Freddy Maertens niet te kloppen Ilie Nastase weer eens in opspraak Tweede titel einde van een tijdperk Coureur overleden S35 Joop Zoetemelk blijft in strijd om wereldtitel op vierde plaats steken Keetie van Oosten stopt Bloemendaal: debuut met zege Tom Okker uitgeschakeld op Forest Hills Kortsnoj alle eretitels kwijt Enerverend begin in Ronde van de Toekomst Dubbele winst HZC De Robben Gecompliceerd ongeval MAANEfctf ^SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 10 OSTTJNI Freddy Maertens, de te kloppen man in het wereldkampioenschap 1976, was niet te verslaan. Niet door Francesco Moser die het langst bij hem bleef, niet door Joop Zoetemelk, die ervoor zorgde, dat nog drie man met hem in de slotronde wegbleven en zeker niet door één van zijn landgenoten, die in het laatste deel van de strijd duidelijk de zijde kozen van de 24-jarige Belgische kampioen uit Lombardzijde. Tot op het moment dat de prijzen moesten worden verdeeld, was er een redelijke eenheid in de Belgische ploeg En die bereidheid tot samen werking heeft zijn vruchten afgewor pen. Maertens trouwens hield het ook niet voor zich. In de nog smette loze regenboogtrui stelde hij na af loop ..Ik was inderdaad'een beetje bang toen Moser en Zoetemelk, bei den toch gevaarlijk genoeg, weg ble ken te zijn. Maar ik stond niet alleen. Alle ploeggenoten die nog voorin konden rijden hebben zich ingezet". Godefroot, Merckx, Van Impe. Ver- beeck. hij noemde alle namen. Het was een gebaar van erkentelijk heid van de man. die begrepen had dat een wereldkampioenschap niet door één renner, hoe groot dan ook, kan worden binnengebracht. De Bel gische ploeg heeft dat. op initiatief van Merckx („Het is toch voor ons allen beter dat een Belg kampioen wordt"), ook begrepen. Dit wereldkampioenschap is een ty pische ploegenwedstrijd geweest. De Italianen demonstreren ten over vloede een voortreffelijke discipline. Nederland reed net als vorig jaar als eenheid om het voor de twee aange wezen kopmannen Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper (Karstens zou be paalde rechten hebben als hij er in de slotfase nog bij was) zo gemakke lijk mogelijk te maken. OSTUNI Een periode wordt afgesloten. Keetie van Oosten-Hage, voor de twee de keer wereldkampioene op de weg, zal na elf jaar de strijd om de wereldtitels voor gezien houden. De Zeeuwse lerares naald vak ken, 27 jaar, drie gouden-, vijf zilveren- en zes bronzen medailles bij wereldkampi oenschappen op weg en ach tervolging, heeft haar doel bereikt. De prestatie van Imola. waar zij in 1968 de titel pakte voor Tsaoe- ne uit de Sowjet-Unie en de Itali aanse Tartagni. is herhaald. Kee tie van Oosten vertelde zaterdag avond dat de druk van het moe ten. de verplichting zich steeds weer waar te maken een belasting werd die zij niet meer gemakke lijk kan opbrengen. Mevrouw van Oosten is naast we reldkampioene op de weg ook nog echtgenote en een lerares, die per week zo n achttien uur voor de klas staat. „Bovendien", gracht zij een beetje aarzelend naar vo ren. „vindt mijn man het niet zo leuk" Daarom stopt zij met de strijd op het hoogste niveau. De wereldkampioene, die na een betrekkelijk vlakke koers zij was de enige die een paar keer echt in het offensief ging het hele veld met overmacht in de eindsprint versloeg, is niettemin nog volledig met fietsen bezig. Zaterdagavond al vertrok zij uit Ostuni naar Monteroni di Leche, waar de baankampioenschappen worden gehouden. „Wanneer ik zou wachten tot maandagmorgen kan ik niet voldoende trainen en ik ben dit seizoen al zo weinig op de baan geweest". Wat Keetie van Oosten doet. doet zij goed Zij heeft het dit seizoen bewezen met haar achttiende en negentiende