^Ondernemingsraad nu niet wijzigen' Heel Groningen op zijn kop voor ,Spel zonder Grenzen' lüt de weekbladen Actie ,,Blij dat ik rij" slaat (nog?) niet aan Efficiency Beurs 76 opent 29 september Verkeerde val Lange Jan leidt niet tot strafzaak 'Werkgeversverbonden en CNV: De tijd is er niet rijp voor Moeilijke vraag: wie vergoedt schade? Duitsland weet uitslag al Nederland moet wachten Liechtensteiner Prins kwam ploeg „moreel" steunen Stickers schaars gesignaleerd Zwarte handel Vrienden van FNV Bondsrepubliek '76 Boersma en geloof Van Huiten Dure droogte Witwassing Dubbelspion t e donderdag 9 september 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH 9 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG/UTRECHT Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, het Nederlands Christelijk Werkgevers-verbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben ernstige bezwa ren geuit tegen het wetsontwerp ondernemingsraad-nieuwe-stijl. I Zowel de werkgeversorganisateis als de christelijke vakcentrale zijn van mening dat de tijd niet rijp is èn dat er onvoldoende aanleiding is om de huidige wet op de ondernemingsraden op de I helling te zetten. I In afzonderlijke nota's aan de vaste commissie voor sociale zaken van de I Tweede Kamer uiten werkgevers- en werknemersorganisaties hun be zorgdheid over de huidige ontwikke lingen rondom de ondernemings- raad. Zoals bekend zal de onderne- mingsraad-nleuwe-stijl straks alleen uit werknemers bestaan, met dien I verstande dat er boven de onderne mingsraad een overlegvergadering komt. waarin ondernemer en onder nemingsraad elkaar zullen ont- I moeten. Deze overlegvergadering, die behal- I ve op het terrein van het sociale beleid alleen een adviserende stem heeft, zal vrijwel altijd onder voorzit- j terschap van de ondernemer staan. In tegenstelling tot de werkgevers en j het CNV. die groot belang hechten aan overleg en samenwerking, heeft de Federatie Nederlandse Vakbewe ging gepleit voor een ondernemings- I raad, die uitsluitend uit werknemers bestaat en die niet het algemeen belang maar uitsluitend het werkne- mersbelang behartigt. Waardevol In zijn brief schrijft het CNV dat de ondernemingsraad-oude-stijl on danks een tekort aan bevoegdheden v een waardevol instituut is geble- len. De christelijke vakcentrale stelt vast dat het kabinet niet heeft geko zen voor een personeelsraad, die. ge baseerd op de gedachte van belan gentegenstellingen, uitsluitend tot taak heeft op te komen voor de werknemersbelangen. Maar ander- j <zijds heeft het kabinet het volgens 1 deze vakcentrale niet aangedurfd de onderneming te zien als een samen- werkingsverband, waarvan de onder nemingsraad een weerspiegeling is. Het CNV ziet de onderneming wèl als een samenwerkingsverband. „De mensen die daarin werken zijn ge lijkwaardig en behoren daarom ruimte te hebben om aan hun ver antwoordelijkheid en mondigheid vorm te geven", aldus het CNV, dat eraan toevoegt, dat personen, die botsende belangen en opvattingen hebben op een bevredigende wijze in het overleg kunnen worden verte genwoordigd. „Teleurstellend Het CNV noemt het teleurstellend dat de regering niet is ingegaan op de vraag of eventuele bezwaren kun nen worden ondervangen met in standhouding van de huidge sa menstelling van de ondernemings raad. De vakcentrale is van mening dat een meer zelfstandige positie van de gekozen leden bereikt had kunnen worden indien meer ruimte zou zijn geschapen voor het vooro verleg, voor het overleg met de ach terban. schorsing voor beraad in ei gen kring en een regeling waarbij de ondernemingsraad zelf zijn voorzit ter zou mogen kiezen. Samenvattend is het CNV van oor deel dat een duidelijke filosofie over Van een verslaggever HEERLEN De verkeerde val die de bekende Heerlense Schoorsteen „Lange Jan" op 21 augustus maakte, levert geen Strafvervolging op. De Lange