Britse actie tegen rascisme Geen gelijke rechten op grond van sekse ontkennen Israel overhoop met VS Syrië vergroot druk op Libanon Russische Mig-piloot krijgt asiel in de VS Labour wil nationalisaties Vertrouwelijk overlég Ulster is afgebroken luchtvaartdienst VS vóór Concorde Warschau-Pact wil niet naar NAVO-manoeuvres Olie in Golf van Suez twistpunt Amerikaanse vrouwen strijden om amendement op de grondwet Afrikaanse leiders WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND BRIGHTON (Reuter, UPI, DPA) De Britse vakbeweging gaat een nationale actie voeren tegen racisme in eigen land. omdat bij een analyse van tussentijdse verkiezingsuitslagen gebleken is, dat deze verschijnselen hand over hand toenemen. De afgevaardigden op het jaarlijkse congres van de TUC, de overkoepe lende Britse vakorganisatie, stem den gisteren unaniem voor een reso lutie waarin het plan voor een anti fascistisch offensief werd voorge- BELFAST (Reuter) De hoop op een politieke oplossing in Noord- Ierland is gisteren vervaagd toen de protestantse Unionistische politici hun vertrouwelijke onderhandelin gen met de katholieke sociaal democratische en labourpartij (SDLP) afbraken. Er zijn elf bijeenkomsten geweest sinds de besprekingen in maart in het gehiem begonnen, maar er blijkt geen voortgang te zijn gemaakt over de eis van de SDLP voor een rege ring op basis van deelgenootschap, die het tegenwoordige Britse be stuur zou moeten vervangen. Harry West, elider van de Unionis tische partij, zei: „Het heeft geen zin de besprekingen voort te zetten. We wachten op nieuwe initiatieven van de SDLP. We zijn zo ver gegaan als we konden." Het staken van de onderhandelin gen is een overwinning voor de pro testantse leiders van de harde lijn zoals ds. Ian Paisley. LONDEN (UPI) Als de Havenau toriteit van New York het superso nische verkeersvliegtuig Concorde na november nog niet toelaat, zal de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst ingrijpen. Dat verklaarde directeur John McLucas gisteren op de inter nationale luchtvaartshow in Farnborough, Engeland. In februari had de federale minister van vervoer Coleman de Brits- Franse Concorde voor een proefperi ode van zestien maanden landings rechten gegeven voor diensten op Washington en New York. British Airways en Air France openden in mei hun lijnen op Washington. Maar voor de landingen in New York moesten zij ook nog toestemming hebben van de havenautoriteit, die nog zes maanden over haar beslis sing wilde nadenken. Er was plaat selijk felle oppositie tegen mogelij ke lawaaioverlast. steld. De actie zal gevoerd worden door middel van toespraken, bijeen komsten en de verspreiding van fol ders In de resolutie wordt met ont steltenis kennis genomen van racis tische en fascistische activiteiten in Groot-Brittannië. De afgelopen maanden zijn er herhaaldelijk uit barstingen van geweld geweest te gen West-Indische en Aziatische be volkingsgroepen Ook de Britse regering is begonnen met een campagne tegen discrimina tie, daartoe aangespoord door de mi nister van energie, Tony Benn. Deze verklaarde dat het land wordt over spoeld door de ernstigste golf van raciale stemmingmakerij sedert de jaren dertig. Nationalisaties Aan het jaarlijks congres van de regerende Labour partij, dat aan het einde van deze maand wordt gehou den, zal een voorstel worden voorge legd om de vier grootste banken en de zeven voornaamste verzekerings maatschappijen te nationaliseren. Dit voorstel is gisteren gedaan in de vorm van een witboek van het hoofd bestuur van de Labour Partij. Het partijbestuur wil verder dat de Britse centrale bank zodanig gereor ganiseerd wordt, dat