fenzaam ben ik en verschoven tt Terneuzen akkoord met vrij giftige berg afval Eerste opleiding nuseologie in beiden gestart E Fie Carelsen en Mata Hari herdacht Vier en een half jaar geëist tegen traangasrovers Geoorloofd spijbelen op school te Venray ;rie diefstallen Flink tekort aan bouwvakkers in Zeeuws-Vlaanderen Katholieke scholen in zuiden volgen vakantieadvies niet Meeneembare kunstnier Groningse Menkemaborg krijgt een historisch feestgewaad DANSLESSEN OP ALLE WEEKAVONDEN DANSSCHOOL KROONWIJK GEMEENTE MONSTER RESERVE-BEZORGER MEESTER of JUF agent/bezorger 10 NDÉRDAG 9 SEPTEMBER TROUW/KWARTET H 11 in onze correspondent IIDEN Staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen dr Klein heeft gisteren in museum De Lakenhal de opening (rricht van de Reinwardt academie Leiden, de eerste hogere roepsopleiding museologie in Nederland. vraag naar een opleiding mu- un-wetenschap is van de musea gekomen. Nu het museum het ikker heeft gekregen door het jden van exposities en propagan- voering, wordt de behoefte aan kkundig personeel steeds groter, zien het aantal aangeboden ar- dsplaatsen kunnen er per jaar on- veer 48 studenten tot de opleiding rden toegelaten. De selectie vindt ats op grond van motivatie, capa- eiten en aanleg. 'Om in aanmer- ig te kunnen komen, dient men uninste de HAVO te hebben door- ien Dit jaar waren er 300 gegadig- i Afgelopen maandag is begon- met de eerste lessen. De Rein- an een verslaggever RNHEM De rijkspolitie te water i andere politiekorpsen onderzoe nt een omvangrijke serie diefstal- n van buitenboordmotoren in Gel- rland en omringende provincies. diefstallen moeten al enkele aanden aan de gang zijn. Er zijn middels enkele verdachten aange- mden. Tot nu toe zijn tien moto- n met een gezamenlijke waarde an 50.000 teruggevonden aldus de Dlitie in Arnhem. wardtacademie is voorlopig geves tigd in de verbouwde fabriek Van Harteveld aan de Lange Gracht, maar hoopt gauw een eigen gebouw te vinden aan het Rapenburg." Het is niet verwonderlijk dat deze oplei ding museologie gevestigd is in een museumstad als Leiden," aldus staatssecretaris Klein, die ook veel waardering toonde voor al het werk dat de begeleidingscommissie, onder leiding van professor Pott, had verzet. MIDDELBURG De vraag naar bouwvakkers in de bouw en utili teitssector in Zeeland neemt steeds meer toe, terwijl het aanbod verder afneemt. Met name in Zeeuws- Vlaanderen is een groot tekort aan bouwvakarbeiders. Ondanks de gro te werkloosheid onder de schoolver laters is er dit jaar nog ni één afge studeerde LTS-er, die de bouwoplei ding heeft gevolgd, bij de arbeidsbu reaus in Zeeland ingeschreven. De aannemers benaderen de jongeren reeds voor zij de schoolbanken heb ben verlaten. Van een verslaggever VENRAY Op de scholengemeenschap „Jeruzalem" in Venray kunnen leerlingen in zekere zin snipperdagen (of snipperuren) opnemen. In de taal van de schoolgaande jeugd heet dat ook spijbelen, maar dan gaat het hier om een geoorloofde manier van spijbelen. Het gaat overigens om een proef, die een jaar zal duren. Daarna zal men bezien of de regeling van het geoorloofde spijbelen kan worden verlengd. De regeling geldt alleen voor de eindexamenklassen. De leer lingen mogen ten hoogste 35 les uren verzuimen, maar ze moeten wel van tevoren toestemming hebben van de leraar die het be treffende vak geeft. Deze houdt het aantal „snipperuren" bij op een kaart. De rector van de school, drs W C. M. Schellens, die inderdaad het woord spijbelen liever vermijdt en over snipperen spreekt, zei gis teren dat men twee redenen had om dit experiment uit te voeren. In de eerste plaats verzuimen leerlingen van examenklassen dikwijls lessen om voor bepaalde schoolonderzoeken thuis te kun nen studeren. In de tweede plaats wil de school op deze manier zelfstandig leergedrag aankwe ken. Na afloop van het experi ment zal een begeleidingscom missie bekijken of de snipperre- geling kan worden voortgezet. De heer Schellens heeft gebruik gemaakt van ervaringen die el ders in Nederland met een soortgelijk systeem op de scholen is opgedaan, onder meer aan het Fivol-college te Delfzijl. Beide mannen worden verdacht van drie berovingen in het najaar van 1974 in Den Haag. In alle drie geval len. de beroving van een geldbrenger in de Waldorpstraat, een overval in oor dr. C. Rijnsdorp >e hoofdgedachte van het boek van Clark E. Moustakas, Eenzaamheid uitg. Amboboeken, Baarn. 