Jan viel tijdens de sloop precies de andere kant op dan ge- i dacht was en richtte daardoor grote I schade aan. In overleg met de rech- ter-commissaris heeft de officier van I justitie te Maastricht, mr J. M. M. van Woensel beslist het gerechtelijk voorondereoek te sluiten. Het onder zoek, door de gemeente Heerlen in- i gesteld, waarbij alle betrokkenen zijn gehoord, heeft geen redelijk ver moeden van schuld opgeleverd, al dus mr Van Woensel. Het slopersbe drijf Couwenbergh uit Geleen treft geen verwijt, omdat het zijn explo sieplan heeft voorgelegd aan de ar beidsinspectie. Deze instantie ging daarmee in grot* lijnen akkoord, maar bracht enkele correcties aan die Couwenbergh onder protest heeft opgevolgd. Ook de arbeids inspectie treft geen verwijt, omdat zij volgens de voorschriften heeft ge handeld. Een andere interessante kwestie, maar dat wordt een civielrechtelijke vraag, is wie voor de schade van meer dan een miljoen gulden moet opkomen. De sloper zal alle aanspra ken afwijzen, omdat in zijn plannen wijzigingen zijn aangebracht en de arbeidsinspectie zal staande hou den, dat zij conform de voorschriften heeft gehandeld. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Duitsland mocht het gisteravond al weten, maar Nederland moet nog tot morgenavond in spanning blijven omtrent de vraag welke ploeg het er het best heeft afgebracht in „Spel zonder grenzen". Gisteravond traden de teams al tegen elkaar in het geweer en de Duitse televisie gaf er een rechtstreekse uitzending van. Morgenavond brengt de NCRV het spel op de buis. Het „Spel zonder grenzen" is een spektakelstuk dat al vele miljoe nen mensen aan hun tv-toestel heeft gekluisterd. Deze heeft bo vendien heel Groningen ervoor op zijn kop gestaan. In deze stad zijn de teams van de deelnemende ploe gen uit Engeland (Edinburgh), Duitsland (Ettlingen), Frankrijk (Saint Goudens), Italië (Silvi Mari na). België (Aalten) en Zwitserland (Liechtenstein) en Groningen zelf gisteren tegen elkaar uitgekomen. Oroningen had zelf net volop ge feest in verband met de jaarlijkse viering van „Groningens ontzet", maar het feest werd na een korte onderbreking lustig voortgezet. De belangrijkste winkelstraten had den elk een team geadopteerd en zich getooid met artikelen en vlag gen uit het land van hun gasten. Op de Grote Markt was het enkele dagen lang een enorme drukte. Daar presenteerden de buiten landse verkeersbureaus en die Gro ninger gemeenten die deelnemers in de Groninger ploeg hebben, zich tegen het monumentale decor van de Martinitoren. Alpinisten Vanaf die toren was er een afdaling van de studenten-alpinistenclub, de leden van deze club brachten de vlaggen van de deelnemende lan den naar beneden. De gezellig aan geklede en met kramen volgebouw de Grote Markt was tjokvol toen de alpinisten afdaalden en hun vlag gen overhandigden aan de captains van de teams. De organiserende NCRV- functionarissen waren met stom heid geslagen over de grootse ont vangst in Groningen. Bovendien was men trots op de komst van een hoge gast, prins Nicoiaus van Liechtenstein, die .zijn" ploeg wat moreel kwam steunen. De prins hield ook een Liechtensteiner ont vangst; onder meer burgemeester H. Buiter en echtgenote waren zijn tafelgasten. Niet alleen het stadsbestuur maar ook het Groninger zakenleven heeft volop meegewerkt om van de zeskamp een feestelijk gebeuren te maken. Het is al de tweede keer dat Groningen gaststad is voor het „spel zonder grenzen." In 1970 werd het gehouden op de Orote Markt, in het hartje van de stad. maar dat kon nu niet, zo kort na de viering van Groningens ontzet. Daarom is er een voormalig voetbalveld tege nover de Martinihal gekozen. Veel Water Het thema is „douane." De naam maakt duidelijk dat er in het spel druk wordt gesmokkeld, compleet met (namaak)diamant, vals geld en moeilijke situaties. Televisiekij kend Nederland (gemiddeld drie miljoen per uitzending van het „spel") worden ook nu vergast op de gebruikelijke fantastische de cors en spectaculaire stunts die de deelnemende teams zich moeten getroosten en waarbij weer veel wa ter te pas komt. Er is op het vroege re voetbalveld onder meer een sloot gemaakt voor het fierljeppen (ver springen) en er zijn waterbassins opgesteld met duizenden liters water. De produktie komt de stad Gronin gen op veertig mille te staan, maar ook de middenstand heeft er veel toe bijgedragen om dit geld op tafel te krijgen. De coördinatie tussen de NCRV en de stad werd verzorgd door Els de Groen. De regie Is als vanouds van Matt Meuser en als vertrouwende commentatoren zijn ook deze keer Barend Barendse en Dick Passchier weer van de partij. de ondernemingstructuur ont breekt, dat de argumenten voor de keuze van het kabinet niet overtui gend zijn, dat ten onrechte geen aandacht is geschonken aan de vraag of, met behoud van de huidge samenstelling oplossingen mogelijk zijn en dat er geen aanleiding is de samenstelling en de taak van de ondernemingsraad te wijzigen. Het CNV verwacht van de Twwde Ka mer dat er bij het kabinet zal wor den aangedrongen op een keuze, waaruit zou moeten blijken dat werknemers medeverantwoordelijk heid kunnen dragen voor de gang van zaken in de onderneming. „Voor een dergelijke oplossing tot stand te brengen via een gemeenschappe lijk bestuur van de onderneming is de tijd rijp en de werknemers hebben er recht op", aldus het CNV. Positief De werkgeversverbonden schrijven dat zij de ondernemingsraad oude stijl steeds positief tegemoet zijn getreden. Zij achten het wets ontwerp, dat nu op tafel ligt een belemmering voor de verdere ont wikkeling van de ondernemings raad. „De argumenten, die de regering aanvoert voor haar wetsontwerp zijn uitermate zwak en onvoldoen de. Het is de vaste overtuiging van de verbonden dat de ontplooiings kansen voor de ondernemingsraad met dit wetsontwerp geen goede dienst wordt bewezen. Zij achten het een illussie dat met de voorge stelde wetswijziging de beoogde rust rondom de ondernemingsraad wordt verkregen," zo schrijven VNO en NCW aan de Tweede Kamer commissie. Volgens de werkgevers is met name de degradatie van het overleg tussen ondernemingsleiding en de werknemersvertegenwoordigers tot een tweede plan in strijd met de onderneming als samenwerkings verband. „Dit noemen zij des te ern stiger nu de ingewikkeldheid van problemen, waarvoor de onderne mingen zich in toenemende mate zien gesteld, juist vragen om het overleg, de communicatie en de sa menwerking binnen de onderne ming de hoogste voorrang toe te kennen". Vervolgens noemen de werkgevers de argumenten voor de verzelfstandiging van de onderne mingsraad pover en de uitbreiding van de instemmingsbevoegdheden van de ondernemingsraad in strijd met een zuivere afbakening van be voegdheden en verantwoordelijkhe den tussen ondernemingsleiding en ondernemingsraad. Een formeel ad viesrecht van de ondernemingsraad met betrekking tot de benoeming en het ontslag van de bestuurder, mis kent de praktische mogelijkheden tot inspraak bij benoemingen," zo merken de werkgeversverbonden ten slotte op. Prinses Beatrix was gisteren in Gent om de herdenking van de pacificatie van Gent bij te wonen. Bij aankomst in de stad werd zij verwelkomd door prins Albert, de burgemeester van Gent en de gouverneur van Oost-VIaanderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De actie „Blij dat ik rij" van de BOVAG en de RAI slaat nog nauwelijks aan bij de Nederlandse auto mobilisten. In de afgelopen weken hebben deze beide auto- mobiel-organisaties maar liefst twee-en-een-half miljoen stickers over Nederland verspreid, waarvan het de bedoe ling was dat deze op grote schaal op autoruiten geplakt zouden worden. De stickers worden op de Nederlandse wegen echter maar schaars