Jsland: nieuw gezicht door profs /II Langkruis en Veldt missen revanche Eindtoernooi Argentinië nog geen eis Geen problemen voor Connors JOSEPH GUY. - Standard-ster Sigurvinsson [speelt graag 3ro deo voor sijn land Belgische bondscoach Guy Thijs: Ook Vilas in kwartfinales op Forest Hills Boete voor Barry Hughes Leyn Loevesijn gediskwalificeerd Niki Lauda weer achter het stuur Winst voor Schalke V COGNAC JOSEPH GUY NSDAG 8 SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 REYKJAVIK De kennismaking met het veld, waar Oran je vanavond IJsland zal ontmoeten in zijn eerste wedstrijd van de voorronde van het toernooi om de wereldbeker, is de spelers van de Nederlandse selectie allerminst meegevallen. Zes weken lang hebben de depressies, die gemeenlijk voor het continent zijn bestemd, hun vernietigend werk in IJs land gedaan. In de ontmoeting van zondagavond met de Belgen is de grasmat, die al sterk gehavend was, nog erger geschonden. Ook maandag bleef de regen gestaag neerval len. Verzorger Pierre van de Akker vatte eigenlijk de menin gen van de spelers samen met de woorden: „Ik ben veel gewend, maar dit overtreft alles. Wat een veld. Als je met vijf man bij elkaar gaat staan, zie je zo een plas in het gras komen". Waarnemend bondscoach Jan Zwartkruis zag ook weinig heil in het laten doorgaan van de vastgestelde training. Na even voorzichtig op het veld te hebben gelopen stapten de spelers en de coach weer in de taxi's. Zwartkruis, die geen geblesseerde voetballers in zijn groep van zestien heeft, zal desondanks zijn team pas vandaag bekendmaken Ik'pl mijn tegenstander zo lang mec'UP l" het onzekere laten", luidde zijn motief. Het is eenter uiterst onwaarschijnlijk dat Toni Knapp veel baat zou hebben als hij vroegtijdig op de hoogte was van de Nederlandse opstel ling. Immers, internationaal gezien is zijn potentieel van oescheiden aard. Aangenomen mag dan ook worden dat de Brit zijn team opdracht zal geven zich geheel in de verdedi ging terug te trekken. Erg veel mogelijkheden om met speciale opdrachten tegenstanders te binden en uit te scha kelen, heeft hij stellig niet. Die stelling wordt door Asgier Slgurvinsson onderschreven. „We zullen er beslist niet zo snel uitkomen als zondag tegen de Belgen", betoogde de nummer tien, die toen de beste man van zijn ploeg was. „Wie er ook bij Nederland in het veld staan, er is altijd een groot aantal spelers bij van bijzondere klasse Bij Standard Luik heb ik uiteraard de Nederlanders leren kennen, die in België uitkomen. Via de televisie-uitzendingen van de Europa Cup-wedstrijden weet ik ook wel wat bijvoorbeeld de PSV'ers presteren. Als ik dat zo bekijk, dan is het voor mij heel duidelijk dat je eenvoudig wel een sterk verdedigende tactiek wordt opgedrongen. Als we proberen te counteren, gaan we aan de snelheid van bijvoorbeeld een Rensenbrink en de Van de Kerkhofs gewoon ten onder." or Matty Verkamman TK Daar zat-ie dan, Asgeir Slgurvinsson. Alleen op een flatje in de zwarte, gore stad Luik. Hie jaar geleden. Hij was net achttien geworden en eerder nooit langer dan een krap weekje or een voetbalwedstrijd buiten het besloten IJsland geweest. Asgeir Slgurvinsson kende het jven op het vasteland van Europa niet. Toch waagde hij het avontuur. De drijfveer was een lang wet onaardig contract, waar de heuse Belgische topclub Royal Standard de Liege mee had "izwaaid. Raymond Goethals, die het schriele joch met de IJslandse UEFA's in Italië aan het werk kg, had Standard getipt. Standards president Roger