Boycot niet mogelijk na weigering om toestel te laten landen Speelse broekrok-kombinaties. Lampe Zeeuwse milieu inspecteur wil twee stortplaatsen met giftig afval sluiten Redactie Nieuwe Revu dreigt met staking Voorstel krijgt niet gewenste meerderheid NS biedt aan grote bedrijven flinke collectieve korting Tegen beslissing gedeputeerden in Snel herstel van natuur Tapijten gestolen Na schorsing van hoofdredacteur Paarden op hol: ruiter omgekomen v'45. TROUW/KWARTET PSRH2-8 SCHIPHOL Bij het opstellen van veiligheidsverdragen, zoals in 1970 het verdrag van Den Haag (tegen kapingen) en in 1971 het verdrag van Montreal (tegen sabotage) hebben de experts van 's werelds hoogste luchtvaartorganisatie, de ICAO, nooit rekening gehouden met de mogelijkheid, dat *r een situatie zou ontstaan, waarin vele (of zelfs de meeste) landen gekaapte vliegtuigen de toegang zouden weigeren. Pas toen die situatie zich na 1970 begon te manifesteren, werd na een jaar een aanbeveling opgesteld, waa rin de 130 lidstaten van de ICAO werd gevraagd een gekaapt toestel te behandelen als een vliegtuig in nood, waaraan met de uiterste voor rang alle mogelijke hulp dient te worden verleend Maar er is niet in ernst gepoogd die aanbeveling te vervatten in een er kend verdrag. Dat zou binnen de ICAO bij stemming een tweederde meerderheid moeten krijgen en de praktijk heeft helaas geleerd, dat tegengestelde politieke overwegin gen de wereld ook in dit opzicht te verdeeld houden. Gevraagd of er dan niets kan worden ondernomen tegen de handelwijze van Tunis, dat zondag olievaten op de landingsbaan plaatste ten einde een landing onmogelijk te maken van de gekaapte DC-9 van de KLM. antwoordde mr J. P Honig, hoofd van de juridische afdeling van de Rijksluchtvaartdienst: ,,Er zijn he laas geen sancties mogelijk, zelfs een boycot van deze luchthaven ligt niet binnen ons bereik. Weggestemd Nadat de verdragen van Den Haag en Montreal waren aangenomen werd namelijk binnen de ICAO voor gesteld om lidstaten, die zich niet aan deze verdragen zouden houden, bijvoorbeeld door gearresteerde ka pers niet vrij te laten zonder berech ting of uitlevering, voor te dragen voor bestraffing met een algemene luchtboycot. ..Wij hebben een ontwerp voor een aldus strekkend verdrag opgesteld, maar het werd door de landen van de derde wereld en door de Arabische staten verworpen en haalde dus op geen stukken na een tweederde meerderheid", aldus mr Honig Internationale luchtvaartregelingen dateren van 1919. toen het verdrag van Parijs tot stand kwam. Pas in 1944 werd de ICAO opgericht, de International Civil Aviation Organi zation, en wel in Montreal door 52 naties. Zij stelden het verdrag van Chicago op. dat als grondwet van de internationale luchtvaart wordt be schouwd Van kapingen had toen nog nooit iemand gehoord en daaro ver rept het verdrag dan ook met geen woord Toen het euvel der kapingen zich na 1960 (aanvankelijk alleen naar Cu ba» met steeds toenemende frequen tie manifesteerde, kwam de ICAO in actie, daarbij gesteund door de in ternationale vliegersorganisatie. In 1963 kwam het verdrag van Tokio tot stand, maar ook toen voorzag men nog niet hoe groot de macht van de kapers zou worden. Niemand dacht er aan, dat wellicht in de toekomst gekaapte vliegtuigen zou den worden geweigerd. Wel werd in het verdrag neergelegd, dat alle lan den kapers als die gepakt waren zouden dienen te berechten of uit te leveren. Ongehoord Iedere staat is soeverein over zijn eigen luchtgebied, een regel die door de ICAO wordt erkend en geëerbie digd Op grond van die soevereini teit kan een staat dus een vliegtuig de toegang weigeren, ,,maar het gaat natuurlijk te ver een toestel te weren, als het geen brandstof meer heeft en dus door overmacht ge dwongen moet landen. Dat heeft Tunesië geprobeerd en dat is eigen lijk ongehoord", aldus mr Honig. „Bij het opstellen van de vroegere verdragen ging men uit vah het simplistische idee. dat de meeste landen graag kapers zouden willen pakken en berechten. Daarom is in die eerste jaren in geen enkel ver drag de eis neergelegd toegang te verlenen aan een vliegtuig in nood" En voor die eis is het nu te laat. Het Directe aanleiding