gesignaleerd. De witte stickers met het glimla chende gele poppetje-op-wielen liggen sinds vorige week in grote stapels bij garagebedrijven en benzinestations, maar vinden vandaar niet of nauwelijks de voor hen bestemde weg naar de automobilisten. De heer Van Haaren van de RAI verklaart het gebrek aan belang stelling bij de automobilisten voor de pro-auto-actie onder meer uit het feit dat de actie niet direct voortkomt uit een protest tegen een bepaalde overheidsmaa tregel. „Het is meer een vriende lijke actie", aldus Van Haaren. Hij verwacht dat er wellicht meer belangstelling voor de actie komt wanneer er een echte reden komt om te protesteren. „Lange adem" „De derde dinsdag van septem ber, de aanbieding van de miljoe nennota. zal die aanleiding zon der twijfel geven. Het staat nu al vast dat er een verdere beperking van de wegenbouw in het vat zit. en wat dat betekent kunnen auto mobilisten nu al dagelijks op de knelpunten in de files merken", zegt Van Haaren, en hij voegt er aan toe dat. toen de beide organi saties een maand geleden de actie presenteerden, niet werd ver wacht dat heel Nederland direct vol met de gratis stickers zou wor den geplakt. „We tillen er nog niet zo zwaar aan het is een kwestie van lange adem", zegt hij Overigens leek de actie in hét begin grote aftrek te krijgen, toen de garage- en benzinebedrijven veel meer stickers aanvroegen dan er aanvankelijk waren ge drukt. Al die extra stickers heb ben hun bestemming echter niet bereikt. „Er zijn er natuurlijk ook een heleboel op de kinderkamers terecht gekomen", oppert Van Haaren. Bijna miljoen De RAI en de BOVAG hebben bijna een miljoen gulden uitge trokken voor de actie „Blij dat ik rij". Van de actie is de sticker- verspreiding het belangrijkste on derdeel. maar verder zijn er ook affiches, t-shirts, parasols en stropdassen verspreid. Bij de au tomobielhandel slaat de actie trouwens wél aan: een BOVAG- enquête leerde dat 96 procent van de aangesloten bedrijven de affi ches met het blije rijdertje heb ben opgehangen. Inmiddels heeft de RAI gisteren in het blad RAI-Actueel de auto handel opgeroepen de stickers aggressiever te verspreiden. Ge bleken is, schrijft men, dat de stickers worden uitgereikt in- plaats van opgeplakt, en dat ver klaart dat de stickers het straat beeld nog niet beheersen, aldus RAI-Actueel. Minister Westerterp relativeerde de actie van de auto-branche vo rige week met de uitspraak dat als iedereen alleen maar denkt „Blij dat ik rij", men op den duur geconfronteerd moet worden met de leuze „Ik stik in het blik". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van het allereenvoudigste schrijfpennetje tot de meest uitgebreide elektronische apparatuur zal te zien zijn in de Amsterdamse RAI. wanneer daar op 29 september a.s. de poorten opengaan voor de negende Efficiency Beurs. Tot en met 7 oktober de sluitings datum van de tentoonstelling zul len, zo wordt verwacht, meer dan 100.000 bezoekers hun goed- dan wel afkeurende blikken laten gaan over al datgene, wat men voor een kan toor van welke aard ook maar mag verwachten. De Efficiency Beurs, die om de twee jaar wordt gehouden, en in de loop van de tijd is geworden tot een er kende ontmoetingsplaats van des kundigen, betrokken bij kantooreffi- ciency, mag zich verheugen in een voortdurend stijgend bezoekerstal. Tijdens de laatste beurs in 1974 waren er in totaal 114.000, waarvan ruim 76 procent beroepsmatig was betrokken bij aankoop van op de beurs geëxposeerde goederen. Maar niet alleen uit kringen van In dustriële bedrijven (22 procent van de bezoekers), van groothandelson dernemingen. bank-en verzekerings wezen(18 procent) van rijks-, provin ciale en gemeente-overheden (14 pro cent) ondervindt de beurs belangs telling. Ook bij de jeugd, die een opleiding volgt voor een administra tieve functie, is de beurs ln trek. Dit blijkt uit