Uitgangspunt was: nooit toegeven Kaping duurde ruim achttien uur Israël weigerde met kapers te praten Van autorijders 2,3 pet teveel gedronken Begin van paniek toen tanks bijna leeg waren Commentaar Controle Opgelucht na de kaping Van der Stoel na kaping: Passagiers KLM-toestel vandaag terug inderdaad prima stofzuigers Herhaalde dreigementen en vernieuwde ultimatums criterium inderdaad prima wasautomaten MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 COMMENTAAR/BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 De kaping van het KLM-vliegtuig is gelukkig goed afgelopen, maar er is geen zekerheid dat een dergelijk voor val zich niet zal herhalen als het niet met een Nederlands toestel is. dan wel met een toestel van een ander land Daarvoor voelen de Palestijncn (die dit strijdmiddel hanteren) zich te veel in het nauw gedreven; daarvoor ook zijn de controlemaatregelen op vliegtuigpas sagiers klaarblijkelijk niet voldoende en effectief genoeg. Die controle is overi gens in Europa geen zaak van de luchtvaartmaatschappijen, maar van de overheden die de luchthavens beheren. Het ziet er in theorie wel degelijk uit De handbagage wordt onderzocht en de kleding van luchtreizigers wordt elektronisch afgetast op metalen voor werpen. maar het komt toch ook voor dat er bij grote drukte omwille van de tijd wel eens de hand wordt gelicht met de voorschriften en dat met een steekproef wordt volstaan. Dat is een hachelijke zaak. want als ergens de regel geldt van de ketting die zo sterk is als zijn zwakste schakel, dan wel in het geval van de keten van internationale luchthavens. Eén luchthaven waar ken nelijk wat te ritselen valt voor kwaad willende luchtreizigers en elke goedwil lende luchtreiziger is de potentiële gij zelaar van guerrillastrijders, die deze strijmethode hebben gekozen. Het probleem van de luchtkapingen is begonnen in de Verenigde Staten, waar het indertijd vooral om gedwongen vluchten naar Cuba ging. Inde Verenig de Staten echter zijn kosten noch moei ten gespaard om het kwaad te voorko men. Alle vliegvelden kregen kostbare elektronische ondcrzockapparatuur. die geen enkel tijdverlies met zich mee bracht. Een dure grap, maar het was toch meteen afgelopen met die gefor ceerde vluchten naar Cuba. Op het oostelijk halfrond, en meer in het bijzonder in West-Europa, is het kennelijk een stuk moeilijker. Dat heeft waarschijnlijk iets te maken met het ontbreken van een centraal gezagsor gaan dat al die luchthavenbeheerders uniforme regels kan opleggen en -kan dwingen tot het doen van kostbare investeringen; misschien ook speelt een rol de zuinigheid die de wijsheid be dreigt. Wat er van zij: het wordt hoog tijd dat er internationale en uniforme regels komen voor alle vliegvelden (ook die van lokale betekenis) en een internatio naal plan om snel te investeren in meer verfijnde controle-apparatuur. Het vliegverkeer is de laatste tien jaar veili ger dan ooit geworden. Het is inmiddels zelfs één van de veiligste vormen van ..vervoer. De betrokkenen mogen zich dat succes niet laten afsnoepen door iets wat met het eigeHlijkc vliegen niets te maken heeft. De kaping is na achttien span nende uren ten einde. Minister president Den Uyl en minister Van der Stoel geven na afloop een persconferentie om de gang van zaken in het crisiscentrum Den Haag toe te lichten (foto ünks) Rechts; De algemeen be drijfsdirecteur Van' de Bree- vaart van de KLM telefoneert in het vluchtregelingscentrum in het hoofdgebouw te Amstel veen. In deze zaal heeft men in de nacht van zaterdag op zondag uiterst gespannen de kaping gevolgd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een van