nationale titel, met in totaal 37 overwinningen en na tuurlijk tijdens de wedstrijd van Ostuni. waar zij onmiskenbaar een klasse apart was. „Liever zou ik wedstrijden rijden die moeilij ker waren, die ook wat langer duren, zo n tachtig kilometer lijkt mij voor een wereldkampi oenschap beter dan de zestig die wij hier moesten afleggen". Terwijl de Franse ploeg duidelijk als eenheid reed om Genevieve Gambillon naar de eindstreep te brengen, vond de nationale kam pioene eigenlijk alleen geregeld Greet Knetemann en Tineke Fop- ma in haar buurt aan de kop van het peloton. Nederland reed voor namelijk individueel, desondanks was Keetie van Oosten alle con currenten te snel af. Het tekent haar kwaliteit, het bewijst tevens dat in het dameswielrennen nog altijd sprake is van een uiterst klein wereldje, al is het enigszins ontgroeid aan het niveau van het komische bijnummer van „echte" wedstrijden, dat het in de begin periode was. Yvonne Rijnders bij voorbeeld. verguld met brons in Ostuni. was al wereldkampioene in 1959. In 1967 staakte zij het wielrennen, vorig jaar kreeg de Belgische weer „goesting", kwam terug en pikte dit seizoen als nati onaal kampioene en als 39-jarige een van de ereplaatsen in. Bij het damesfietsen is Keetie van Oosten zonder meer de ko ningin, die in het jaar waarin zij besloot tot troonsafstand voor de tweede keer in successie geen rijdsters uit de Sovjet-Unie op haar weg vond. Dat echter nam niets weg van haar grote presta tie. Na een rit waarvan zij voor het grootste deel het beeld bepaalde, probeerde Truus van der Plaat op ruim 300 meter voor de streep naar het goud te sprinten. De hoogblonde rijdster werd terugge pakt door de Fran.caises Camus en Bost en,op dat moment sprong Keetie van Oosten weg. Zij doorstond de strijd van één tegen allen op waarlijk indrukwekken de wijze en concludeerde: „Ge weldig. Het is misschien niet zo mooi als mijn eerste kampi oenschap. maar ik heb zo ver schrikkelijk lang moeten wach tten op de tweede keer dat ik er nu. acht jaar later, en weer in Italië, eigenlijk even gelukkig mee ben". l Keetie van Oosten-Hage (Ned> 62 km in 1 39.14. 2. Luigina Bissoli (Ita). 3. Yvonne Reynders (Bell. 4. Oenevlève Gambillon iFrai. 5 Nicole van den Broeck (Bell. 6 Asta Forssell (Fint. 7 Truus van der Plaat (Nedi. 8 Elisabeth Camus (Frai. 9 Agneta Asplund (Zwei, 10 Murean Tartagni (Ita). 11 Marjan Bik (Nedi. 14 Tine Fopma (Ned I. 20 Anne Riemersma (Nedi. 25 Oré Knetemann (Nedi. allen in dezelfde tijd als de Johanna Sijbrands (Nedi I 39 34 Voor de tweede maal in haar carrière wordt Keetie van Oosten-Hage gehuldigd in de regenboogtrui. Links de Itali aanse Luigina Bissoli (tweede) en rechts de Belgische Yvonne Reynders (derde). Van onze sportredactie BLOEMENDAAL - Toen Bloemen daal aan het einde van het vorig seizoen na een afwezigheid van ze ven jaren weer in de hoogste natio nale hockeyklasse binnenstapte, verbaasde trainer'coch Cees Bove lender eigenlijk iedereen met de me dedeling. dat zijn ploeg „positief" hockey zou gaan spelen. „We graven ons niet in. maar zullen aanvallend te werk gaan Hockeyend Nederland, met de ge dachten al in Montreal, haalde de schouders maar wat op Gisteren, tijdens de seizoenstart, was er eigen lijk memand meer die bij Bovelan- dej£ woorden stilstond Bioetnaadaal maakte in dit wellicht De macht van de eendracht heeft voor Nederland minder rendement afgeworpen dan vorig jaar in Yvolr. De prestatie van de Nederlandse ploeg is er nauwelijks minder om geweest. Joop Zoetemelk kwam als vierde binnen, waarmee hij zijn per soonlijke record met één plaats ver beterde Niemand zal kunnen zeg gen dat Nederlands beste renner „maar" de vierde man