De mevrouw van dood en sterven Op Utrechtse Vredenburg nu ook resten uit de twaalfde eeuw gevonden „Verkeer op nieuwe dijk Enkhuizen- Lelystad beperken" Beter milieu in Bredase wijk Luchtvaartschool in Eelde gaat weer leerlingen aannemen VVD voor bepaling dat abortus voor arts geen plicht is MAANDAG <r SEPTEMBER 1976 door dr. C. Rijnsdorp Elisabeth Kiibler-Ross is een arts van middelbare leeftijd. Ze is van Zwitserse afkomst en leeft in de Verenigde Staten. Men noemt haar „de mevrouw van dood en sterven". Sommigen spreken minder vriendelijk van haar als „de gier". Een groot deel van haar leven brengt ze door met ongeneeslijk zieken, stervende kinderen, volwassenen en hun familie. Bij haar geboorte ln Zwitserland woog ze. als eerste van een drieling, nauwelijks twee pond. Het tweede meisje woog ook maar twee pond en het derde zes Dank zij de heldhafti ge" zorg van de moeder bleef het drietal in leven. Elisabeth maakte in haar afgelegen dorp al jong het ster- vens- en rouwproces mee In die klei ne gemeenschap waren dat zaken die ieder aangingen. Ouden en jon gen stierven in een atmosfeer van solidariteit Op vijfjarige leeftijd werd ze ernstig ziek. Wekenlang leef de ze in Isolatie in een kinderzieken huis. Er was geen vertrouwde stem. aanraking of geur, zelfs geen ver trouwd stuk speelgoed Maar ze genas. Oorlog Toen ze een tiener was brak de oor log uit. Ontelbare vluchtelingen uit de Duitse landen werden door de nazi's neergeschoten. De jonge Elisa beth zette zich tijdens het weekeinde geheel in voor de duizenden vluchte lingen die ontkomen waren. Na de beëindiging van de oorlog trok ze liftend negen Europese landen door. Ze richtte eerste hulp-posten op en posten voor tyfuspatiënten, stak de Pools-Russische grens over en be zocht Majdanek, een van de ergste concentratiekampen Met al dat lij den om zich heen besloot Elisabeth medicijnen te gaan studeren. Samen met twee andere vrouwen gaf ze de nodigste hulp aan honderden patiënten die van ver kwamen in de hoop op behandeling en misschien een geneesmiddel. Een moeder met haar doodziek kind ze hadden het concentratiekamp overleefd had drie dagen en twee nachten gelopen om de hulppost te bereiken. Het jon getje had tyfus Hij was de laatste van haar omgekomen kinderen. Lo pende brachten ze hem ver weg naar een reeds overvol ziekenhuis en slaagden erin het jongetje te plaat sen De moeder werd Elisabeths nieuwe assistente. Op een nacht was de vrouw evenwel verdwenen. Enke le morgens later vond Elisabeth een zakje met aarde naast haar deken liggen. Onderin lag een stukje papier met de woorden ,,Van mevrouw W omdat u het laatste van haar dertien kinderen hebt gered; gewijde Poolse aarde." Elisabeth droeg sindsdien het zakje met aarde altijd bij zich. Ziek In Duitsland werd ze ziek en on vriendelijk behandeld, omdat men haar voor een Poolse hield. Tenslot te bereikte ze Zwitserland, om haar roeping, arts te worden, te gaan volgen. Ze werd arts en psychiater in Ameri ka. Ónder de indruk van de onper soonlijke manier waarop daar de mensen in de ziekenhuizen stierven, ging ze een studieproject opzetten om met opgegeven, terminale pa tiënten te praten, hun reacties te bestuderen en zo te komen tot een menswaardige manier van sterven sbegeleiding. Ze leerde vijf stervens fasen onderscheiden 1. De ontken ning ..Nee, niet ik." 2. Ergernis en woede: „Waarom ik?". 3. Marchan deren: „Goed. ik. Maar 4. De pressie: „Ja. jk." 5. Aanvaarding: „Ik heb nog maar weinig tijd en het is goed zo Haar boek On death and dying (Lessen voor levenden) maak te Elisabeth en haar denkbeelden in brede kring bekend. „Deze stadia zijn niet absoluut, niet iedereen maakt elk stadium door, juist in deze volgorde en binnen een voor spelbare tijd. Maar dit voorbeeld kan. als het soepel en verstandig wordt gehanteerd, een waardevol middel zijn om te leren begrijpen, waarom een patiënt zich op een be paalde manier gedraagt." Boek Doel van dit artikel is de aankondi ging van een nieuw boek van Elisa beth Kübler-Ross, en wel Dood, het laatste stadium van innerlijke groei (uitg. Amboboeken'Baarn. 