de belangrijkste uitgangspunten van waaruit in het crisiscentrum in Den Haag is geopereerd in verband met de kaping van het KLM-vliegtuig „City of Madrid", was, dat men beslist niet wilde toegeven aan de eisen van de kapers, omdat het doen van concessies het toekomstige gevaar van hernieuwde daden van terrorisme zou vergroten. Dit heeft minister Van der Stoel gis teravond in Den Haag verklaard op een persconferentie na afloop van de kaping op het Cyrische vliegveld Larnaca. Het andere uitgangspunt was dat het uiterste gedaan diende te worden om de veiligheid van be manning en passagiers te veize- keren. ..Op het eerste gezicht lijkt er een tegenspraak tussen die twee elemen ten te bestaan", aldus minister Van der Stoel, „maar er was nog een derde element dat overvloedig is toe gepast, namelijk het voortdurend geduldig proberen te overreden van de kapers tot het opgeven van het avontuur. En dit heeft uiteindelijk tot resultaten geleid." Minister Van der Stoel en premier Den Uyl (die later ook in het crisis centrum verscheen), zeiden, dat de Nederlandse regering verheugd is, dat aan de kapers geen concessies zijn gedaan. Wel betreurden zij het dat de kapers vrijuit gaan. nu zij van de Cyprische regering een vrijgelei de naar Lybië hebben gekregen. Ne derland heeft tijdens de onderhan delingen geen rechtstreeks contact gehad met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO „Wij erken nen de PLO niet en onderhouden er geen betrekkingen mee" hoewel er in de verkeerstoren op het vlieg veld Larnaca wel een vertegenwoor diger van de PLO aanwezig was om te helpen bij de onderhandelingen met de kapers. Minister Van der Stoel vermeed in eerste instantie deze vertegenwoordiger te noemen, die samen met de Lybische zaakge lastigde in Cyprus de onderhande lingen heeft gevoerd. Waardering Van een verslaggever NICOSIA De passagiers van het gekaapte toestel hebben gisteravond laat verteld dat er inderdaad een begin van paniek in het toestel is geweest. Dat gebeurde tijdens het onderhan delen met de verkeerstoren van Lar naca. toen de tanks van het vliegtuig praktisch droog stonden. Dat is een uiterst gevaarlijk moment, want als de motoren het in de naderings- vlucht laten afweten, is een ramp praktisch niet meer te voorkomen. Sam Bloembergen, een van de Ne derlandse passagiers, vertelde dat de machine onmiddellijk na de start van Nice werd gekaapt. Hij was een van de beste getuigen, daar hij naast de kapers bleek te zitten. Het vlieg tuig verhief zich nauwelijks in de lucht, of de mannen sprongen op en schreeuwden tegen de passagiers dat het toestel was gekaapt. Volgens een passagier die zei oud-militair te zijn, waren de drie kapers gewapend met automatische pistolen van het merk Herstal. Verder hadden ze handgranaten. voor de ramen van de machine dicht moesten blijven. Veel lof hadden de passagiers voor de koelbloedigheid van de gezag voerder van de machine, de heer Janssen. De heer Janssen heeft, van wege de brandstofnood. zijn vlieg tuig in Tunis op een gebarricadeer de baan aan de grond moeten zet ten. De verkeerstorens leken zich niet te realiseren dat de machine aan de grond moest komen vanwege brandstofgebrek. AMSTERDAM Ofschoon de 24- jarige P. J. Hendriks uit Amsterdam een bedrag van 27.000 gulden in zijn ondergoed had verstopt, is hij zater dagnacht toch beroofd. Het geld was eigendom van de vereniging „het Jordaanfestival". Een aantal mensen heeft toegeke ken toen de heer Hendriks het geld verborg. Hij sprak zijn waardering uit voor wat van verscheidene zijden was on dernomen op het dringende verzoek van Nederlandse zijde om te probe ren de passagiers, de bemanning