Personeel dat bij Hoogovens past moeilijk te vinden Kans op avontuur! mm li Commentaar Bijna kwart miljoen werklozen, maar: Kissinger/V orster Vervoersf ederatie: stakingsacties in ha vens onjuist Voor studenten van nu en straks. Tien dagen zeezeilen op De Eendracht. Coupon de- van een lezer- v, 3boJ. ik c Heeft u ook al een bijdrage gestort voor Aktie Eendracht '76? Rek.nr. 504817019 Algemene Bank Nederland of giro 277, Postbus 20750, Rotterdam. weer Atmosferisch trammelant weerrapporten DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ADVERTENTIE Het is nog te vroeg om tot een oordeel te komen over de bespre kingen. die de Amerikaanse minis ter Kissinger en de Zuidafrikaanse premier Vorster dit weekeinde in Ziirich hebben gehouden. Het is te verwachten, dat dit gesprek (meer nog dan de eerste bespreking van twee maanden geleden) een snelle I ontwikkeling op gang zal brengen, j Maar eerst als die ontwikkeling zich een beetje begint af te tekenen. wordt ook het belang van de be sprekingen Kissingcr/Vorster dui delijk. Voor journalistieke beoor- deelaars is het dus op het ogenblik t dood tij. j Daarom hier slechts een paar aante- I keningen. Het is te verwachten dat de Zuidafrikaanse regering op korte termijn het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië zal laten vallen: I zeker als de regeringsleiders van de I staten aan Zuid-Afrika's grenzen I kans zien een eenheid tot stand te brengen tussen de nationalistische groeperingen van Rhodesië en als Amerika inderdaad bereid zal zijn met garanties en geld over de brug te komen ten behoeve van de blan ke minderheid in dat land. Verwacht mag ook worden dat Vorster toch minder gehecht is aan het beheer van Namibië (Zuidwest- Afrika) als uit vroegere uitlatingen van hem en zijn collega's mocht worden afgeleid. Internationale druk. maar vooral ..de les van Angola" waar op een volstrekt onverwachte wijze de Cu banen het heft in handen namen hebben het inzicht van Vorster snel gewijzigd. Dat is allemaal realistische politiek en aangezien Vorster zich in de tien jaar dat hij de hoogste politieke machthebber irt Pretoria is, heeft doen kennen als oen realist, is dat makkelijk te voorspellen. Minder duidelijk is hoe Vorster de verdere ontwikkelingen zal taxeren Het is waar: door de ontwikke lingen rond Rhodesië en Namibië wint hij waarschijnlijk tijd. die hij kan (en zal) gebruiken om de inter nationale druk op zijn eigen Zuid- Afrika enigszins af te leiden. Dat is dan mooi meegenomen voor Vorster (want om de Gijsbreght van Acmstel even te variëren- ..een staatsman wint al veel, al wint hij niets dan tijd") en zijm blanke landgenoten zullen hem stellig, nog meer dan nu het geval is. op handen dragen. Maar of het op den duur allemaal echte winst zal zijn. wagen wij te betwijfelen. Er is dan misschien enig uitstel verkregen voor de blan ke opvatting hoe mensen van ver schillende huidskleur met elkaar moeten leven (en hoe blanken die opvatting aan anderen kunnen op leggen). maar daarmee is die poli tiek nog niet gerechtvaardigd. Het gevaar dreigt dat door deze tijdwinst de blanke bevolking van Zuid-Afrika zich in slaap zal laten wiegen. Het ontwaken zal dan straks echter als ondubbelzinnig in de praktijk blijkt hoe onhoud baar deze opvattingen zijn wreed zijn en een geweldige kater met zich brengen. Ko torn: dat zou dus allerminst een realistische politiek zijn. Daarom is het te hopen, dat Vorster als hem door deze afleidingspolitiek inder daad enige tijd gegund wordt, deze ter dege zal gebruiken om zijn landgenoten voor te bereiden op de