Mogen we alsjeblieft een beetje deftig zijn? „Help boeren met dankstondcollecte" Personalia Fusieplannen in India, Liberia en Mozambique Scheidende ds. Schoch van Kloosterkerk: AANTJES-ARP Onze adressen: Ds. Spilt en ds. Mak in gezamenlijke radiokerkdienst A. J. A. Hakke lid Rijnmondraad Preek over plaats van homofiel in de gemeente VOORBIJGANGERS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTET2 Ds. M. L. ff. Schoch, die door vele TV- en radiouitzendin gen (o.a. de vespers) landelijke bekendheid geniet, neemt op 3 oktober wegens emeritering afscheid van de Haagse Kloosterkerkgemeenten. De vele sympathisanten van de ze gemeente in de Haagse binnenstad werken er nu al aan om hun pastor een onvergetelijk ..uitwuiffeest" aan te bieden. Ds. Schoch staat sinds 7 april 1968 in Den Haag. daarvoor te Heemstede. Rotterdam. Vlissingen en Veere. Hij is voorzitter van de IKON, de omroep die hij voorlopig nog geen vaarwel zal zeggen. Ds. Schoch. die in bijgaand artikel uitgebreid ingaat op het unieke karakter van de Kloosterkerkgemeente, gaat na zijn afscheid bijstand verlenen in het pastoraat te Arnhem. Ds. G. Kalsbcek te Voorst wordt zijn opvolger in Den Haag. door Dammis de Geus Ds M. L. ff. Schoch in zijn vertrouwde kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag. DEN HAAG ..Ik heb in de Kloosterkerkgemeen te een heleboel moeten leren en ik ben zielsdankbaar voor deze laatste tijd in uw mid den. Ik geloof, dat het goed is dat een predi kant die 65 jaar wordt weggaat, hoe moeilijk dat ook is. want een ge meente heeft recht op een jonge energieke man met veel fantasie. Van daag denk je dat je nog van alles kunt maar toch ben je gesleten en zonder dat je het weet gaat al lerlei langzamer Ds. M. L W Schoch (65) die op zondag 3 oktober afscheid zal nemen van de Haagse Kloosterkerkgemeente zegt er vrede mee te hebben dat het uur van vertrek nadert Bovenstaande tekst, die hij vorige maand na het bericht van zijn officiële emeritering in de Kloosterkerk-Bode plaatste was Schoch. de pre dikant van de „City", uit het hart gegrepen. Na enige ogenblikken stilte in het gesprek dat in de Mi nisteriekamer van de kerk aan het Lange Voorhout plaats vindt blijkt dat de man. die er met volledige overgave aan heeft gewerkt de Kloosterkerk in wijde kring bekend te maken ver schrikkelijk tegen het weg gaan opziet Verbondenheid Ds. Schoch: „Ik moet zeggen dat ik er veel verdriet van heb. Het lijkt me een vreselij ke operatie Hoe dichter het afscheid nadert, hoe meer ge voel van verbondenheid met de gemeente ik krijg." Over zijn acht Haagse jaren zegt Schoch. die officieel ..predikant voor bijzondere werkzaamheden" van de her vormde gemeente is- „Ik ben hier met een droom begon nen. Toen ik het beroep naar de Kloosterkerkgemeente kreeg zei prof. Berkhof mij, dat ik mede verantwoordelijkheid voor de city zou krijgen. De predi kanten in de binnenstad ver stonden de roeping van de heelmaking der wereld." Terugziend op die periode zegt hij: ..Ik meen dat iets van mijn droom bewaarheid is geworden. Er waren soms wel erg grote spanningen, waaronder ik mijn werk moest doen. Mislukkingen waren er ook bij. maar zijn deze niet in het evangelie in gebouwd? Ik heb moeten constateren dat wanneer een stuk realiteit de kerk bin nenkwam. toegespitst op maatschappelijke verhou dingen, de gemeente bijna breekt." Liturgie Gevraagd naar de unieke plaats die de Kloosterkerk als sympathiegemeente in het kerkelijk leven inneemt zegt ds Schouch ,.Wat de mensen bindt is. dacht ik. het verrukkelijke, goed gerestau reerde gebouw, de liturgie en de verkondiging van de Bijbel". Over de liturgie gesproken, zegt hij. dat het grote geheim er wellicht van is. dat er ele menten van de kerk der eeu wen in verwerkt zijn. Schoch vergelijkt ze met palen van hoogspanningsleidingen. „Zijn die er niet. dan ontstaat kortsluiting". Dat de Kloosterkerkge meente regelmatig „in het nieuws" was door „wat stuntwerk" vindt Schoch al lerminst bezwaarlijk. „Een kerk is vaak duf. omdat niet op de creativiteit wordt geap pelleerd. We hebben hier met Pinksteren ballonnen opgela ten, bedoeld als groet. En tij dens de collecte hebben