van de wereld is. Zoetemelk namelijk heeft gewel dig gereden. Zelfs ook zonder natio naal chauvinisme kan worden ge zegd dat hij meer indruk heeft ge maakt dan Moser en Conti en eigen lijk niets minder dan wereldkampi oen Maertens. Het succes van de ontsnapping die Maertens goud. Moser zilver en Conti brons bracht, was te danken aan Zoetemelk, die meer en beter werk heeft gedaan in de vlucht over 24 kilometer dan wie ook. Zoetemelk vocht om een ere plaats. omdat hij niet in een massa sprint verzeild wilde raken. Hij sleepte aanvankelijk Moser voort. Moser wilde op een gegeven ogenblik iets met Zoetemelk bepra ten. Zoetemelk draaide zich om naar de man die achter hem reed en zei: „Niet praten, doorfietsen. dat is on ze enige kans om weg te blijven." Zoetemelk deed ook veel van het vuile werk voor Maertens. hoewel hij zeker wist tegen dat tweetal en ook tegen de meelopende knecht Conti kansloos te zijn als er gesprint moest worden. De pure snelheid is hem immers totaal vreemd. Toch heeft hij zich afgebeuld om de zo fel begeerde plaats op het erepodium te veroveren. En net als alle voorgaan de kampioenschappen greep hij er net naast. Zijn verzuchting na af loop was dan ook terecht: „Bijna nooit is er een aankomst waarbij de weg behoorlijk omhooggaat. In Yvoir heb ik het meegemaakt, vorig jaar. Toen zat ik ook bij de eersten, maar ik kon mijn eigen kans niet verbeteren, omdat Hennie Kuiper weg was." De hernieuwde confrontatie met zijn sprintonmacht aanvaardde Zoetemelk gemakkelijker omdat hij de overtuiging had dat zijn mannen zich werkelijk ten volle hadden ge geven om de zaterdag gemaakte af spraken na te komen. Die afspraken zijn honderd procent nagekomen, hoewel slechts vier man de eind streep haalden. De zeven afstappers (Van den Hoek, Gevers, Pronk, Priem, Den Hertog, Schipper en Knetemann) hebben gewerkt voor de anderen. Knetemann was betrok ken bij de eeste ontsnapping. Den Hertog heeft in een solo van meer dan honderd kilometer geprobeerd een scheiding in de groep te veroor zaken. De anderen hebben ook het pak van de waterdrager zonder moeite aangetrokken. Al het werk echter heeft niet gehol pen. Het veld brak niet, tot in de laatste ronde. De ploegen die de betere sprinters in hun omgeving hadden, de meer complete renners beter gezegd, bleven tot de laatste omloop praktisch ongeschonden. Moser en Maertens konden tot iets meer dan twintig kilometer voor het einde blijven rekenen op de steun van een vrijwel volledige equipe. In zo n geval zijn de Zoetemelken en de Kuipers vrijwel uitgeschakeld, want wie ook hun wiel pakt, beiden zijn er absoluut zeker van in het laatste gevecht verliezer te zijn. Karstens of nationaal kapioen Raas zijn misschien niet volstrekt kansloos Freddy Maertens is wereldkampioen. Met de handen in de lucht gaat hij voor de verslagen Italiaan Francesco Moser over de streep. als er om de prijzen wordt gespurt door de rappe jongens. Maar dat tweetal had op het winderige par koers rondom Ostuni niet de macht om zich yoorin staande te houden tot en met de slotronde. Dat is geen schande in een kampioenschap met Maertens, Moser. Conti, Zoetemelk, Merckx, Hinault, Gimondi en Raas in deze volgorde bij de eerste acht. Die uitslag is namelijk voor iedere wielerwedstrijd een sieraad. Hennie Kuiper heeft desondanks gisteren met een tikje weemoed af stand gedaan van zijn regen boogtrui. „Het is toch een mooie tijd geweest. Zonder werkelijk grote te leurstelling. De goeden zijn voorin geëindigd. De man met de grootste vorm heeft gewonnen. En iedereen weet hoe Maertens achter een we reldkampioenschap heeft aange jaagd. In Barcelona, drie jaar gele den had hij al kunnen winnen, in Montreal