Petit nam het advies van de toenmalige pach der Belgen serieus. En Asgeir Slgurvinsson koos na het positieve eindoordeel van de Luikse ub, voor de francskes. Maar ook voor de eenzaamheid. - Guy Thijs ziet uiteraard als favoriet tegen IJsland van van- r de voorronde van de tker. „Maar", voegt de ;che bondscoach, er aan toe, „als Nederland niet aan een vroeg doelpunt geraakt, kan het zwaar "worden. IJsland is nu eenmaal ;geen café-elftal meer. Er zitten 1 vier profs in. Wanneer Asglr Si- gurvinsson een Belg was. had ik die speler van Standard graag in mijn selectie gehad. Trouwens Si- gurvinsson zei me na afloop van de wedstrijd tegen België dat hij dacht dat Nederland het zwaar zal krijgen". t De kritiek dat Thijs ook tegen een 7 voetballand van de tweede garni tuur als IJsland voor een behou- t dend concept heeft gekozen, gaat uiterlijk grotendeels aan de bondscoach voorbij. „Wat wil I men dan", betoogt hij. „Ik heb noodgedwongen voor Wellens en Teugels, de spitsen van RWDM, gekozen. In de andere ploegen, die Europees voetbal spelen in ons land. staan buitenlanders in fcfc de eerste lijn. Moet ik dan erbij nog middenvelders in de spits zet- pt ten en het middenveld verliezen? I Dan krijg je vóór helemaal geen 'ïïbal meer". Zf Thijs' problemen komen groten deels voort uit de structuur van de Belgische voetbalwereld. On beperkt kunnen de clubs buiten- fenders contracteren. Alleen mo gen er in de competitie maar drie niet-Belgen samen in één team staan. Die bepaling vervalt bij de nationale bekercompetitie en ui teraard bij de Europa cup wed strijden. „Ik geloof dat FC Antwerp recordhouder is met ze ven buitenlanders", zegt Thijs, die uitlegt dat de structuur van de bond vrijwel niet te verande- ren is. „De clubdirigenten zitten ook in het uitvoerend comité van de bond. Vandenstock en Petit, mijn directe bazen, zijn de leiders van Anderlecht en Standard. Ik kan ook wel begrijpen dat ze hun clubbelangen laten prevaleren. Ik zit er echter mee. We trekken al maar buitenlandse spitsen aan. onze jeugd krijgt geen kans zich op die plaatsen in een ploeg in te spelen. Er moeten direct succes sen bij. Het spektakel moet iedere week doorgaan. Iedere week pu bliek trekken. Goethals, mijn voorganger, klaagde ook al over dat aankoopbeleid. En wat doet hij? Amper is hij bij Anderlecht, of hij neemt McKenzie van Leeds over. Dat is dan de vijfde buiten lander in zijn team. Ruiter en Rensenbrink spelen immers al zo lang voor Anderlecht dat het voetbalreglement ze als Belgen beschouwt." Een andere nadelige factor was voor Guy Thijs het gebrek aan conditie, doordat de nationale competitie pas op 12 september van start gaat. „Daaraan zit een hele story vast", lacht Thijs bit ter. „Het begon met de reis van het Belgische team naar China. Daarna zouden de spelers rust krijgen. Bovendien is volgens ons voetbalstatuut de laatste zondag in augustus bestemd voor de eerste ronde van de beker, waar aan ook het lagere voetbal mee doet. Nou. die reis naar China ging niet door. Overheidssubsi dies bleven uit en men had geen rekening gehouden met premies voor de spelers en voor de verze kering. Intussen hadden clubs als Standard en RWDM voor die peri ode uitnodigingen voor toernooi en in het buitenland aanvaard. Vandaar dat onze spelers nog geen competitie-ervaring hebben. In Nederland zijn er al vijf wed strijden gespeeld. Dat is erg be langrijk. Toch ben ik ook van mening dat er een meetbare ver rijking is van het voetbal hier in IJsland. Het is niet voor niets dat