mxtm ii Woningbouw in Vergeten Dorp plots onzeker Braderie in Statenkwartier Geen wijkssubsidie meer voor jubilerende Mensa Sombere situatie werkgelegenheid in Zuid-Holland Zi KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt -- TIJ Verrassende uitslag enquête Dr De Visser- school Alphen in nieuw gebouw Maatregelen tegen brandstichting in onderzoek genomen NABEZORGING VAN DE KRANT m rl v\ a i r Meer nieuws uit de regio op pag. 11 Leiden slaat te rug in de ,,ka- belstrijd" Mozart in een 18e eeuwse sfeer Nieuw lesgebouw schooltuinen Een Koop-Krediet- een Doorlopend beschikken Plan of Krediet. Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK g' DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 - IDE! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bouw van woningen in het Haagse Schip perskwartier is uiterst onzeker geworden. Uit een gemeentelijke enquête blijkt, dat slechts weinig bewoners van dit verpauperde stadsdeel beter bekend als het Vergeten Dorp willen terugkeren als er nieuwe woningen neergezet zijn In ambtelijke kring wordt nu gedacht aan de bouw van bedrijfs- en kantoor ruimten. een gedachte, die in de buurt nogal wat stof heeft doen opwaaien. Enkele Haagse gemeente raadsleden toonden zich giste ren geschokt door de medede ling van ambtenaren, dat er grote twijfels bestaan over het behoud van de woonfunctie Met name het PvdA-raadslid Duivensteijn eiste opheldering van wethouder Hardon (stads ontwikkeling). Twee weken ge leden nog stuurden B. en W een brief aan de actiegroep het Vergeten Dorp, waarin niets bleek van twijfels over wo ningbouw. Wethouder Hardon vertelde zijn commissie gisteren, dat hij de uitslag van de enquête pas kor.t kent. Niet meer dan vijf procent van de bewoners van het Schipperskwartier wenst in dit gebied bij de Trekweg een nieuwe woning. Een veel grote re groep wil er wel blijven wo nen als de bestaande huizen opgeknapt worden, terwijl een andere groep elders een woning wil. De raadsleden eisten spoe dige bekendmaking van de en- que te-resultaten. De wethouder zegde dat toe. Hij noemde de uitslag ..zeer verras send", niet in de laatste plaats voor de actiegroep, die op het houden van de enquête had aangedrongen. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de onthulling van een door de leerlin gen gemaakte maquette van het nieuwe schoolgebouw heeft de heer J. W. Fonhof. inspecteur voor het lager onderwijs te Alphen aan den Rijn gisteren de opening verricht van het nieuwe pand van de Dr De Vlsserschool aan de Gouwestraat De 114 leerlingen hebben medio au gustus al hun intrek in de vier loka len genomen. Om de bouw van het semi-permanente complex (kosten driekwart miljoen gulden» mogelijk te maken werden de lessen geduren de een half jaar in het voormalige Asram College aan de Paradijslaan gegeven. De oude Dr De Vis- serschool. die niet meer in deze tijd paste werd gesloopt, waarna op het vrijgekomen terrein een nieuw on derkomen is gebouwd. De nieuwe school beschikt over een royale ge meenschapsruimte en een gymna stiekzaal. die ook een functie voor de wijk Oost in Alphen heeft. De Dr De Vlsserschool gaat uit van de Vereni ging voor Prot. Chr Schoolonderwijs in Alphen aan den Rijn. De Vereni ging voert het „beheer" over totaal 12 basisscholen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een kleine werkgroep op het Haagse stadhuis zal de ko mende weken proberen een antwoord te vinden op de vraag, hoe het grote aantal brandstichtingen terug te dringen is. Er worden de laatste tijd zoveel leegstaande pan den in brand gestoken, dat van een onhoudbare situatie sprake is. concludeerde de raadscommissie voor stadsontwikkeling gisteren Vanuit de commissie werd aange drongen op een reeks maatregelen, waartoe in elk geval het zorgvuldig dichttimmeren van leegstaande pan den behoort „Het moet niet meer mogelijk zijn", zei het raadslid Dui- vesteijn (PvdA) „dat een pand in enkele weken zeven maal in brand stond, zoals in de Jan van Oooijen- straat". Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 our belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RUSWUK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELPT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kvyit u zich m verbinding stellen met de «ent. De actiegroep spreekt al andernau jaar met de gemeente over de toe komst van het Schipperskwartier, waarbij het uitgangspunt wo ningbouw is. Met verontwaardiging heeft de actiegroep kennis genomen van de gemeentelijke twijfels over woningbouw Durven Wethouder Hardon ..We moeten nu we over nieuwe gegevens be schikken. een nieuwe bezinning op de toekomst van het Schip perskwartier aandurven Er is abso luut geen beslissing genomen over die toekomst". Hij stelde voor. dat de Overleggroep Schipperskwartier waarin bewoners en gemeente vertegenwoordigd zijn gewoon doorgaat met praten De raadscom missie vond dat echter zinloos. „Het overleg moet voorlopig opgeschort worden, totdat onze raadscommis sie aan de hand van alle gegevens een uitspraak kan doen over het Vergeten Dorp", zei de heer Heus (VVDi. „Niemand weet waar hij of zij nu aan toe is Enkele raadsleden toonden zich ver ontwaardigd over de manier, waar op ambtenaren de „twijfels in de Overleggroep Schipperskwartier ter sprake gebracht hebben Er zou mis leidende informatie verstrekt zijn Wethouder Hardon beloofde dat uit te zoeken. Hij kan gebruik maken van een bandopname, die van het bewuste gesprek gemaakt is door bewoners i >:«5iP Ir - De eetzaal van de Mensa, waar dagelijks een groot aantal studenten aan lange tafels zit te eten. DELFT De Delftse studenten vieren deze maand de 25-ste verjaardag van de Mensa. De Stichting Mensa Delft verzorgt dagelijks warme maaltijden voor zo'n tweeduizend leden van studentenverenigingen. Voor slechts drie gulden kan er in de Mensa gegeten worden. On danks die lage prijs krijgen de koks het voor elkaar om iedere dag vijf verschillende menu's aan te bie den De prijs kan op dit bedrag gesteld worden omdat het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen op iedere maaltijd dertig cent toelegt. Het is echter zeer waarschijnlijk dat deze regeling gaat veranderen. Het ministerie heeft laten blijken niet veel meer te voelen voor subsidie aan de Mensa. De prijzen zullen dus omhoog moeten. Het bestuur van de Mensa heeft de jubileumviering aangegrepen oml zich af te zetten tegen hetl dichtdraaien van de subsidiekraan I Vandaag morgen en overmorgen or ganiseert de Winkeliersvereniging Statenkwartier een „aangeklede" braderie die tn pnncipe de hele Fre- derik Hendriklaan. het Frede- nkplein en de Aert van der Goes- straat zal omvatten Langs de trot toirs van de genoemde winkelstraten komen marktkramen waar een groot aantal winkeliers allerhande zaken aan de man zullen brengen, waarbij de inwendige mens zeker niet verge ten zal worden Een bijzonderheid vormt in dit geheel de „klein- De viering staat in het kader van de subsidie, of liever gezegd van het ontbreken van subsidie. De regeringssubsidie kwam een kwart eeuw geleden gemakkelijk los omdat het bitter noodzakelijk bleek dat er een organisatie kwam die dagelijks een warme maaltijd verzorgde. Er werd. slecht gegeten binnen de studentenwereld en het ziekteverzuim was hoog. Er waren zelfs een aantal tbc-lijders Volgens het bestuur van de Mensa is er echter ook in deze tijd grote behoefte aan een centrale instel ling waar goedkoop gegeten kan worden. Het warm eten schiet er immers nog steeds vaak bij in. Bo vendien missen veel kamerbewo ners de ruimte om te koken. Niet studerende Delftenaren heb ben donderdag en vrijdag a.s. de gelegenheid om het eten uit de Mensakeuken eens te proeven. Donderdag is er een rijsttafel, vrij dag wordt op de binnenplaats van het pand aan de Nieuwelaan 76 een barbeque gehouden. Op beide „open dagen" kan er tussen 17.00 en 20.00 uur gegeten worden. DEN HAAG De werkgelegenheidssituatie in de provincie Zuid-Holland ziet