Bijzonder zwak optreden Oranje Argentinië kampt met erg grote problemen Tweede wereldtitel Keetie van Oosten Fischer schaakt tegen Karpov Circuit op Man eist weer slachtoffers IJsland zeer fanatiek en beslist niet slecht iJan Zwartkruis E „tevreden" Ton Thie terug Voor wereldkampioenschap voetbal in 1978 Totaal aantal doden nu al 112 Nederlandse op achtervolging het sterkst Borg langs de afgrond Wageningen langs Volendam Nederlanders achterop in Toekomstronde J0ND6RPAG 9 SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 15/RH17 Van een onzer verslaggevers REYKJAVIK De voorspelling van de Belgische bondscoach Guy Thijs, dat Nederland het tegen IJsland ongetwijfeld bijzon der moeilijk zou krijgen is zonder meer uitgekomen. Het fanatie ke en voetbaltechnisch gezien beslist niet zwakke IJsland ver loor, net als tegen België uiteindelijk met 1—0, maar verdiende eigenlijk meer. Wat voor Guy Thijs een plezierig feit moet zijn geweest. De Belg was spe ciaal achtergebleven om Oranje aan het werk te zien. Zijn opvatting, dat het Nederlands elftal lang zo sterk niet meer is als tijdens de we reldkampioenschappen van 1972 moeten door dit zeer zwakke treffen weer versterkt zijn. Ander prettig feit voor de Belgen moet zijn dat de Nederlanders het doelsaldo niet heb- ben kunnen opvijzelen zoals in voor- afgaande jaren. Het doelsaldo kan - voor plaatsing voor de eindronden van het wereldkampioenschap weer 3 doorslaggevend zijn, zoals dat ook -het geval was in '72. - Geen succesvol optreden dus van J-, Nederland en geen glansrijk debuut i invaller-coach Jan Zwartkruis. )pmerkelijk was de opstelling waar j voor had gekozen. In de eerste plaats gaf hij Jan Ruiter de voorkeur toven Jan van Beveren. Dit baseer- Na afloop toonde invaller coach Jan Zwartkruis zich toch wel tevreden. Zwartkruis: Als je ziet hoe fanatiek die IJslanders zijn, hoe de Belgen zijn weggekomen en hoe slecht het veld was, dan kunnen we niet klagen. Ik beweer echt niet dat er redelijk gespeeld is, want dat is be slist niet waar. Er zal veel kritiek komen, maar dat is terecht, als het tenminste eerlijke kritiek is. Voor het zelfde geld hadden we ook kunnen verliezen. Mijn eerste optre den is niet wat je noemt meegeval len, Toch weet ik zeker dat op een goed bespeelbaar veld die IJslanders te pakken zijn en met grote cijfers ook". Ruud Geels, die in de tweede helft werd vervangen door AZ's Kees Kist, toonde zich niet al te blij met deze ingreep van Jan Zwartkuis. Geels: „Niet dat ik het nu zo vrese lijk vind. maar ik begreep niet hele maal waarom. Uiteindelijk had ik toch ook nog gescoord. Maar goed, het maakt ook niet zo gek veel uit. In ieder geval was het voor ons een hele slechte wedstrijd. Wat was dat veld hobbelig en blubberig zeg, daar was geen pas op te lopen Het neemt niet weg dat we ons wel van een betere kant hadden kunnen laten zien. Die jongens vielen me trou wens enorm mee. vooral de verdedi ging vond ik prima. Er was geen gaatje te vinden. Eigenlijk is ook dat geen geldig excuus. Een land met het talent als dat van ons moet over zulke ploegen heen lopen. Ja. hoe meer ik er aan denk. hoe slech ter ik die westrijd vind. Wat Zwartkruis betreft, heb ik nog geen verder oordeel. Ik ken die man nauwelijks, maar de eerste indruk ken zijn prima. Wat mij betreft mag hij, na die twee wedstrijden waar voor hij eigenlijk is aangetrokken, blijven. de Zwartkruis op de prestaties die de Anderlecht-keeper de laatste tijden met zijn club boekte. Opvallend ook was het weer ontbreken van Jan Peters. Peters bleef op de bank, daar Zwartkruis hem te licht achtte voor het zeer zware veld. In de eerste helft had Nederland het bepaald