die ploeg van de laatste vier wed strijden op het eiland er geen één heeft verloren. In dat licht moet je ook die 1—0 van ons bezien. En ja, ik heb gewoon geen spitsen. FC Köln gaf Roger van Gooi niet vrij. Gelukkig speelt hij op 10 november wel tegen Noord- Ierland, dan heeft Köln rust. Ra- oul Lambert mag dan door velen afgeschreven zijn. Ik had hem er graag bij gehad. Door een blessu re aan de achillespees loopt hij echter in het gips". Toch maakt Thijs allerminst de indruk van een man, die aan zijn problemen ten onder dreigt te gaan. „Ik wist waaraan ik begon", zijn zijn woorden. „Na 20 jaar clubtrainer, waarvan 13 in de hoogste klasse, wilde ik wel eens wat anders. Mijn voornaamste taak is te zorgen voor de opbouw van de jeugd. Binnen twee of drie jaar hoop ik dat de jeugd de plaatsen kan innemen. Maar he laas. ook daar geen spitsen". Voor de duur van twee jaar heeft Thijs zich aan de KBVB verbon den. Bij een eventuele verlenging zal het niet uitmaken of hij met zijn ploeg de eindronde van het wereldkampioenschap 1978 be reikt. „Een contract, dat die eis stelde, had ik nooit getekend", zegt hij zeer resoluut. „Ik ben realist, blij dat we gewonnen heb ben. Ik moest die eerste echte wedstrijd, waarin ik bondscoach was, wel winnen. Natuurlijk, over tuigend was het niet. Wel ver diend. Wij konden overigens uit de counter de ontmoeting beslis sen, omdat IJsland dacht zelf nog te kunnen winnen. Tegen Neder land komen ze echt niet op die gedachte En begrijp me goed, Nederland was in Mtlnchen in de finale. Wij maken er nog geen erezaak van om in Argentinië in het eindtoernooi te komen. We weten dat Nederland in onze groep de grote favoriet is". Om dan bijna terloops vast te stellen: „Maar wat zou het mooi zijn, als het wél lukte". Inmiddels heeft hij zich opgewerkt tot de vedette binnen het team van Standard. En omdat ook in Luik een voetbalster niet zo-maar-een- inwoner is, wordt Asgeir Sigur- vlnsson nu veelal eerbiedig aange gaapt. Vaker dan hem eigenlijk lief is. In sportief opzicht heeft hij het ge maakt. Eerst als snelle vleugelspeler en nu als dirigerend middenvelder. Hij is de opvolger van de befaamde, maar versleten Wilfried van Moer geworden. In intiemere kring heeft Slgur vinsson ook vrienden gemaakt. Hij is een beetje Waal onder de Walen ge worden. De komst van zijn vriendin, die de woonstee met hem deelt, fleurde hem nog meer op. Slgur vinsson, nu weer even terug op zijn geboortegrond om vanavond met IJsland tegen de Nederlandse voet balelite te spelen, ls langzamerhand geaard in België. Hoewel dat land de hang naar IJsland nooit kan wegne men. Hij zegt: „De mensen zijn nu aardig voor me. Men heeft ook echt wel geprobeerd om mij een beetje op te vangen. Ik heb zelf meegewerkt, door snel Frans te leren. Die taal spreek ik nu goed. Maar het leven is hier zo anders, het onderlinge con tact veel minder hecht dan op IJs land. Weet Je, IJslanders zijn door de geïsoleerde ligging van hun land enorm op elkaar aangewezen. Die menselijke band hè. die tref Je hier niet zo aan. Na het voetballen ga ik ook beslist terug. IJsland blijft voor mij het enige land, waar ik echt goed kan leven. Buitenlanders denken meteen aan regen en kou, wanneer mijn land ter sprake komt. Ik aan een warm gevoel." Asgeir Sigurvinsson vindt het dan ook geen opgave om zo af en toe pro deo een wedstrijd voor zijn land te spelen. Het lijkt overigens geen pompeuze vaderlandsliefde, die de beweegreden voor zijn gratis medewerking vormt. De mogelijk heid om weer voor