en het vliegtuig in veiligheid te stellen. Later in antwoord op vragen verklaarde hij, dat hem bekend was dat er inderdaad eep PLO- vertegenwoordiger op Larnaca was geweest en dat die daar „een zekere rol" had gespeeld. „Het was een zaak van de Cyprische regering, niet van de Nederlandse, dat die man daar was", aldus de heer Van der Stoel. De Nederlandse ambassadeur op Cyprus, de heer J. C. Jorissen, is niet in het gekaapte vliegtuig geweest voor rechtstreekse onderhandelin gen met de kapers, hij heeft wel vanuit de verkeerstoren contact ge had met gezagvoerder Janssen van het toestel. In de komende vergadering van de Verenigde Naties zal minister Van der Stoel pleiten voor internationale maatregelen tegen terreur. Geheime code Nadat de „City of Madrid" zaterdag avond omstreeks elf uur gekaapt werd na een tussenlanding in Nice- heeft gezagvoerder Janssen via een geheime code laten weten dat het vliegtuig kapers aan boord had. Het toestel brak toen bruusk zijn koers af en vloog over Rome en Sardinië naar de luchthaven Carthago bij Tu nis. Toen het toestel daar aankwam had het nog voor een kwartier brandstof. Een landing in Tunis was noodzakelijk. De Tunesische autori teiten verleenden echter geen toe stemming om het vliegtuig aan de grond te zetten; integendeel, zij de den alles om dit te voorkomen. Zij gaven de opdracht alle landingslich- ten uit te doen en de landingsbaan te versperren met benzineblikken. De Tunesiërs lieten hiervan niets aan de Nederlandse autoriteiten we ten. maar ook niet aan de gezagvoer der van het vliegtuig, die tenslotte het toestel toch aan de grond zette. waarbij het landingsgestel werd be schadigd. Premier Den Uyl verklaarde gister avond. dat er nog veel onduidelijk was over wat er precies op het vlieg veld in Tunis was gebeurd, maar hij bevestigde, dat de Nederlandse re gering niet op de hoogte was van het versperren van de landingsbaan Van Tunis vloog het toestel naar Larnaca, waar voedsel, drinken en dekens voor de passagiers tot op - honderd meter afstand van het vliegtuig mochten worden gebracht. Daarna vertrok men richting Israël, maar keerde tenslotte toch weer te rug naar Larnaca, omdat de Israë lische regering de opdracht had ge- r geVen de twee vliegvelden in Dama scus en Tel Aviv hermetisch te slui ten. Bovendien cirkelden er Israë lische militaire vliegtuigen in de buurt van deze vliegvelden. Ambassadeur H. C. Jorissen, die op Cyprus een rol speelde in het contact met het gekaapte vliegtuig. Terug op Larnaca volgden de eisen en ultimatums van de kapers, vrij onverwacht gevolgd door het vrijla ten van passagiers en betnahning. Vera Stevens, een Amsterdamse, die met haar man van vakantie in Span je terugkeerde, verklaarde dat de drie kapers de passagiers bevolen hadden met de handen in de lucht te gaan zitten., ADVERTENTIE Op tijd op ons werk. Ons autootje brengt ons wel. lekker vlug en gemakkelijk. Dat willen we wèl graag zo houden! Mógen we alsjeblieft Voor een gratis Blij dat ik Rif sticker kunt u terecht bij de RAI. postbus 2052. Amsterdam Of bi| uw BOVAG bedrijf Vervolg van pagina 1 Dit dreigement werd niet uitgevoerd. Ten tijde van dit eerste ultimatum cirkelde het vlieg tuig boven de Middellandse Zee. Men had de indruk, dat de kapers in de richting van het vliegveld van Damascus vlogen. Dit vliegveld was evenals dat in Tel-Aviv afgesloten. Er heerste een zeer hoge (militaire) paraatheid op beide luchthavens. Toen de kapers begrepen, dat zij niet zouden kunnen landen in Israël hebben zij koers laten zetten naar Cyprus, waar zij landden in de buurt van Nicosia, op het vliegveld Larna ca. Daar zeiden ze dat ze het ultima