noodzakelijke veranderingen, die zich dan hopelijk ook vreedzaam en zonder geweld kunnen voltrekken. Circulaire verspreid Van onze redactie sociaal-economische Van onze sociaal-economische redactie BEVERWIJK Hoogovens is wellicht te beducht voor het aannemen van oudere werknemers, houdt te weinig rekening met de weerstand tegen ploegendiensten en heeft sinds enige tijd op de arbeidsmarkt niet zo'n beste naam meer. Dit zijn enkele conclusies, die de districtbestuurder van de Industrie bond CNV. Piet van der Ende, trekt naar aanleiding van de moeizame pogingen van Hoogovens om vol doende werknemers aan te trekken. Het bedrijf heeft inmiddels van het ministerie van economische zaken met een verwijzing naar de duizen den werklozen in Nederland te horen gekregen dat het geen vergun ning krijgt om vijfhonderd Spaanse werknemers aan te trekken. Hoogo vens zoekt nu overigens met enig succes in Noord-Holland naar werkloze Turken, omdat de praktijk heeft geleerd dat wervingscampag nes onder Nederlandse ar beidskrachten weinig of geen resul taat opleveren. Ook uit de publiciteit, die Hoogo vens met zijn aanvraag heeft opge wekt blijkt, dat velen het een moei lijk te verteren zaak vinden dat het aanbod van en de vraag naar ar beidskrachten kennelijk niet goed op elkaar aansluiten. Hoe is het mo gelijk dat een bedrijf geen werkne mers kan vinden, terwijl er bijna 240.000 Nederlanders zonder werk zitten? ,,De praktijk wijst uit. dat er inderdaad nagenoeg geen werklozen zijn aan wie Hoogovens passend werk kan bieden", zegt de dis trictbestuurder van de Industrie bond CNV in Beverwijk. De aard van het werk, het personeelsbeleid en de hoge scholingsgraad van de Neder landse werknemer zijn volgens hem belangrijke oorzaken. ROTTERDAM De Vervoersfede- ratie NVV/NKV heeft in circulaires, die vandaag in de havens van Rot terdam en Amsterdam zullen wor den verspreid, nog eens laten weten dat stakingsacties niet de juiste ma nier zijn om nu vrije onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne mers over prijscompensaties te her stellen. Het federatiebestuur vindt dat er een landelijke demonstratieve bij eenkomst moet worden georgani seerd. waarin onder andere het recht van vrije onderhandelingen en de eis dat de prijsstijgingen nog dit jaar moeten worden gecompenseerd centraal moeten staan De circulaire is opgesteld naar aan leiding van de stakingsacties, die zich vorige week in Amsterdam en Rotterdam hebben voorgedaan, na dat minister Boersma had laten we ten niet bereid te zijn voor de haven arbeiders een uitzondering te ma ken op de loonmaatregel en hun een prijscompensatie van twee procent toe te staan. Geëmancipeerd Over het werk zegt Van der Ende. dat Hoogovens ongeveer 24.500 men sen in dienst heeft op een aaneenge sloten terrein van ongeveer tien vier kante kilometer. Deze 24.500 werknemers zijn. volgens hem, ge middeld redelijk geëmancipeerd. Er wordt op het bedrijf veel tijd besteed aan overleg en inspraak. De 27 on dernemingsraadsleden zijn bijvoor beeld allemaal geheel of gedeeltelijk vrijgesteld van hun normale werk. Daarnaast zijn er nog eens 500 leden van de Raden van Overleg een soort afdelings-ondernemingsraad doe doorgaans veel tijd ook vrije tijd besteden aan de belangenbe hartiging van de werknemers. „Met zijn alleen slagen zij erin om jaarlijks zo'n vijf miljoen ton staal in diverse bewerkingsstadia te produ ceren", aldus de CNV-bestuurder. Nu zijn er plannen bij het bedrijf om de capaciteit uit te breiden tot acht miljoen ton en op de iets langere termijn zelfs tot elf miljoen ton staal