kin deren bloemen uitgedeeld. Zoiets heeft erg veel effect, meer dan alleen het Woord kan doen. Het geweldige is dat de gemeente steeds bij de voorbereiding van deze crea tieve uitingen wordt betrok ken. Er is een groot enthousi asme en een bijzonder aange name sfeer, als we daar met velen aan bezig zijn". De talrijke doordeweekse ac tiviteiten in de kerk aan het Voorhout bewijzen dat de ge meente niet alleen „zondag- ke.rk" is. De kerk is een van de meest gewaardeerde con- certruimtem van Den Haag. Traditiegetrouw wordt prak tisch elke maand een canta tedienst gegeven, waarvan ds Schoch heel dikwijls de liturg was. Verder is er regelmatig op donderdagen een pauze bijeenkomst Schoch zegt daarover: „Deze worden on der het motto „een ogenblik pauze in een drukke werkweek" gehouden. Ze zijn gevuld met een opwekkend woord en schone muziek". In een bijzondere sociale be hoefte voorzien de open huis zondagen. bedoeld voor die mensen die wat moeite met de zondag hebben. Het ac cent van deze activiteit ligt dan ook op de ontmoeting met de ander. „We mogen wat doen aan de ovang van „gekreukelde mensen", zegt de predikant. Elitair Ondanks die overvloed aan activiteiten wordt de Kloos terkerkgemeente wel eens verweten zich elitair op te stellen. Ds Schoch: „Van oor sprong zijn we een beetje def tig. Ik moet zeggen dat de Kloosterkerk een geestelijk centrum is voor een bepaald taalveld. Maar mogen we als jeblieft. het blijkt dat velen, ook van buiten Den Haag, hier hun „thuis" hebben. In ons bezig-zijn richten we ons sterk op de Taizé- denkwereld". Over de contacten met an dere kerken gesproken zegt Schoch. dat de Klooster kerkgemeente op zich al een oecumenische geaardheid heeft. We hebben hier katho lieken naast remonstranten, gereformeerden en her vormden. die sympathiseren met onze manier van kerk- zijn." De Kloosterkerkgemeente, die zichzelf financieel moet bedruipen, behoeft nooit een tevergeefs beroep op de ge meente te doen om de porte monnee te openen. „Als we een concreet projekt hebben dat geld kost, komt het geld altijd binnen", aldus ds Schoch. Gespreksgroepen Dat de Kloosterkerk zich in tensief in het maatschappe lijk gebeuren in de wereld verdiept bewijst het aantal gespreksgroepen, dat dit sei zoen aan de slag gaat. Om voorbeelden te noemen zijn er groepen over de vermilitai- risering, amnesty internatio nal en de nieuwe levensstijl. Voorts wordt met de gedach te gespeeld een „zendings- projekt" in Den Haag zelf op touw te zetten. Ds Schoch: „De gemeente is alsmaar in de weer. Is dat niet het heerlijkste dat een predikant zich kan wensen?" Van een onzer verslaggevers IfJUM Drs D. Wiersma te .njum heeft de hervormde en gereformeerde synode ge vraagd. de dankstondcollecten in november dit jaar te bestem men voor de veehouderij. De uitzonderlijke droogte betekent een# ramp voor de veehouders. Het lig** volgens drs Wiersma voor de hand. de collecten tijdens de gebrui kelijke „dankstond voor gewas en arbeid" voor één jaar te gebruiken om'de nood onder de boeren te leni gen De burgers van Nederland zou den! juist in dit jaar dankbaarheid voor het gewas moeten tonen", schrijft drs Wiersma aan de synoden vair de twee grootste protestantse kerken. ketk» Volgens hem gaat het om een bedrag vajr> miljoenen Drs Wiersma wil. dat vaiq dit geld ruwvoer gekocht woidt. dat dan in samenwerking met het landbouwschap wordt verdeeld over ^h*getroffen^>oerer^^^^^^^^^ spreekt op VRIJDAG 10 sept, a s om 18 00 uur in ..DE KANDELAAR te Veendam AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Deze daad zou de boer in Nederland voor apathie en fatalisme kunnen bewaren Veel te weinig heeft de bur ger begrepen onder welke spannin gen de landbouw al jaren heeft moe ten werken." aldus drs Wiersma. Drs Wiersma werkte in de jaren zes tig op het landbouw economisch in stituut en bij de Nederlandse chris telijke boeren- en tuindersbond als sociaal voorlichter Daarna ging hij theologie studeren De laatste twee jaar was hij wetenschappelijk mede werker in de theologische faculteit in Groningen. UTRECHT Zondagmorgen om 10 uur zendt de IKON op Hilversum I een bijzondere hervormd- gereformeerde