enkele dagen te worden opgenomen in „de veilige kring", schijnt hem sterker aan te spreken. Nationalisme of iets derge lijks is de mystieke IJslanders niet bekend, zo wekt hij de indruk. Over die mystiek zegt hij met verbazing in zijn stem: „Dat een Nederlander zoiets weet. Het is inderdaad zo. Maar het is moeilijk om daar met iemand, die IJsland niet kent, over te praten." Hoe dan ook, Sigurvinsson speelt met enkele andere, in het buiten land spelende landgenoten, graag voor IJsland. Professionals als Ed- valdsson (Celtic Glasgow), de broers Geirsson (Union Brussel en Trier), Leifsson (Charleroi), Haldorsson (Union Brussel) en vooral Slgur vinsson, hebben het verder uit op rechte amateurs bestaande team ook een nieuw gezicht gegeven. Met enthousiasme als basis, heeft IJs land de laatste anderhalf jaar voor hoogst opmerkelijke resultaten ge zorgd. Werd er in 1972 nog met 5—1 en 80 van Nederland verloren, nu is de ploeg tot een echt wel gevrees de tegenstander uitgegroeid. Olym pisch kampioen Oost-Duitsland weet er alles van. In de strijd om het Europees landenkampioenschap werd de ploeg van de DDR tot twee keer toe door de Noordelingen ver rast. In Magdeburg kwamen de Oostduitsers niet verder dan 0—0 en in Reykjavik verloren de volgelin gen van coach Georg Busschner zelfs met 2—1. Ook Frankrijk liep zich stuk op de wilskracht van de taaie tegenstander: 0—0. Rusland en België (voor de EK) wonnen ter nauwernood met 1—0 en Noorwegen verloor zelfs in Oslo met 1—0. Afge lopen zondag won België dan tenslotte moeizaam met 0—1 tijdens de eerste WK-schlftingswedstrijd. Sigurvinsson licht die prestaties toe: „Het voetbal wordt de laatste drie Training in het stadion" van Reykjavik. Onder leiding van Tony Knapp treffen de IJslanders de laatste voorbereidingen voor de strijd tegen Nederland. FOREST HILLS (ANP) Guillermo Vilas heeft zich als eerste gekwalificeerd voor de kwartfinales van de internationale open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills. De 24- jarige Argentijn, als derde geplaatst, versloeg Teimuraz Kakoe- lia uit de Sovjet-Unie met 7-5. 6-4, 6-0. Asglir Sigurvinsson jaar op IJsland serieus aangepakt. Het is allemaal begonnen met de komst van Tonny Knapp, de bondscoach. Die Engelsman heeft amateurs in de ploeg in technisch- /taktisch opzicht veel bijgebracht. In het begin wekte hij nogal verbazing door te zeggen, dat hij met ons wilde gaan winnen. Knapp kwam zelfs vreemd over, want voordien werd er alleen maar geprobeerd om de ne derlaag te beperken. Wanneer er met 3—0 van welk land dan ook werd verloren, dan betekende dat een on gekende prestatie. Die Instelling heeft Knapp langza merhand kunnen veranderen. Na tuurlijk werd dat mede mogelijk ge maakt door een bepaald niveau van de spelers. Het was ook belangrijk dat allerlei buitenlandse trainers bij de clubs gingen werken. Er zitten nu Engelse, Schotse, Deense en zelfs een Russische trainer op IJsland. In de hoogste afdeling is er nog maar één club. die met een IJslander werkt. Zelf heb ik voor Helmaey dat is een eilandje gespeeld. Daar wilde men onlangs nog de Neder landse trainer Cor Brom hebben. Ui teindelijk is het een Engelsman ge worden". Dat buitenlandse trainersbestand leidde dus tot beter voetbal. Wan neer de depressies op het eiland even achterwege willen blijven, dan loopt het stadion van Reykjavik tijdens een interland ook redelijk vol. Sigur vinsson: „Voor de interland tegen Nederland verwacht ik wel zo'n vijf tienduizend toeschouwers. Dankzij de