niet gemakkelijk. De ploeg van Jan Zwartkruis probeerde het spel weliswaar te maken, maar het goed storen van IJslandse midden velders en het fanatisme van de an dere IJslanders stonden dit in de weg. Mede door het slechte veld (volgens Nederlandse officials naar onze be grippen niet bespeelbaar) en de aan wezige nervositeit van de Nederlan ders verdiende het spelpeil in die fase het vignet „slordig en onaan trekkelijk". Nederland mocht dan meer in balbezit zijn, de openingen werden niet gevonden en IJsland hanteerde slim de counter. Een begrijpelijke tactiek die door trainer Tony Knapp als sterkste wa pen tegen Oranje gepropageerd werd. Knapp, de Brit (zelf ooit speler van het Engelse Southampton), die het IJslandse voetbal in zeer korte tijd naar een veel hoger plan heeft gebracht, hamerde er bij zijn spelers op de Nederlanders zo min mogelijk ruimte te geven en vooral de aan- valslinie straf te schaduwen. Dat gebeurde onder de bekwame leiding van de laatste man Johannes Ed- valdson, prof bij het Schotse Celtic, overigens uitstekend. Toch was het dezelfde Evaldson die het niet kon voorkomen dat Oranje toch vlak voor rust de leiding nam. Een in de 42ste minuut genomen vrije trap van Rob Rensenbrink be landde bij Ruud Geels, die be kwaam scoorde. De IJslanders pro testeerden tevergeefs voor bui tenspel. Ook in de tweede helft startten de IJslanders zeer verdienstelijk. Ten minste gezien de ontoombare inzet, want hoe goed het de IJslanders qua voetbal de laatste tijd ook vergaat het blijft natuurlijk toch een team van zeer middelmatig formaat. De stijgende lijn werd bevestigd door de resultaten van het afgelopen jaar. De ploeg van Tony Knapp boekte tegen Frankrijk thuis een gelijk spel. De uitwedstrijd werd weliswaar verlo ren, maar toen ontbraken de profes sionals bij IJsland. Met een halve omhaal zorgde Ruud Geels voor het enige doelpunt in de wedstrijd tegen IJsland. Op de achtergrond kijkt René van der Kerkhof toe. Van Noord-Ierland werd zonder de betaalde krachten gewonnen en te gen de DDR bereikte IJsland haar grootste en mooiste verdienste. De Oostduitsers werden met 2—1 ver slagen en hierdoor uitgeschakeld voor de eindronde van het Europese kampioenschap voor landenteams. In de DDR werd het trouwens een gelijk spel. Vlak voor de Olympische Spelen werd slechts met 1—0 van Rusland verloren. Feitenmateriaal dat voor zich zelf spreekt. Ander punt is dat het IJs landse talent de weg naar het buiten land heeft gevonden. Zo speelt uitblinker, nationale held Asgeir Si- gurvinsson bij het Belgische Stan daard Luik. Gudgeir Leifson bij Charleroi. Edvaldson zoals gezegd bij Celtic en Geirsson bij Union Brussel. Dat was gisteren dan ook wel te merken want juist zij waren het die IJsland zo sterk op de been hielden en daarbij ook nog de kracht vonden om het tegenvallende Oranje zelfs nog onder druk te zetten. Hoekschoppen waren er voor de ploeg van Knapp genoeg en kansen des te meer. Typerend voor de malaise in het Nederlandse kamp was bijvoorbeeld de volkomen foutief teruggespeelde bal van Wim Rijsbergen op keeper Jan de Ruiter. Zo nerveus was de handeling en zo ongecontroleerd de trap. dat Ruud Krol met kunst- en vliegwerk nog maar net redding kon brengen. Het gisteren nog als vice- wereldkampioen in IJsland binnen gehaalde team kreeg nu niets anders dan boe-geroep van het IJslandse publiek te horen. Arie Haan kreeg van de scheidsrech ter ook nog een gele kaart te zien na zijn zoveelste overtreding. Hoe dich ter het einde nabij kwam. hoe ner veuzer de Nederlanders gingen spe len bang om alsnog een punt te ver liezen In de verdediging schoven Van Kraay, Krol, Rijsbergen en Wil ly van der