er somber uit. Gaven de cijfers van voorgaan de maanden nog reden aan te nemen dat het aantal werklozen niet of nauwelijks meer zou toenemen, nu kunnen wij dit gematigd optimisme wel laten varen. In augustus is het werkloosheidscijfer van 30.710 naar 40.677 (vijf procent) geste gen. Hier tegenover staat een daling van de vraag naar werkkrachten met 8.6 procent. Een deel van de geplande luifels boren de winkels in de Frederik Hendrik laan en de Bert ran der Gocsstraal is reeds klaar Maar tijdens de bouw is men echter op met voorziene zaken gestuit, die vertragend op de uitvoering hebben gewerkt Zn is het plan' de festiviteiten te kopppelen aan de voltooiing van de beluifeling. in het u ater komen te vallen Verwacht wordt dat het luifelplan begin november in zijn geheel gerealiseerd zal zijn Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Een oude traditie binnen het Statenkwartier het houden van Indische en Franse weken wordt weer in ere hersteld Dit heeft drs. J. L. Westhoff, hoofdin specteur-directeur van de werkgele genheid in de provincie Zuid- Holland in Den Haag gezegd. De belangrijkste reden voor de sombere situatie in Zuid-Holland noemt drs. Westhoff het probleem van de schoolverlaters. Deze groep neemt ruim 68 procent van de stijging van de werkloosheid voor haar rekening „Eerder in het jaar leek het erop, te oordelen naar de cijfers, die binnen kwamen van de plaatselijke ar beidsbureaus. dat de meeste school verlaters aan een baan geholpen konden worden Dat is erg tegenge vallen. Daarbij komt dat de komen de maanden, gezien ook de daling van de vraag naar jeugdigen, de situ atie er niet beter op zal worden", aldus drs. Westhoff Positiever staat de bouw er voor. „In deze sector al tijdenlang zorgen kind is de werkloosheid zelfs afge nomen tegen een stijging van dc vraag naar bouwvakkers. „Vakbe kwame timmerlieden en metselaars zijn er overigens helemaal niet te krijgen", zo stelde drs. Westhoff. Naast de jeugd zijn het vooral ook de vrouwen die voor het sombere beeld zorgen. De vraag naar vrouwelijk personeel blijft drastisch dalen. Ty pistes en secretaresses zijn er nog genoeg nodig, maar met name in die sector is het aanbod, door gebrek aan opleiding en ervaring, zeer ge ring. aldus de hoofdinspecteur- directeur. Gunstiger ligt de situatie in de regio Den Haag. Weliswaar ook hier het probleem van de schoolverlaters en de verminderde vraag naar vrouwen, maar desondanks zeker geen reden tot somberheid. „De werkloosheid in de regio Den Haag is gelijk gebleven. De toekomst zien we dan ook met duidelijk meer vertrouwen tegemoet dan de provincie", aldus de heer Stroosnijder. directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Haag. Ook in de regio Leiden is een kleine daling te constateren. Bij het aantal werkloze mannen, boven de 22 jaar. Ook hier is echter een stijging bij de jongeren en de vrouwen, terwijl het aantal schoolverlaters in de Leidse regio toe nam met 52. De vraag naar arbeidskrachten daalde iets. Opmer kelijk was dat de vraag naar jeugdi gen zowel bij de mannen als bij de vrouwen sterker daalde dan bij de ouderen. Het heeft er alle schijn van dat de opnamecapaciteit van jeugdi ge arbeidskrachten bij een aantal bedrijven opraakt Dit geldt niet voor de bouw en een deel van de metaalindustrie, waarin nog wel plaatsingsmogelijkheden voor jon geren bestaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leidse college van B. en W. wil dat de bouw van een televisiemast in Oegstgeest voorlo pig wordt stopgezet. Leiden is bij de Kroon in beroep gegaan omdat de Oegstgeester bouwvergunning in strijd zou zijn met het bestemmings plan. dat voor de bouwplaats geldt. "Het beroep van Leiden is een nieuw wapenfeit in het conflict, dat rond de komst van kabeltelevisie in de Leidse regio is ontstaan. Multivisie BV. de bouwer van een mast in Oegstgeest, heeft onlangs hetzelfde gedaan als Leiden deze week: in beroep gaan bij de Kroon: Multivisie's doel, de