de 12 procent bezoekers, afkomstig van onderwijsinstel lingen. Tijdens een voorbeschouwing wees drs M. A. H. van den Akker, voorzit ter van de tentoonstellingscommis sie, op het feit. dat er bij de kantoor behoeften steeds meer kleur wordt toegepast, evenals bij de opbergsys temen. „Niet omdat het zo gezellig staat, maar omdat kleur steeds meer een wezenlijke rol gaat spelen." Verder stelde hij een sterke opmars van de microfotografie vast. Tot 1980 wordt gerekend met een jaarlijkse groei van 20-30 procent. Tijdens de Efficiency Beurs 76 wordt een congres, onder het motto: „Efficien cy met microfilm" gehouden. De beurs is dagelijks van 10-17 uur geopend, op 4 en 5 oktober ook van 19-22 uur. Op zondag 3 oktober is de beurs gesloten. Toegangsprijs 6,—. Vrij Nederland: Vrij Nederland is op het spoor geko men van zwarte handel in vliegtic kets. Rudie van Meurs doet uit de doeken hoe de KLM tegelijkertijd die zwarte handel (met steun van minister Westerterp) bestrijdt en er volop aan meedoet. Aan het slot van zijn onthullende reportage roept hij de lezers op van die zwarte handel te profiteren, mede om de KLM te dwingen de veel te hoge vliegprijzen te verlagen. M. van Amerongen doet cynisch gestemd verslag van een bezoek aan de „seksbeurs" in Rot terdam, waar hij onder anderen de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie Bouwe Kalma en diens vrouw tegen het lijf liep. „Gut Bou we". hoorde hij de laatste zeggen, „het is Jammer dat Je niet in uniform bent. Dat was nóg leuker geweest." Hans Smits houdt zich bezig met de „moeilijke keus" tussen puinruimen en polariseren waarvoor de PvdA zich gesteld ziet. Wim Wennekes vraagt zich af wat er werkelijk aan de hand is met Eibert Meester, de vroegere secretaris-penningmeester van de PvdA. die. zoals nu wel mag worden aangenomen, ten onrechte een verzetspensioen geniet. Zijn conclusie luidt dat Meester ziek is. ..En d" cr'rt* vr~ic r*s-- rr>* zou moe ten be/ig houaen, ts v.'ie maakt hem weer beier?" Haagse Post: Hans van den Doel stelt in de Haag se Post de „nieuwe vrienden" van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging voor. de WD en de CPN. De FNV vindt dat er politiek onafhan kelijk gekoerst moet worden. „Wc zi'tten als vakbeweging op het ver keerde spoor als we ons niet objec tief gaan opstellen". Prima, vindt Van den Doel, ware het niet dat er een natuurlijk verbond tussen FNV, WD en CPN is ontstaan met het doel „de spreiding van inkomen, kennis en macht te begraven onder de goede aarde van de particuliere consumptiemaatschappij". En dat blijft zo. concludeert Van den Doel, als de besluitvormingsstructuren in onze samenleving niet veranderen. John Jansen van Galen sprak met prof. Lolle Nauta. eindredacteur van het nieuwe PvdA-beginselprogram, over nut en inhoud van een dergelijk geschrift. Nauta: „Het gevaar voor een rechtse politiek schept de nood zaak tot herinterpretatie van socia listische principes. Anders blijven we met iedereen meelopen. Dan blij ven die beginselen beperkt tot teksten op affiches". VARA-correspondent Georges Lie ten blikt terug op een verblijf van vier jaar in India, na zijn uitwijzing door de Indiase regering: „Een land dat een kleine, verblindend rijke bo venlaag heeft die niets terug wil geven aan de aarde, het volk tot op het bot uitzuigt en op die manier de Indiase bodem en het volk ont kracht heeft". Hansmaarten Tromp zocht acteur Peter Faber op en sprak met hem over diens toneelervaringen en het pendelen tussen filmindustrie en Het Werkteater: „Bij toneel is het één stuk leven dat zich tijdens een voorstelling voltrekt. Bij film duurt het leven een halve minuut: tijdens dat ene shot". Vanaf vandaag is Faber in de bioscopen te zien als hoofdrolspeler in de film Max Have- laar van Fons Rademakers. De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer besteedt deze week alle