I Vriendelijke mensen in een saai interieur Verlos ons van onze bisschop" Jonge christen schrijft vanuit psychiatrische kliniek Protest tegen arrestaties van geestelijken Russen vragen Potter: Onze adressen: Brief aan Russische patriarch Pimen Morgenlandzending: geen verliezen in Libanese oorlog Solidariteitscomité kerken in Paraguay Bisdom Den Bosch behoeft meer jongerenpastores VOORBIJGANGERS WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei Theologie is, met permissie, een nogal praterig vak, van psychologie kun Je met weinig moeite hetzelfde beweren, en wie het laatste nummer van het tweemaandelijks tijdschrift Praktische theologie opslaat, ziet dat theologen en psychologen samen en in vereniging kans zien een dikke veertig pagina's te vullen met enigzins tobberig proza over een paar trekkerige gesprekjes naar aanleiding van een verleden jaar december te Driebergen gehouden preek. De redactie van Praktische theologie wilde de lezers een themanummer bieden, „waarin gesprekken met kerkgangers over een bepaalde preek zo zijn verwerkt, dat ze als inzet voor een praktisch-theologische probleemstelling konden dienen". Als proefkonijn (of hoe noem je dat als geestelijke zaken in het geding zijn?) zou een adventspreek dienen van de gereformeerde dominee J. van der Linden. Lang van tevoren was alles bedisseld, doch aangezien ook de makers van een theologisch blad alleen maar kunnen wikken, bleek de vastgestelde zondag juist de zondag .ia de treinkaping bij Beilen te zijn. De boel kon niet meer teruggedraaid worden en daarom gaf de vindingrijke redactie van Praktische theologie het geheel nu maar de titel „Preken in een emotioneel gelaten situatie" mee. Tot zover is er. wat mij betreft, geen vuiltje aan de lucht. En ik kan er ook vrede mee hebben dat op de middag van die zevende december 1975 een roomse meneer uit Nijmegen en een gereformeerde uit Kampen (Praktische theologie is een interkerkelijk tijdschrift voor pastorale wetenschappen) op stap gingen teneinde met een aantal plaatselijke gelovigen na te praten over de beluisterde preek. Het ontgaat me weliswaar, wat voor praktisch-theologisch nut erin gelegen is. om zondagse koffiepraat die je in eigen omgeving voor het oprapen hebt. van ver te halen, maar goed, 't ls weer eens wat anders. Maar ik erger me wel duchtig aan de manier waarop de heren Besemer (r.k.) en Van der Laan (g.k.) hun verslag uitbrengen. Ze voelen zich om een of andere duistere reden geroepen, het interieur van de mensen, die zo goed zijn hen binnen te laten, te beschrijven en ze doen dit op een. zachtjes gezegd, laatdunkende wijze. De namen van de betrokkenen staan erbij, zodat thans alle afnemers van Praktische theologie precies weten wat er aan de tafeltjes en stoeltjes van juffrouw X en meneer IJ (ik houd de namen voor me) te Driebergen mankeert. Het duo Besemer-Van der Laan komt eerst bij een juffrouw, die „verschrikt, verward en toch ook blij is. dat haar deze eer te beurt valt". Nou nou. het ontbreekt er nog maar aan dat het goeie mens op de knieën valt als zij de goden van Praktische theologie binnenlaat! Het verslag gaat verder: „Een te groot en ongezellig huis, waar allerlei snuisterijen hun best doen de eenzaamheid van de bewoonster wat te vullen". Dat weten we dan ook weer. Ik denk dat deze dame achteraf niet verward en nog minder blij is, maar alleen verschrikt. Dan gaan de enqueteurs naar een adres, waar een mevrouw „wat paniekerig" doet. De heren Besemer en Van der Laan zijn wel diep overtuigd van de indruk, die zij reeds op de drempel maken. Hier treffen zij, blijkens hun vriendelijke beschrijving aan: „Een gematigd luxe