kerkdienst uit. waar in de synodevoorzitters van beide kerken, ds C. Mak Azn en ds G Spilt, zullen voorgaan. Voorbede zal wor den gedaan voor de gezamenlijke vergadering van de twee synoden, die volgende week in Utrecht zal worden gehouden. Verwacht wordt dat In het gehele land in de kerken de voorbede voor deze vergadering geschiedt. De bijzondere dienst van zondag morgen is in de Immanuélkerk in Utrecht die aan veel automobilisten bekend is. omdat hij pal naast de verbindingsweg Berekuil- verkeersplein Oudenrijn ligt en de bekende bijbeltekst uit het evange lie van Johannes draagt. „Want alzo lief heeft God de wereld gehad. De gemeenschappelijke vergade ring van de synoden wordt volgende week vrijdag en zaterdag in de nabij gelegen Marcuskerk gehouden Daar komen onder meer aan de orde de samenwerking op het plaatselijk vlak. het belijden van de kerk en daarmee in verband de lijnen die naar de toekomst moeten worden uitgestippeld Dit zal de tweede ge meenschappelijke vergadering van beide synoden zijn. Ongeveer veertig procent van de ge reformeerde kerken heeft thans in de een of andere vorm een samenwer kingsverband met hervormde ge meenten Burgemeester Met ingang van 1 oktober 1976 is benoemd tot burge meester van de gemeente Veendam de heer R G. Boekhoven uit Ter- munten. De heer Boekhoven (35) is sinds 1970 burgemeester van Ter- munten. Hij is doopsgezind en lid van de PvdA. ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw heeft in zijn functie van voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Rijnmondraad tot lid van de raad benoemd, de heer A. J. A. Hak ke uit Rotterdam De heer Hakke neemt hiermee de plaats in van de heer B D. Kalma die enige tijd gel den ontslag nam als lid van de raad. Van een onzer verslaggevers GENeVE Nieuwe besprekingen om tot vereniging van kerken te ko men. zijn in de periode 1973-*75 be gonnen in India. Liberia en Mozam bique. volgens een overzicht in het laatste nummer van de Ecumenical Review, het theologisch tijdschift van de wereldraad van kerken. De schrijver, dr. Robert Welsh noemt de nieuwe besprekingen be langrijk. zowel voor deze drie landen als voor de oecumenische beweging als geheel. In Liberia is een gesprek over moge lijke eenheid begonnen tussen de lutheranen en de methodisten In India is een tijdschema opgezet voor de stichting van de „kerk van Chris tus in Zuid-India" Deze kerk zal dan de kerk van Zuid-India" omvatten, die in 1947 uit een grote fusie ont stond. en vijf lutherse kerken die destijds nog afzijdig bleven In Mo zambique hebben vijf kerken hun wil tot samengaan uitgesproken. Zij bereiden nu een rapport voor. waarin een en ander wordt uitgewerkt. Dat zal worden gezonden naar de zen dingsorganisaties en andere instan ties. waarmee de vijf kerken contact hebben. Verenigen „Belangrijke vooruitgang" noteert dr Welsh in de eenheidsbesprekin gen in Australië, Engeland. Wales, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Het is de bedoeling, dat op 22 juni 1977 de „verenigende kerk" in Aus tralië wordt gesticht. Deze kerk zal congregationalisten. methodisten en presbyterianen omvatten. De naam is bewust zo gekozen om de moge lijkheid voor meer kerken om toe te treden volledig open te houden. Beslissende meerderheden van de anglicanen, hervormden, methodis ten en presbyterianen in Wales heb ben een verbond aanvaard om te werken naar één kerk. De volgende stap is nu het opstellen van een verenigigingsplan. dat voor alle partners aanvaardbaar is. (ADVERTENTIE) Hervormd Nederland Deze week i Interview met Jaap Boersma Handel met de arme landen moet anders Ouder worden hoe doe je *dat? Ikon in de verdrukking Miskotte. een mens om nooit te vergeten Oecumenische versmalling be dreigt éénwording van Her vormde en Gereformeerde kerken. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: PLAATS: TEL.NR.: ab.prijs f 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776. Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d< osse verkoop. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een preek over de plaats van de homofiel binnen de christelijke gemeente heeft drs. H. de Jong. predikant van de vrijge maakte gereformeerde kerk (buiten verband) te Amsterdam, gezegd dat het stuitend is „iedere homofiel en iedere homofiel levende met Romei nen 1 aan boord (te) komen" In Romeinen 1 wordt gesproken over „schandelijke lusten". In de preek, die tot titel heeft „Waar liefde woonten die in druk is verschenen, merkt dominee De Jong op dat onderscheiding op dit punt broodnodig is. Hij zegt: „Want het is gewoon stuitend om alle mensen, die gelijkgeslachtelijke aantrekking ervaren en die daar een door ethische regels ingeperkt ge bruik van maken, met de smeerlap perij van Romeinen 1 en Genesis 19 (sodomie') lastig te vallen Immers, daar is bij hen niets opzettelijks aan. Zij hebben niet de natuurlijke om gang met de vrouw opgegeven. In deze beschrijving van Paulus her kennen ze zichzelf niet. want zij had den nooit de natuurlijke omgang met de vrouw gekend Op gegeven ogenblik, toen hun leeftijdgenoten verkering kregen, begonnen zij. tot hun ontsteltenis meestal te ontdek ken. dat ze anders waren. Hoe dat kwam. of ze dat bij hun geboorte meegekregen hadden of in hun prille opvoeding, wat valt ervan te zeggen? Een gevolg van ons aller zonde? ja; maar ook zelf een zonde? nee toch?" Dominee De Jong is van oordeel dat homofilie een afwijking is: ..geen va riatie, zoals men wel zegt. maar een deviatie". Hij meent dat homofielen het kunnen verdragen als dit gezegd wordt, mits zij echte solidariteit be merken. Uit het slot van „Waar liefde woontciteren we: „Maar het belangrijkste van deze preek is. dat we leren onderscheiden en niet langer plompverloren iedere homofiel en iedere homofiel levende met Romeinen 1 aan boord komen. Dat is stuitend. Wij moeten de han den vrij krijgen en zij vooral moeten de handen vrij krijgen om te zoeken naar een goede „prothese" voor dit gebrek Nog één keer die vergelijking met de geesteszieken. Door de onderschei ding tussen duivelbezetenheid en geestelijke gestoordheid is men een andere weg van benadering ingesla gen. Daardoor is in zeer veel levens meer licht gevallen. Zelfs kwam er voor sommigen een stuk maatschap pelijke integratie. Dit licht kan in nog veel groter sterkte dagen voor de homofielen onder ons. Laten we dat van harte hopen en met die hoop nu besluiten. Als ze nu onder ons zijn, hebben ze misschien wel met angst en vrezen de behandeling van dit voor hen zo onheilspellende Schriftgedeelte te gemoet gezien. Dan ben ik blij voor ze. dat ze nu met iets hoopvols naar huis kunnen gaan. Wie had dat kun nen denken: bij de behandeling van Romeinen 1 een hoopvol perspectief voor homofielen! Moge de Here met hen zijn, hen zegenen, behoeden en bewaren. Hen bewaren ook voor de ontucht, zoals wij allen trouwens daarvoor bewaard moeten worden, „'t zij in de heilige, huwelijkse staat of daarbuiten". De preek is te bestellen door over schrijving van minimaal 2,50 op girorek. 63 23 29 t.n.v. H van Dijk. Amsterdam. De netto-opbrengst er van is bestemd voor het Parijse pas toraat onder homofielen van Ds. J. Doucé (Stichting bijzonder pasto raat buitenland). WITTE KERKEN-PLAN Het witte kerken-plan zoals dat door Kosmos en Oekumene wordt gelan ceerd (vermeld onder: Uit de kerkbladen. Trouw van jl. maandag) heeft als achtergrond de vraag van velen naar een ander aanbod van de kerken en de daaruit ontstane prak tijk van zg. kritische en basisge meenten. Niet allen die de kerken in diepe teleurstelling de rug toekeren zijn onmiddellijk in staat een alter natief te vinden voor de beleving van hun geloof, dat nu eenmaal al tijd om een zekere gemeenschap vraagt. Daarom ontstonden die kri tische en basisgemeenten dan ook en ze zijn er intussen. Vaak klein en bescheiden, maar wel in een groei end aantal en met een toenemende j interne bezinning. Dat alles kan door de kerken geconstateerd wor den. De vraag is wat doen die kri- tische en basisgemeenten en wat doet de kerk? Dat de eersten zich 1 met elkaar verstaan en van elkaar i ervaringen willen horen om met ei- gen werk verder te komen en elkaar te helpen is vanzelfsprekend. De analogie wordt getrokken met het Amsterdamse witte fietsen-plan. De witte fietsen zijn niemands eigen dom en zo zullen ook deze