Kerkhof elkaar steeds maar de bal toe. Een tactiek die sterk deed denken aan die Neder land eerder in Rome tegen Italië toepaste en toen een golf van kritiek uitlokte. Die kritiek was er gisteren avond voorlopig alleen maar van het IJslandse publiek, dat zich duidelijk bekocht voelde. DEN HAAG (ANP) Ton Thie. de doelman van FC Den Haag zal waarschijnlijk zaterdag tegen NAC weer kunnen meedoen. In een oefen wedstrijd van Jong Den Haag tegen vierdeklasser RAC speelde hij een halve wedstrijd. Lex Schoenmaker speelde ook mee. Hij lijkt weer hele maal fit. Hij scoorde vijf doelpunten, waarvan twee uit strafschoppen. Jong Den Haag won overigens met 10-0. Telstar heeft in Oostende met 2-2 gelijkgespeeld tegen AS Oostende. De Velser ploeg kwam met 0-2 achter te staan, maar kwam op gelijke hoogte door doelpunten van Co Stout en Gilles Hendrikse. De Deen Jörgen Kristensen, tot en met vorig seizoen linksbuiten van Feyenoord, zal naar alle waarschijn lijkheid gaan spelen voor de Westduitse Bundesligaclub Hertha BSC Berlijn. De Westduitse club. die wordt getraind door George Kessler. heeft overeenstemming bereikt met Feyenoord. Kristensen keerde terug naar Denemarken, om daar als ama teur te gaan spelen voor Köge BK, maar zwichtte dezer dagen voor het afcnbod van Hertha. BUENOS AIRES De organisato ren van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië hebben toegegeven gro te problemen te moeten overwin nen om op tijd klaar te zijn. Het eindtoernooi begint over 21 maan den. Het organisatiecomité, afge kort EAM'78, is ingesteld door de militaire regering, die vijf maanden geleden president Maria Estela Pe- ron aan de kant zette. Woordvoer ders van EAM'78 hebben altijd be weerd dat alle faciliteiten op tijd gereed zullen zijn. Maar de waar heid is dat er nog ontzettend veel gedaan moet worden. In een recen te verklaring van het comité stond: „Gezien de tijd die er nog resteert zullen er bijzondere maatregelen genomen moeten worden om maxi male voorzieningen te kunnen bieden". Vorige maand werd het nieuwe co mité EAM'78 opgericht. De eerste voorzitter, generaal in ruste Omar Actis, werd echter door guerrilla's doodgeschoten, enkele uren voor dat hij een persconferentie zou ge ven. Hij is vervangen door een an dere ex-generaal, Antonio Luis Merlo. Het organisatiecomité, waarin voornamelijk officieren zit ting hebben, wil er een prestige- zaak van maken en bewijzen dat Argentinië in staat is een dergelijk important sportevenement te huls- vesten. EAM'78 geeft inmiddels wel toe dat er enorme problemen zijn te overwinnen maar schuift de schuld ln de schoenen van het vorige be wind. Er zou een uiterst zwakke coördinatie geweest zijn tussen de verantwoordelijke personen, het werkschema ligt maanden achter en sommige aspecten zijn zelfs nog niet onderzocht. Pas vorige week zijn de contracten getekend voor verbetering van de stadions van River Plate en Velez Sarfield ln Buenos Aires en het Rosiario Stadion, dat 320 kilometer ten noorden van de hoofdstad ligt. Het werk aan drie fonkelnieuwe stadions, in Endoza, Cordoba en Mar del Plata, is nog niet voor de helft voltooid In laatstgenoemde plaats is slechts achttien procent van het werk gedaan. Het inflatie probleem. dat ook in Montreal toesloeg, heeft Argentinië niet on beroerd gelaten. De begroting voor de bouw van de drie stadions ls inmiddels al met 340 procent over schreden. Het organisatiecomité heeft na felle kritiek van Brazili aanse zijde beloofd het commu nicatiesysteem te verbeteren. Ver der is er een nieuwe maatschappij opgericht die zich met de televisie uitzendingen in kleur naar het bui tenland bezighoudt. De Argentij nen zullen