Fé Sciarone: „Ik geloof niet in miskend talent Drankje in Dokkum Unieke serviesverzameling Uw probleem ook het onze Trouw '^MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 BINNENLANO/MODE TROUW/KWARTET 7 ^Hoorspelen zuller er altijd worden gemaakt" door Fred Lammers AMSTERDAM „Hoorspelen zuller er altijd worden ge maakt. Al is de belangstelling voor de radio door de televisie sterk afgenomen, een hoorspel is toch een heel speciale manier om iets over te brengen op an deren en dat^oofdzakelijk met de menselijke stem. Het valt trouwens nog wel mee met die interesse. Als er tienduizend mensen en dat is nog altijd drie Carré's vol naar een hoorspel luisteren is dat wei nig. o hebben onderzoekingen Uitgewezen." Fé Sciarone. die al is ze pas 54 met haar 27 jaar ervaring een van de ouwetjes is bij de hoorspelkern van de NOS. doet dit werk nog met even veel plezier als in de jaren vijftig, de glorietijd voor hoorspelen. ..In die jaren was ik er reuze druk mee. De hoorspelkem telde toen veertig men sen. nu zijn we met ons elven. Hoe veel er ook is veranderd, tegenwoor dig un je nog leuke dingen doen. Dat meewerken aan hoorspelen is daafom veel meer dan zo maar een hobby voor mij. Zoiets wordt, als je het zo lang doet. een stuk van je leven, waar je moeilijk meer buiten kunt. Ik denk er nog geen moment over er maar mee te stoppen. Ik heb geen kinderen, het huis is gauw aan kant. Tijd voor andere hobby's, voor al lezen, heb ik genoeg en daar komt bij dat ik het met de andere leden van de hoorspelkern erg goed kan vinden Velen zijn mijn vrienden ge worden. Dat is heerlijk werken op die manier." Wat dat huis betreft, Fé Sciarone woont aan de Leidsekade in het hart van Amsterdam met haar man. een vleesgrossier in ruste, en haar par kiet Coco. ..Die vogel heb ik een paar jaar geleden van een vriend gekre- ;en. die Coco de hele dag in een alfdonker vertrek aan zijn lotover- jliet. Hij is de vreugde van onze oude dag. Het is gek hoe je je aan zo'n vogeltje kunt gaan hechten Sommi ge mensen vinden het vreemd als ze zien hoe ik met mijn Coco aan het tuttelen ben. Maar het is dan ook een heel bijzonder beest, dat echt kan praten. Dat ontdekte mijn man op een ochtend. Hij zegt hele zinnen en duidelijk verstaanbaar. Maar als er bezoek is houdt hij bijna altijd zijn mond, vandaar dat de meeste men sen aan wie ik het vertel het niet willen geloven. Een poosje geleden heb ik het een en ander op de band gezet, zodat ik nu het bewijs voor handen heb." Andere wereld Fé, voor haar collega's Feetje. kwam I in 1950 bij de hoorspelkern na als I actrice de mist te zijn ingegaan. ,.Als meisje van een jaar of veertien was ik stapel van toneel. Ik adoreerde 1 Caro van Eyck, die met haar toen malige man. Paul Steenbergen, hot toneelspelersechtpaar van de resi dentie was. Achteraf geloof ik dat het toneel zo'n grote aantrekkings kracht op me uitoefende omdat het met de romantische ogen waarmee ik het toen bekeek iets uit een ande Fé Sciarone ...verslaafd aan lezen re wereld was. Nou weet ik wel beter. Ik was een dromerig kind. verslaafd aan lezen. Als meisje van een jaar of twaalf leefde ik al met E du Perron en Lodewijk van Deijssel Die boe ken leende ik van mijn broer, die er ontzettend veel heeft Ik kom uit een groot gezin. We waren thuis met ne gen kinderen, behalve die broer had ik nog zeven zusjes" Teleurstelling Mijn ouders zijn vrij jong. kort na elkaar, overleden. Vader, die een zaak had in hengelsportartikelen, bezweek aan de gevolgen van een galsteenoperatie Wij zijn na het heengaan van onze ouders als kinde ren bij elkaar blijven wonen in het ouderlijk huis Velen vonden dat hoogst eigenaardig, maar het is goed gegaan, omdat we goed met elkaar overweg kunnen Nu nog ben ik dol op mijn vijf zusters en mijn borer, die nog in leven zijn. Wij zijn een hechte familie We zien elkaar regel matig en bellen onderling ook vaak Haar passie voor het toneel leidde er in 1942 toe U Fé Sciarone. ervan uitgaan'", uat brutalen de helft