ook. Ik behoud de voldoe ning dat ik toch eerder wereldkam pioen ben geworden dan hij. Het parkoers is me enigszins tegengeval len. Het is toch niet selectief genoeg geweest. De knechten zijn te lang bij kunnen blijven. Dat was in Montreal en in Yvoir niet zo." Hennie Kuiper, nu 21ste net als Maertens vorig jaar. heeft natuur lijk geprobeerd de Belg bij te benen toen die zestien kilometer voor het einde óp jacht ging naar Zoetemelk en Moser. „Het lukte niet. Ik reed vlak bij Maertens. maar Van Impe zat er nog tussen. Op het moment dat Freddy wegging, wilde ik links langs van Impe, Die deed echter onmiddellijk de deur dicht. Toen was ik gezien. Ik zou trouwens voor iemand van mijn ploeg precies het zelfde gedaan hebben. Toen ik Van Impe voorbij was. was het g'at al te groot en bovendien zat Joop voor aan. Het was dus niet in het belang van Nederland misschien de ande ren mee naar voren te brengen." Maertens de meest succesvolle ren ner van dit seizoen, had een schitte rend moment voor zijn tegenaanval op Zoetemelk en Moser uitgekozen. Hij zette de achtervolging in nadat de weg weer helemaal vlak was. Maertens zei: '.Godefroot. De Muynck, en Van Impe reden vlak bij mij in het laatste heuvelachtige stuk. Ik heb daar met hen afgespro ken dat ik achter de twee vluchters zou aangaan als het weer vlak zou zijn. Niet eerder, want dan hadden anderen misschien de kans gekre gen aan te tikken De Belg uit de Vlaamse kuststreek kreeg toch één man mee. Tino Conti, een dertigjarige trouwe Italiaanse knecht. „Van die Conti begrijp ik niets", vertelde Joop Zoetemelk. „Moser, die niet zo fameus reed, en ik zijn weg. Maertens en Conti komen erbij. Dat maakt de kans voor Moser zeker niet slechter. Hij rijdt in een sprintduel met Maertens toch met twee tegen één. In de afdeling de marreert Moser terwijl ik op kop rijd. Maertens er achteraan. Ik ook. Conti blijft aan mijn achterwiel hangen. Ik heb hem geroepen van „kom nou", maar hij zegt „momento" en bleef rustig zitten wachten. Daardoor kwam ik er ook niet bij. Dat zou in onze Nederlandse ploeg nooit ge beurd zijn. Daar was de samenwer king om iets te kunnen bereiken werkelijk maximaal." i Joop Zoetemelk heeft aangevallen, terwijl hij heet kansloos te zijn. Eerst met Moser in voornamenlijk tweede positie. Later met Maertens en Conti erbij, die zich ook niet het vuur uit de sloffen fietsen om de voorsprong op peil te houden. Waarom? „Ik had er in de groep niet zo veel vertrou wen in. Waar blijf ik met dertig man die op de eindstreep afgaan. Dan probeer ik liever alles. Nu lukte het Moser om uit de kopgroep te komen, maar wie van de drie zou achter mij zijn aangegaan als ik een gaatje had gemaakt. Ik had hier toch niets te verliezen, alleen maar te winnen." 1. Freddy Maertens (Bell 7 uur 6 minuten en 10 seconden, 2. Francesco Moser (Ita) z.t., 3. Tino Conti (Ita) op 11 seconden. 4. Joop Zoetemelk (Nedi z.t.. 5 Eddy Merckx (Bel) op 26 seconden. 6. Bernard Hinault (Frai. 7. Felice Gimondi (Ita). 8. Jan Raas (Nedi, 9. Don Allan (Aus). 10. Mike Neal (VS). 11. MiRuel Lasa (Spa). 12. Guy Sibille (Fral, 13. Domingo Perurena (Spa). 14. Frans Verbeeck (Bel), 15. Patrick Beon (Fra). 16. Bruno W.olffer iZwii. 17. Joergen Marcussen (Den). 18. Javier Elorriaga (Spa), 19. Walter Godefroot (Bel), 20. Vicente Lopez Carril (Spa), 21. Hennie Kuiper (Ned), 22. Gerben Karstens (Ned), 23. Yves Hezard (Fra). 24. Raymond Poulidor(Fra). 