235 blz., 19.50). Hier is de schrijfster niet alléén aan het woord, maar ze neemt ook bijdragen op van anderen, al of niet geestverwanten. Zo wordt bij voorbeeld geschreven over het ster ven bij de indianen in Alaska. o,ver de joodse visie op de dood. over hindoeïsme en boeddhisme, over de begrafenis als tijd van rouw en groei. Overal komen persoonlijke er varingen aan het woord, waarbij de religie alle aandacht krijgt, zonder voorkeur voor een bepaald geloof. De grote mensenliefde van de schrijfster plaatst haar in de buurt van Albert Schweitzer En de' lezer wordt hier geconfronteerd met de vraag, of hij ten aanzien van het sterven wel uitkomt met het zwart wit schema gelovig/ongelovig. Hier moet veel meer genuanceerd wor den gedacht en gesproken. Opnieuw dringt zich sterk aan de lezer op het belang van het gereformeerde leerstuk van de algemene genade, niet alleen wat de menselijke cul tuur betreft, maar ook de positieve kwaliteiten, die onder moeilijke omstandigheden bij bepaalde men- Dcze week is het standbeeld van Koningin Wilhelmina, dat vorig jaar voor de onafhankelijkheid van Suriname werd verwijderd van het Oranjeplein in Paramaribo, geplaatst bij Fort Zeelan- dia in Paramaribo. Het beeld van Koningin Wilhelmina bij Fort Zeelandia kijkt uit over de Suriname Rivier. UTRECHT Tijflens de opgravingen naar het kasteel Vreden burg uit de zestiende eeuw heeft men nu ook resten gevonden van bebouwingen uit de twaalfde eeuw op die plek. Het gaat hier om een rij palen, die waarschijnlijk voor bodemversteviging is gebruikt en die er op duidt dat er in Utrecht op het plein vredenburg vóór het jaar 1200 mensen hebben gewoond Dit heeft de Utrechtse stadsarcheo- loog. drs T Hoekstra vrijdag gezegd Hij zei ook dat men bij de opgravin gen de afgelopen week is gestuit op een put waarin zeer gaaf aardewerk is gevonden Daarin lagen ongeveer dertig roodstenen potten, waarvan ongeveer tweederde waarschijnlijk is gebruikt als „piespot", aldus de heer Hoekstra Daarnaast heeft men een in zeer goede staat verkerend zegelstempel gevonden, waarvan uit de geschied schrijving en uit de beeltenis op het stempel nog niet duidelijk is op te maken aan wie het heeft toebehoord Uit ongeveer 1200 is een uitgeholde eiken boomstam met een doorsnee van ruim een meter opgegraven, die als waterput heeft gediend, aldus de stadsarcheoloog Vorige week zijn drie enorme stenen bouwresten uit de funderingen van het kasteel gehaald Voor een deel behoorden deze blokken, die een ge wicht hebben van ongeveer dertig ton. tot het Joanitterklooster, dat vóór het kasteel op het plein heeft gestaan Een deel van het klooster is echter door de bouwers van het kas teel gebruikt voor het kasteel De steenmassa's zullen dienst gaan doen als verfraaiing van het muziek centrum of ter opluistering van het rondom gelegen plein Op dit plein zullen ook. zoals reeds bekend, delen van het binnenbastion van het kas teel plus een deel van de noordooste lijke toren worden opgenomen Maandag zal de Utrechtse wethou der van culturele zaken, de heer T Harteveld. de eerste paal voor het muziekcentrum slaan Van een verslaggever EDAM Het verkeer over de nieuwe dijk Enkhuizen-Lelystad moet tot het uiterste beperkt worden: alleen bus- en vrachtvervoer zou moeten worden toegelaten. Dit heeft de ver eniging tot'behoud van het IJssel- meer geschreven aan minister Wes terterp en staatssecretaris Meijer Volgens de vereniging zal de weg over de nieuwe dijk een „ontoelaat bare druk op het Veluwe-massief gaan uitoefenen" Dat vindt de ver eniging onaanvaardbaar, omdat de Veluwe als beschermd landschapspark genoteerd staat Bo vendien zou toenemend autoverkeer tussen de Veluwe en Noord-Holland de tekorten van de Nederlandse Spoorwegen doen toenemen aldus de vereniging BINNENLAND mene vergadering geadviseerd, me dewerking aan de commissie te wei geren. In een commentaar in het weekblad van de ]XNMG, Medisch Contact, schrijft hoofdredacteur F. Bol hiero ver: „De algemene vergadering zal zich moeten afvragen of de argu menten om zich van medewerking aan een zo moeizaam tot-stand ge komen wet te onthouden, voor de Nederlandse artsen wel zo zwaar we gen dat hén niet het vertaijt kan treffen, vanuit een ivoren toren te hebben gehandeld." Van een verslaggever BREDA De provincie Noord- Brabant heeft samen met de ijzer gieterij en«machinefabriek Touw in Breda een folder verspreid, waarin milieu-verbeterende maatregelen worden opgesomd voor de wijk Belcrum in Breda, waarin deze fa briek gelegen is. Het is voor het'eerst in deze provin cie. dat zo'n folder gezamenlijk wordt uitgegeven. De bewoners van de wijk hebben al enkele tientallen jaren ernstige hinder van stof en stank die door het bedrijf verspreid