Weinig weerstand tegen wetsontwerp 'illegalen' w We denken te weinig na over veroudering Ondernemingsraad mag geen zetbaas van bonden worden y Personalia Nederland onderzoekt toedracht in Tunesië Bilderberg Boersma maakt geen breekpunt van wijziging Oproep tot boycot van verplichte overlegorganen HEERLIJK MERER OP TEXEL N o vib-medewerker uit hotelkamer in Ecuador ontvoerd Controle op BTW-verhoging Royal Nederland PPR-wethouder in Schiedam neemt ontslag na conflict Van Agt over nieuw wetsontwerp: VS Prof. Galjaard: dom dat mannen meest jongere vrouwen trouwen Reotuodk al lid van de Conti TS lOO.OOOkm club? Straks veel meer bejaarde weduwen WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer en minister Boersma (sociale zaken) zijn het gistermiddag en -avond eens geworden over de hoofdpunten van het wetsontwerp Arbeid Buitenlandse Werkne mers. Een Kamermeerderheid, voornamelijk steunend op de PvdA en de CDA-partijen, liet weten met de grote lijnen van de wet te kunnen instemmen, en minister Boersma op zijn beurt verzette zich niet tegen een aantal wijzigingsvoorstellen die door de Kamerleden waren ingediend, en die hij op sommige punten verbeteringen van de wet noemde. Voornaamste doeleinden van de om streden wet zijn het beperken van de toevloed van buitenlandse werkne mers naar Nederland en het verzor gen van een betere bescherming van de buitenlanders. Voor dat laatste is in de wet een aantal regels gesteld, die volgens minister Boersma een beschermende werking hebben, maar volgens Kamerleden van voor al PSP, PPR en CPN de buiten landse werknemers in hun doen en laten beperken. Die bescherming of een beperking, geldt volgens het wetsvoorstel voor de eerste vijf ja^r van het verblijf in Nederland. Daarna zijn de buiten landers gelijk gesteld in hun rechten aan de overige Nederlandse werkne mers. Verkorting De belangrijkste touwtrekkerij tus sen parlement en minister vond gis teren plaats over een wijzigingsvoor stel van de PvdA en de CDA die van die vijf jaar drie jaar wilden maken. Minister Boersma liet de Kamer we ten voor een verkorting van de ter mijn erg weinig te voelen. „Vooral in het begin is er veel tijd nodig om het beleid op te bouwen, dat is geen kwestie van enkele maanden. Later zouden we dan altijd nog kunnen kijken of die periode te bekorten is", stelde hij voor. Hij liet aan het einde van het avonddebat overigens weten van de periode-kwestie geen breek punt te willen maken en liet doorschemeren in te zijn voor een compromis. Toevloed Boersma rekende de Kamer voor dat door verkorting van de werking van de wet er bij bedrijven een twee maal zo grote behoefte zou bestaan aan het werken van buitenlandse werknemers, ofwel 8.000 extra per jaar, ofwel met gezinshereniging meegerekend een toevloed van rond de dertigduizend buitenlanders extra per jaar. Dat is het geval om dat de buitenlanders niet vijf jaar. maar drie jaar zouden vallen onder het belangrijkste instrument van de wet, namelijk de vergunningen limiet. Dat is een grens in het aantal buitenlandse werknemers, dat vol gens de wet per bedrijf mag worden aangesteld. Minister Boersma Van een verslaggever UTRECHT Het informatie centrum ondernemingsraden (ICO) roept de werknemers op tot een boy cot van het verplichte overlegorgaan onder voorzitterschap van de direc teur, zoals is voorgesteld in het nieu we wetsontwerp ondernemingsra den. Het ICO schrijft dit in een brief aan het parlement. Het informatie centrum baseert haar bezwaren te gen dit wetsontwerp op vier punten. De ingewikkelde overlegprocedure, de invoering van het verplichte over legorgaan. de onvoldoende be voegdheden voor de gekozen leden en de groeiende kwetsbaarheid van het individuele ondernemingsraad lid. Volgens het ICO heeft de nieuwe wettelijke regeling tot gevolg dat de greep van de directie op het overleg in de onderneming wordt versterkt, terwijl de bedoeling was. aldus het ICO, dat daaraan een einde zou wor den gemaakt. Volgens het centrum moeten de ge kozen leden in eigen kring kunnen vergaderen en standpunten kunnen bepalen. Daarna moeten zij zelf kun nen uitmaken met wie van de toplei ding zij willen spreken, wanneer en waarover en wie zij willen uitnodigen voor het verstrekken van informatie. Bovendien