25: Walter Planckaert (Bel) allen op 26 sec. De Nederlanders Fedor den Hertog, Cees Priem. André Gevers, Gerrle Knetemann, Bert Pronk. A ad van de Hoek en Jos Schipper staakten de strijd. FOREST HILLS (UPII Zo gemakkelijk als Chris Evert zich plaatste voor de derde ronde, zo moeilijk had Björg Borg het op de derde dag van de Open Amerikaanse tenniskampie- oenschappen op Forest Hills. Het grote verschil in het optreden van de beide Wimbledonkampioe- nen. was dat Chris Evert in het geheel geen last scheen te hebben van de handblessure, die haar verhinderde deel te nemen aan het toernooi om de Federation Cup, terwijl Björn Borg de gedwongen rust van enkele weken met het verlies van zijn wedstrijdritme heeft moeten bekopen. straks als vier-puntendue! te be schouwen gevecht met Laren echter al direct de woorden van Cees Bove- lander waar. Ondanks een in de eerste helft opgelopen 0—1 ach terstand (Kick Thole scoorde» trachtte de ploeg zo goed mogelijk technisch en aanvallend hockey te spele en had in Montreal-ganger Theodor Doyer daarbij de be langrijkste man Het spel van Bloe mendaal bleef niet zonder succes. In de tweede helft scoorde Pont voor Bloemendaal uit de vierde strafcor- ner de gelijkmaker en zorgde Theo dor Doyer tenslotte zelf voor de win nende treffer. Uit een strafbal pas seerde hij doelman De Vries kans loos Tegen de Chileen Jaime Fillol. die speciale politiebewaking genoot, kwam hij in de derde set met 2—5 achter. Bij een achterstand van 0—30 in de volgende service-game dacht de Zweed, dat hij verloren was. zoals hij later toegaf. „Maar ik troostte meetnet de gedachte, dat Jaime altijd nerveus wordt, als hij voorstaat. Ik sloeg enkele winners en dat herstelde mijn zelfvertrouwen." Hij kwam terug en brak de service van de Chileen op love voor 4—5 en bereikte op eigen opslag de „tie break". Daarin won hij met 7—5, nadat Fillol eerst twee matchpoints ongedaan had gemaakt. Zowel in het dames als heren en kelspel werd het aantal geplaatsten gereduceerd. Bij de heren tot tien, bij de dames zelfs tot negen Daar verloor de als vierde geplaatste Vir ginia Wade met 3—6. 3—6 van de Joegoslavische Mima Jausovec en de Roemeense Virginia Ruzici versloeg de nummer vijf Nancy Richey met 3-6. 7—6. 7—5. Arthur Ashe. Adriano Panatta. Raul Ramirez en Corrado Barazutti werden bij de heren al op Forest Hills uitgeschakeld, maar de naam van de Roemeen Ilie Nastase werd ongetwijfeld in de gesprekken rond de tennisbanen net meest genoemd. Nastase. die al zo vaak naast fraai spel opviel door wangedrag, voegde in de partij tegen de Westduitser Hans Jürgen Pohmann een nieuw hoofdstuk toe aan zijn zwartboek. Nastase won de partij met 7—6 4—6 76 ma twee uur en 34 minuten, maar na afloop weigerde Pohmann zijn tegenstander de hand te schud den. Eerder had de blonde Westduit ser tijdens de twaalfde game van de derde set tot driemaal toe aanvallen van kramp gehad. Ter wijl Pohmann medisch werd ver zorgd deed Nastase lachend na hoe zijn opponent kort daarvoor al strompelend had geprobeerd verder te spelen. Toen Nastase de twaalfde game. na zesmaal deuce, ook nog verloor, was bij buiten zinnen. De Roemeen sloeg een bal keihard in de richting van de Engelse umpire George Armstrong, die al eerder tij dens de partij had getoond niet bij machte te zijn tegen Nastase op te treden NastaSe greep de tie brak met 9—7. „Hij is een beest." zei Poh mann later. „Hij zou voor een jaar van toernooien moeten worden uit gesloten. In het restaurant had hij voor de wedstrijd tegen me gezegd dat hij als Hitler met me zou spelen. Ik zei dat me dat niet zo'n gelukkige gedachte leek en ik werd nerveus omdat ik niet goed wist wat me te wachten stond." Bij de kleedkamers raakten beide spelers bijna in ge vecht. Nastase trachtte zijn arm om de schouders van Pohmann te leg gen. maar de Westduitser viel woe dend uit: „Raak me niet aan. Hou je handen thuis. Ga liever terug naar Roemenië." De president van de Amerikaanse tennis associatie, Stan Mall ess, ver klaarde later dat Nastase op ziln minst kans loopt een boete te krij gen, maar ook rekening dient te houden met een schorsing van drie weken. In de derde ronde van het heren enkelspel heeft Tom Okker. die eer der had gewonnen van de Joego slaaf Nikola Spear en de Spanjaard Jose Higueras overigens verder zijn meerdere moeten erkennen in de als vijftiende geplaatste Amerikaan Brian Gottfried. Deze won met 6—2, 6-2. In de derde ronde van het dames enkelspel verloor Elly Vessies met 2—6, 64. 