deze ver antwoordelijk wordt voor een inves teringsfonds voor het bedrijfsleven, voor de sectoren van het bank- en verzekeringswezen die openbaar be zit zijn en voor de planning van de geldverschaffing aan de industrie. Het hele plan is erop gericht de over heid in de genoemde sectoren een dominerende rol te geven. Premier Callaghan heeft inmiddels al laten doorschemren dat hij zich niet gebonden acht aan hetgeen het partijbestuur van Labour uit spreekt. ook niet als die uitspraken door het congres van Labour goedge keurd zouden worden. Hij voelt niets voor nationalisaties in een tijd waar in zijn land in zulke ernstige econo mische omstandigheden verkeert. BRUSSEL (Reuter) Voor de twee de keer in een week hebben de Sow- jet-Unie en haar bondgenoten in het Warschau-Pact een uitnodiging af geslagen om militaire manoeuvres in West-Duitsland bij te wonen. In afzonderlijke boodschappen de len de Warschau-Pact staten mee, dat ze niet over een voldoende uitge ruste staf beschikken om de militai re oefeningen, die vdeze maand in West-Duitsland worden gehouden,, bij te wonen De oefeningen zullen duren van 13 tot 17 september en er zal aan worden deelgenomen door Westduitse en Canadese militairen. De Duitsers hebben inmiddels hun teleurstelling uitgesproken over de weigering van de leden van het Warschau Pact. Wel wijzen ze erop dat een eerdere uitnodiging vorig jaar gewoon genegeerd werd, maar dat er nu tenminste een reactie is gekomen Alleen Roemenië heeft niet op de uitnodiging gereageerd. De zeven overige leden van het Warschau Pact hebben ook eerder deze week een uitnodiging om oefe ningen in Noord-Duitsland bij te wo nen om dezelfde reden van de hand gewezen. Alleen Joegoslavië, dat geen lid van het Warschau Pact is. heeft aan bei de uitnodigingen gehoor gegeven. Militaire waarnemers zullen bij zo wel de militaire manoeuvres in het noorden als bij die in het zuiden aanwezig zijn. Het vorig jaar ondertekende ak koord van Helsinki over Europese veiligheid en samenwerking, dat zo wel door de leden van de NAVO als door die van het Warschau Pact getekend werd. voorziet in een aan sporing om over en weer militaire waarnemers uit te nodigen bij mili taire oefeningen. Verschillende ma len zijn westerse waarnemers al aan wezig geweest bij oefeningen van het Warschau Pact. WASHINGTON (UPI. Reuter. AFP) Een ernstig verschil van mening tussen Israël en de Verenigde Staten over olieboringen in de Golf van Suez was er de oorzaak van dat een schip van de Israëlische kustwacht schoten heeft gelost op boeien die gebruikt worden door Amerikaanse exploratieschepen. De Russische piloot werd gisteren enigszins vreemd gekleed op het vliegveld van Tokio door Japanse politie in burger opgewacht. TOKIO, WASHINGTON (Reuter, UPI) De Verenigde Staten hebben besloten de 29-jarige Rus Viktor Ivanowitch Belenko, die maandag met zijn Mig-25 in Japan landde, politiek asiel te verlenen. Zeelieden De uitslag van de stemming binnen de vakbond van Britse zeelieden, waarbij een kleine meerderheid zich voor een staking uitsprak, verzwakte de positie van het Britse pond giste ren. De Britse zeelieden eisen een verhoging van hun loon met zes pond per week. De TUC. de regering en de reders hebben de zeelieden echter gevraagd voorlopig genoegen te nemen met vier pond. De piloot zei aanvankelijk dat hij een noodlanding had moeten ma ken wegens brandstofgebrek, maar verklaarde later dat hij poli tiek asiel wilde aanvragen in de Verenigde Staten. De Japanse re gering heeft hem daartoe de gele genheid gegeven. Volgens een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse za ken zal de Rus vandaag ter be schikking gesteld worden van de Amerikaanse ambassade in Tokio en zal hij ook vandaag naar de Verenigde Staten vertrekken. Volgens de Japanse politie heeft de piloot verklaard dat hij al twee jaar lang van plan was asiel te vragen in de Verenigde Staten. ..Het leven in de Sowjet-Unie is tegenwoordig net als onder het tsaristische regiem. Er is geen vrijheid." zo zei Belenko volgens de politie. