verenigde Staten staan in de niet-communistische wereld boven aan wat diefstal van kunstwerken betreft. Dat bericht de „Internati onal association of art security" De diefstal van kunst steeg in 1975 met 27 procent tot 33 840 gevallen In 1974 was dat 26.240 gevallen. Vol gens de organisatie betekenden de diefstallen een verlies van 25 mil joen dollar In de Verenigde Staten werden In 1975 in New York City en Los Angeles de meeste kunstdiefstallen gepleegd i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13