tum twee uur hadden uitgesteld Zondagmiddag om vier uur kwamen de kapers met een nieuwe eis: zij vroegen toen om de vrijlating van drie personen: de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem mgr. Capucci. die in een Israëlische ge vangenis zit wegens wapensmokkel voor de Palestijnen. de Japanse ter rorist Okamoto. die betrokken is geweest bij de bloedige actie op het Israëlische vliegveld Lod. en Ha- moed ben Achmed Darwish, een be langrijk lid van El Fatach en leider van het Palestijnse commando, dat vorig jaar maart een overval pleegde op een hotel in Tel Aviv. waarbij verschillende doden en gewonden vielen. NIJMEGEN Het lijk van een ken nelijk doodgestoken man is gister -motgeh-gevonden in een weiland bij het Goffertstadion te Nijmegen Het slachtoffer, over wiens identiteit laflge tjjd 'onzekërheid bestond, blijkt een 38-jarige man te zijn die geen vaste woon- of verblijfplaats had. Hij was regelmatig te gast in het Nijmeégse opvangcentrum „De Hulzen" Vanaf het begin van deze kaping heeft de Israëlische regering gewei gerd boodschappen van de kapers in ontvangst te nemen. Israël weigert categorisch met kapers en terroris ten te onderhandelen. Een half uurtje na het laatste ulti matum dat de kapers stelden, ver klaarden zij zich opeens bereid alle passagiers vrij te laten, wanneer zij onder vrijgeleide naar Libië konden vertrekken Nadat de Cyprische au toriteiten dit hadden toegestaan kwamen eerst de passagiers uit het vliegtuig; de bemanning werd toen nog vastgehouden. Maar later kwa men ook deze vijf naar buiten: de 48-jarige gezagvoerder P A. Janssen uit Alphen aan den Rijn. de 38- jarige tweede vlieger N W Gijsen- dorfer uit Santpoort, de 47-jarige purser N H Th. Peperkamp uit Amsterdam, de 23-jarige stewardess A M. Nuis uit Amstelveen, en de 22-jarige stewardess F C Neuman uit Den Haag. ADVERTENTIE. Van een verslaggever DEN HAAG. Bij een landelijke verkeerscontrole is gebleken dat 2,3 procent van de verkeersdeelnemers te veel alcohol in het -bloed had om veilig aan het verkeer deel te kunnen nemen. Kort na het invoeren van de z.g. 1-novemberwet was dat percentage 0.8. De politie ziet in die cijfers het dui delijke teken dat het publiek over de eerste schrik van de wet heen is en weer grotere risico's neemt. In totaal zijn bij dq actie, die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd uitgevoerd, 25.000 bestuurders be trokken geweest. Een woordvoerder van de Centrale politieverkeerscommissie zegt dat de weggebruiker ten onrecht meent dat hij kan bepalen hoeveel alcohol houdende consumpties hij kan ge bruiken om nog veilig achter het stuür te kunnen kruipen. Maar uit de cijfers van de controle blijkt dat dit volkomen onjuist is De Centrale politieverkeerscommis sie zal daarom voortgaan met ver spreide controle-acties, en die acties zullen zich voortaan ook uitstrekken naar andere tijdstippen dan de tot nu toe gebruikelijke. •ADVERTENTIE Vriendelijk Bloembergen zei dat twee van de kapers onder wie de leider, zich erg vriendelijk tegenover de passagiers hadden gedragen. De derde man was echter bijzonder zenuwachtig Alle passagiers kregen de opdracht naar het achterste deel van de ma chine te gaan. Persoonlijke bezit tingen moesten op de plaatsen ach- terbljven. Alleen portefeuilles met geld mochten de passagiers bij zich houden. De leider van het commando heeft zich volgens de passagiers erg be leefd gedragen. Deze man zou ook herhaaldelijk po gingen hebben gedaan de passagiers op hun gemak te stellen. Hij was daarbij zo ver gegaan, dat hij de veiligheidspal van zijn pistool omklapte en het wapen in zijn gor del stak. De andere twee hadden