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Hen ry Kissinger, had tijdens zijn be zoek aan Parijs al gezegd te ver wachten dat de Rus asiel zou krij gen. „Als we het niet doen mag u aannemen dat dat tegen mijn zin gebeurt." Intussen wordt de Mig-25, in NA- VO-kringen beter bekend als de Foxbat. door de Japanse politie scherp bewaakt. In Washington, waar defensiespecialisten al enke le nachten niet konden slapen vanwege de unieke kans Rus- lands meest geavanceerde ge vechtsbommenwerper van dichtbij te bekijken, werd ver klaard dat Japan zal moeten uit maken wat er met het toestel moet gebeuren. „Maar", zo zei een zegsman van het Witte Huis. „ik denk dat we wel een kijkje gaan nemen". Het incident vond afgelopen za terdag plaats in de Golf van Suez, zo meldt het Israëlische blad Haaretz De Washingtonse correspondent noemde het incident van tamelijk ernstige aard aangezien er schoten gevallen waren, overigens zonder dat er slachtoffers vielen Volgens de krant heeft de Ameri kaanse onder-minister van buiten landse zaken. Philp Habib, de Isra ëlische ambassadeur in Washington, Dinitz. bij zich ontboden om hem de ergernis van de Amerikaanse rege ring over het incident over te bren gen. De Verenigde Staten zijn van oordeel dat de Amerikaanse olie maatschappij Amoco, die voor Egyp te naar olie speurt in de Golf van Suez, exploratierechten heeft voor de gehele Golf van Suez, aangezien deze rechten reeds werden verwor ven voor de zesdaagse oorlog van 1967. De Amerikaanse regering be schouwt de feitelijke controle door Israël over de Golf van tijdelijke aard en ziet Egypte nog steeds als soeverein in dit gebied. De regering in Tel Aviv is echter van mening dat Israël aanspraak kan doen gelden op de oostelijke helft van de dertig kilometer brede golf. Volgens de Israëlische krant Maariv zou Israël inmiddels officieel spijt betuigd hebben over het gebeurde. Bevolkingsgroei De Arabische bevolking in Israël groeit veel sneller dan de joodse. Dat heeft tot gevolg dat er in 1978 in Galilea meer Arabieren dan joden zullen wonen. Dat is de conclusie van een geheim overheidsrapport, dat gisteren werd gepubliceerd door het links-socialistische blad .,A1 Ha michmar" Het rapport is samenge steld door een topambtenaar van het ministerie van binnenlandse za ken. die speciaal belast is met het noordelijke district, waartoe Galilea oehoort. Om de als ongewenst erva ren bevolkingsgroei tegen te gaan beveelt het rapport de volgende maatregelen aan: een terughoudend beleid wat be treft de sociale uitkeringen aan kin derrijke Arabische gezinnen aanmoediging voor Arabische kinderen in het buitenland te gaan studeren en daar ook te blijven. numerus fixus voor Arabische studenten aan Israëlische instellin gen van hoger onderwijs. beperking van de arbeid voor Arabieren in het Israëlische be drijfsleven. De algemene conclusie van het rap port is dat de regering op geen enke le wijze het beleid tegenover de Ara bieren mag versoepelen. De publikatie van het artikel heeft sensatie verwekt. Het bericht in het linkse blad is er duidelijk op gericht de uitvoering van de plannen te voorkomen. Het dagblad Yedioth Aharanoth wijst er in een commentaar op. dat men de groei van de Arabische be volking in Galilea niet