van de v. ereld hebben, een briefje schreef iijii Caro van Eyck. waarin zij over haar belangstelling voor het theater vertelde ..Later heb ik vaak ge dacht hoe durfde je dat te doen. maar Caro reageerde er vriendelijk op en vroeg me eens te komen praten. Met kloppend hart ben ik naar haar huis in de Haagse Kazernestraat ge gaan. Die dag kreeg ik mijn eerste grote teleurstelling wat toneel be treft te verwerken. Ik had altijd ge dacht dat beroemde actrices, die in de schouwburg in de prachtigste ge waden rondliepen, zwommen in het geld en in schitterende huizen woon den. Het huis van Caro was heel aardig, maar op een paleis leek het in de verste verte niet. Het resultaat van dat gesprek was dat Caro van Eyck mij les ging geven, meestal een uurtje in de week, vaak op ongere gelde tijden, net zoals het uitkwam met haar werk. Jan Korevaar. die later ook bij het toneel is gegaan, kreeg tegelijkertijd les We moesten er van alles en nog wat lezen, vooral gedichten en stukken van Vondel Er werd ook veel gepraat Ik wilde een groot actrice worden en toen ik na de oorlog mee mocht werken in een stuk waarin Albert van Dalsum en Paul Huf hoofdrollen hadden, was ik als een kind zo blij. Al was ik figurante en bleef Albert van Dalsum iemand die je met eerbied benaderde als ..meneer Van Dal sum" Dat laatste is hij altijd voor mij gebleven Nu hij is overleden, hoor je vaak mensen die met hem hebben samengewerkt het hebben over Dally Dan moet ik in mezelf lachten en denk ik nou. voor jullie was hij ook ..meneer Van Dalsum doe nou maar niet alsof je zo intiem met hem was. Van Dalsum was een groot man. pen geboren acteur, ie mand die vpn toneel bezield was en wat ik vooral zo in hem bewonderde wars van enige vorm vati ijdelheid." Heilig vuur Die bezieling was er bij Fé Sciarone niet Jk miste het heilig vuur. Als je echt wat bij het toneel wilt bereiken moet je daar alles voor opofferen, je er helemaal aan geven. Dat heeft Caro van Eyck me eens gezegd, in de tijd dat ik haar leerlinge was. en Je heeft volkomen gelijk. Dat heb ik destijds niet zo begrepen Naarmate ik ouder werd is het me hoe langer hoe meer duidelijk geworden hoe waar die uitspraak is. Ik geloof niet in miskend talent. Als iemand echt aanleg heeft, komt dat er altijd uit. Daar moet je maar eens op letten bij mensen die iets betekenen. Ik vind het onzin wanneer collega's zeggen: als ik toen die rol had gekregen dan had ik de kans gehad om te bewijzen wat ik kan Als je uit het goede hout bent gesneden, komt er wel weer een andere kans. Een mens moet van zichzelf willen toegeven dat hij er- g.ens niet geschikt voor is. Je moet eerlijk zijn tegenover Jezelf. Ik merkte spoedig dat ik geen eerste klas en zelfs geen tweederangs actri ce zou worden Al had ik genoeg talent gehad dan nog zou ik er niet zijn gekomen, omdat er voor mij belangrijker dingen zijn in het leven dan alleen maar toneel Als lid van de hoorspelkern ha<kFè Sciarone wel succes Honderden en dikwijls heel belanérijke rollen heeft zij. vertolkt met name in beroemde series als Paul Vlaanderen en de Moordbrigade Stockholm. ..Als je de stukken van zo'n kwart eeuw gele den met die van nu vergelijkt is er veel veranderd Met dat experimen tele van tegenwoordig heb ik soms wel een beetje moeite Ik vraag me dikwijls af hoe het op de luisteraars overkomt Als actrice heb Je gelegen heid de tekst verschillende keren door te lezen Maar begrijp je als je bij de radio zit wat er wordt bedoeld? Nationaal figuur De houding van het publiek ten op zichte van hoorspelacteurs is veran derd. ..Vroeger kreeg je na afloop van een hoorspel veel post Je was een nationale figuur Nu ontvang je veel minder reacties. De mensen herken nen me ook nauwelijk s Als ik in een winkel mijn naam noem zeggen ze wel eens gunst bent u nou Fé Scia rone. Mij hindert dat niet Ik heb al jong geleerd het betrekkelijke van de dingen te zien Daarom heb ik ook nooit iets bewaard van mijn loop baan En voor wie zou ik het doen0 Kinderen die er later