6—3 van de als twaalfde geplaatste Francoise Duit. Elly Vessies had zich voor de derde ronde geplaatst via een zege op de Amerikaanse Nancy Yeargin met 6—1 63. Tine Zwaan bleef in de eerste ronde steken. Zij verloor van de Westduitse Iris Riedel met 6—4 3-6 4-6. MOSKOU De Russische schaakbond heeft Viktor Kortsnoj, die in juli in Neder land politiek asyl vroeg, ver oordeeld en hem zijn eretitels ontnomen. Dit stond zaterdag in een artikel in het dagblad Sowjetski Sport. Als reden gaf men op dat Kortsnoj een daad had verricht, „onwaardig voor sportmensen uit de Sovjet Unie". In het artikel stond voorts dat de nationale bond er bij de wereldschaakbond (FIDE) op zal aandringen dat Kortsnoj voor het komende kandidatentoernooi om de we reldtitel wordt uitgesloten. Sowjetski Sport beschuldigt Kortsnoj van het verraden van het moederland en verwerpt het argument van de 46-jarige grootmeester dat het hem niet was toegestaan zelf te kiezen in weke internationale toer nooien hij uit wilde komen. „Kortsnoj reisde herhaaldelijk naar diverse landen in de we reld en speelde de laatste jaren onder meer in Groot Brittan- nië, de Verenigde Staten, West- Duitsland, Frankrijk. Spanje en Joegoslavië", aldus het arti kel, dat Kortsnoj er verder van beticht in 1974 ten koste van alles het wereldkampi oenschap (tegen Karpov) te hebben willen verorveren en daarbij niet toegestane psy chologische middelen zou heb ben gebruikt. „Zijn ziekelijke eerzucht, tactloosheid en gren zenloze hoogmoed ten opzich te van zijn tegenstanders is alom bekend", zo schrijft Sow jetski Sport. SANTEYRE (ANP) De vijftiende editie van de Ronde van de Toe-"1 komst heeft dit weekeinde een ener-/'] verende start gehad. Na de eerste 1 twee etappes, die door de Fransèl] Alpen voerden, is het rennersveld al door verschillen van vele minuten uiteengescheurd. De Zweed Sven- Ake Nilsson draagt na de forse schermutselingen van dit weekein- de de gele trui. Van de Nederlandse deelnemers plaatsten Henk Lubber- ding en Leo van Vliet zich in de voorste gelederen, maar twee ren- ners uit de Oranjeploeg Maarten de Vos en Michel Jacobs moesten in de tweede etappe de strijd al staken. pa in de eerste etappe van Nice naar W Isola 2000 over 87,5 kilometer slaag- l den de Tsjech Bartolsic en de Spanj- j aard Majoz erin een voorsprong van j meer dan zes minuten op te bouwen.- "WT In nauwelijks zeventien kilometer» M maate de Zweed Sven-Ake Nilsson I V deze achterstand echter goed. Met I 1 aan zijn wiel de Fransman Chaumaz 1| demarreerde Nilsson daarna en en- kele kilometers voor het einde jj sprong de Zweed weer weg en won uiteindelijk de etappe met een voor- f sprong van 43 seconden op Chau- maz. Henk Libberding eindigde dp J de vierde plaats met een ach--* terstand van drie minuten en 22 seconden. Zondag moest de Col de Lombai (eerste categorie) worden beklom men. Een groep van een vijftiental renners scheidde zich af, van wie de' Fransman Daniel Ceulemans door een demarrage vlak voor de finish de etappe won. Leo van Vliet eindig de als negende en Henk Lubberding werd op achttien seconden dertiende. De overige Nederlanders, onder wie Ad Tak, Frits Pirard en/ Bert Scheuneman, hadden een ach terstand van vele minuten. var Algemeen klassement: 1. Nilsson (Zwe) 6 uur 54--106 minuten en 8 seconden. 