redactionele ruimte aan onze „buren rechts", de Bondsrepubliek anno 1976. De Westberlijnse theoloog Helmut Gollwitzer geeft een algemeen over zicht van de politieke ontwikkelin gen in ons buurland sinds de op komst van de studentenbeweging: „De versuffing van de Duitse demo cratie". Geert Mak mocht drie dagen mee met advocaat Bakker Schut, die een bezoek bracht aan de Baader- Meinhofgroepsleden Augustin en Baader. Een reis waarin duidelijk wordt hoe groot de angst is voor de Westduitse autoriteiten van ieder een die ook maar iets met deze links- radicale groepering te maken heeft. De Journalist Günter Wallraff staat bekend om zijn onthullende repor tages over sociale misstanden bin nen de grenzen van de Bondsrepu bliek. Paul Brill en Gerrit Bussink zochten hem op: „Bij Kafka krijg je een goed beeld van wat ons na een CDU/C8U-overwinning te wachten staat". Om duidelijk te kunnen maken wat de praktische uitwerking is van een Berufsverbot schetst Johan Korten- ray het portret van Charlotte Niess, juriste en lid van de SPD, die te horen kreeg dat zij geen rechter kon worden. Verder nog artikelen over de verkie zingsstrijd, de economie, het onder wijs en de media in de Bondsrepu bliek. Hervormd Nederland. Minister Boersma van sociale zaken sprak met Cees Veltman van Her vormd Nederland over de verhoudin gen binnen het kabinet, over het CDA en over Zuid-Afrlka. Boersma over het geloof: „De Bijbel vind ik een machtig mooi boek en het evan gelie een prachtige boodschap. Als we er ook maar iets van in praktijk hadden gebracht, waren liberalisme en socialisme overbodig geweest." Drs. J. F. Petrie, verbonden aan de Amsterdamse VU. wisselde met prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoogle raar aan diezelfde universiteit, ge dachten uit over het ouder worden. Wijngaarden over bejaardentehui zen: „Ik vind het misdadig dat deze gebouwen zo apart gezet worden, apart van het leven, dan worden het huizen om in dood te gaan, terwijl een huis bestemd moet zijn voor het leven." De alternatieve artsenhulp van de vereniging Voorkomen ls Beter staat centraal in een artikel van Jan Goossensen over de Tielse gifwolk. Dezelfde redacteur bezocht in Noordwijkerhout het congres over de toekomst van de alternatieve handel tussen de Derde Wereld en de rijke landen. Dolf Coppes, voor zitter van het congres: „De grote bedrijven zouden een positieve bij drage kunnen leveren door hun mo nopoliepositie op te geven. Ze kun nen ook meehelpen de corrupte tus senhandel op te ruimen." Een van de „voorzichtige" conclu sies uit een onderzoek onder alle gereformeerde kerken en hervormde gemeenten is dat er een „oecumene van het midden" groeit. De mid dengroepen vinden elkaar en gaan met elkaar in zee. Op een gezamen lijke vergadering van beid* synodes op 17 en 18 septemberI icot. i zullen de resultaten van ue worden besproken. De Tijd: Rob Vermaas was voor De Tijd In- gesprek met een PPR-man „zonder kabouterpak", staatssecretaris Val» Huiten van verkeer en waterstaat De moeilijkheden met bepaalde ac tiegroepen, de onderlinge ver standhouding met zijn „baas", Wes terterp. en zijn visie op een nieuw kabinet komen uitvoerig ter sprake. Daarnaast ook een kritische kijk op zijn eigen partij: „Er wordt veel te weinig in hoofdlijnen gedachten dat hindert me wel erg. En soms merk je •ook dat het veel mensen ontbreekt aan het meest elementaire kennis begrip. Dan word je het wel goed spuugzat". De enige parlementariër die het niet eens was met de regeringsstappen na het verschijnen van het rapport- Donner was Bram van der Lek van de PSP. In een interview met P. van der Eljk zegt hij dat zijn harde hou ding tijdens het Kamerdebat niet al te ver moet worden doorgetrokken. De PSP, aldus Van der Lek, wenst niet door te drammen over de mo narchie en bovendien „denk ik dat de Koningin een aardige vrouw is" Drs. W. C. M. Klijn