moeten de personeelsver- tegenwóordigers het beleid in de on derneming, vrijelijk kunnen kritise ren zonder angst voor gevolgen, al dus het ICO. (ADVERTENTIE) Voor rond 60.per weekend of rond 200,per weeK kunt u Maar ook wanneer de herfst- of kerstvakantie u beter passen, kunt u nu al inlichtingen krijgen over onze HOTEL-ARRANGEMENTEN OF BUNGALOW-BEMIDDELING VVVTEXEL Postbus 36 Den Burg 02220 - 2844 DEN HAAG Met ingang van i januari 1977 is dr J. H. Lubbers, momenteel buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Oslo. be noemd tot hoofd van de permanente vertegenwoordiging van het Konink rijk der Nederlanden bij de Europese Gemeenschappen te Brussel, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Betrokkene zal in zijn nieuwe hoeda nigheid mr E. M. J. A. Sassen opvol gen die de dienst wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd zal verlaten. Van een verslaggever DEN HAAG Een Chileense mede werker van de Novib (Nederlandse organisatie voor internationale bij stand). Rodrig Egena, is vorige week donderdag door gewapende mannen uit zijn hotelkamer in Quito. Ecua dor. ontvoerd en sindsdien spoor loos. De Nederlandse ambassade in Quito is betrokken bij de naspo ringen. Egena. voor de staatsgreep van Pi nochet adviseur van de minister van economische zaken en financiën, week in september 1973 uit naar Nederland waar hij als vluchteling werd toegelaten. Op 7 augustus ver trok hij in opdracht van de Novib naar Peru om ontwikkelingsprojec ten te bespreken, op de 29ste reisde hij door naar Ecuador. Toen hij op de afgesproken datum van 4 september niet in Nederland terugkwam, heeft de Novib contact opgenomen met de Nederlandse am bassade in Quito. Deze heeft na in tensief speurwerk kunnen vaststel len dat hij donderdag 2 september is ontvoerd door drie gewapende man nen. die voorgeven van de politie te zijn. De officiële instanties in Ecuador, aldus de Novib. hebben meegedeeld niets van Egena af te weten, zodat de mogelijkheid bestaat dat hij is ontvoerd door de Chileense geheime politie, een Chileense groepering die samenwerkt met het huidige bewind in Santiago, of een groep in Ecuador zelf. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft de Novib toegezegd, het hoge commissariaat voor de vluchtelingen in Genève op de hoogte te brengen van de ver dwijning van Egena. lichtte gisteren toe de verwachting te hebben dat door die limiet de werkgevers genoopt zullen zijn uit te zien naar alternatieven voor het werven van buitenlanders, alterna tieven die er volgens de minister op de Nederlandse arbeidsmarkt best zijn. In dat verband kondigde hij overi gens aan over enkele weken bij de Kamer een nota te zullen indienen met ideeën voor de verbetering van de arbeidsomstandigheden in het al gemeen. dus ook voor Nederlanders met minder gekwalificeerd werk. Hij wees trouwens ook op een misver stand bij de Kamerleden als zouden buitenlanders alleen maar het slech tere werk verrichten. De helft van de gastarbeiders doet geschoold werk, zei hij. Discriminatie Vooral de PSP-er Van der Lek bleek slecht te overtuigen door het betoog van de minister. Hij zei aan het eind van het debat dat de buitenlanders door de wet worden gediscrimi neerd, „en ik wil in het midden laten of de minister dat bewust wil". Hij vond de werking van de wet voor vijf jaar noch voor drie jaar aan vaardbaar: „Het is dan alleen maar de vraag of we ze voor vijf jaar of voor drie jaar als slaven gebruiken". Na kritiek van vele kanten nuan ceerde hij de term slaven iets met de mededeling dat slavernij dan wel licht niet de bedoeling maar wel de praktijk van de wet wordt. Boersma noemde Van der Leks uitspraken „kwaadwillig" De wijzigingsvoorstellen waarmee Boersma „van harte" akkoord ging betroffen ondder meer dat buiten landers die langer dan zes maanden werkloos zijn. boven de verboden limiet bij bedrijven in dienst geno men kunnen worden, en dat een door promotie van een gastarbeider in een bedrijf vrijgekomen plaats ondanks de limiet mag worden op gevuld met een andere buiten lander. Donderdag wordt het wetsontwerp verder besproken. Tijdens het debat wisselt minister Boersma even enkele woorden met partijgenoot Van Dam (ARP). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft de Nederlandse ambassadeur in Tunis opdracht gegeven, uit te zoeken hoe de precieze gang van zaken is geweest op het vliegveld in Tunis tijdens de kaping van het KLM-vliegtuig. De bewindsman wil eerst precies weten wat er is gebeurd, voordat hij gaat bekijken wat voor stappen er ondernomen moeten worden. Afgelopen zondag vloog het KLM- vliegtuig boven Tunesië terwijl er vrijwel geen brandstof meer in de tanks zat. Toen de gezagvoerder vroeg om te landen kreeg hij hier voor geen toestemming Integen deel. de landingslichten werden ge doofd en de landingsbaan werd ge barricadeerd met olievaten De ge zagvoerder wist de machine echter toch veilig aan de grond te krijgen, zij het met lichte schade DEN HAAG De Economische Controle Dienst zal in de komende periode nagaan of de BTW- verhoging van 1 oktober aanstaan de op de juiste wijze in de prijzen is verwerkt. Daarbij zal het groot winkelbedrijf zeker betrokken wor den, zo heeft minister Lubbers het PvdA-kamerlid Kolthoff laten we ten in antwoord op schriftelijke vragen. Technisch stuit het op onoverko melijke bezwaren op één dag een groot assortiment om te prijzen in verband met de BTW-verhoging. Een twee-prijzenstelsel, inhouden de dat op de artikelen de prijs van vóór 1 oktober alsmede de op die datum ingaande prijs wordt ver meld. is aan aanvaardbare manier van omprijzing. Maar dan dient in de winkel duidelijk vermeld te wor den dat de hoogste prijs pas op 1 oktober zal worden berekend. Overigens is het ook toegestaan dat de omprijzing wordt gespreid over een zo kort mogelijke periode rond 1 oktober, met dien verstande dat met de omprijzing niet vóór 20 sep tember a.s. mag worden begonnen. De Economische Controle Dienst zal er op toezien dat in dit geval een gelijkwaardig pakket artikelen na 1 oktober wordt omgeprijsd. Een chaos als in 1969 wordt niet verwacht. Zoals bekend, werd toen het systeem van omzetbelasting vervangen door de BTW. De drie kapers van het KLM- vliegtuig de City of Madrid bevon den zich gisteren nog steeds op Cy prus. nadat twee van hen eerder naar Athene gevlogen waren om te probe ren naar Irak te komen. Ze zijn tenslotte weer terug gegaan naar Ni cosia. omdat geen enkele luchtvaartmaatschappij hen wilde vervoeren. Ze zijn nu bezig uit te zoeken hoe ze naar Bagdad in Irak kunnen komen. Een Cyprische rege ringsman heeft meegedeeld, dat Irak zich bereid getoond heeft het drietal op te nemen. Het schijnt zelfs zo te zijn dat de persoonlijke bezittingen van de drie kapers al in Bagdad zijn aangekomen. Men denkt in Nicosia nu aan de mogelijkheid de kapers per boot naar Sidon in het zuiden van Libanon te sturen, van waaruit ze dan zouden moeten proberen (per vliegtuig of op een andere manier) naar Bagdad te komen Zie ook onze beschouwing op pagina ADVERTENTIE Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bi|voorbeeid over een kostbaarheden - en instrumentenverzekering van verzekering maatschappij nv docmer van Royal Insurance Co Ud een van de grootsten le- wceid Van een verslaggever SCHIEDAM Moeilijkheden bin nen het Schiedamse college van b. en w. over de benoeming van een welzijnswerker hebben ertoe geleid dat de PPR-wethouder J van der Wilk (37) direct ontslag heeft geno men. De meerderheid van het colle ge wilde een welzijnswerker tijdelijk tot 1 december, terwijl de wethou der meteen een definitieve benoe ming wenste De heer B. Collé (CPNi zal de porte feuille van Van der Wilk, die jeugd- en wijkzaken beheerde, tijdelijk overnemen. Van der Wilk blijft wel lid van de gemeenteraad. Hij is de derde wethouder, die in twee jaar tijd uit het college is gestapt, voor namelijk vanwege politieke conflic ten. Het college bestaat uit PvdA-, CPN- en PPR-wethouders Van onze sociaal-economische redactie BREDA Minister Van Agt van justitie heeft ervoor ge waarschuwd dat de ondernemingsraad in het nieuwe wets ontwerp niet mag verworden tot een filiaal van de vakbonden. ..De ondernemingsraad dient haar eigen positie en verantwoor delijkheid te behouden. Zij mag geen zetbaas worden van de bond", aldus minister Van Agt op de jaarsvergadering van de Brabants-Zeeuwse-Werkgeversvereniging in Breda. De minister wees erop dat uiteinde lijk het nieuwe bestel weinig