moet onder vangen door een afknijpen van de sociale voorzieningen, maar door een beleid dat erop gericht is de joodse bevolking aan te moedigen zich in Galilea te vestigen. BEIROET (DPA. UPI, Reuter) Syrië heeft gedreigd met uitbreiding van de interventie in Libanon als de linkse moslims en de Palestijnen zouden proberen te verhinderen dat Elias Sarkis op 23 september president van Libanon wordt. Op die datum moet de door Syrië gesteunde christelijke Sarkis de hui dige president Soeleiman Franjieh opvolgen. Als dreigt dat dit niet in orde en rust kan gebeuren dan zal Syrië haar bemoeienis met de Liba nese burgeroorlog vergroten. Dit is gisteren in welingelichte kringen in Damascus vernomen na het gesprek tussen de Syrische president Assad en de Libapese christelijke leider Pierre Gemayel. Syrië wil per se dat Sarkis het roer van staat in handen neemt, omdat de regering in Damascus gelooft dat hij in staat moet zijn de strijdende partijen aan de onderhandelingsta fel te krijgen. De gevechten in Libanon gingen gis teren voort. Volgens een moslim krant brengen beide partijen steeds IJ;- door Freke Vuyst Betty Ford, Amerika's First Lady, is er vóór. Nancy Reagan (Ronald Reagans vrouw) is er tegen, maar Reagans dochter daarentegen reist het hele land af om vrouwen van de noodzaak ervan te overtuigen. Er worden demonstraties vóór en tegen gehouden, en de discussies eindigen niet zelden in scheldpartij en. Het houdt de Amerikaanse vrou wen zo in de ban dat 32 vrouwenbla den met een gezamenlijk lezerspu bliek van 60 miljoen er in hun juli- uitgaven artikelen over plaatsten. Het is een controverse die wordt uitgevochten door vrouwen, waarbij mannen als lachende derden bui tenstaan. en het draait allemaal om één zin. Een zin die. zo is het voorstel, aan de grondwet toegevoegd moet worden en die luidt: „De Verenigde Staten zal niemand gelijke rechten ontkennen op grond van sekse." Het lijkt op het eerste gezicht wat onzinnig dat over een amendement op de grondwet, waarvan men kan zeggen dat het niet meer is dan een aanpassing aan een veranderende tijd. een dergelijk conflict is ont staan. Maar het „Equal Rights Amendment" (het „gelijke rechten amendement") is de eerste vrou wenkwestie waar de feministische beweging botst met de oppositie van haar zusters. (We kunnen de abor tuskwestie hier buiten beschouwing laten omdat die in sterke mate be paald wordt door de mannen-wereld van de kerk). Er is in Amerika duidelijk een reac tie op het feminisme bespeurbaar, die tot uitdrukking komt in bewegin gen als „Total Woman." die een pas sieve houding aan een cultivering van traditionele vrouwelijke verlei dingsmaniertjes propaganderen. En het is die reactie die zich het hevigst verzet tegen een ratificering van de E R A., omdat het deze niet ten on rechte ziet. als de wet die de maat schappelijke en gerechtelijke status van de Amerikaanse vrouw definitief verandert Moeizaam De grondwet veranderen is in Ame rika. als in Nederland, een moeizaam politiek proces. De eerste stap ligt bij het Congres die het voorstel moet aannemen. Vervolgens moet binnen 7 jaar na die datum, twee derde vón de staten het amendement ratifice ren. Op dit moment hebben 34 sta ten de ER A. ondertekend. Vóór maart 1979 moeten nog vier staten het bekrachtigen. Dan pas kan het amendement in de grondwet opge nomen worden. Maar het is op dit moment dat de ratificering van het amendement sterk gestagneerd is, en de oppositie groeiende. De leidster van de anti-E.R.A- campagne is Phyllis Schlafly, de vrouw van een advocaat en moeder van zes kinderen. Maar ook een scherpe woordvoerdster van conser vatieve belangen. Als afgevaardigde op de republikeinse conventie pro beerde ze, weliswaar tevergeefs, de steun aan de E R A. uit het partij programma geschrapt te krijgen. Zij zegt dat de E R A. een „aanval is op de vrouw als echtgenote en huisvrouw". En haar steun komt dan ook vooral van getrouwde vrouwen met kinderen, die ongeschoold zijn en zeker minder bemiddeld dan me vrouw Schlafly. De E.R.A.