128 blz., 14.50) is deze: Eenzaamheid is voor nensen onnatuurlijk en een grote beproeving, maar in haar diepte :unnen positieve krachten ontdekt worden, die alleen langs deze, zeer «jnlijke weg aan het licht kunnen worden gebracht. e Franse vlieger-schrijver Antoine e Saint-Exupéry maakt een nood- nding in een woestijn en ver- waalt. De onzekerheid en het oodsgevaar doen hem zich bezin- $1 op de diepste waarden van het ven en van het onschatbare belang an menselijke relaties. lermann Buhl bereikt, volslagen al- ?en, de hoogste top van de Hima- aya. Hij moet op een nacht in volsla- en duisternis, aan de rand van een avijn, op een minimaal plekje blij- en staan. Het is te klein om te unnen zitten. In die uren ervaart ij, dat het verlangen naar menselijk ezplschap even sterk is als de be- oefte aan eten en drinken. In deze iterste en levensgevaarlijke een- aamheid ontdekt hij „de kostbare 'aarde van het leven, de zuivere choonheid van het in leven zijn" (bl. 9). idmiraal Richard Byrd brengt zes naanden alleen door op een vooruit schoven post in het Zuidpoolge- 'ied De temperatuur daalt soms tot nin 50 graden Celsius. Hij ervaart op «n bijzondere wijze „de eenheid van Ie mens met het universum" (81). Ned Langford wordt als lepralijder Poor de maatschappij uitgestoten en leeft 25 jaar in een melaatsenkolo nie In zijn stervensuren rijdt hij nog renmaal door zijn geboortestad, pots alles is zijn geest gerijpt en testerkt. De dichteres Emily Dickinson staat *net haar eerlijk ongeloof alleen in haar puriteinse omgeving van Nleuw-Éngeland Bovendien lijdt ze aan een ongelukkige liefde voor een Jn*n die ver weg is gegaan Uit een zaamheid en gebrokenheid put zij Jnatoiratie voor een oorspronkelijk en Ajnjek dichtwerk dat onmisbaar is in ®e;!engelstalige literatuur., 'Abraham Lincoln is getekend door 'Eenzaamheid. zwaarmoedigheid. door zijn ongelukkig huwelijk, zijn voorgevoel van een gewelddadige dood en door de ondragelijke last van het presidentschap der Verenig de Staten gedurende een burgeroor log. In deze hel „ontwikkelde hij een zacht karakter en een grote vriende lijkheid ten opzichte van alle men sen Hij was een groot man die een in triest en eenzaam leven leidde" (98/99). Woodrow Wilson „had in het geheel geen privé-leven. Het ambt van pre sident bracht hem geen persoonlijk heil, maar slechts onherstelbaar ver lies en wanhopig lijden. „Hij schreef: „Wanneer een man het Witte Huis betreedt, zou hij met recht kunnen zeggen: laat elke hoop varen, gij die hier binnengaat" (102). Hij heeft nooit één artikel over hem gelezen, waarin hij zichzelf herkende. Hoog geplaatst of laag van staat, niemand ontkomt op zijn tijd aan gevoelens van eenzaamheid, van welke aard dan ook Maar de diepste eenzaam heid wordt niet: daar bereikt, waar men nog kan zeggen of schrijven hoe eenzaam men is of geweest is. Nu handelt de auteur over de menselij ke situatie in het algemeen, dus ook daar waar die buiten het, of een. geloof om wordt beleefd. Dat men uit eenzaamheid ook dan krachten putten kan, is „algemeen genade" en wie daarover theologiseert, moet de moed en de eerlijkheid hebben daar in heel ver te gaan. Maar de schrijver kent ook de troost van de religie, wanneer men zijn eenzaamheid aan God kan bekend maken. Op aarde is de diepste