goede resultaten van de nationale ploeg, is de belangstelling voor voet bal sterk toegenomen. Schaken blijft weliswaar nog de meest beoe fende sport. Sinds Bobby Fischer in Reykjavik wereldkampioen werd. is schaken een rage geworden. Maar dat kun je dan ook binnen doen. Net als zaalhandbal, dat op IJsland ook i Na wat moeilijkheden in de eerste set, toen Vilas drie keer zijn service- game moest afstaan, gaven zijn rou tine en talent toch de doorslag. In de laatste set was Kakoella te vermoeid om redelijke tegenstand te bieden. In het herenenkelspel bereikte de Amerikaan Jimmy Connors, die als eerste is geplaatst, laat op de avond ook zonder moeite de kwartfinales. Hij won met 6-4 6-3 6-1 van zijn landgenoot Vitas Gerulaitis. Nog minder problemen waren er voor Evonne Cawley tegen Frangoise Durr. De Frangaise, die toch ook een zekere reputatie geniet, maakte deze keer te veel onnodige fouten. Daar- erg populair is. Maar echt. voetbal spreekt sinds kort enorm aan. Waar bij natuurlijk duidelijk is, dat een land, waar nog geen kwartmiljoen mensen wonen (waarvan tachtigdui zend in Reykjavik, red.) niet altijd internationale prestaties kan leve ren. Hoewel we in principe willen winnen, is een nederlaag nooit een schande. Dat is dan tevens ons voor deel ten opzichte van het Nederlands Elftal, dat per sé moet winnen". Het Nederlands elftal is ge waarschuwd. IJsland heeft bewezen, dat het in een bevlieging tot veel in staat is. Enfde Vikingen slaan steeds op onverwachte momenten toe. De op IJsland reeds bij leven legenda rische atleet Vilhjalmur Einarsson geldt wat dat betreft nog altijd als het grote voorbeeld. Twintig jaar ge leden, verbaasde die volstrekt onbe kende hinkstapspringer tijdens de Olympische Spelen in het Austra lische Melbourne de sportwereld. Ei narsson won op het technisch zo moeilijke atletiek-nummer zo maar een zilveren medaille. Een Olym pische atletiek-medaille voor een land. dat nota bene geen enkele ac commodatie voor die sport rijk is. Zoals er tussen de geisers en mosvel- den ook nauwelijks een redelijk be speelbaar voetbalterrein valt te ont dekken. Ook dat gegeven werkt be paald niet in het voordeel van Oranje. SANTIAGO (Reuter) Volgens de voorzitter van de Chileense tennlsbond Juan Carlos Esgu ep heeft de Internationals Lawn Tennis Federa tie ChlU officieel aangewezen als Davis Cup finalist. nu Rusland heeft geweigerd tegen Chili aan te treden. Esguep zegt de InformaUe te hebben gekregen in een telefoongesprek met Harcourt Woods, de voorzitter van de ILTF. Esguep is van plan naar Forest Hills te reizen om daar contact op te nemen met vertegen woordigers van Australië en Italië, de andere halve finalisten Volgens de reglementen van de Davls Cup heeft Chili het recht de finale op eigen grond te spelen bij bleek de 25-jarige Australische in uitstekende vorm te steken In veer tig minuten werd het 6-2. 6-0. De 18-jarige Natasha Chmyreva kwam even ver als Cawley door een zege op Kathy Kuykendal uit de Verenigde Staten. De Russische nam na een spannende partij revanche voor de nederlaag van haar landgenote Olga Morozova tegen dezelfde speelster: 3-6. 