per jaar. Bij deze ruime verdubbe ling van de produktie zal het perso neelsbestand echter door automa tisering, mechanisatie en modernise ring naar schatting slechts met ongeveer twaalf procent toenemen. Door het jaarlijks verloop onder hel personeel van omstreeks 1000 a 1200 werknemers door pensionering, overlijden en vertrek dient het bedrijf dus per jaar eenzelfde hoe veelheid werknemers aan te trekken om op peil te blijven. Nu heeft de ervaring geleerd dat de personeels afdeling 10.000 a 12.000 contacten moet leggen om het vereiste aantal te kunnen halen, met andere woor den: van alle mensen die op een of andere wijze contact met Hoogo vens hebben in verband met een sollicitatie, treedt slechts tien pro cent in dienst van het bedrijf Ploegendienst Door de aard van de produktie van het bedrijf werkt bijna de helft van alle personeelsleden in ploegen dienst. waarvan het overgrote deel in de vier-ploegendienst. Eveneens door de aard van de produktie wer ken er ongeveer 4000 ongeschool den. ongeveer 9000 geschoolde vak lieden. 8000 hoog tot zeer hoog ge schoolde vaklieden en plusminus 3500 zogenaamde middelbare en ho gere personeelsleden. Het grootste probleem voor de wer ving zit, volgens Van der Ende. bij de 4000 ongeschoolde arbeidskrach ten. Hij wijst erop dat de betere scholing van de Nederlanders op zichzelf uiteraard zeer gunstig is, maar dat het door die hogere scho lingsgraad vrijwel onmogelijk is vol doende werknemers aan te trekken voor de ongeschoolde functies. Hoo govens is daarom reeds in 1960 be gonnen met het aantrekken van bui tenlandse werknemers voor het on geschoolde werk: aanvankelijk Itali anen. later Spanjaarden. Aangezien het verloop onder de Spanjaarden vrij groot is de meesten gaan na drie tot vijf jaar definitief naar huis moet Hoogo vens 300 tot 500 Spanjaarden per jaar werven om hun aantal constant op 2700 te houden. Mede als gevolg van de economische inzinking is dat de laatste jaren niet meer gebeurd Sinds september 1974 zijn er geen Spanjaarden meer bijgekomen, zo dat het aantal Spaanse werknemers is teruggelopen tot 2100 De Hoogovens te Velsen Nu de staalmarkt weer aantrekt wil Hoogovens het aantal Spanjaarden weer op peil brengen. Het ministerie van economische zaken wil evenwel geen toestemming voor werving in het buitenland geven, omdat Hoog ovens onvoldoende zou hebben ge probeerd om op de Nederlandse ar beidsmarkt te werven. Toch levert niet alleen de werving, van ongeschoolde arbeidskrachten problemen op. Ook de werving van normaal geschoolde vaklieden doet dat en ook ten aanzien van deze groep kan de vraag worden opge worpen. of er onder de 240.000 werklozen niet een paar duizend schuil gaan voor wie werk bij Hoog ovens als „passend" moet worden beschouwd. Inspannend Volgens CNV-bestuurder Van der Ende luidt ook op deze vraag het antwoord ..neen". Hij noemt een complex van oorzaken. Om te begin nen is de leeftijdsgrens voor nieuw personeel bij Hoogovens in het alge meen 45 jaar. Enerzijds is die grens er om pensioen-technische redenen Hoogovens heeft een eigen pensi oenfonds en anderzijds is de aard van het werk zo belastend en in spannend. dat het aantal arbeidson geschikten bij het ouder worden vrij snel toeneemt. De inkomens- garantie-regeling die dan geldt, kan een belemmering zijn om mensen aan te nemen die veel ouder zijn dan 45 jaar. ..Hoogovens zou zijn selectie normen kunnen verruimen", zegt Van der Ende, die hier overigens aan toevoegt dat Hoogovens zich inmid dels bereid heeft getoond over de selectienormen nader overleg te voeren met de