stilte, voor wie luisteren kan, geladen met de onhoorbare klacht van de tallozen, wier een zaamheid kan het diepste en meest waardevolle in de mens niet aan het licht worden gebracht Humanist Moustakas gaat zo ver als een ern stig humanist, met een duidelijk reli gieuze inslag, gaan kan. Toch mist men iets. Dat onze Heer de godverla tenheid van Gethsemane en Golgo tha heeft doorstaan en krachtens zijn opstanding overwonnen, bete kent dat ook de eenzaamheid haar angel is ontnomen. Deze wetenschap heeft kluizenaars en mystieken de eenzaamheid ingedreven. Zo is een hele eenzaamheidsliteratuur ont staan. op het thema: „Eenzaam, met God gemeenzaam". Ik voor mij heb uit dit boek van de zeer gevoelige, Amerikaanse psychotherapeut Moustakas twee lessen geleerd. De eerste les noemde ik reeds. Wie op een of andere manier de „algemene genade" belijdt, moet daar ernst mee maken en de diepte, zowel als de grote reikwijdte van deze gave van God. die'dc wereld ondanks alles in stand houdt, onderzoeken. De kerk heeft de dimensie van het menselij ke al te lang onderschat en verwaar loosd. De tweede les is de betekenis van de mystieke literatuur, als men selijke documenten van een met God doorleefde eenzaamheid Wat mij dan weer tot de conclusie leidt, dat men gewoon kan blijven die men is om zijn periodieke of permanente eenzaamheidsgevoelen aan de hand van het boek van Moustakas bewust te ondergaan en tevens positief te waarderen, al was het maar als een vooroefening op het onvermijdelijke komend, eenzaam sterven. Soms hoor ik, half vizionair, de om hoog strevende stemmen van de psalmzingende gemeente de mense lijke eenzaamheid aan God klagen „Eenzaam ben ik en verschoven". Na zo n zeventig jaar voelt men dat dit zingen niet is verstomd Alles wat men. vooral in gemeenschap, aan God klaagt blijft doorklinken Ik voel het als present Als de klacht vanwege eenzaamheid de bijbelse di mensie aanneemt, krijgt ze kos mische kracht en beïnvloedt het we reldgebeuren. zie openbaring 8. Wie dit niet durft geloven weet niet wat geloof is. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Een niet zo duidelijk herkenbaar portret van een zeer geruchtmakende dame. Maar zo heeft de Haagse bevolking de bekende danseres Mata Hari gekend toen zij in Den Haag woonde. In hetzelfde huis aan de Nieuwe Uitleg 16 op het Deftige Eiland in Den Haag is door de heren W. lbo en H. W. Meikes een gevelsteen onthuld ter nagedachtenis aan deze opzienbarende danseres, die zo triest aan haar einde is gekomen. Maar ook ter nagedachtenis aan de bekende to neelspeelster Fie Carelsen, die eveneens in dit. in de volksmond „Het Mata Hari", huis heeft gewoond. Het Deftige Eiland is een stukje van de Haagse binnenstad, dat kort na 1700 van het Haagse Bos werd afgeknab beld Jacob de Riemer noemde dit deel reeds een eiland in zijn beroemde stadsbeschrijving, omdat het door vier grachten wordt omringd. Bij de onthulling van de gevelstenen waren diverse bekende toneelacteurs aanwezig, zoals o.a. Paul Steenbergen, Myra Ward en Guus Verstraete, allen oude vrienden en medewerkers van Fie Carelsen. DEN HAAG Tegen twee Hagenaars, de 32-jarige portier Rinus de J. en de 24-jarige glaszetter Joop T. heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag viereneenhalf jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Van een verslaggever TERNEUZEN Een meerder heid van de Temeuzense raad gaat akkoord met het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland om 5.600 kubieke me ter met arsenicum en loodres- ten besmet afval van de Neder landse stikstof maatschappij in Sluiskil, op de gemeentelijke stortplaats te laten liggen. Dit bleek in een gecombineerde ver gadering van de raadscommissie voor openbare werken en milieuza ken. Alleen de WD-fractie liet weten tegen te zijn. De liberale raadsleden vinden dat de mening van de