in geïnteres seerd zijn heb ik niet en mijn man geeft niets om hoorspelen Daar kwam ik in mijn verlovingstijd al achter. We zouden toen samen naar een hoorspel gaan luisteren waarin ik een belangrijke rol vertolkte Hal verwege het stuk zag ik dat hij in slaap was gevallen. Anderen zouden mogelijk een scène hebben gemaakt Mijn ijdelheid kreeg ook wel een knauw, maar toen heb ik er maar hartelijk om gelachten. Dat is het beste wat je in zulke omstandighe den kunt doen door Mink van Rijsdijk Toen ik voor de eerste Keer in Dokkum kwam. een paar jaar geleden, was dat per boot vanaf het oosten. Bij de eerste brug werd ons een plastic zak aangeboden, waarop de bede stond Friesland schoon te houden. Alsof dat al niet een heel cadeau was. kregen we ook nog een mini-flesje met het nationale slokje en een zakje pepermunt. Op ieder stukje versnapering stond Koningin Wilhclmina af gebeeld. maar omdat het lekkere pepermunt was, vergaten we de vreemde sensatie op wijlen een staatshoofd te sabbelen al rap. Later ontdekten we in het stadje de winkel waar deze medicinale pastil les verkocht werden. Een mooi oud verkooplokaal, waar men behalve snoep tentoongesteld in prach tige stopflessen ook klompen in allerlei kleuren verhandelt. Dokkum is een fraaie stad met mooie panden en kloeke gevels en op de met mollig gras begroeide stadswal is het goed toeven. De driftige jacht van de tijd heeft Dokkum nog niet vermorzeld. Dat ont dekte ik bij dat eerste bezoek aan de manier waarop de bruggen bediend worden. Zoals gezegd waren er presentjes bij dc eerste brug. maar wil men te water de stad verlaten, dan moeten er nóg twee bruggen genomen worden. Geen probleem, zeker niet als de milde smaak van de enige echte Beerenburg nog het verhemelte streelt*. Dokkum is wel goed. maar niet gek. daarom worden er bij de tweede brug niet weer goede gaven verstrekt. Wat je daar krijgt is alleen het verzoek wat kalm aan te doen. want de brugge- wachter moet zich met het fietsje naar de laatste waterversperring begeven. Als je dan tenslotte de stad verlaat doe je dat met het plezierige gevoel tenminste één persoon te kennen. Deze zomer was ik er weer en het werd een blij weerzien. In de nauwe straatjes klonk draaiorgelmu- ziek. het was er zo gezéllig en vrolijk dat het ombrengen van Bonifatius onwaarschijnlijk lang geleden leek. wat historisch nog klopt ook. Wc bekeken de uit de vijftiende eeuw daterende Grote kerk. die als een indrukwekkend bedehuis onder restaurerende-handen vandaan is gekomen. Of het van het slenteren, van dc ook dit jaar weer gekochte pepermunten of van de warmte kwam, is moeilijk te zeggen, maar we waren nogal dorstig geworden. We twee vrouwen, twee mannen. We stapten een rood-pluchig etablissement binnen en plaatsten de bestelling, te weten twee appelsap en twee bier. Even later draafde de ober met de drankjes aan en jawel hoor. hij gaf dc vrouwen het sap. de mannen het pilsje. Dat een van de vrouwen nou juist zo'n trek had in het gebrouwde vocht, kwam niet in de man op. Toen een van ons zwijgend de glazen verwisselde, raakte de ober even van zijn stuk. keek daarna sceptisch lachend van pils naar vrouw en mompelde: ..Zóóó." Nog wat na-grinnikend deinsde hij 3f. Als hij niet zo superieur gelachen had. zou ik gedacht hebben dat het gewoon een vergissing was. nu vond ik zijn optreden nogal oenig. Later vertelde ik het voorvalletje aan een Friese vriend. Hij zei: „De man was vast een Hollander." Zijn vrouw wierp zich terstond in een driftbui en fulmineerde: ..Die ober is een sufferd, maar jij doet er niet voor onder. Mannen bah." Om misver stand te voorkomen, zij is zelf ook volbloed Fries. Hoe dan ook. man en vrouw hadden beiden de zondebok prompt voorhanden. En dat is altijd gemakkelijk. Dokkum blijfhvoor mij een verrukkelijk stadje, een parel aan de Friese kroon. Ik ken er nu twee mensen, de bruggewachter op zijn fiets en de ober. Het bier is er best. zelfs al word je als vrouw geacht appelsap te drinken. door Annemarie Lücker In het hartje van het statige Den Haag. in een zijstraat van het Plein ligt de Korte Houtstraat Vrijwel dc hele rechterkant van de straat, nr 1 2. 