hun wapens echter voortdurend in hun handen. De passagiers hebben de onderhan delingen met de verkeerstoren op het vliegveld kunnen volgen via luidsprekers in de passagierscabine De heer Bloembergen vertelde nog dat de kapers bang zijn geweest voor een Israëlische overval, zoals in Entebbe is gebeurd. Dat is een van de redenen waarom de gordijntjes DEN HAAG De kaping van de „City of Madrid" heeft ruim achttien uur geduurd 23.00 uur (zaterdag) onder weg van Malaga naar Amsterdam wordt de ver lengde DC-9-30 van de KLM twintig minuten na een tus senlanding in Nice gekaapt 23 11 uur: landing op de luchthaven Carthago in Tunis 23.30 uur in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wordt een crisis centrum ingericht met minis ter Van der Stoel. Ook in het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen gebeurt dit 01.00 uur (zondag) Op vei- zoek van de gezagvoerder van de „City of Madrid" wor den op de Tunesische luchthaven banden en lan dingsgestel gecontroleerd en de brandstoftanks gevuld 04 00 uur: na de onder houdsbeurt en reparatie ver trekt het toestel. 06.15 uur gezagvoerder vraagt toestemming om- te landen op de luchthaven Lar naca op Cyprus om bij te tanken 06.31 uur: landing op Lanarca. 07 00 uur technici mogen voedsel en drank brengen tot op honderd meter van het vliegtuig. 07 30 uur De Nederlandse ambassadeur op Cyprus H C- Jorissen heeft contact met gezagvoerder Janssen. 08.00 uur: op luchthaven Ben-Goerion bij Tel Aviv 11.37 uur: eerste ultimatum van kapers loopt af. maar dreigement om het vliegtuig op te blazen met daarin aan gebrachte explosieven 'niet uitgevoerd. 12.00 uur: „City of Madrid" zet koers naar Cyp stijgen, zij stellen 16.25 uur als limiet. Anders zullen zij het toestel in de lucht laten vliegen. Vanaf Schiphol ver trek t {intussen DC-9 richting Athene met reservebeman ning. 16.15 uur: kapers eisen nu de vrijlating van drie perso nen: de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem Mgr. Capucci. de Japanse ter rorist Kozo Okamoto en Ha- moed ben Achmed Darwish. 16.40 uur: kapers bereid passagiers vrij te laten. Ka pers eisen garantie dat zij kunnen vertrekken naar land van leeuze: Lybië. Cyprische autoriteiten aanvaarden deze eis. 17.10 uur: de KLM meldt dat de kaping voorbij is. De passagiers worden in een bus overgebracht naar het stati onsgebouw van vliegveld, terwijl de kapers ge blinddoekt worden afge voerd yprus. overleg plaats heeft Israëlische autori- Het gekaapte vliegtuig staat op het vliegveld Carnaca op Cyprus terwijl brandstof wordt bijgevuld. wordt verhoogde, staat van paraatheid afgekondigd 08 30 uur „De-City of Ma drid" vertrekt met bestem ming Damascus met eten en drinken aan boord en 12.400 kg brandstof 10.00 uur in luchtvaartkringen in Lanar ca wordt bekend dat de ka pers de vrijlating eisen van vijftig Palestijnen. die in Is raëlische gevangenissen zou den zitten 12.30 uur: premier Den Uyl arriveert in crisiscentrum in Den Haag, vanwaaruit voort durend overie met di teiten. 12.38 uur: het vliegtuig landt op Lanarca. waar de kapers laten weten dat zij hun ultimatum twee uur heb ben uitgesteld. 13.00 uur: kapers vragen opnieuw om brandstof. 13.20 uur: gezagvoerder Janssen vraagt namens de kapers contact op te nemen met Cyprische autoriteiten 16.10 uur: kapers zeggen van plan te zijn weer op te mijn vulpotlood van 2B t/m 4H, van 0.3-5,6 mm! Tips en nieuws Wilt u ons attent maken op uit zonderlijk nieuws of een uitno diging lenden vooreen perscon ferentie. dan uw brief richten aan; Trouw Redactie Nieuwsdienst Postbus 859 Amsterdam. ADVERTENTlt Fm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3