Defensieve wapensystemen lijken 'aan winnende hand' 3 Van Doorn wil plannen voor restauratie paleis Het Loo niet veranderen De goeie msnier Vdn kleden. Er is n nieuwe manier van leven. Zelfbewust, rielekst, genietend, van de goeie dingen des levens. Er is ook 'n goeie manier van kleden. Eén ding staat daar bij voorop: Kwaliteit. De C&A Mode-Nieuwsdienst houdt u regelmatig op de hoogte. Defensie en veiligheid Militaire inspanningen van Oost en West op juiste wijze vergelijken Minister legt motie naast zich neer Twee doden bij autobotsing door generaal-majoor M. H. von Meyenfeldt, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. gisch belangrijke vaarwegen en doorgangen naar bijvoorbeeld de At lantische Oceaan. Een dergelijk sys teem kan de omstandigheden waar onder de Sowjet-marine moet opere ren aanzienlijk verslechteren en het Russische overwicht op onderzee- bootgebied volledig compenseren. Een andere ontwikkeling voltrekt zich op het gebied van de bestrij dingsmiddelen van tanks. Het Wes ten is zeer bezorgd over het tank- overwicht van het Warschau Pact, met name in de Centraal-Europese regio (NAVO: 7.000 W.P.: 19.000). Dit overwicht houdt nauw verband met Russische strategische opvat tingen die voorzien in een verrassend offensief van tanks en gepantserde voertuigen. Nu zijn er mobiele anti-tank wapen systemen in'ontwikkelingen gebruik (bijvoorbeeld de Amerikaanse Tow), die door hun afstandsbereik (tot on geveer vierduizend meter) en trefze kerheid, naast de tank, een geducht wapen vormen tegen de Russische tankmacht. De waarde van deze mo derne systemen die primair voor een verdediger van belang zijn, is bewe zen in o.a. de Jom-Kippoer oorlog van oktober 1973 tussen Israël en de Arabieren. Ongeveer 65 procent van de Israëlische tank verliezen (821 op 1.900) werd door deze middelen ver oorzaakt. Discussie in Rusland Deze gedachte leeft ook onder de r.-k. bisschoppen van Nederland. In hun verklaring van januari 1976 over de bewapeningsproblematiek zeggen zij o.a. dat het defensiebeleid in zijn doelstelling en middelen tot uitdrukking zou dienen te brengen „dat het gaat om niets anders dan een toereikend defensief vermogen in een wereld waarin de vrede en de internationale stabiliteit niet door een rechtvaardige orde worden ge garandeerd". Op de waarde van de ze gedachten wil ik later graag te rugkomen. Ik geloof wel dat zij tot nu toe in Nederland te weinig aan dacht gekregen hebben. Van de militaire mogelijkhe den van de moderne verdedigings middelen, is de NAVO zich wel be wust. Zo voorzien de Westduitse de fensieplannen in onder meer uitbrei ding van het aantal anti- tankraketsystemen voor de NAVO- brigades (van 525 tot meer dan 2500) en in een verbetering van de doel- matigeid van de territoriale verdedi gingsorganisatie door de uitrusting van territoriale militaire eenheden met tanks en pantserbestrijdings middelen. Tot slot nog een laatste opmerking naar aanleiding van het sterkte overzicht in de Sunday Times. Bij de beoordeling van de gegevens mo gen wij niet vergeten dat, zeker waar het gaat om de militaire veiligheid op het Europese continent, beide grootmachten kunnen rekenen op de steun van bondgenoten. Dit bete kent dat wij naast bij voorbeeld het aantal militairen en onderzeeboten van Amerika (2.084.000-114) en Rus land (4.412.000-326) ook aandacht moeten hebben voor de militairen en onderzeeboten van de partners in respectievelijk de NAVO (2.941.000- 141) en het Warschaupact (1.064.00- 8). Een volledige en juiste vergelijking van de wederzijdse defensie inspanning is onmisbaar voor een verantwoorde oordeelsvorming over de militaire inspanning die met het oog op onze veiligheid nodig is. 1J DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND Om de defensie-inspanning van NAVO en Warschau-Pact op een verantwoorde wijze te vergelijken, is meer nodig dan een kritische benadering van beschikbare militaire gege vens. De vergelijking zelf moet ook goed zijn. Welke strijdkrachten en welke wa pensystemen worden tegen over elkaar gesteld? Een probleem waar wij direct mee te maken krijgen, is dat de strijdkrach ten van de landen 'die wij in onze beoordeling betrekken vaak op uit- I éénlopende wijze zijn georganiseerd en uitgerust. Dit komt onder meer door het verschil in belangen die of verdedigd of aangetast moeten wor den. Het westen heeft bijvoorbeeld groot belang bij het open houden van de Atlantische zeeverbindingen j (Amerika-West-Europa) en de ver- bindingen over zee met het Midden- Oosten (olie). Het primaire belang van het Warschau-Pact als conti nentale macht is het westen in I crises-situaties of in tijd van oorlog, het gebruik van deze verbindingen j te ontzeggen. Dit verschil in wat ik zou willen noemen operationele doelstellingen leidt tot een uitéénlopende waarde- ring en keuze van onder meer wapen- systemen. Zo kan ik mij, gelet op eerdergenoemde belangentegenstel ling, voorstellen dat het Warschau pact de onderzeeboot als wapensys teem anders waardeert dan de NAVO. T Maar ook bij gelijke operationele J doelstellingen blijft een verschil in opbouw van strijdkrachten mogelijk door het ruime en gevarieerde aan bod van middelen om deze doelstel- 78j lingen te bereiken. Amerika en Rus land hebben voor de instandhouding van hun strategische kernwapen macht behoefte aan moeilijk uit te schakelen dragers voor strategische raketten. Zij kunnen kiezen uit: on- 'ni derzeeboten, vliegtuigen, over land verplaatsbare installaties, statische systemen met een effectieve beveili- 'j ging of uit een groot aantal combina- ties van deze dragers. Onderzeërs Het is onwaarschijnlijk dat beide grootmachten een middelenpakket van gelijke samenstelling kiezen, mede omdat aan de factoren die deze keuze bepalen (politieke, econo mische, financiële, technische, enz.) vrijwel nooit een gelijk gewicht zal of kan worden toegekend Een vergelij king van alleen maar het aantal on derzeeboten van Amerika (114) en Rusland (326) zegt mij daarom erg weinig. De waarde van bepaalde wa pensystemen kan uitsluitend in een vergelijking van het totale pakket van middelen worden vastgesteld met dien verstande dat ook andere dan kwantitatieve (getalsmatige) factoren in de beschouwing betrok ken moeten worden. Ik kom daar nog op terug. Een factor die mijns inziens bij een vergelijking van de defensie inspanning van Oost en West onvol doende aandacht krijgt is de toene mende betekenis van defensieve strijdmiddelen. Dit trof mij onder andere bij de bestudering van het volgende overzicht uit het Engelse weekblad „Sunday Times" van 18 april 1976: VS USSR tanks 10.000 42.000 strategische raketten 1.710 2.378 kernwapen, vermogen in megaton 4.000 10.000 strategische vliegtuigen 463 135 tactische vliegtuigen 8.500 6.000 grote oppervlakte schepen 182 vliegdekschepen 14 raket onderzeeboten overige onderzeeboten militairen 2.084.00 4.412.000 In dit overzicht en de daarbij beho rende tekst miste ik iedere verwij zing naar ontwikkelingen op het ge bied van defensieve wapensystemen en dat maakte het niet gemakkelijk, zo niet onmogelijk, om tot ver antwoorde conclusies te komen. Ontwikkelingen Op twee van deze ontwikkelingen wil ik wijzen. In de pers is onlangs aandacht geschonken aan een mo dern Amerikaans wapensysteem „Captor", geschikt voor de bestrij ding van onderzeeboten. Het wapen, een torpedo met een elektronisch brein dat kan worden afgesteld op de specifieke geluiden van typen Sow- jet-onderzeeboten, zou ontworpen