3.4.5.11 eri 13, is in beslag genomen door een stuk ot wat kleine rommelwinkeltjes. Wie goed kijkt ziet dat alle winkeltjes onderling verbonden zijn en dat alle etalages onderling verbonden zijn en dat alle etalages vol staan met porselein aardewerk en glas Veertig jaarlang verzamelde Bernard Künzler. van oorsprong Zwitser, in de ruimste zin van het woord serviezen glaswerk hotelzilver en alles wat daar bij hoort. Van heinde en verre komen de mensen in de hoop een ontbrekend deel van hun oude servies of dierbaar stuk in Den Haag te vinden of dan toch zeker iets wat er sterk op lijkt Als het niet in een van de winkels te vinden is en hij heeft tijd. gaat de heer Künzler zoeken in de bovenwoningen waar de meeste kamers dienen als pakhuis Ze zijn tot aan de nok toe gevuld en min of meer op soort gerangschikt Door de jaren heen werden incomplete olie- en azijnstellen door langdurig zoeken weer compleet, kristallen zoutvaatjes kregen weer een passend dekseltje Een kleine vitrine is uitsluitend gevuld met koningsblauw glas. het soort dat past in zilveren bonbonhouders en in peper- en zoutstellen. In de stellingen staan stapels verschillende bakken, borden, schalen en deksels Een etalage staat vol met oud wit en goud Frans porselein Prachtige Empire chocoladeketels vanaf zestig gulden tot honderd gulden en dan niet één maar zo n stuk of tien exemplaren En wie weet wat er boven nog is Ongekend grote hotelschotels worden tegenwoordig veel gebruikt als decoratieve plantenbak Verzamelaars kunnen hun hart ophalen aan los verkrijgbare treefs i gaatjesbord in schaal dat overtollig vocht doorlaat) Sommigen hebben een patroon in de de gaatjes anderen zijn beschilderd rhet pastelkleurige bloemetjes Taartschalen, sierlijke eierhouders. juskommen iprima vaas) botervloten. ragdun Chinees porselein en siervazen zijn in batterijen van tien of meer uitgestald. Om een eerlijk idee te gevenmen valt er ongeveer over Ieder stuk is met een etiketje beplakt waarop in degelijk ouderwets handschrift staat wat het kost en hoeveel stuks er van zijn Wanneer een hotel of een restaurant sluit of op een ander servies overgaat, koopt Künzler als het even kan de hele partij Zo kunt u de eenpersoons hotelzilveren theepotjes aantreffen vdn de voormalige Ruteck lunchroom, een soepterrine van de Shell of van de KLM En u boft helemaal wanneer u een servies tegenkomt dat met uw initialen is gedecoreerd Misschien herinnerd iemand zich de bloemetjesserviezen van de Gruyter envanJamln Wat er over was staat nu in de Korte Houtstraat' Het is te hopen dat de heer Künzler een opvolger vindt die net zoveel interesse en liefde heeft voor deze unieke verzameling, zodat alles b>j het oude blijft Vragen (één per brief) zenden naar uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermel den. Eén gulden aan postzegels bijs luiten. Geheimhouding is verzekerd. vraag: In Engeland zag ik deze va kantie veel figuurtjes, gemaakt van bladeren en stro. Komt deze oude volkskunst hier ook voor? antwoord: Wij menen van niet en zouden liever willen zeggen, dat de ze figuurtjes Nederland beginnen te veroveren Uit Scandinavië komen de kerstfiguren van stro en de mais- figuurtjes zagen we vele jaren gele den voor het eerst in Hongarije. Nu ziet men ze in veel boetiekjes en in -de grote magazijnen. Er is een boek je verschenen met veel voorbeelden van boerenfiguurtjes. gemaakt van maisbladen (ISBN 90 6010" 350-5) kosten 11,90. Veel plezier. veel reacties antwoord: wij maakten inderdaad -geen beste beurt. Dahomey heet se- ■dert het begin van het vorig jaar Volksrepubliek Benin, naar het ou de koninkrijk, dat in 1484 werd ont dekt door de Portugees Diego Cao .Dit rijk bestond tot 19 februari 1897 na de moord op een Britse consul. die bij de laatste koning Overami op bezoek was. Een Britse strafexpedi tie lijfde Benin in als