voorlopige bouwstop voor de mast in de Leidse Merenwijk. is bereikt. Of Leiden ook in de opzet zal slagen is waarschijn lijk volgende week bekend. Intussen is de Stichting Mast. waar in Leiden en Leiderdorp samenwer ken. op zoek gegaan naar een andere bouwplaats voor de Leidse mast. Het kan namelijk maanden duren voordat vastgesteld is, of de geko zen plaats in de Merenwijk wel de juiste is. Zolang wil de Stichting Mast niet wachten. door Adr. Hager DEN HAAG Ook de muziek liefhebbers wacht in het Haags Gemeentemuseum een seizoen, waarin veel geboden wordt. Het eerste van vier concerten op oude muziekinstrumenten werd ge geven door het Esterhazykwartet bestaande uit Jaap Schroder. Alda Stuurop, Wiel Peters en Wouter Möl- ler. De violen die door de leden van het ensemble worden bespeeld heb ben nog hun oorspronkelijke vorm. Het zijn instrumenten van de 18e eeuwse vioolbouwers Gagliano, Go- betti, Tononi en Celoniatus. Uitgevoerd werden drie Mo- zartkwartetten, waarbij uiteraard gestreefd werd naar een authen tieke uitvoering. Bijzonder char mant was het kwartet KV 80 door een 14-jarige Mozart gecomponeerd op doorreis door Italië. Zelfs plaats en datum van ontstaan Zijn bekend: Lodi, 15 maart 1770 om zeven uur 's avonds. Dit kleurrijke werk werd gevolgd door het zgn. „Jagdquartett" en het Kwartet KV 421, behorende tot de Haydn.kwartetten. Volgroeide werken, rijk aan geestrijkheid en melodische pracht, een wonder van harmonische evenwichtigheid. De belangstelling voor dit concert was (nog) niet zo groot het seizoen moet nog wennen doch de waar dering voor het gebodene was in overeenstemming met de kwaliteit van het spel, dat met overgave en vakbekwaamheid werd gepresen teerd. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Op het school tuincomplex aan de Laakweg in Den Haag is door wethouder A. A. J. M. van Lier van onder wijs en personeelszaken een nieuw lesgebouw geopend. Het gebouw is neergezet ter ver vanging van het oude houten lokaal, waar vele jaren de de- monstratielessen van Schooi en Kindertuinen zijn gegeven (in 1975 namen 2700 leerlingen uit het Laakkwartier en omge ving aan deze lessen deel). Morgen en overmorgen is van 10.00 tot 16.00 uur voor de be woners van het Laakkwartier „open tuin" (ingang tegenover de le Laakdwarsweg). De be zoekers kunnen dan het nieu we lesgebouw en de activitei ten van de Dienst van Schooi en Kindertuinen komen be kijken. ADVERTENTIE van het Statenkwartier kunnen deel nemen Zij kunnen allerlei eigen maaksels en rariteiten schilder stukjes produkten van huiselijke kunstnijverheid, verzamelingen e.d. zelf aan de man brengen. Op zater dagavond wordt de braderie afge rond met een slotfeest op het Frede rik Hendrikplein, waaraan verschil lende orkesten hun medewerking zullen verlenen Het geheel wordt omzoomd door terrasjes, waar diver se hapjes en drankjes te verkrijgen zijn. Orgelconcert Vanavond om 20.15 uur geeft Fei- ke Asm a een orgelconcert op het orgel van de Gereformeerde Kerk aan de Prinsenlaan te Maasdijk. TC Dit concert is het 5de in de reeks IALK orgelconcerten, die dit jaar gege-jlanki ven worden in Maasdijk door di verse bekende organisten. Feike Asma concerteert in deze serie twee maal in Maasdijk. Het pro gramma is zeer kleurrijk en geva rieerd met o.a. inleidend ko- raalspel over psalm 77, van J. S Bach „Adagio e dolce" en het „Concerto in moll" van G. F. Hën- del. Toegangsprijs 3,—. Voor 65- plussers en c.j.p. reductie. Het volgende concert in deze serie wordt gegeven 23 oktober a s. door Jan J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk in Delft. Dit concert zal worden samengesteld uit verzoeknummers Tot 1 okto ber a.s. kunnen er verzoeken wor den ingediend, o.a. bij het concert van hedenavond. Bloemendag (Het I van Morgen is het bloemendag. Op natj deze dag zal de Haagse Volkstuin- njg, dervereniging „De Noord" de pa- nen tiênten van het verpleeghuis „De Lozershof" aan het Randveen in uida iame issir olgei issini rer zi lord. goede jn st ndeli rrkla: en is jrote •dat ras rereld Den Haag verrassen met bloe men, planten en fruit. De Haagse Volkstuinders houden elk jaar een bloemendag. Om 14.45 uur vertrekt vanaf de Jaap Edenweg de Haagse Padvindstersband met daarachter enkele versierde wa gens van tuindersvereeniging „De Noord" richting Lozershof. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie organiseert in samenwerking met de gemeen telijke Dienst School- en Kinder tuinen het komende weekeinde een natuurwandeling langs het Zuiderstrand. Deelnemers moe ten zich morgen om 10.00 uur ver zamelen op het Deltaplein in Kijkduin. Deelname aan deze on geveer twee uur durende wande ling is kosteloos. Palen De Delftse Markt wordt rondom in de palen gezet. Langs dat deel van het „Delftse hart", waarop kan worden geparkeerd, wil men paaltjes en bankjes plaatsen. Die komen te staan langs de lange zijde, waarmee wordt voorkomen dat. zoals nu het geval is, automo bilisten via de zijkant de Markt oprijden. Daardoor zien zij de bor den niet, die naar de parkeerauto maat verwijzen. Aan de oostzijde van de Markt de kant van de Nieu>pe Kerk worden ook paal tjes geplaatst. Deze worden met kettingen aan elkaar verbonden. In deze afscheiding worden twee inrijstroken opengelaten, waarop borden worden geplaatst, waarop het verplichte gebruik van de par keerautomaat staat aangegeven. Met deze Marktvoorziening is een bedrag van 21.000,— gemoeid. Koffieconcert De Haagse Kunstkring aan de Denneweg 64 in Den Haag houdt zondag een koffieconcert. Aan vang om 11.30 uur. Iedere bezoe ker ontvangt gratis een kop koffie voor de aanvang van het concert. Na afloop is er gelegenheid tot nazitten en -praten. Toegang le den Haagse Kunstkring en Pulchri Studio gratis; niet-leden 5,-. CJP-houders, 65-plussers en leerlingen van het Koninklijk Conservatorium 2.-. Rob Bak ker zal deze ochtend een gitaar recital ten gehore brengen met muziek van John Dowland, Ma nuel N. Ponce, Frederico Moreno Torroba en Heitor Villa-Lobos Verder maakt hij een keuze uit volksmuziek uit Portugal. Span je. Zuid- en Noord Amerika (o.a. Ragtimes en Blues). Wandeltocht Het CJV te Rijswijk houdt mor gen weer haar jaarlijkse wandel tocht. De startplaats is bij de Jo- hanneskerk aan de dr. H. Colijn- straat 5 in Rijswijk. Er kan geko zen worden uit de afstande.n 8.11. 15, 20 en 30 km De eerste start vindt plaats om 10 00 uur. De rou tes gaan voor de korte afstanden onder meer door de vele parken in Rijswijk. De langere routes gaan door Den Hoorn, Schipluiden. Zwintsheul en Wateringen. Het inschrijfgeld bedraagt 2,25 per persoon. Inlichtingen/inschrijvin gen bij: H. v.d. Nagel, Dr Kruyt- straat 15 Rijswijk (tel. 070-930605) en C. v. d. Toorn, Martin Camps- laan 6 te Rijswijk (tel. 070-946711). VOORHOUT FESTIVA Het Voorhout Festival begint in Den Haag en omstreken zo lang zamerhand een goede traditie te worden. Voor de vierde maal orga- nrS?rS.ilet Armeen Haags Co mité dit omvangrijke openlucht- gebeuren op het mooiste plein van Den Haag: het Lange Voor hout. Van twee uur 's middags tot ca. half twaalf 's avonds zullen op vier verschillende podia artiesten optreden Het volledige program- 1ltetve^rijgen °P het Lange Voorhout bij de rode organisa tie/informatiebus. Twee straattheaters, het Plater Tejater uit Den Haag en de Dog Troep uit I Amsterdam, zullen specifieke en uiteraard ludieke uitvoeringen die dag. Het Maatschappe lijk Advies en Informatie I organiseert samen met L ae RAJA een informatiemarkt. die voor het eerst aan het Voor houtfestival gekoppeld is. Op de- I ze informatiemarkt kan de Hage- naar kennis maken met sociale en culturele organisaties en actie groepen cm j h I Het f het min den mis Het ven I bui I laa' I Uni ten ker voc ford JOE Ibep; en 1 fceen iste illil sche vijz :bu\' Da! ties kaai men Uit ich rers ïool nili dooi wen heb van Voli vijfl vrij' met gev vlui kan mil: na te tro\

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6