interieur. Eerder duur dan smaakvol". Daar kunnen de bewoners het mee doen. Vervolgens is een ouder echtpaar aan de beurt. „Vriendelijke mensen in een saai interieur". We krijgen ook nog een beschrijving van de in het vertrek aanwezige kleuren, maar die laat ik nu maar schieten. Hierna vervoegt ons tweetal zich op een adres, waar de heer des huizes afwezig is en mevrouw „in verwarring". Men merkt: iedereen raakt van slag als Praktische theologie aan de deur verschijnt. Overigens vraag ik me af. of de heren Besemer en Van der Laan zelf ook in verwarring raakten, want ze zwijgen over het meubilair van de dame in kwestie. Maar dit wordt weer volledig vergoed door wat ze meedelen over hetgeen zij op hun laatste adres aantreffen: „Een modern interieur: wit gepleisterde wanden zonder versiering, strakke meubelen, maar In Driebergen, na verschijning van Praktische theologie: ,,We hadden die lui er nooit in moeten laten!" een goede verlichting geeft toch warmte en beslotenheid aan de ruimte". Kijk es aan, als je maar een Pas Toe-achtig geloof aanhangt, kun je door de beugel. Wie lust heeft het allemaal na te lezen, kan dit nummer van Praktische theologie voor drie rijksdaalders krijgen bij uitgeverij Waanders, postbus 1129, Zwolle. Maar voor de beschreven Driebergenaren hoop ik dat er weinig bestellingen komen. Van een onzer redacteuren OENEVE Orthodoxe gelovigen in de Russische stad Swerdlowsk hebben het ongewone verzoek aan secretarisgene raal Philip Potter van de wereldraad van kerken gedaan, om hen van hun bisschop af te helpen. In een brief met 253 handtekeningen schrijven zij, dat bisschop Kliment zijn werk niet behoorlijk doet. „Wij smeken u dringend, neem hem van Rusten ons weg. want hij heeft alles hier verwoest en onze kathedraal is ver weesd. Wij zijn teleurgestld in hem. want hij komt zijn pastorale plicht niet na." daartoe heeft zonder toestemming van de patriarch van Moskou. Swerdlowsk. een stad in de Oeral, heeft meer dan een miljoen inwo ners. De stad had, toen Kliment in functie trad, nog zeven priesters en drie diakenen naast de bisschop, wat niet bepaald veel was. De briefschrij vers wijten het aan het wanbeleid van hun bisschop, dat er nu nog maar drie priesters zijn, van wie een oud en ziek is. „Huisbezoek wordt er helemaal niet meer gedaan. Mensen sterven zonder biecht, want de twee priesters kun nen niet alles doen." Bisschop Kli ment heeft het aantal kerkdiensten in de kathedraal ingekrompen. De briefschrijvers vragen, welk recht hij Zelf doet de bisschop vrijwel niets, zo klagen zij. Op eerste en tweede paasdag leidde hij een dienst in de kathdraal en toen moest hij weer zes weken „rusten" tot hemelvaartsdag. Verschillende malen zijn de brief schrijvers naar Moskou gereisd om te proberen de zaak te bespreken met patriarch Pimen, maar zij kre gen hem niet te zien. Op hun brieven aan hem kwam geen antwoord. Hun brief aan Potter hebben zij nu zelf publiek gemaakt door een af schrift toe te spelen naar westerse correspondenten in Moskou. Vorige maand, tijdens de vergadering*van het centraal comité van de we reldraad in Genève. beklaagde dr Potter zich herhaaldelijk, dat hij „open brieven" van christenen uit Oost-Europa aan hem gericht vaak Patriarch Pimen pas in afschrift uit de derde of vierde hand ontving. De gemeenteleden van Swerdlowsk zeggen, dat zij hun brief nu openbaar hebben gemaakt, omdat zij deze al een maand geleden gepost hadden en nog steeds geen reactie uit Genè ve vernomen hadden, reden voor hen om te veronderstellen, dat de brief niet overgekomen was. UIT VAN LEZERS - SWAPO Wel opmerkelijk dat de leider van de SWAPO uit Namibië zich net in Moskou bevond, heer Schipper. Wat zou die goeie man daar toch doen? Het goede zoeken voor zijn volk? Kom nou! Ofsteun van Rusland zien te krijgen om te trachten daar met geweld de zaak omver te werpen. 