het moeten doen met televisiebeelden in zwart en wit. Iemand die een wedstrijd tijdens het toernooi wil bijwonen zal een bedrag moeten betalen dat gemid deld gelijk is aan eenvijfde van het weekloon van een Argentijnse ar beider (ongeveer 20 gulden). De Argentijnse voetbalbond is door het overnemen van de macht door de militairen wat op de ach tergrond gedrongen en fungeert nu als „tussenpersoon" omdat de in ternationale voetbalfederatie (FI FA) nu eenmaal niet onderhandelt met regeringen maar met nationale bonden. De voetbalbond van Argentinië heeft stappen ondernomen om een zo sterk mogelijk team naar het toernooi te kunnen afvaardigen. Zo zijn transfers van topspelers naar andere landen verboden. In voor gaande jaren hebben vele Argen tijnse voetbaltalenten gekozen voor keiharde buitenlandse valuta. Op het ogenblik spelen 216 Argen tijnen in vreemde dienst, voorna melijk in andere delen van Zuid- Amerika, maar ook wel in Europa. Szarmach WARSCHAU De Poolse voetbal ler Andrzej Szarmach is door zijn club Gornik Zabrze voor één jaar geschorst, wegens zijn pogingen om een transfer te krijgen naar Stal Mlelec. Hiermee zou een bedrag van 1,5 miljoen zloty (ongeveer 105.00 gulden) gemoeid zijn. Het transferbedrag is bekendge maakt door „Zolnierz Wolnosci", het persorgaan van het Poolse le ger. De militaire krant voegde hier aan toe dat „we moeten ophouden te denken dat voetbal zelfs in Polen iets heeft uit te staan met pure sport". Dat de Poolse kranten het transferbedrag openlijk vermel den. duidt erop dat amateurisme bij de topvoetballers van de socia listische landen voor altijd tot het verleden behoort. „Pilka Nozna". een ander Pools dagblad, beschuldigde de voet balsterren ervan hun clubs te chan teren door te dreigen met transfers. „En de clubs betalen", voegde de krant eraan toe. „De berekening is simpel. Wanneer een speler een aanbod van 100.000 zloty (13.000 gulden) krijgt, is hij bereid voor 60.000 zloty (7.800 gulden) bij zijn vereniging te blijven. Hoe lang ech ter blijven de clubs voor deze vorm van chantage zwichten", vraagt de krant zich tenslotte af Szarmach vertelde het bestuur van Gomik aan het begin van het sei zoen dat hij een transfer wilde naar Stal Mielec. Als reden gaf de jonge Poolse aanvaller „familieomstan digheden" en „betere trainingsfaci liteiten bij Stal Mielec" op. Het bestuur reageerde met een schor sing van één jaar en noemde de „familieomstandigheden" „een be lachelijk excuus". Men zei dat de ouders van Szarmach aan de Bal- tische kust wonen, verder van Mie lec dan van Zabrze De schorsing van Szarmach houdt niet in, dat hij indien geselecteerd niet voor de Poolse nationale ploeg kan uit komen. Kazimierz Gorskl, de voor malige trainer van het Poolse elftal, heeft ooit de introductie van semi-professionalisme in Polen voorgesteld. Volgens Gorski zou de amateurstatus moeten worden op geheven waardoor betalingen aan spelers mogelijk worden. Tot dus ver hebben de autoriteiten zijn sug gesties echter genegeerd. Hek LONDEN Het Wembley-stadion reeds meer dan vijftig jaar het hei ligdom van het Engelse voetbal krijgt een hek rond het speelveld. Dit heeft het bestuur van de Engel se voetbal bond besloten. „De maatregel is nodig om relschoppers van het veld te hou den. Bovendien is het een voor schrift bij onder auspiciën van de UEFA te houden wedstrijden", al dus Ted Croker, secretaris van de Engelse bond. „Het spijt ons dat het zo ver is gekomen. Het is een teken des tijds." MAN (ANP) Een politle-agent ls gedood op het motorcircuit van Man. toen een coureur de macht over zijn motor verloor en op het publiek inreed. Vijf mensen werden gewond. De coureur, de Brit