provincie van de kolonie Lagos in Nigeria. Op de plaats van de tegenwoordige Volksrepubliek Benin lag een ander koninkrijkje dat pas in de 17de eeuw werd gesticht door koning Takudun van Abomey In 1911 schaften de Fransen het koningschap af en Da homey werd een Franse kolonie. Het land werd op 1 augusutus 1960 onaf hankelijk. De naamsverandering be rust niet op historische gronden Da homey heeft vermoedelijk alleen in de 12de eeuw onder koning Evaka tot Benin behoord. Hartelijk dank in het bijzonder aan Gerard Roon uit Sprang-Capelle. Wij kunnen zijn interessante lange brief helaas niet helemaal overnemen. vraag: Ik bespeel voor mijn plezier een glasharp. die ik zelf heb ge maakt van grote en kleinere glazen die tot een bepaalde hoogte gevuld, een toon kunnen laten horen als men er licht over strijkt Ik heb dan twee rijen glazen voor me staan, die men zou kunnen vergelijken met ..witte" en „zwarte" toetsen van een klavier. Nu heb ik moeite met de zuiverheid van de lage tonen en de schelle klank van de hoge Als er lezers zijn. die deze muziek ook wel eens hebben gemaakt en die mij raad kunnen geven, zou ik daar heel blij mee zijn. antwoord: Wij geven de vraag'van onze lezeres graag door. Men moet de glasharp niet verwarren met de glasharmonica, een oud instrument, waarvoor serieuze muziek werd ge schreven o.a. door Mozart KV 6I7a. Adagio in C gr. t. Dit was een instru ment waarbij glazen schijven waren gemonteer op een stang die in ronddraaiende beweging werd ge bracht door een trapinstallatie. Zoiets als een ouderwetse naaima chine. Door de ietwat vochtige vin gers te leggen op deze draaiende schijven was het mogelijk met alle vingers tegelijk te spelen, wat op dc glasharp van onze lezeres natuurlijk nie mogelijk is. want zulke lange vingers heeft niemand. De glazen moeten wel stevig vast staan, want anders gaan ze schuiven en jyordt het een knoeiboel. Het woord water of drankorgel lijkt me beter op z'n plaats voor deze ingenieuze verza meling van glazen. vraag: Ik heb het artikel tfan Fred Lammers over een levenge meenschap in Amersfoort gelezen, maar graag zou ik nog verder geïn formeerd worden over communes Met nog een vraag: Stel dat één van de twee echtelieden beslist in een commune of communiteitzou willen leven en de ander niet. hoe moet dan dan? Kan men tegen zijn of haar zin betrokken worden in een dergelijke situatie? En hoe gaat hét dan met de bezittingen als men in gemeenschap van goederen getrouwd is? antwoord Jac. Roos heeft in de serie Oekumene van Bosch en Keuning te Baarn (1974) een boekje geschreven (Kommunes en kommuniteilem waarin zes communes worden be schreven Het boekje ïs nog niet uitverkocht volgens de Boekhande laar. bij wie ik het vandaag bestelde Wat uw tweede vraag betreft Ge lukkig leven we in een vrij land Geen van de beide, „echtelieden" kan de ander dwingen iets te doen. wat tegen de haren instrijkt. In de eerste plaats, omdat een dergelijke Tiuwelijksslavernij te gek is om zelfs over te denken. In de tweede plaats omdat geen enkele leefge meenschap of commune veel plezier zou beleven aan het constante sa menzijn met iemand, die niets voor het systeem voelt. Daarbij komen nog de frustraties en de ellende van de andere partij die verlangt naar de privacy van een geheel eigen omge ving. van keuken, muziek, boeken kast enz M i. is in het stellen van de vraag het antwoord reeds vervat. De juridische en financiële kanten van deze zaak moeten heel rustig eens met een notaris besproken worden. vraag: een ongelukje dat in veel huisgezinnen wel eens zal gebeuren: Een roze broekje kwam per ongeluk in de grote witte was terecht en een tafellaken is nu egaal roze. Bleekwa- ter helpt niet. antwoord: Wij hopen dat het egaal- roze is gekleurd Er is niet veel aan te doen Op den duur wordt die kleur wel valer. U zou na het wassen nog wel eens wolblank lEgfa» vol gens gebruiksaanwijzing kunnen toepassen als de kleurstof vlekken heeft veroorzaakt Ook het insme ren van de vlekken met