6-4, 6-3. Bette Stöve en haar Amerikaanse partner Billie Jean King hebben zich verder geplaatst voor de kwartfina les damesdubbelspel. Het duo won met 6-3 7-6 van de Australische speelsters Vicki Kerr en Pam Whytcross. Verrassend in het herendubbelspel was de eliminatie van het als eerste geplaatste koppel Raul Ramirez (Mexi en Brian Gottfried (VS). Het tweetal verloor in de tweede ronde met 6-4 3-6 6-7 van de Columbiaan Byron Betram en de Zuidafrikaan Bernie Mitton. ZEIST (ANP) De Tuchtcommlssie van de KNVB heeft de trainer van Haarlem. Barry Hughes, een boete van 250 gulden opgelegd. Hughes had zich, tijdens de wedstrijd NAC- Haarlem (2-0), hoor- en zichtbaar opgewonden over de leiding van scheidsrechter Vervoort. Bovendien kwam de Haarlem-trainer zonder toestemming van Vervoort het veld op. De Tuchtcommlssie heeft de volgende straffen opgelegd flngaande drie september): AJax: J. Olulc. twee wedstrijden en 200; Go Ahead: J A Salflschbergcr. één wedstrijd en 150; FC Amsterdam. R. Blanchl. twee wedstrijden en 100; C M de Jong. één wedstrijd en 100; FC Vlaardlngen: C Zwambom. twee wedstrijden en J 75; Heracles: J. J. M. Polko. twee wedstrij den en 100; NEC: B. Hulshoff. twee wedstrij den en 100; (voorwaardelijke uitsluiting van één wedstrijd ln stand gehouden), S. Visser, éën wedstrijd en 150; (mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van één voorwaardelijk in één onvoorwaardelijk». FC Utrecht: J. van Mau- rik. één wedstrijd en 150. Telstar; J. M. Dries- sen. één wedstrijd en 150 leen lopende voor waardelijke ultalulUng van één wedstrijd ln stand gehouden) J. G Wlldbret (Haarlem) kreeg een boeking. MONTERONI Dl LECCHE Sprinter Leyn Loevesijn is tijdens het wereldkampioenschap wielren nen sprint op de baan in Italië gedis kwalificeerd na zijn rit tegen de Ita liaan Ercole Gualazzani. Loevesijn zou in de laatste 200 meter zijn te genstander gehinderd hebben. Loe vesijn was het hier niet mee eens en is direct na de bekendmaking van zijn diskwalificatie uit het stadion gefietst. Harry Meeuwis. de chef d'equipe van de Nederlandse baanploeg. was het eveneens niet eens met de straf voor Loevesijn „Leyn won zijn rit op een wijze die te doen gebruikelijk is. Tijdens de laatste 200 meter heeft hij geen zwiepen of andere gevaarlijke capri olen gemaakt. Het protest van de Italiaan werd echter onmiddellijk toegewezen. Vijf minuten na de dis kwalificatie stond Gualazzani al weer in de baan om zijn volgende rit te rijden. Hierdoor heb ik geen tijd gehad om te protesteren. Nadat de diskwalificatie omgeroepen werd in het stadion ben Ik onmiddellijk naar de jury gegaan. Doordat de Italiaan alweer in de baan stond, zeiden ze dat ik te laat was. Een zeer onge bruikelijke gang van zaken," aldus Harry Meeuwis. MODENA De Oostenrijkse we reldkampioen formule 1 Nlki Lauda is gisteren in Modena voor het eerst sinds zijn zware ongeluk tijdens de Westduitse Grand Prix achter het stuur van een Ferrari gekropèn. Lauda draaide 30 rondjes op een circuit in de omgeving van de Ferra- ri-fabriek en verklaarde naderhand: „Het ging goed. Ik heb mijzelf over tuigd van mijn bekwaamheid om een formule 1 wagen te besturen." Lauda zal vandaag medisch worden onderzocht en reist vervolgens af naar Monza om deel te nemen aanüe kwalificatieritten voor de Italiaanse Grand Prix Pas dan zal Lauda be slissen of hij inderdaad aan deze race zal deelnemen Ferrari heeft drie wa gens bestuurd door de Zwitser CJay Regazzoni. de tweede door de pas gecontracteerde Argentijn Carlos Reutemann en de derde mogelijker wijs door Lauda. De Oostenrijker bezet met een voorsprong van twee punten op James Hunt nog steeds de eerste plaats ln de rangschikking voor het wereldkampioenschap LISSABON Het Westduitse Schalke 04 heeft ln Lissabon de eerste wedstrijd van de eerste ronde in het UEFA-toernooi met 2—0 ge wonnen van FC Porto. Eén minuut voor rust zorgde Rothenbuhler