Kevin Aincough, behoorde tot de gewonden. Hij werd met ernstige verwon dingen aan het been en een hersenschudding naar een ziekenhuis gebracht. De andere gewonden waren twee ambulancemensen en twee baancommissarissen. Zij zijn er minder ernstig aan toe. Het ongeval, dat de 26-jarige Denis Hamer het leven kostte, was helaas niet het enige. In de laatste ronde van de race. die verder was gegaan, vloog ook de machine van de Brit David Featherstone uit de baan. De 29-jarige luitenant bij de Royal Air Force stierf kort daarna. Hij was het 112e slachtoffer van het circuit met de te gevaarlijke stoepranden. Het is zelfs mogelijk dat de lijst nog langer wordt. Ook Dave Williams ging onderuit. Hij is met verwondingen aan de ruggegraat opgenomen in het ziekenhuis. MONTERONI Dl LECCHE Keetie van Oosten-Hage heeft voor de tweede keer in vijf dagen haar zeldzame klasse in het dameswielrennen getoond. Net als zaterdag op de weg veroverde zij de gouden medaille en weer was Lulglna Bissoli, een zeer struise Italiaanse, tweede: „Ik heb geluk dat Keetie van Oosten niet sprint, nu heb ik tenminste nog een kans". FOREST HILLS (ANP) - Björn Borg heeft in de vierde ronde van het toernooi van Forest Hills, op de rand van de afgrond gebalanceerd. De eerste twee sets speelde de jeugdige Zweed bijzonder zwak en kreeg Bri an Gottfried de kans een goede uit gangspositie te verwerven. De Ame rikaan won die eerste twee sets (7-6 en 6-3) en kwam in de derde sets zelfs op matchpoint te staan. Toen her stelde Borg zich echter bijzonder knap. Hij zegevierde in de derde sets en sloeg vervolgens de uitgebluste Gottfried met 6-4 en 6-2 uit het toer nooi. Dick Stockton plaatste zich als der de Amerikaan, na Connors en Dibbs, voor de kwartfinales, In drie sets (6-3, 7-5, 6-4) versloeg hij de Columbiaan Jairo Velasco. Stockton speelt in de kwartfinales tegen Ilic Nastase. Manuel Orantes had eveneens vijf sets nodig om Stan Smith te ver slaan: 3-6 1-6 6-2 7-6 6-1. De Ameri kaan leek aanvankelijk gemakkelijk te zegevieren, maar Orantes toonde nog wat reserve in petto te hebben. Hij verhoogde het tempo waardoor Smith fouten ging maken. Voor Betty Stöve behoort Forest Hills 1976 tot de verleden tijd. Na haar uitschakeling in het enkelspel door de 18-jarige Julie Anthony, werd zij, met Billie Jean King, uitge schakeld in het dubbelspel. De Zuid- afrikaanse dames Linky Boshoff en Ilana Kloss versloegen het als eerste geplaatste koppel in drie sets (6-4, 3-6, 6-2). In het dames-enkelspel ver loor de Amerikaanse Janet Newber ry, die in de eerste ronde zo verras send had gewonnen van de als derde geplaatste Martina Navratilova, met 6-2, 6-4 van Dianne Fromholtz. Tom Okker heeft zich samen met zijn vaste dubbelpartner Marty Ries- sen geplaatst voor de vierde ronde van het heren dubbelspel. Het Ne derlands/Amerikaanse koppel ver sloeg Fred Stolle (Aus) en Clark Graebner (VS) met 6-4, 6-7, 6-3. VOLENDAM Gisteravond werd in Volendam de eerste divisiewedstrijd tussen Volendam en Wageningen uitgespeeld. Wageningen won enigszins verrassend met 1-2. Op de eerste competitiezondag 22 augus tus) werd deze wedstrijd bij een 1-1 stand gestaakt toen grensrechter Jac. Hoeders op het veld overleed. Gisteren werden de nog resterende 44 minuten uitgespeeld. Jan Groe nendijk maakte een kwartier voor tijd het beslissende doelpunt. Volendam blijft door deze nederlaag op zeven punten staan met twee punten minder dan koploper MVV. Wageningen heeft nu vijf punten en nog een wedstrijd tegoed. La Bissoli, vorig jaar Italiaans kam pioene op de drie onderdelen en nu alleen geen titelhoudster op de weg in Italië, start namelijk ook op de sprint. Keetie