's Gravenpolder L. Janse Okke Gaarne mijn instemming met de opmerking van Okke Jager in uw blad van 2/9 onder „zogezegd" n.l. „Waar geen christelijke literatuur ontstaat moet er wel iets ernstigs mankeren aan het christelijk leven." Hij had het ook positief kunnen stellen n.l. „Waar pseudo- christelijke literatuur ontstaat enz." Het laatste is nóg beroerder dan het eerste. Amstelveen J. Prinsen Den Uyl Minister Boersma wil. dat Den Uyl nog een kabinetsperiode aan blijft. Heeft de show nog niet lang genoeg geduurd. We zien met verlangen naar het tijdstip uit waarop dit kabi net volgend jaar opstapt. Den Haag T. Brandsma Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. AMSTERDAM: Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101, Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korter werken (2) Graag sluit ik mij aan bij Laura ten Berge. Deze regeling bevestigt de mening dat de vrouw in het huishou den hoort. Het is er bij de meeste vrouwen ingepompt, dus zijn velen het ook gaan geloven. Deze regeling gaat niet op voor de hogere functies. De vrouwen moeten die functies dus voor de mannen laten liggen of een overspannen toestand riskeren. Vrouwen moeten zich niet af laten schepen met zulke regelinen, maar eisen, dat er meer mogelijkheden gecreëerd worden voor parttime werk, ook voor mannen, zodat een vrouw, die een baan buitenshuis ver kiest, met alle redelijkheid van haar man kan vragen ook zijn steentje bij te dragen in het huishouden. Misschien dat we dan gelijke ont plooiingskansen in de praktijk wer kelijkheid zien worden. Nieuwerkerk a.d. Ussel C. J. Bos-Bocndcr Roken We zijn in het jaar 2575. Ferdinand, 10 jaar oud, tegen een vrindje: „Zeg, weet jij wat roken was?" „Niet helemaal. Ik weet alleen dat het iets was als 'Zuigen op iets;' ik weet alleen niet wat" Ferdinand: „Ik zal het aan de A.O. vragen." (automatische Onder wijzer). Hij loopt naar de hoek van de ka mer, en drukt op een knop. „Wat wil je weten?" „Wat was roken?" Een paar seconden stilte; toen een stem: „Roken was iets heel primitiefs, maar het werd vrijwel algemeen ge daan. Men ging meestal zitten, nam een staafje van opgerolde ta baksbladeren, en stak één kant In brand Daarna ging de persoon in kwestie er op zuigen, totdat het staafje opgebrand was. Men dacht hiermee genot te beleven, maar na een paar eeuwen ondervinding bleek het dat dit vaak kanker ver oorzaakte van de longen." „Waarom deden zij dit dan?" vroeg Ferdinand na nog eens de A.O. te hebben inge schakeld. 'Omdat deze mensen te kort aan de moederborst hebben gelegen, en onbewust hiermede het tekort hoopten in te halen. Soms echter berustte het louter op nadoe- nerij. Ze hadden er zelf nooit over nagedacht: en eenmaal er aan ver slaafd konden ze er niet meer mee ophouden". „O, dank u wat gek!" Den Haag B. van Tu vll MOSKOU „Op 14 juli werd Ik met geweld naar een kliniek gebracht, waar geesteszieken werden verpleegd, alhoewel ik daarvoor nooit in een psychiatrische kliniek geweest was". Zo begint de brief, die de Russische orthodoxe gelovige Alexander Argentow (24) geschreven heeft aan patriarch Pimen van de orthodoxe kerk. Recht op arbeid Dat er een recessie is, is bekend en dat deze niet tot ons land beperkt blijft, is evenzeer een feit. De vraag is, of de klappen al dan niet vertaald in werkloosheidscijfers niet harder aankomen dan strikt nodig is. Is er in de voorbije jaren wel een verantwoord sociaal- economisch beleid