-oppositie speculeert dui delijk op de angst die bij deze groep vrouwen leeft over een verandering in hun status. Hoewel sommigen van de beschuldigingen ronduit absurd zijn (de E R A. zou een communis tisch komplot zijn, of in een andere versie, een homosexuele samenzwe ring. of een plan om mannen en vrouwen van dezelfde toiletten ge bruik te laten maken) komen andere dichter bij huis. Zo zeggen de E.R.A.- tegenstanders dat de E R A het ge zin opbreekt, weg doet met alimen tatie. het voor een man makkelijk maakt om zijn vrouw te verlaten en de kinderen van haar af te nemen en van vrouwen onvrouwelijke soldaten zal maken Het is niet moeilijk om dergelijke beschuldigingen te uiten, want een amendement op de grondwet is van nature vaag. Het is in de toekomst, wanneer de rechters de intentie van de wet zullen interpreteren dat zal blijken hoe de E R A in de praktijk werkt Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat. rechters met de komst van de E R A. echtscheidingen en zaken van zeggenschap over kinderen in eens heel anders zullen beslissen. Wat de E.R.A. wel doet is de taal van de wet neutraliseren. Niet langer zal „man" gelijk staan aan „broodwin ner" en „vrouw" aan ..huisvrouw". Het enige punt van kritiek waarmee de E.R.A.-opposanten wel in de roos schieten is de dienstplicht. Als de dienstplicht in Amerika weer ingesteld zou worden dan zullen ook de vrouwen het leger in moeten. Er is een keerzijde aan gelijke rechten, het betekent ook gelijke plichten. Het zijn die gelijke plichten die de anti-E.R.A.-vrouwen niet lekker zit ten. Phyllis Schlafly zegt dat vrou wen een bevoordeelde groep in Ame rika zijn. „En dat willen we ook blijven. Wij willen geen manwijven worden. Wij willen onze vrouwelijk heid behouden." De New York Times publiceerde in een artikel over de E.R.A. een inter view met een jonge vrouw die tegen de E.R.A. gestemd had. „Ik stem tegen." zei ze en ze bloosde. Kun je me vertellen waarom? „Ik weet het niet. Ik Nou. kijk maar achter je. Zie je die bordjes?" Ik keek. „MAN NEN". De deur ernaast ..VROU WEN". Ze dacht dat het geïntegreer de de WC's betekende? Ze knikte, rood gezicht nu. Waarom dacht ze dat? „Ik weet het niet Dat hadden ze me verteld. Ik weet niet wat de E R A betekent, ik dacht dat het iets feministisch was, dat het be tekende dat mannen niet meer hun eigen club mochten hebben en dat moederdag afgeschaft moest wor den. Je zult wel denken dat ik stom ben, maar ik ben helemaal geen fe ministe. Behalve gelijk loon voor gelijk werk. Daar ben ik helemaal voor.' Hoewel de E.R.A. gesteund wordt door een brede groep van vrouwen, van Betty Ford tot organisaties van katholieke nonnen toe. hangt er over de E.R.A. het stigma van het feminisme De brede coalitie van vrouwengroepen is in het oog van het publiek een elitaire minder heidsgroep. die geen zier geeft om vrouwen die aan de onderste trede van de inkomensladder staan, of die gewoon huisvrouw zijn. maar er en kel op uit is om haar eigen ambities te verwezenlijken. Kloof Het is een kloof die de feministische beweging niet heeft weten te over bruggen. Ze dacht dat ze de huisvrouwen wel vanzelf mee zou krijgen. Dat is niet gelukt. In tegen deel. de huisvrouwen hebben zich in een tegen-beweging georganiseerd. Niettegenstaande