tot de schorsing van Ton van Dijk was een artikel in de Nieuwe Revu van vorige week over het bloottaboe in Nederland, alsmede een paar uitlatingen, die Ton van Dijk vorige week in het weekblad Vrij Nederland deed. Maar afgezien van deze twee dingen, bo tert het al lang niet tussen Ton van Dijk en de directie van de geïllus treerde Pers. die hem nog steeds een vaste aanstelling als hoofdredacteur Van een verslaggever UTRECHT Aan enkele grote on dernemingen hebben de Neder landse Spoorwegen een fikse kor ting aangeboden als die voor hun werknemers collectief jaar- trajectkaarten of algemene jaara bonnementen kopen Een van die groot-afnemers is Shell Volgens de Industriegids. het blad van de Industriebond CNV. heeft Shell een aanbod gekregen om jaar kaarten te kopen voor een prijs die dertig procent lager ligt dan die van twaalf maandkaarten of abonne menten. Dat aanbod geldt alleen als tenminste twaalfhonderd werkne mers van Shell er gebruik van ma ken. Als de abonnementen nog op 1 oktober ingaan krijgt Shell ze voor de „oude" prijs, die tot de tariefsver hoging van 1 september gold. De Industriegids vraagt zich af wat de NS willen doen voor werknemers die niét bij grote ondernemingen wer ken. Het antwoord is waarschijnlijk ..niets", want een NS-woordvoerder zei. dat alleen grote aantallen Jaartrajectkaarten of abonnementen „kortingen" moge lijk maken NS heeft nog enkele bedrijven benaderd, maar tot dus ver geldt alleen voor de werknemers van C. en A. een dergelijke collectie ve korting Commercieel gezien is het geven van die korting mogelijk omdat mensen die maandkaarten kopen dat meestal toch maar elf keer per jaar doen en omdat de jaarkaarten vooruit worden betaald, wat rentevoordeel oplevert. Boven dien is er besparing op administra tiekosten. Het is volgens de NS toeval, dat Shell de jaarkaarten nog voor de oude prijs krijgt aangeboden De onderhandelingen daarover zijn be gonnen ..toen de NS er nog van overtuigd was dat de overheidstarie- ven in 1976 niet meer zouden worden verhoogd" beste bewijs daarvoor is. dat Neder land geen uitlevering heeft, ge vraagd van de drie kapers, die thans op Cyprus in handen van de politie zijn. Iedereen realiseert zich, dat be rechting van deze kapers een vol gende kaping opgezet om hen te bevrijden in de hand werkt. „Geen enkel land is tegenwoordig nog gesteld op een gekaapt vlieg tuig Iedereen weet welke repercus sies kunnen 'voortvloeien uit de ar restatie van een aantal kapers", al dus mr. Honig. Zelfs Israël wilde zondag jongstleden verschoond blij ven van de gekaapte DC-9. Gezag voerder Janssen kreeg immers te horen, dat hij het Israëlische luchtgebied niet mocht bin nenvliegen. ..Alleen als alle staten eensgezind maatregelen nemen tegen kapingen en daartegen bovendien de uiterste veiligheidsmaatregelen treffen kan het probleem van de kapingen wor den opgelost", zo zei staatssecreta ris Brinkhorst op Schiphol bij de terugkeer van de gekaapte passa giers. Zo lang dat niet geschiedt zal het dilemma voortduren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De regionale milieu-inspectie in Zeeland heeft de gemeente Terneuzen in een brief gevraagd twee vuilstortplaatsen alsnog te sluiten en het giftige afval te verwij deren. Op beide plaatsen is arsenicum- en loodhoudend afval gestort dat afkomstig is van de Nederlandse Stikstof Maatschap pij (NSM) in Sluiskil. Dat de natuur zich snel herstelt blijkt wel uit deze foto: waar op 7 juli een inferno de bossen bij Arnhem verkoolde en niet veel meer overbleef dan een geblakerde vlakte met verbrande stammen, komen toch weer zij het wat schuchter de eerste nieuwe loten te voorschijn. Overigens is het het plan van de gemeente om hier huizen te gaan bouwen. De brief van de regionale milieu inspectie is een reactie op de maan dag genomen beslissing van gedepu teerde staten van Zeeland dat het giftige afval niet van beide stortplaatsen behoeft te worden ver wijderd. De Zeeuwse milieu inspecteur dr A. Adriaanse had be gin dit jaar hierom gevraagd, omdat het storten van de giftige stoffen in strijd met de bepalingen van de hin derwet was. Ook zou het afval een gevaar voor de volksgezondheid kunnen