gevoerd? Was er sprake van een geïntegreerde onder wijs-, arbeidsmarkt-, loon- en prijs politiek? De kernvragen die o.m. te maken hebben met de heterogene structuur van de arbeidsmarkt ook al zijn deze politiek geladen mogen niet worden vermeden. Rotterdam J. E. v.d. Burg. Autokeuring In uw commentaar van 2 september heeft u het over de komende periode keuring voor auto's. Naast de keu ring in een garage, of in een keu ringsstation is er nog een andere mogelijkheid; auto's technisch controleren langs de weg. zoals nu bij drank- en papierencontrole. Daarbij als aanmoeding om auto's beter te onderhouden, het onder houd. In erkende garages fiscaal af trekbaar (of meer aftrekbaar) ma ken. De deskundigen schatten dat 1 tot 4 procent van de ongelukken ontstaat door technische gebreken aan de auto. Moeten we voor zo'n percentage, dat niet eens door uitge breide onderzoekingen wordt onder steund, een duur apparaat opzet ten? Een regelmatig voorkomende technische controle langs de weg zal genoeg effect sorteren. Daarbij komt dat het apparaat dat zo'n technische controle kan uitvoe ren. in ambtelijk Nederland aanwe zig is. Dat is namelijk de Rijksdienst voor het wegverkeer (RDW). De RDW keurt nu taxi's en autobussen periodiek en personenauto's en vrachtwagens worden bij kenteken- aanvragen en kentekenveranderin gen gekeurd. Wat is nu eenvoudiger en efficiënter om de RDW zo uit te breiden dat ze ook de taken op de weg aan kan? Dat is goedkoper dan een net van keuringstations en het is beter dan een keuring in de eigen garage Maar willen we het verkeer werkelijk veiliger maken dan zullen we de auto minder en de bestuurder van die auto meer moeten „be werken". Amstelveen T. Knibbe Argentow, die zich voor de keuring voor militaire dienst presenteerde, werd doorgezonden naar de kliniek, omdat hij gelovige was. In een brief, die uit de kliniek gesmokkeld werd waar hij nu nog steeds „verpleegd" wordt, schreef hij in simpele bewoor dingen op, wat hij daar beleefd heeft. De brief is in het Westen terecht gekomen en gepubliceerd door het in Engeland gevestigde Keston Colle: ge, het centrum voor de studie van religie en communisme, waar ds Mi chael Bourdeaux directeur van is. De brief van Argentow luidt als volgt: Qp i4 jUn Werd ik met geweld naar een kliniek voor geesteszieken gebracht, hoewel ik zelf nooit in een psychiatrische kliniek geweest was. De dokters zeiden mij dat de enige reden voor mijn opname mijn geloof in God en mijn lidmaatschap van de orthodoxe kerk was. Ik ben gezond en ik slaap goed, maar de artsen geven me aldoor toch slaappillen; ik ben evenwichtig en rustig van aard, maar ik moest hier een psychotro- pisch geest-beïnvloedendmedicijn innemen, aminazin. Volgens de dok ters was dat om te kalmeren. Er werd gedreigd: als ik het medicijn Van een onzer verslaggevers UTRECHT Niemand van de zen delingen of bekenden van de Mor genlandzending is tijdens de burger oorlog in Libanon ontvoerd of ge dood Hun huizen zijn zelfs niet be schadigd. Dit wordt gezegd in het jaarverslag van de Morgenlandzending, een in terkerkelijke organisatie tot steun aan de kleine protestantse kerken in het Nabije Oosten. Nans Groene- veld heeft het afgelopen jaar niet kunnen werken in ..haar dorp" Bait Shama in de Bëkaa-vlakte Een deel van de christenen daar is wegge vlucht. Sinds januari werkt zij in het protestantse ziekenhuis te Hamma- na iLibanon» Dit ziekenhuis is nooit getroffen, hoewel de raketten soms dichtbij overvlogen Het werk van Catrien Groeneboom in Gurby en Saghbin (kinderclubs en bijbelkrin gent kon daarentegen met de nodige beperkingen doorgaan De theologische hogeschool te