zijn voor het blokkeren van strate TROUW/KWARTET PS 11 /RH 13 Naar verluidt heeft een analyse van deze oorlog in Russische militaire kringen geleid tot een discussie over de houdbaarheid van geldende stra tegische en tactische opvattingen en over de overlevingskansen van tanks en gepantserde voertuigen in een gewapend conflict. De veranderende betekenis van be paalde typen van wapensystemen is uiteraard geen nieuw verschijnsel. In de geschiedenis van de oorlogvoe ring hebben nu eens offensieve dan weer defensieve strijdmiddelen de overhand gehad. De ridders in de Middeleeuwen verdedigden hun be langen in zwaar versterkte burch ten. Wereldoorlog I was de oorlog van de defensieve middelen als de loopgraaf, het prikkeldraad en de mitrailleur. Wereldoorlog II was daarentegen de „oorlog van de be weging" en van offensieve wapen systemen als tanks en vliegtuigen. In deze tijd lijken de meer defensie ve wapensystemen aan de winnende hand en dat is voor de NAVO als verdedigingsorganisatie bijzonder gunstig. In een beschouwing over de Jom-Kippoer-oorlog (Adelphi Paper rir III van het Londense instituut voor Strategische Studiën) zegt de Britse generaal Farrar Hockley on der andere dat de komst van de raket de gedachten oproept dat de dagen van tanks en vliegtuigen (wa pensystemen waardoor wij ons erg bedreigd voelen) zijn geteld. Doorbreken? Sommige deskundigen menen dat de toenemende betekenis van defen sieve wapensystemen ons de moge lijkheid biedt om de bestaande im passe in de Oost-West-relatie te doorbreken. Zo spreekt de meerder heid van de (Nederlandse) advies commissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale vei ligheid zich, in haar rapport van 30 april 1975 aan onze minister van Buitenlandse Zaken, zeer positief uit voor een stelsel van minimale en defensieve afschrikking. Zij beoogt de instandhouding van een wapenmacht die offensief niet te vrezen valt en die defensief effec tief is ook in die zin dat kleinere acties met conventionele middelen ongedaan gemaakt kunnen worden. Een militaire opbouw waarbij maxi maal wordt geprofiteerd van de hui dige ontwikkelingen op het gebied van de verdedigingsmiddelen, schept betere voorwaarden dan de huidige, voor het behoud van de vrede en voor ombuiging van de kostbare en riskante wapenwed loop. kaping oi terreuractie buiten het ..bezette gebied Palestina". (Tr/Kw. van 6 september). Waarmee niet al leen het aan de Palestijnen door de Verenigde Naties toegewezen gebied wordt bedoeld, maar óók de demo cratische rechtsstaat Israël. Zo doende worden alle pogingen om te komen tot een vrije Palestijnse staat nog steeds door deze „bevrij dingsorganisaties" gedwarsboomd en gaan de terreuracties onverdro ten verder Vlissingen Y. v. d. Schoot BTW Al sinds het optreden van het huidi ge kabinet worden we vergast op ongeloofwaardigheden van een ze kere J. den Uyl. Ook nu weer blijkt dat hij beloften voor lastenvermin dering aan zijn socialistische laars lapt door zo nodig de BTW te moe ten verhogen van 16 naar 18 procent. Een duidelijke lastenverzwaring dus. Het levensonderhoud wordt be wust hierdoor duurder gemaakt. Het gezegde „Bij Den Uyl fs uw daalder een gulden waard" doet ook hier weer opgeld. Amersfoort J. van Doorn Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doom heeft gisteren de Tweede Kamer laten weten dat hij niet bereid is om zijn plannen voor de restauratie van het paleis Het Loo te herzien. Hij legt daarmee een motie van de Tweede Kamer, die afgelopen voorjaar werd aangenomen, naast zich neer. Paleis Het Loo in Apeldoorn zal wor den gerestaureerd in zeventiende eeuwse stijl, zo heeft de minister na rijp beraad besloten. De Tweede Ka mer wilde dat het paleis werd geres taureerd naar