zijn. Op beide stortplaatsen in Terneuzen, de Dekkerspolder en de Bonte Polder, ligt ruim 35.000 kubieke meter afval. Volgens gedeputeerde staten is uit metingen in de omgeving van beide stortplaatsen niet gebleken dat het grond- en slootwater met arsenicum of lood zijn besmet. Op de stortplaat sen zelf zijn wel verhoogde hoeveel heden arsenicum en lood aangetrof fen. In de omgeving van beide stortplaatsen zullen, aldus gedepu teerde staten, geregeld monsters worden genomen en indien alsnog gevaar voor besmetting bestaat zul len maatregelen worden getroffen. Een derde stortplaats waar het afval van de NSM terecht is gekomen, de Smidsschorrepolder in Sas van Gent, moet echter wél worden geslo ten. Het gaat hier om een geringe hoeveelheid (ongeveer 1700 kubieke meter) die moet worden verwijderd. De regionale milieu-inspectie ziet de beslissing van gedeputeerde staten als een doorkruising van reeds opge stelde plannen. Zo was de gemeente Terneuzen in principe akkoord met de afvoer van een partij afval van 2200 kubieke meter. Indien Terneu zen niet ingaat op de brief van de milieu-inspecteur, kan deze in be roep gaan bij de Kroon. Vorige maand kwam milieu inspecteur dr Adriaanse in het nieuws, toen hij door de Kroon in het gelijk werd gesteld inzake de sluiting van het metaalveredelingsbedrijf Cruson b.v. te Breskens. OISTERWIJK In de nacht van maandag op dinsdag is bij het stof- feringsbedrijf Insaid b.v. voor hon derdtienduizend gulden aan Per zische tapijten gestolen. Ieder spoor van de daders ontbreekt. Een speci aal team van de rijkspolitie stelt een onderzoek in. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De hele redactie van het weekblad Nieuwe Revu dreigt vanaf donderdag te gaan staken, als voor die tijd de schorsing van de hoofdredacteur van het blad Ton van Dijk niet ongedaan gemaakt is door de uitgever: de Geïllustreerde Pers weigert te geven en in plaats daar van zijn dienstverband van jaar tot jaar verlengt. De directie van de geïl lustreerde Pers zou van mening zijn. dat Ton van Dijk te veel sex, bloot en politiek in de Nieuwe Revu doet. iets. wat haar niet aanstaat, aange zien zij van mening is. dat de inhoud van de Nieuwe Revu moet voldoen aan de eisen geen politieke stel- lingname, geen uitgesproken sex en geen grof woordgebruik. Driemanschap Gisteravond heeft de directie tijdens een gesprek met de redactie van de Nieuwe Revu en vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) een voorstel ge daan om de dreigende staking als nog te voorkomen men zou een drie manschap aan het hoofd van Nieuwe Revu willen stellen. Een van die drie leidinggevende personen zou Ton van Dijk zijn De redactie heeft gevraagd dit voor stel. dat zij telefonisch voorgelegd kreeg, op schrift te mogen ontvan gen. waarna zij er vandaag over zal beslissen. Volgens redacteur Koos van Zomeren hangt het helemaal af van de twee andere mensen, die naast Ton van Dijk benoemd zullen worden, of men op dit voorstel kan ingaan De directie van de Geïllus treerde Pers heeft in het voorstel nog geen namen genoemd Geen beknotting „We moeten de garantie hebben, dat we bij de Nieuwe Revu door kunnen gaan. zoals we tot nu toe gewerkt hebben Als er mensen benoemd zou den worden, die daar duidelijk neer gezet zijn om ons in toom te houden en ons te beknotten in ons werk, gaan we niet met het directie voorstel akkoord", aldus Koos van Zomeren, die zegt dat vooral bepaal de artikelen met een politieke strek king zeer kritisch en zuur waren ge volgd door de directie. Het ging over de manier waarop Nieuwe Revu over de Lockheed-affaire geschreven heeft en een serie over de SER CALLANTSOOG Doordat een groep van negen paarden op het schietterretn Botgat schrok van twee jonge in de wei paarden en op hol sloeg, viel de 6i-jarige Duitser Heinz Moritz van zijn paard Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij om het leven kwam Broekrok-jurk met ritsen en steekzakken. Ribstof. Diverse kleuren. Mt. 104 (45.-)t/m 167(75.-). ,anet in de Cirly Club Dat eij;en hoekje bij Lampe voor modemeisjes onder dc 15 Maar moeder is natuurlijk ook welkom. /Jv'noL "3 ■1 2,^

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8