inspec teur voor de milieuhygiëne, die b en w van Terneuzen liet weten dat de stortplaats dicht moet omdat de hin derwet wordt overtreden, zwaarder wegen. De Temeuzense wethouder van openbare werken, drs R. C. E. Barbe, deelde mee, dat het college aanvan kelijk van mening was dat de N.S.M. 2.200 kubieke meter van het vuil moest terugnemen, maar dat deze beslissing het bedrijf langs juri dische weg kon worden afgedwon gen. Hij vond dat de inspecteur voor de milieuhygiëne de hele gang van zaken had vertraagd door steeds strengere voorwaarden te stellen. Als het aan de inspectie lag. moest het bedrijf namelijk 4.000 kubieke meter terugbrengen naar het fabriekster rein, waar het dan op een speciale manier diende te worden opge slagen. De wethouder zei verder dat in au gustus genomen watermonsters op en bij de stortplaats geen aanleiding hadden gegeven tot verontrusting. Het arseengehalte lag toen aanzien lijk beneden het niveau van maart toen de kwestie aan het rollen kwam. De verwachting bestaat dat inspec teur dr A. Adriaanse via een beroep bij de Kroon sluiting van de stortplaats wil afdwingen. een winkel in het Noordeinde en een woonhuis in de Griftstraat. werden de slachtoffers bespoten met traangas. Beide verdachten, die vanaf begin dit jaar in voorarrest zitten, ontken nen de ten laste gelegde feiten. In zijn requisitoir memoreerde de offi cier van justitie, mr C. van Steende ren, het vele recherchewerk, dat in deze meermalen aangehouden zaak is verricht. Hij achtte de feiten bewe zen aan de hand van afgelegde getui genverklaringen. Hij meende, dat uit angst voor represailles in deze zaak zoveel tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd. Op 13 september 1974 werden een prostituee en haar klant in een woning aan de Griftstraat overvallen, waarbij een handtas, in houd 7.000,en een aantal siera den, werd meegenomen. Een dag la ter overvielen twee gewapende man nen een winkel in het Noordeinde. De eigenares en een klant werden bespoten met traangas. De buit be droeg 1.000.— en wat sieraden. De derde overval vond op 16 november plaats .bij Gazan in de Waldorp straat. Hier werd een geldloper be spoten met traangas. Zijn tas met 30.000,— aan contant geld en 20 000,— aan cheques werd meege nomen. Zowel mr G. L. Maaldrink en mr H Brandsma. respectievelijk pleitend voor Rinus de J. en Joop Tnoem den de verklaring van kroongetuige Lex B., zelf ook gedetineerd, hoogst onbetrouwbaar. Toen Lex B begin dit jaar de Haagse politie een gigan tische serie inbraken en geweldple gingen bekende, gaf hij tevens gede tailleerde beschrijvingen van de drie overvallen, waaraan hij zelf ook zou hebben meegewerkt. Hij noemde toen de namen van Rinus en Joop als mededaders. Bij de rechter commissaris herriep hij deze verkla ring Op de zitting legde hij onder ede een ontlastende verklaring af voor beide hoofdverdachten. De offi cier van justitie vroeg hiervan een akte-verklaring waardoor alsnog ver volgd kan worden wegens meineed. Uitspraak dinsdag 21 september. DEURNE Het vormingscentrum „De Vreemol" ln Deurne wordt ge sloten. De besturen van de le- venschool en de jongerencursus die beide van het centrum gebruik maakten, hebben geen kans gezien om tot een fusie te komen. De veer tig partieel-leerplichtigen die de cur sussen zouden volgen zullen nu wor den geplaatst in vormingscentra in Helmond en Gemert. Dat heeft de heer J Scheepers, voor zitter van een interimbestuur dat de fusie voorbereidde, gistermorgen meegedeeld Volgens de heer Scheepers is het besluit unaniem door beide bestu ren genomen. De minister van on derwijs heeft, aldus de heer Schee pers. laten weten het een verstandig besluit te vinden. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De katholieke kleu ter- en basisscholen in westelijk Noord-Brabant en Zeeland zullen zich komend schooljaar waarschijn lijk weer niets van de vakantiesprei ding aantrekken. Ook dit jaar heb ben deze scholen het advies van minister Boersma (sociale zaken) niet opgevolgd. De diocesane schoolraad van het bisdom Breda heeft gsiteren de scholen opnieuw geadviseerd de zo mervakantie op 25 juni te laten be ginnen en niet. zoals minister Boersma wil. op 18 juni. De reden voor dit advies is dat de scholen voor voortgezet onderwijs ook pas op 25 juni vakantie krijgen. Ook het grootste deel van het openbaar en protestants-christelijk lager en kleuteronderwijs in dit gebied heeft zich dit jaar niets van minister Boersma aangetrokken. In het Lucas-ziekenhuis te Amsterdam demonstreerde prof. dr W. J. Kolff, die in 1943 de kunstnier uitvond, deze week een door hem ontworpen meeneembare kunstnier, waardoor nierpatiënten die van een dergelijk apparaat gebruik moeten maken een stuk mobie ler kunnen leven. Prof. Kolff is thans hoofd van de afdeling kunstorganen aan de universiteit van Utah in Salt Lake City (VS). Van een verslaggever GRONINGEN Vetpotjes en flambouwen voor verlichtingsdoeleinden, zijn typische ingrediënten van vervlogen eeuwen. In Groningen gaat daar een klein stukje van herleven. Voor het eerst sedert 1914 zal een Nederlandse (in dit geval Groningse) kasteeltuin weer op historische manier worden verlicht. Het is de kasteeltuin van de Menkemaburg in Uithuizen. Dit fraaie gebouw- dateert uit de zestiende eeuw. De stijltuln zal op 16 en 17 september a s. verlicht worden door honderden fakkels en vetpotjes. De conservator van de Menkamaborg. de heer F. Veldman, zegt dat de laatste keer dat een dergelijk evenement werd georganiseerd in 1914 was Dat gebeurde toen bij een bezoek van keizer Wilhelm aan kasteel Middach- ten in Rheden. De heer Veldman heeft er heel wat werk van gemaakt. Hij heeft talrijke archieven geraadpleegd om er achter te komen hoe de verlichting op historisch verantwoorde manier kan worden aangebracht Aanleiding tot dit evenement is de „Grunneger week" in Uithuizen. De Menkemaborg steekt zich bij die gelegenheid in feestgewaad TELKENS VAN 7 9 EN 9-11 UUR INSCHRIJVING NIEUWE KLUBS vanaf zaterdag 28 augustus dagelijks van 14-21 uur (voor scholieren Lm. gehuwden en voor elke leeftijd aparte klubs). Aanvang der kursussen vanaf maandag 13 september N.B.D. - DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 UW DANSRIJK IN NAALDWIJK waar U gezelliger danst en beter dansen leert EERSTE EN ENIGE OFFICIEtE DANSSCHOOL IN HET WESTLAND INSCHRIJVING PERSOONLIJK AAN DE SCHOOL Molenstraat 45, begin Dijkweg - Tel. 01740-26170 - Naaldwijk - Zondags gesloten BEKENDMAKING Spreekuur wethouder A. S. Krol. Hierbij delen wij u mede dat wethouder A. S Krol in de maand september 1976 geen spreekuur zal houden Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op dinsdag 5 oktober 1976. Monster. 7 september 1976. Burgemeester en wethouders van Monster, G. A. Stolwijk, burgemeester H. Uitterhoeve, loco-secretaris. Ochtendblad TROUW vraagt voor haar Agentschap LEI DEN een voor wisselende wijken. Wij willen hiervoor behalve het be- zorgloon ook nog een extra toeslag betalen. Hebt u interesse? bel dan naar onze inspec teur: M. Overvliet, R. Holstraat 17, Leiden, telefoon 761033. BEATRIXSCHOOL voor Chr. Basis-onderwijs. Krabbedijkestraat 240. ROTTERDAM-PENDRECHT. Welke kan en wil ongeveer 2 weken komen werken in onze klas 57 Inlichtingen verstrekt gaarne de schoolleider J. Ti/sehng. telefoon 802816, thuis 168843. Viskaar- weg 4, Hoogvliet AANTREKKELIJKE BIJVERDIENSTE Voor ons agentschap WATERINGEN zoeken wij een serieuze die 's morgens vroeg de verspreiding van ons ochtendblad kan verzorgen Voor verdere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met DAGBLAD TROUW Parkstraat 22. Oen Haag. tel (070) 469445 s Avonds nS 7 uur tet (070) 244784

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11