Bei roet heeft kunnen functioneren van begin februari tot eind juni De meeste studenten en enige professo ren zijn gehuisvest in het gebouw van de hogeschool. Eén van de mu ren is ontzet De vormingscursus voor meisjes te Zahle heeft zo goed en zo kwaad als het ging gefunctio neerd. Deze stad is driemaal van de buitenwereld afgesloten geweest Vaak waren groenten en andere le vensmiddelen schaars en soms re gende het granaten en raketten op de stad Een gemeentelid uit Sidon. gedood op de weg tussen Sidon en Beiroet, en een vijfjarig meisje zijn de enige bekende sterfgevallen onder de le den van de Arabische protestantse kerk in Libanon, als gevolg van de oorlog Het werk in Syrië. Perzië en Algerije kon doorgaan. In Syrië werden waar nodig Libanese vluchtelingen gehol pen. In Narmak. een voorstad van de Perzische hoofdstad Teheran, waar 35 tot 40 duizend Armeniërs wonen, wil men een kerkelijk centrum bouwen. De Morgenlandzending, die het af gelopen jaar in Nederland 327 000 gulden inzamelde, houdt zaterdag 18 september haar jaarvergadering in het hervormd wijkcentrum. Jac. van Ruysdaelstraat 64 te Utrecht niet zou innemen, zouden ze het in spuiten. Ik leef hier samen met ern stige geesteszieken, die in hun bed vastgeboden zijn wegens hun heftig gedrag. Ik moet aldoor luisteren naar hun geschreeuw en daardoor en door de medicijnen word ik erg bedrukt. Maar de houding van de dokters verontrust mij nog meer. Zij weten totaal niets van godsdienst en intussen proberen zij mij te overtui gen, dat mijn godsdienstige gevoe lens een geestesziekte zijn. De artsen beweren dat het christelijk geloof aan de gelovigen verbiedt hun va derland te verdedigen, dat de voor uitgang van lucht- en ruimtevaart bewezen heeft dat er geen God be staat, dat priesters de mis alleen maar opdragen terwille van het geld en dat jonge gelovigen meestal zie kelijke idioten zijn." Protest uitgelokt Het geval-Argentow heeft protest uitgelokt van Gennadi Sjimanow, die zelf ook wegens zijn geloof in een kliniek gezeten heeft. Samen met anderen heeft Sjimanow een brief gestuurd naar Wladimir Korujedow, de voorzitter van de raad voor godsdienstzaken van de Opperste Sowjet. De ouders van Argentow zijn mili tante atheïsten, maar zij hebben toch de kant van hun zoon gekozen. In het ziekenhuis kregen de ouders te horen dat hun zoon vrijwillig naar de kliniek was gegaan. Vooral de voorlopige hechtenis op grond van de veiligheidswetten, waar volgens minister Kruger van justitie meer dan 170 mensen door getroffen zijn, vindt Thorne „afschu welijk en gevaarlijk." Hij noemde het verbijsterend dat onder de gear resteerden velen zijn, die door de zwarte bevolking als hun ware lei ders beschouwd worden. Thorne wees er tevens op dat ondqr hen vele vooraanstaande kerkelijke leiders zijn. Thome noemt in zijn verklaring de leider van de congregationalistische kerk en voorzitter van de labourpar- ty Allan Hendrickse, Chris Wessels ASUNCION In Paraguay is op initiatief van de r.k. bisschoppen naar Chileens voorbeeld een inter kerkelijke commissie voor hulp in nood opgericht. De commissie wil hulp verlenen aan de velen, die zich in moeilijkheden bevinden als ge volg van arrestatie De hulp is ook bestemd voor de familieleden van de gearresteerden, omdat die meestal onverzorgd achterblijven Bijzondere aandacht wil de commis sie ook besteden aan de landarbei ders, die tegen hun wil uit hun dor pen verdreven zijn. De commissie zal bovendien informatie verzamelen over het lot der gearresteerden, hun behandeling en eventuele processen. Paraguay is het armste land van Zuid-Amerika. Ruim de helft van het land is in het bezit van 125 groot grondbezitters. waaronder buiten landse ondernemingen. De regering voert al jaren een schrikbewind In juni van dit jaar besloten de kerkelij ke hulporganisaties uit Nederland. Duitsland. Engeland. Oostenrijk en de Verenigde Staten hun financiële steun aan ontwikkelingsprojecten in Paraguay stop te zetten. Cursus over assembler wereldraad Ie Nairobi. 