2. Cabrero (Spa) op 2.01 qjw minuut. 3. Lubberding (Ned) op 3.38 minuut, 4. Fernandez (Spa) op 4 08 minuut. 5. Alfonsel. (SpaHop 5.07 minuut. 6. Ceulemans (Fra) op 6 44 minuut. 7. Busolini (Fra) op 7.26 minuut. 8. Myngheer (Bel) op 7.36 minuut. 14. Van Vliet (Ned) op 9.50 minuut. Algemeen ploegenklassement: I. Spanje 20 uur 53 minuten en 38 seconden, 2. Frankrijk 21.06.37. 5. Nederland 21.15.42. RIJNLAND-PALTS WITTLICH De Poolse vertegen- woordiging heeft ook zondag in de wielerronde van Rijnland-Palts vóór amateurs de leiding behouden. Mie-, cislaw Nowicki, die zaterdag in,dé'r tweede etappe de gele trui overnam van zijn landgenoot Richard Szur-, kowdki, bleef eerste in het algemeëq, klassement. Van de Nederlandse deelnemers is Frits Schür met de,, derde plaats met een achterstand van één minuut en 36 seconden op Nowicki de best geklasseerdg renner. UTRECHT Opnieuw zijn het de waterpoloërs van HZC De Robben uit Hilversum geworden die in de finale van de 58ste UZSC- waterpolodagen in het onver warmde zwembad „De Liesbosch" in Utrecht de eer voor zich opeisten. In een aantrekkelijke finale wonnen de Hilversummers dit jaar van het met de internationals Wim Keeman en Ronald Meijer versterkte AZC uit Alphen met 2—1. Bij de dames was HZC De Robben j duidelijk sterker dan landskampï- oene DSZ uit Den Haag. De Hilver- sumse dames namen een 5—0 voor sprong en pas in de slotfase kóïf DSZ door het benutten van twee strafworpen en een velddoelpunt d£'' achterstand verkleinen tot 5—3. METTET Tijdens de 1000 kilometer van Mettet, een wedstrijd voor motoren, is zondag de Belg Mare de Biollet om het leven gekomen. De Biollet werd het slachtoffer van een zeer gecompliceerd ongeval. Op een kruispunt in St. Donat raakte De Biollet de macht over het stuur van zijn motor kwijt. Hij botste tegen een andere machine, waarvan de rijder er evenwel in slaagde het evenwicht te bewaren. Biollet botste daarna tegen de Nederlander Loomans, waarna beide coureurs ten val kwamen. De Westduit ser Thomas Pay reed op de gevallen rijders in. Ook de Belg Seret kon de op de grond liggende coureurs niet meer ontwijken. Seret werd slechts licht gewond. Pay moest met een gebroken arm en een voet naar het ziekenhuis worden overgebracht. De Nederlander Loomans leek aanvankelijk licht gewond maar later werd een breuk in de wervelkolom geconstateerd. Het I ongeluk had fatale gevolgen voor Mare de Biollet. Hij werd met meerdere breuken in de armen, benen en ribben in een ziekenhuis opgenomen, waar hij kort na aankomst overleed. tw In de tweede etappe, zaterdag, van-. Landau naar Kaiserslautern over,, 167 kilometer demarreerden na der tig kilometer de Polen Nowicki en. Faltin. Zij namen een voorsprong van meer dan anderhalve minuut.. Nowicki won de eindsprint van zijn na landgenoot. Joop Ribbers eindigde achter dit tweetal op de derde plaats, met een achterstand van één minuut en 27 seconden. Ook in dë derde etappe beheersten de Polen de koers. Dertig kilometer^ voor de finish in Wittlich vormde- zich een kopgroep van vier renners,,, waarin de Polen Lang en Szcze- powski, alsmede de Westduitser Löf-, felholz en de Tsjech Konecny. Kort voor de finish ontsnapte Löffelholz. en won de etappe met een voor sprong van twee seconden op de Pool Lang en tien seconden op diens landgenoot Szczepowski. Met uit zondering van Ton ter Harmsel ein;. digden de Nederlanders in de grote groep. Die had een achterstand van. 34 seconden op de winnaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10