bijzonde re gemeenten, „vaak aan de rand van de instituten" ook van niemand zijn. Ik kan me die opstelling wel indenken, maar tegelijk vraag ik me af of je op die manier de instituten aan zichzelf kunt overlaten. En dan gaat het mij uiteraard niet in de eerste plaats om instituten op zichzelf. Misschien moeten er wel instituten verdwijnen, maar met het opgeven van de bestaande institu ten laat je ook een groot aantal mensen in de steek. Er wordt ge sproken van de angst voor kritiek of I verandering in de officiële kerken. Iedereen weet dat dit geen uit de duim gezogen zaken zijn. Maar ik denk dat we met z'n allen evengoed moeten werken aan die angst en die engheid van de officiële kerken. Veel meer dan voorheen zullen we moe ten leren bedenken dat regels en bepalingen, die nu nog veel onmoge lijk maken, er niet zijn om de kerk in z'n beweging te hinderen, maar om haar te dienen en om haar werkelijk kerk te doen zijn. Van dei verf alge gro( de j en zoel wer In Zuid-Afrika besloten de anglica nen, congregationalisten. methodis ten en presbyterianen in 1974 om tot eenheid te komen. Op het ogenblik bestuderen deze kerken het vereni gingsplan. waarbij overigens de voorstellen aangaande het bisschop sambt bij de presbyterianen op be zwaren zijn gestuit. In Engeland heeft een commissie voor kerkelijke eenheid „tien voor stellen" gedaan aan de acht deelne mende kerken, die daarop vóór juni 1977 moeten antwoorden. Proces Dr. Welsh signaleert een belangrijke verandering bij het zoeken naar een heid. Tot nu toe was het voorname lijk zo. dat deskundigen een plan opstelden, waarover de kerken dan moesten stemmen. Nu wordt het zoe ken naar eenheid veel meer een pro ces. waarin de hele kerk betrokken is, juist en vooral op het plaatselijke vlak. In Sri Lanka (Ceylon) en in Canada was in de afgelopen drie jaar be langrijke tegenslag in het streven naar kerkelijke eenheid. En in Tan zania. Kenia. Nigeria en Libanon vergde de sociale en politieke toe stand zoveel aandacht van de ker ken. dat de eenheidsbesprekingen in het gedrang kwamen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te IJmuiden-West: K. Hei koop te Herwijnen; te Meeuwen: drs K. Exalto te Hasselt. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te IJmuiden: S. S. Cnossen te Spakenburg-Noord; te Utrecht- Noordwest, drs A. Kramer te Loenen a. d. Vecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen; J. M. Kleppe te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-Zuid; A. van der Veer te Zwolle. Adr. van der Bijl Adriaan van der Bijl. die vijftien jaar als zendeling in dienst van de Parou- sla-zending (CAMA) heeft gewerkt op West-Irian, heeft zijn werk daar beëindigd. Hij heeft zich met zijn gezin gevestigd in de Verenigde Staten. Boris Zdorowetz Volgens „Kruistochten" is het vrij wel zeker, dat Boris Zdorowetz is vrijgelaten. Zdorowetz is een van de leiders der niet erkende baptisten in Rusland. In 1961 werd hij tot een straf van tien jaar veroordeeld. In 1972 kwam hij vrij, maar een jaar later werd hij opnieuw tot drie jaar strafkamp veroordeeld. Enkele maanden geleden circuleerden er be richten. dat de autoriteiten poogden zijn straf te verlengen, hoewel hij officieel al vrij had moeten zijn. Capucci Israël heeft afwijzend beschikt op een beroep van de Grieks-katholieke kerk om aartsbisschop Hilarion Ca pucci te begenadigen, die in 1974 tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens wapensmokkel voor Arabische guerrillastrijders. Hans Küng Een nieuw concilie kan naar de me ning van de r.k. theoloog Hans Küng een dreigend schisma in de r.k. kerk voorkomen. In een gesprek voor de Westduitse televisie over het conflict tussen paus Paulus en de traditiona listische bisschop Marcel Lefebvre zei Küng: „We staan aan de rand van een schisma. Op een derde Vati caans concilie zouden de vraagstuk ken aan de orde kunnen komen, die het tweede concilie niet voldoende heeft besproken". Als meest drin gende problemen noemde Küng pauskeuze, bisschopskeuze, geboor- tenregeling. abortus, celibaat, ver houding kerk-staat en verhouding kerk-maatschappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2