huishoud zeep en die er in laten trekken kan wel eens uitkomst bieden. Is de kleur egaal, aanvaard die dan maar. Een blauwe sok is nog erger! vraag- Mijn oudste getrouwde zuster Is overleden Nu is mijn vader enige weken na mijn moeder ook overle den. Is het nu zo dat de Weduwnaar van mijn zuster gelijk met de andere kinderen meedeelt in de erfenis van onze ouders? Hij heeft her trouwplannen en het lijkt ons niet juist antwoord: Het is ook niet juist, want uw zwager kan generlei recht doen gelden Wel moet hij de belangen van zijn drie kinderen behartigen. die in de plaats van hun moeder treden, dus 13 van dat aandeel er ven. Uw zwager moet dat geld behe ren. maar niet opmaken, ook niet ten behoeve van de kinderen. VRAAG: Laatst las Ik ergens over een „zwart gat" ergens in het heelal Graag zou ik eens iets lezen dat zo'n onderwerp in begrijpelijke termen meer populair behandelt. ANTWOORD U vraagt wel iets heel moeilijks. Het is weinigen gegeven dingen eenvoudig en begrijpelijk en toch wetenschappelijk te vertellen Wij willen u verwijzen naar het zeer interessante artikel in de krant van 24 december 1975 van „onze redac teur wetenschappen" In dat artikel iBolvormige sterhopen enz wordt geschreven over de bolvormige con centraties van sterren en de kern van ingestorte materie daarvan, die zo n groot zwaartekrachtveld heeft, dat alles daarheen getrokken wordt. Het is heus niet zo n gek idee als lezer zelf eens in een gelezen krant bepaalde interessante aangestreep te artikelen er uit te knippen en in een plakboek of archiefdoos op let ter te bewaren Wij kunnen deze methode, die wij zelf al Jaren volgen en waar al heel wat mensen plezier van gehad hebben van harte aanra den Er is een nadeel aan verbonden, namelijk zoiets vergt veel ruimte en begrip van de huisgenoten die lin nen en japonnen kasten liever niet vol ..krantentroep'' hebben. In elk geval houdt zoiets de motten uit de kast en de geest levend VRAAG naar de namen van de red ders van de Berlin ANTWOORD: Hulde aan de vele heel oude abonnees uit Loosduinen. Maassluis. Hoek van Holland. Mid- delharnis enz. die brieven schreven over de ramp. die ze öf zelf hadden gezien óf die hun ouders hadden meegemaakt. Onze eigen herinne ringen gingen slechts terug tot de geschiedenisboekjes, waarin plaat jes van mannen met bolhoeden en een paar gegevens, die zeer onvolle dig bleken te zijn Die ..Berlin" was helemaal geen Duits schip maar een schip van de Harwich Hoek van Hollandlijn dus Engels. Er waren geen vijftien slachtoffers, maar er warén slechts vijftien overlevenden en het aantal slagtoffer» was 129 (in 1972 werd uitgegeven bij C de Boer Jr te Bussum het boek: Hart tegen Hart. De ondergang van de Berlin, door Barend Maaskant) Ver der was er nog van Jean Louis Pi- suisse. toentertijd verslaggever van het Handelsblad, een Schipbreuk van de Berlin 21 Febr 1907 De na men van de redders die voorkomen op de kaart met de reddingsboel Marlijn Sperling. Cornells Sperling. L. Sperling en G Moerkerk ideze afbeelding hing In die tijd in elk huis te Hoek van Holland en omgeving). Prins Hendrik was niet aan boord van een sleepbootje, maar hij was aan boord van de Jan Spanjaard, het inspectievaartuig van het loodswezen. kapitein Jacoh Berkhout („mijn grootvader, schrijft een lezer) elf mensen werden gered met de loodsjol. drie door de gebroeders Sperling uit Maassluis, térwijl een Engelse passagier, kapi tein Parkinson, zichzelf heeft gered door direct na de stranding in het water te duiken en de Nieuwe Water weg in te zwemmen. Na de stranding is er heel veel aangespoeld dat men goed gebruiken kon in die tijd Dat herinnerden sommige briefschrij vers zich nog heel goed. De naam Berlin zag je nogal eens in de huis houdens vertelt een lezer van in de tachtig. Dit is een samenvatting uit een heel dossier: We waren erbij en we hebben het gezien met z'n 355.000 intensieve lezers en lezeressen EEN ONMISBAAR ADVERTENTIE MEDIUM

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7