ver schilt van de huidige wet. Weliswaar zal de ondernemingsraad nieuwe stijl straks alleen uit werknemers bestaan, maar boven de onderne mingsraad plaatst het wetsontwerp een nieuw instituut, de overlegverga dering, waarin de ondernemer en de ondernemingsraad elkaar ont moeten In deze overlegvergadering komen alle wezenlijke zaken de onderne ming betreffende aan de orde. maar, aldus de minister, daar staat tegeno ver. dat die overlegvergadering vrij wel altijd wordt voorgeschreven door de directeur. Gezindheid De betekenis van de strijdvraag of de ondernemingsraad moet worden gezien als een orgaan van de onder neming en dus als een vorm van overleg en samenwerking óf als een orgaan van werknemers wordt vol gens hem danig overschat. „Het hangt af van de gezindheid van de mensen of er sprake zal zijn van toenadering of van polarisatie. Een ondernemingsraad waarvan de di recteur deel uitmaakt kan verean- den in tweedracht, anderzijds kan een raad zonder directeur een con structieve verstandhouding met de ondernemingsleiding ontwikkelen", aldus minister Van Agt. Een goede samenwerking binnen de onderneming staat het wetsontwerp niet in de weg. voegde hij daaraan toe. „Maar als ik het voor het zeggen zou hebben en gelukkig is dat niet zo zou er een ander wetsontwerp op tafel hebben gelegen". Vervolgens merkte de minister op dat tot zijn verbazing in het ont werpprogramma van het CDA een passage is opgenomen die vraagt om verandering van de samenstelling van bevoegdheden van de raad van commissarissen. Volgens dit ont werp zullen aandeelhouders en werknemers pveederde van de com missarissen gaan benoemen. De al dus benoemde commissarissen vul len samen het resterende derde deel Volgens het huidige systeem worden de commissarissen door de raad zeil benoemd met dien verstande dat aandeelhouders èn ondernemings raad kandidaten mogen voordragen èn afwijzen. Minister Van Agt verzet- Vervolg van pagina 1 Op de vraag of de prins voorzitter zal blijven van de Bilderberg- conferentie. antwoordde prof dr Ernst van der Beugel ons gisteren dat hierover overleg gaande is Hoe wel de heer Van der Beugel, die secretaris van de Bilderberg- conferentie is, geen enkele medede ling wilde doen, ziet het ernaar uit dat prins Bernhard het voorzit terschap zal moeten neerleggen. Niet naar Het koninklijke paar zal geen be zoek aan de Verenigde Staten bren gen Met het oog op de onafhanke lijkheidsviering werd verwacht dat koningin Juliana en prins Bernhard in de herfst president Ford zouden bezoeken Overigens is dit bezoek de afgelopen zomer, tegen de ach tergrond van het onderzoek van de commissie-Donneiniet aangekon digd Volgens de RVD is dit onder werp nooit in het kabinet bespro ken. „Er is geen uitnodiging van president Ford ontvangen. Daarom is het ook nooit in het kabinet aan de orde geweest", aldus de RVD Het wordt in Den Haag tevens on waarschijnlijk geacht dat het ko ninklijk paar het onlangs uitgestel de staatsbezoek aan Italië binnen afzienbare tijd zal brengen. Minister Van Agt te zich tegen dit onderdeel van het CDA-ontwerp program. ..Dat deze passage in overeenstemming is met hetgeen het NKV beweert, doet mij niet van mijn mening veranderen", aldus minister Van Agt. Ir. J. W. M. van Rooij. voorzitter van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging en tevens directeur van de PNEM noemde-in zijn jaarre de de invoering van de vermogens- aanwasdeling onder de huidige eco nomische omstandigheden rampza lig. De werkgevers zullen volgens hem bij het parlement met kracht moeten aandringen op uitstel van het wetsontwerp „De VAD is geen voorbeeld van de alom gepreekte spreiding van macht, immers de zeg genschap over de vrijgekomen mid delen dreigt in handen te komen van een zeer beperkt aantal vak bondsbestuurders", aldus dr Van Rooij. Hij liet zich in zijn rede be zorgd uit over het uitblijven van een wezenlijke verbetering van het on dernemingsklimaat. In dit verband noemde dr Van Rooij de acties tegen de kernorder uit Zuid-Afrika. tegen de werkzaamhe den van de Stevin-groep in Chili en de oproep om de Amrobank te boy cotten ondemocratisch. „Dit soort acties liggen op de grens van chanta ge". aldus de heer Van Rooij. die het onder de huidige