de situatie waarin het in de negentiende eeuw verkeerde. Van Doorn noemt zijn plan in een brief aan de Tweede Kamer „in alle opzichten harmonieuzer, historisch aanvaardbaarder en bruikbaarder" en hij zegt dat de Tweede Kamer hem in het Kamberdebat over Het Loo afgelopén voorjaar niet van het tegendeel heeft kunnen overtuigen. Tuin Verder heeft de minister de Kamer laten weten dat hij nog steeds geen besluit genomen heeft over een twee de motie die over Het Loo in de Kamer werd aangenomen, en waarin de Kamer uitsprak geen behoefte te hebben aan het plan voor de aanleg van een peperdure geometrische ba- roktuin. De Kamerleden vonden dat die tuin veel te duur in aanleg en onderhoud is, en bovendien veel van het natuurlijke groen bij het paleis zal aantasten. In de Tweede Kamer is gisteren ta melijk heftig gereageerd op de brief van de minister. Indienster van de motie tegen het restauratieplan, PvdA-kamerlid mevrouw De Boois, zei gisteren eventueel nog wel bereid te zijn zich bij het negeren van haar motie neer te leggen, als minister Van Doorn dan tenminste afziet van de aanleg van de dure baroktuin. „Als hij die motie niet loyaal uitvoert krijgt de minister met mij, en ik neem aan ook met de VVD, veel ellende", aldus De Boois. Minister Van Doorn liet de Tweede Kamer weten dat hij over de tuin aanleg pas zal beslissen na advies van enkele deskundigen. Tot die tijd zullen geen maatregelen worden ge nomen die vooruitlopen op de aanleg van een tuin in welke trant dan ook. Van een verslaggever DELFZIJL Twee mensen zijn gis termorgen in Delfzijl om het leven gekomen toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Slacht offers zijn de 53-jarige P.H. van der Wolde uit Groningen en zijn 75- jarige moeder H. van der Wolde uit Wagenborgen. „Ik geef jullie nog even tijd". (Cartoon uit The Washington Post uit de jaren vijftig). UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst iu één lunt getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris HoofdredacUe Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Seksualiteit 1976 Waar gaan we in Nederland toch heen en waar blijven de vlammende protesten bij de voortgaande verloe dering van ons volk? We denken dan inzonderheid aan de Rotterdamse „tentoonstelling" Seksualiteit 1976 waar men voor 6 gulden entreeprijs een hoop vuil en vuilnis kon bezich tigen inzake de intiemste relaties van de mens. Waar bleven de protes ten van de zijde der kerken? Wordt het niet de hoogste tijd dat alle kerken in Nederland de hoofden eens bij elkaar steken en gezamen lijk een afspraak maken dat bij een herhaling van zoiets men terdege protesteert Het kin nog goede ge volgen hebben, want we mogen toch ook nog wel zeggen dat h^t overgro te deel van ons volk, hetzij kerkelijk of niet kerkelijk (nog) niet gediend is van dergelijke smeerlapperij. Maar nu zwijgt men veel te veel en men laat ons volk als het ware in een totaal versufte toestand maar rustig verder leven. In plaats dat we nog eens flink wakker geschud worden en zien wat er in Nederland zoal te koop is anno 1976. Het meest indroe- ve is wel dat een vertegenwoordiger van het ministerie van volksge zondheid, dr. Wafelbakker deze vun zige expositie met een openings woord heeft vereerd. Seksualiteit 1976 had ook voorlichting moeten geven inzake sex metdieren' Ja heus, dat wordt openlijk den volke verkondigd in ons goede vaderland. En dat nog wel door een vertegen woordiger van het ministerie van volksgezondheid. 's-Gravenpolder L. Janse Kaping De twee grote Palestijnse „bevrij dingsorganisaties" veroordelen elke Zwaar uitgevoerd Noors vest. Top-shirt met Mexicaanse Motieven. -JQ_ Cfcoi Li tbxA OvxAdeli^eX

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13