bonden. De geringe wervings- en selectie-resultaten wor den volgens de CNV-bestuurder voor een belangrijk deel veroor zaakt door het feit. dat veel werkne- mers-in-spé na het eerste contact met. het bedrijf zelf van verdere con tacten afzien. Van der Ende heeft de indruk, dat de weerzin tegen het werken in ploegendiensten on danks een ploegentoeslag van 27 procent voor de vier-ploegendienst daarin een belangrijke rol speelt. ADVERTENTIE 'n winkel vol kleur Studenten en aanstaande studenten kunnen nu een pracht van een reis winnen: tien dagen zeezeilen op de Middellandse Zee. Op een schitterend schip, de gafïel- topzeilschoener 'De Eendracht'. Om zo'n onvergetelijke reis te winnen, hoef je alleen maar een ABN-kantoor binnen te stappen, een studentenrekening te openen en te vragen om een wedstrijdformulier en dat vervolgens op tijd invullen en afgeven (je kunt ook gebruik maken van de coupon). En dan maar afwachten of je één van de vijftig gelukkigen bent! Open voor mij een studentenrekening. Stuur mij een wedstrijdformulier. A 3 Dhr/Mevr./Mej.: Adres: Plaats: Tel.: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland Bovendien heeft Hoogovens, naar zijn mening, zo langzamerhand door de omvangrijke publiciteit over na genoeg elk intern conflict bij de bui tenwacht niet zo'n beste naam meer. ,.De grote openheid, zegt Van der Ende. heeft veel voordelen, maar een zeer nadelige bijkomstigheid is dat herhaaldelijk de vuile was bui ten hangt. Dat doet de naam van een bedrijf geen goed." „En wat te denken van de milieu aspecten? Als iemand in de richting van Hoogovens kijkt ziet hij zelfs op tien kilometer afstand de rookpluimen in diverse kleuren opstijgen. Dat is geen verkwikkend gezicht. Bovendien bekruipt je bij de aanblik van zo'n immens groot bedrijf een gevoel van machteloos heid. een gevoel van onbehagen om als individu in zo'n kolos te moeten verdwijnen." Tenslotte noemt hij het inko mensniveau. Vroeger ging de gemid delde Hoogoven-werknemer met zijn inkomen aan kop. maar die voorsprong is door de omgeving gro tendeels opgeslokt. Dat zijn alle maal punten, die het voor Hoogo vens moeilijk maken om op de ar beidsmarkt een concurrerende posi tie in te nemen. Ik zal overigens de laatste zijn. zegt de CNV-bestuurder. die beweert dat er absoluut geen misbruik wordt ge maakt van de sociale voorzieningen. Daar staat evenwel tegenover dat het aantal mensen dat misbruik maakt, dat zich doelbewust aan werk onttrekt, volgens steekproe ven gering is. In ieder geval kan er geen reden aan worden ontleend om het niveau van de sociale voorzie ningen aan te tasten. Bovendien, zegt Van der Ende. wil een officieel werkloosheidscijfer van 240.000 nog niet zeggen dat er 240 000 mensen met een WW- uitkering zijn. Voor mij betekent dat cijfer dat er zoveel mensen zon der werk zijn. al dan niet in het ..genot" van een uitkering. Velen van die 240.000 zouden graag willen werken, maar ze zijn volgens de werkgever te oud. ze hebben een lichte handicap of ze komen pas van school en moeten dan noodgedwon gen tot de conclusie komen dat er voor hen geen arbeidsplaats in het bedrijfsleven is. Het meest ideale is. zegt Van der Ende tenslotte, dat iemand kan wer- kèn in een functie die het meest overeenkomt met zijn of haar oplei ding. aanleg en capaciteiten. Dat onze huidige maatschappij zodanig is ingericht, dat mensen worden op geleid voor functies die niet in vol doende mate voorhanden zijn is niet te verwijten aan hen die nu buiten hun schuld zonder werk zijn." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. \DVERTENTIE door hans de Jong En daar is het dan: het ande re weertype na nog een vrij zomerse woensdag met in de Lage Landen temperaturen van 20 tot 25 graden. Van daag valt er in het hele land nu en dan regen, in het oos ten en zuidoosten wellicht la ter op de dag. terwijl de wind sterk uit de herfsthoek „zuid west" waait, later ruimend naar de koudere hoek „noordwest". Wie misschien nog niet overtuigd geraakt mocht zijn van de op handen zijnde weersomslag. zal gis termiddag deze mening ver moedelijk wel hebben laten varen bij de aanblik van de echt weer eens ouderwets on deruit zakkende barometer Met drie millibar in drie uur tijd daalde de luchtdruk bij ons. wat altijd nog een stuk minder was dan de vijf tot zes millibar in diezelfde tijd. woensdagmorgen dicht bij het centrum. Het was het Hebriden-station Benbecula, dat ons om zeven uur 's morgens met dalingen van ruim vijf millibar met vijftien millimeter regen uit de slaap wekte. Het lage drukgebied dat tot Frankrijk uitzakte, had gisteravond om zeven uur een kerndruk van ongeveer duizend millibar en de barometers gingen nog steeds lager aanwijzen aan de oostkant van deze depres sie Er viel veel regen nabij het centrum Prestwick 17 mm. Stornoway 23 mm. Or kaden woensdag overdag al leen al 33 mm Aan de oostkust van Schotland was tot woensdagavond 11 mm gevallen De depressie kreeg stormal- lures, wat bleek uit gegevens van sommige posten in noord-Ierland en de Hebri- den: windstoten tot 86 kilo meter/uur oftewel 10 Beau fort. Te verwachten is dat het depressiesysteem langzaam over de Noordzee naar Dene marken trekt. Achter het mi nimum kunnen we ons voor bereiden op een invasie van polaire lucht met enkele buien, die wellicht boven het warme zeewater wat geacti veerd zullen worden Er stroomt koudere lucht uit het noordwest-Europa naar de Britse eilanden (hoge druk van Groenland tot IJsland 1 035 tot 1 026 mb maar in de onderste niveaus vindt na tuurlijk aanwarming plaats. zodat wij niet direct met rooie neuzen zullen rondlo pen Het station in noord- Finland rapporteerde gister- naar regen en morgen voor het eerst sneeuw bij min één graad en ook in Helsinki was het min één. plaatselijk in die omge ving min twee graden Celsi us. Dit duidt erop dat de Poolkou langzaam terrein wint in zuidelijke richting. Bij een confrontatie tussen deze koude lucht en warmere op meer zuidelijke breedten kan de vorming van depres sies moeilijk uitblijven. Daarom juist is het weer in oktober en novemberzo vaak gestoord en waaierig en is de term „herfstweer" een be grip. Wij bedoelen er in Ne derland geen djoogte en zon neschijn mee. maa wind. Dankzij Henk Veldman te Ten Post kreeg ik informatie over het record-aantal zomer zonuren in noord west- Duitsland. Bekijkt u eens rustig het volgende lijstje Embden 891 uur. Helgoland 938 en Norderney 960 uur.,Ter vergelijking De Bilt kwam deze zomer op 814 zonuren tegen normaal 607. de provin cie Groningen op circa 850 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth Rtd Twente Vltsslnicen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genëve Helsinki Inssbnirk Kopenhagen zwaar bew. licht bew zwaar bew. zwaar bew licht bew zwaar bew. zwaar bew zwaar bew. half bew regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew zwaar bew half bew onbewolkt onbewolkt Locarno Lonaen Luxemburg Madrid Mlags Mallorca München Nice Oslo Panjs Rome Parlj* Rome 8pit onbewolkt onbewolkt gheel bew licht bew onbewolkt licht bew zwaar bew licht bew licht bew onbewolkt O 0°t

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5