worden. De laatste jaren zijn daarte gen acties gevoerd. De verbetering komt er op neer. dat twee koelovens worden vervangen door twee trom melovens, een investering van een half miljoen gulden. Bij Touw, waar vijftig mensen werken, heerst al ge ruime tijd werktijdverkorting. Vol gens de directie begint het nu weer wat beter te gaan en kan men weer rendabel werken. In Utrecht heeft prins Claus gis teren de nieuwe behuizing van de Nederlandsche Vereeniging van Artsen-Automobilisten geo pend. Tijdens de rondleiding door het gebouw liet de Prins zich voorlichten over de werkwijze van de diverse testap paratuur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp heeft besloten dat in de loop van het volgend jaar op de rijksluchtvaart school in Eelde weer leerlingen kun nen worden opgeleid tot ver keersvlieger De cursus verkeersvlie ger was gesloten omdat er in Neder land te veel verkeersvliegers waren. De twee jaar durende opleiding zal in 1979 weer nieuwe jonge ver keersvliegers leveren, waar in dat jaar bij de KLM weer grote behoefte zal bestaan. In dat en volgende ja ren gaan bij de KLM namelijk vele vliegers met pensioen: Bij het vaststellen van het aantal volgend jaar toe te^laten leerlingen zal rekening worden gehouden met- de doorstroming van reserve officieren-vliegers naar de ver- keersluchtvaart Militaire vliegers krijgen namelijk dezelfde plaat singsmogelijkheden als leerlingen van de rijksluchtvaartschool. Ze moeten wel een aanvullende cursus volgen. sen openbaar koWn: opofferingsge zindheid. heHdhaftigheid. uithou dingsvermogen. Vooral ook bij vrou wen treft de drang' tot verzorging, die proporties van grootheid kan aannemen. TROUW/KWARTET Genade Als dit óók genade van God is. dan moet die ten volle worden gehono reerd: niet om daarin tje eindigen, maar omdat het hier genade van God betreft, in een verschrikkelijke wereld Het grote thema vindaag is de mens en het menselijke, juist omdat de samenleving zo orttnense- lijk wordt. De reikwijdte, de actiera dius van de algemene genade is on derschat, het accent is te veel naar de notie „algemeen", maar moet te rug naar de notie „genade,,. Eerst dan kan de uitnemendheid van cje bijzondere genade boven de algeme ne genade ter sprake komen. De schrijfster gelooft in een leven na dit leven, maar ziet niettemin de dood als het laatste stadium van innerlij ke groei Heel anders dus dan Sartre, die zegt: De dood ..maakt af", in de dubbele zin van voltooien en afbreken (althans in het neder- landse taaleigen), maar met een sterk accent op afbreken Je wordt afgemaakt Ik proef daarentegen in de opvatting van mevrouw Kübler- Ross een nawerking van het roman tisch idealisme. Onder het laatste portret van Goe the schreef iemand: „Vollehdet" en in dit geval kon dat. Maar al die ontijdige sterfgevallen? Ook wan neer de stervende met de dichter Leopold zegt: „Ik wedersta niet meer", kan zijn leven dan voltooid, r volbracht heten? Indien er van een ultiem (uiteindelijk) groeiproces f' sprake kan zijn, dan heft dit wat Paulus noemt „de prikkel des doods" toch niet op Van een onzer verslaggevers UTRECHT In VVD-krirtgen wordt ,er wel waarde aan gehecht dat in een abortuswet een .bepaling komt dat niemand'verplicht is, me dewerking te verlenen aan het afbre ken van een zwangerschap. De voor zitter van de commissie volksge zondheid van de VVD. huisarts P Muntendam jr. ziet niet in welke politiekeof andere bezwaren er te gen egn dergelijk artikel zouden kunnen bestaan De ihdieners van het initiatief- wetsontwerp PvdA VVD hebben zo n artikel niet opgenomen omdat zij. dit recht op weigering vanzelf sprekend vinden De zaak is van belang omdat het hoofdbestuur van de overkoepelende artsenorganisa tie KNMG dit principe wel in de wet wil zien vastgelegd. De algemene vergadering van de Maatechappij Geneeskunst moet zich onher e.nrtp. re daarover volgende week uitspre ken. In het initiatief-ontwerp CDA is het recht op weigering wel met zo veel woorden vastgelegd. De KNMG moet volgende week ook beslissen of zij bereid is. mee te werken aan de commissie die vol gens het PvdA VVD-ontwerp toe zicht moet houden op de naleving van de wet. Tegen de taakstelling van die commissie had het hoofdbe stuur bezwaren ontwikkeld waaraan de indieners in ieder geval gedeelte lijk tegemoetgekomen zijn. Oor spronkelijk had het bestuur de alge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8