van Oosten doet dat njet. „Wanneer het Nederlands kam pioenschap dichter bij huis was ge weest dan in Alkmaar, had ik wel eens mee willen doen", vertelde de tweevoudige wereldkampioene uit Kloetinge. „Nu was het een beetje te veel voor mij. zoals eigenlijk ook al de achtervolgingswedstrijden in Amsterdam. Ik heb ook mijn gewone werk nog". Keetie van Oosten stond voor de tweede keer in deze Zuiditaliaanse kampioenschappen centraal in de Nederlandse ploeg en gisteravond had ze iets meer moeite met haar stellige bewering geen grote interna tionale wedstrijden meer te zullen rijden. „Ik denk niet dat ik mijn mening verander, maar ik zal nog wel zien". Baancoach Frans Mahn echter liet duidelijk blijken deze „goudvink nog niet kwijt te willen. Ik geloof dat het voor Keetie bijna niet mogelijk is op dit moment te stoppen. Zij vindt het nog altijd leuk. Ik heb trouwens zelden een sportman ge zien, die werkelijk op zijn top is gestopt". Die top lag zonder twijfel in Ostuni en Monteroni met een dubbel kampi oenschap. Twee rijdsters hebben dat eerder gepresteerd. Carol Burton, die dit jaar voor het eerst het deelne men aan dochter Denise overliet, deed het in 1960 (Leipzig). Yvonne Reynders, die trots volhoudt nog al tijd een jaar jonger te zijn dan Ray mond Poulidor, werd zowel weg- als achtervolgingskampioene in 1961 (Douglas). Toen echter was de con currentie nog kleiner. Keetie van Oosten maakte in de finale, onder inderdaad uiterst gunstige omstandigheden, voor het eerst officieel een tijd van ruim on der de vier minuten, 3.58,929. Vijf LE COLLET D'ALLEVARD De Fransman Gilbert Chaumaz heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst voor ama teurwielrenners gewonnen. In een tijdrit over 12 kilometer was Chau maz 19 seconden sneller dan de Spanjaard Fernando Cabrero. De Zweed Sven-Ake Nilsson behoudt de leiding in het algemeen klasse ment. Vijfde rlippe: 1. OUbert Chiumiz (Tri) 12 kilometer ln 35 minuten en 19 seconden. 2 Fernando Cabrero (8pa) 33.39 min. 3. Patrick Oay (Frai 35.37 min 4 Alain De Carvallo fFrai 39 23.3 min 5. Ortalre Ooosens (Bel) 30 23.0 min. 6 Sven-Ake NUtaon (Zwel 30.40 min 7 Alberto Fernandez (Spa) 30 54 min 9 Claude Chabannel (Fral 30.59 min. 19 Henk Lubberdlni (Ned) 37.53.8 min. 29. Leo van Wet (Ned) 39 04.2 min i Mi l. NlUson (Zwe) 13 uur 0 minuten en 35 seconden. 2. Cabrero (Spa) 3i 4,13 min. 3 Fernandez (Spa) op 4 21 min 4 ayoi (Spa) op 10.43 min. 5. Chabannel (Fra)op jaar eerder, in Varese, was zij ook eens onder de vier minuten gedoken, maar toen mochten de dames in de achtervolging 30 meter minder rij den, omdat anders midden in een bocht had moeten worden gestart. Misschien omdat Keetie voor het eerst die barrière doorbrak, zei Fran6 Mahn: „Als je nog steeds beter wordt, moet Je er niet mee op hou den". De KNWU zal zonder twijfel nog proberen in 1977 voor de kampi oenschappen in Venezuela Keetie van Oosten over te halen weer mee te doen. Het is moeilijk afstand te doen van een zeer goede. Het kost bovendien zo weinig. Keetie van Oosten zei immers nadrukkelijk: „Het gaat mij er niet om er wat uit te slaan. Het financiële is niet het belangrijkste voor mij. Het is gewoon de tijd. die het kost, en het simpele feit dat het mij eigenlijk een beetje te veel wordt". Daarvan heeft zij de laatste dagen - alleen in woorden iets laten merken. In daden ln het geheel niet. Gisteren nam zij zowel ln de halve finale als in de eindstrijd snel een voorsprong. Tegen Nicole van den Broeck was het niet moeilijk die voorsprong vast te houden omdat de Belgische hal verwege het verzet staakte. Luigina Bissoli vocht door tot de laatste van de 3000 meters, maar zij moest meer