ondernemers- vijandige omstandigheden nauwelij- ke verwonderlijk noemde dat de in- vesteringslust in Nederland terug loopt. De komst van het CDA juichte hij toe: „Eén groot CDA is nodig om de vereiste politieke stabiliteit te verkrijgen waardoor weer gewerkt kan worden aan een maatschappij, gegrondvest op overleg en samen werking". Tenslotte maakte ir Van Rooij bekend dat een aantal leden van de Brabants-Zeeuwse werkge versvereniging op een aantal scholen gastlessen zal gaan geven over het onderwerp „Wat is een onderneming, waarvoor is winst noodzakelijk". Met dit initiatief wil de werkge versvereniging bijdragen aan een be ter begrip voor de ondernemer ADVERTENTIE ADVERTENTIEI >- Vraag uw garage maar eens! Van een verslaggever ROTTERDAM We denken in Nederland te weinig gefundeerd na over het ouder worden van de mensen, meent dr H. Galjaard. hoogleraar in de celbiolo gie en genetica aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. ,,We verdringen het ouder worden. We willen er niet over praten en de politici houden zich er te weinig mee bezig", zegt prof. Galjaard in een speciale uitgave van het Rotter damse voorlichtingsblad „Rondvraag". De hoogleraar voorziet grote problemen omdat Nederland in toenemende mate vergrijst zonder dat daaraan voldoen de aandacht besteed wordt De huidige leeftijdsopbouw in Nederland is zeer „jong" Een paar jaar geleden was het kindertal nog betrekke lijk hoog ten opzichte van elk ander land In de komende tientallen ja ren staat ons land een sterke veroudering te wachten en die zal voor ons land be langrijke gevolgen hebben over 25 jaar zullen er onge veer een half miljoen mensen méér 65 jaar of ouder zijn dan nu In 1975 waren dat er 1.4 miljoen. Na de eeuwwisseling zal het aantal bejaarden naar schatting 2.7 miljoen zijn Doordat het merendeel van- de lichamelijk gehandicap ten in de oudere leef tijdsgroep voorkomt, zal er ook een grote toeneming van deze mensen in ons land optreden. Nu zijn er 415.000 gehandicapten van 65 jaar en ouder in Nederland, dit aan tal zal na het jaar 2.000 oplo pen tot 800.000 Hét probleem De Rotterdamse hoogleraar is ervan overtuigd, dat de ge volgen van de veroudering van on2e bevolking in de toe komst alle andere problemen in de gezondheidszorg zullen overheersen Daarbij komt nog het probleem van de een zaamheid. De huisvesting zal eveneens veel zorgen baren Een ander facet van de ver oudering is de gemiddelde le vensverwachting voor vrou wen. die 76 jaar is Voor man nen geldt een gemiddelde le vensduur van zeventig jaar Prof Galjaard vindt het 'stom', dat mannen in het al gemeen jongere vrouwen trouwen: dan is de vrouw nog langer alleen „Ze is al zes jaar alleen op het eind van haar leven en daar doen we als man dan nog eens een paar jaar bij Heren, u zou een heleboel goed doen. wan neer u een vier of vijf jaar oudere vrouw zou trouwen Dan ga je gelijk dood Dat is toch een mooie zaak?". Weduwen Op het ogenblik ziet het er volgens de hoogleraar naar uit. dat door de veroudering van de bevolking en het ver schil in levensduur tussen mannen en vrouwen over 25 jaar niet minder dan 540 000 bejaarde weduwen zullen zijn De hoogleraar meent, dat we ons meer bezig moeten hou den met de integratie van de oudere mens in de maat schappij Omdat de pen sioengerechtigde leeftijd wordt teruggedrongen. Hij voorziet over vijftig jaar een verlaging van de gréns tot 55 jaar. waarbij tussen de 50 en 55 laar halve dagen wordt gewerkt Tegelijkertijd wordt de periode van opleiding en onderwijs Steeds verder ver ruimd. op den duur zelfs tot het 25-ste levensjaar Hier door zal over een halve eeuw nog maar twintig procent van de bevolking tot de be roepsbevolking behoren en een groter deel van het tot aal zal zijn gepensioneerd Het begrip pensionering begint een vreemde klank te krijgen als dat gebeurt, wanneer men nog 25 tot 30 jaar voor de boeg heeft Na uw bestelling Uw brief bereikt de begemming nog .sneller als u bij de adresse ring de afdeling zet. Wenst u inlichtingen over door ons ge plaatst nieuws uit Italië, dan schrijven aan: Trouw Redactie Buitenland Postbus 859 Amsterdam. RITA Als dit A is. dan vraag ik me af. wal we moeten doen als we bij Z zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3