blikt vooruit op de discussie die volgende week in de Tweede Kamer zal worden gevoerd over de wetsontwerpen inzake abor tus van PvdA/WD en KVP/ARP Volgens hem bedreigt het voorstel van socialisten en liberalen niet al leen de rechtszekerheid van het on geboren leven, maar ook die van de artsen. Vvonne Keuls zette haar ervaringen in een opvangcentrum voor jonge ren in Den Haag op papier: „Kinde ren zijn mensen, dat wordt te vaak vergeten". Elseviers Magazine: Het omslagartikel van Elseviers Ma gazine is gewijd aan de droogte, die ons duur te staan komt. Na de heetste en droogste zomer sinds 250 jaar maakt het blad de balans op- twee miljard gulden schade voor Ne derland, een raadsel dat weerkundi gen nog niet hebben opgelost en voorlopig nog maandenlang tekort aan water in heel Europa. In „Wat verdienen de leden van het Koninklijk Huis" van Cees Labeur wordt benadrukt dat de jaarlijkse uitkeringen aan de leden van het Koninklijk Huis automatisch wor den aangepast aan prijsstijgingen. Prins Bernhard ontvangt zodoende dit jaar 837.000 gulden, waarvan hij onder meer zijn personeel moet be talen. De commissariaten leverden de prins 15.000 gulden per jaar van Fokker, 22.500 gulden van de Hoog ovens en geen vergoeding van de KLM op. Cees Labeur bespreekt ook de verkoopactiviteiten van tfe Northropvliegtuigfabriek en consta teert dat binnen afzienbare tijd nieuwe onthullingen zijn te ver wachten van de Amerikaanse beurscommissie. De Nieuwe Linie: Wim Klinkenberg laat het er niet bij zitten. Op de voorpagina van De Nieuwe Linie verbaast hij zich over „de opmerkelijke witwassing van Teengs Gerritsen". De „consultant' van Lockheed verklaarde tegenover deze krant „blij" te zijn met het rapport van de Commissie van drie, waarin hij van schuld wordt vrijge pleit- Klinkenberg is in het gehee. niet overtuigd van de onschuld van Teengs Gerritsen. „Wélk belang" vraagt hij zich af. „hebben wélke groepen in (en buiten) ons land erbij om deze trouwste en intiemste za kenvriend van prins Bernhard vrij te pleiten?" Ook De Nieuwe Linie ver wijlde op wat hier wordt genoemd de „seksbeurs tegen de verslapping" Marjo van Soest ontwaarde „een aandoenlijk samenraapsel waarin een strippende seksuoloog en een anti-abortuspater nog de meeste aandacht trekken Fons Burger, au teur van een boek over „de roerige geschiedenis van de tienjarige WDM", constateert tevreden dat de jubilerende vereniging „een volwas sen vakbond" is geworden. „Zowel de legerleiding als progressieve be windslieden hebben getracht haar voor hun karretje te spannen. Door de voortdurende druk van soldaten aan de basis is hen dat niet gelukt. Accent „KOB-agent vroeg ons geld!' schreeuwt Accent op het omslag de lezers toe. Een Russische dubbelspi on heeft volgens het weekblad tegen betaling van honderdduizend gulden „een onthullend manuscript over de geheime diensteh" aangeboden, maar omdat het blad vreest dat de man niet werkelijk met de KOB heeft gebroken, heeft het dit aanbod niet geaccepteerd. „Met de KGB doet Accent geen zaken", heet hét dapper. In plaats van een „onthul lend manuscript", krijgen de lezers nu een spion voorgezet. Voor niks. waarschijnlijk. Arie de Boo voor spelt dat Jelle Zijlstra de leider van het CDA wordt. „Want ln de topkrin gen van het CDA wordt zijn naam steeds vaker genoemd als de redder van een partij ln nood en een econo mie in wanorde," Hoofdredacteur Hans Knoop vraagt Renate Ru binstein („van het Welnreb-comlté") openlijk te bekennen dat zij het met betrekking tot Weinreb bij het ver keerde eind heeft gehad en degenen die niet in Weinreb geloofden ten onrechte heeft „afgeslacht". In het kader van zijn onderzoek naar de rol die onze soldaten spelen in de NA- VO. inr !dt Arie de Boo dat NAVO- op;>erbevelhebber Haig blijft gelo ven ln de westerse strijdkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9