dan 60 meter toegeven op de enige vrouw, die op dit moment op de fiets die afstand met een uurgemiddelde van meer don 45 kilometer per uur kan voltooien. De Nederlandse amateurstayers Ma- thieu Pronk. Gaby Minneboo en Cor Rietveld wisten zich via de series rechtstreeks voor de finale te plaat sen. Bij de profs lukte dat ook de Nederlandse kampioen Martin Ven- ix die zijn serie overtuigend won. De wereldkampioen op dit onderdeel, de Westduitser Dieter Kemper, werd door de jury gediskwalificeerd om dat hij onreglementair gereden had De Polen Benedyth Kocote en Ja- nusz Kotlinski hebben de wereldtitel bij de amateurs op het onderdeel tandem gewonnen. In de finale veri sloegen zij de Tsjechen Ivan Kutirec en Milos Jelinek. De bronzen medail le was voor de ploeg van de Sovjet- Unie (Vladimir ZemenetsJ en Antoli Jabloenovskl). De wereldtitel bij de profsprinters ging voor de tweede keer naar de Australiër John Nicholson. In de fi nale versloeg hij in twee ritten de grote favoriet van het publiek, de Italiaan Oiordano Turrini. In de tweede rit stonden Nicholson en Turrini tijdens een sur-place ruim i baan. tien minuten stil op de I Het brons ging ook dit jaar weer naar Japan. 8ugata versloeg in twee ritten zijn landgenoot Nakano. VOETBAIHft nationale elftal van Noor- weten heelt tl*(eravond in Oalo met l—O tewonnen van Zwitserland. Het wa* voor belde plfwfen de eert te ontmoeting ln troep re* van de voorronden voor bet wereldkam pioenschap Tom Lund maakte het enlfe doelpunt van de wedttrljd na rust. PAARDENSPORT - De Westduitse hip pisehe federatie heeft beeleten toprulter Paul SehockemOhle een achorslnt op te let- ten tot eind 1977. Volgana de federatie had SehockemOhle tijdens een concours hlppi- ■■gBgjHÉMMjf I an Ujden* de Olym- rd Talisman een v*r- C' :he Spelen zijn paard Talisman een en stimulerend middel toegediend. BANGKOK De Amerikaanse Bobby Fischer heeft verklaard dat de onderhandelingen over een match tussen hem en de huidige wereldkampioen, de Rus Anatoli Karpov. zijn afgerond, zo heeft het dagblad Bangkok World gisteren be kend gemaakt. Volgens het dagblad zal de match in de Filippijnse hoofdstad Manila wor den gespeeld. De winnaar, aldus de Bangkok World, krijgt een prijs van 3,5 miljoen dollar Een datum voor de match moet nog worden vastges teld. Fischer arriveerde dinsdag uit Span je in Bangkok en vertrok weer naar Hongkong of Manila, aldus het dagblad, dat niet duidelijk maakte waar de onderhandelingen tussen de Amerikaanse grootmeester en de Russische wereldkampioen zijn ge houden. Israël De Israëlische schaakfederatie heeft Max Euwe, president van de interna tionale schaakfederatie (FIDE), ver zocht om zijn invloed aan te wenden voor het naar Israël brengen van de trofee die de Russen bij de vorige Olympiade wonnen. BIJ de komende Olympiade die in Israël wordt ge houden zijn Rusland en andere Oos- teuropese landen afwezig. Die doen dan in Libië aan een alternatieve Olympiade mee. Timman Jan Timman heeft zijn partij voor de elfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Reykjavik gewon nen. De Nederlandse grootmeester versloeg de IJslander Helgl Olalsson Het puntentotaal van Timman ls daardoor gekomen op zeven. De Ne derlander moet echter nog twee af gebroken partijen uitspelen. De Argentijn Najdorl bleef met 7*/» punt aan de leiding. Hij brak zijn partij tegen rridrik Olafsson (IJs> af. Jan Timman bezet achter Najdon de tweede plaats Fridrik Olafsson en Vladimir Toekmanov (Sov) delen de derde plaats met elk zeven punten en een afgebroken partij. Toekma nov speelde remise tegen de IJslan der 8igurjonsson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17