22 september 6. 22 en 26 oktober, steeds 's avonds Berg straat 30. Amersfoort, m m v dr A M. van Peski. dr. C van der Poort, mevr M van Heemstra en ds J E van Veen. Inl en opg tel 033-33178 9 Hoe kunnen we beier samenwer ken? Over een zinvol samenspel van ouderlingen en diakenen Twee daagse conferentie zaterdag 25 sep tember èn zaterdag 12 maart, m m v drs J W Vlaanderen Toerust ings centrum te Leusden 'tel 033-43244 toestel 123» van de moravische broedergemeen te, de katholieke priesters Smangali- so Mkhatshwa en Clemens Mokoka uit Pretoria, Emk Leputa en P. T. Moatshe van de nederduitse gerefor meerde kerk in Afrika (zwart) utt Britstown, Oshadi Phakati van het Christelijk Instituut uit Pretoria, Thomas Manthatha van de Zuidafri- kaanse raad van kerken uit Johan nesburg, Sinan Ngobeni (Witterivier) en Ebener Magina (Port Elisabeth). „Als christenen moeten wij ten scherpste tegen deze flagrante ver treding van de mensenrechten pro testeren," schrijft Thorne. „Arresta ties zonder vorm van proces komen in niet-communistische landen vrij wel niet voor," zegt hij. „We eisen de vrijlating van alle gevagenen, of hun in staat van beschuldigingstelling. Zolang dat niet gebeurt moet men tot de slotsom komen dat de arresta ties onrechtvaardig en immoraal zijn." In de oostelijke Kaap hebben zeker twintig predikanten geprotesteerd tegen de arrestatie van ds Chris Wes sels. de voorzitter van de raad van kerken van de oostelijke kaappro vincie. „Het vasthouden van deze man is wreed en onrechtvaardig," schrijven de dominees. DEN BOSCH - In het r.k. bisdom Den Bosch moeten meer jongeren pastores worden aangesteld. De hui dige pastores bestrijken slechts een klein aantal parochies. Voorzover het jongerenpastoraat een onder deel is van de taak van een basispas tor, dreigt het steeds meer in de knel te komen. Aldus de nota Jongerenpastoraat, samengesteld door een werkgroep van de stichting Levensvorming jeugd en jongeren van het bisdom Den Bosch „Het idee, dat de jongste kapelaan automatisch voor de jongeren moet zorgen, begint te verdwijnen. Er ko men meer jongerenpastores met een duidelijke taakomschrijving, min der gebonden aan het traditionele pastoraat. Er worden ook groepen leken gevormd, die de verantwoor delijkheid voor het jongerenpasto raat op zich gaan nemen. Het is allemaal echter nog te incidenteel en te plaatselijk. Met een gericht beleid kan die ontwikkeling ver sneld worden." aldus de nota. die pleit voor methodieken, ontleend aan het vormings- en opbouwwerk, maar er anderzijds ook voor waarschuwt, dat het jongerenpasto raat zich niet gaat isoleren van de rest van het kerkewerk. VERVREEMDING Gisteren trof mij een dichtregel van Gerrit AchterbergrDe regel ls te vin- den in „Kerstmis" (Voorbij de laatste stad, 146) De dichter wordt in I de nacht van Kerstmis in Den Haag door klokgelui gewekt. „Hij, die ik dagelijks te wezen dacht, trok uit mij weg en kwam alleen te staan" En dan: „Ik keek tegen mijn eigen leven aan, alsof een ander het had doorge- bracht." De uitspraak doet denken aan een splijting van het ik. Of misschien een overbewustheid van het ik en het zelf als de twee partners van een j voortdurend gesprek. Even stokt het gesprek en belden staan alleen. De innerlijke vervreemding heeft te ma- j ken met de