uit een strafschop voor 0—1. Grassbaum bepaalde in de 88ste mi nuut de eindstand op 0—2. Bij de Europacupontmoeting waren ruim 44.000 toeschouwers. ZEILEN Het wereldkampioenschap rel len in de Laser-klasse, dat al In John Bertrand al rijn winnaar kende, is op een uiterst merkwaardige manier beëindigd Na dat ook de tiende start op de Oostzee bl) Kiel niet geldig was, verklaarde de wed strijdleiding het wereldkampioenschap als beëindigd. Beste Nederlanders waren Emlle Pels (vijfdei en Cor van Aanholt (zesde) ADVERTENTIE m een eerlijke Franse cognac MONTERONI Dl LECCHE Rini Langkruis en Lau Veldt hebben hun revanche niet gekregen. De Neder landers. tot hun eigen ongenoegen gepasseerd voor de Olympische Spe len in Montreal als oud-kampioen en huidig kampioen op de sprint, wil den op het wereldkampioenschap iets rechtzetten Via de tandem Een poging, waarin zij niet slaagden. Na nederlagen in de serie en de herkan sing plaatsten Langkruis en Veldt zich niet voor de halve finales. Het probleem van die selectie is overigens uitgepraat met baancoach -Frans Mahn en aan beide zijden is geen rancune overgebleven. Lang kruis en Veldt. het tandemduo. ken den als enigen van de Nederlandse deelnemers de „baan van de olijven" al. Twee jaar geleden reden ze hier een keer. Nederlands beste tandem zit al een week of acht samen op de fiets. De voorbereiding is zonder meer goed geweest „Dat geldt vermoedelijk voor alle ploegen", vond Mahn. „Er is bij dit kampioenschap geen indivi duele sprint. Dat heeft tot gevolg dat men zich allemaal veel meer gericht heeft op de tandem. Anders hangt die er maar zo'n beetje bij. Nu is het het hoofdnummer voor de sprinters, die hier zijn. Het is goed dat die twee een beetje op revanche zijn belust. Dat kan het verlangen naar presta ties alleen maar stimuleren". Gisteren al kreeg het Nederlandse paar dus de kans op de werkelijk begeerde revanche als één van de negen tandems, die vertrokken in dit van het Olympische programma af gevoerde onderdeel Langkruis en Veldt ontmoetten in één van de drie series de Polen Kócot en Klotinski en de Amerikanen Ash en Hatton. Langkruis en Veldt waren in hun eerste serie echter kansloos. De Po len zegevierden gemakkelijk en Langkruis en Veldt resten nog slechts de herkansingen om de re vanche waar te kunnen maken Geen gemakkelijke opgave, want van de zes naar de herkansing verwe zen koppels gaat er slechts één met de seriewinnaars Polen. Tsjechoslo- wakije en Duitsland over naar de halve finales. Langkruis en Veldt slaagden dan ook niet in deze opgave. De eerste herkansing tegen de koppels Cuy- pers-Marechal uit België en Rossie- Finamore leverde geen probleem op. In de finale van de herkansingen echter werden zij verslagen door het duo Wladimir Semenets en Anatoli Jablunovski uit de Sowjet-Unie. Achtervolging dames voor de halve finales hebben zich geplaatst Keetie van Oosten-Hage (Ned). Mary-Jane Reoch (VS). Lutgina Olssoll (Ital). en Nicole van den Broek (Bel' Sprint heren professionals voor de kwartfin ales hebben zich geplaatst Yoslkazu Sugata (Japi. Peder Pcdersen iDeni. Robert van Lancker (Belt. Mazanubu Nakano (Japi. John Nicholson (Ausi en Enzto Card! il(p)> Tandem sprint amateurs voor de halve finales hebben zich geplaatst Horst Geeuwis en Wolfgang 8chaffer (Wdli. Ivan Kucirek en Milos Jcllnek (Taji. Benedyt Kocote en Junusz Kot- Itnksi (Poli en Wladimir Semenets en Anato!' Jablunovski (Sovi. Oui, oui, oui. Joseph Guy

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11