de oppositie zal de E.R.A. er naar alle waarschijn lijkheid wel doorkomen. De emanci patie van de vrouw is al te ver om de klok nu nog terug te draaien. De rechters zitten om een E.R.A. te springen, zodat ze zich serieus over zaken van sex-discriminatie kunnen buigen. Het handjevol bestaande wetten is lapwerk. Abigail Adams schreef tweehonderd jaar geleden al aan haar echtgenoot John. toen die en zijn mede Foun ding-Fathers zich over de grondwet bogen, dat hij vooral de vrouwen niet moest vergeten John vond dat maar onzin. Meer dan honderd jaar later, gaf president Woodrow Wilson de vrouwen kiesrecht, maar van een E.R.A. wilde hij niet horen. Het is ironisch, dat het nu niet de mannen zijn die de E.R.A bevechten, maar de vrouwen. Betty Ford is er vóór zwaardere wapens in de strijd. Zo zou er al met raketten gevochten worden De pogingen van het vredeskorps van de Arabische Liga om de partij en tot een wapenstilstand te bewe gen zijn gisteren, naar het zich laat aanzien, definitief mislukt, aange zien ze zelf in de vuurlinie kwamen te liggen. Door de gevechten hebben de christelijke leiders zich genood zaakt gevoeld de besprekingen met de Arabische bemiddelaar. Hassan Sabri el-Kholy voor onbepaalde tijd uit te .stellen. Onenigheid Overigens schijnt er onder de diver se partijen die aan de christelijke zijde meevechten tegen linkse mos lims en Palestijnen. onenigheid te bestaan over de mate van inmen ging van Syrië in de burgeroorlog. Zo zouden Chamoen en president Franjieh bereid zijn een officieel vei ligheidsverdrag met Syrië aan te gaan. terwijl de rechtse leider Ge mayel niet verder wil gaan dan een tijdelijk taktisch bondgenootschap Syrië zou er op aansturen de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, Arafat, te vervangen door een driemanschap. Arafat zou uit alle militaire functies binnen de PLO ontheven moeten worden. Dit meldde gisteren het persbureau As sociated Press. Verder zou Syrië samen met Liba non. Jordanië en de PLO een federa le unie stichten In ruil voor haar deelname zou de PLO materiele steun voor haar 8000 man tellende leger ontvangen Deze berichten lij ken vooral bedoeld om een klimaat te scheppen waarin de Libanese bur geroorlog kan worden beëindigd, zo nemen politieke waarnemers aan, Vervolg van pagina 1 Wel zijn verscheidene leiders van de Rhodesische bevrijdingsbewegin gen in Dar Es Salaam gebleven om nog wat na te praten en te proberen hun onderlinge geschillen bij te leg gen. Als onderminister Schaufele vandaag in Dar Es Salaam aankomt zal hij vier van de vijf staatshoofden niet meer aantreffen. Wel kan hij Nyerere ontmoeten en deze heeft volgens waarnemers een grote in vloed op de andere zwarte leiders. Niet eerder dan donderdag zal Schaufele Kissinger kunnen in lichten. De vijf Afrikaanse leiders hebben ook gepraat met de leider van de Zuidwestafrikaanse volksorganisa tie (SWAPO), de bevrijdingsbewe ging van Namibië. De SWAPO zei bereid te zijn met de Zuidafrikaanse regering te onderhandelen, maar dan alleen over de wijze waarop de macht aan de zwarten kan worden overgedragen. Vorster heeft maan dag gezegd niet bereid te zijn tc praten met de SWAPO. Voor de zoveelste maal heeft de lei der van het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië. premier Ian Smith, het idee van een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië van de hand gewezen Hij vond dat zijn land en Zuid-Afrika pal moeten blij ven staan Als Rhodesië bezwijkt volgt Zuid-Afrika binnen afzienbare tijd, aldus Smith. .Rhodesië en Zuid-Afrika moeten of samen zwem men of samen ondergaan"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7