klokken van Kerstmis. Die roepen een beeld op van „2000 jaren her", toen daar, in Bethlehem, „zojuist" een kind geboren is. Eén van beiden is daarbij betrokken en ziet het opnieuw gebeuren. Eén van beiden ls tijdgenoot van die nederige geboorte. Het gedicht geeft een impressie. „Hij die ik dagelijks te wezen dacht" moet later terugge keerd zijn. En hoe ls het toen verder gegaan? Dat vermeldt het gedicht niet. Het gebeuren van Jezus van Nazareth is ons mensen vreemd. Zijn verhaal praat niet al kabbelend met ons leven mee. Het kan, zelfs in de herinnering en verbeelding, opnieuw een splitsing, een vervreemding bij ons bewerkstelligen. We worden op een vreemd-spoor gezet. Wie wij „te wezen dachten" zijn wij niet heler maal en niet uitsluitend. Wie be nieuwd is naar dé--uitkomst moet misschien zelf die splitsing mee maken. KAAPSTAD Ds John Thorne, de voorzitter van de Zuidafri- kaanse raad van kerken heeft scherp geprotesteerd tegen de arrestaties van honderden mensen in zijn land. Beroepingswerk Beroepen te Bloemendaal: W. Dijckmeester te Hilversum: te Ee- then: F. van der Sluis te Nieuw- Beijerland; te 's-Gravenzande: G. Hamoen te Heusden. Aangenomen naar Heemstede: E. Sneller eervol ontheven pred. met de bevoegdheid van emeritus (leraar godsdienst) te Haarlem; naar Jutphaas: N. H. Kuipéri te Vleuten. Bedankt voor Beverwijk: F Brouwer te Lunteren (buiteng. wij kg. in wor ding). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Den Helder en Oostelijk Flevoland: E. Woudt te Vrouwen- i polder. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Pekela: P. Wijg- hers kand. te Bosch en Duin. Ds. C. C. Smitskamp Ds. C. C. Smitskamp, gereformeerd predikant te Amstelveen, heeft zich aan de gemeenschap van de gerefor meerde kerken onttrokken' en zijn ambt van predikant neergelegd. Blijkens een mededeling van de ker- keraad aan de gemeente waren er bij ds. Smitskamp en zijn vrouw ernstige problemen gerezen over hun plaats binnen de gereformeerde kerken, waarbij het geloof niet in het geding was. Ds. Smitskamp is 33 jaar en stonds sinds maart vorig jaar in Amstelveen. Daarvoor was hij vijf jaar evangelisatie- en recrea tie-predikant te Grouw. Het was be kend dat de ruimte binnen de Gere formeerde Kerken hem te eng was. Aurentino Rueda De regering van Columbia heeft be kendgemaakt, dat de „guerrilla priester" Aurentino Rueda om het leven is gekomen bij een treffen met een militaire patrouille in de provin cie Antioquia. Rueda. een pater franciscaan, sloot zich acht jaar ge leden aan bij de ondergrondse orga nisatie ELP. Voor die tijd werkte hij in de krottenwijken van Bucara- manga, maar hij moest vluchten naar het bergland, omdat de politie hem zocht vanwege „staatsonder- mijnende activiteiten". N. C. de Regt Op 93-jarige leeftijd is overleden een van de oudste hulppredikers van de hervormde kerk, de heer N. C. de Regt te Apeldoorn. Na drie jaar in Valthermond gewerkt te hebben, was hij van 1910 tot 1948 werkzaam als evangelist in Klarenbeek, dat toen nog kerkelijk tot Beekbergen behoorde, maar onder zijn leiding groeide tot een eigen gemeente. Na zijn pensionering was hij nog tot op hoge leeftijd werkzaam als geeste lijk verzorger van Het Zonnehuis te Beekbergen. Franzoni De om zijn communistische sympa thieën tot de lekenstand gedegra deerde ex-priester Giovanni Franzo ni heeft een beroep op paus Paulus gedaan, om geen maatregelen te ne men tegen de Franse aartsbisschop Lefebvre. „De kerk mag en kan de conservatieven in haar schoot niet veroordelen. Zij zijn haar histo rische zonen, net als de democraten en progressieven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2